Djakarta spreekt van ..onbetekenende Rebellen werpen hommen op het vliegveld van Balikpapan Vruchteloze revolutie? Koninklijke luister bij opening Expo '58 Kindje in teil met kokend water gestopt Honderdtwintigduizend Hamburgers protesteren tegen atoomwapens Ruzie te Sprundel ontaardt in een steekpartij Strydom boekt grote winst bij verkiezingen Vorosjilov in Warschau Socialisten pogen referendum door te drijven Het weer Zachter iveer op komst GOEDE START Ruim honderdduizend mensen op de Expo Echtpaar gewond Triest gebeuren in Culemborg STUURMANA COHEN Triomf van Labour in Londen Het weer in Europa VgUDAG 18 APRIL 1958 82ste JAARGANG No. 29888 Radio Djakarta heeft gisteravond volgens Agence Rrance Presse meegedeeld, dat strijdkrachten van de Indonesische regering de stad Padang op Mid- den-Sumatra hebben ingenomen. Indonesië zou in Nederland kust vaarders willen kopen In Zin'd-Afrika Leider van oppositie verliest zijn zetel Tragische dood van Britse arts Amsterdammer, ver dacht van schaking, staat dinsdag terecht G.D. ARMBANDEN Zege in verkiezing voor graafschapsraad &e MORRIS beforet/ocftfu/j/ Falcon popeline regenjassen Zachter bureau smedestraaj 5 haarlem elefoon Redactie 21544 Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 (jkant Beverwijk Breestraai 121 (el 4790 'ikantoor en Red llmuiden leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 tectie: W Boerrigter en Mr W A. M. van der Kallen, hoofdredactie: Drs H. v RUN en W Severln. ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per mm hoogte. De administratie behoudt rich hei recht voor advertentiën eventueel ronder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, t 2.65 per maand, f 7 90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel 21544 PADANG NA KORTE STRIJD GEVALLEN Gisteren, bij het aanbreken van de dag, zijn commando-troepen van de 'hdonesische marine aan land gegaan te Pantai Muara Enim, ongeveer één kilometer ten noorden van Padang. Zij maakten in korte tijd de kust vrij ^°or talrijke landingsvaartuigen, die in de loop van de dag enkele duizen- ven infanteristen aanvoerden. Om 06.40 uur plaatselijke tijd werden lucht landingstroepen neergelaten bij Tabing, het vliegveld van Padang. Volgens ('e mededelingen van radio Djakarta hadden de parachutisten het vlieg- veld om 09.00 uur vast in handen. Premier Djuanda heeft gezegd, dat de Tpgeringstroepen slechts onbetekenende tegenstand hebben ontmoet. De °peratie van gisteren is volgens radio Djakarta de grootste gecombineerde aanval van land-, zee- en luchtstrijdkrachten, die tot dusver op de opstan delingen is gedaan. De verdedigingswerken van de opstandige militairen berden o.a. met behulp van de luchtmacht snel vernietigd en de opmars laar de stad kon zich vervolgens in een snel tempo voltrekken. De vlieg- Giigeh, die aan de aanval hebben deelgenomen, zijn alle behouden op hun basis teruggekeerd, aldus radio Djakarta. Padang was een der laatste grote steden, die nog in handen van de tegen-regering was. De opstandelingen hebben thans de keus uit voortzetting van de strijd op een smalle kuststrook, of terugtrekking in het gebergte en het voeren van een gueriila-oorlog. Padang is de stad, waar luitenant kolonel Ahmad Hussein op 20 decem ber 1956 zijn militaire staatsgreep uit voerde. Hij nam het bestuur over Mid- ?en-Sumatra over van gouveneur Rus jan Muljohardjo en stichtte korte tijd later de z.g. revolutionaire Banteng- raad, een college, dat in Indonesië ge- jjhime tijd de toon heeft aangegeven bij j*t strevei naar meer autonomie voor buitengewesten. Padang ontwikkelde De berichten over de val van Pa- ®.an0 doen de papieren van de revolu- llonaire regering, voor zover ze nog Genoteerd werden, pijlsnel dalen. Dat rifruddin c.s. zich ernstig hadden yergist bij de schatting aan hun aan- ?an9 elders in Indonesië, alsook bij uh peiling van de bereidheid en het Vermogen van Djakarta om een snel de militaire beslissing te forceren, dat jkos al lang duidelijk. Thans zakt ook de illusie ineen van de trotse Me- nangkabauerdie met vlammende °9en de laffe Javanen van zijn erf ■>aagt. De opstandige leiders hebben Verklaard, dat zij „desnoods" een Querilla tegen Djakarta zullen blijven Voeren. Het idee van een guerilla- strijd lijkt hun vertrouwd, vertrouw der althans dan het afslaan van ge combineerde aanvallen te land, ter ïee en in de lucht. Sinds zij echter v°or het laatst de guerilla bedreven, In Sjafruddin c.s. tien jaar ouder Oeworden. Zelfs al zou dat geen ver- *chil maken, dan blijft het nog een reurige gedachte, dat het vernuft Van mannen als Sjafruddin, Harahap en Sumitro voor niets anders meer kou worden gebruikt dan voor het 'e0gen van hinderlagen en het plaat- eu van booby-traps. Een geheel andere vraag is even wel, of de revolutie, die zij leiden, Geheel vruchteloos, of, erger nog, ohadelijk zal zijn geweest voor de j°ekomst van Indonesië. Natuurlijk s het denkbaar, dat Soekamo, door V^raak bezeten, na de militaire over winning ook de vernietiging zal na- la9en van alle politieke idealen, die i°pr de opstandelingen zijn beleden, zfin communistische vrienden zullen *?ker hun best doen hem in die riclh- rjng te stuwen. Maar er zijn ook nog andere mogelijkheden. De geschiede- !s kent zonder twijfel voorbeelden an revoluties en aanslagen, die tot 0ef gewenste doel voerden, nadat zij ^panschijnlijk op een mislukking wa- uitgelopen. Honderd jaar geleden fterf de Italiaanse nationalist Orsini het schavot, nadat hij tevergeefs ^ad gepoogd Napoléon III door een -Vviaanslag te doden. Nauwelijks een W'lr later trokken Franse legers op j71 de vrijheid en onafhankelijkheid Italië te bevechten. "et was niemand minder dan de rzitter van de Masjoemi, Moham- v Natsir, destijds minister van ^lichting in Djokjakarta en thans jj. m of nabij Padang vertoevend, c na het onderdrukken van de kyimunistische opstand in septem- s k 1948 meende te kunnen voor- jPsi[en, gebeurtenissen in aa iun de Indonesische republiek i°rgoed in het anti-communistische prrrLT> hadden gebracht. En ziet, wat sis is gebeurd! De Indone „j ,-e politiek leent zich bijzonder i^chts aantekenen dat minister Su- Uf— voor profetieën. Wij kunnen hij1 Tokio heeft gezegd, dat de kans aanwezig acht, dat dr. ctta over een week weer een offi- 'e functie zal bekleden. zich ook tot een centrum van verzet te gen de pro-communistische politiek van het Soekarno-bewind. Begin van dit jaar doken verscheide ne prominente politici, overwegend af komstig uit Masjoemi-kringen, op in Pa dang. Het streven naar regionale auto nomie werd ondergeschikt gemaakt aan de eis. dat de regering-Djuanda zou worden ontbonden en dat er een nieuwe, anti-communistische regering onder leiding van dr. Mohammad Hatta en de sultan van Djokja zou worden ge vormd. Toen president Soekarno hier geen oren naar bleek te hebben, riepen de prominenten in Padang op 15 februari j.l. een teg-n-regering uit, die onder lei ding staat van de oud-gouverneur van de Bank Indonesia, mr. Sjafruddin Prawifanegara. Andere vooraanstaande figuren, die op de een of andere wijze met de tegen-regering zijn verbonden, zijn: dr. Assaat mr, Burhamuddin Ha- ranap, prof. Sumitro en de kolonels Sim- bolon, Kawilarang, Warouw, Lubis, Hussein en Djambek. Met het bom bardement van een brug bij Painan door twee Mitchell-bommenwerpers op 21 ebruari j.l. namen de maatregelen een aanvang, die de regering in Dja karta heeft genomen om de opstandige beweging neer te slaan. Leiders van de revolutionaire be weging hebben herhaaldelijk ver klaard, dat zij bereid zijn een guerilla te voeren, als Padang en Bukittinggi in handen van de regeringsstrijd krachten vallen. Radio Djakarta meldde gisteravond evenwel, dat de tegen-regering er over denkt naar Celebes uit te wijken. De regeringsstrijdkrachten hebben ook hun aanvallen te land uit oostelijke en noordelijke richting op het opstan dige gebied hervat. Gepantserde colon nes zouden oprukken naar Padang en Bukittinggi. De tegen-regering heeft gisteren nog laat op de dag beweerd, dat de landin is afgeslagen en de lucht landing werd verhinderd Volgens ra dio Padang zouden de berichten uit Dja karta ten doel hebben, het vertrouwen van de bevolking in de revolutionaire regering t( verzwakken en buitenlandse regeringen te beïnvloeden. Radio Padang meldde gistermiddag nog, dat vliegtuigen der opstandelingen Balikpapan, in Oost-Borneo, hebben ge bombardeerd. Volgens de radio was de aanval gerich' op het vliegveld, waar een bommenwerper en een Dakota- transportvliegtuig van de Indonesische luchtmacht werden getroffen. Radio Djakarta maakte gisteren een verordening van het Indonesische leger- hoofdkwartier in Djakarta bekend, waarbjj de bevolking van Sujmatra wordt opgedragen alle orders van de of ficieren dei strijdkrachten van de cen trale regering op te volgen. Op overtre ding van deze verordening staat een ge vangenisstraf van drie jaar, of een boe te van 10.000 rupiah. Voorts meldde radio Djakarta, dat het Indonesische kabinet zijn goedkeu ring heeft gehecht aan een besluit van premier Djuanda, waarbij oud-strijders, die zich bij het opstandelingenregime hebben aangesloten, van hun bijzondere rechten vervallen worden verklaard. De chef-sta generaal-majoor Nasution, heeft in een toespraak voor radio Dja karta, gerich' tot de inwoners van de hoofdstad, die van Atjeh en Noord-Su- matra afkomstig zijn, aangedrongen zich te onthouden van het opwekken van provinciale sentiment en zich niet te laten beïnvloeden door subversieve or ganisaties, die het land wensen te ver nietigen. Tot de bevolking van Sumatra zelf zei Nasution- „Blijft uit de buurt van de door het leger bezette gebieden en gehoorzaam aan „alle militaire orders" „Hierdoor kunt u moeilijkheden voor komen". aldus Nasution. Radic Djakarta heft gisten vol gens Reuter bekendgemaakt, dat de Indonesische regering van plan is sche pen met een totale tonnage zar 256.000 tou voor de kustvaart aan te kopen Indonesië wil de schepen kopen in Italië, Denemarken, Nederland, Tsje- choslowakije en andere landen, aldus de radio. iiiiiiDiiniiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiHiiiiiniiniiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiHiHiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiimimHiiiiiiiiiimimiiiiiiniimmHH11 Het aantal personen dat op de dag van de opening de Wereldtentoonstel ling te Brussel heeft bezocht, wordt door Belga op meer dan 100.000 ge schat. Tijdens een ruzie tussen twee fami lies in de Tuinstraat te Sprundel bleef het donderdagavond niet bij woorden. De man van het echtpaar R. trok een mes en ook werd een riek als aanvals wapen gebruikt. Het gevolg was dat het echtpaar G. werd gewond. De man kreeg een hoofdwond en de vrouw een vrij ernstige verwonding aan haar pols. De ruzie ontstond over de kinderen. De rijkspolitie heeft na een eerste on derzoek M. R., die het mes had getrok ken, gearresteerd. De juiste toedracht van de vechtpartij is zeer moeilijk te .-construeren omdat de beide vrouwen zich ook in de strijd mengden en het gevecht nogal verward verliep. De plaatselijke arts moest beide gewonden in zijn woning behandelen. Zij zouden geen wapens hebben gebruikt. Het on derzoek duurt nog voort. De blanke kiezers van Zuid-Afrika hebben in de woensdag gehouden alge- j mene verkiezing de Natioanle Party, die J reeds tweemaal vijf jaar achtereen re geringspartij -s geweest, nogmaals voor vijf jaar hun vertrouwen gegeven. In de 48-jarige geschiedenis van de Unie van Zuid-Afrika is het voor het eerst, aldus Reuter, dat een regering de gelegenheid wordt gegeven vijftien jaar aan één stuk te geregeren. De Nationale partij verwierf 103 zetels, de Verenigde Partij 53. De overwinning van de 64-jarige mi nister-president en leider van de Na tionale Partij Strydom, was volledig, toen de leider van de Verenigde Par tij, Sir de Villiers Graaff, zijn zetel in de Kaapprovincie verloor aan een kan didaat van de Nationale Partij. Hij komt nu waarschijnlijk in het parlement voor Witwatersrand een „veilige zetel". Een grote nederlaag voor de Verenig de Partij was het ook, dat De Villiers Graaffs bekwaamste plaatsvervanger, Steyn, verslagen werd te Vereeniging, een ijzer- en staalcentrum. Socialisten en onafhankelijken, die te zamen acht zetels in het vorige parle ment hadden, slaagden er niet in één zetel te Behouden. Sedert 1910, het jaar waarin de Unie ontstond, hebben er so cialisten in de Volksraad gezeten. Toen het vorige parlement ontbonden, werd, had de Nationale Partij 96 zetels en de verenigde Partij 52. Charles Robert Cowan, een 32-jarige arts in Liverpool, is op een tragische wijze omgekomen. Hij had zijn patiënten ingeënt tegen kinderverlamming, maar zichzell niet, omdat er niet genoeg ent stof was. Hij kreeg kinderverlamming en stierf woensdagavond. Aldus meldt Reuter. De aanwezigheid van België's koninklijke familie heeft gisteren aan de opening van de Brusselse wereldtentoonstelling „Expo '58" de nodige luister verleend. Op de bovenste foto ziet men van links naar rechts Prins Albert, Koning Boude- wijn, Prinses Liliane, Prinses Marie-Christine, Koning Leopold, Koningin Elisabeth en Prins Alexander. De auto's, waarmee de koninklijke gasten naar het terrein reden, werd voorafgegaan door een eskadron huzaren. Een Russische delegatie onder lei ding van president Vorosjilov is giste ren in Polen aangekomen voor een of ficieel bezoek van acht dagen. De dele gatie arriveerde in Warschau per trein. Op het station werden de Russen be groet door de eerste secretaris van de Poolse communistische partij, Gomoel- ka, premier Cyrankiewicz, en verschil lende andere vooraanstaande Polen, aldus meldt U.P. In het Russische gezelschap, dat na het bezoek aan Polen zal doorreizen naar Joegoslavië, bevindt zich ook me vrouw Foertseva, lid van het presidium van de Opperste Sovjet en vertrouwelin ge van premier Khroesjtsjev. Zij werd hartelijk verwelkomd door Gomoelka, die haar een groot boeket rode anjers overhandigde. Naar verluidt zijn de Russen naar Polen gekomen om deel te nemen aan de herdenking "an de 88st, geboorte dag van Lenin op 22 april. Waarnemers in de Poolse hoofdstad geloven echter, dat het bezoek plaats heeft in het ka der van een grootscheepse communis tische campagne tegen plannen om West-Duitsland van atoomwapens te voorzien. Een moeder te Culemborg heeft woensdag haar twintig maanden oude zoontje in een teil met kokend water gestopt. De nacht daarop is het kindje in het St.-Barbara-ziekenhuis te Culem borg overleden. De moeder had het kind zelf naar het ziekenhuis gebracht en gezegd, dat het van een tafel in de teil was geval len. Toen er over dit geval geruchten begonnen te lopen, kwam de politie poolshoogte nemen. Het bleek dat het kindje alleen ernstige brandwonden aan het onderlichaam had, zodat het onmo gelijk in de teil gevallen kor zijn. Man en vrouw werden verhoord en tenslotte bekende de vrouw, in een vlaag van waanzin haar daad te hebben gepleegd. Huwelijksmoeilijkheden zouden haar ertoe hebben geleid. Het echtpaar heeft nog een kindje van vier maanden. De Haarlemse Rechtbank zal dins dagmiddag de zaak voortzetten tegen een 38-jarige Amsterdamse winkelier, die dan terecht zal staan wegens het schaken van een meisje, dat pas meer derjarig is geworden. Nadat de presi dent van de rechtbank mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken vorige week vrijdag tegen de Amsterdammer een arrestatiebevel had uitgevaardigd, om dat hij niet ter zitting was verschenen is hij maandag in zijn woning te Am sterdam aangehouden en de volgende dag naar het huis van bewaring te Haarlem overgebracht. Advertentie vVMll 7 lUWtUERS - Houtplein 15-HORLOGERS LONDEN, hedenmorgen, Uit de einduitslag van de verkiezin gen voor de Londense graafschapsraad blijkt, dat Labour, na 24 jaren in deze raad aan de macht geweest te zijn, in staat is om haar meerderheid op on gehoorde en zeker onverwachte wijze te verhogen. Zij verwierf 101 van de 126 zetels, een meerderheid van 75, verge leken met een meerderheid van slechts 21 in de verkiezingen van 1955. Elders in het land gingen vier graafschapsra den van de conservatieven over naar Labour. In het geheel won Labour 250 zetels en deze uitslag kan niet anders worden uitgelegd dan als een ernstige waarschuwing aan de conservatieve re gering, hoezeer ook dit soort verkie zingen mogen worden beïnvloed door louter plaatselijke factoren. Bjj politieke opstootjes in het gebied van Bucaramanga in Colombia zijn in de loop van deze week dertig conser vatieve politici om het leven gekomen. Binnenkort worden in Colombia presi dentsverkiezingen gehouden. (Van onze correspondent in Bonn) Honderdtwintigduizend Hamburgers hebben gisteren voor het raadhuis ge protesteerd tegen de uitrusting van de „Bundeswehr" met atoomwapens. On der hen bevonden zich alle senatoren (leden der regering van de stad-staat) van de uit sociaal-democraten en vrije democraten bestaande coalitie en de uit deze partijen stammende afgevaar digden in de zo genaamde „Biirger- sc'-aft", het parlement. De gehele binnenstad was voor het autover keer afgesloten. Openbare vervoermid delen reden niet. Er werden leuzen meegevoerd als „Hamburgers, denkt aan 1943" (toen de zwaarste bombar dementen op Hamburg plaats hadden) en „onderhandelingsbases in plaats van atoombases". De Christelijk Demokratische Unie van bondskanselier dr. Adenauer, die na de verkiezings-nederlaag ter plaat se van oktober vorig jaar in de oppo sitie is, heeft heftig geprotesteerd te gen de campagne der socialistische re gering van de deelstaat, die een onder steuning is van de actie, die de West- duitse sociaal-democratische partij in de gehele bondsrepubliek heeft ontke tend onder het motto: „Strijd tegen de atoomdood". Deze actie zal worden gekoppeld aan een initiatiefwet, die de S.P.D. de vol gende week in de Bondsdag wil indie nen en waarin zal worden voorgesteld over de atomaire uitrusting van de „Bundeswehr" een referendum te hou den. Dit referendum heeft de politieke ge moederen in Bonn in heftige beroering gebracht. Met de absolute meerder heid der C.D.U., C.S.U. en Deutsche Partei in de Bondsdag, waarmede en kele weken geleden na debatten, die drie dagen achtereen duurden, ook de atomaire bewapening van de „Bundes wehr" werd goedgekeurd, heeft het S.P.D.-initiatiefvoorstel geen enkele kans te worden aangenomen. De regering heeft op grond van de voorlopige Westduitse grondwet, die geen referendum toelaat, het ini tiatief voor ongrondwettig verklaard. De S.P.D. is echter ook verlaten door haar oppositie-genote, de vrije demo cratische partij, die de ongrondwet tigheid van een referendum erkent en weigert er aan mede te werken, dat dat er op deze wijze aan het gezag van het parlement zal worden ge knaagd en de kwestie der atomaire bewapening der Westduitse strijd krachten op straat zal worden ge bracht. De S.P.D. is echter voornemens in de deelstaten, waar zjj alleen of in coali tie de regeringsmeerderheid heeft, op landelijk niveau referendums te doen houden. Hamburg moet daarin voor gaan. inmiddels is volgens United Press ook voor de Westduitse ambassade in Londen tegen atoombewapening van de Bundeswehr gedemonstreerd. Lora Bertrand Russel behoorde tot de beto gers. Ad nerten tl* BARTEüORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Zachter weer met veel bewolking en plaatselijk enige regen of mot regen. Matige tot krachtige wind tussen west en zuidwest. Zon: 5.36-19.43. Maan: 5.33-26.18. (Van onze weerkundige medewerker) Is er deze maand tot nu toe nog geen enkele dag met een boven-normale temperatuur voorgekomen, in het ko mende weekeinde zal dit waarschijnlijk wel het geval zijn. Depressies van de Oceaan zijn erin geslaagd tot boven West-Europa door te breken. Donder dag bleef het nog koud. De tempera tuur was 6-8 gr. C. en er viel hier en daar nog een hagelbuitje. Zaterdag zal het een paar graden zachter zijn dan vandaag. De depressies trekken nu van de Oceaan via Schotland in de richting van Denemarken met als gevolg dat wij in de komende dagen enkele regen fronten boven ons land mogen ver wachten. Toch wordt er steeds zachte re Oceaanlucht aangevoerd zodat het weer beslist aangenamer zal worden. Station Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Nice Berlijn München Zurich Genêve Locarno Wenen Innsbrupk Rome Weer onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. regen regen zwaar bew. licht bew. waar bew. gehe3l bew. mist half bew. licht bew. zwaar bew. sneeuw zwaar bew. temp neden 7 uur 3 1 3 7 5 4 -0 9 3 0 1 -2 6 4 0 9 neersl. afgel. 24 uur 0 0 0 0.2 0.6 1 0.1 0 0 1 2 0 0 0.1 7 0.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1