VANDAAG OPENT DE EXPO Rechtspraak in verkeerszaken vrijwel hopeloos probleem Begroting laat de Labour- party koud Syriërs openen vuur op Franse vliegtuigen KINDEREN moeten met mate naar televisie kijken Vergissen Kerk der Civitas Dei Een overdreven strengheid kwetst het rechtsgevoel Twee doden in het verkeer Mat debat in Lagerhuis Actieve ontspanning verdient voorkeur Banden zonder binnenband PROF. G. E. LANGEMEIJER: Kapitein dient klacht in tegen generaal Hasselman RICHTLIJNEN VAN DE UNDA „Zielig muisje DONDERDAG 17 APRIL 1958 Eert toestel moet een noodlanding maken Russisch hoogleraar: „Raket naar de maan loont moeite niet" Anne Fr ank'film Winteropnamen in komende zomer Partij raadsvergadering van de K.V.P. Charles Heijnen 70 jaar "-ndaag17 april 1958, opent de Expo haar poorten. Maand enlang zal zij miljoenen vreemdelingen trekken, die allen vol verbazing zullen opzien naar het gigantische Atomium. (Van onze Haagse redactie) I procureur-generaal bij de Hoge ;ia<i, prof. G. E. Langemeijer, heeft ^'°ensdag de rechtspraak in verkeers- 'aken „een van de meest hopeloze pro- 'ehien van de strafrechtspraak" ge- nprnd. De moeilijkheid schuilt in het ^'hden van een grond voor de straf- aarheid van onopzettelijke overtredin- j^n- „Men kan de betrokkene natuur lik gebrek aan voldoende zorg verwij- eh'' zei prof. Langemeijer gisteren op ^er> lunehbijeenkomst van het Neder- abds Verkeersinstituut, „maar dat be ëdigt toch niet geheel". Hij meende a* men nooit met redelijke zekerheid Weten, of de straf is verdiend. vAolgens prof. Langemeijer mag men e'6ruit niet de conclusie trekken dat k:*1 onopzettelijk verkeersdelict niet 5iaS worden bestraft. Het delict moet V- ..afkeurenswaardig" beschouwd blij- Va en een passende bestraffing is daar- ^°r noodzakelijk. Maar hij waarschuw- tegen de neiging om er uit een zeke- verontwaardiging „nu maar eens op de provinciale weg nabij Schagen Woensdagmiddag de acht-jarige P. uit Moerbeek (gem. Nieuwe Nie- P) door een auto afkomstig uit Wor- ^'Weer dodelijk aangereden toen hij ®en bus stapte en de weg wilde ®rsteken. de buurt van het dorp Zuider- ks.iis een auto bestuurd door de WariSe verzekeringsinspecteur P. J. flt. ptut uit Monnikendam op de A. C. 'lt> yraafweg door te -ote snelheid uit tjer0°cht gevlogen. Hoewel de bestuur- si0 h°g geprobeerd heeft af te remmen de auto enkele malen over de Vlïi,' t-1- die ernstig gewond werd, was JWel op slag dood. i K- B. is met ingang van 1 mei be- I? tot burgemeester van de gemeen de v.^Sschenhoek de heer A. van Gent. Vens er Van Gent is hoofdcommies te- °UdWaarnemenc' 6emoe.ntesecretaris te in te hakken". Ieder geval moet in zijn bijzOTidere omstandigheden naar redeljjkheid worden beoordeeld. Prof. Langemeüer verwachtte meer van regelmaat in de bestraffing waar bij hij intrekking van het rijbewijs als een van de meest aangewezen straffen beschouwde dan van grote streng heid die het rechtsgevoel kwetst. Die regelmaat hield volgens hem ook in, dat geen straffen vallen voor be trekkelijk onschuldige fouten, die tij dens een „Veilig Verkeersweek" zijn ge maakt, als iedereen weet dat een week daarvoor niet eens een vervolging zou zjjn ingesteld. Naar aanleiding van een vraag zei prof. Langemeijer dat hij wei nig sympathie had voor het verzet tegen het gebruik van de bloedproef als mid del om alcoholgebruik aan te tonen. „Als ik al die verklaringen van de overtre ders hoor, dat de politie er niets van begrepen heeft en dat zij helemaal niet dronken waren, en er is een bewijsmid del, dan dient men daar gebruik van te maken." Van de zijde van de legervoorlich- tingsdienst wordt bevestigd, dat kapitein A. Leegsma bij de minister van oorlog een klacht heeft ingediend tegen gene raal B. R. P. F. Hasselman. Deze klacht is gebaseerd op art. 9 sub 4 van het reglement betreffende de krijgstucht aangaande een vermeende krenkende of onbillijke behandeling die een mindere van een meerdere zou jjebben onder gaan. Kapitein Leegsma is namelijk van oordeel dat generaal Hasselman zich tijdens een 13 september 1957 gehouden persconferentie op smadelijke wijze over hem zou hebben uitgelaten door te ver klaren dat hij reeds eerder blijken van geestelijke onevenwichtigheid had ge geven. Zoals men zich herinnert was kapitein Leegsma tijdens manoeuvres, die ver leden jaar in Duitsland werden gehou den, overspannen geraakt. De oorzaak hiervan was dat er onder de soldaten die in Sennelager gelegerd waren een griepepidemie was uitgebroken en naar de mening van de kapitein de verzor ging van de zieken niet voldoende was. Kapitein Leegsma vestigde hierop de aandacht in een brief welke hij aan de minister van oorlog richtte. Hij zelf moest geruime tijd in een kliniek wor den verpleegd. Van militaire zijde wer den geen maatregelen tegen kapitein Leegsma getroffen. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen De gematigde Britse begroting, in gediend op dinsdag, heeft gisteren tot een mat debat geleid. Ex-minister Wil son, die namens de Labouroppositie sprak, noemde het een „zielig begro- tingsnmisje", maar hy meende dat er in het budget niets te vinden was, dat voldoende verwerpelijk was om La- bour te bewegen tegen de begrotings resolutie te stemmen. „De begroting," aldus Wilson „laat ons koud, zoals ik geloof dat zij ook het land koud zal la ten". Hij deelde mede dat Labour had be sloten om, mplaats van tegen de begro tingsresolutie te stemmen, een motie van afkeuring in te dienen over de economische politiek van de regering. De voornaamste beschuldiging die hij uitte tegen het regeringsbeleid was, dat de nationale produktie heden gelijk was tan die van 1955, „vier jaren en vier kanseliers geleden". Hij was som ber over dc Amerikaanse recessie en vreesde voor een „klassieke vooroor logse economische achteruitgang". Hij was bereid te geloven, dat de Kanse lier het ernstig meende indien hij ver klaarde, dat de regering zou zorgen voor werk voor allen, maar hij vrees de dat de regering achterstevoren de werkloosheid tegemoet wandelde met genoemde leuzt op de lippen. De mi nister van handel, Eccles, verklaarde namens de regering dat de uitwendige betalingsbalans en de goudreserves voorrang dienden te hebben boven uit- bteiding van de produktie en hij meen de dat de regering succes had met haar maatregelen. Syrische luchtdoelartillerie heeft gis teren het vuur geopend op drie Franse vliegtuigen voor sprinkhaanbestrijding, die van Libanon naar Turkije onderweg waren, aldus is gisteravond door Turk se autoriteiten op het vliegveld van Is- kanderun meegedeeld. Een van de toe stellen heeft op Syrisch grondgebied een noodlanding gemaakt. De twee anderen zijn veilig op het vliegveld van Iskande- run geland. Dit meld Reuter. De vliegtuigen zouden mee helpen aan de bestrijding van woestijnsprinkhanen die van Syrië uit het zuidoosten van Turkije binnen komen. De Syriërs beschoten de toestellen ter hoogte van de havenstad Latakia, zo deelde men op het' vliegveld van Iskan- derun mee. Volgens de wetenschappelijke mede werker van het pro-communistische Ita liaanse blad „Paese Sera", kunnen de Russen al een raket naar de maan stu ren als zij dat zouden willen. Volgens prof. Fiodorov, directeur van het geofy sisch instituut van de Russische aca demie van wetenschappen, zal van een lancering van een maanraket voorlopig echter weinig komen, omdat de positie ve wetenschappelijke resultaten van een dergelijke reis „betwistbaar" zijn. Dit meldt United Press. Tussen 2 en 8 juni a.s. zullen onge veer 15 Engelse en Amerikaanse mede werkers aan de film „Het dagboek van Anne Frank" in ons land arriveren voor de opnamen in Nederland van de ze film. Het gezelschap, dat onder leiding staat van regisseur George Stevens, be- staat o.m. uit de vertolkster van de titelrol, de 18-jarige Millie Perkins, Jo seph Schildkraut, die de vaderrol zal vervullen, de „art-director" George Da- vis, cameraman William Mellor en tal rijke technici. De opnamen zullen ongeveer twefc we ken in beslag nemen. Voor het schep pen van een wintersfeer heeft het Ne derlandse filiaal van Foxfilm 15.000 kilo kunstsneeuw weten te bemachtigen, die op de Prinsengracht zal worden ge bruikt. Op de partijraadsvergadering van de K.V.P., die zaterdag 26 april in het jaar beursrestaurant te Utrecht zal worden gehouden, zullen behalve prof. Romme, die het gebruikelijke verslag van de parlementaire werkzaamheden zal uit brengen, ook nog het woord voeren de TtVeede Kamerleden Th. Koersen en drs W. Peters. Zij zullen de discussie inleiden over de door de kringen Utrecht en Amsterdam aan de orde gestelde vraagstukken betreffende de P.B.O. en de werkgelegenheid. Het Nederlandse paviljoen op de Brusselse Expo is een van de weinige paviljoens, die vandaag op de openingsdag gereed zijn. Men ziet op de foto de dijk met daaromheen het water in kunstmatige golfslag. Op de dijk drie hostesses en een geitje. Charles Heijnen, een der pioniers van het Nederlandse cabaret (oud-me dewerker van Pisuisse en Cor Ruys) en componist van verscheidene cabaret liederen, operettes en zangspelen o.a. „Vrouwenzand" van Ben van Eyssel- steyn, wordt vandaag, 17 april, zeven tig jaar. De jubilaris, die in Den Haag woont, is vandaag uitstedig. De U.N.D.A., de Internationale Kath. Organisatie voor Radio en Televisie, publiceert een „Handleiding voor op voeders, die gebruik maken van de te levisie." Tot het opstellen hiervan heeft de Organisatie in oktober 1957 het ini tiatief genomen; een commissie van experts heeft zy daarop met de uitwer king belast. Men moet niet denken zo wordt o.m. gezegd dat de televisie de wereld in het gezin binnenhaalt: het zijn slechts beelden van de wereld en van de mensen, opwekkende of neer drukkende, veel breder of veel scher per dan wij ze gewoonlijk waarne men. De kerk bij het Vaticaanse paviljoen op de Wereldtentoonstelling te Brussel is althans van buiten gereed. De T.V. geeft „aanwijzingen", wel ke de werkelijkheid moeten verbeel den, zij zal nooit de werkelijkheid kunnen vervangen. Haar taak kan T.V. verrichten ter inlichting en ter ontspanning en dat steeds in de meest brede zin van het woord. Maar het grote gevaar schuilt hierin, dat het kind de beelden der T.V. voor werkelijkheid zou aanvaar den en aldus een totaal verkeerde in stelling tegenover de wereld zou aan nemen. In het eerste hoofdstuk spreekt de handleiding over de normen, welke voortvloeien uit de leeftijd van het kind. Vóór het vijfde of zesde jaar is er geen goed begrip mogelijk, maar dat is afhankelijk van de mentale leeftijd. In de regel ligt die lager dan de school plichtige leeftijd, vooral bij het moder ne kind. Zodra een kind de T.V. begint te vol gen moet het leiding van ouderen heb ben, vooral om het verband met an dere bronnen van kennis en ervaring te leggen. Zo kan het tot assimilatie ko men en tot persoonlijke cultuur. Ver keerd zijn in het algemeen schokken de, wrede en overprikkelende voorstel lingen. T.V. is nu eenmaal niet ge schikt voor alle leden van het gezin. Wat de duur van kijktijd betreft, die kan men niet mathematisch vastleg gen, maar vóór het 9e jaar is een half uur de limiet en voor latere leeftijden kan dat oplopen tot twee uren. Over verzadiging in het algemeen schaadt de geestelijke gezondheid en zelfs de li chamelijke, door oververmoeiing der ogen en de onbeweeglijke houding Bo vendien heeft het kind evenzeer' be hoefte aan de normale ontspanning en aan het sociale verkeer binnen het ge zin. Vervolgens geeft de handleiding wen ken welke de juiste houding is van het kijkende kind, zowel physiek als gees telijk als sociaal, om daarna in het bij zonder de taak der ouders te bespre ken. Een luxe-apparaat als T.V. dit stelt men uitdrukkelijk voorop is he lemaal niet onontbeerlijk voor het ge zinsgeluk. Zelfs hebben schoolgaande kinderen, bij alles wat zij al in de klas te verwerken krijgen, soms meer be hoefte aan zich te onthouden van T.V.; vrij e» actief spelen is op zich beter dan T.V.-ontspanning. Men moet T.V. zeker niet gebruiken omdat het kinde ren rustig houdt en zichzelf een kalm uurtje mee verschaft. Uitdrukke lijk wordt ervoor gewaarschuwd maar lukraak programma's aan te zetten, of af te gaan op schreeuwende reclames. En laten de ouders nooit verzuimen hun eigen commentaar op de gebeur tenissen van het scherm te ge ven: „Verdedigt en bevestigt de hiërar chie der waarden," zo zegt de handlei ding tot de ouders. Tenslotte sporen de richtlijnen in een laatste hoofdstuk de ouders aan actief contact te zoeken met de produktie- leiders der T.V.-programma's. Zowel in positief-waarderende als in critische, als in negatieve bewoordingen moeten deze T.V.-leiders op hun doen en laten gewezen worden. Ze zijn er bijzonder gevoelig voor. En de T.V. dient er te allen tijde rekening mee te houden, dat de programma's in de huisgezinnen ko- J men, vooral zaterdags en zondags. Vergissen is menselijk. Alhoewel het natuurlijk ook wel een beetje van de aard en de omvang van de vergissing afhangt. Som mige vergissingen zijn in derdaad onmenselijk. Wat nu in dit verband te zeggen van het Landbouw- Economisch Instituut dat zich voor een mooi bedrag van f 14.000.000 heeft vergist? Kan men hier nog de menselijkheid in het ge ding brengen? Ik geloof van wel. Er is geen essentieel verschil tussen het zich vergissen voor een dubbeltje of voor 14 miljoen. Het hangt er maar van af over hoeveel men de beschik king heeft. Per slot van rekening moet men ook de kans krijgen om zich te vergissen. En het Instituut kon het ook niet helpen dat het zo royaal de kans krijgt. Ik geloof dus wel in de menselijk heid van het Landbouw-Economisch Instituut. In de mooie mogelijkheden van de economie trouwens ook. In een nogal nette stad onder de grote rivieren oefent een tweetal gedegen autohandelaren zijn pers pectiefbiedend bedrijf uit. Zij beje genen elkander heus in woorden en nemen des zondags op achtingsvolle wijze de hoed voor elkaar af. Niet temin beweren boze tongen dat zij trachten elkanders omzet drastisch te besnoeien. In de periferie van voornoemde stad leeft een agrariër, die onlangs, dank zij wat voordelige manipula ties in de biggen-branche, toe kon geven aan zijn begeerte naar een auto. Zo verscheen hij op een dag bij dealer A, die hem met een onaf gebroken stroom voordelen van het merk A. lekker maakte. De koop ketste echter af op een tientje kor ting, dat de boer vroeg. Deze ver dween gepikeerd en verscheen een kwartier later in het kantoor van dealer B., waar hij zich omstandig liet voorlichten over de onverwoest baarheid van het merk B. Deze koop zou doorgaan als dealer B. een gratis spiegeltje en dito asbak wilde monteren, doch deze bleek niet meegaand- De agrariër, in sluw machtsbesef, speelde thans zijn troef uit. Hij vermeldde achteloos iets over een eventuele gang naar dealer A. De dealer B evenwel lachte vol hartelijke minachting. „Doar tre.'c" ken z'oe eronder," was zijn zakelijk commentaar, „ze verkopen oe ban den zonder binnenband." Voor zo iets verschrikkelijks moest het aan vankelijk bijgeloof van de boer zwichten. Vooral toen dealer B hem de gelegenheid schonk, zich zelf per telefoon te overtuigen. Zeer behulp zaam draaide de dealer het concur rerende nummer en de agrariër klemde met alle allure van de klant is koning de hoorn op zijn oor. In ziin edel dialect formuleerde hy voorzichtig of ,.ze" bij „hulhe auto banden verkochten zonder binl}e^' band. De dealer A, alsnog een kans ruikend, kon dit enkel vlot beve^J' gen, maar niets meer, want het gesprek werd beëindigd doordat ri lland van dealer B zich strategisch op de haak van het toestel Zijn ogen staarden in betekenisvolle somberheid naar de agrariër. „Ziede nou wel" zei hij, „ze trekken oe dr onder." Tien minuten later verkocht hij zijn wagen. Hij was een goei mens, vond de agrariër. Tien Algerijnse officieren van het Franse leger zjjn uit Frankrijk gede serteerd en hebben zich bi) de opstan delingen aangesloten, aldus meldt Reu ter uit Tunis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9