Eén kwam terug: Duitser ontsnapt uit Engelse krijgsgevangenschap Sayonara, een liefde tussen Japanse en Amerikaan M Fraaie beeldhouwwerken en meubel stukken voor Bisschoppelijk Museum Onze missieprijsvraag voor scholieren m&M Mohawk Reprises'en prolongaties SUBSIDIËRING KERKENBOUW WENSELIJK, MAAR MOMEN TEEL NIET MOGELIJK Uit nalatenschap pastoor De Vlieger: HI11MI' Nog één week de tijd om in te zenden B. F. M. Heilman 40 jaar onderwijzer Roxy Lido T wee-preekstoelen- conferenties H.H. Missen op zondag méér kracht véérkracht ZATERDAG 19 APRIL 1958 PAGINA 3 Films: Diversen Apotheken en dokters diensten Frans Hals Jaarvergaderingen De Spaarnestad In Haarlem en Beverwijk Emmabloemcollecte in Heemstede J. Wezenaar jubileert Haarlemse winkelstand Burgerlijke Stand Haarlem Schaker wil trouwen eer hij voor de rechter komt Nederlandse pastoor op Timor vermist Pre-advies van B. en W. NOOITGEDAGT Eerste sportreporter van de K.R.O. Ingetrokken? Operette in Heemstede Mr. C. P. M. Romme voor K.V.P.-Heemstede FILMJOURNAAL iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii FRANS HALS: Een man kwam ierug, 14 j. 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2. 4.15, 7, 9.15 uur. Di. 2.30, 8 uur. LIDO: Sayonara, 14 j. 2, 6.30, 9.15 uur. Za.-avond: Blackboard jungle, 18 j., 23.30 uur. MINERVA: Zo.: Dwars door Parijs, 14 jaar, 7, 9.15 uur. Zo.: Hans Christian Andersen, a. 1. 2, 4.15 uur. Ma.: La Strada, 18 j., 8.15 uur. Do.: De Wereldzee, a. L, 8.15 uur. REMBRANDT: Quo Vadis, 14 j. 2, 7.30 u. Zo. 1.30, 4.45, 8 uur. ROXY: T.m. zo.: Mohawk, 14 j. 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Ma. t.m. do.: Tarzan en de Wazuri-dia- manten, 14 j. 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: De lord, de lady en de butler, alle leeft, (derde week) 2.15, 7. 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Elke ochtend: H. K. H. Prinses Beatrix in de West, alle leeft.; 10, 11, 12 uur. Tevens staatsiebezoek van Engels vorsten paar aan Nederland. Zaterdag 19 april Stadsschouwburg, 20 uur: Haagsche Co- medie met ..Amphitryon", een blijspel van Max Croiset. De aard van het verhaal, dat gebaseerd is op de klassieke comedie, maakt de voorstelling voor kinderoren min der geschikt. De regie heeft Max Croiset. In de voornaamste rollen spelen Elisa beth Andersen, Guus Hermus, Cees Laseur en Jul. Croiset. Het is een première voor Haarlem. Minerva-theater, 20.15 uur: Theater geeft onder regie van Elise Hoomans en met Ellen Vogel in de titelrol een voor stelling voor de Heemsteedse Kunstkring van ,,Ines de Castro", een historisch to neelstuk met psychologische verdieping in de figuur van de Portugese koning Fer- rante. Het stuk is geschreven door Henri de Montherlant, is diepzinnig, maar dra matisch niet sterk. Zondag 20 april Stadsschouwburg, 20 uur: Haagsche Co medie met „Toontje heeft een paard gete kend". een aardig, maar enigszins uit de tijd zijnd blijspel van Leslie Storm, met in de voornaamste rollen Fie Carelsen en Cees Laseur. Regie: Cees Laseur. Verenigingsgebouw, SpaarnwoudeR.-K. Toneelvereniging „St.-Jacobus" met „Storm- eiland" van Bob Bertina. Regie: A. J. Oud Jr. Concertgebouw, 14.30 uur: Leids Kin dertoneel met „Bulletje en Bonestaak bij het Indianenopperhoofd Witte Veder". Gebouw Sint-Bavo: Ontbijt van de Haar lemse afdeling van de Nederlandse Katho lieke Grafische Bond na afloop van de H. Mis, die om acht uur in de St.-Joseph- kerk wordt opgedragen. St.-Felicitasgroep, 7.45 uur: H. Mis uit dankbaarheid bij het 1214-jarig bestaan in de kerk van de H.H. Elisabeth en Barbara. 9 uur: Ontbijt bij de zusters in de Kloos terstraat. 14 uur: Kinderfeest in gebouw Flora asm het Pretoriaplein. Stadsschouwburg, Amsterdam, 14.30 uur: Nederlandse Opera te Amsterdam met „Don Carlos" van G. Verdi voor de stichting Ge loof en Wetenschap. Maandag 21 april Grote Kerk, Haarlem, 15.30 uur: Beiaard- bespeling door Arie Peters, stadsbeiaardier. Concertgebouw, 20 uur: Concert door R.-K. Stedelijk Gemengd Koor o.l.v. Ger de Barbanson. Soliste: Gré Donker, alt. ProgrammaMozart. Mendelssohn, Flipse e.a. Stadsschouwburg, 19.45 uur: Dilettanten Operette Gezelschap met „Duizend en één Nacht"; muziek Johann Strauss. Brinkmann, Groote Markt. 20 uur: Elise van Gasteren-Menagé Challa uit Amsterdam spreekt voor Geloof en Wetenschap over „Spanje en Mexico", historisch cultureel overzicht met zang en guitaarbegeleiding m.m.v. de guitarist Pieter van der Staak. Hulpsecretarie. Spaamdam, 20 uur: Open bare vergadering van het Wijkcomité Spaamdam. Ged. Oude Gracht 29, 20 uur: Dr. A. M. Lucas spreekt voor de St. Adelbertvereni- glng over het onderwerp „Het Belasting- vraagstuk". Haarlem Apotheken: Park-Apotheek, Kleverpark weg 13, tel. 11793; Centraal Apotheek, Grote Houtstraat 78. tel. 10500-10502; Bos- en Vaart-Apotheek, Bos- en Vaartstraat 26, tel. 13290. Doktersdienst: Men belle nummer 11990. Tandartsen: J. C. de Wilde, Frederiks- park 6, Haarlem, tel. 18404. Zlekenvervoer: GGD, tel. 14141; Margriet, Turfmarkt 10 rd.. tel. 21400. Aerdenhout Apotheken: Aerdenhout Apotheek, Zand- voortselaan 162, Aerdenhout, tel. 26772. Doktersdienst: C. Kroon, Burg. Den Tex- laan 12, tel. 26073. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Wijkverpleging: Zr. H. J. G. Lugthart, Anjelierenlaan 5, tel. 26876. Bloemendaal Apotheken: Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. 57903; Apotheek De Wilde. Broekbergen- laan 42, Santpoort-Dorp, tel. 02560-8284. Doktersdienst: J. H. M. Egberts, Zuider Stationsweg 12, tel. 57458. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Wijkverpleging: Zr. J. van Dijk, Bloe mendaalseweg 207, Overveen, tel. 12698. Heemstede Apotheken: Zie onder Aerdenhout. Doktersdienst: W. van der Linde, Heem- steedse Dreef 253, tel. 34606; P. M. van der Gugten. Heemsteedse Dreef 37, tel. 39903. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Overveen Apotheken: Zie onder Bloemendaal. Doktersdienst: D. K. Heeringa, Milital- renweg 18, tel. 56409. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Wijkverpleging: Zie onder Bloemendaal. Een ontsnapte krijgsgevangene heeft het niet gemakkelijk. Scène uit de film: „Eén kwam terug". Aan de reeks films over ontsnap pingen in de jongste oorlog heb- de Engelsen er met The one that got away (Eén kwam terug) een toegevoegd die zeker niet de minste is. De regisseur Roy Baker, die tot nu toe weinig opmerkelijk werk heeft geleverd, heeft met vakmanschap een zeer spannende en, wat meer zegt, aan nemelijke film gemaakt. Het gaat ditmaal eens niet over de ontsnapping van een Engelsman uit Duitse krijgsgevangenschap, maar over een Duitse vlieger die na twee vergeef se pogingen, naar zijn land weet te ont komen. Hij wordt wel eerst naar Cana da getransporteerd, maar vandaar weet hij Amerika, dat toen nog niet In oor log was, te bereiken. Via Zuid-Amerika keerde hij in de Heimat terug. Hij vat te zijn stiel als oorlogsvlieger weer op, waarbij hij is omgekomen. Drie maal neem' Oberleutnant Franz von Werra dus de vlucht. De eerste maal ontsnapt hij uit een kamp in het Engelse Merendistrict. Dagenlang weet hij zijn achtervolgers in de stromende regen vóór te blijven, maar hij moet, uitgeput en uitgehongerd, capituleren. Als een brok ellende wordt hij opgevist uit de moerassige kleigrond. De twee de maal tracht hij het met zijn zeker niet geringe bravour te rédden. Een maal via een tunnel buiten het kamp tracht hij vasthoudend zjjn doel, een vliegtuig te stelen er. hiermee naar Duitsland te vluchten, te bereiken. Met zijn handigheid en flair overbluft h{j verscheidene personen. Het lukt hem zelfs in de cockpit van een toestel te komen. Maar op het beslissende ogen blik kijkt hij in de loop van een revol verDe derde poging onderneemt hjj in Canada, als de trein voortsnelt langs de grens met Amerika. Geholpen door zijn kameraden weet hij uit de trein te komen. De brede Sint-Laurensrivier ligt bevroren vóór hem. Het is nu nog slechts een koud kunstje. Jawel: de rivier heeft nog een weg in het dikke ijs uitgeslepen; een kolkende, ijskoude stroom. Met haast bovenmenselijke krachtsinspanning weet Von Werra een bootje in het water te krijgen. Uren later strompelt hij half bevroren en meer dood dan levend in Amerika aan wal. He made it! Dit uitroepteken staat er terecht. De toeschouwer is allengs zó gaan meele ven met de onverzettelijke wil, het ijzeren doorzettingsvermogen en de bezetenheid van de Duitser, dat hij het als een bevrijding ondervindt, dat deze laatste poging slaagt. Von Werra is aanvankelijk in het geheel geen sympathieke Duitser. Maar zijn door tastendheid en ook de sportieve kant van het geheel maken dat men met interesse en medeleven zijn avontu ren volgt. De film draait in Frans Hals, 14 jaar. 14 jaar. Een vredelievende Indianenstam, een commandant van een fort, die geen oor log wil en een schurk die kost wat het kost een oorlog uitlokt. Deze man gaat zelfs zover, dat hij de zoon van het stamhoofd vermoordt. Ziedaar de in houd van de film Mohawk", die tot en met zondag in Roxy draait. De strijd komt, maar heel aan het eind, en de schurk wordt gedood. Er tussendoor loopt de hoofdfiguur uit de film, een schilder, Jonathan, die niets van oorlog wil weten. Hij heeft wel een ander zwak en dat zijn de vrouwen. Toen hij nog aan de kust woonde was hij verloofd met een meisje, dat nu hij in een fort verblijft, hem komt opzoeken. Inmiddels heeft hij in het fort een andere dame ontmoet, die hij als schildermodel ge bruikt. Daarna raakt hij verliefd op de dochter van de hoofdman van de Indianen. Hoe dat afloopt, kan men in Roxy gaan, zien, mits men veertien jaar of ouder is. Vanaf maandag gaat in hetzelfde theater „Tarzan en de Wazuridia- manten", waarin Lex Barker de hoofdrol speelt. In deze film neemt de onvolprezen Tarzan het op tegen een aantal blanke misdadigers, die het óp diamanten hebben gemunt. Veertien jaar. Santpoort Artsen: J. J. Hekman, Hoofdstraat 236. Santpoort, tel. K 2560-8510. Apotheken (ook nachtdienst)Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel. K 2560-8284, en Bloemendaalse apo theek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. K 2500-22181. Bennebroelc Artsen: F. de Graaf, Rijksstraatweg 53, tel. 02502-300. Wijkverpleging: Zr. A. G. Haagsma, Spiegelenburghlaan 23, Aerdenhout, tel. 12500-26994, b. g. g. 27343. Hillegom Artsen: A. van der Kaaden, Hoofdstraat 14, tel. 5114. Haarlemmermeer Artsen: Hoofddorp-Vijfhuizen: Dokter Nanninga, tel. 02540-6220. Nieuw-Vennep-Abbenes: Dokter Nugteren, tel. 02546-220. Badhoevedorp-Sloten: Dokter Sabel, tel. 2968. Noordwijkerhoul Artsen: A. G. Th. van der Lugt. Beuken laan 26. De Zilk, tel. 02520-5707. Noordwijk Artsen: Dokter Kruyt, tel. 2030. Wijkverpleging: Zuster Warmenhcven, Kerkhofpad 10, en zuster Filbuscher, Of- fenweg 19, tel. 2773. Lisse Artsen: J. M. van Dijk, Achterweg 6, te lefoon 3134. en staat telkens weer verbaasd over de geestdrift, waarmede som mige dorre maar vrijwel waar deloze films door hun fabriek de we reld in gestuurd worden. De onderneming is duur geweest, ver schijnt op het brede doek, is gekleurd en vervaardigd naar een bekende Ro mance in Japan. De schrijver van de roman is James A. Michener, de regisseur van de film Joshua Logan. Het verhaal van Michener vertelt van het leven der Amerikaanse solda ten in Japan. De verliefden onder hen hebben het niet gemakkelijk, want zij mogen niet trouwen met de Japanse uit verkorene. Dat ondervindt een sergeant, die het toch doet en bevel krijgt naar Amerika te vertrekken en zon vrouw achter te laten. Beiden plegen zelfmoord. Edoch hij is maar een gewone jongen. Een meer verheven officier is de man die door Marlon Brando wordt gespeeld. Deze officier is verloofd met de dochter van een Amerikaanse diplomaat, laat tegen alle aanmoedigingen n het meis je schieten en verkiest een befaamde revuester. Zijn verloofde op haar beurt wordt verliefd op een Japanse acteur. Gelukkig voor allen komt er een wijzi ging in de decreten, het mag, al komt voor de sergeant de nieuwe oekase een beetje laat. Zo'n verhaal In een film navertellen Is voor een geroutineerd vakman een kleinigheidje, maar het goed navertel len, dat wil zeggen in filmvormen her scheppen, is een heel karwei en dat was Joshua Logan niet gegeven. Afge zien van de veel te zware kleuren, die hij gebruikt, zonder enige' dramatische noodzaak (enkele taferelen van revue scènes uitgezonderd), geeft hij zich te veel over aan de heer Brando, wiens reputatie sinds jaar en dag belachelijk overdreven wordt. Evenals James Dean behoort hij tot de school van Ka zan, voor zover men dat dan een school kan noemen. De acteurs uit Ka- zans omgeving hebben zich een metho de aangewend, die men op ons toneel ook wel ontmoet en waarbij de speler zo weinig mogelijk speelt, zo onduide lijk mogelijk spreekt en zo nonchalant mogelijk gebaart. Dit heet diepzinnig te zijn, .erwijl het alleen maar hinderlijk is. Men noemt het geraffineerd, terwijl het onnozel is. En het gevolg in een film als Sayonara is een irriterende aanslag op ons geduld, want de moei te, die men doen moet om de speler te verstaan, vraagt veel mee- aandacht dan de man waard is en onthult hem bij nader toezien als een middelmatig speler, die ver boven zijn stand leeft. Het is altijd dodelijk voor een film, dat de aandacht valt op de acteur inplaats van op het dramatische personage. In dit geval, waar het een onbelangrijk man betreft, die onder alle omstandig heden Marlon Brando wil blijven, krijgt de verschijning een arrogante vorm. Het is een kriebelig voorbeeld van vol strekt ongemotiveerde steraanbidding. Uit een en ander volgt wel, dat men in Sayonara vooral geen film moet zoe ken welke die naam verdient. Het is een sympathiek verhaal in een jam merlijke vorm verteld. Lido, 14 jaar. De film „De lord, de lady en de butler" gaat in Studio zijn derde week in. Het is deze bijzonder aardige En gelse comedie van harte gegund. De film is voor alle leeftijden toeganke lijk. 's Ochtends draait in deze bios coop nog de kleurenreportage van het bezoek van prinses Beatrix aan de West. In Rembrandt houdt men komen de week nog wel de gewijzigde aan vangstijden aan, maar nu voor de oude kleurenfilm „Quo Vadis", die handelt over de vervolging van de eerste chris tenen. Het is een matige, maar wel imposante navertelling van het gelijk namige boek. De film is toegankelijk voor veertienjarigen. Morgenavond kan men in Minerva een aardige Franse rolprent zien, over het gesjouw met 100 kg clandestien vlees door Parijs. De film is voor veer tienjarigen geschikt. Voor alle leeftij den is de genoeglijke biografische film Hans Christian Andersen, die morgen middag in het theater draait. Het leven dus van de grote Deense sprookjesver teller, met Danny Kaye in de hoofd rol. Maandagavond wordt een reprise gegeven van „La Strada", die voor achttienjarigen en ouderen van harte wordt aanbevolen. Donderdagavond kan men in deze bioscoop de film „De wereldzee" zien, waarin men prachtige natuuropnamen tegenkomt van de flora en fauna op 1800 meter onder de zee spiegel. De film is voor alle leeftijden toegankelijk. In de heden gehouden algemene ver gaderingen van aandeelhouders van de N.V. Drukkerij De Spaarnestad en de N.V. Vereenigd Bezit van Aandeelen N.V. Drukkerij De Spaarnestad te Haar lem werd het dividend over 1957 be paald op 7 pet. op de preferente aan delen en 16 pet. op de gewone aandelen. In de vergadering van aandeelhouders van de N.V. Vereenigd Bezit van Aan deelen N.V. Drukkerij De Spaarnestad werden tot leden van de raad van be heer benoemd de heren mr. H. J. M. Loeff en dr. Ir. H. J. A. de Goeij. Zowel in Haarlem als in Beverwijk zullen volgende week de bekende twee preekstoelen-conferenties beginnen. Twee paters franciscanen zullen dan, ieder op een preekstoel en in een soort samenspraak, verschillende actuele pro blemen behandelen. De conferenties in Haarlem worden gehouden in de kerk van Onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten en Sint Bavo aan de Rijksstraatweg in Haarlem- Noord. Te beginnen morgen, zondag 20 april, zullen de conferenties op vijf achtereenvolgende zondagen, 's avonds om half acht, in genoemde kerk gehou den worden. Op de eerste drie bijeenkomsten wor den de onderwerpen behandeld „De goddelijke liefde en het menselijk lij den", „De ergernissen in de Kerk" en „De christelijke opvatting in het ver keer". Op de twee laatste avonden zul len moderne huwelijksproblemen be sproken worden. De gesprekken worden gevoerd door de paters Albertinus Krouwels en Ran- dulf Renirie. De Emmabloemcollecte, die dit jaar bijzonder in ieders aandacht wordt aan bevolen, zal in Heemstede gehouden worden van 21 tot en met 26 april. De heer J. Wezenaar, beheerder van het hulppostkantoor te Bloemendaal, is 1 mei veertig jaar in dienst van de P. T.T. Hij heeft zich in Bloemendaal zeer gezien gemaakt door zijn beminnelijk heid en hulpvaardigheid in en buiten het postkantoor en het zal hem bij gelegen heid van het jubileum dan ook stellig niet aan belangstelling ontbreken. Onder de naam „De Dassentent", die Hagenaars en Amsterdammers reeds bekend is, opent de heer A. van der Smaal twee zaken in Haarlem Groote Houtstraat 15 en Generaal Cronjéstraat 56 waar een ongekend grote sortering dassen te koop is, evenals sjaals en an dere artikelen, tot het vak behorend. In de zaken wordt het zelfbedieningssys teem toegepast. Bevallen van een zoon: J. A. A. Hoog land—-Poppelaars; H. Somers—Rutten; J. M. van Rijsewijk—Rijkers. Bevallen van een dochter: J. C. W. van Heems—Sernee; J A. van de Wete ringCashoek. Ondertrouwd: J. van Emdell en N. J. de Zwart. Getrouwd: C. A. Elshout en C. G. Philippo. Overleden: M. Broekman, 71 jr. Coornhertstraat; W. H. T. Heimig, 78 jr., Gasthuisvest; P. Laketnan, 78 jr., Crayenesterlaan; A. TrakselArendsen, 67 jr., Kleverlaan; N. van der Giessen Dekker, 72 jr. Oosterstraat; A. M. Mijnéde Groot, 72 jr., Van 't Hoff- straat. Advertentie In tegenstelling met eerder gepubli ceerde berichten zal de Haarlemse recht bank niet a.s. dinsdag de zaak voort zetten tegen de Amsterdamse winkelier die een pas meerderjarig geworden meisje geschaakt heeft. De officier van justitie had de man weliswaar tegen dinsdag voor de rechtbank willen dag vaarden maar deze heeft in strijd met het advies van zijn raadsman geweigerd afstand te doen van zijn dagvaardings termijn van tien dagen. De zaak zal nu mogelijk eerst na 24 april dienen, de datum waarop de winkelier met het meisje zou trouwen. Het huwelijk kan doorgaan wanneer de officier de winke lier, die zich in verzekerde bewaring be vindt, toestemming geeft. Termen om de toestemming te weigeren schijnen niet aanwezig te zijn. Wanneer de zaak tegen de man na zijn trouwdag dient, vervalt het eerste deel van de ten laste legging. Uit Kupang op Timor wordt volgens het A.N.P. gemeld, dat de Nederlandse pastoor Van Wissing, sinds vorige week dinsdag wordt vermist uit zijn parochie Kefamenanu, 200 kilometer ten oosten van Kupang. Pastoor Van Wissing werd in december vorig jaar door de mili taire autoriteiten aangehouden op ver denking, dat hij uit de lucht afgeworpen wapens zou hebben ontvangen. In janu ari werd hij wegens gebrek aan bewijs weer in vrijheid gesteld. Plaatselijke autoriteiten verklaarden zijn verdwij ning te bestreuren, omdat zij hem wens ten te rehabiliteren. Het College van B. en W. van Haar lem deelt in een pre-advies aan de ge meenteraad mee, dat naar zijn oordeel gemeentelijke subsidiëring van kerken bouw wettelijk mogelijk en onder zeke re maatschappelijke omstandigheden zelfs gewenst is. B. en W. zouden voor subsidiëring ten behoeve van kerken bouw niet alleen de kerkgenootschap pen in aanmerking willen laten komen, die genoemd worden in de Wet op de Kerkgenootschappen als zodanig worden genoemd, maar ook al die groeperin gen, die voor hun leden een overeen komstige betekenis hebben als het ge loof voor de leden der kerkgenootschap pen. Het College meent, dat de raad van geval tot geval zou moeten vast stellen of een kerkgenootschap of groe pering voor gemeentelijk subsidie ten behoeve van kerkenbouw in aanmer king komt, maar stelt voor als norm aan te houden 20 pet. van de stichtings- kosten van een kerkgebouw met een maximum van 75.000,-. Evenwel, in verband met de zeer slechte financiële positie van de gemeente Haarlem, me nen B. en W. de raad te moeten advi seren op dit ogenblik afwijzend te be schikken op de reeds ingediende ver zoeken om subsidie ten behoeve van kerkenbouw. B. en W. van Haarlem stellen zich op het standpunt van de commissie-Sas sen, die het vraagstuk van de over heidssubsidie ten behoeve van kerken bouw uitvoerig heeft bestudeerd. Zij gaan akkoord met de motieven, die de ze commissie te berde heeft gebracht. gereedschap al bijna 100 jaar bekend „Maria met Kind", Noord-Neder lands beeldhouwwerk in eikenhout uit het einde der vijftiende eeuw. Dit beeld werd door pastoor J. de Vlieger aan het Bisschoppelijk Mu seum te Haarlem gelegateerd. Hoewel de scholleren, vooral de jongere, met ijver aan het werk zijn gegaan om aan onze missie-prijsvraag deel te nemen, lijkt het ons nuttig er aan te herinne ren, dat maandag 28 april de termijn van inzending sluit. Wij memoreren nog eens de opgave, welke hier in bestaat, dat de leerlin gen der scholen in een op stel (verhaal) en/of teke ning hun gedachten over de missie Weergeven. Men is niet - erplicht bij het verhaal een tekening te leveren, evenmin is het noodzakelijk een verhaal bij een tekening in te sluiten. Verhalen en tekeningen worden apart beoordeeld, zodat de prijsvraag in twee afdelingen gesplitst is; een opstel- en een tekenafde ling. Bovendien hebben wij iedere afdeling verdeeld in twee groepen. In de eerste groep vallen alle lagere scholen. Tot de tweede groep behoren de V.G.L.O.- en U.L.O.-scholen, de huis houd- en de lagere techni sche school. De middelbare scholen tenslotte vallen on der de derde groep. De eerste twee groepen zijn volkomen vrij in de uitwerking van hun op dracht, mits men zich houdt aan een onderwerp, de mis sie betreffende. Van de derde groep, de middelbare scholieren dus, wordt ver wacht, dat de jongelui in ie vorm van een essay (van ten hoogste 750 woorden) een bepaald aspect van de nissie zullen belichten. Om een enkele suggestie te doen: „Jeugd en missie", „De i.iak van de leek in de missie", „Moderne jeugd en roeping tot missionaris" enzo voort. Bijdragen moeten gezonden worden naar de redactie van de Nieuwe Haarlem- sche Courant, Smedestraat 5, Haarlem. De inzendingen moeten voorzien zijn van volledige naam en adres alsmede van de school en de klas van de deelnemende leerling. Van pastoor J. de Vlieger, de vroegere pastoor van het Spaar- ne, was bekend,, dat hij een lief hebber was van oude kunst. In de loop der jaren bracht hij met smaak in zijn pastorie te Haarlem een be scheiden collectie kunstwerken bij een, waarbij zijn voorliefde uitging naar de beeldhouwkunst. Reeds in 1936 bestemde hij het belangrijkste deel van zijn kunstbezit voor het Bisschoppelijk Museum te Haarlem, waarvan hij jarenlang bestuurslid is geweest. Toen al werd een zestal Byzantijnse iconen uit zijn bezit in het museum ondergebracht. En nu zijn testament ten uitvoer werd gelegd, ontving het museum het door hem toegewezen legaat (vijf beeldhouwwerken en twee meu belstukken). Van het grootste be lang voor de collectie is daarin de hierbij afgebeelde, staande Maria met Kind; een Noordnederlandse, eikenhouten sculptuur uit het einde der vijtiende eeuw, gekenmerkt door haar eenvoudig en besloten karak ter. Voorts is er een fraai, gepoly chromeerd reliëf van Duitse makelij uit het laatst der vijftiende eeuw. Van de overige drie beeldhouwwer ken vooral een Spaanse, gestorven Christus van interesse. Tenslotte is nog vermeldenswaard een grote, Nederlandse balpoottafel uit het midden der zeventiende eeuw, die reeds een gelêkkige plaats vond in het zeventiende eeuwse vertrek in het museum. Alles tezamen bete kent het legaat een belangrijke aan winst, waardoor de naam van pas toor De Vlieger voorgoed aan het museum verbonden zal zijn. De heer B. F. M. Heilman, Westerdok- straat 29 te Amsterdam viert donderdag 1 mei a.s. het feit, dat hij 40 jaar ge leden als onderwijzer werd aangesteld aan de St. Jozefschool, Westerdokstraat- Haarlemmerhouttuinen te Amsterdam. Hij is een onderwijzer van de oude stem pel, tactvol en vriendelijk voor ieder. On danks dat hij reeds 40 jaar voor de klas staat, begrijpt hij ook de jeugd van thans. De laatste jaren is hij ernstig ziek gewet3t. Na een ernstige operatie in het begin van dit jaar is hij haast als geheel hersteld. Ook op ander gebied heeft hij zijn sporen verdiend. Vele jaren was hij lid in de Diocesane Haarlemse Voetbalbond en verrichtte veel verdienstelijk werk als scheidsrechter en als lid van diverse commissies. De R.K. Bibliotheek in de parochie heeft hij weer opgericht en voortgezet en de Kindermis zondags ja renlang verzorgd. De heer Heilman was de eerste sportverslaggever van de K.R.O. gedurende een jaar, 5 jaar voorzitter van D.O.S.S. (thans D.C.G.) en oprichter van de bond van R.K, tafeltennis in het Gooi. Kathedraal St. Bavo; 12 uur. 6.30, 7.30, 9 (H.). 11, O. L. V. Rozenkrans: 6, 7.30 9, 10.30 (H.), 12 uur. H. Joannes de Doper: 6.13, 7, 8.15, 9.30 (H.), 11, 12.15 uur. H. Antonius van Padua: 6.30, 7.30, 8.30 (H.), 10, 11, 12 uur. H.'Jozef: 6.45, 8, 9.15 (H.), 11, 18 uur. Allerh. Hart van Jezus: 6.30, 7.45, 9. 10.30 (H.), 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara: 6.30, 7.45, 9 (H.), 11 uur. H. Lidulna: 6.30, 7.30, 9 (H.), 10.45, 12 uur. O. L. V. van Zeven Smarten en St. Bavo: 6.30, 7.30, 8.45 (H.), 10.15, 11.30, 18 uur. H.H. Petrus en Paulus: 6.30, 7.45, 9 (H.), 10.45, 12 uur. O. L. V. Hemelvaart (Heemstede)7. 8.30 (H.), 10, 11, 12 uur. H. Bavo (Heemstede): 6.45, 7.45, 9, 10.15 <H.), 12 uur. Allerh. Drleëenheld (Bloemendaal)7.30 9 H.), 10.45, 12 uur. Hulpkerk (Bloemendaal): 7.30, 9 uur. H. Antonius (Aerdenhout): 7.30, 9 (H.), 1- uur. H. Agatha (Zandvoort): 7.30, 9 (H.), 11 uur. O. L. V. Onb. Ontvangen (Overveen): 7, 8, 9 (H.), 10.30, 11.30 uur. Aangezien zij van oordeel zijn, dat e®a eventueel subsidie geen afbreuk doen aan de zelfstandigheid der kerken en aan het in ons land algemeen aan* vaard beginsel van kerk en staat, zou het subsidie de vorm moeten hebben van een bijdrage ineens. Het criterium, dat moet worden aan gelegd bij het beoordelen van de vraag welke groeperingen buiten de kerkg<£ nootschappen voor een eventueel sub sidie in aanmerking dienen te komebj is niet scherp vast te stellen. De raaa zal ieder geval op zich moeten beka ken. Als algemeen criterium zou moe ten gelden, dat een dergelijke groepe ring voor haar leden een overeenkom stige betekenis heeft als het geloof voor de leden der kerkgenootschappen. zo lang de voorstellen van de commissi® Sassen nog geen wetskracht hebbent zouden gemeentes en provincies volg®1?® de commissie Sassen vrij moeten zQj! deze zaak zelf te regelen. Voorgestel" wordt door de commissie om een even tuele wet van toepassing te verklaren op kerkgebouwen waarvan de gunning heeft plaatsgevonden vóór 1 januari 1956. De gemeente zou naar het oordeel van B. en W. een redelijke bijdrage, 1®" veren, wanneer zij 20 pet. van de sticn- tingskosten voor haar rekening na®> met een maximum van 75.000,-. Verzoeken om subsidie van kerken bouw zijn verleden jaar ingedien" door de Gereformeerde Kerk Haar lem-noord, het kerkbestuur van parochie van de H.H. Petrus en P®j" lus (voor de bouw van een kerk aan de Muiderslotweg) en door de Evan gelisch Lutherse Gemeente. Deze dn® kerkgenootschappen komen volgen® B. en W. zeker voor subsidiëring aanmerking, omdat zij aan de gestel de voorwaarden voldoen. Uitvoerig zetten B. en W. in h®? pre-advies daarna uiteen, dat subsi")' ering in feite echter niet mogelijk 18 wegens de financiële positie van de ëe' meente. De rekening over 1956 vertoont een werkelijk tekort van bijna 1,1 miljoen. De dienst 1957 zal ver moedelijk een tekort vertonen dat wei nig onder de drie miljoen blijft en bet begrotingstekort 1958 is op 5.556.000." geraamd. En die cijfers zijn in feit® nog geflatteerd, omdat men als gevolg van de kapitaalschaarste en de beste dingsbeperking minder kon doen dan men moest doen. De totale reserve» bedroegen bij het afsluiten van dienst 1955 13,5 miljoen. De tekorten over 1956, 1957 en 1958 moeten worden geraamd op circa 9,6 miljoen. Voor 1959 komt men dan al in een impasse- Verlichting van de financiële positie i» niet te verwachten, temeer daar de uit keringen uit het gemeentefonds als g®* volg van de dalende conjunctuur ver moedelijk zelfs zullen gaan dalen. Nader vernemen wij dat B. en W- d® raad woensdag zullen voorstellen bet pre-advies inzake de subsidiëring va" de kerkenbouw van de raadsagenda a te voeren. Dit zou een gevolg zijn val het feit dat de financiële commissie g®' weigerd heeft het pre-advies in behande ling te nemen omdat men geen volledig inzicht heeft in de financiële toestan" van de gemeente. B. en W. zelf hadde® al voorgesteld de behandeling van dj* agendapunt te doen plaatsvinden na behandeling van de gemeentebegrotijf 1959. Zij moesten het echter aan de nt& stellen omdat de raad erop had aan8®' drongen. Nu de financiële commissj® zelf niet tot behandeling wil overga®0' acht het college zich niet langer ëe' bonden aan het verzoek van de raad dus heeft het besloten het punt van d® agenda af te voeren. Advertentie Elke j morgen ioor de Tien jaar geleden ontstond in Hee®' stede het Katholiek kinderkoor, geeste lijk bevaderd door het katholiek g®' mengd koor. Tien jaar zwaait o°* Evert Haak de dirigeerstok over da- jonge en woelige volkje en met de regelmaat van de klok kwamen de re sultaten voor het voetlicht, kinderope rettes die jong en oud veel genoege" bezorgden. Volgende week wordt tweede lustrum gevierd, geheel in d® stijl van de afgelopen jaren, namelfl" met twee operettes. Als eerste komt zondagmiddag het kin derkoor met „Zigeuner-leven" van A' I. Knaap en A. Th. Vis op de planke® Om drie uur gaat het doek in de Stof, zaal van Nieuw-Berkenrode op voor b®J eerste van de drie bedrijven. De muZ' kale leiding berust natuurlijk bij Eve» Haak, de grimei en regie haast eVfL. vanzelfsprekend bij Bod Jansen. Ac" ter de schermen wordt tenslotte el dat is ook traditie veel en zwaar we,r® verzet door de dames die de kleintj® kleden, stil houden en de planken sturen. Dinsdagavond zullen de komische stre ken van „Franchemont, de Marsk® mer" te bewonderen zijn. Deze oper® te in drie bedrijven van Martin Sch® zal worden opgevoerd door het ka1® operettekoor, grotendeels sameng® steld uit oud-leden van het kinderko®! Ook hier is de leiding weer in han"® van de heren Haak en Jansen. Dez avond begint om 8 uur. In het kader van de aanstaande ie' meenteraadsverkiezingen zal de fraT, tievoorzitter van de K.V.P. in de TWe de Kamer, prof. mr. C. P. M. Rom® J aanstaande maandag in gebouw NieuJL Berkenrode aan de Herenweg voor beide afdelingen van de K.V.P. SP A ken. De bijeenkomst begint om 8 u®' Ook niet-K.V.P.-leden zijn welko®-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2