Basel 1958 Schweizer Mustermesse 1958 BAZEL bont patroon van industriële produkten Honderdzestig kleine winkeltjes met de prachtigste horloges Radio en TV Herenhorloges robuuster, damesklokjes nog kleiner Eisenhower heeft begrip voor bezwaren li I Stadhouder temidden Willem zijn van V rust straks verwanten De Gruyter 14 pet. (onv.) uit lager exploitatiesaldo VANDAAG EERSTE STAP NAAR DE CONFERENTIETAFEL GRAFKELDERS DER ORANJEVORSTEN M 0 JL DONDERDAG 17 APRIL 1958 PAGINA 11 j Geldomset in 1957 weer Wegenomen Molière's School voor vrouwen Vanavond Ned. Ford passeert dividend (15 pet.) In 1957 werd met verlies gewerkt Rotterdam weer een tunnel rijker Rijnvaart Vereniging legt schepen op K.V.P.-gemeentedag 1958 op 17 mei j For Gentlemen Only Radio-Caïro valt koning Hoessein aan Yan 12 tot 22 april staan wederom de poorten open van de 42ste Schwei zer Mustermesse, de Zwitserse nationale jaarbeurs, welke ieder jaar kort na Pasen in Bazel gehouden wordt. De twintig eeuwen oude stad, gelegen op het punt waar Zwitserland, Duitsland en Frankrijk elkaar raken, wordt opnieuw overstroomd door honderdduizenden bezoekers. Wa ren het er vorig jaar 720.000, het grote aantal, dat de eerste dag de gure wind en de natte sneeuw trotserend optrok naar de jaarbeursgebouwen aan de rechterzijde van de Rijn, doet vermoeden, dat ook in 1958 een record aan belangstellenden zal worden geboekt. En dat de interesse telkenjare weer enorm is, is niet te verwonderen. Wie eenmaal de Muba, de Mustermesse Basel, heeft bezocht, zal volmondig erkennen, dat hetgeen de Zwitserse industrie hier op zeer spectaculaire wijze biedt, een grote belangstelling ten volle waard is. Y. de Gruyter en Zoon heeft over het boekjaar 1957 een saldo exploitatie rekeningen, winst uit andere onderne mingen, enz. behaald van 10.672.319 (11.135.313). Het onverdeeld winstsaldo van vorig jaar bedroeg 464.712 (714.001). Na aftrek voor afschrijving op gebouwen ad ƒ1.749.134 (1.569.863) en afschrijving op installaties ad ƒ3.429.696 (2.876.523) resteert een winst ter verdeling van ƒ5.958.201 (7.402.926). Voorgesteld wordt een dividend van 14% (onv.) op gewone, 6% (onv.) op cum. pref., en 8% (onv.) op cum. pref. winstdelende aandelen. Na een onafgebroken reeks van na oorlogse jaren met stijgende exploita tieresultaten is 1957 het eerste jaar dat enige teruggang te zien geeft. De oorzaak daarvan is gelegen in een vertraagd tempo van de omzetstijging en een daling van de brutowinst-marges, waar door de kostenstijging niet volledig kon Worden opgevangen. De geldomzet is in 1957 weer toe genomen. Voor een gedeelte is zulks een gevolg van een kleine stijging in het gemiddeld prijsniveau van verkochte artikelen. Ook de kwantitatieve omzet is toegenomen. Van de filialen werden 16 tot zelf bedieningszaken verbouwd. Bovendien werden 9 nieuwe zelfbedieningswinkels en één bedieningswinkel geopend. Twee bedieningswinkels werden opgeheven. Als gevolg van een en ander had de maatschappij aan het eind van 1957 421 winkels, waarvan 89 zelfbedienings winkels. Het derde fabriekscomplex in Den Bosch is in 1957 voor een gedeelte gereed gekomen. Hierdoor kan o.m. het laboratorium belangrijk uitgebreid worden. Voor uitbreiding van fabrieken en winkels werd voor een bedrag van ƒ7.487.882 geïnvesteerd. Ofschoon de liquiditeit door een obligatielening sterk verbeterd is, is de directie zich er van bewust dat nog grote investeringen nodig zijn voor uitbreiding en vernieu wing van winkels en voor het derde fabriekscomplex. Daarom zal een be langrijk gedeelte van de winst voor interne financiering gebruikt moeten worden. Wat de toekomst betreft, verwacht de maatschappij dat de bestedingsbeperking De toneelgroep „Arena" heeft Moliè res prachtige „School voor vrouwen" op het repertoire. Gisteravond voerde men het spel op voor de N.C.R.V.-TV, in de studio, dus zonder publiek. Het werd een zeer matige voorstel ling, want het spel was middelmatig, en de rest evenzo. Wanneer een gezelschap van een repertoirestuk een TV-voorstelling geeft, heeft dat voor- en nadelen. Er voor spreekt dat het spel volledig is inge speeld, dat de rolkennis goed is, dat men de problemen overwonnen heeft. Maar aan de andere kant is een tele visie-opvoering heel wat anders dan een voorstelling in de zaal. De beeld regie vraagt om veel veranderingen in de mise-en-scène. Ook het spel moet aangepast worden, met name wat de beweeglijkheid betreft. Voorts is er een geheel andere sfeer, die velen beïn vloeden zal. Het was dus nogal een waagstuk om dit gezelschap voor de camera's te ha len. Geen van de medespelenden trad ooit voor de televisie op. Het is jam mer. maar wij moeten constateren, dat dit waagstuk mislukt is. Het toch al t<r zware, niet op Molière afgestemde spelen, werd hier nog extra benadrukt. Er bleef van de „School voor vrouwen" dan ook niet veel over. J.v.S. Voor de A.V.R.O. wordt vanavond de Missa Solemnis in D gr. t. van Beet hoven uitgevoerd door solisten, het groot omroepkoor, het Radio Philhar- monisch Orkest, het geheel o.l.v. Fer dinand Leitner (298 m21.05 uur). Voor France III (National) wordt een volledige uitvoering gegeven van de °pera „Benvenuto Cellini" van Berlioz (280 m2005 uur). Voor het derde programma wordt een volledige uitv '°ring gegeven van de opera in vijf akten van Prokofieff „The flaming angel" door de ensembles van de Franse omroep met solisten, het geheel o.l.v. Charles Bruck (464 m21 uur). ook wel van invloed zal zijn in de detailhandel in levensmiddelen. Kosten verhogingen dienen daarom vermeden te worden, evenals maatregelen, die de rendabiliteit en produktiviteit zouden kunnen belemmeren ïn de vergadering van de raad van beheer der Nederlandsche Ford Auto mobiel Fabriek werd besloten aan de aandeelhouders voor te stellen het divi dend over het boekjaar 1957 te passeren (v.j. 15 pet.) Het geheel der maatregelen welke in de tweede helft van 1957 geleidelijk wer den getroffen ter correctie van de opge treden conjuncturele overspanning in Nederland, hebben o.m. de financiële resultaten der vennootschap zodanig be- invloed, dat het jaar 1957 met een ver lies moet worden afgesloten. Over 1956 werd nog een bedrijfswinst na afschrij vingen geboekt ad f3.309.725 en in 1955 ad f8.097.727. De zuivere winst 1956 werd becijferd op f 1.945.496 en voor 1955 op f4.513.451. Rotterdam heeft er weer een tunnel bü. Voetgangers, wielrijders en automo bilisten beschikken nu over een snelle verbinding van de Beukelsdjjk naar Blij- dorp, waardoor de Statentunn G die voor al op spitsuren tot moeilijke verkeers situaties aanleiding geeft, belangrijk ontlast zal worden. De nieuwe tunnel mondt, van de Beu- kelsdijk gezien, uit bij de Diergaarde en duikt over de volle breedte door onder het spoorweg- emplacement, dat daar zeer uitgebreid is. De koker zelf is ruim 100 meter lang; de beide opritten zijn elk 75 meter. Met de bouw van het kunstwerk is bijna zes jaar gemoeid ge- weest, ongeveer een half jaar korter dan de technici hadden berekend. Wethouder R. Langerak stelde de tunnel woensdag officieel voor het ver- keer open door een lint door te knippen. Aan de andere kant wachtten twee trom petterende olifanten het door de tunnel wandelende gezelschap op als om de vreugde van de Diergaarde Blijdorp, die voor tal van Rotterdammers nu veel ge makkelijk bereikbaar is, kenbaar te ma ken. De nog steeds aanhoudende daling op de vrachtenmarkt heeft er toe geleid, dat de Nederlandse Rijnvaart Vereni ging te Rotterdam een vijftal grote en enkele kleinere schepen, tezamen ongeveer 17.000 ton metende, uit de vaart heeft genomen. Dit is ongeveer 5 pet van de totale capaciteit van de N.R.V. Het is te verwachten, dat meer dere Rijnvaartrederijen dit voorbeeld zullen volgen. De gedwongen wachttijd zal worden be nut voor het verrichten van grote repa raties, waar deze schepen intussen wel aan toe waren. Van het personeel be hoeft niemand te worden ontslagen. De directie van de Nederlandse Rijnvaart Vereniging beschouwt de situatie aller minst als rampzalig, maar de vorming van een mottenballenvloot acht zij toch wel een teken aan de wand. In dit ver band zij ook gewezen op de resolutie van de „Arbeitsgemeinschaft für die Rheinschiffahrt", vorige week te Duis burg aangenomen om de bouw van nieuwe Rijnschepen gedurende één jaar stop te zetten. De K.V.P. zal in het kader van de ko mende gemeenteraadsverkiezingen een gemeentedag 1958 houden. Deze bijeen komst waarop raadsleden zullen worden uitgenodigd, zal plaats hebben te Til burg. Onder andere zullen inleidingen worden gehouden door de Voorburgse wethouder mr. dr. A. Schrijvers over volkshuisvesting en woningbouw en door het Maastrichts raadslid de heer J. A. Ensinck over gezinspolitiek in het gemeentebestuur. De heer Ensinck is se' cretaris van de Limburgse K.A.B. De hal „Madame-Monsieur" op de Basler Mustermesse, het gezamenlijke pavil joen van de Zwitserse textielindustrie. Hierboven een bruidstoilet en feestelijke middag- en avondkleding. Het meest op de voorgrond treedt dit jaar het technisch element in verband met de steeds voortschrijdende automa tisering. Vooral komt dit tot uiting in de nieuwe hal 7, welke geheel bezet is door de produktie-middelenindustrie met haar veelal gigantische werktuig- en werktuigbouwmachines. De hal, welke ruim 41 meter breed en 92 meter lang is, biedt een welkome aanvulling aan de bestaande expositieruimte. Zoals be kend draagt de Basler Mustermesse als enige belangrijke jaarbeurs van Europa nog steeds een zuiver nationaal karakter. Buitenlandse exposanten kan men hier niet vinden, mede omdat er ieder jaar weer te weinig plaats is om zelfs de gegadigde Zwitserse firma's in een der gebouwen onder te brengen. Ondanks de uitbreiding van de beurs moesten dit jaar nog 300 aanvragen worden afgewezen. Wanneer men het hoofdgebouw bin nentreedt, komt men onmiddellijk te staan voor dé grote attractie van de Messe, het horlogepaviljoen. Op uiterst charmante wjjze komt de be kendste van alle Zwitserse exportin dustrieën met een kostbare uitstal ling voor de dag. De 160 kleine winkeltjes, waarin de horlogefabri kanten hun produkten tonen, vormen werkelijk een lust voor het oog. Naast de bestaande, veelal verbeterde ka libers, zijn er weer nieuwe modellen bij gekomen. Een aardige primeur beidt het automatische horloge, waar van de rotor zo is aangebracht, dat de inwendige dikte van het uurwerk kon worden teruggebracht tot 4,10 mm. Voorts zijn er horloges te zien met binnenverlichting, horloges die wereldtijd aangeven, uiterst nauwkeu rig lopende chronometers en vol maakt waterdichte uurwerken. Over het algemeen valt op, dat de arm bandhorloges voor heren een meer robuust aanzien hebben gekregen, ter wijl die voor dames juist kleiner en sierlijker zijn geworden. Aansluitend bij het horlogepaviljoen treft men het veelhoekige bijouterie-zaaltje aan, waar iri stemmige vitrines een oog verblindende juwelenschat is tentoon gesteld. De expositie van de elektro-industrie welke eveneens één van Zwitserlands grootste deviezeninbrengers is, is aan gevuld met de speciale stand „Atoom kracht". De opzet is de bezoekers een indruk te geven van de economische be tekenis van de energievoorziening en de rol die de atoomkracht in de toekomst te vervullen krijgt. Binnen afzienbare tijd zullen in Zwitserland nieuwe atoomreactoren en -centrales gebouwd worden, omdat de oude energiebron, de waterkracht der grote rivieren, de stij gende behoefte niet meer kan dekken. Hoewel zij in omvang in genen dele te vergelijken valt met de Amsterdamse expositie „Het Atoom" geeft de Bazelse toch een aardig inzicht in de bijzondere aard van de atoomenergie en de moge lijkheden, welke deze bij vreedzame toe passing biedt. Dit jaar is aan de textieltentoonstel- ling een meer dan gewone aandacht be steed in verband met het feit, dat de kledingindustrie in 1957 voor over de 100 miljoen frank naar het buitenland geëxporteerd heeft. De hal „Madame- Monsieur" heeft dan ook als motto ge kozen „Zwitserland exporteert mode' Architecten en decorateurs zowel uit het Duits als uit het Frans sprekende deel van het land hebben een roman tisch toneel opgebouwd, waarin op zeer aantrekkelijke en orginele manier de bij elke bepaalde gelegenheid te dragen kleding wordt getoond. Op de trappen van het toneel staat een bruidspaar po serend voor de fotograaf en omringd door bruidsmeisjes en familieleden, al len in feestgewaad. Daarnaast ziet men het jonge paar op huwelijksreis aan zee, in bonte hemden en badkostuum, en vervolgens de man op kantoor en zijn echtgenote in haar boudoir en in de stad. V/el zeer duidelijk komt hier tot uiting op welk hoog peil de Zwitserse textiel- en kledingindustrie staat. Het zelfde geldt voor de expositie „Créa- tion", waar een keur van stoffen te be wonderen valt, gedrapeerd op meer dan twee maal levensgrote beelden. Enige vitrines met juwelen van avondschoen tjes geven het geheel een nog kostbaar der aanzien. Dat het Messebestuur een eresaluut aan de textielindustrie heeft willen brengen, blijkt uit het tentoon stellingsvignet, dat dit jaar een veel kleurig weefsel voorstelt. Wandelend door de uitgestrekte en hoge jaarbeurshallen valt nog op de uitstalling van de in kwaliteit hoog staande grafische produkten, het fijne keramiek en de handweefsels en de ruime sortering van inlandse wijnen. De meubelbeurs is enigszins achteraf gedrongen en veilt trouwens wat te gen. Een welkome afwisseling bij de rondgang over de Messe-terreinen vormt de afdeling tuinarchitectuur en de tentoonstelling van de „Lignum", de Zwitserse vakgroep voor hout. In een fotoreportage, getiteld „Familie Schwyzer baut ein Haus", wordt de bezoeker verteld, hoe een Zwitsers ge zin, slachtoffer van het woningvraag stuk, besluit zelf een huis te bouwen en hoe dat met hout op aanvaardbare wijze zonder al te veel kosten kan ge schieden. Een enkel woord dient nog gewijd aan de tentoonstelling „De goede vorm", welke vergelijkbaar is met de in ons land nog zo weinig bekende ex posities van de industriële vormgevers. Deze tentoonstelling beoogt consumen ten en producenten te tonen, dat smaak volle en nuttige vormgeving goed sa- pien kan gaan en zelfs noodzakelijk is wil men een hoogwaardig en verant woord produkt fabriceren. Tenslotte is in de open lucht nog een groot assorti ment van kampeerartikelen ten toon ge steld, welke weliswaar bij uitstek past in het vakantieland Zwitserland, maar waarvoor op de koude eerste dag van de beurs nog maar weinig belangstel ling bestond. De Schweizer Mustermesse 1958 biedt dus weer zowel aan de louter uit nieuwsgierigheid komende bezoe kers als aan hen, die zaken willen doen, veel interessants. Al is de hotelaccomo- datie vorig jaar uitgebreid, het feestelijk versierde Bazel, dat ongeveer even groot is als onze jaarbeursstad Utrecht, kan de stroom van vreemdelingen deze tien dagen niet herbergen. 30.000 bui tenlanders kwamen in 1957 de beurs be zichtigen. Men rekent dit jaar, ondanks de zo juist geopende Expo in Brussel, op een minstens gelijk aantal, waaron der ook zeker weer vele Nederlanders zullen zijn. Advertentie Onder ons, mijne heren: een stijlvolle maaltijd ia een deel levensvreugde. Zou Uw betere helft on derstaand recept niet eens willen klaarmaken? Vraag het haat eens Gevulde aardappelen met kaas 1 kg langwerpige aard appelen in de schil gaar koken, afgieten, pellen', in de lengte doormidden snijden en voorzichtig uit hollen. Het binnenste ge deelte van de aardappe len met 50 gr. roomboter, 150 gr. geraspte kaas, 100 gr. fijngesneden ham en peterselie en 2 eidooi ers mengen en op smaak afmaken met peper en zout. Daarna voorzichtig 2 stijfgeslagen eiwitten er door scheppen. De uit geholde aardappelen met dit mengsel vullen, de rest van de geraspte kaas er overheen strooien, be sprenkelen met wat ge smolten boter en in een matig warme oven gra tineren. Opdienen met eenpaar takjes peterselie. PUBLICATIE V. H. NED. ZUIVEIBUREAU - RIJSWIJK Radio-Caïro heeft gisteren volgens Reuter koning Hoessein van Jordanië ervan beschuldigd, dat hij een samen zwering op touw zet om te verhinderen dat de „Egyptische troepen naar het ge bied van Gaza terugkeren". Dit bericht sluit kennelijk aan op een bekendmaking van vier dagen geleden, waarin sprake was van een Jordaanse samenzwering om Egyptische functio narissen in Gaza te vermoorden en het Egyptische bestuur daar omver te wer pen. De Jordaanse radio-omroep maakte dinsdag melding van een golf van arres taties in het gebied van Gaza en de af kondiging van de noodtoestand. Een triomfantelijk lachende president Eisenhower, gefotografeerd na het werpen van de eerste bal in het nieuwe baseball-seizoen 1958. Duchtige vakantiekleding, moderne sporthemden en kleurige bad- en strand- kostuums spreken van het verlangen naar een warme zomer. Formeel gesproken is het laatste woord aan de regering van de Sovjet- Unie, maar in westelijke kringen te Moskou twijfelt men er volgens U.P. niet aan, dat de Russen vandaag ge hoor zullen geven aan een gezamenlijke westelijke aide-mémoire, die gisteren is overhandigd en waarin wordt voorge steld ogenblikkelijk te beginnen met de diplomatieke voorbereidingen van een top-conferentie, die, als tevoren vast staat dat zij de moeite loont, wellicht in de zomer zal worden gehouden. De aide-mémoire, die de diplomatieke vertegenwoordigers van Amerika, Enge land en Frankrijk gisteren in Moskou hebben overhandigd, vormt een ant woord op een Russisch voorstel van 11 april om de diplomatieke voorberei dingen vandaag te beginnen. De Sovjet- Unie heeft tot dusver op het standpunt gestaan, dat op diplomatiek niveau al leen technische bijzonderheden van een in mei te houden bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken aan de orde kunnen komen. Deze zienswijze wordt door de westelijke mogendheden afgewezen. Zij constateren in hun aide-mémoire, dat er nog steeds wezenlijke menings verschillen bestaan over het karakter en de omvang van het voorbereidende werk. Zij stellen voor deze bestaande meningsverschillen het eerste onder werp van bespreking tussen de weste lijke diplomaten en Russische vertegen woordigers te doen zijn. Daar de westelijke minister van t~\ e Nieuwe Kerk te Delft, waarin zich het mauso- J leum van het Huis van Oranje bevindt, heeft een ■*S veelbewogen geschiedenis achter de rug. Het im posante gothische bouwwerk met zijn hoge slanke toren kwam na honderd jaar zwoegen gereed in 1494. Bij de grote brand van Delft op 3 mei 1536 liepen kerk en toren zware schade op en stortten zelfs de klokken naar beneden. Dank zij de interventie van Karei V, die zelf een nieuw glas-in-loodraam schonk, kon de herbouw met spoed en kracht ter hand worden genomen, doch toen in 1566 de kerk juist weer iets van zijn oude luister had teruggewonnen, brak de beeldenstorm uit en ging opnieuw veel schoons verloren. De dagen voor de katholieke eredienst in het gebouw waren toen geteld, want op 2 aug. .1572 wist de Calvi nistische gemeente van ternauwernood 180 leden bij gestaan door Lumey van der Mark van prins Willem van Oranje gedaan te krijgen, dat de kerk aan haar werd toegewezen. Daags daarna werden de altaren verwijderd en klon ken er voor het eerst de strijdpsalmen van Dathieu. Nauwelijks twee jaar later, op 101 vleugels op onnavolgbare wijze accen- leed, werd naast haar echtgenoot ter juli 1584, viel prins Willem van Oranje I tueren. ruste gelegd. Vervolgens werd in het onder de dodelijke schoten van Baltha-1 1 lage gewelf een ijzeren rooster aange- cnr fïpmrds pn ziin stoffelijk overschot Een jaar voor het monument gereed bracht, zodat de kist van prins Mau- rits boven die van Willem van Oranje kon worden geplaatst en die van Fre- derik Hendrik in 1647 boven die van zjjn moeder, Louise de Coligny. Behal ve Catharina Belgica vonden nog twee jeugdige dochtertjes van William van Oranje in de crypte hun laatste rust plaats en nadat stadhouder Willem II in 1651 en Amalia van Solms in 1675 sar Gerards en zijn stoffelijk overschot werd na een luisterrijke uitvaart bijge zet in de kleine kruisvormige crypte on der het priesterkoor. „In afwachting van de wederopstan ding Willem I de Vader des Vader lands" werd in zijn stenen sarcofaag gebeiteld en in het priesterkoor werd een eenvoudige stenen katafalk opge richt. Het was Louise de Coligny die der tig jaar later, in 1614, de Staten-Gene- raal verzocht om een „eerljjcke sepul ture" voor haar gemaal. De Staten pakten de zaak royaal aan en gaven Hendrlck de Keyser opdracht een graf monument te maken „als soodanighen heerlijcken Prince waerdich is, daer aen geene costen sparende", en zo ont stond het grootste en kostbaarste praal graf dat Nederland rijk is. De zeven laatste jaren van zijn leven heeft de be roemde Amsterdamse beeldhouwer en architect gebruikt om van dit praalgraf een onsterfelijk monument van vak manschap te maken. Zich inspirerend op het bekende grafmonument van Hen drik II en Maria de Medicis in de ka thedraal van St. Denis, heeft hij een in drukwekkend geheel ontworpen, waar aan invloeden van laat-gothiek en ba rok direct te onderkennen zijn. In de nissen op de hoeken werden volgens klassicistisch voorbeeld allegorische voorstellingen geplaatst van de vrijheid, de gerechtigheid, het geloof en de kracht, terwijl het voorfront een voor stelling te zien geeft van Willem van Oranje in volle wapenrusting. Een meesterstuk van. beeldhouwkunst is het 2000 kg wegende bronzen beeld van de Faam, dat slechts op één teen rust. Een voorstelling vol zwier en gratie, waarbij de geheven bazuin, de beval lige houding en de sierlijke val der plooien, het opwiekend bewegen der kwam, stierf Hendrick de Keyser en zo doende werd het marmeren beeld van de gestorven Willem van Oranje op de graftombe vervaardigd door David Herman. Het terracotta model van dit gevoelig gemodeleerde beeld be vindt zich in het Rijksmuseum te Am sterdam. Louise de Coligny, die in 1620 over- buitenlandse zaken niet gedurende lange tijd uit hun land weg kunnen blijven, moeten bij de diplomatieke besprekingen niet alleen procedure kwesties maar ook onderwerpen van wezenlijk belang behandeld worden, aldus de westelijke nota. Bij deze be sprekingen moeten de standpunten der regeringen ten aanzien van de grote kwesties onderzocht worden en moet gepoogd worden mogelijkheid van overeenstemming hierover te schep pen. Herhaald wordt dat er, wil een top conferentie vruchtbaar kunnen zijn, een redelijk uitzicht moet bestaan op het be reiken van concrete resultaten ten aan zien van bepaalde kwesties. Bevredi gende voltooiing van het voorbereiden' de werk moet daarom voorafgaan aan regelingen voor een dergelijke conferentie. De besprekingen der ambassadeurs (Maurice Dejean van Frankrijk, Sir Patrick Reilly van Engeland en Llewel lyn Thompson van de Verenigde Staten) zullen de eerste concrete stap zijn naar een overleg aan de top, zoals dat voor het laatst in 1955 te Genève heeft plaats gehad. Het voorstel werd op 10 december vorig jaar gedaan door de toenmalige premier Boelganin. Hij stelde Eisenho wer, Gaillard en Macmillan voor be sprekingen te voeren over het staken van proeven met kernwapens, demilita- risatie van Midden-Europa, normalisa tie van de betrekkingen ten aanzien van het Midden-Oosten „en andere kwes ties waarvan een der partijen bespre king noodzakelijk acht". Boelganin en Gaillard zijn inmiddels afgetreden als premier. En uit de tot op heden gevoerde nota-wisseling zijn de verschillen tussen oost en west in een scherp daglicht gekomen. President Eisenhower heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie ge zegd, dat indien een topconferentie de enige manier is waarop vorderingen kunnen worden gemaakt in de richting uSn vermindering van de spanningen, hp altyd nog bereid is de daaraan ver bonden risico's te aanvaarden. Hij zei echter het met oud-minister van buitenlandse zaken Acheson eens te zijn, dat deelneming van een presi dent aan een dergelijke conferentie een belemmering is voor het vormen van diens definitief en onbevangen oordeel. waren bijgezet was de grafkelder vol. Eerst na de dood van stadhouder Willem IV in 1751 is in de absis van het koor een nieuwe en grotere graf kelder gemaakt achter de oude. De prins-stadhouder en. de stoffelijke res ten van zijn in 1736 overleden dochter prinses Anna werden er in 1752 in over gebracht, terwijl er sindsdien nog 27 leden uit het Huis van Oranje zijn bij gezet. O In 1923 is de restauratie van het ver vallen kerkgebouw grondig ter hand genomen en werden ter gelegenheid van het zilveren regeringsjubileum van koningin Wilhelmina voor de derde maai tijdens het bestaan van het kerk gebouw een aantal kostbare glas-in- loodramen aangebracht in het priester koor naar ontwerpen van Joep Nico las, Willem van Konijnenburg en George Rueter. De grafkelders werden grondig herzien en opnieuw uitgebreid, terwijl bij de middenopgang van het koor een ruime nieuwe toegang werd gemaakt naar de ondergrondse graf gewelven. Nadien hebben Koningin Emma en prins Hendrik er hun laatste rustplaats gevonden en wanneer straks de sarco faag met de stoffelijke resten van Wil lem V er zijn plaats heeft gevonden, zijn alle overleden oranjevorsten met hun echtgenoten en kinderen in het Mausoleum te Delft ondergebracht. De enige, die hierop wel altijd een 1 uitzondering zal blijven maken, is Ko ning-Stadhouder Willem HI, die In 1702 is bijgezet in Westminster Abbey. In de kleine kruisvormige crypte (I) werd in 1584 Willem van Oranje (1) bijgezet en in 1620 Louise de Coligny (2). Beven hun sarcofagen werd_ een ijzeren rooster aangebracht. De kist met het stoffelijk overschot van Prins Maurits 3 werd daar in 1625 geplaatst en die van Frederik Hendrik (4) in 1647. Voorts werden in de crypte ter ruste gelegd Isabella Charlotte en Catharina Belgica, dochters van Prins Willem, nadien Ama lia van Solms en stadhouder Willem II. Nadien werd onder de absis een tweede veel grotere crypte (II) gemaakt, waarin alle overleden Oranjetelgen sinds stad houder Willem IV zijn bijgezet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 11