Noord-Akendam vandaag open Zeven sportvelden en een wielerbaan mzik Martini DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL f l' Avondlijke repetitie van deelnemers Taptoe Uniek Gek gedoe op Grote Markt in Haarlem Alida Rebeira en Miep van Luin D Verkeerslichten op het Houtplein LINKS- LINKS... LINKS, TWEE-DRIE-VIER Wim van der Peyl: Cagliostro de Magiër Stemming opperbest Uit het hoofd EBB Vocale cyclus VOLGENDE WEEK TREKT HII MET ONZICHTBARE TOUWTIES AAN 1400 BENEN SLEUTEL WEG? ZATERDAG 19 APRIL 1958 PAGINA 3 fmMm mé '1 i wêêë EB m ■tejKÊÊÊÊÊÊ^; Opbouwdag Noord- Holland op 6 juni in Haarlem ■i per literfles Per lJ2 literfles f 6.95 f 3.55 lililBililMl Waarom neemt de RENAULT- verkoop steeds toe? GARAGE DEN HOUT Koppeling aan installatie op de Houtbrug Nog een nadere verklaring over rusthuis Antwoord aan mevrouw KerkhoffPet Zwemvierkamp „DE SLEUTELSPECIALIST" MEVROUW KRELAGE WIELERNIEUWTJES 75 JAAR 1 Vanmiddag heeft de wethouder van onderwijs, sport- en jeugdzaken in Haarlem de heer D. J. A. Geluk het sportveldencomplex Noord- Akendam in Haarlem-noord offi cieel in gebruik gesteld- Het com plex bestaat uit zeven velden en een wielerbaan. Ofschoon daardoor de oefengelegenheden aanzienlijk zijn uitgebreid is de behoefte aan sportvelden in Harlem nog altijd zeer groot. ^et sportveldencomplex „Noord- ^endam" bij de Muiderslotweg in ^aarlem-noord is vanmiddag offi- jj'eel in gebruik gesteld door de wet houder van onderwijs, sport- en jGUgdzaken in Haarlem, de heer D. A. Geluk. Officieus werd het com- Plex reeds geopend in augustus van hot vorig jaar, toen een door „Stich- ^ng Haarlem-Noord" in samenwer king rnet de wielerclub HSV „De kampioen" georganiseerde wieler ronde werd gehouden. Het was ook toen wethouder Geluk die het start- Schot loste. De velden werden niet lang daarna in bespeelbare staat op geleverd. Begin vorige maand is hiteindelijk de bouw van het grootste kleedhuis gereed gekomen. Met het in gebruik nemen van het sportveldencomplex „Noord-Akendam" ,er een belangrijke verruiming geko- ofsVvan het aantal oefengelegenheden, Peh n behoefte aan sportterrei- Un door de aanleg van dit complex v. 8 lang niet opgeheven is. Daarvoor "ahlelijk is het aantal sportbeoefena- 1. die veldspelen in plöegverband ,e£enen te groot, dat mede door de gro- 'e stadsuitbreidingen en daardoor een F°ter bevolkingsaanwas, steeds toe- a®emt. Reeds in 1953 verscheen een in afdracht van de gemeente samenge teld rapport, van het Nederlandsch rfonomisch Instituut, waarin werd ge oogd, dat de Haarlemse sportvelden Aerspeeld werden. Er bestond destijds s, n behoefte aan 108 ha. grond, terwijl lichts 81 ha. beschikbaar was; een te- 1, dus van 27 ha. Daarbij waren de h foeften van de scholen niet inbegre- Voor 1960 berekende men een stjj- jA Juni organiseert de Stichting ^oord-Holland voor Maatschappelijk ®rk haar jaarlijkse opbouwdag in de f-hteenteljjke Concertzaal te Haarlem. U 1954 werd de eerste opbouwdag door uo personen bezocht. Dit jaar zullen p, maatschappelijke, economische en "hologische aspecten worden bespro- van de maatschappelijke situatie in Provincie Noord-Holland. Advertentie ging van 13 ha., waardoor de totale op pervlakte aan benodigde sportterreinen tot ongeveer 121 ha. zou stijgen. Het complex „Noord-Akendam" dat het eerste nieuw aangelegde sportpark is na het verschijnen van het rapport, is daarom van zeer grote betekenis. Het sportcomplex telt zeven velden. Aanvankelijk was het plan slechts vier velden aan te leggen. Daarvoor trok destijds de Haarlemse gemeen teraad een bedrag van 109.000 uit. Later werd dat krediet verhoogd met 215.000 en dus nader bepaald op 324.000, als gevolg van de wijziging in het plan. Het complex heeft naast de velden ,een wielerbaan, waarop uitsluitend wegwedstrijden worden ge houden. De baan heeft een lengte van 1345 meter is vier meter breed. In de bochten heeft hij een breedte van vier en halve meter. Het parcours is voor de toeschouwers geheel over zichtelijk. Vooral dit laatste is een be langrijk voordeel vergeleken bij de straatrondes, waar de renners gere geld aan het oog onttrokken worden, het volgen van een wedstrijd wordt daardoor interessanter. Ook de val partijen door onvoorzichtig oversteken en loslopende honden behoren nu tot het verleden. Advertentie 1. Lage aanschaffingsprijs. 2. Lage onderhoudskosten en benz.verbrulk. 3. Minimum wegenbelasting. 4. Prachtige wegligging (Veilig I). Geheel vrijblijvend nadere Inlichtingen bt1 e mezzo-sopraan Alida Rebeira, aan de vleugel begeleid door Miep van Luin, heeft vrijdagavond in de tuinzaal van het concertgebouw de vocale cyclus, die vier avonden omvat, geopend. De zang van Alida Rebeira' heeft in het uitgebreide programma over het algemeen beslist kunnen over tuigen. Zuiver vocaal genomen kan ik mij mooiere stemmen voorstellen, maar haar uitbeeldingsvermogen is groot, speciaal in die liederen die vluchtig van karakter zijn. Van de serie liederen van Brahms, waren dat bijvoorbeeld „Botschaft" en „der Jager". De drie lie deren van Debussy deden mij erg weinig maar laat ik er direct aan toevoegen dat zeker de eerste twee van de drie bal lades mij evenmin als composities kun nen overtuigen. Van André Caplet bekoorde rnjj het meest „Le corbeau et le renard", dat geestig voorgedragen werd. De compo nist Henk Bijvanck was in dit program ma vertegenwoordigd met tien Japanse impressies", die door Alida Rebeira met warme overtuiging gezongen werden. Scandinavische liederen van Sinding, •Sibelius en Alnaes werden met dezelfde rake dictie gezongen als de drie Neder landse volksliedjes respectievelijk in de bewerking van Pijper en Schouwman. De talenten van Alida Rebeira kwamen echter het best tot uiting in de Ierse volksliederen en de hierna gezongen Negro-spirituals. Vooral de laatste groep maakte diepe indruk. Ik zou onvolledig zijn in mijn oor deel. wanneer ik niet de uitstekende be geleidster Miep van Luin releveerde, die in ruime mate bijdroeg tot het suc ces dat beide concertgeefsters mochten oogsten. J. L. B. en W. van Haarlem zijn van oor deel, dat het verkeer op het gereorga niseerde Houtplein enigszins moet wor den geregeld in verband met het feit, dat twee belangrijke verbindingswegen elkaar daar kruisen en ter beveiliging van de voetgangers. De brede, ge seheiden rijbanen maken het optreden van een verkeersagent onmogelijk, zo dat men daar verkeerslichten nodig heeft. Maar aangezien op de Houtbrug reeds verkeerslichten aanwezig zijn, is een gesynchroniseerde werking van beide verkeerslichten noodzakelijk. De enige mogelijkheid van synchroni satie is, dat men gebruik maakt van twee „starre" installaties, die verbon den zijn door een „dirigent", waardoor in iedere richting aanpassing mogelijk is aan de verkeersintensiviteit. De schakelapparatuur op de Houtbrug zal daarom moeten vervallen. Zij zal elders worden gebruikt. Wij vernemen, dat deze overgebracht wordt naar het Ken- nemerplein. De nieuwe verkeerslichten installatie op het Houtplein en een nieuwe schakelkast op de Houtbrug kosten ongeveer 15.000 terwijl het G.E.B. nog eens 12.000 nodig heeft voor te verrichten werkzaamheden. B. en W. vragen de raad daarom 27.000 beschikbaar te stellen. In antwoord op door haar gestelde vragen, hebben B. en W. van Haarlem aan mevrouw Kerkhoff-Pet (P.v.d.A.) meegedeeld, dat de persberichten juist z\jn, dat de gemeente op medische gronden de door haar verzorgde pa tiënten heeft onttrokken aan het rust huis De Zonnebloem en ter verpleging heeft doen opnemen in het St.-Elisa beth's Gasthuis. B. en W. achten het niet opportuun om op dit ogenblik een verdere verklaring over deze kwestie af te leggen, omdat de houdster van dit rusthuis een vergunning heeft aan gevraagd en de gemeenteraad eventu eel in beroep zal hebben te beslissen over het verlenen of weigeren van die vergunning. Inderdaad is de houdster van het rusthuis donderdag in aanwezigheid van haar beide raadslieden voor B. en W. verschenen en gehoord, naar aan leiding van het voornemen van B. en W. om haar de gevraagde vergunning te weigeren. Dinsdag of een week daar na zal het College beslissen of de ver- gunning inderdaad geweigerd word. Krijgt de directice inderdaad geen vergunning, dan staat het haar Vrij om bij de raad tegen deze beslissing van B. en W. beroep aan te tekenen. Zondag 20 april organiseert de zwem vereniging de Watertrappers in het sportfondsenbad te Haarlem, de laatste ontmoeting van de zwemvierkamp tus sen Amstel, Amsterdam, N.V.A. Bloe- mendaal, Vliegende Vissen, Alkmaar en D.W.T. Het programma voor deze ont moeting omvat 26 persoonlijke nummers en estafettes. Voor de heren staan onder meer de 100 meter vrije slag en de 100 meter schoolslag op het program ma en voor de dames de 100 me ter schoolslag en de 66 meter vrije slag. Verder zal de jeugd van de verschillen de verenigingen wel voor de nodige spanning zorgen, door zich volkomen in te zetten op de kortere afstanden. De kunstzwemgroep van D.W.T. zal als intermezzo enkele kunstzwemnum- mers verzorgen. Tot slot volgt er een heren polowedstrijd. De wedstrij den beginnen direct na het diploma- zwemmen, dat om twee uur begint. Wij hebben van de week bezoek gehad van een Bulgaarse fo tograaf, een jnan met artis tieke vingers, die de schoonheid van zijn omgeving met veel gevoelig heid weet vast te leggen. U hebt kunnen lezen, hoe de man in op dracht van een Amsterdamse uit geverij als een soort stedendwinger door Nederland reist. In iedere stad houdt hij halt en gaat hij op zoek naar het stadhuis. Dat bleek hem niet moeilijk te vallen. Hij had maar naar een grote kerk te lopen en daarnaast of daartegenover was altijd wel het stadhuis te vinden. Zo is dat nu eenmaal in Nederland, zei hij. Markt, kerk en stadhuis vor men een drie-eenheid. Vermoede lijk is het hem niet opgevallen, dat het steeds een vier-eenheid is. Want het café, noem het desnoods restaurant, is daarbij een onmis baar element. De Bulgaar heeft dus ook Haar lem aangedaan en het stadhuis op alle mogelijke manieren in zijn lens gebracht. Nu hoop ik van harte, dat hij onze Haarlemse bruidjes niet is vergeten. Voor mij krijgt het stad huis pas zijn ware betekenis, als er zo'n wonderschoon wit bruidje, ge- secundeerd door een onwennige bruidegom, de treden van het stad huis bestijgt. Dat is ook altijd een levensechte attractie voor de vreemdelingen, die de stad bezoeken. Zij stuiten hier op geen folklore, maar ontmoe ten het Haarlemse leven van alle dag, waarin het bruidje het levend symbool is van de spes patriae. Het is met de vreemdelingen ove rigens nog steeds droevig gesteld. Zij blijven angstvallig thuis, waar zij het voorjaar evenmin ontmoe ten als in het kille Haarlem. In het bureau van Vreemdelingenverkeer gaat een gejuich op, als er een bui tenlander binnenkomt, want men schijnt daar bevreesd te zijn de talen te verleren, als de buitenlan ders nog janger wegblijven. In ieder geval zijn wij nu nog gezellig onder ons. Wij kunnen de folklore nog even binnenshuis houden. Als het weer beter wordt, kunnen wij er mee gaan showen. Als die folk lore in de zon maar geen volklorre wordt. Het is er tenslotte van gekomen. Ik heb me, na veel wikken en wegen, op sleeptouw laten ne men én onder supervisie van mijn wederhelft ben ik naar Zandvoort gegaan om in een royale „gelegen heid" een sport- en strandshow te gaan zien. „Wat een merkwaardig beroep" heb je toch, zei iemand, die ik daar ontmoette. „Gisteren zag ik je met een nonnetje op straat lo pen, en nou zie ik je hier, bij al die strandnymfen." Ik heb hem eerst duidelijk gemaakt, dat je zowel in kloosters als op het strand prach tige nymfen kan ontmoeten, en vervolgens heb ik hem er op attent gemaakt, dat hij als collectant het leven kennelijk eens van een an dere kant wilde bekijken. Waarin ik hem groot gelijk gaf. Maar intussen was het feest be gonnen. Tevoren was ik naar het strand gegaan om een beetje in de sféer te komen. De zee was woest en ledig, het strand verlaten en een felle wind doorsneed mijn li chaam. Nee, ik kwam helemaal niet in de juiste sfeer. Maar binnen was dat anders. Een orkestje weerde zich verdienstelijk, alleen trof ik het slecht, daar ik juist met mijn oor in de hoorn van een saxofoon zat. Dat ging op het laatst wel een beet je tuiten. De sax hield tenslotte zijn mond. En ziet, daar kwam de eerste bad- nymf, met veel gratie en een glim lach, die betoverend was. Wij heb ben allemaal geapplaudiseerd, ook voor de tweede nymf, de derde en de vierde. Maar toen steeds dezelf de nymfen ten tonele verschenen, zij het in een ander costuum, ging het enthousiasme verslappen om te blijven klappen. Het ene strand- ensemble mag mooier zijn (en duurder) dan het andere, voor een man komt het allemaal op hetzelf de neer. Voor hem is de aardigheid er gauw af. Het enige waarover hij zich blijft verbazen, is de durfal, de man, die in de show meeloopt en sporttenues aan het kijkgrage pu bliek toont. Hij loopt natuurlijk niet zo heupwiegend als zijn vrouwe lijke collega's. Hij doet het wat stoerder en houdt de pas er in. Maar intussen moet hij toch maar vaardig tusen de tafeltjes door la veren, een kampzak op de rug, in short en heel sportieve blouse. Met verbijstering heb ik hem gadegeslagen. En ik heb mij afge vraagd, hoe ik het er af zou bren gen tussen al die nymfen. Ik heb mezelf geen antwoord gegeven. Ik weet, dat ik zeker mijn bril opgepoetst zou hebben. 1 gtfgtfVeil. 11\. Voorbijgangers die donderdagavond omstreeks half twaalf de Grote Markt passeerden zullen hun ogen wel uitgewreven hebben, toen zij daar een kleine honderd man rond de verkeers- cirkel zagen marcheren in rotten van drie of vier Zij liepen allemaal netjes in de maat: link... links... links, twee-drie-vier. Het waren burgers met hoeden op en tassen in de hand. Af en toe floepte er een schijnwerper aan, die het gekke gedoe op de markt alleen nog maar gekker maakte. Die voorbijgangers moeten ook gezien heb ben, dat al die marche rende mensen na 'n sner pend fluitsignaal plotse ling halt hielden en onbe weeglijk als tinnen solda ten bleven staan. Opnieuw een triller uit het tover- fluitje: en zij zagen diezelfde mensen een kwartslag linksom maken. Wanneer zij goed hebben gekeken zullen zij daarna een man gezien hebben met een ongeveer veertig centimeter lange zaklantaarn in de linker hand, die zoiets gezegd zal hebben van ,,u moet altijd achter uw voorman blijven lopen". Die man was Wim van der Peyl, de organisator van de zo langzamerhand befaamd geworden Haarlemse Tap toe Uniek. Die marcherende mensen waren de mu zikanten van Harmonie Crescendo en leden van de Haarlemse Gymnastiekvereniging BATO, waaronder een paar heel kleine leden: de jongste was de zes jarige Chrisje Schouten uit de Schermerstraat in Haarlem, wiens moeder op de verkeersrotonde de parmantige aktiviteiten van haar zoontje stond gade te slaan. Chrisje was 's middags al om vier uur naar bed gegaan en donderdagavond om tien uur er weer uitgehaald om mee te repeteren voor de Taptoe Uniek, die volgende week zaterdag en zondag van stapel zal lopen. De repetitie van donderdagavond was er een van de drie, die aan de show van volgende week vooral- gaat. Maandag is de laatste en dan moet alles er geheid in zitten. Een generale (met muziek) is er niet. Wim van der Peyl heeft alles zo uitgekiend, dat het zaterdag en zondag niet mis kan gaan. Dat is kras ge zegd. Want wij die de repetitie van eergisteravond heo- ben meegemaakt vonden het maar een grillige bedoening. Het leek ons dat er niets klopte, maar Wim van der Peyl verzekerde ons, dat het „gesmeerd" ging. „Kijk eens", zei hij, „ik zie al die zevenhonderd mensen in hun kleurige uniformen voor mij. Ik hoor de muziek zelfs. Dat ziet u en hoort u niet. Wat u nu ziet is slechts een onderdeel; het grootste deel ontbreekt, maar dat ontbrekende staat in mijn geheugen gegrift. Het klopt precies". Wie is dan na deze verklaring niet bereid zijn twijfel te laten varen? Al vier jaren achtereen heeft Van der Peyl bewezen, dat de taptoe in Haarlem uniek en tegelijkertijd een fees telijke gebeurtenis is. De stemming onder de deelnemers was donderdag avond ondanks de miezerige regen voortreffelijk De repetitie begon om ongeveer half elf met een generaal optreden van het Koninklijk Mannenkoor Caecilia onder leiding van Anton de Beer. De zangers die net een concert achter de rug hadden vandaar dat plechtige zwart dat onder veelkleurige overjassen te zien was stonden op het stenen trappenbordes van het Haarlemse stadhuis. Op een teken van de dirigent rolde opeens uit forse, magistrale kelen een couplet van het Wilhelmus over de markt: een geluidproef. De Caecilianen, geïnspireerd door het welluidende resultaat (de akoes tiek van de Grote Markt is haarzuiver meent Van der Peyl), waren bereid tot een toegift en zongen met alle chauvinisme die in hen was het Caecilia-lied. Volgende Als er iets niet goed, verliep riep Wim van der Peyl de kopstukken bij elkaar om de moeilijkheden te bespreken- Dan werd er druk gediscussieerd: iedereen deed een duit in het zakjezelfs de hoofdbode van het stadhuisde heer J. M. F. Meijer. week zal het mannenkoor twee Russische koralen ten gehore brengen. Daarna was het de beurt aan de muzikanten, die zon der hun tuniek en instrumenten er maar ongekleed uitza gen. Het leek wel of zonder die attributen al het martiale uit hun kuiten scheen weg tc lopen. Zij leken op engelen zonder vleugels. Op aartsengelen de meesten. Er waren slechts vijf geüniformeerde muzikanten, die de negentig man tellende IJmuider Harmonie vertegenwoordigden. Zij waren de koplopers en wanneer zij het nu -maar alle maal goed weten zal er bij de IJmuider Harmonie niets verkeerd gaan. Evenals in militaire dienst geldt ook voor muziekkapellen: blijf altijd achter je voorman lopen. De vijf in rood-witte pakken gestoken IJmuidenaren liepen dan weer de Koningstraat, dan weer de Zijlstraat in en paradeerden soms ook op de Grote Markt. Zij marcheerden langs een wirwar van denkbeeldige lijnen, waarvan de begin- en eindpunten alleen Van der Peyl bekend waren. Als hij floot verscheen het voltallige instrumentloze Crescendo op de Grote Markt, floot hij nog eens dan verdween BATO in de Koningstraat, zwaaide hij mét zijn handen dan gingen er lichten branden of uit. Hij leek op Cagliostro de Magiër, die bekend was om zijn vinger vlugheid, zij het in kwa lijk opzicht. Van der Peyl is even rap in zijn vin gers: hij geeft daarmee tekens, die de tamboer- maitres lezen als een blin de braille-schrift. Wanneer de oefeningen niet naar zijn zin verliepen riep ma giër Van der Peyl de ver schillende kopstukken bij elkaar om de moeilijkheden te .bespreken. „Ik moet daar zoveel licht hebben: kan dat rood licht zijn? Crescendo en BATO moeten zo en zo opmarcheren". Het verbazingwekkende van dit alles is, dat Van der Peyl zonder aantekeningen werkt. De hele taptoe uniek van de eerste tot de laatste noot en stap heeft Wim van der Peyl in zijn hoofd. Het kan ook bijna niet anders, want sinds vorig jaar september heeft hij dit muziekfestijn nootje voor nootje en stapje voor stapje bij elkaar gegaard. Hij trekt er op uit om korpsen te vinden, die goed kunnen blazen en slaan en waarvan de muzikanten in kleurige uniformen zijn gestoken. Dit keer komen er twee uit Brabant, namelijk uit Tilburg en Oss. In totaal zullen zevenhonderd mensen hun medewerking aan de Taptoe Uniek geven, die bij de uitvoering aan het lijntje worden gehouden door Van der Peyl. Ook een groepje spelers van de r.-k. rederijkerskamer Alberdingk Thijm heeft een bescheiden rol in de taptoe. Zij zorgen namelijk voor een vrolijk intermezzo, waarbij zij zich zullen ..bedienen" van een door hen al eens eerder van stal gehaalde postkoets. De Thijmers zullen een stukje opvoeren, waarbij een gedeelte van het stadhuis voor die gelegenheid de functie van een gezellige dorps herberg vervult. De naam van de herberg? „In d'oude Thymeiaer' Daar wees donderdagavond de in de noes staande klok kwart over twaalf, teen Chrisje Schouten de BATO-muts scheef op het hoofd aan de hand van zijn moeder huiswaarts trok. De tienjarige Joke Schouten, die ook aan de taptoe meedoet, gaf haar moeder een arm. Op het glinsterende platvorm van de Grote Markt pakte een man zijn fiets en zijn tas: Wim van der Peyl, die niet te klagen had, in tegenstelling tot enkele aan de Markt gevestigde Haarlemmers, die zich bij een brigadier van politie beklaagd hadden, dat zij van „het lawaai" niet hadden kunnen slapen. De Nurksen. Advertentie LANGE VEER STRAAT 10 TEL, 11493 Onder voorzitterschap van de heer J. Huizing vergaderde het Verband van Katholieke Armbesturen in het deke naat Haarlem in de zaal van hotel Lion d'Or. Bij acclamatie werden de aftredende bestuursleden, de heren II. W. M. van Os, J. A. Klis en L. Byvoet herkozen. Na de pauze hield rector D. de Wit een inleiding over doel en werkwijze van de r.-k. Bond van Be jaarden en Gepensioneerden. Mevrouw E. Krelage-Keppel Hesselink te Haarlem, de weduwe van dr. E. H. Krelage, wordt 27 april 75 jaar. Me vrouw Krelage heeft de jaren door voort durend met onverflauwde belangstelling meegeleefd met het werk van haar echtgenoot, die de leidinggevende fi guur van het bloembollenvak geweest is. Nog steeds toont zij alle belangstel ling voor de bloembollencultuur, onder meer op de maandagse keuringen. Ter gelegenheid van haar verjaardag zal 27 april een receptie gehouden wor den in het Verversingshuis „Groenen- daal" te Heemstede, 's middags vanaf 4 uur, waar het haar ongetwijfeld niet aan belangstelling zal ontbreken. Haarlems oudste wielrenner, de 48- jarige Ben van Dijk officieus vetera- nenkampioen van Nederland zal aan twee wedstrijden in België deelnemen. Zaterdag 3 mei start de Haarlemmer te Hoogstraten in een omnium tegen Torffs, de kampioen van België der ve teranen. Vermoedelijk zal ook de kam pioen van Luxemburg deelnemen. Het omnium omvat een sprint, een tijdrit en een rit achter kleine motoren. Zon dag 11 mei behoort Van Djjk in Oost ham, waar hü al eens eerder zegevier de, tot de deelnemers aan een race voor „oudjes". Verder zal hij in eigen land deelne men aan de „Driedaagse van Brabant" welke in juni wordt verreden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3