Drink melk met een hoger vetgehalte Dalende boter prijzen gevolg van stijgende wereldproduktie Baggermolen omgeslagen en gezonken Merkwaardige fout van het Landbouw-Econ. Instituut I School- k^-MARKT Sporthemden 595 6?$ Peek&Cloppenburg Regering zet domper op de hogere verwachtingen In de mand voor seminarie De eerste keer De zaal voor het Brusselse bal ■Portoroz" Advies op IFAP-boterconferentie: Een opvarende verdronken I Classificatievoorstel kost nu slechts 18 miljoen gulden Arbeider valt van dak van suiker fabriek Elke woensdag Met hoge zijden de cel in Schippersknecht verdronken Vergissing ad 14 miljoen gulden Tijdens operatie in ziekenhuis overleden Algemene uitkering Gemeentefonds Onderzoek naar het optreden der politie nog niet voltooid BOERDERIJ EN SCHUUR IN DE AS GELEGD K. P. M. Jansen DINSDAG 15 APRIL 1958 PAGINA Uitvoer van patrijzen wordt verboden In belang van landbouw en jacht Vreemde theezaak agner-zangeres Louise Mulder overleden Kawalirang benoemd tot opperbevelhebber van rebellenleger Nettowinst A.K.U. 3,6 miljoen In eerste kwartaal '58 De Haagse 1 april-rel Concert voor auto en orkest Strenger optreden bij overtreding van de maximumsnelheid Rijbewijzen ingetrokken Faciliteiten bij reizen naar Duitsland Katholieke Illustratie een ,,n? vettere melk met zo mogelijk luist "jurlijk vetgehalte in de handel, stand» ?r waar thans laag ge- ïïoedi dlseerde melk wordt verkocht, hij, het melkverbruik aan, in het op scholen en op ander g voor een hetsJ",lInS van het boterverbruik door van ''Ikaar brengen van de prijzen hiaat u °P scholen en c v',ri,p1,,'apPeliik gebied. Zorg hpt. '"'g van het boterverb c j)r0 "«ter en margarine en maak er gftPuganda voor met alle beschikbare 'aad middelen, aldus luidde de ü6Zp ®an de boerenorganisaties op de daa r dagen te Londen gehouden twee- donr hoterconferentie, bijeengeroepen de internationale federatie van agrari •sche producenten Ifap, waarvan j.^'hsOeeks kwart over vijf gistermid dag is de baggermolen „Eureka V" van Slj "rma Blom en van der Vlies uit edrecht bij het invaren van de vlucht en'"1 te Zijpe tengevolge van de stroom ('e harde wind gekapseisd. Een 64-ja- jj inwoner van Dordrecht, de heer 'h van den Boom is daarbij verdron gen. tien6 baggermolen en twee bakken wer- ne{; getrokken door de motorvlet „Sie- de e" van dezelfde maatschappij. Door sj sterke ebstroom en de harde wind jj de baggermolen om. Met de ja- len 'adders naar beneden bleef de mo ten ?r.9ven. Twee opvarenden geraak- v,.(" bij het kapseizen te water, rmaar o-^den door te hulp snellende schepen «On 'bt. De derde man, de heer v.d. ger bleef in het ruim van de bag- m °'en achter en gaf door klopsigna- te kennen, dat hij nog in leven was. Sen baalde staaldraden onder de bag- tr. A^len door om het casco drijvende tinnen houden en uit Bruinisse werd toneel van de firma Maaskant en de ^hla van Duivendijk gerequireerd om t snijbranders een gat in het ruim branden. Toen men met een drietal branders flink gat had gemaakt, was de in ruim achtergebleven man echter et meer te bekennen. Het water Stond in de ruimte veel hoger dan hien had gedacht, en doordat de lucht Ontsnapte begon het ijzeren gevaarte bi de mond van de vluchthaven snel te zinken. De redders, die bij het bran den behulpzaam waren geweest moes- teh zich snel van het wrak verwijderen 0lh niet zelf te water te raken. vK in het ruim achtergebleven heer IÓq "00m, die vermoedelijk al bewuste- r, s wat niet meer boven gekomen. kwart over zes ging de mo- onder water. was, is len streeks k onder w (Van onze Haagse redactie) -Minister Vondeling zal zo spoedig va°gelijk maatregelen nemen om de uit- - ®r van patrijzen te beperken. De be- iJb.dsman kondigt dit aan naar aan- V ölng van een vraag van het Tweede -Stnerlid van Heivoort (KVP) over de tj!w°er van patrijzen naar Italië. Enige iu geleden waren er over deze kwestie eefsberichten, die vermeldden dat van Öp parUj van 680 stuks 67 >atrijzen tij- bs he>; vervoer zouden zijn gestorven, he ^lidding deelt de mening van de er van Heivoort, dat uitvoer van gro- is rtaantaUen patrijzen slechts mogelijk het bet vangen van in Nederland in ken levende patrijzen. Het opkwe- gfb in gevangenschap brengt namelijk Itie technische moeilijkheden met zich (]e r C-- is te kostbaar. Daarom meent jju minister dat maatregelen die deze den °er tegengaan, gewenst moeten wor- teiterS®acbt- Met de betrokken autori- de drie Nederlandse centrale landbouw organisaties lid zijn. De vergadering onderzocht de moei lijkheden, die zich op het ogenblik op de botermarkt oordoen. De dalende boterprijzen bij grote voor raden, zo kwam men tot de conclusie, zijn het gevolg van een hogere wereld produktie. Deze wordt gedeeltelijk ver oorzaakt door hogere meikgift per koe, gedeeltelijk door een hoger natuurlijk vetgehalte van deze melk en gedeeltelijk omdat bepaalde landen het natuurlijke vetgehalte van de drinkmelk laag heb ben gestandaardiseerd. Voorts is verminderd boterverbruik in een aantal landen enerzijds oorzaak van het zoeken naar verhoogde ver kopen door uitvoerlanden en anderzijds van het verminderen of aan banden leggen van de invoer in importerende landen. In sommige importlanden is boven dien de eigen produktie gestegen, ter wijl in andere landen het margarinever- bruik ten koste van het boterverbruik is toegenomen. Veel waardering bestond voor die lan den, waar men reeds maatregelen tegen de situatie heeft genomen, o.a. door het veranderen van de prijsverhouding tus sen melk en andere landbouwprodukten teneinde verdere vergroting van de melkproduktie tegen te gaan. Het advies met de overwegingen is aan alle nationale boerenorganisaties gezonden. De kok van het opleidingsschip voor de binnenvaart „Hollands Glorie", dat gelegen is in het Wantij te Dordrecht, heeft enige tijd geleden in een heg een aantal pakjes thee gevonden, waarvan de waardebonnen waren verwijderd. Hij stelde de politie van de vreemde vondst in kennis. Een paar weken later vond de kok, die het hegje veiligheids halve in de gaten hield, wederom een aantal pakjes thee, ook weer zonder waardebonnen. De geschiedenis heeft zich nog een keer herhaald, want wéér heeft de kok de politie op de hoogte gesteld van een vondst van veertien pakjes thee van goede kwaliteit, en ook nu waren de waardebonnen uit de verpakking geknipt. 'v r .7 (Van onze Haagse redactie) De hoofdafdeling sociale zaken van het Landbouwschap is een merkwaar dige onnauwkeurigheid van het Land- bouw-Economisch Instituut op het spoor gekomen. Het betreft de berekening van de ge volgen welke het invoeren van de werk- classificatie in de landbouw zou hebben. Het LEI had berekend, dat het clas- Dp het hofbal te Brussel dat Koning Boudewijn aanstaande zaterdag geeft ter gelegenheid van de opening van de „Expo zullen zesduizend gasten verschijnen onder wie de Nederlandse Prinsessen Beatrix en Irene. De foto geeft een beeld van de paleiszaal waar het hof bal zal worden gegeven- Op de suikerfabriek Wittouck te Breda is maandagmiddag een ongeluk met dodelijke afloop gebeurd. De 54- jarige gehuwde arbeider M. van Beek viel van het dak van de fabriek in een lege condensorbak, die aan de gevel van de fabriek was aangebracht. De man werd met een schedelbasisfractuur naar het ziekenhuis vervoerd. Tijdens de operatie is hij overleden. Advertentie 4 sportieve kleuren, wasecht enkleurecht Perma - stiffboord - dus blijvend correct. Leeftijd 6 jaar No-iron Een luxe voor moeder (niet meer strijken) en zoon (elke dag een schoon shirt) Leeftijd 6 jaar kleine stijging per maat is hierover reeds overleg gaande. in'11 de ouderdom van 91 jaar is zondag o-huize „De Wartburg" te Utrecht kïin,eden de Wagner-zangeres Louise poer. (jA°uise Mulder is indertijd „ontdekt" a Cosima Wagner. Zij is lange tijd h0a het theater van Coburg-Gotha ver- W n geweest. In Bayreuth heeft Om!?8® Mulder tal van rollen vervuld, is zij opgetreden in Amerika en £land. k.s e begrafenis is bepaald op woensdag 5* Evans kan het recht voor zich °pe. lsen de best geklede man te zijn 'eest die ooit de gevangenisdeu- a,. achter zich hoorde dichtslaan, ee s. meldt United Press. Evans, gjongeman' van 24 jaar, werd tot *n Winchester, in Engeland, tje drie maanden celstraf veroor- der i pmddt hij een troep van hon or, jongeren tegen de politie had Van de eis was hij niet ge- r^fgokken, tenslotte stond hij acht lij., eerder voor het groenehekje. "Uo* dot officier zich het woord bad laten ontvallen, kon o^ans moeilijk verkroppen. Hij zon <W d>raak en verscheen op de dag ee arrest zou worden gewezen in ho0 feieïeed costuum, compleet met dezijden. Die nam hij beleefd voor de c*Piers af toen hij door een zij- Tie van de rechtszaal in de cel- 9ang geleid werd. Wie gaat er naar Portoroz, het alom als bijzonder riant gekwalificeerde Joegoslavische vakantie-oord: Jan Hein Donner of Bent Larsen? Gister avond zijn zij begonnen dat uit te maken. Dat wil zeggen: zij hebben m het gebouw van het Haagse r.-k.- blad „Het Binnenhof" dat een faam in het organiseren van schaak- matches gaat krijgen de eerste par tij gespeeld van een vierkamp, die een nasleep is van het vorig jaar in Wageningen gehouden interzonale tour- nooi. Daar immers eindigden beide spelers „ex aequo" op de derde plaats. En de FIDE bleef onbarmhartig, zij weigerde allebei de heren een kaart je naar Portoroz in de handen te du wen. Er zij overigens op gewezen, dat de winnaar van de onderhavige tweekamp het zij Donner of Lar sen straks in Portoroz weinig tijd aan vakantie-genoegens zal kunnen be steden. Hij zal er moeten schaken, hard moeten schaken, met als extra attractie een confrontatie-op-het-bord met de Russen. Menigeen zou er te gen opzien. Donner en Larsen niet. Zij zaten gisteravond in het befaamde glazen hokje waar zich destijds ook de match Euwe-Donner heeft afgespeeld vastberaden tegenover elkaar. Eu- we was er nu ook. En hij zat ook weer in dat glazen hokje. Zij het niet als schaker, maar als wedstrijdleider, een functie waarin hij door de heer de Graaf, die het wedstrijdleiden ken nelijk als een sport beoefent, wordt terzijde gestaan. Dat glazen hokje zou men ook het zweetkamertje kunnen noemen. Althans afgaande op de reac ties van Donner, die het meest spectaculair is. Af en toe staat hij met een ruk op en begint ietwat ner veus te ijsberen en kijkt naar buiten, waar hij overigens, als U het ons vraagt, óók alleen maar schaakstuk ken ziet. Soms doet hij een nijdige greep in een schaaltje met studen tenhaver en om de tien minuten steekt hij een sigaret op. Larsen, een jon geman hij is 23 met een bij zonder groot, maar erg sympathiek hoofd is, naar het uiterlijk althans, veel rustiger. Hij verzet soms slechts even zijn bril. Dat is alles, voor de rest zit hij roerloos; als een schaak stuk. Er was gisteren natuurlijk ook eni ge feestelijkheid. Natuurlijk had men het protocol van „de eerste zet" in gelast. Mr. Kolfschoten, burgemeester van Den Haag, verrichtte hem; vele malen zelfs, zulks ten behoeve van de persfotografen. Hij deed het met zulk een zwier en met zo'n zichtbaar ge noegen ook dat iemand zei: „Hij zou ze best allemaal kunnen doen, als je het zo aanziet." Maar Donner, die met wit speelde, nam het toch maar van hem over. Onder het spiedend oog van de deskundigen, die er gelukkig weer velen waren: Prins, Straat, v. d. Berg, Orbaan en wie u maar wilt. Van hen vernamen wij dat men de opening moest qualificeren als zijnde de Joegoslavische variant van de Ko- nings-Indische verdediging. En dat Joegoslavische leek ons dan een dui delijke toespeling op de inzet van deze korte match: Portoroz. De partij werd, zoals u elders kunt lezen, remise. Wij hadden het genoe gen, na afloop ervan onze eigen Don ner een eindweegs naar huis te mo gen begeleiden. Wij zochten aanvanke lijk, dwalend door de avondlijke Haag se straten, tevergeefs naar enige con versatie. Wat zegt men tegen een schaker, die zojuist een grootmeester- Hjke partij heeft gespeeld en wiens gezicht, om zo te zeggen, nog steeds één variant is? V/ij wisten het niet. Maar ineens schrokken wij op doordat Hein Donner op hevig dramatische toon tegen de straatstenen riep: „Waarom heb ik niet Paard c6 ge speeld? Wie kan mij zeggen waarom ik niet Paard c6 heb gespeeld?" Wij bleven het antwoord schuldig; en wij voelden het écht als iets schuldigs. Misschien weet u er iets op. (Van een medewerker) De minister van binnenlandse zaken heeft een circulaire gericht tot de ge meentebesturen welke voor 1958 een aanvrage tot verhoging van de algeme ne uitkering uit het gemeentefonds heb ben ingediend. Daarin wordt medegedeeld, dat het aantal gemeenten dat een dergelijk verzoek indiende, nog groter is dan het vorig jaar. In totaal zijn 690 aan vragen ontvangen. Ook de bedragen welke men denkt nodig te hebben zijn over het algemeen hoger dan vorige jaren. De opgegeven vermoedelijke te korten op de dienst 1958 belopen ge middeld ongeveer f 19 per inwoner van de betreffende gemeenten. Dit betekent derhalve dat de gemeenten, welke een aanvraag indienden, boven de percen tuele verhoging van de uitkeringen van 1957 op 1958, een verhoging van haar inkomsten nodig achten tot een bedrag van in totaal rond 160 miljoen. De regering is van oordeel dat een dergelijke uitzetting van de uitgaven van een deel der gemeenten èn om algemeen financieel-economische rede nen èn uit een oogpunt van billijkheid tussen de gemeenten onderling onaan vaardbaar moet worden geacht. Bij de beoordeling van de aanvragen zal der halve streng selecterend te werk wor den gegaan. De gemeenten die voor een verhoging van de uitkering in aanmerking wensten te komen zullen, evenals de overige ge meenten, het uiterste moeten doen om haar begrotingen voor 1958 door eigen inspanning sluitend te houden of te maken. Bij een eventuele onvermijde lijke stijging van de uitgaven voor be paalde onderdelen van de gemeente lijke taak zal men daartoe in de eer ste plaats compensatie moeten zoe ken hetzij door verlaging van de uit gaven in andere sectoren, hetzij door verhoging van de eigen inkomsten. Bij de beoordeling der ingediende aan vragen zal de volgende gedragslijn wor den gevolgd: Het dagblad „Pedoman Rakjat" in Ma kassar heeft vandaag volgens het A.N.P. gemeld, dat kolonel Alex Kawilarang, die kortgeleden zijn functie van militair attaché in Washington heeft neergelegd, is benoemd tot opperbevelhebber van de opstandige strijdkrachten. Het blad heeft dit bericht ontleend aan radio Menado, in Noord-Celebes. Naar men meent zijn kolonel Kawi larang en kolonel Simbolon, de minister van buitenlandse zaken van de revolu tionaire regering, zeer goede vrienden. Kawilarang stond twee jaar geleden in het centrum der belangstelling, toen hij in zijn functie van militair commandant van West-Ja va, opdracht gaf tot de ar restatie van de toenmalige minister van buitenlandse zaken der regering te Dja karta, Roeslan Abdulgani, teneinde deze te ondervragen in verband met corrup tie. Spoedig daarna werd Kawilarang benoemd tot militair attaché in de Ver enigde Staten en Canada. Op de Oude Maas vóór Dordrecht ls de 22-jarige schippersknecht B. Bagger man uit Werkendam van zijn schip, het m.s. „Vergankelijkheid", overboord geslagen en jammerlijk verdronken. De Algemene Kunstzijde Unie te Arn hem behaalde over het eerste kwartaal 1958 een netio-winst van f 3.6 miljoen, dat is 24% meer dan in hetzelfde kwar taal van 1957, toen de netto-winst f2.9 miljoen bedroeg. De omzet in het eerste kwartaal steeg met 2%% tot f56.8 mil joen (55.4 miljoen), terwijl de kosten daalden met 1.4% tot f 49.8 miljoen (50.5 miljoen); dit had tot gevolg, dat de be- drijfwinst steeg met bijna 43 procent tot f7 miljoen (4.9 miljoen). Dat de netto-winst in het eerste kwar taal 1958 minder toenam dan de be drijfswinst is het gevolg van het feit, dat in deze periode de ontvangsten aan dividenden en interest van deelnemin gen slechts 0,3 miljoen oedroegen tegen f 1.3 miljoen in hetzelfde kwartaal van 1957, terwijl bovendien de belastingen in het eerste kwartaal van het lopende jaar een hoger bedrag vergen, te weten f3.7 miljoen tegen f3.2 miljoen in het zelfde kwartaal 1957. 1. Van de gemeenten moet in het alge meen worden verlangd dat een nood zakelijk geachte stijging der uitgaven van de gewone dienst van 1957 op 1958, met inbegrip van de lasten we gens in de loop van 1958 uit te voeren kapitaals werken, opgevangen wordt met behulp van de stijging der inkomsten als gevolg van de verhoging van de percentage de uitkeringen uit het ge meentefonds. 2. In verband hiermee zal een herzie ning van de algemene uitkering met ingang van 1958 in het algemeen slechts kunnen worden overwogen, indien de financiële positie van de gemeente reeds in de loop van 1957 in aanmerkelijke mate verslechterd is, zonder dat de ge meente daarvoor hetzij door verlaging van uitgaafposten, hetzjj door opvoering van inkomsten uit eigen middelen vol doende compensatie kon vinden. Doch ook in dat geval alleen voor zover de verslechtering van de financiële positie veroorzaakt is door stijging van de rentestand of de loonsverhogingen in 1957. 3. Voor bepaalde, in hoofdzaak klei nere gemeenten, zal er in uitzonderings gevallen rekening mee gehouden kun nen worden, dat de uitvoering van aan gevangen of in 1958 aan te vangen on vermijdelijke kapitaalswerken alsmede het doen van verplichte uitgaven of het wegvallen van belangrijke inkomsten een zozeer verstorende invloed kan heb ben, dat het niet mogelijk is voor die gemeenten te strak de hand te houden aan de onder 1 en 2 gestelde richtlijnen. Aan het slot van zijn circulaire geeft de minister de betrokken gemeentebe sturen in overweging zich te beraden over de vraag of zij hun verzoek om verhoging van de uitkering uit het ge meentefonds zullen intrekken. (Van onze Haagse redactie) Het onderzoek dat intern in het Haag se politiecorps is ingesteld naar aanlei ding van het politie-optreden op 1 april, is nog met afgesloten. Op die datum groeide een aprilgrap van leerlingen van de Haagse Academie voor Beeldende Kunsten uit tot een complete rel. Het optreden van de politie tijdens deze rel werd door het publiek fel gelaakt. Burgemeester Kolfschoten heeft maan dagmiddag in de Haagse gemeenteraads vergadering verklaard dat hij, zodra het onderzoek is afgesloten en uit de resul taten daarvan een scherper beeld zal kunnen worden verkregen, de raad zal inlichten. „Op het ogenblik heb ik aan deze verklaring niets toe te voegen," al dus de burgemeester. In een leegstaande boerderij van de heer G. Dilling te Bonnerveen, gemeen te Gieten, is maandagmiddag brand uit gebroken. Het loonbedrijf Martens te Bonnerveen had in de schuur bij de boerderij twee rooimachines en een groot aantal pakken stro ondergebracht. De brandweer die spoedig ter plaatse was kon niet direct met blussen begin nen, omdat het water op grote afstand van de boerderij moest worden gehaald. Boerderij en schuur met inhoud gingen verloren. De boerderij en de landbouw machines waren verzekerd. Woensdag zal het Philharmonisch Orkest van Liverpool de première geven van een compositie van de jonge Britse componist Anthony Hopkins. Het „Concerto for veteran car and orchestra", (concert voor antieke auto en orkest), zal in een programma van „1 aprilsmuziek" ten gehore worden gebracht. Het concert heeft twee delen: Al legro molto Stirling Mosso en de Carburatorwals. Solist is een Renault uit 1910. In verband met de brand weervoorschriften die in de „Phil harmonic Hall" gelden zal de wagen niet op het toneel komen, maar wordt een bandopname van zijn starten en snorren in de solo-partijen afgedraaid. De componist zal zelf een viertonige autohoorn, eveneens uit 1910, bedienen. Desgevraagd verklaarde de com ponist dat men zijn recente oeuvre als een stuk ernstige muziek dient te beschouwen en het ook als zo danig hoort te benaderen. De aandacht van de katho lieke bevolking van Zuid-Hol land moet gevestigd worden op de bouw van het nieuwe klein seminarie van het bisdom Rot terdam. In het brein van de heer K. PM. Jansen uit Oegst- geest is enige tijd geleden het plan opgekomen om deze aan dacht te stimuleren door in een ballon te gaan zitten en op en kele honderden meters in de lucht de blikken van duizenden op zich gevestigd te houden. Na wat ingenieuze berekenin gen is gebleken, dat deze semi narievaarten behalve de ge wenste publiciteit ook niet minder gewenste contanten op brengen. In de zomermaanden zullen deze spectaculaire bal lonvaarten plaats vinden. De heer Jansen, een man van dertig en directeur van een bouwmate- rialenhandel in Leiden, is jong genoeg om aan ballonnen te denken, maar weer te oud voor de speelgoedballonnetjes met een touwtje en een visitekaartje- Deze vliegende directeur is lid van de Haagse Ballonclub de enige van haar soort in ons land en een van de vier gebrevetteerde gezagvoerders die Nederland rijk is. Hij zal straks bij de seminarievaarten een idealistische kijk hebben op de dingen beneden hem; hij vaart laat hij niet merken, dat u „vliegt" zegt, want dan heeft u het bij hem uerbruid in zijn vrije tijd en vraagt er geen cent voor. Op de zondagen 4, 11 en 18 mei immers zal hij ballonvaarten uitvoeren om de aandacht van het gehele Rotterdamse bisdom te vestigen op de bouw van het kleinseminarie. Aan de ballonvaarten is een wedstrijd verbonden, zoals het schatten van de hoogte of de af te leggen afstand- Er zullen voorts ballon-postbriefkaarten worden uitgegeven welke door het commandanten- stempel en het stempel met kenteken en naam van de ballon vooral voor postzegelverzamelaars aantrekkelijk zullen zijn. Tweeëneenhalf jaar ballonervaring heeft de Oegstgeester luchtvaarder er op zitten. Vorig jaar haalde hij zijn brevet voor gezagvoerder. „Dat was helemaal geen pretje, 't Was verre van eenvoudig en ik voelde me weer als in de schoolbanken van de H.B.S., maar dan nog een tikkeltje erger. Vooral het mondeling examen, dat vier uur duurde, was ellendig," was een verzuchting van de heer Jansen, „ze zeurden je kop gek over ballontech niek, meteorologie en allerlei wetten." Tot nu toe heeft hij er negen vaarten opzitten. Dat lijkt niet erg veel, maar als men bedenkt welke kosten zo'n opstijging met zich mee brengt alleen de ballon vertegenwoordigt al een kapitaaltje van 20 mille dan valt het nog wel mee. Dit jaar hoopt ballonnist Jansen aan meer reisjes toe te komenwant behalve drie seminarievaarten gaat hij op Koninginne dag naar Haarlem om daar de festiviteiten luister bij te zetten. Midden mei vertrekt hij met mevrouw Boesman, Neerlands enige vrouwelijke ballon vaarder, naar Zuid-Afrika. Men is daar op ballongebied nog niets gewend en de heer Jansen verwacht een enorme toeloop. Op 8 juni doet hij mee aan de internationale ballonwedstrijden te Rotterdam; alles bij elkaar is er kans, dat hij dit jaar een twaalftal vaarten in totaal maakt en dit is naar Nederlandse begrippen inderdaad jlink wat. Het liefst vaart de heer Jansen met een ballon van 400 m3 in een rieten mand van een meter hoog. Meer dan twee mensen het klinkt bijna honds kunnen er niet in de mand en je bent in zo'n eng rieten wereldje helemaal op elkaar aangewezen. „Ik kies het liefst myn eigen passagier dan weet ik wat ik aan ze heb en loop niet de kans, dat men aan het einde van de trip op me af komt met een bedankje voor de prettige lift en de hartelijke groeten thuis. Als de ballon weer op de grond staat. begint het werk pas goed; de geweldige lap moet worden opgevouwen en in elkaar gepakt en bij een dergelijk karwei wordt menig zweetdrup peltje geplengd. Je moet dan echt iemand bij je hebben die, al kan nij er niets aan doen, last van aderverkalking heeft of die liever bloempjes m ae wei gaat plukken," merkt onze gastheer nuchter op. Dat zegt de man, ate niets liever doet dan sterren plukken". sificatievoorstel in totaal 32 miljoen gul den zou kosten, waarvan ongeveer de helft ten laste van het Landbouw-Ega- lisatiefonds en de rest via de prijzen van landbouwprodukten ten laste van de consument. Minister Vondeling had het Landbouwschap via het College van Rijksbemiddelaars doen weten, dat de rampzalige ontwikkeling van de zui- velmarkt niet toeliet, dat de gehele classificatie zou worden doorgevoerd. De regering zou zich slechts met 16 miljoen gulden kunnen verenigen. De gemelde hoofdafdeling kwam nu echter tot de ontdekking, dat het LEï een vergissing van 14 miljoen gul den gemaakt had. Het instituut was namelijk vergeten, rekening te hou den met het voorschot op de werk- classificatie, dat de veehouderijarbei ders vorig jaar gekregen hebben in de vorm van werktijdverkorting met behoud van loon. Het voorstel blijkt nu dus geen 32 miljoen maar slechts 18 miljoen gulden te kosten, want de ontbrekende 14 miljoen zjjn vorig jaar reeds in de kostprijzen van de land bouwprodukten verwerkt en lopen ook dit jaar automatisch mee. De merkwaardige situatie doet zich nu voor, dat de regering 16 miljoen gulden geboden heeft in de veronder stelling daarmee toe te stemmen in de halve werkclassificatie, terwijl nu de cijfers uitwijzen, dat voor slechts een luttel bedrag meer de gehele werk classificatie door te voeren zou zijn. De verwachting is echter, dat de re gering toch slechts in gedeeltelijke doorvoering zal toestemmen. De be sprekingen met het College van Rijks- bemiddelaars zullen worden hervat. Omdat het gisteren zo op een lentedag leek zei mijn vriend ineens: „Ga je mee op een ter rasje zitten?" „Zouden we het wel doen?" vroeg ik bedrem meld; want ik ben wel voor terrasjes, maar tegen N oordpoolexpedities. Maar even later zaten wij dan in twee rieten stoeltjes te rillen. „Fijn", zei mijn vriend zonnig. „Dat is voor het eerst van het jaar." En hij verdiepte zich behaaglijk in allerlei folkloristische gedachtes. Ik niet. Dat iets de eerste keer van het jaar gebeurt, spreekt mij niet zo aan. Ik wil er althans geen kou voor lij den. Toen onze consumptie op was zei ik dan ook: „Zullen we nu even binnen gaan zitten?" Mijn vriend keek mij onthutst aan. „Vind je het niet fijn?" vroeg hij. „Moet je die zon zien". „Die kun je binnen ook zien" zei ik. „Kom, ga maar eens mee kijken". Toen wij binnen aan de tapkast het glas hieven zei ik: „Proost, dat is dan de laatste keer geweest deze winter". „Nee", antwoordde hij somber maar vastberaden. ,Dit is de eerste keer van deze zomer". De kantonrechter te 's-Hertogenbosch heeft een aantal automobilisten veroor deeld tot geldboeten plus intrekking van het rijbewijs voor een maand wegens overtreding van de maximumsnelheids- bepaling. „Toen vorig jaar de maximumsnelheid in de bebouwde kommen van kracht werd leek het aanvankelijk, dat daar aan goed de hand zou worden gehou den. De laatste maanden echter is het aantal overtredingen aanzienlijk toege nomen en nu gebleken is dat hoge geld boeten niet helpen, is van hoger hand verzocht tegen deze overtredingen met meer kracht op te treden," aldus de kantonrechter. Derhalve legde hij, zoals de officier van justitie ook had ge vraagd, behalve boeten ook intrekking van het rijbewijs op, in de meeste ge vallen voor de tijd van een maand. Ver scheidene veroordeelden kondigden aan, hoger beroep te zullen aantekenen. Ter bevordering van het reizigers verkeer zijn de regeringen van Neder land en Duitsland overeengekomen, dat Nederlanders voortaan, behalve op een geldig Nederlands paspoort, ook op een niet m^r dan vijf jaar verlopen pas poort dan wel, zoals reeds bekend, op een geldige toeristenkaart zonder visum Duitsland in- en uit kunnen reizen. Duitsers kunnen behalve op een gel dig nationaal paspoort ook op een zoge naamd „personal Ausweis" visumvrij Nederland in en uitreizen. Diegenen die zich echter naar een ander land begeven voor een verblijf van meer dan drie maanden dienen in het bezit te zijn van een geldig pas poort; voor het verrichten van arbeid blijven de normale bepalingen van kracht. De voorpagina van het nummer van deze week brengt een kleurenfoto van Eduard van Beinum bij een artikel van R. Kalkhoven over „de eerste van de musici", een zinspeling op Van ttei- nums opvatting van het dirigentschap, dat hij zich niet voelt als de „meester van het orkest, naar wiens wenken de orkestleden slaafs hebben te handelen. Rogier van Aerde is op de in opbouw verkerende Expo in Brussel geweest en schrijft er op humoristische toon over. Een tweede bijdrage van zijn hand, ge titeld „Schip in nood", handelt over de sleepboten van het over de gehele we reld bekende Bureau Wijsmuller, meer speciaal over het binnenbrengen m de cember 1954 van het Panamese vracht schip Falcon in IJmuiden, dat zelfs tus sen de pieren elk ogenblik nog had kunnen zinken. De reportage wordt de volgende week voortgezet. Interessant is het verhaal, afkomstig van twee Engelse meisjes die aan boord waren, van het vertrek van drie K.P.M.-sche- pen uit Menado - oogluikend toegestaan door de militaire leiders van Noord- Celebes - met een groot aantal Neder landers en enige evacué's van andere nationaliteit, naar Nieuw-Guinea, be schermd door twee Nederlandse oor logsschepen. Verder is er een uitvoerige reportage over de jacht op walrussen door de Eskimo's; een jacht waarvan wegens de ijzige koude en het gevaar van het ijs niet altijd alle jagers terug keren. Jan Cottaar schrijft over Man chester United, toch weer in de Cup finale.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5