Uit Kenmemerland Toch nog kleur aan vlaggetjes dag in IJmuiden Onder de blauwe vaan van Lotharingen \]*ctc Verre visserij en fabriekschip K ru is woord raadse l Anjumse moordzaak opnieuw voor Leeuwarder rechtbank PÈRE DUVAL ZINGT IN DE HOOFDSTAD Visserijgolf J. J. VAN K00TEN Vissersvloot vertrekt 's middags om half drie KONINGINNEDAG IN DRIEHUIS Motie-Droesen aangenomen ll^t ieU of* U te Moeder van een der verdachten aanstichtster van de moord? Een voor Nederlandse begrippen ongekende sfeer Hoe spelen de r.-k. clubs? Uitbreiding kleine verkeerscommissie Tafeltennis Bekercompetitie in Kennemerland begint deze week KARPETTEN J on ger enbedev aart in Lourdes Ampullen met zwaar vergift verdwenen UUISÜN HAARD „PIETER SJOERDS ZAL STERVEN" Tweede trekking premielening 2Vz% Alkmaar 100.000 op nr. 119460 DONDERDAG 17 APRIL 1958 PAGINA I Bij het uitzoeken van een cadeau ,/T SILVER STOEPKE VERHUUR zonder chauffeur MODERNE HUISKAMER HAARBOUCLÉ 280x200 115.25 315x225 149.50 HAARVELOURS 300x200 169.75 315x225 197.50 rond middellijn 200 115.00 KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TEL. 11491 zijn gekomen, staat Pauius reeds op hen te wachten. „De raad is al bijeen," fluistert hij. Na nog een handdruk met Jozef gewisseld te hebben, betreden Victor en Pauius samen het paleis, dat spaarzaam verlicht is. De soldaten van de wacht, gewend aan de verschijning van geestelijken en monniken in het paleis, letten niet op Victor. Hij slaat zijn kap zo dicht mogelijk over het gezicht, als Pauius, na hem nog eens de richting gewezen te hebben hem in een zijgang verlaat. En dan is hij geheel op zichzelf aangewezen, een Lotharinger temidden van vijandige Byzantijnen. 7 8 9 10 11 Oplossing van woensdag Waarom neemt de RENAULT- verkoop steeds toe? GARAGE DEN HOUT Haarlemse rechtbank Flinke straffen voor beroving in taxi Houtplein 20 - Telefoon 12000 Grote Houtstr. 140 Tel. 12549 De vlaggetjesdagcommissie uit V.V.V. „IJmuiden's Bloei" heeft dit jaar niet gemakkelijk gehad. Het verleggen van het vertrek van de vloot naar een zaterdag, haalde een streep door de plannen, die reeds in voorberei ding waren. Omdat dit jaar Schevenin- gen het accent zou hebben gekregen, zou IJmuiden het wat kalmer aan heb ben gedaan, maar in het programma, dat evenals voorgaande jaren in samen werking met de Katwijkse redersver eniging Vuurbaak" was samengesteld, zat veel klank en kleur. Toen eenmaal bekend was, dat de vloot zaterdag 17 mei zee zou kiezen, heeft de vlaggetjesdag commissie besloten het aanvankelijk opgestelde programma niet ten uitvoer te leggen. De festiviteiten zouden an ders aan een haven zonder schepei heb ben moeten plaats vinden. Al kan men dan wel dansen ook al is het niet met de bruid, vlaggetjesdag vieren zonder bevlagde schepen in de haven gaat niet. Het plan is niet in de ijskast gegaan om daar te verstijven, maar de vlaggetjes- „Door de snelle uitbreiding van de gemeente en de grote verkeersintensi teit vragen vele verkeersvraagstukken de aandacht. Ook bij de behandeling van de begroting vergen deze proble men veel tijd. Is het daarom niet ge wenst, de mogelijkheid te overwegen om, eventueel in combinatie met een bestaande commissie uit de Raad, een commissie van bijstand voor het ver keer in te stellen." Deze vraag is bij de begrotingsbehan deling in de gemeenteraad van Velsen aan B. en W. voorgelegd. Instelling van een commissie van bijstand voor het verkeer of het onderbrengen van de verkeersproblemen bij een bestaande commissie stuit af op wettelijke bezwa ren. Ingevolge artikel 60 der gemeente wet kan een commissie van bijstand nl. alleen worden ingesteld om Burgemees ter en Wethouders bij te staan in het beheer van bepaalde takken van de huishouding van de gemeente. De woor den „huishouding der gemeente" dui den aan, dat een commissie slechts mag worden ingeschakeld voor delen van de autonome taak der gemeente. De regeling van het verkeer op de weg berust op de Wegenverkeerswet. Bij deze wet heeft de wetgever de rege ling van het verkeer binnen de riiks- sfeer getrokken en de gemeentebestu ren als organen van zelfbestuur een uit voerende taak toebedeeld. Uit dien hoofde is het niet mogelijk voor de regeling van het verkeer een commissie van bijstand in te stellen. Wel zijn er problemen op het verkeer betrekking hebbende, die in de autono me sfeer liggen. B. en W. denken hier bij aan de aanleg en verbetering van wegen, doch het komt hun niet doelma tig voor alleen voor deze zaken een commissie van bijstand in het leven te doen roepen, te minder omdat de zui ver verkeerstechnische problemen van de eerstbedoelde niet te scheiden zijn. Daarbij komt nog, dat een commissie van bijstand alleen uit raadsleden mag bestaan en deskundigen buiten de raad daarvan geen deel mogen uitmaken De verkeersproblemen werden to' heden behandeld door een ambtelijke commissie, de z.g. kleine verkeerscom missie. Het steeds ingewikkelder wor den van de verkeersvraagstukken doet echter de behoefte gevoelen de samen stelling van de commissie te verruimen. B. en W. hebben daarom besloten een meer uitgebreide commissie voor de verkeerszaken in het leven te roepen en twee raadsleden uit te nodigen daarin zitting te nemen, alsmede enkele ver- keersdeskundigen en personen, die rui me praktische ervaring op verkeersge bied bezitten. de dagcommissie houdt het op een zacht het pitje om het direct by de hand te heb ben, wanneer in een volgend jaar tot te rugkeer naar een normale vlaggetjes dag zou worden besloten. De eerste opwelling van de commis sieleden by het vernemen van de ver trekdatum 17 mei was dan maar hele maal niets te doen. Het is bp een opwel ling gebleven. Want instede van nu in de put te gaan zitten en ach en wee te klagen, is men zich direct gaan afvra gen, in hoeverre er iets gedaan zou kun nen worden. Daarvoor kwamen in aan merking de woensdag voor Hemel vaartsdag, Hemelsvaartsdag zelf en de dag, warop de vloot zee kiest, buisjes dag. Op de avond vóór Hemelvaartsdag zullen enkele muziekkorpsen uit IJmui den in een stertocht naar de Kop van de Haven trekken om daar bij de dan gepavoiseerde vloot een concert of tap toe te -je ven. De lange reeks vlagge- masten, die het vorig jaar zo'n uitste kende indruk maakte langs het sluis- plein vanaf de kleine sluis tot aan de Kop van de Haven en op de er tegen- I/ff t'/V over liggende landtong tot aan de sema- fore. Ook de schijnwerperverlichting bij de Vissershavei. op de nieuwe Te- geltjesmarkt zal weer aangebracht worden. Op het moment, dat de muziek korpsen 's woensdagsavond op de Kop van de Haven arriveren, zal deze ver lichting ontstoken worden en de bevlag de schepen doen baden in een zee van licht, wat telkenjare een fascinerend schouwspel is. Hemelvaartsdag krijgt de functie van kijkdag. Festiviteiten zullen er die dag niet georganiseerd worden. Maar de schepen zullen op rij in de haven te pronk liggen met hun bonte wemeling van vlaggen. Ook op Hemelvaartsdag zullen 's avonds de schijnwerpers ont stoken worden. Het vertrek van de vloot uit IJmuiden zullen zaterdag 17 mei 35 a 40 drijfnetloggers, merendeels Kat wijkse schepen uitvaren, zal een spectaculair gebeuren worden. De re dersvereniging „Vuurbaak" in Kat wijk aan Zee heeft namelijk in zijn ver gadering van woensdagmorgen beslo ten het voorbeeld van Scheveningen te volgen en de schepen 's middags rond half drie te laten vertrekken. Voor ve len zal dat dus een prachtige gelegen heid zijn getuige te zijn van de uittocht der schepen, die op rij de Visserhaven van IJmuiden zullen verlaten, de ha- ringgronden' tegemoet. Advertentie bij ft slaagt U altijd zo De kleiue zaak mei cie qrnntsle keu?e Grote Houtstraat 49 - Tel- 20049 Deze week wordt in de afdeling Ken nemerland van de tafeltennisbond be gonnen aan de beker-competitie, die dit maal volgens een nieuw systeem wordt afgewerkt. De teams bestaan slechts uit twee „man", en zyn ingedeeld in poules, waardoor elk deelnemend team minstens twee maal speelt. Ten slotte is er een dames tweede klasse inge steld, speciaal bedoeld voor de dames die in de gewone competitie met dis pensatie by de heren speelden. Deze nieuwe ideeën zijn in Haarlem en om geving als regel wel ingeslagen. De inschrijving van de IJmond-clubs is echter onder de verwachtingen geble ven. In de overgangsklasse nemen negen teams deel. Togido is met Schoof-Van Eijk bijzonder sterk, maar HBC met Pliester-Van der Dries is ongetwijfeld een zeer sterke medegegadigde. Voorts zal GTTC A met BlomSleper zeker tot de sterke teams behoren en wij zien met belangstelling uit naar de ver richtingen van de nieuwe overgangs- klasser Rapidity dat met EijkingWin der speelt. GTTC vaardigde nog een B- team af met Hamers-Moors en ook HBC heeeft een reserveploeg met Leu ven-Smit. In de eerste klasse gaat TYBB A, dat uit Witteman en Jansen bestaat, hoge ogen gooien. GTTC C is met Spee—Van der Veldt zeker niet zwak terwijl voorts van Winfried A met Duineveld—-Hoonhout zeker redelijke prestaties verwacht mogen worden. Het tweede TYBB-team in deze klasse, dat bestaat uit Rpkelpkhuizen—Veenen- daal, zal wellicht voor aangename verrassingen kunnen zorgen. Concurren tie is er echter te over: Hotac, Togido C en D, TO GB en Prowano A. In de dames tweede klasse komt slechts een r.-k. team uit: Rapidity A. Dit team bestaande uit Rozemeijer Smit zal het ongetwijfeld zwaar te ver duren hebben tussen diverse teafms die ervaring hebben opgedaan in de heren competitie. Deze zijn: TOG A, Togido A en B, teZaanen A. In het eerste gedeelte van de beker competitie worden in verschillende klassen de poules geheel uitgespeeld. Alle wedstrijden bestaan maximaal uit vijf .wedstrijden en er wordt in neutrale zalen gespeeld. De verhoudingen, welke binnen de de Europese Economische Gemeen schap en een eventuele vrijhandelszone zullen ontstaan, zijn nog niet met eni ge zekerheid te voorspellen. De eisen, waaraan de Nederlandse visserij binnen dit raam zal moeten voldoen aldus dr. A. Vondeling in zijn memorie van antwoord bij de landbouwbegroting 1958 aan de Eerste Kamer over de visserp- Advertentie Thans zeer voordelig wintertariet V.R.M. - Houtplein 31 - Tel. 10338 Advertentie Aan de jongerenbedevaart van de katholieke jeugdraad, die tot zaterdag in Lourdes wordt gehouden, nemen 1500 jongeren, leden van verschillende katholieke jeugdorganisaties deel. 200 zieken bevinden zich onder hen. Tot woensdag had men nog maar één maal aan de sacramentsprocessie en aan de lichtprocessie kunnen deelnemen, daar het weer bijzonder slecht is. In de nieuwe D?.,iliek Pius X, heeft men de plechtigheden nog niet kunnen houden, daar deze voor een week gesloten is geweest. Gistermiddag is zij voor de sa cramentsprocessie opengesteld. Dins dagavond is de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, gear riveerd. Gedurende de avondwak" die hij leidde heeft hij de pelgrims toege sproken. Daarna droeg hij de Nachtmis op. De afgelopen dagen zijn er twee grote conferenties gehouden, een voor allen gezamenlijk, en een gesplitst in de groep Kajotters, Kajotsters, boeren en boerinnen enerzijds en alle vrouwelijke pelgrims anderzijds. Daarin :s het mo tief van de bedevaart behandeld, welke levensopdracht de jongeren gegeven is in de wereld waarin zij leven. Dij bedevaart keert vrijdag naar Ne derland terug in de drie treinen waar mede zij gekomen is en arriveert hier zaterdag. Met de verzorging van de zieken is belast aalmoezenier Van Hei- nigen voor de geestelijke zorg en dr. Dijkstra van de Klokkenberg voor de lichamelijke zorg. Aan de bedevaart, welke staat onder de zorgen van de V.N.B., nemen ook deel de voorzitter van de Kath. Jeugdraad, mr. Jansen op de Haar en verscheidene bestuursleden van jeugdorganisaties. De oranjevereniging „Driehuis" heeft het programma gepubliceerd, dat voor de viering van koninginnedag op woensdag 30 april is samengesteld, 's Morgens om half negen openen de kinderen de dag met samenzang op het Kerkplein, waarbij de r.-k. harmo nie „Soli Deo Gloria" muzikale mede werking verleent. De zang staat onder leiding van de heer J. Huizinga. Om 9 uur trekken de kinderen in optocht naar de Judianaboom aan de De Genestet- laan, waar de voorzitter van de oran jevereniging, de heer G. H. L. van Scherpenzeel de vlag zal hijsen. Daar na trekken de kinderen verder door het dorp, begeleid door „Soli Deo Gloria", met als eindpunt het feestterrein aan de Driehuizerkerkweg tegenover het landgoed Schoonenberg. De bedoeling is, dat de kinderen met versierde fiet sen, autopeds en karretjes, in allerlei costuums uitgedost, aan de optocht deel nemen. Voor de mooiste uitvoering wor den prijzen beschikbaar gesteld. Om half elf beginnen op het feest terrein spelen voor meisjes en jongens van 6 tot en met 15 jaar. Tijdens deze spelen worden versnaperingen uitge deeld. Op hetzelfde terrein vinden om 2 uur middagspelen plaats voor meis jes en jongens van 12 tot en met 18 jaar, die elkaar met ringsteken gaan bekampen. Ondertussen kunnen de klei neren plezier hebben met de bekende goochelaar Cakie, die ook zijn poppen theater meebrengt en als buikspreker eveneens successen boekt. Als het heel slecht jyeer is gaan de spelen voor de schoolkinderen niet door, maar wordt hen in de plaats daar van een filmvoorstelling aangeboden in het missiehuis te Driehuis. In dat ge val zal Cakie's middags ook niet op het feestterrein optreden, maar even eens in het missiehuis. De aangifte voor de kinderspelen kan uitsluitend geschieden op woensdag 23 april van 3 tot 5 uur in de hal van de Jan Campertschool aan de Driehuizer kerkweg. De aangifte voor deelname aan het ringsteken op de fiets is uit sluitend op koninginnedag op het feest terrein, 's middags om kwart voor twee. Omstreeks 4 uur in de middag kan men zich op het feestterrein vermaken in de vrolijke keuken en met pijlschie- ten (met attracties). Ook hiermee zijn weer mooie prijzen te winnen. 's Avonds trekt Driehuis traditie-ge- trouw naar het Rex-theater in IJmui- den-oost, waar het cabaret-gezelschap van André Carrell „Een vrolijke avond" brengt. Na afloop, omstreeks 11 uur, wordt de dag besloten met een oranje bal tot 's nachts 2 uur. Dit bal staat onder leiding van John Stol en de mu ziek wordt verzorgd door het dans- en showorkest „The blue birds" onder lei ding van Dolf Brouwer. en zijn dientengevolge nog moeilijk te bepalen. Aangenomen, dat de vang sten op de Noordzee in de toekomst contant zullen blijven, laat het zich aanzien, dat de E.E.G. voor onze vis serij als producent van haring en hoog waardige platvis- en rond vissoorten, mogelijkheden biedt. Nauw overleg met de partnerlanden, ten einde het beleid in deze sector op elkaar af te stemmen, zal met kracht moeten worden nagestrefd. Hoewel van de zijde van de overheid gebracht werd de verre visserij door middel van een steunregeling te stimuleren, moet worden geconstateerd, dat de onderno men pogingen tot een mislukking heb ben geleid. Dit neemt niet weg, dat de ogen dienen te worden opengehouden voor mogelijkheden, welke zich in de toekomst bij gewijzigde omstandighe den kunnen voordoen. Het Produkt- schap voor Vis en Visprodukten be studeert, in hoeverre de exploitatie van een of meer vangfabriekschepen voor de Nederlandse visserij verantwoord is. De resultaten van het onderzoek, die moeten worden afgewacht, zullen mede bepalend zijn bij het vormen van een standpunt ten aanzien van hernieuwde pogingen ter stimulering van de visserij in ver afgelegen wateren met dit soort schepen. Bij de plannen inzake de Vrijhandels zone zijn ook landen met een grote vis- uitvoer betrokken, hetgeen derhalve voor de Nederlandse visserij een sterke concurrentie zal betekenen. Niet ont veinsd kan worden, dat voor de visserij op dit gebied moeilijkheden te verwach ten zullen zijn. De Nederlandse visse rij staat evenwel bekend voor de aan voer en verkoop van verse vis van pri ma kwaliteit. Het kwaliteitsprodukt kan in een concurrerende markt steeds een goede plaats behouden. Met het oog op de toekomstige ont wikkelingen zal het nodig zijn, dat het bedrijf op de hoogte van zijn tijd blijft en dat de ontwikkeling op technisch ter rein op de voet wordt gevolgd en zono dig ook wordt toegepast. Opvoering van de produktiviteit in de ruimste zin en een onderlinge samenwerking van de verschillende geledingen zijn voorwaar den voor een krachtig visserijbedrijf, dat zich internationaal zal kunnen hand haven. De Tweede Kamer heeft woensdag de motie-Droesen (KVP), waarin de minister van iandbouw wordt gewaar schuwd om bij de voorgenomen reor ganisatie ten departemente de grote gevaren te vermijden die grond- en pachtzaken Kunnen lopen door gemis aan objectief en doelmatig beleid, met 73 tegen 41 aangenomen. Bij deze stemming hebben ae beide communis tische fracties voor gestemd. Aleen de PvdA was tegen. Deze partij blies de aftocht bij monde van haar fractie voorzitter, mr. Burger, die deze motie een .jjrwaiyke show" noemde. Dinsdag constateerde de voorzitter van een speeltuinvereniging te Rotterdam, dat er een doosje met twee ampullen van het zogenaamde „mollendood", een zwaar vergift, niet alleen voor deze dieren maar ook voor mensen, uit een kast was verdwenen. Hij ging aan het zoeken en vond tussen wat afval het doosje, maar het bleek leeg te zijn. De politie is gewaarschuwd. De Ronde van het Usselmeer voor amateurs, die op de kalender van de K.N.W.U. voorkwam van 27 tot en met 30 april a.s., gaat niet door. De oorzaken hiervoor zijn interne moeilijkheden in de organiserende ver eniging, de A.S.C. De Germaan, en het feit, dat het vorige jaar de ronde finan cieel een teleurstelling werd. 47 Ais de avond gevallen is, staat alles gereed voor actie. Victor heeft zijn monnikenkleed aangetrokken, waaronder echter zijn goede zwaard verborgen is. Hij is vol gespannen verwachting en blij, dat het eindelijk zo ver gekomen is, dat hij zijn zending zal kunnen beëindigen. Robert geeft nog allerlei goede raadgevingen. Dan, tegen middernacht, vertrekken Victor en Jozef, kort daarop gevolgd door de Armeniërs met de paarden. In de straten is het nu stil, de maan gluurt zo nu en dan eens door de wolken. „Een goede nacht voor onze plannen!" stelt Jozef vast. Als ze bij het paleis Advertentie Een briefkaart of telefoontje is voldoende en de volgende dag is onze uitgebreide meubelcatalogus Nr. 14 al in Uw bezit. Vraag er eens om, het kost U niets! WETERINGSCHANS 165 - AMSTERDAM - TEL. 31045 INTERIEURVERZORGING (Van onze correspondent) De afschuwelijke moord die in de nacht van 22 op 23 september 1956 aan de Zee dijk bij Paesens in de noordoosthoek van Friesland werd gepleegd door twee jon gens, een 21-jarige landarbeider en een 25-jarige timmerman uit Anjnm, vraagt thans opnieuw de aandacht van de Leeuwarder rechtbank. Deze zaak werd reeds eerder behandeld in juni van het afgelopen jaar, doch toen bleken en kele gebeurtenissen nog dermate zaag dat een nieuw onderzoek werd gelast. Intussen had de officier van justitie, toen mr. M. H. Gelinck, tegen de ver dachten gevangenisstraffen van resp. 7 en 5 jaar met aftrek en terbeschikking stelling van de regering geëist. De ou ders van de landarbeider, een 45-jarige landarbeider en diens 38-jarige echtge note verschenen eveneens voor de groe ne tafel omdat zij in deze zaak en zeer belangrijke rol hebben gespeeld. De vrouw hoorde toen wegens uitlokking vijf jaar gevangenisstraf tegen zich eisen. Tegen haar man werd bij gebrek aan bewijs vrijspraak gevraagd. Het feit dat de rechtbank nimmer een uitspraak heeft gedaan en een nieuw onderzoek gelastte, houdt vooral verband met de omstandigheid dat niet duidelijk is ge worden wat zich precies op de avond voor de moord in Anjum heeft afge speeld terwijl tevens de wenselijkheid bestond opnieuw na te gaan of de jon gens al dan niet toerekeningsvatbaar waren toen zij de 47-jarige slikwerker Pieter Sjoerds Steegstra afslachtten. De zaak werd woensdag opnieuw uitgerafeld. Veel nieuws kwam er niet uit de verklaringen van de verdachten, evenmin als uit die van enkele politie mannen. Het is wel zeker dat op de avond vóór de moord zowel de twee jongens als hun slachtoffer in Dokkum hebben vertoefd. Zij ontmoetten elkaar in een cafetaria waar een twist ont stond tussen de landarbeider en het slachtoffer. De ruzie ging over een oude kwestie, die wordt gevormd door het verdwij nen van een briefje van 100 uit de zak van Steegstra. Dat was gebeurd tijdens een van de vele feesten die het slachtoffer had bijgewoond ten huize an de familie van de landarbeider. Op een avond toen er een drankgelag was geweest, viel hij door de ruiten en de volgende dag deed hij bij de politie aangifte dat men 100 van hem had gestolen. Eerst werd de 45-jarige land arbeider hiervoor veroordeeld en later zijn vrouw, toen deze alle schuld op zich nam. Een en ander zette zoveel kwaad bloed, dat In het huis van de landarbei der herhaaldelijk uitlatingen werden gehoord als: „Pieter Sjoerds zal ster ven." Vooral de vrouw liet zich dikwijls in het bijzijn van de twee jongens zeer minachtend over hem nit. De rechtbank heeft verleden jaar aangenomen dat zij eigenlijk de aanstichter van de moord is geweest. De avond voor de moord, zo werd vanochtend nog verklaard, moet de vrouw hebben gezegd: „zo niet, dan kom je d'r niet meer in," en nadat de moord was gepleegd, zo bleek uit de verklaringen van de timmerman, heeft zy haar zoon de raad gegeven Jat wanneer hy zou worden gearresteerd, hij dan maar wat raar moest praten; dan zou men zijn straf wel wat ver lichten. Dit gebeurde in het bijzijn van de tim merman, die als gevolg van deze sug gestie* by het eerste onderzoek onware verklaringen heeft afgelegd. De recht bank trachtte vandaag opnieuw alle fi nesses te weten te komen van de uit latingen van de vrouw, om zo te kun nen vaststellen welke schuld zij heeft en welke de jongens. De 25-jarige timmerman heeft ty- dens de zitting de houding van de vrouw opnieuw geschilderd. Zijn ver klaring bleek weinig gunstig te zijn. Na de ruzie, die de jongens in het Dukkumer cafetaria met hun slacht offer hadden, heeft zij tegen hen ge zegd: „Jullie zijn jongens van niks. Hij moet uit de weg. En zo niet", zo zei zij in de richting van haar zoon, „dan kom jij d'r niet meer in." De rechtbank heeft verleden jaar niet alleen een nieuw onderzoek gelast om deze kwestie in Anjum nader te bekp- ken, maar ook opdat nieuwe psychia trische rapporten over de geestestoe stand van de jongens uitgebracht kon den worden. De mening van prof. Baan en prof. Kloek bleek gisteren volko men overeen te stemmen met die van de zenuwarts dr. P. J. van der Burg uit Franeker, die meende dat de jongens op het moment van de daad geheel of in elk geval byna geheel ontoerekenings vatbaar waren als gevolg van een psychische inductie. In de rapporten wordt gezegd dat de agressieve doodswens van de vrouw, voor de jongens tot een psychisch be vel is geworden en het ontstaan van een ziekelijke storing in de geestver mogens in de hand heeft gewerkt. De vader van de landarbeider, die tijdens de behandeling van de zaak verleden jaar verklaard heeft zich nimmer in onsympathieke zin over Pieter Steegstra te hebben uitgelaten, gaf nu toe in dron ken buien enkele malen te hebben ge zegd: „Als Pieter op het erf komt, steek ik 'm dood", zulks in het bijzyn van de jongens. De getuigenverhoren leverden overi gens niet veel nieuws op, alleen het ver hoor van de boer in de nabijheid van wiens plaats de moord heeft plaats ge vonden, bracht aan het licht dat de mededeling die hij verleden jaar deed en waaruit bleek, dat hy niets gehoord of gezien zou hebben op de avond van de moord, niet juist was. Hij gaf name lijk nu toe enkele gestalten te hebben waargenomen. De officier informeerde of hjj dit had verzwegen door dom egoïsme-en om geen gezeur met de po litie te krijgen of dat hij misschien re denen had te zwijgen omdat hij iemand wilde beschermen. Dit laatste werd door getuige ontkend. De kwestie van de gestalten bleef dus verder in duister gehuld. Ook werd nu een walvisvaarder gehoord. Deze jongeman werd ver leden jaar gearresteerd en zestien dagen vastgehouden omdat hij er van werd verdacht meer van de zaak te weten. De walvisvaarder bleek (jj;n niet bijzonder betrouw bare getuige. Hij verklaarde in het huis van de landarbeider nooit bedreigingen aan het adres van het slachtoffer te hebben gehoord. Toen hem erop werd gewezen, dat hy voor de recherche heeft verklaard dat er meerdere malen bedreigingen wer den geuit, gaf hy haastig toe. De verdediging trachtte te suggereren dat de timmerman, die ook als getuige werd gehoord, niet betrouwbaar was en dat hij alles verklaarde wat men hem in de mond wilde leggen. Mr. Gelinck, de officier van justitie, nam echter on- middeliyk het woord en noemde enkele voorbeelden waaruit bleek dat de tim merman er niet op los kletste. De officier van justitie zou vanmorgen in deze zaak zyn requisitoir houden. Horizontaal: 1. vergoeden 2. Ierse vrijstaat - verzekerde bewaring 3. vervoermiddel - warboel 4. kleding stukken - knorrepot 5. schip vast- leggen - kade 6. gelijkwaardig - lidwoord 7. bepaalde poli tieke partij (afk.) - boom 8. boom - heldendicht 9. zeemacht - Pret oo 10. 16e-eeuwse bouwstijl - aanduiding o*- 11. succes hebben - val Verticaal: 1. periode van geestelijke af zondering en gebed - Binnenlandse Strijdkrachten 2. ovaal - nauw 3. deel van geweer - papegaai 4. geven - voerbak 5. soort bont - Eisenhower 6. uitroep - naar beneden buigen 7. voorm. Zui- derzee-eiland - bedriegen 8. loven - spil 9. doodszweet - een godsdienst 10. soort podium - grootmoeder 11. deel van Bijbel - tong van klok Horizontaal: 1. oir, 3. elp, 4. elf, 6. sol, 8. ark, 10. ode, 13. geel, 15. arme, 16. gil, 17. p.t.t., 18. slak, 21. oude, 24. ton, 25. olm, 27. iet, 28. tin, 29. een, 30. set. Verticaal: 1. opa, 2. rek, 3. elegant, 5. for tuin, 6. s.g., 7. oe, 9. r.k„ 11. dm, 12. ee, 14. lik, 15. a.t.o., 18. st, 19- l.o., 20. nl, 22. de, 23. et, 25. ons, 26- met. Advertentie 1. Lage aanschaffingsprijs. 2. Lage onderhoudskosten en benz.verbruik 3. Minimum wegenbelasting. 4. Prachtige wegligging (Veilig I). Geheel vrijblijvend nadere Inlichtingen bij De Haarlemse rechtbank heeft van morgen uitspraak gedaan in de zaak van de taxi-roofovervallen in Zaandam op bezoekers van de Amsterdamse Zee- dyk, die door een 22-jarige „snorder" in zijn taxi gelokt en onderweg door medeplichtigen van hun bezittingen be roofd werden. De „snorder", een 22- jarige koopman uit de hoofdstad, hoor de veertien dagen geleden voor twee van dergelijke overvallen in totaal vier en een half jaar tegen zich eisen door de officier van justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo. De rechtbank veroordeelde hem van morgen tot een gevangenisstraf van één jaar voor de overval op een Zaan- damse koopman, die in de taxi-van een partijtje horloges (ter waarde van f 130) beroofd werd, en tot een gevangenis straf van twee jaar met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht, voor de overval op een 35-jarige kellner, die in de taxi ongeveer f 90 lichter werd. Zijn medeplichtigen, een 21-jarige drummer en een 28-jarige vrouw, wer den respectievelijk tot twee jaar en zes maanden jeugdgevangenis en tot één jaar met aftrek veroordeeld. Tegen hen waren twee en een half jaar en twee jaar geëist. Te Alkmaar is de tweede trekking ge houden van de premielening 254 pet. Alk maar. Er werden 200 obligatiën van no minaal f 100 elk uitgeloot, waarbij de hoofdprijs van f 100.000 is gevallen op obli gatienummer 119460, f 25.000 viel op num mer 35915, f 5.000 op nummer f 60515 en die van f 2500 op nummer 64883; 5 premies van f 1000 vielen op de nummers 46396, 60634, 40745, 11366 en 10174. Een premie van f 250 viel op de nmmers 35210, 101288, 13485, 2350 en nummer 37532. Tenslotte werden 186 niet hierboven genoemde nummers elk uitgeloot met f 125. Heel bescheiden neemt ie Père Aimé Duval, „Le guitariste du Bon Dieu", bezit van het podiumpuntje van het Amsterdams Concertgebouw, daar waar anders de dirigent staat, en wpst met ontwapenende charme van de grote namen die het balkon sieren naar zpn nederig ik. Père Aimé Duval kan gerust zyn. Hy is voor de Amsterdammers al lang geen onbekende meer, want zyn grammofoonplaten zyn hier zeer ge liefd. Men kwam dan ook niet uit strikt muzikale beweegredenen, niet omdat hy zo virtuoos guitaar speelt, noch om de kwaliteiten van zyn stem, die beslist niet mooi te noemen is en al tameiyk moe gezongen klinkt. Men kwam slechts om het gebaar te ver nemen van een vurig priester, die in simpele eenvoud als een apostel rondtrekt, vertellend, zingend en spe lend van Gods goedheid. In Amsterdam beperkte hij zijn in leiding tot Franse volksliedjes (de hier overbekende negrospirituals, die hp in Den Haag zong, bleven achterwege). De ware sfeer was er niet direct, maar het waren dan ook niet „zyn" chansons en bovendien werd het hem wat moei- ïyk gemaakt contact te leggen met de toehoorders door een veelvuldig applaus dat zpn speels commentaar op de tekst vaak onverstaanbaar maakte. Na de pauze groeide er een voor Ne derlandse begrippen ongekende sfeer. Iedereen zong gretig mee en het was een openbaring te zien hoe jonge men sen, geestelyken, ouders met kinderen, zich zingend met deze Franse zanger en poëet verenigden. Heel veel jeugd was er, zowel jongens als meisjes, die met vuur meezongen en vreemd, er leek plotseling geen kloöf meer te zyn tussen jong en oud, tussen leek en gees- teiy'kheid. Het was heeriyk om zo mee te neuriën in dit losse ongedwongen ritme. Men werd er warm van en vreemd gelukkig in het besef van het welslagen van deze avond, die de men sen dichter tot God en dichter tot elkan der heeft gebracht. De belangstelling voor deze woens dagavond bleek zo groot te zpn dat een herhaling werd aangekondigd op vrp- dag 25 april a.s. T. Vr. Advertentie 500 cc, de kleine auto met de grote eigenschappen, ideale weglig ging, geruisloos enruim plaats ^biedend aan 5 volwasseri personen ZONDAG 20 APRIL. 1. DEM—HRC. 2. ZAPVitesse. 3. VelsenTerrasvogels. 4. CSV—ADO. 5. WesterkwartierTYBB. 6. Wilhelmus—VVSB. 7. Geel Wit—DIO. 8. NASUithoorn. 9. WaterlooOnze Gezellen. De inzendingen moeten uiterlijk zaterdagmiddag in ons bezit zijn. Acht vaartuigen zorgden er woens dag voor, dat de IJmuidense visafslag werd voorzien van een totale aanvoer van 5400 kisten verse vis, waarbp 1300 kisten schelvis, 350 kisten dichte schel vis, 400 kisten wpting, 350 kisten dich te wijting, 110 kisten haring, 100 klei ne kistjes haring, 185 kisten gul en ka beljauw, 150 kisten koolvis, 870 kisten makreel, 1500 kleine kistjes makreel (20 kg), 65 kisten diversen, 1600 stri ve kabeljauwen en 1000 kg tongen. Aan de markt kwamen woensdag ondermeer de Postboy IJm. 35 (1160 kisten), Sa- kina Martine Kw. 32 (1500 kisten), Ma* ria van Hattum IJm. 10 (900 kisten). VI. 110 (765 kisten) en Pietertje Hd- 87 (125 kisten) en 700 stijve kabeljau wen). De kabeljauwprps daalde woensdag sterk. De exporteurs betaalden nu voor de grote regels 45 tot 75, kleine re gels 38 tot 42, kisten grote ka beljauw 84 tot 90 en kisten kleine kabeljauw 90 tot 92 per 125 kilo- Grote tong deed 3,20 tot 3,40 groot middel 3,80 tot 4, klein middel 4,1° tot 4,60, tong I 4,10 tot 4,40 en tong II 3,60 tot 4,10 per kilo. Grote schelvis ging weg voor 28 tot 36, groot middel deed 27 tot 34, klein middel 28 tot 33, pennen 2\ tot 31 en braad 11 tot f 19 per kist van 50 kilo. De makreel werd verkocht voor 11 tot 27 per kist van 50 ki lo. De kleine makreel deed 8 tot 9' De Francina Kw. 153 komt vandaag aan de markt met 320 kisten schelvis. 650 kisten radio, 130 kisten gestripte wpting, 280 kisten dichte writing, 60 kis ten verse haring, 45 kisten makreel,.30 kisten gul en kabeljauw en 30 strive kabeljauwen. De Ariadne IJm. 18 lost een vangst van 280 kisten schelvis, kisten gul en kabeljauw, 120 kisten wp ting, 80 kisten dichte wpting, 190 kisten verse haring, 170 kisten makreel, 1" kisten diversen en 50 stpve kabeljauwen- De Sch. 27 en de VI. 27 Burgemees ter Heusdens waren thuisstomend mei onbekende vangsten. He weer om de noord geeft een nog: al grillig beeld te zien. Overdag g°®° weer, met als gevolg goede vangsten- Tegen de avond toenemende wind, tot windkracht 7. Zodat de schepen dan belemmerd worden in de uitoefening van de vissery. De gemiddelde ont vangsten zpn met 200 tot 400 mande makreel, schelvis, haring en ting echter heel behoorlpk te noerne'" Langs de kust kampten de loggers e kotters met een harde bries.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2