kerkenbouw V Soekarno's ja-zeggers zijn nu- één jaar aan de macht Ondanks dreigend bankroet is oppositie nog steeds gering H E SER-advies over de loonraad dient uitgevoerd worden te Kamerlid Maenen (KVP): Er is nu genoeg gestudeerd Rally e Bagdad Mysterieuze verdwijning van „Grond- en Pachtzaken" Chefarine-4' Mens de ruimte in met een Amerikaanse raket EERSTE KAMER OYER VRIJERE LOONVORMING: Huidige systeem onbevredigend Dr. Droesen (KVP): „Geruisloze socialisatie Geen record, wel opmerkelijke prestatie DJUANDA heeft niets gepresteerd BETER en SNELLER Faroek moet uitzet van Narriman betalen mE H Over een jaar naar Gicke-medaille ter ere van prof. Dicke WOENSDAG 16 APRIL 1958 V; PAGINA 7 Honderdjarige te Zwolle door AGATHA CHRISTIE Examens yo«* ntW' 'rij "Öi of": ii oor degenen die het rapport- Sassen kennen is het bijzonder interessant kennis te nemen •®h de tegenwerpingen, welke in het "•■r- rapport worden gemaakt tegen voornaamste overwegingen, door M commissie-Sassen aangevoerd ten sUnste van subsidiëring van kerken- B°uw. Tegen het argument dat de overheid hier een taak heeft omdat de •*erk de geestelijke volkskracht be vordert, wordt onder meer aange- erd, dat moet worden gestreden te gen de gedachte dat de overheid wel onze kerken zal bouwen en dat onze Oernoeienis zich dan kan beperken ■ot ons belastingbiljet. „Het meest waardevolle fundament van elke te Opuwen kerk is de eigen offervaar digheid der gelovigen." Even verder op lezen we: „Met recht kan de vraag worden gesteld of de overheid door net verstrekken van subsidies aan perken inderdaad de geestelijke volks dracht bevordert. Is het gevaar niet veel groter, dat de kracht van het werkvolk hierdoor wordt ondermijnd :n uitgehold?" Tegen de in het rap- Port-Sassen voorgestane juridische buddelen om aantasting van de vrij heid der Kerken tegen te gaan (bijdra gen ineens, zonder voorwaarden enz.) pPpert de a.-r. commissie, dat het ge vaar van aantasting der vrijheid niet "het juridische middelen geheel is Weg te nemen, omdat in het algemeen peldt, dat een relatie meer en andere •uyloeden met zich brengt dan de aan wijsbaar juridische. Mocht in een bepaald gebied door sociologische omstandigheden een te zware druk op bepaalde kerken wor- hdi gelegd, dan dienen zusterkerken e helpen. Voorts twijfelt het rapport eraan of het wel waar is dat de kerk ten de lasten niet zelf zouden Kunnen dragen. „Ziet men rond in de gezinnen der kerkleden dan kan •hen zeker niet constateren, dat er "hinder welvaart is dan vorige ge dachten gekend hebben. In het alge- hieen kan worden gezegd, dat niet goedig het moment aanbreekt, waar- PP de kerkleden, staande tegenover de Heer der Kerk, kunnen verklaren hat zij niet hebben wat nodig is •oor de oprichting van een kerkge bouw". Het rapport wil slechts van financiële hulp weten als het toevallige voorzie ningen van openbaar nut betreft, toe vallig met de kerkbouw samenhan gend (een schuilkelder enz.). Van sub sidiëring als tegemoetkoming in de kos ten, welke verband houden met de door de overheid te stellen estetische eisen, (V'l het rapport slechts zeer ten dele horen, zij het juist voldoende om te h°en denken aan een kortelings daar over gehoord r.-k. geluid, namelijk het betoog van H. J. M. Bouchette in ,,De lijd" van 28 januari j.l. (Van onze voormalige correspondent in Indonesië) De regering-Djuanda is thans één jaar in Indonesië aan het bewind. Dat is geen record meer, want er zjjn enkele andere Indonesische regerin gen geweest (die van mr. Wilopo en van mr. Ali Sastroamidjojo) die het nog langer uitgehouden hebben. Daar staat echter tegenover dat de meer derheid van de regeringen die Indonesië sinds het proclameren van zijn onafhankelijkheid gehad heeft korter dan een jaar aan het bewind is ge weest. De regering-Djuanda is dus een van de taaie regeringen. Te taaier nog, als men in aanmerking neemt dat deze regering meer dan welke vóór haar met allerlei moeilijkheden is geconfronteerd. Aan de andere kant doet zich echter het merkwaardige verschijnsel voor dat juist deze zo ondemo cratisch tot stand gekomen en zo merkwaardig te werk gaande regering zeer weinig oppositie van het parlement heeft ondervonden. oe moeilijk de hele zaak is en hoe zeer nog verkerend in het sta dium van moeizame discussie ook al is zich in de praktijk reeds een gemeentelijke subsidiëringspolitiek ®an het ontwikkelen blijkt uit het feit, dat men er in dezelfde kring vaak Verschillend over denkt en dat ander- Kijds mensen uit verschillende kringen cc althans wat de conclusies betreft ,ender over denken. Zo is bij het a.-r. PPort een nota gevoegd van het com- «lissiejiij mr. W. Aantjes, waarin een °verheidstaak ten aanzien van het "doen vorderen van het Koninkrijk van Jezus Christus" overeenkomstig art. 36 tier Nederlandse Geloofsbelijdenis Vordt gestipuleerd. Tot die taak zou Wel degelijk kunnen behoren het subsi diëren van kerkenbouw. De heer Aan tjes komt niettemin tot onderschrijving Van de conclusie van het rapport, maar Pan alleen op grond van de onmogelijk heid en onmachtigheid van de Neder landse overheid om te discrimineren JUssen de Kerken. Gaat de overheid joch tot subsidiëring over dan zal zij "loeten steunen al wat zich Kerk noemt ®n al wat zich geestelijke bezinning ten d°el stelt. Hier vindt men duidelijk uit gesproken, zij het in afwijzende zin, yat de commissie-Sassen te zeer in het Vage heeft gehouden, omdat zij een Principiële behandeling ervan kennelijk •Pet aandurfde. Een ook ten aanzien van de conclusies verschillend inzicht in Vr- kring zelf blijkt uit het feit, dat net Pagblad ,,De Rotterdammer" staats- ulp bij kerkenbouw onvermijdbaar acht in tegenstelling tot „Trouw", dat de in het rapport neergelegde opvattin gen onderschrijft/ Merkwaardig is, dat de burgemeester Van Rotterdam, belijdend protestant en van de P.v.d.A.. blijkens zijn eind SePtembe. vorig jaar aan de raad Pverhandigde. persoonlijke nota, zeer huiverig staat tegenover de bedoelde Subsidiëring en in zoverre tot soortge- ■Hlke conclusies kwam als thans in het -•-f. rapport zijn neergelegd. Fedde gphurer, hoofdredacteur van de „Friese Koerier", eveneens belijdend protestant ■ph zelfs een voorvechter van de ■"f-Wd.A., begroet de a.-r. brochure met Vfeugde en instemming. Het merkwaar digst an al is echte wellicht, dat de bynode der Gereformeerde Kerken in haar besloten zitting van eind vorig jaar heeft geconcludeerd tot de aan vaardbaarheid van subsidie, een opvat- 'jhg waartegen het a.-r. rapport dus ra dicaal stelling blijkt te hebben geno men. Het is waarachtig niet omdat wij op nog groter verscheidenheid van lening gesteld zouden zijn, maar wel 0thdat het hier een belangwekkende aangelegenheid betreft, die zowel met P.pginselen als met de politieke prak tijk van doen heeft, dat wij zouden gillen aandringen op een brede, theo- Pëisch en staatsrechtelijk gefundeer- ?e studie van r.-k. zijde. Maar men i®te er dan geen gras over groeien, ant het vraagstuk is hoogst actueel. g (Een eerste beschouwing over dit on- D?rU)erp is verschenen in ons blad van Aderen. Het gereleveerde a.-r. rapport ,een uitgave van de Anti-Revolutio- aire Partij, Dr. Kuyperstraat 3, 's-Gra- enhage). De voorgeschiedenis van het totstand komen van de regering Djuanda is be kend. Nadat mr. Ali Sastroamidjojo vo rig jaar zijn mandaat had teruggegeven benoemde president Soekarno mr. Su- wirjo tot formateur. Dat was vreemd, want mr. Suwirjo was een partijgenoot van mr. Ali Sastroamidjojo (beiden zijn lid van de PNI) en verwacht had dus mogen worden dat president Soe karno nu een andere partij de kans zou geven. Vreemder was nog dat mr. Su wirjo een zo strak afgebakende opdracht kreeg, dat hem het slagen bij voorbaat onmogelijk werd gemaakt. Hij moest een regering vormen waarin alle groe peringen vertegenwoordigd waren. President Soekarno had zich in het hoofd gezet dat een deelname van de communisten aan de regering tot de oplossing van alle moeilijkheden zou leiden en trachtte op deze wijze zijn zin door te zetten. De Masjumi wei gerde echter samen met de communis ten in één regering zitting te nemen en zo kon Suwirjo niet slagen. Eerder had Soekarno reeds een stap gedaan, die door deskundigen als ongrondwettig werd aangemerkt. Na het aftreden van de regering-Ali Sastroamidjojo had hij de staat van oorlog en beleg voor Indonesië afge kondigd, welk besluit door de demis sionaire minister van defensie (mr. Ali Sastroamidjojo was ad interim met deze functie belast) werd gecon trasigneerd. Dit nu kón niet, volgens de mensen die het weten konden. Maar Soekarno ging verder. Hij be noemde zichzelf tot kabinetsforma teur (en ook dat kan niet volgens de Indonesische grondwet, zeggen de deskundigen) en vormde op een wel heel merkwaardige wijze een rege ring. Een stel kopstukken uit de In donesische samenleving, partijbonzen zowel als partijlozen, werd op een goede dag uitgenodigd op het paleis te komen. Daar stelde hij aan allen de vraag of zij voldoende vertrouwen in hem hadden om in een door hem te formeren regering zitting te nemen. Zij moesten daartoe een hun verstrekt papiertje met „ja" of „neen" invullen. Uit de ja-zeggers zou president So.ekarno dan zijn keus maken. De meesten zeiden ja (de mensen van de katholieke partij en van de Masjumi echter niet, één uitzondering daargelaten, een Masjumilid dat door zijn partij geroyeerd werd). En presi dent Soekarno vormde zijn regering. De partijloze ir. Djuanda werd premier, er zaten nog wat partijlozen in, een paar zeer linkse exponenten, diverse P.N.I.-ers, een paar nogal linkse isla mieten, rechter Maengkom welbe kend uit het proces-Jungschlager kreeg de katholieken te vertegenwoor digen, dr. Leimena de protestanten. En zo had Indonesië weer een regering. Oud-vice-president Hatta en de Masju- mi-voorzitter, Moh. Natsir, protesteer den fel tegen de gevolgde procedure, maar het Indonesische parlement nam dit protest niet over en daarmee was de kous af. Djuanda en de zijnen kon den gaan regeren. De toestand waarin Indonesië ver keerde toen de regering-Djuanda aan het bewind kwam was weinig roos kleurig. Sindsdien is die overigens nog veel slechter geworden Een jaar geleden was het reeds zo, dat het centrale gezag in Djakarta gecon fronteerd werd met min of meer open- lijke opstanden in Midden- en Zuid- Sumatra, Borneo en Oost-Indonesie. Tal van militaire commandanten trok ken zich niets meer aan van de rege ring in Djakarta, maar gingen hun eigen weg. Het was een complete chaos. Djuanda's eerste streven was door overleg tot een oplossing te Komen In Djakarta vond het Nationaal °ve^eg plaats, waaraan vertegenwoordigers van de opstandelingen en de regering de<51 namen. Toen bleek dat de opstandelin gen als absolute eis stelden dat dr. Hatta zou terugkeren in de staatslei ding van Indonesië werd zelfs bewerk stelligd dat president Soekarno en dr. Hatta een gezamenlijke verklaring af legden, waarin zij beloofden weer samen te zullen gaan werken. Een pas sende functie zou nog worden vastge steld voor dr. Hatta. Dat is overigens nog steeds niet gebeurd.... De uitvoering van de resultaten van het Nationaal Overleg, dat had moeten dienen om de tegenstellingen te overbruggen, mislukte dus. Onder wijl was de regering-Djuanda echter ook een andere methode aan het toe passen cm de opstandelingen er on der te krijgen: de vanouds bekende en zoveel gesmade „verdeel en heers methode. Oost-Indonesië dat voorheen één militair territorium was, werd er in vier gesplitst en alle regiments commandanten zagen zich ineens be vorderd tot territoriaal commandant. Nu, daarvoor wilden -ij hun voorma lige territoriale commandant, overste Sumual, en zijn Permesta-beweging wel afzwerenOp Sumatra had dit systeem minder succes. Daar bleef overste Ahmad Husein ook nadat hij van regimentscommandant tot terri toriaal commandant was bevorderd (met niet meer troepen overigens) in de oppositie tegen de regering. Toen kwam eind vorig jaar de be- Advertentie Chefanne ,A" helpt niet alleen beter, maar bovendien sneller. De 4 geneesmiddelen in één tablet ver enigd, werken niet alleen beter bij de bestrijding van pijnen en griep. Door de juiste keuze der middelen - elk op zichzelf al beroemd - is bovendien be reikt, dat de geneeskrachtige werking sneller tot stand komt. Chefarine „4" helpt ook dan, wanneer andere midde len falen en doet werkelijk wonderen! BEROEMDE GENEISMIDDELEN IN EÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor Je gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelarox. handeling van Nieuw-Guinea in de Ver enigde Naties. Indonesië bleek daarbij meer stemmen verloren dan gewonnen te hebben. De regering-Djuanda moest haar gezichtsverlies goedmaken en zocht haar heil in een vergaande anti-Neder landse campagne, die meteen kon die-1 nen -om de steeds slechter geworden economische situatie in Indonesië te verdoezelen. Dit leidde weer tot repercussies in eigen kring. Eén daarvan was dat de president van de bank Indonesia, mr. Sjafruddin Prawiranegara, zich terug trok en uitweek naar het opstandige Midden-Sumatra. Hij kon er zich niet mee verenigen dat alle Nederlandse personeel van zijn bank door de rege ring ontslagen werd. Zo waren er meer. In Djakarta was een toenemende com munistische terreur ontstaan, die an dersdenkenden het leven onmogelijk maakte. Tenslotte werd besloten in Midden-Sumatra een officiële revolutie te ontketenen. Wat men gehoopt had ging niet in vervulling. De opstand tegen het cen traal gezag bleef een plaatselijke aan gelegenheid, waarbij alleen het noor den van Celebes zich aansloot. Maar Midden-Sumatra en Noord-Celebes zijn een te klein deel van Indonesië om het uit te kunnen houden tegen het over wicht van de regering in Djakarta. En inmiddels is de chaos in Indonesië al groter geworden. Ook al is de bete kenis van de opstand in militaire zin misschien niet groot, hij betekent wel een ernstige aantasting van het gezag van de regering-Djuanda. Daar komt bij dat als gevolg van de anti-Neder landse maatregelen het economische le ven in Indonesië ernstig ontwricht is. De KPM, die het grootste deel van het interinsulaire verkeer onderhield, vaart niet meer. De Garuda Indonesian Air ways, die voor een belangrijk deel ge bruik inaskte van personeel van de KLM, vliegt nog slechts in zeer be perkte mate. De ondernemingen pro duceren niet of nagenoeg niet meer. Indonesië is een bankroet nabij. En toch blijft de oppositie tegen de regering-Djuanda gering. Men staat hier voor een raadsel. Zou deze regering nu in ander opzicht nog iets gepresteerd hebben, dan zou men misschien daarin een verklaring kunnen trachten te vin den, maar ook dat is niet het geval. De regering-Djuanda heeft volstrekt niets gepresteerd, noch in politiek op zicht, noch op economisch terrein, noch op het gebied van de autonomievérle- ning, noch waar dan ook. Zij is waar schijnlijk de slechtste regering die In donesië ooit. gehad heeft. En toch blijft zij aan het bewind. De enige verklaring die men ervoor kan vinden is dat deze regering hei leger (of althans het groot ste deel daarvan) achter zich heeft. En het leger is in Indonesië zéér belang rijk. C. H. SCHAAP. Het Hox van Appèl to Rome heeft ex- koning Faroek van Egypte in het onge lijk gesteld in een geschil om 4,5 mil joen lir voor welk bedrag hij in 1951 linnen kocht voor zijn vroegere echtge note Narriman, adus United Press. Faroek verwees de leverancier, de fir ma Emilia Bellini uit Florence naar de nieuwe Egyptische regering. Deze wei gerde de rekening te betalen en Bellini wendde zich tot Faroek. De firma is thans gemachtigd beslag te laten leggen op Faroek's bezittingen. Tijdens een door de E.O.K.A. uitgeroepen staking op het eiland Cyprus tegen het in arrest houden van politieke gevangenen zijn een aantal van de gevan genen op het dak van de centrale gevangenis geklommen (boven). Deze demon stratie duurde enige uren en de gevangenen richtten zich tot de rond de gevangenis verzamelde familieleden. Later brachten de familieleden een enorme kaars in de St. John's kerk (onder), waar zij 24 uur biddend en vastend doorbrachten. De in Duitsland geboren raketten-spe cialist dr. Wernher von Braun heeft gis teren in Washington verklaard, dat het Amerikaanse leger toestemming heeft gevraagd om een mens met een Red- stone-raker 150 kilometer de ruimte in te schieten en hem vervolgens vei lig naar de aarde terug te brengen. Dit meldt United Press. Von Braun zei, dat h(j er van over tuigd is, dat een Redstone geschikt is voor dat doel en dat het plan verwezen lijkt kan worden voordat het X-15 raket vliegtuig iemand in de buitenste lucht lagen brengt. Volgens hem zal de ruimte-reiziger een plaatsje krijgen in de neus van de raket. Als de raket zyn grootste hoogte heeft bereikt, maakt de neus zich los van de rest van de raket. De neus zal worden voorzien van remmen en ande re uitrusting om de passagier veilig op aarde te doen terugkeren. Von Braun zei, dat zich al vrijwilli gers hebben gemeld voor de voorgeno men reis. Als de autoriteiten met het voorstel van het leger akkoord gaan, kan de met een mens bemande Redstone-raket over ongeveer een jaar worden afgevuurd, aldus Von Braun. Mejuffrouw J. W. van Leeuwen te Zwolle vierde gisteren haar honderdste verjaardag. Zij is op een na de oudste ingezetene van Zwolle. De oudste is mevrouw J. van Rossum-Kloekke, die enige maanden geleden honderd jaar werd. Tijdens de demonstratie van de Britse Labour-partij tegen de proeven met keni- wnnenen welke op Trafalgar Square m Londen is gehouden, maakte een fotograaf dit plaatje van een breed lachende Aneurin Bevan, die boven een stoppelig gelaat een Alpino-petje droeg. Naast hem zien we Hugh Gaitskell, de leider van de Labour-partij. (Van onze parlementaire redadtie) De trage gang van zaken b(j de on derhandelingen over een drietal actue le loonvoorstellen gaven dinsdag de Eerste Kamer voldoende aanleiding om het hele probleem van de loonvorming aan de orde te stellen. Aan de hand van de moeilijkheden rond de totstand koming van een nieuwe C.A.O. voor het bouwbedrijf, de lonen bij de N.S. en de urgente verbeteringen in de landbouw, demonstreerde een aantal sprekers tijdens de behandeling van de begroting van sociale zaken hoe on bevredigend het huidige systeem werkt. Wanneer werkgevers en werk nemers het over de nieuwe voorwaar den eens zijn geworden, dan moeten de voorstelien worden voorgelegd aan het College van Rijksbemiddelaars, dat o.m. na advies van de Stichting van de Arbeid, namens de minister van sociale zaken een beslissing neemt. De heer Maenen (K.V.P.) vond deze afhankelijkheid van het georganiseerde bedrijfsleven onbevredigend. Spreker noemde de weg die een loon- voorstel moet gaan voordat een beslis sing kan worden genomen te lang en te ingewikkeld. „De mensen begrijpen er niets van. Het respect voor de or ganen van bedrijfsleven en overheid, die r, 1 de coördinering va:i de lonen belast zijn, wordt tot nihil geredu ceerd". De heer Maenen vond dit een zorgwekkend verschijnsel. De katholieke woordvoerder zei dan ook dat er nu genoeg gestudeerd is en dat men niet langer dient te wachten met de invoe ring van een soepeler loonvorming. Daarbij sloot hij zich aan bij het ad vies van de SER om de bevoegdheden over te dragen aan een loonraad van de SER, waarin overheid, werkgevers en werknemers gelijkelijk zijn vertegen woordigd. Dit advies is al meer dan twee jaar geleden uitgebracht, maar minister Suurhoff is nog steeds niet gekomen met het wetsontwerp, dat de vrijere loonvorming mogelijk moet ma ken. 40 „Beslist wel!" protesteerde Vic. „Al die schapen zijn in aanbidding voor jou. Ze lopen je achterna net als ik zelf, trouwens. Om dol te worden ge woon." T, „Prachtig," antwoordde Edward. „Ik vind het fijn, dat je dol op me bent. Maar om nu op Ca therine terug te komen. De reden waarom ik het vraag is eenvoudig, omdat ik vermoed, dat zij weet wat er achter de schermen gebeurt. Daarom moet je wat vertrouwelijker met haar zien te worden." „Geloof je dat heus?" „Denk maar aan wat ik haar heb horen zeggen over Anna Schiele." „Daar dacht ik met meer aan. Hoe 't zij, gisteren heeft ze me nog verweten, dat ik onvoldoende poli tiek geschoold ben. Maar heus, Edward, ik heb geen hersens voor droge kost!" Troost je Vic, Catherine mag dan nog zo politiek eri' literair onderlegd zijn, ik geef de voorkeur aan een Londens typistetje,dat geen enkel woord van meer dan drie lettergrepen tikken kan." Vic fronste haar wenkbrauwen. Edwards woorden deden haar aan de waarschuwing van dr. Rathbone denken. Dadelijk vertelde z(j alles aan Edward. De ze schrok er veel meer van dan zij gedacht had. „Dit is werkelijk heel ernstig, Vic," zei hfj. „Pro beer je eens te herinneren wat hij precies tegen je gezegd heeft." Vic deed haar best de woorden te herhalen, die Rathbone gebruikt had. „Maar .ik snap niet waar- a zaterdag 26 april zal in het groot Thorium van de rijksuiniversiteit te ju den aan dr. W. K. Dicke, voorma- t,® geneesheer-directeur van het Julia- j, "Kinderziekenhuis te Den Haag, thans \j.°Sleraar in de kindergeneeskunde te vJecht, door de minister van onder st» Kunsten en wetenschappen de eer st- ere-medaille van de sinds 1913 be- jjKhde vereniging van Nederlandse 2®g-darmartsen worden uitgereikt, d; e ere-medaille van deze vereniging hen s'?chts uitgpreikt kan worden aan O» i die origineel en fundamenteel werk h»Kk t &ebied van de gastro-enterologie haa/?n verricht, zal in de toekomst de bied -iVan Pr°f- Dicke dragen en Dicke- a"le worden genoemd. Va-, He eerste prijs voor pianospel Con- het internationale Tsjaikofsky- Am»nrs te Moskou is toegekend aan de o $5 na» an van Cliburn. Hij ontving om je dat zo belangrijk vmdt. roebel en een gouden medaille. „Wat?" vroeg Edward. „Begrijp je dat niet? Maar meisje, hij heeft argwaan gekregenRaJh" bone wil je wèg-recommanderenNee, we moeten wel erg voorzichtig zijn. Je moogt het risico niet lopen, dat ze je een dolksteek geven en in de ligris S Wat meer dan krankzinnig, bedacht Vic, dat ik hier op de puinhopen van Babylon met Edwara zit te praten over de mogelijkheid om in de ligris te worden gegooid. Ze sloot even haar ogen en stelde zich voor, dat dit alles maar een droom wasdat ze pooa- gewoon thuis in Londen lag te dromendat de wekker ieder ogenblik kon aflopenen dat ze dan naar kantoor moest hollennaar meneer Maar neen, het was echt! Ze keek Edward eens aan, die dicht naast haar zat, met zijn rug enigs zins naar haar toe. Ze keek hoe leuk zijn haar•m zijn nek groeide. Wat een aardige krul. En wat had hij een goedgevormde nekgebruind door de zon, gaaf en gladjesje zag zo vaak mannen met puistjes of de indruk van hun boordenknoopje....„ Sir Rupert bijvoorbeelddie had iets van een steenpuist in zijn nek gehad. Opeens slaakte Vic een gesmoorde kreet. Z j richt te zich op en haar dromerij behoorde Peeling tot het verleden. Zij was nu een en al opwinding. Ed ward keek haar vragend aan. „Wat scheelt je, meis- je!jk?'weet het ineens weer," gaf Vic ten antwoord „wat er met. Sir Rupert Crofton Lee aan de hand was. Hij had een puist in zijn nek. Stomverwonderd keek Edward haar aan. puist in zijn nek?" „Ja, in het vliegtuig. Ik heb hem in zijn ,nek kunnen kijken, doordat ïK vlak achter hanl z Nou wat zou dat? Dat hebben zoveel mensen. "ja 'dat weet ik. Maar luister, Edward, dit is re'üze'belangrijk. In het vliegtuig had hp een puist in zijn nek, maar op het balkon va" als meer! Toen was zijn nek bijna net zo gladjes ais de„N°oUuWe.'.'.' ik denk, dat-ie genezen was," opperde Edward. „O, nee, Edward. Onmogelijk! Het was een echte gemene steenpuist. Die raak je zo gauw met kwjjt. En zeker niet spoorloos. Snap je niet wat dit zeg gen wil? Het betekenthet kan niet anders be tekenen dandat die man op het balkon van het Tio helemaal niet Sir Rupert is geweest!" Zij knikte daarbij heftig met haar hoofd. Edward keek haar strak aan. „Je lijkt wel gek. Het kan niemand anders dan Sir Rupert geweest zijn. Je zag toch dadelijk, dat hij het was!" „Maar begrijp je dan niet, Edward, dat ik hem nooit zo onderzoekend bekeken heb? Ja, de alge mene indruk die hij maaktewas precies als die van Sir Rupert. Zijn arrogante houding, zijn grote hoed, zijn wijde capeDat was alles gemakke lijk genoeg na te bootsen!" „Maar ze kenden hem toch bij de ambassade „Daar is hij maar eventjes geweest. Hij is dadelijk naar het Tio gegaan. Trouwens, de ambassadeur zelf was er niet." „Maar waarom ben je ér in 's hemelsnaam zo door van streek?" „Door Carmichael, natuurlijk. Carmichael zou hem in Bagdad ontmoetenom hem te vertel len, wat hij te weten was gekomen. Maar die twee hadden elkaar nooit eerder ontmoet. Daardoor kon Carmichael niet weten dat hij de verkeerde voor haden is hij helemaal niet op zijn hoede ge weest. Toen heeft die man, die net deed of hij Crofton Lee was, hem onverwacht een dolksteek gegeven! Carmichael is in de kamer er naast, mijn kamer, hulp gaan zoeken. O, Edward, het klopt allemaal als een bus ,Ik geloof er geen snars van! Dit is de zuiver ste dwaasheid. Jij vergeet helemaal, dat Sir Rupert daarna zelf in Cairo vermoord is." Daar in Cairo is het juist gebeurd! Daar is het in "elkaar gezet. O, Edward, wat verschrikkelijk! Ik heb het allemaal met eigen ogen zien gebeuren." Heb iii het allemaal zien gebeuren? Maar kind, ie "lijkt wel stapel!" Volstrekt niet. Het is allemaal even duidelijk, Edward. Luister. In ons hotel in Heliopolis werd 's middags op de deur geklopt, maar het bleek niet op mijn deur te zijn geweest. Ik keek naar 'buiten op de gang en zag een stewardess voor de deur van Crofton Lee staan, die hem vroeg of hij even op het kantoor van de BOAC wilde komen. Ze zei, dat het even verder op de gang was. (Wordt vervolgd) De A.R.-afgevaardigde Ruppert toonde zich eveneens voorstander van een vrijere loonvorming volgens het advies van de SER. Hij vroeg zich af wat er van het huidige systeem geworden is nu bij de wilde actie in het Haagse bouwbedrijf deze winter met medeweten van het College van Rijksbemiddelaars zogenaamde „con junctuurtoeslagen" zijn gegeven boven de officieel toegestane lonen. Voor prof. Molenaar (V.V.D.) ging het SER-advies nog niet ver genoeg. De liberale spreker vond dat „als wij in normale tijden, waarin er geen over employment is, de sterke overheids invloed niet tegengaan, er van de ontlui kende samenwerking in het bedrijfsle ven niets terecht komt". De heer van Wingerden (P.v.d.A.) zei dat hij het niet opportuun vond om te discussiëren over de loonvorming zolang het ver wachte wetsontwerp er niet is. Wel vroeg ook hij de minister hoe het nu staat met de lonen in bouwbedrijf, landbouw en bij de N.S. Over de sociale verzekering zeiden de heren Maenen en Ruppert dat de ziekte-, invaliditeit- en ongevallen-ver zekeringen moeten worden samenge trokken. „Arbeidsongeschiktheidsverze kering" noemde de heer Ruppert 'n der gelijke regeling. De heer Maenen vroeg verder om opheffing van de loongrens voor de werkloosheidsverzekering. De maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid vonden bij de se naat over het algemeen instemming. Slechts de heer van Wingerden was van mening, dat de regering niet moet blijven binnen „de mogelijkhe den die er zijn" maar de mogelijk heden moet scheppen. Uitbreiding van de bouwactiviteit was volgens hem de eerst aangewezen maatregel. „Over de financiering moeten we dan in Nederland maar eens openhartig spreken", was echter vrijwel alles wat hij over het centrale probleem van de kosten zei. Verder liet h(j het bij een verwijzing naar de iets ge makkelijker positie van de kapitaal markt. De N.V.V.-voorzitter vroeg nog wel om een advies van de S.E.R. over de overkoepeling van de bedrijfspensioen fondsen. In financiering via het omslag stelsel en in een zo groot mogelijke basis zag hjj de voorwaarden voor de door hem gewenste gedeeltelijke waardevastheid van de aanvullende pensioenen. (Van onze parlementaire redacteur) De minister van Landbouw, die on langs met de Tweede Kamer de degens heeft gekruist over het nielkbeleid, heeft gisteren voor de tweede maal een gewapende vrede moeten sluiten met de volksvertegenwoordiging, toen dr. Droesen (K.V.P.) hem met een meer derheid van K.V.P., V.V.D., A.R. en C.H. aanviel over de reorganisatie van zijn departement. Dr. Vondeling heeft zo maar een dienst opgeheven; een die, zoals hij zelf toegaf, midden in de schijnwerpers staat, n.l. Grond- en Pachtzaken. Hij had de kamerleden bo vendien geprikkeld door deze beslissing te nemen nog voordat men hem in het openbaar ter verantwoording had kun nen roepen. Er was wel enig overleg geweest, maar dat werd algemeen onbe vredigend geacht. Minister Vondeling zei dat de vrees van de Kamer ongegrond was. De afde ling Grond- en Pachtzaken zal volgens hem in feite blijven bestaan. Ze wordt alleen formeel „weggereorganiseerd", zoals de heer Biewenga het uitdrukte. Dr. Droesen was daar echter verre van gerust op. Hij sprak zelfs van een „ge ruisloze overgang naar socialisatie", omdat de zaken van de afdeling Grond en Pachtzaken, die in het niet ver dwijnt, voor een deel overgaan naar de Cultuurtechnische Dienst. Die moet nu het beleid gaan opbouwen. Deze dienst moet zich met technische zaken bezig houden, oordeelde de katholieke woord voerder. De minister zei, dat beleid opbouwen nog wat anders is dan beleid voorbereiden, en zag er geen bezwaar in dat dit laatste nog meer door deze Dienst zou worden gedaan. Hij verde digde de reorganisatie tevens met een beroep op de noodzaak tot versobering en verklaarde, dat provincies als Noord-Brabant en Limburg, die met veel meer assistenten bij hun landbouw- consulent werken dan andere provin ces, 't zuiniger aanmoeten kunnen doen. Er zjjn provincies die er drie of vier hebben en daar presteert men precies evenveel. De minister noemde Zuid-Hol land, waar men juist met grote planolo gische problemen worstelt die land en tuinbouw sterk raken. Men had sterk de indruk dat de inter pellatie niet overbodig was. Wat minis ter Vondeling intern op zijn departe ment doet moge onschuldig lijken, men heeft hem door middel van deze aanval, die uitmondde in een motie, terdege gewaarschuwd. De motie bood wel aan grijpingspunten voor een compromis, maar er wordt in gesproken van „grote gevaren voor een objectief en doelmatig beleid". Daar kon de minister niets .van inzien. De rest slikte hij. Hij wordt daarin uitgenodigd om te streven naar een oplossing (van het reorganisatie probleem, waar de Kamer begrip voor had), die de eenheid en onafhankelijk heid van de Grond- en Pachtzaken veilig stelt. Onafhankelijkheid wilde de minis ter wel zoveel mogelijk bewaren, maar hy vond een vluchtheuvel: niets is ge heel onafhankelijk op een derpartement. Er zijn altijd hogere instanties. Tenslotte wordt in de motie nog ge zegd, dat een goede coördinatie met an dere bij 'dit beleid betrokken afdelingen en diensten gewaarborgd moet zijn. „Wacht op mijn daden. Het zal u alle maal erg meevallen", was dr. Vonde- lings reactie op deze motie. De minis ter die het allemaal even onschuldig voorstelde, tornde nog op tegen de Ka mer (die vandaag over de motie zou stemmen) met de uitspraak van prof. Oud, dat regering en Kamer twee zelf standige machten zijn. Er zit geen enke le consequentie voor de begroting aan deze interne kwestie vast, zo verdedig de hjj zich. De Kamer mag controleren en mij ter verantwoording roepen, al dus de bewindsman, die overigens zijn formele recht verdedigde, reorganisa ties in zijn departement aan te bren gen. Komen er reorganisaties die de be groting gaan raken, dan zal ik tevoren gelegenheid geven tot overleg, aldus spr. Dat vele organisaties, waaronder het Landbouwschap, zich tegen de reorganisatie hebben uitgesproken, vond de minister geen reden zpn standpunt te wijzigen. Er zullen nog wel meer maatregelen genomen moe ten worden die voor het bedrijfsleven niet zo prettig zijn. Het in een ambte lijk vacuum verdwijnen van de dienst Grond- en Pachtzaken zal o. m. tot gevolg hebben, dat hier en daar iets minder service zal moeten worden gegeven, zo voorspelde de minister. Op een van de vragen van dr. Droesen antwoordde de minister dat er nog een rapport komt, waarin deze zaak na der in details wordt uitgeplozen om zo doelmatig mogelijk te werk te gaan. Maar van „opnieuw in overweging ne men" van de plannen, kan niets meer komen. UTRECHT, 15 april Aan de Rijks universiteit te Utrecht is tot doctor in de geneeskunde gepromoveerd de Zwol se internist J. Visser op het proefschrift „Clearing factor en lipoproteinen".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7