Sovjet-Unie beschuldigt V. S.-luchtmaeht van De provocatie wereld heeft volgens Cromyko enige keren aan rand van oorlog gestaan Maandag spoedbijeenkomst van de Veiligheidsraad Leger van tegenregering door tangbeweging bij Indarung omsingeld? Koning Boudewijns eerste dans met prinses Beatrix? 1 Bollenvelden beginnen kleur te krijgen DE SUIKER Twee verstekelingen niet in Djakarta aan wal gezet Arbeider en hoger onderwijs REEKS ARTIKELEN IN DE PERS DE AANLEIDING Acht grafdelvers gedood Bemiddeling in geschil bij KLM mislukt OP MIDDEN-SUMATRA Vorst op de dansvloer taboe voor de fotografen ADENAUER IN LONDEN IStlS IJ tunnel voorrang boven Coen tunnel ^'MORRIS before you 6u/y/ Het weer- j^TERDAG 19 APRIL 1958 82ste JAARGANG No. 29889 Uitdagende vluchten Veiligheidsgrens niet genoemd ^Efste vrouwelijke lid Vah de Raad van State Thans is het woord aan de arbiters Vier Slowaken in Bratislava ter dood veroordeeld Elf anderen krijgen gevangenisstraffen Sprankelend feest in Brussel Nog weer tweehonderd repatrianten onderweg Noordzee stijgt anderhalve decimeter per eeuw Eerste Kamer Peter Townsend voor ruim 3000 bestolen U gaat toch ook noar R.A.I.-gebouw opening 22 april a.s. Sydneyweer naar Italië onderweg Stichting Hulp aan landgenoten99 heeft zich over de jongens ontfermd Sociaal commentaar Suède dames/herenjasjes Zacht lenteweer Onbestendig maar belangrijk zachter Het weer in Europa BUREAU SMEDESTRaA? 5 HAARLEM 'elefoon Redactie 21544 Advertenties 21543 ^Donnementen 20800 Postgiro 143480 Okam Beverwijk Breestraat 171. tel 4790 I antoor en Red IJmulden Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 recti©: J J w Boerrigter en w A M van de' Kallen, "oofdredactle: Or* H. v RUN en W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cent* per week, f 2.65 per maand, f 7 90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 530 uur avond* tel. 21544. De regering van de Sovjet-Unie heeft een reeks artikelen van de presi- eJ>t van het Amerikaanse persbureau United Press, Frank Bartholomew, gebruikt als aanleiding om een spoedbijeenkomst van de Veiligheidsraad e vragen. De raad zal maandagavond negen uur (Nederlandse tijd) bijeen- °Hen. In de genoemde artikelen wordt uiteengezet, dat een aanzienlijk eel van de bommenwerpers van de Amerikaanse strategische luchtmacht, ji^0,rzien van waterstofbommen, permanent in de lucht is. Onder een heuvel Amerikaanse staat Nebraska, vijftien meter diep, is de centrale com- andopost van de strategische luchtmacht gevestigd, die reageert op alle f'ldingen van de z.g. „Distant Early Warning-line", een reeks radarpos- >e® in het noorden van Canada. Volgens Frank Bartholomew is het al ™eThaaldelijk voorgekomen, dat op de radarschermen voorwerpen versche- en, die wellicht Russische raketten zouden kunnen zijn. In al die geval- .en hebben de in de lucht verblijvende bommenwerpers van de strategische 'ichtmacht opdracht gekregen van hun normale patrouilleroutes af te dijken en koers te zetten in de richting van de Sovjet-Unie. De Russische hrinister van buitenlandse zaken, Gromyko, belegde gistermiddag in Mos kou speciaal een persconferentie om vast te stellen, dat de Sovjet-regering deze gang van zaken „spelen met vuur" vindt. Gromyko zei, dat Amerikaanse bom menwerpers herhaaldelijk „uitdagende ^luchten'* boven de Pool en in de rich- "ng van de Sovjet-Unie hebben ge haakt. De oorzaak van deze vluchten was dan, dat de radar-posten hadden gereageerd op meteorieten of elektro nische storingen. Volgens de Ameri kaanse militaire autoriteiten, aldus rpmyko, heeft men altijd vroeg ge in 6 kunnen vaststellen, dat het alarm Was en de bommenwerpers keer- e1 dan weer naar hun oude routes te- 'Ug. Maar veronderstel nu eens, dat een ^hierikaans officier zijn hoofd verliest, dat er iet- hapert aan het overbrengen Van bevelen en tegenbevelen, of dat de c°rrectie op het valse alarm te laat Wordt gegeven", aldus de Russische Minister. „Het is duidelijk, dat de wereld de laatste tijd herhaaldelijk op de rand van een derde wereldoorlog heeft ge staan, maar de volkeren waren er zich niet van bewust. Als de Ameri kanen doorgaan met hun provocerend optreden, kan een punt worden be reikt, waarop het voor de Sovjet- Unie nodig wordt door ogenblikke lijke acties de eigen veiligheid te be schermen". „Het Russische volk is in hoge mate 'erontwaardigd door het Amerikaanse optreden. Angst kent het niet, want het 3 zich bewust van eigen kracht en laat ?lch niet intimideren. Maar aangezien aet volk van de Sovjet-Unie vooraan saat in de strijd om het behoud van de yrede, protesteert de Sovjet-regering ?rachtig tegen het optreden van de Tjiherikaanse luchtmacht en vraagt 'o. naar zij hoopt met steun van vele andere landen, dat het maken van der- s?hjke uitdagende vluchten onmiddel- Dk wordt gestaakt", aldus Gromyko. Ge Russische vertegenwoordiger bij j>e Verenigde Naties, Arkady Sobolev, neeft gisteravond een nota overhandigd ®an de secretarisijgeneraal, Dag Ham- Pjarskjöld, waarin hij om het bijeen- l°6Pen van de Veiligheidsraad verzoekt. fj?ndeling voegde hij daaraan toe, dat "Tl gaarne zou zien, dat de raad van- s.fag nog bijeenkwam. Hammar- ajköld heeft dit verzoek vergebracht flan de Amerikaan Cabot Lodge, die v®?J maand voorzitter van de Veilig heidsraad is. Het is niet gebruikelijk, yat de Veiligheidsraad tijdens het week- .j'nde bijeenkomt. Bovendien worden oorgaans de afgevaardigden 24 uur 0ren gewaarschuwd. jlljinister Gromyko heeft gisteren geen •iin K gemaakt van een uiteenzetting, 'en °°k voorkomt in een van de artike- n Van Frank Bartholomew, n.l. over ti0 „fail safe". Hiermee wordt be- een maatregel om te voorkomen, Ïm "et systeem „per ongeluk" tot fa il»»6 consequenties zou leiden. De bom- li^ajverpers van de strategische lucht- Ito^ht, die van Nebraska uit opdracht t(j£en om hun „oorlogsroutes" op te doen dit slechts over een af- van een bepaald aantal mijlen, o- ls een soort grens ingesteld, die nog of Keringp afstand van de Sovjet-Unie Ij-, a» andere communistische landen gezagvoerders van de bommenwer- Hogen deze grens niet passeren "Wf uitdrukkelijke opdracht. Deze V6l, a«ht wordt, als dat nodig is, gege- *o0„ "or president Eisenhower per- tenflAmerikaanse ministerie van bui- 'lgto„ zaken heeft gisteren in Wash- Waar; sen lange verklaring uitgegeven, n de juistheid van Gromyko's me- fPre6triing?ng van 1 juli is (in de vaca- ''d J- H. 'Scholten) benoemd tot E V, de Raad van State mej. mr. i k 'us Peletier te Amsterdam. "ans ?."d"lid van de Eerste Kamer, j ..van gedeputeerde staten »e Arh»^ olland voor de Partij van at in rtl icn 1164 eerste vrouwelijke lid Raad van State is benoemd. CROMYKO dedelingen wordt tegengesproken, maar waarin tevens wordt gezegd, dat de Verenigde Staten de kwestie gaarne zullen bespreken in de Verenigde Na ties. Tot dusver, aldus de verklaring, is de strategische luchtmacht nooit in actie gekomen behalve in zorgvuldig voor bereide en gecontroleerde oefe ningen en operaties. Gromyko's be schuldigingen, aldus het State Depart ment, schijnen een poging te zijn om de vrees var de mensheid in het atoom tijdperk op te wekken. Er zijn voorzorgsmaatregelen getrof fen, die verhinderen dat de vliegtuigen van de strategische luchtmacht zonder uitdrukkelijk bevel van president Eisen hower bepaalde grenzen passeren, die nog ver var de Sovjet-Unie en de communistische landen liggen. „Deze maatregelen zijn absoluut niet uitda gend en kunnen onmogelijk per ongeluk een oo.log veroorzaken", aldus het communiqué. Amerikaanse functionarissen vragen zich af, of de Sovjet-Unie de Verenig de Staten in het defensief wil drin gen aan dc vooravond van het begin der diplomatieke voorbereiding van een top conferentie. Het is in Moskou al jaren bekend, dat een deel van de Amerikaan se strategische luchtmacht altijd paraat is, ongetwijfeld hebben de Russen soort gelijke voorzorgsmaatregelen getrof fen. Het feit dat het Russische beroep op de Veiligheidsraad juist nu komt, acht men veelbetekenend. IIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllMIIIIIIIIMIIIIIIItlll lllllllllllllll De bemiddelingscommissie, gevormd door de voorzitters van de werkgevers- en werknemersvakcentralen, heeft gis teren opnieuw besprekingen gevoerd met de directie van de K.L.M. en de vereniging van K.L.M.-vliegers. Officieel is meegedeeld, dat deze be sprekingen niet tot overeenstemming hebben geleid Overeenkomstig de op 20 maart j.l. te Amsterdam tussen partijen getroffen overeenkomst zal het geschil thans door een bindende uitspraak van een onpar tijdig college worden beslecht. De besprekingen zijn vrijdagmiddag half drie begonnen en werden in de nacht van vrijdag op zaterdag half drie beëindigd. De conferentie werd in het hoofdkantoor van de K.L.M. te 's-Gravenhage gehouden. De rechtbank te Bratislava heeft gisteren volgens A.F.P. en Reuter vier voormalige Slowaakse fascisten ter dood veroordeeld wegens het plegen van wreedheden in de Tweede Wereld oorlog. Elf andere verdachten, onder wie een rooms-katholiek geestelijke, werden tot gevangenisstraffen varië rend van veertien tot vijfentwintig jaar veroordeeld; Veertien voormalige leden van de Hlinka-garde, een Slowaakse fascisti sche organisatie, werden schuldig be vonden aan deelneming aan massa moord op ongeveer 400 Tsjechoslowaak- se staatsburgers en geallieerde krijgs- fevangenen in het Slowaakse district ilina in de winter van 1944-1945. Pastoor Hedera, die aalmoezenier bij de Hlinka-garde is geweest, werd schul dig bevonden aan het aanzetten tot de misdaden en werd tot vierentwintig jaar gevangenisstraf veroordeeld. Onder de slachtoffers van de massa moorden waren Joodse partisanen, „tien tot twaalf" Amerikaanse, Britse en Canadese vliegers en vier Franse krijgsgevangenen. Ter dood veroordeeld zijn de 46-jarige Leon Bunta, de 46-jarige Mikulas Spi- siak, de 37-jarige Jan Knapek en de 32-jarige Josef Rojko. Bij Muggiano m de buurt van Como in Noord-ltaliè zijn acht grafdelvers om hel leven gekomen. De auto, waarmee zij reisden, ramde in het nachtelijk duister de leuning van een brug over een kanaaltje. De wagen sloeg over de kop, waar bij drie van de acht inzittenden aan de overkant van het kanaal terecht kwamen. Zij moeten op slag dood zijn geweest. De overige vijf inzittenden, die in het wrak van de auto opgesloten geraakten, verdronken. De strijdkrachten van de Indonesische regering, die donderdag de stad Padang hebben bezet, zijn er volgens radio-Medan gisteren in geslaagd de hoofdmacht van de opstandige troepen, die zich bevindt bij Indarung, ten oosten van Padang, in een tangbeweging te omvatten. Tot de plaatsen, die gisteren door de regeringsstrijdkrachten zijn bezet, behoort ook Sungei Dareh, waar twee maanden geleden de plannen voor de opstand zijn ge smeed. De weg tussen Padang en Palembang, die de laatste ontsnappings mogelijkheid voor de opstandige troepen betekende, is thans afgesneden en gisteravond waren de regeringsstrijdkrachten Padangpandjang gena derd. Padangpandjang ligt vijftien kilometer ten zuiden van Bukittinggi, het laatste opstandelingenbolwerk van enig belang in Midden-Sumatra. In Brussel zijn gisteren de eerste gasten aangekomen voor het grote hof bal het eerste sedert 1934 dat vanavond gehouden zal worden en waarvoor o.a. twaalf ongehuwde prin sessen zijn uitgenodigd. Onder hen be vinden zich prinses Beatrix en prinses Irene, die vanmiddag om vijf uur op het vliegveld van Meisbroek bij Brus sel worden verwacht. Zij zullen daar worden afgehaald door prins Albert. Zjj nemen hun intrek op de Nederland se ambassade. De andere prinsessen zullen in het paleis van Brussel loge ren. Daar zullen ook prins Constantijn van Griekenland en prins Karei van Luxemburg verblijven. Van bevoegde Belgische zijde heeft men bij voorbaat alle geruchten de De Westduitse bondskanselier dr. Konrad Adenauer brengt als gast van de Britse regering een driedaags officieel bezoek aan Engeland. In de abdij van Westminster legde dr. Adenauer een krans op het graf van de Britse onbekende soldaat. Leden van de Engelse beweging tegen de atoombewapening uit Kensington en Chelsea liepen voor de Duitse ambassade op het Belgrave Square in Londen met borden waarvan de opschriften geen uitleg behoeven. De demonstranten hielden hun wacht voor de ambassade ter gelegenheid van het bezoek van Adenauer 24 uur vol. kop ingedrukt met de verklaring, dat op het hofbal geen verloving van ko ning Boudewijn zal worden bekendge maakt. Op het bal worden geen cineas ten en geen televisiecamera's toegela ten. Er zijn slechts vijf persfotografen uitgenodigd, doch zij hebben de mede deling ontvangen, dat zjj koning Bou dewijn niet mogen fotograferen als hij danst. Op Je lijst van prinselijke gasten staan: prinses Beatrix en prinses Irene van Nederland, de prinsessen Birgitta en Desiree van Zweden, gravin Magda- lena B-rnadotte, prins Constantijn van Griekenland, prinses Maria-Gabriella van Italië, de prinsessen Isabella en An na van Orléan: prins Frans van Or leans, de prinsessen Marie Thérèse en Marie des Neiges van Bourbon Par ma, prinses Maria Christina van Aos- ta, prins Karei van Luxemburg, prin ses Tatiana Radziwill, aartshertog Ka- rel van Habsbürg en zijn gemalin en prins Jan van Bourbon-Sicilië. De grote vraag is: met wie zal koning Boudewjjn dit sprankelende feest openen? De hofetikette schrijft voor, dat zijn eerste partner de oud ste aanwezige kroonprinses moet zijn in dit geval prinses Beatrix. Twee orkesten, van het regiment der Gidsen en van de luchtmacht, zullen voor de dansmuziek zorgen. Een hof functionaris zei gisteren, dat de orkes ten allerlei dansen hebben ingestudeerd, ook Rock and Roll, maar hij geloofde dat men de muziek „in overeenstem ming met de omgeving" zou houden. Vijftig gendarmes in gala-uniform zullen met getrokken sabels een ere wacht vormen op de trap die leidt van de balzaal naar andere vertrekken. Een tiental politiemannen in burger zal een minder opvallend toezicht houden. De balzaal met witte en vergulde wanden, marmeren zuilen en reusachti ge kristalleii luchters, is de historische plaats waar koning Leopold III in 1951 zijn koninklijke bevoegdheden over droeg aan Boudewijn. Het Italiaanse stoomschip „Oceania" is vrijdag in Napels aangekomen met 200 Nederlandse repatrianten uit In donesië aan boord. De meeste repatrian ten zijn vrouwen en kinderen. Een woordvoerder van de opstande lingen in Singapore heeft gisteravond gezegd: „Naar het schijnt, moeten wij ons neerleggen bij het verlies van Mid den-Sumatra, maar onze strijd is nog maar pas begonnen. In Noord-Celebes is onze luchtmacht gevestigd en daar hebben wjj ook onze beste soldaten". De U.P.-correspondent Robert Udick meldt uit Singapore, dat daar tekenen vallen waar te nemen van meningsver schillen tussen de militaire en de bur gerlijke leden van de opstandige bewe ging. Zij zouden elkaar de schuld ge ven van het mislukken van de opstand op Midden-Sumatra. Uit Parijs wordt gemeld, dat twee leden van de Indonesische ambassade aldaar, de ambassaderaad Iljas Ham- za en de financiële attaché Agus Ra- madhan, om ontslag uit hun functie hebben gevraagd. Volgens het A.N.P. houdt dit verzoek verband met het feit, dat beiden Sumatraan zijn en bezwaar hebben tegen de politiek van geweld, waarmee Soekarno op de uitroeping van een tegenregering heeft gerea geerd. Het zeeniveau voor de Amerikaanse, Nederland en Zuidengelse kust stijgt met een snelheid van ongeveer ander- halve decimeter per eeuw, aldus dr. G. Deacon, voorzitter van de Britse com missie voor het Internationale Geofy sische jaar, in een toespraak op een Londenconferentie. Volgens dr. Deacon zijn er van jaar tot jaar constante verschillen in het zee niveau, die te wijten zijn aan bewegin gen in de aanrdkorst of aanwijzigingen in het volume water in de oceanen. (Van onze Haagse redactie) De IJ-tunnel dient, naar het oordeel van een belangrijk deel van de Eerste Kamer, de voorrang te verkrijgen bo ven het Coentunnelproject. In het voor lopig verslag op de begroting van ver keer en waterstaat bestrijden vele le den het elders wel aangevoerde argu ment dat het verkeer in Amsterdam zou worden ontwricht wanneer de IJ- tunnel het eerst gereed zou komen en ook het vervoer van bulten de stad zou aantrekken. De kans is volgens hen veel groter dat, wanneer de Coentunnel het eerst zou worden opengesteld de toch reeds overbelaste verbindingswegen noord westelijk van Amsterdam het toene mende verkeer niet meer aan zullen kunnen. Daarentegen is in het deel, waar de zuidelijke uitmonding van de IJ-tunnel is geprojecteerd, het verkeer thans nog gering. Daarnaast, zo menen deze leden, zijn de grootste belangen gemoeid met een verbinding tussen de beide stadsdelen van Amsterdam aan weers zijden van het IJ, waarbij moet wor den bedacht dat Amsterdam-noord in de toekomst tweemaal zo groot zal worden. De Coentunnel buiten de eigenlijke stad kan deze verbindings functie niet in voldoende mate ver vullen. In het algemeen kan dus wor den gesteld dat het verkeer veel meel is gebaat met de IJ-tunnel dan met de Coentunnel. Daar de kosten van beide projecten, inbegrepen de aansluitende wegen, niet ver uit elkaar lopen, concludeerden de ze leden dat het IJ-tunnelplan het eerst voor uitvoering in aanmerking komt en dat dus de onderhandelingen tussen het rijk en de gemeente Amsterdam spoedig tot een voor de gemeente be vredigend resultaat moeten leiden. Voor wat betreft het Hem(spoor)tun- nelproject opperen verscheidene leden de mogelijkheid om het treinverkeer te leiden over een brug naast de vorig jaar gereed gekomen verkeersbrug bij Schellingwoude. Het beter wordende weer doet vooral de narcissen, de botanische tulpen en de kleine bolbloemsoorten in de bol lenstreek nu wat sneller uitkomen. Er is enige kans, dat op 20 april van de „eerste bollenzondag 1958" kan worden gesproken, ofschoon met name op de velden met vroege tulpen nog vrij wei nig te zien zal zijn. Op „de Keukenhof" is de ontwikkeling onder beschutting van het oude geboomte al een stuk ver der. Het park biedt reeds tal van luis terrijke plekjes en ook de bloemen in de koude kassen staan reeds in volle pracht. Ook zullen nu wel de hyacinten vrij spoedig hun kleuren gaan tonen. Men hoeft intussen niet te vrezen, dat deze voornaamste bloemen voor het grote corso van 10 mei dan reeds zullen zijn uitgebloeid. Nu in verband met de na tionale herdenking het corso niet op 3 mei kan worden gehouden, zijn maatre gelen genomen om bij snelle hyaein- tenbloei voldoende bloemen in koelcel len op te slaan, teneinde minstens der tig wagens te kunnen versieren. Peter Townsend, op terugreis van va kantie in Parijs, is donderdagnacht voor ruim drieduizend gulden bestolen, zo meldt Reuter. Uit zijn auto werden twee koffers, vele papieren en enkele fototoestellen vermist. In de Franse pers doken terstond geruchten op, dat er zich onder de gestolen papieren ook brie ven van prinses Margaret zouden be vinden. Advertentie De twee verstekelingen die aan boord van het Italiaanse m.s. „Sydney" uit Indonesië waren gevlucht en over wier toelating tot Nederland de president van de Haagse rechtbank, uitspraak doen de in kort geding, onlangs afwjjzend heeft beschikt, zullen opnieuw een po ging wagen in Genua aan wal te ko men. De „Sydney" heeft vrijdag Dja karta aangedaan om repatrianten voor Nederland aan boord te nemen. De bei de verstekelingen werden echter in Dja karta niet aan wal gezet. Zij maken nu op kosten van .e stichting „Hulp aan landgenoten in Indonesië" de reis naar Genua als passagiers mee. Zoals bekend zijn de jongens respec tievelijk 19 en 20 jaar oud. De stich ting wil, zo deelde zij mee, uit zuiver menselijke overwegingen voorkomen, dat de jongens bij een debarkatie mo gelijk onaangenaamheden ondervinden als gevolg van hun vlucht. Voorts wil zij hen in de gelegenheid trachten te stellen zich te verweren tegen het feit, dat hun tegen hun zin het Indonesi sche staatsburgerschap zou worden op gelegd. De stichting zou dit doel het liefst natuurlijk willen bereiken met medewerking van Nederlandse autori teiten. Lukt dat niet, dan zal men po gen in Italië voor hen een voorlopige verblijfsvergunning te verkrijgen. In een aantal beschouwingen hebben we getracht aan te tonen, dat er onder de arbeiders nog wel degelijk belangstelling bestaat voor hun Bewe ging, maar dat velen het uitzicht op het totaalbeeld van die Beweging heb ben verloren. Voorts is het duidelijk, dat die belangstelling anders is gewor den dan voorheen en ook in andere richtingen gaat. Toch is, tengevolge van onvoldoende basisonderwijs en tevens van een te zeer opgesloten zijn in de eigen kring, de geestelijke horizon van velen nog bijzonder beperkt. Wanneer men bijvoorbeeld met arbei ders spreekt over het belang dat zij hebben bij hoger onderwijs, komt strijk en zet de opmerking dat dit toch niet» is „voor ons soort mensen". Is dat „ons soort mensen" al typerend voor een be paalde gesteldheid, het getuigt ander zijds van een tekort aan inzicht in de betekenis van het hoger onderwijs in het algemeen en van het katholiek hoger onderwijs in het bijzonder. Dat er een sterke wisselwerking is tussen technische vooruitgang en weten schappelijke ontwikkeling wil men natuurlijk nog wel aannemen, maar veel verder gaat de belangstelling niet, eenvoudig omdat heel de we reld van de we tenschap en van de voortschrijden de techniek in wezen buiten de gezichtskring van de „lagere" standen ligt. In feite heeft men er natuurlijk volop mee te maken. Wie, laat ons zeggen 30 jaar geleden zijn entrée maakte in een fabriek en zich nog eens tracht te herinneren hoe dat geval er toen uitzag, en hij vergelijkt die toe stand met de arbeidsmethoden van het ogenblik, dan zal hij precies weten wat we bedoelen. Overigens behoeven we de inrichting ook van onze eigen arbei derswoningen maar te bezien om van de waarheid van deze stelling overtuigd te raken. Niet alleen de wereld der techniek waarin de mensen zich bewegen en wer ken, wijzigde zich sterk. Ook de mensen zelf, onder wier toezicht de uitvoerende arbeid wordt verricht, zijn anders ge worden. De tijd dat de bankwerker langzamerhand baas werd en vrijwel zonder verdere theoretische studie het tot een hoge leidende post in de onder neming bracht, behoort welhaast tot een romantisch verleden. Nu krijgt de geschoolde vakarbeider een H.T.S.-er boven zich of een bedrijfsingenieur van Delft. Nu zitten in de staf van een grote onderneming naast de ingenieurs juris ten. sociologen, psychologen en vele andere academici en deze mensen be palen in belangrijke mate mee de sfeer in de onderneming. Vergeleken bij de geweldige vooruit gang, welke wat universitaire scholing betreft in de bedrijfsstaf valt te consta teren, is de voortgang van het basis onderwijs van de arbeiders eigenlijk maar een armetierig geval. De gemiddel de leeftijd waarop een arbeidersjongen aan het werk gaat ligt nog onder de 15 jaar, hetgeen betekent, dat hij na de Vprvnlv trv oaginc, t>) BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Zacht en droog weer met zonnige perioden. Overwegend matige wind tussen west en zuid. Zondag: Zon: 5.34-19.45. Maan: 6.10-22.20. Maandag: Zon: 5.32-19.46. Maan: 6.43-22.20. (Van onze weerkundige medewerker) In het westen van ons land kreeg men vrijdag al een voorproefje van een pe riode mei hogere lentetemperaturen. Tijdens opklaringen steeg het kwik tot 12 gr. C. tegen slechts 6 gr. in Lim burg. In de afgelopen nacht drong een warmtefront van een depressie bij IJs land ons land binnen vergezeld van enige lichte regen. Achter dit front is de temperatuur in het gehele land gaan stijgen. Om negen uur vanmorgen werd plaatselijk al 10 gr. C. gemeten. Voor zondag zijn lentetemperaturen van 1216 gr. C. te verwachten. Uit het westen naderen opklaringen maar een volgend regenfront bereikt in de ko mende nacht Ierland en kan nog voor zondagavond tot ons land doordringen. Hierdoor houdt het weer een onbesten dig karakter, maar de temperaturen zijn in ieder geval belangrijk hoger dan d« laatste weken. Station Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Luxemburg Brussel Parijs Berlijn München Zürlch Genéve Locarno Rome Wenen Innsbruck Weer zwaar bew. regen regen zwaar bew. regen mist geheel bew. geheel bew. geheel bew. regen zwaar bew. licht bew. onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. licht bew. temp. heden 7 uur 1 2 4 7 8 5 8 10 2 4 2 -1 2 8 6 -1 neersL af gel. 24 uur 0 6 1 0 4 2 1 0 0 0.1 0 O 0 7 0 0 Polen heeft te lijden van de ergste overstromingen sinds 1924. Het van de Narew heeft de helft \an het plaatsje Ostroleka, 100 km ten noor den van Warschau, overstroomd. Twin tigduizend inwoners zjjn geëvacueerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1