Verwachte aanval op Padang tot nu toe uitgebleven EVC in ernstige financiële moeilijkheden geraakt Onder de blauwe vaan van Lotharingen, Werken van Willem Pijper gecatalogiseerd Een Belgische prijs u Nieuwe inter-insulaire scheep vaartlijn in Indonesië w Bombardementen gemeld op Tandjong Pinang en Andjir Boden en penningmeesters worden met dreigementen bewerkt De stadige stroom C.P.N.-vete in Tweede Kamer Gortzak contra De Groot Belangrijk werk van directeur der Leeuwarder Muziekschool KRUISWOORDRAADSEL 1 Onder regeringstoezicht WOENSDAG 16 APRIL 1958 PAGINA OORLOGSSCHEPEN VERTROKKEN Staflid van Indonesische ambassade te Rome dient zijn ontslag in REORGANISATIE LEGER TNDEI.ING STRAALJAGER VERONGELUKT Vlieger omgekomen Centrale Volksbank groeide in jaar van ontsparing Bedrijfsfilm van Max de Haas Twee jaar voor huwelijkszwendelaar Weduwe straatarm gemaakt MET Z.W.O.-SUBSIDIE I Prof. dr. L. van Hove Ulo-leerling mag niet terug naar zijn school Pasgeboren kind gedood Oplossing van vrijdag 11 april Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag Spaans vliegtuig met zestien inzittenden in zee gestort Dalende afzet van auto's in de V.S. 64.000 werknemers zonder werk Suggestie van communisten De voorlichtingsdienst van de revolutionaire regering op Midden- Sumatra heeft tot dusver in de strijd tegen Djakarta geen slecht figuur geslagen. Nagenoeg zonder hulp van de regering op Java heeft deze dienst de illusie gewekt, dat gistermorgen de definitieve aanval van de regerings strijdkrachten op Padang en Boekittinggi zou beginnen. Nu het uur-U zonder sensationele gebeurtenissen voorbij is gegaan, stelt radio-Padang vast, dat er kennelijk iets mis gelopen is bij de voorbereidingen van de regering te Djakarta. Het vertrek van vijf Indonesische marineschepen de torpedobootjager Gadja Mada en vier korvetten van de rede van Padang, waar zij enkele dagen voor anker hebben gelegen, wordt ge noemd als een van de symptomen van deze mislukking. Als oorzaak geeft het radiostation op, dat toestellen van de revolutionaire regering bombar dementen hebben uitgevoerd op Tandjong Pinang in de Riouw-archipel, een belangrijke basis van de Indonesische marine, en Andjir, de militaire luchtbasis bij Bandung. Wanneer deze bombardementen hebben plaats gehad, vermeldt radio- Padang niet. Intussen kaart het Indonesische mini sterie van voorlichting in- Djakarta nog na over het bombardement van het vliegveld Mandai bij Makassar, dat zon dagmorgen door een niet-gaïdentifi- ceerd tweemotorig vliegtuig is uitge voerd. Het ministerie heeft de revolu tionaire regering er in een verklaring van beschuldigd, dat zij „buitenlandse avonturiers", die zich alleen bekomme ren om geldelijk gewin, hebben binnen gesleept in de binnenlandse aangelegen heden van Indonesië. Radio-Djakarta deelde voorts mee, dat kolonel Ventje Sumual thans pogin gen in het werk stelt om in het buiten land volgens woordvoerders van de opstandelingen verblijft Sumral in Sin gapore vliegtuigen aan te kopen of te huren. Over de militaire situatie op Suma tra doet alleen radio-Djakarta nog ge detailleerde mededelingen. De gehele provincie Tapanuli bevindt zich vol gens deze bron in handen van de troe pen van kolonel Djamin Gintings, die van Medan langs het Tobameer is op gerukt. De opstandige strijdkrachten hebben zich in het Barisan-gebergte teruggetrokken. De regeringstroepen verstevigen hun greep op het gebied, dat de opstande lingen thans nog overblijft en in Singa pore merkt men op, dat radio-Boekit- tinggi voor de tweede achtereenvolgen de dag geen perstelegrammen van cor respondenten van buitenlandse bladen heeft uitgezonden, hetgeen als een veeg teken wordt opgevat. United Press meldt uit Djakarta, dat men daar gelooft, dat de grote aanval op Padang en Boekittinggi morgen wordt Ingezet. Ondertussen heeft radio-Boekittinggi gisteren een reeks militaire promoties bekendgemaakt. Kolonel Alex Kawila- rang, die eens de toenmalige minister van buitenlandse zaken, Roeslan Ab- dulgani, wegens deviezensmokkel heeft laten arresteren en die onlangs zijn post als militair attaché in Washington heeft verlaten, is benoemd tot opperbevelheb ber der rebellenstrijdkrachten van Su matra, met de rang van generaal-ma- joor. Luitenant-kolonel Achmad Hussein werd bevorderd tot kolonel der infante rie. majoor Nainggolan tot luitenant-ko lonel en de kapiteins Sita Pohan en Ha- sanuddin tot majoor bij de infanterie. De Indonesische minister-president Djuanda heeft gisteren de Russische ambassadeur, Dmitri Zjoekov, en twee ambtenaren van de Russische Staats bank ontvangen. Deze laatsten zijn zon dag te Djakarta aangekomen voor be sprekingen over financieel-technische aangelegenheden in verband met de Russische lening van 100 miljoen dollar aan Indonesië. t De Indonesische zaakgelastigde ln Rome, Surjotjondro, heeft vandaag meegedeeld, dat een lid van de staf van de ambassade zijn ontslag heeft in gediend, en dat twee andere ambtena ren de laatste dagen zich niet meer op de ambassade hebben laten zien, aldus bericht Reuter. Surjotjondro, die in af wachting van de komst van de nieuwe ambassadeur met de leiding van de ambassade is belast, verklaarde dat ten aanzien van de ontvangen ontslag aanvrage nog geen maatregelen zijn getroffen. De officiële woordvoerder van het In donesische consulaat in Singapore heeft verklaard, dat de militaire attaché van het consultaat, majoor Tengku Nurdin, zondag naar Malakka is vertrokken en daar nog steeds vertoeft. Twee dagen geleden heeft de zender van de rebel len in Midden-Sumatra, radio Padang, beweerd, dat majoor Nurdin zijn ont slagaanvrage zou hebben ingediend, omdat hij het niet eens zou zijn met de politiek der regering ten opzichte van Sumatra. „Er is geen enkele wijziging in de status van majoor Nurdin, voor zover het consulaat betreft," aldus de woordvoerder. Met ingang van gisteren heeft het Nederlandse leger, na een overgangs periode van een halve maand, een terri toriale reorganisatie ondergaan, die thans volledig in werking is getreden. Deze reorganisatie komt eron neer. dat het aantal territoriale bevelhebbers is teruggebracht van vijf tot drie, terwiil voor de verschillende provincies negen territoriale commandanten zijn aange wezen. De provincies Groningen. Fries land en Drente worden beschouwd als één provincie. Ook het aantal garnizoenen heeft een drastische reorganisatie ondergaan. Tot nu toe was Nederland verdeeld in 42 garnizoenen. Het zijn er nu nog slechts 27. Dinsdag is een F-84 Thunderstreak van de vliegbasis Eindhoven tussen Straatsburg en Freudenstadt in West- Duitsland verongelukt. Het toestel was bezig met een laagvliegoefening en heeft daarbij de grond geraakt, waarna het is geëxplodeerd. De piloot, de eerste luit- vlieger J. Kalis uit Eindhoven, verloor hierbij het leven. Hij was gehuwd en vader van een kind. Het jaar 1957 zal in de geschiedenis van de spaarbankwereld opgetekend staan als een jaar van sterke ontsparing. De 250 spaarbanken aangesloten bij de Nederlandse Spaarbankbond boekten in dat jaar een achteruitgang van ge middeld 3%. Verheugend en typerend tegelijk is daarentegen de groei van de Centrale Volksbank, de spaarbank van de K.A.B., die in 1957 een vooruitgang boekte van ruim 2% miljoen gulden en het spaarte goed zag stijgen tot 70 miljoen gulden, hetgeen een groei van circa 4% betekent. Dit resultaat komt nog des te scherper naar voren, wanneer men bedenkt, dat het hier gaat over een bank, die vooral de kleine spaarder als vaste klant kent. Een aanzienlijk deel van de spaargel den werd belegd in eigen instellingen, in de bouw van katholieke lagere technische scholen, in hypotheken voor de bouw van een eigen woning door de spaar ders zelf en ook op die wijze fungeert derhalve deze spaarbank als een zuiver sociale instelling, die zich niet op het commerciële vlak begeeft, doch als spaarbank een sociale functie verricht: het gemiddelde tegoed van bijna twee honderdduizend spaarders bedraagt 350 gulden, zuinig bijeengespaard met dub beltjes en kwartjes en zodanig belegd, dat de belangen van deze zelfde spaar ders daarbij ten volle worden gediend. Ook het schoolsparen, het verenigings- en bedrijfssparen zijn activiteiten, die zich binnen het werkterrein van de Cen trale Volksbank steeds verder ontplooien. Zes jaar geleden was het spaartegoed pas 33 miljoen, welk bedrag inmiddels dus meer dan verdubbeld is. Terwijl machinegeweerschutters van de centrale regering in Djakarta in de dichte Sumatraanse jungle jacht maakten op troepen van de tegenregering (joto boven), werd dr. Assat, de voormalige waarnemend president van Indonesië, te Padang Pandjang op Sumatra beëdigd als vice-premier in de tegenregering. De eed werd afgenomen door de opperkadi van Midden-Sumatra. De E.V.C. is door de actie van Paul de Groot in ernstige financiële moeilijk heden geraakt waardoor zij enige voor zieningen heeft moeten stopzetten, zo is officieel door de E.V.C. in een „In formatiebulletin" aan haar leden mede gedeeld. Vijf bij de E.V.C. aangesloten bonden hebben hun afdrachten aan het verbondsbestuur van de E.V.C. stopge zet en „men" tracht de contributies van de overige bonden in beslag te nemen. „Men gaat door met de pogingen de E.V.C. „droog" te leggen," zo ver klaart het bulletin. „Uit alle delen van het land komen berichten dat boden en penningmeesters „bewerkt" worden om toch maar vooral geen contributies meer af te dragen aan de verkozen bondsleidingen en het verbondsbe stuur." Dat dit bewerken vooral ge paard gaat met het dreigement van „anders gooien we je de partij uit" is opnieuw een bewijs aldus het infor matiebulletin van een vanuit „de partij" gevoerde campagne. Het bulle tin vermeldt verder dat een aantal com munisten, zowel uit de vakbeweging als daarbuiten, zich met een protest- schrijven tot de C.P.N.-leiding heeft ge wend met de eis tot onmiddellijke sta king van de campagne tegen de E.V.C. leiders. Het schrijven heeft binnen en kele dagen enige honderden handteke ningen verkregen. Het E.V.C. verbondsbestuur doet een dringend beroep op de bestuurders en de leden om te zien of er ergens nog kasgelden zijn, die nu gebruikt kunnen worden, en deze gelden onmiddellijk af te dragen aan de verbondspenningmees- ter. Zo hoog is de (financiële) nood in de E.V.C; blijkbaar al gestegen! Voorts deelt het bulletin mede dat de afdeling Oude Pekela achter het ver bondsbestuur blijft staan, en dat binnen kort op landelijk niveau een vergadering van bouwvakarbeiders, die de „oude" E.V.C. trouw zijn gebleven, zal worden gehouden. Op de aanstaande zitting van het verbondsbestuur zal worden nage gaan of er een landelijke conferentie voor de gehele E.V C. zal worden ge houden om de organisatorische moei lijkheden te .lespreken. Het E.V.C. bulletin bespot de heer Van Eek, aan wie de president van de Amsterdamse rechtbank in kort geding heeft verboden voor de grafische bond van de E.V.C. op te treden op straffe van gijzeling. De heer Van Eek is een aanhanger van Paul de Groot en zou voor de rechter hebben verklaard dat hij zich nooit tot de „klassejustitie" zou hebben gewend, zoals het E.V.C. be stuur heeft gedaan. Wel nu, zo schrijft het E.V.C. bulletin, eenr zien of die zelfde Van Eek nu in hoger beroep gaat bij het Gerechtshof van de uit spraak van de president van de Amster damse rechtbank. „Want dan zal hjj zich toch wel, ondanks zijn grootspraak, tot de „klassejustitie" moeten wenden... „We wachten intussen af", zo besluit het E.V.C. bulletin, „want Van Eek heeft wel gesproken maar Paul de Groot heeft het laatste woord en die heeft wel meer eens iemand een be lachelijk figuur laten slaan." Voor de bekende onderneming de Coöperatie heeft Max de Haas een bedrijfsfilm in kleuren gemaakt, die op charmante wijze af wijkt van de gebruikelijke Nederlandse documentaires, waarvan handel, indus trie e.d. het onderwerp vormen. De film, die zonder een woord gesproken commentaar de beelden in een vrolijk tempo aan het oog voorbij jaagt en daarbij van pittige kleurexpressies ge bruik maakt tegen een achtergrond van soms illustratieve, soms functionele mu ziek, speelt een aanstekelijk spel met de vele artikelen, die de Coöperatie te bieden heeft en waarvan de zuurtjes, de koffie, de thee, de cacao en de koekjes als even zoveel boeiende acteurs en actrices over het doek snellen. De in druk aan het einde is, dat de Haas op zettelijk heeft afgezien van een streven naar vervelende volledigheid om zich te kunnen geven aan een opgetogenheid over al die lekkere en nuttige dingen, die de film vertoont en waarlijk min zaam aanbeveelt. Het lijkt of de maker van De stadige stroom geen moeite heeft gehad met zijn thema, maar die schijn is meestal een bewijs van vakmanschap. Ook in dit geval blijkt het weer. Dbe. 46 „En dan een van de voornaamste punten," vervolgt Jozef, „de paarden zullen gereed moeten zijn. Hiervoor zullen Robert en twee helpers zorgen. Zodra Victor vannacht het huis verlaat, zullen de paarden bij het paleis worden opgesteld, maar zo, dat het geen argwaan wekt. Mocht er iets verkeerd gaan, dan komen onze vrienden te voorschijn, helpen'Victor en verdwijnen dan te paard. Wanneer alles ten einde is, en ook de redding van Bianca gelukt, zal ons gezelschap door de Oostpoort de stad verlaten en zo snel mogelijk richting grens rijden. Ieder weet nü wat hij te doen heeft." De Armeniërs verlaten het huis om hun zaken te gaan regelen. Wanneer ze vertrokken zijn, zegt Victor tot Jozef: „Is er geen gevaar, dat een van hen zijn mond voorbijpraat?" „Daar is geen sprake van!" stelt zijn gast heer hem gerust. Ik ken deze mensen al sinds jaren. Hun enige euvel is. naar hun vaderland terug te keren, en dat kan door zich bij het kruisleger aan te sluiten. Wij zijn als Armeniër in Byzantium altijd vervolgd en ver nederd door de Grieken. Nee, U kunt op ons allen rekenen! Maar kom, we moeten nu de laatste voorbereidingen treffen. Daarna zal een goed maal ons sterken voor de komende, ongetwijfeld gevaarlijke gebeurtenissen. Een van mijn bedienden zal intussen het huis van Basilius in de gaten houden en trachten te achterhalen in welk vertrek uw Bianca is opgesloten." (Van onze parlementaire redacteur) De vroegere voorzitter van de com munistische fractie, de heer Gortzak, heeft dinsdag in de Tweede Ka mer een verklaring afgelegd waaruit de ernstige vete is gebleken die de communisten thans verdeelt. Hij zei dat hij thans weer als voorzitter van de fractie optreedt, die zich afsplitst van de oude CPN-fractie. De heer Gortzak had in augustus van 'iet vo rig jaar als fractievoorzitter ontslag genomen. Thans keert hij op verzoek van zijn rebellerende medeleden als zodanig terug. Hjj gaf een uiteenzetting van wat hij noemde de laster die hij met z'n rebellen heeft ondervonden van de groep-De Groot. „Men heeft ons door het slijk gesleurd en ons niet de gelegenheid ge geven volgens de principes van Lenin in onze partij de ware democratie toe te passen". Ook de heer De Groot heeft een verklaring afgelegd waarin hij zei dat de rebellerende leden niet lan-er als CPN-leden konden worden gezien. Tenslotte heeft «Ie fractievoorzitter van de P. v. d. A„ de heer Burger, gespro ken. Hij kwalificeerde dit spektakel als zijnde van „hoog voltage maar een ge ring ampèrage". Verder -ei hij dat de heren Gortzak en Wagenaar nu een heel klein voorproefje krijgen van wat een communistische heilstaat is. Dat dit zo gering is hebben zij te danken aan onze democratie. De rebellerende communisten, die vooraan in de banken van de CPN zit ten, zijn vanmiddag versterkt met een nieuw lid, de heer Brandsen, die door voorzitter Kortenhorst werd geïinstal- leerd. In de loges zagen aan de ene kant leden van de Amerikaanse ambassade en aan de andere kant leden van de Rus sische ambassade op dit merkwaardig schouwspel toe. De publieke tribunes waren overvol. Bij de mededeling van de heer Koersen, die de geloofsbrieven van het nieuwe lid van de CPN moest behandelen, dat deze „de vereiste leef tijd had bereikt" ontstond er een alge meen gelach. De Haagse rechtbank heeft een 32- jarige autohandelaar uit Den Haag ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van voorarrest en terbeschikkingstelling van de regering, omdat deze man zich had schuldig ge maakt aan oplichting. Hij -had een we duwe uit Limburg, aan wie hij trouwbe loften deed, ertoe gebracht al haar geld in totaal 23000 aan hem te geven. De weduwe heeft niets meer over. De officier van justitie had tegen de auto handelaar, die zich al eens eerder aan een dergelijk strafbaar feit had schul dig gemaakt, eenzelfde straf gevorderd als de rechtbank nu heeft opgelegd. De Nederlandse organisatie voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek heeft de heer W. C. M. kloppenburg, docto randus in de muziekwetenschap, een subsidie verleend voor de uitgave van een thematisch-bibliografische catalogus van de werken van Willem Pijper. De heer Kloppenburg, die directeur is van de stichting Leeuwarder Muziekschool en ho idleraar in de muziekgeschiede nis, de cultuurgeschiedenis en de pia nomethodiek aan het toonkunstconser vatorium te Utrecht, heeft niet minder dan vier jaar aan de samenstelling van deze catalogus besteed. Met de voorbereiding van de druk is bereids een aanvang gemaakt en het werk, dat ruim 200 pagina's zal tellen, komt tegen het einde van dit jaar van de pers. In een onderhoud met het A.N.P. ver telde de heer Kloppenburg, dat de pièce de résistance van deze thematisch-bi- bliografische catalogus bestaat uit een uitvoerige vermelding var elke compo sitie. Daarbp is aangegeven: 1. Het beginthema (het incipit) in notenschrift en voor zover een compo sitie uit meer delen bestaat, de aan vang van elk dezer delen. In totaal treft men hier ongeveer 325 notenvoorbeel den aan. 2. De plaats waar hei manuscript be rust. Hierbij is aangetekend welke ma nuscripten onvindbaar bleken en dat o.a. de her-instrumentatie van zijn twee de symfonie en de instrumentatie van drie van de Noëls de France bij de brand van Rotterdam zijn Vernietigd. 3. De plaats waar het werk is geschre ven alsmede de juiste data van ont staan en voltooiing. 4. De plaats waar de compositie even tueel is gedrukt en de naam van de uitgever alsmede het jaar van ver schijnen. 5. De naam van degene, aan wie Pij per het werk opdroeg. 6. Het commentaar en de analyse van de componist op en van het bewuste werk voor zover deze te achterhalen waren. Bij bovengenoemde vermeldingen heeft de heer Kloppenburg een dank baar gebruik gemaakt van de Pijper catalogus in de koninklijke biblio theek, waar Pijpers compositorische nalatenschap is ondergebracht. In af wijking van deze catalogus, waar de volgorde der nummers niet altijd chronologisch is weergegeven, heeft de auteur in zijn eigen werk de com posities streng naar datum en jaar van ontstaan gerangschikt. Om een zo volledig mogelijk overzicht te geven vermeldt de heer Kloppenburg op de desbetreffende plaatsen en eventueel naar de gegevens van Pijper zelf, de plaats, de tijd en de uitvoerenden van premières, voor zover deze te achter halen waren. Naast de bezetting der diverse werken zijn aangegeven de Een telegram uit Brussel deel de aan prof. dr. L. van Hove, hoogleraar in de theorethische physica aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, mede, dat hem de Francqui-prijs ten deel gevallen was, het lieve sommetje van 250.000 Belgische franken, onge veer 19.000 gulden, voor zijn wetenschappelijke publicaties in de afgelopen jaren. De prijs zal hem t.z.t. door Koning Boude- wijn persoonlijk worden uitge reikt. Bij ons bezoek aan het Instituut voor Theoretische Phy sica te Utrecht maakte prof. Van Hove bepaald niet de indruk, dat hij erg blij is met het geld, echter wel met de onderschei ding, al kon hij niet precies vertellen wat de Franc qui- stichting is, die o.a. een keer in de vijf jaar een prijs toekent aan 'n Belgische geleerde op na tuurkundig, wiskundig, sterren kundig of scheikundig terrein, nadat een commissie van buiten landers advies heeft uitgebracht. Prof. Van Hove is dus een Belg; men hoort het direct aan zijn spreken. „Mijn moeder was een Vlaamse, maar ik ben Frans talig opgevoed," vertelt de 34- jarige hoogleraar, die in 1945 aan de Vrije Universiteit te Brussel zijn doctoraal examen deed, in 1946 promo veerde, enige jaren assistent was aan genoemde universiteit en daarna enige tijd in Amerika heeft gewerkt als research-physicus. „Mijn vrouw en ik dachten langer in Amerika te blijven, maar in 1954 kwam mijn benoeming af tot hoogleraar in Utrecht en nu zit ik dus hier." Zeer tevreden overigens. Prof. Van Hove geeft gaarne toe, dat Amerika met zijn vele universiteiten en grote credieten voor wetenschappelijk werk wel aan trekkelijk is, maar omdat zijn arbeid uitsluitend op theoretisch terrein ligt, is hij niet bijzonder afhankelijk van apparatuur en kapitaal. „Boven dien biedt Nederland een voortreffelijk wetenschappelijk niveau en op het terrein van de Physica heeft het een eervol verleden. De mogelijkheden voor een wetenschappelijke staf zijn de laatste jaren aanzienlijk verbeterd, ik heb dus beslist geen spijt van mijn vertrek uit Amerika." Of het voor een Belg niet moeilijk is, te wennen aan Utrecht? Prof Van Hove moet even lachen. Hij geeft toe, dat het verschil tussen België en Nederland zich in deze stad wel bijzonder duidelijk laat voelen. „Maar wie eenmaal in Amerika heeft gewoond, dat in zoveel opzichten van Europa verschilt, vindt de onderlinge verschillen tussen de Europese landen niet zo groot meer en ziet vooral de vele overeenkomsten. Het universitair milieu van Utrecht is trouwens bijzonder prettig," aldus prof. Van Hove, die op zijn wetenschappelijk terrein in België minder mogelijkheden zou vinden dan in Nederland. Dat België hem niet vergeet, maar zijn weten schappelijk werk in Nederland nauwkeurig volgt, bewijst de eer, die prof. Van Hove met deze belangrijke onderscheiding wordt bewezen. beginregels der gecomponeerde tek sten, welke tevens achter in het werk alphabetisch zjjn gerangschikt, bene vens een beknopte literatuur. Voorts bevat de thematisch-bibliogra- fische catalogus de lijst van composi ties in tweevoud. 1. De chronologische volgorde, 2. de indeling volgens groepen en genres. Evenmin ontbreekt de door Pijper zelf samengestelde lijst zijner composi ties, waarbij de heer Kloppenburg aan de hand van het facsimile aantoont dat de onder deze titel gedrukte lijst niet door de componist is vervaardigd. Het totaal aantal van Pijpers compo sities, inclusief nieuwe instrumentaties, klavieruittreksels en jeugdwerken be- ■draagt 104. De president van de Haagse recht bank heeft, toen hij uitspraak deed in het korte geding dat een Haagse advocaat tegen het bestuur van de Groen var Prinstererschool aanhangig had gemaakt, de eis van deze advocaat dat zijn zestienjarige zoon weer tot deze school zal worden toegelaten, afgewe zen. De leerling was enige tijd geleden van school gestuurd omdat het bestuur meende dat het gedrag van de jongen gezagsondermijnend was en het onder wijs ernstig bemoeilijkte. De jongen had gelachen over een woede-uitbar sting van de onderwijzer en deze zou daarop de leerling volgens diens zeg gen op de borst hebben gestompt. De jongeman heeft een jaar geleden een ernstige hartoperatie ondergaan en zijn borstkas is dichtgenaaid met zilver draad. De jongen ging hierop bewijzen verzameler dat de onderwijzer hem heeft gestompt. De onderwijzer ontkent dit. Daarop werd hij van school ge stuurd. De president overwoog in zijn von nis o.m. dat het wel mogelijk kan zijn dat de onderwijzer heeft gestompt, maar dat de houding van de leerling zijn medeleerlingen beïnvloedt tegen de per soon en het gezag van de onderwijzer. Het onderzoek in deze zaak moest niet door de leerling maar door het school hoofd geschieden. De jongen heeft er wel belang bij deze school te bezoeken hij woont er vlak tegenover, hetgeen wenselijk is ir. verbanc. met zijn licha melijke toestand maar het belang van de leerling prevaleert niet zodanig boven dat van de school dat de ge vraagde voorziening moet worden ge geven. De president weigerde daarom deze voorziening en veroordeelde de eiser in de kosten van het geding, be groot op honderd gulden. (Van onze Haagse redactie) De Haagse politie heeft een zeventien jarig meisje aangehouden op verden king van moord op haar pasgeboren zoontje. De misdaad is in januari ge pleegd. In de loop van de vorige week heeft een Rpswijkse schooljongen het stoffelijk overschot van het kindje in een boodschappentas in een sloot ge vonden. De Rtjswijkse politie en de Haagse recherche hebben de zaak vér- de- onderzocht. Het meisje heeft be kend de moord te hebben gepleegd. Het meisje was niet gehuwd. Zij heeft haar kind gedood direct nadat het was geboren. Haar vader kwam enige we ken na de geboorte van het kind te we ten wat zijn dochter had gedaan. Hij heeft de tas met de stoffelijke resten van de baby in de sloot gedeponeerd. Het meisje is voor de officier van jus titie geleid. J 6 9 /t /A tè 90 ri W iJ> io Horizontaal; 1. nakomelingschap: 3. kostbare stof; 4. telwoord; 6. zangnoot; 8. vaartuig; 10. lofdicht; 13. kleur; 15- behoeftige; 16. schelle kreet; 17. over heidsinstelling (afk.); 18. weekdier; 21- op leeftijd zijnde; 24. vat; 25. boom! 27. klein beetje; 28. metaal; 29. lid woord; 30. sportterm. Verticaal: 1. familielid; 2. elasticiteit; sierlijk; 5. rijkdom; 6. natuurkunde term (afk.); 7. dubbelklank; 9. gods dienst (afk.); 11. afstandsmaat (afk.)! 12. water in Friesland; 14. dierenlief- kozing; 15. vervoersbedrijf (afk.); 18> heilige (afk.) 19. soort onderwijs (afk.)! 20. Nederland (afk.); 22. lidwoord; 23. Frans voegwoord; 25. gewicht; 26. voor zetsel. HORIZONTAAL: 1 kordon; 6. aanbod! 11. o.a.; 12. ponton; 14. rio; 16. branie! 19. et; 20. wek; 22. voordeel; 25. mare! 26. ede; 28. nar; 29. noria; 31. ga; 32. te! 33. art; 35. agnes; 37. talent; 40. air; 41- ra; 42. rijn; 43. orgel; 44. alg; 46. e.o.! 47. tam; 49. panter; 52. smaad; 54. sla! 56. t.t.; 57. ne; 58. akant; 60. r.k.o.; 62. и.s.a.; 63. alle; 64. argeloos; 67. b.l.o.; 69. ei; 70. ampere; 72. ice; 74. rhenen; 77. en! 78. asfalt; 79. stenen. VERTICAAL: 1. kar; 2. reno; 4. opera! 5. no; 6. attent; 7. a.o.; 8. n.n.w.; 9, or' kaan; 10. d.i.; 11. object; 13. nee; odessa; 17. ave; 18. ionen; 21. emigrant-' 23. dra; 24. l.o.; 27. daarom; 30. r.a.i.; 32- tentakel; 34. regel; 36. ergens; 38. lij; 39; torn; 40. alp; 45. lt; 46. essaai; 48. ada! 50. atoom; 51. realen; 53. aalbes; 54; street; 55. are; 59. na; 61. klant; 62. use! 65. gin; 66. open; 68. ora; 71. ren; 73. ca! 75. hl; 76. es. Horizontaal; 1. schisma top; 2. Tromp riool; 3. rumboon era; 4. meteoor; 5. plectrum n.e.; 6. olie degen; 7. sr. erg gek; 8. peil Rialto; 9. alk eed dor; 10. Ie onbemind; 11. kiosk eng. Verticaal; 1. strop spalk; 2. cru Lorelei. 3. hommel ik; 4. imbeciel os; 5. spotter enk; 6. oer greb; Arnoud idee; 8. omega m.n. 9. toer geldig; 10. oor nekton; U» plagen orde. Een vliegtuig van de Spaanse lucht vaartmaatschappij „Aviaco", dat ui* Bilbao naar Barcelona was vertrok ken is maandag ter hoogte van de kust van deze stad door nog onbekend® oorzaak in zee gestort, aldus meldt A.F.P. Alle zestien inzittenden van het vlieg tuig zijn om het leven gekomen. De pas sagiers bezaten alle de Spaanse nationa liteit. Deze week zullen 64.000 werknemers van de Amerikaanse automaatschap pijen Ford, Chrysler en General M®" tors, niet kunnen werken en in totaal 24 autofabrieken verspreid over h?1 gehele gebied der Ver. Staten zijn tö" delijk gesloten in verband met de da lende afzet van personenauto's in de Ver. Staten. De woordvoerders der drie genoem de maatschappijen hebben geweigerd het aantal ontslagen werknemers dj hun bedrijven op hetzelfde tijdstip va® vorig jaar bekend te maken. In Djakarta Is gisteren volgens het A.N.P. gemeld, dat de K.P.M. im Indo nesië zal worden omgezet ln een nieu we inter-insulaire scheepvaartlijn onder regeringstoezicht. Subantio, een be stuurslid van de door de communisten beheerste vakbond van havenarbeiders, deelde mede, dat de Indonesische minis ter van scheepvaart, commodore Moham mad Nazir zou hebben verklaard zich met een suggestie in die zin te kunnen verenigen. Subantio heeft gisteren een bezoek gebracht aan minister Nazir. Begin dezer maand zijn op twee na alle schepen van de K.P.M. uit Indonesië vertrokken, doch de haveninstallaties dezer maatschappij in de gehele arehip® bleven onder toezicht der regering- bantio deelde nog mede, dat er on°.L het 12.000 man leden tellende Indones sche personeel van de K.P.M. misV?e- stand was ontstaan over het aanmonsi ren van bemanningen voor de Russisc" vrachtschepen, die Indonesië kortgele°jg> heeft gekocht. Hij voegde daaraan dat het ministerie nemers naar de J.X1J v 'Cguc uaainoT* ie van scheepvaart wb»* le haven van Tandjong Priok heeft gezonden om dit misverstai uit de weg te ruimen. Minister Nazir z hem de verzekering hebben geg® dat alle door de regering gekochte sen pen, ook de Russische, met oud K.F-iv personeel zullen worden bemand.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2