Priester-piloten bouwen aan vliegensvlugmissiewerk Vliegveld in het oerwoud a raison van hemdjes en broekjes Arbeider en hoger onderwijs l I illliliiiiSiiiiliW Tot ziens 3ames?%: Twee nieuwe grotere haven hoofden in IJmuiden WET OP DE GENEESMIDDELEN M' Nieuw-Guinese Papoea ziet uit naar „moedervogel" VERBETERING VAN NOORDZEEKANAAL Totale havengebied in Amsterdam-West wordt meer dan verdubbeld IVö ft L l)eTand pasta van standing BiwwHMMBHBBBBMr SÉSIl Papoea-liedjes De zaligverklaring van Titus Brandsma m Twee eredoctoraten voor prins Bernhard ZATERDAG 19 APRIL 1958 PAGINA 5 „Wings of mercy" postbus 20 Amstelveen iillllllli Amerikanen reeds zes jaar voor Aanleg van landingsbanen fris" is geen nieuw merk! Eerste Kamer bepleit ruime reserve aan N.S.-dieseltractie ii» Noordzeekanaal naar 300 m. breedte en 15 meter diep Geneesmiddelen vervaardigen en genees middelen verkopen is niet uitsluitend com mercieel maar heeft tevens humanitair doel Belangrijke verbreding Nieuwe havenbekkens iüi v Mr. J. van der Meer burgemeester van Steenbergen (Van een verslaggever) laatste van het drietal vliegende ncis<'anen vertrekt dinsdag a.s. naar Jin bestemming. Het is pater Edmar 'Bouwen uit Voorhout, die, met zijn eyet B—3 voor verkeersvliegers in zijn - line pjj, naar Hollandia zal reizen. Vand; voegen bjj pater Adelbert Hermans. 'ijk -aar Za' z'c^ zo sPoedig moge- rï t zetweeën zullen zij bij de vliegende bis- ctiop van de Amerikaanse missionaris- .in Australisch Nieuw-Guinea, mgr. jVfkfeld, die met zijn 6000 vlieguren een l vnren vlieger mag heten, hun vlieg- v°n niRi de nog noodzakelijke uren •dien en in hangars en. werkplaatsen ®eQ aanvullende technische kennis op- j>oen. Over enige tijd komt pater Agnel- is Verheyen, die op het ogenblik in '-ockport in de V.S. verbeten studeert .■n een gedegen boordwerktuigkundige e Worden en misschien zelfs om een op- 'eidingsbevoegdheid voor vliegers te verwerven, het team complementeren. uan kunnen de Wings of mercy", de "Paradijs-vogels in een land van para- oysvogels" hun werk met hun sterke Jj^ssna 180 beginnen. Dan mag het iJJisfront zich schrap gaan zetten om ?'k vlieguur werkelijk mogelijk te ma- en de aankoop van een tweede Cess- aan het eind van het jaar te onder- beunen, dan Ja, dan kan het hele apparaat waar- ®ah de missionarissen op het grote, on toegankelijke eiland zo ijverig bezig zijn voorzichtig in werking treden, hét appa raat van vliegveldjes en communica- oelljnen. van werkplaatsen en brand stofvoorzieningen. Wat zullen de Pa- Poea's in afgelegen gebieden soms vreemd opkijken als er bij hun dorp plot ting zo'n moedervogel, zoals zij een vliegtuig wel noemen, neerstrijkt! Als er mensen uit de „moedervogel" zijn gestapt, zullen ze nieuwsgierig met hun sPeer in de romp willen steken om te |ien wat er nog meer in het beest huist. Een van de vooruitgeschoven missiona rissen, pater Blokdijk, zal dan aan zijn Pupillen kunnen uitleggen met welk doel (Vervolg van pagina 1) ISBere school maximaal enige jaren ■VG.l.O. of lager technisch onderwijs a°ormaakt. De afstand tussen de hoog geschoolde staf en de arbeiders is daar door eerder groter dan kleiner gewor den, terwijl de hele maatschappelijke entwikkeling tendeert in een verklei ning van die afstand. De behoefte aan leidinggevend personeel neemt tenge volge van de technische ontwikkeling °ok sted- tr" en y ententevolge de. be hoefte aan instituten waar deze aan gaande bedrijfsleiders geschoold kun- hen worden. Zo groeide een nieuwe hiiddenstand, ook wel aangeduid als de V[erknemende middenstand welke, ty pisch Nederlands, zich op grote afstand Van dé handarbeiders beweegt. Het hieruit gegroeide standenprobleem laten voor dit Ogenblik rusten. Vóór ons is in verband met het bovenstaande van belang de vraag in welke sfeer het hoger geschoold Personeel en vooral het academisch ge schoold personeel tot zijn beroep is ge komen. Hierbij gaat het dus vooral om "e sfeer waarin zij zich op die leiding gevende functie hebben voorbereid. Toen destijds het initiatief groeide om een eigen katholieke universiteit te Richten stond ook zeer bewust de ge dachte voor, dat het niet alleen ging om een jurist te kweken aan een katho lieke universiteit, maar het ging om een katholieke jurist. Zo gaat het om de katholieke socioloog, de katho lieke medicus, de katholieke psy choloog. Of het gestelde doel helemaal hereikt is laten we voor een ogenblik huiten beschouwing. Bovendien weten Vm zeer wel, dat het katholiek zijn nog steeds geen garantie betekent voor het °pk maatschappelijk een beter mens z.ijn. Misschien is daarvoor onze katho- héke universiteit nog te jong en heeft Ze nog te weinig bindingen met het katholiek maatschappelijk leven in zijn totaliteit, maar dit alles is geen reden °m nu maar te menen, dat' hoger onder lijs iets is waar een arbeider eigenlijk diets mee te maken heeft. Het is van Sroot belang of een academicus is op gegroeid- in een liberale of in een katho- hek-sociale sfeer. Daarom is het goed er hier eens de aandacht op te vestigen, dat de St.-Radboudstichting zijn zo kost baar stuwend werk niet beperkt tot de katholieke universiteit. Onder de be- Scherming van deze stichting staan ?venzeer de katholieke economische hogeschool te Tilburg en tal van bijzon- ?®re leerstoelen aan diverse universitei- Ook de studenten-organisaties vin- ,®n een krachtige steun bij de Radboud- hchting. Wanneer men derhalye een ventje offert voor de Radboudstichting, ?nert men aan de vorming van een in katholieke sfeer en aan een op katho lieke grondslag geschoold academisch khdec, waaraan we niet alleen in de Vjh'tjfsverhoudingen maar ook in het "•■aai van het niaatschappelijk verkeer ^misbare steunpunten hebben. Dat er v°g veel verbeterd kan worden, dat bij- oorbeeld deze academici zich wel eens ofeer de vraag zouden kunnen stellen h z'j aan de arbeiders en de arbeiders- hpk'uging niet wat meer verplichtingen het 's bijvoorbeeld een vraag die t overwegen zeker waard is. jj tenslotte een enkele opmerking over Var, Verscbuivingen in de samenstelling tyn academische- en studenten- bar Ee bevolking van onze middel- Oov scb°len komt in toenemende mate air., bi* arbeiderskringen. In de univer- (Van een verslaggever) Als pater Edmar Vergouwen, als de derde vlieger van de Wings of mercy, dins dag vertrekt zal hij in zijn ba gage een grammofoonplaat ver voeren met twee volkomen nieuwe Papoea-liederen. In opdracht van het ministerie van O. K. en W. heeft Louis Noiret (die verant woordelijk is voor een aantal Johnnie Jordaan-liedjes) „het lied van Nieuw-Guinea" gecomponeerd, een Nederlands lied. dat de Pa poea te hulp moet komen bij zijn overschakelen op de Nederlandse taal. Op de andere kant van de plaat staat een in het Nederlands geschreven roeierslied, in welke muziek Papoea-motieven zijn ver werkt. Een in Nederland wo nende Papoea, die geacht wordt enigszins hierover te kunnen oor delen, heeft met waardering van de liedjes kennis genomen. Pater Vergouwen zal de liedjes in Nieuw-Guinea introduceren. Ze zullen straks meermalen voor Radio-Hollandia worden gedraaid. Ook zal er een Engelse tekst bij geschreven worden. Pater Hermans O.F.M. op een vliegveld in Australisch Nieuw-Guinea bezig met reparaties aan een Amerikaanse Cessna 180, die door de Amerikaanse missiona rissen aldaar al enkele jaren gebruikt wordt. Pater Hermans heeft er de laatste zes maanden grondige technische ervaring opgedaan en er vele vlieguren kunnen maken. sitai; ana re Wpreld ligt dit echter nog steeds 65 Terwijl de arbeiders ongeveer v Pet. van onze bevolking uitmaken die 1 ti"J-nfen, voortkomende uit Van ï^eiderskringen, nauwelijks 7 pet. i6t, öe totale bezetting. Ook hier is nog om acbeef en ook hier ligt een reden arfa .Ps'angstelling te vragen van de Nat», 1® voor het hoger onderwijs. •teUm jk uitgaande van de algemene gelijke kans voor gelijke zij enige tijd geleden het vliegveld heb ben aangelegd, voor welk werk zij broekjes en hempjes hebben gekregen. Eigenlijk is het een Noordhollandse fa milie die dit vliegveld in de wildernis heeft aangelegd. Heeft deze immers niet wekenlang broekjes en hempjes ge naaid om pater Blokzijl van grif door de Papoea's aanvaarde betalingsmiddelen te kunnen voorzien? Zo gaat dat daar nog dikwijls. De langzamerhand be roemd geworden „woudloper Gods", pater Kammerer, stuurde kort geleden van zijn post nog een brandbrief om kraaltjes en spiegeltjes. Anders zou hij zijn vliegveld niet kunnen afmaken. Men mag dit wel gunstige gevallen noemen. Want in de „Vogelkop" wordt op het ogenblik aan een landings- en startbaan gewerkt die 15.000 gulden gaat kosten. Voor de tientallen vliegvelden die de missionarissen op het ogenblik aanleg gen of die zij nog moeten aanleggen zijn vele tienduizenden guldens nodig. Het vliegtuigproject is bijna twee jaar geleden opgezet, naar aanleiding van de tocht van pater Kammerer, die na een lange ontdekkingstocht in de onbekende Baliemvallei verzeild was geraakt en, toen men van zijn ge vluchte helper zulke slechte berichten hoorde, als „vermoord" werd opge geven, tot de doodgewaande plotseling weer gezond voor zijn bisschop stond. Men kent het verhaal, zoals men ook weet dat er drie paters Franciscanen tot vlieger zijn opgeleid. De Amerikaanse missionarissen van het Goddelijk Woord, die in Austra lisch Nieuw-Guinea hun apostolische taak vervullen, maken al zes jaar ge bruik van vliegtuigen. Hun bisschop mgr. Arkfeld weet er alles van af. (Pater Vergouwen vertelde ons dat de ze bisschop in zijn jeugd lang gewei feld had met zijn beroepskeuze: of vlieger of missionaris.) Onder zijn su pervisie werkt pater A. Hermans nu al zes maanden. In maart is eindelijk het vliegtuig van de Nederlandse missionarissen in Nieuw-Guinea gearriveerd: een sterk toestel voor vier personen of een kwart ton aan goederen, met een korte lan dingsbaan, een vliegtijd van maximaal 4% uur en een kruissnelheid van 250 km. In juni of juli zullen de Nederland se priester-piloten met de eigen Cessna het binnenland in vliegen. Intussen heeft de missiebisschop van Nieuw-Guinea, mgr. Staverman, al ver schillende missionarissen opdracht ge geven zich in de wildernis te vestigen. Te voet en met behulp van dragers zijn zij vooruit getrokken over de hoge ber gen en door de oerwouden. Zij moeten zorgen voor de „air-strips", de vlieg veldjes, wat vaak een ontzaglijk zware taak is. Als de paters straks verder zullen trekken, kunnen ze eindelijk door hun mede-paters, de Wings of mercy, be voorraad worden met voedsel, met me dische artikelen en schoolbehoeften Door de materiële beslommeringen kwa men de paters tot nu toe nauwelijks aan hun eigenlijke zending toe, maar over enige manden zullen zij zich vanuit de lucht gesteund weten. Het is de Miva, de missieverkeers- middelenactie, die de aankoop van het vliegtuig en veel wat daarbij komt, heeft mogelijk gemaakt. De Miva zou aan het eind van dit jaar graag een tweede toestel willen afleveren, maar die plannen vergen nogal wat. En was dit maar alles. In Hollandia, de hoofdbasis, waar mgr. Staverman ze telt, moeten een hangar en een werk plaats verrijzen en op het vliegveld moet een permanente luchtvaart-radio verbinding met Biak onderhouden wor den. Een belangrijke voorraad reser ve-materiaal, met reserve-motor en -propeller moet worden gevormd. Van post tot post over heel Nieuw-Guinea dienen er communicatiemiddelen (ont vang -en zendapparatuur) aanwezig te zijn: een waarlijk indrukwekkende bij drage tot de ontwikkeling van Nieuw- Guinea, maar allereerst noodzakelijk voor de vliegverbindingen. De „luchtvloot van voorlopig in vliegtuig' kost voor de exploi tatie 45.000 gulden per jaar als er 600 vlieguren worden gemaakt. Om de „Wings of mercy" in de lucht te hou den moet men immers brandstof heb ben, een extra hoge verzekeringspre mie betalen en rekening houden met af schrijvingen. Men kan voor de Wings of mercy" vlieguren kopen, bij hele uren, maar ook bij minuten. In deze zin zal men een actie starten waarmee het luchtvaart- personeel van Nederland, doch uiter aard ook ieder ander en zeker grote be drijven op „vleugelen der barmhartig heid" hulp kunnen zenden naar verre, moeilijk te bereiken missieposten. Bij „Wings of mercy" Postbus 20 in Am stelveen kan men vlieguren kopen. Via girorekening 19809 t.n.v. de Baiffeisen- bank in Amstelveen, met vermelding: Wings of mercy, komt de hulp nog di recter op de goede bestemming. Gedurende enige tijd zal ik uit Uw gezichtskring vérdwijnen, omdat mijn vrouw en zoon dachten dat ik nu wel eens aan vakan tie toe was. Ik hoop dat U mjj zult missen. In ieder geval zal ik het U doen. Misschien zend ik U wel een ansicht. Met de aloude Dorpsstraat of de plaatselijke echo-put er op. Dat wil altijd wel ge daan wezen. Evenals een jongetje op een potje. Maar zover zal ik niet gaan, dat beloof ik U. Wat ik ga doen? Nu, op de eerste plaats hopen, dat het mooi weer wordt. En dat houd ik dan gerust wel veertien dagen vol. Vervolgens ben ik van plan om helemaal en af doende te vergeten dat arbeid adelt. Tegen de tijd dat ik daarmee klaar ben, zal ik dan weer gesterkt en getroost aan de slag kupnen gaan. Advertentie Het voorbereidend werk voor het za ligverklaringsproces van prof. dr. Titus Brandsma is te Rome begonnen, zoals reeds eerder is gemeld. De H. Congre gatie der Riten stelt een onderzoek in naar zijn geschriften. Omtrent de verdere stand van zaken van het proces verneemt het KNP van de vice-postulator, dr. Ad. Staring O. Carm., dat de vertaling der procesac- ten goede vorderingen maakt; over vier maanden, hoopt men, kan ook met de behandeling daarvan worden begon nen. Omtrent de gemelde gevallen van bijzondere genezingen is nog geen be slissing genomen, welke de postulator als wonderen zal voordragen. Allereerst dient te worden onderzicht, welke soort gevallen de H. Congregatie thans nog als wonderen aanvaardt. Er zijn op merkelijke genezingen gemeld o.a. van menengitis, hersentrombose, t.b.c., kan ker en niervergiftiging. Verschillende echter, die voor de oorlog ongeneeslijk waren of absoluut dodelijk, zijn het ten gevolge van de moderne geneesmidde len niet meer. Pas in een later stadium kan dus een keus worden gedaan, doch er zal geen publicatie aan worden gegeven, voor zij goedgekeurd zijn. Intussen houdt de postulator zich aan bevolen voor alle opmerkelijke gebeds verhoringen, welke door tussenkomst van Prof. Brandsma tot stand komen. Men kan ze melden bij pater F. Wezen beek, Steenstraat 39, Boxmeer. Advertentie alle goede koolzuurhoudende, alcoholvrije dranken zijn fris-dranken (Van onze Haagse redactie) De Eerste Kamer meent, dat de Ne derlandse Spoorwegen een ruime reser ve aan dieseltractie dienen aan te hou den. In het voorlopig verslag op de be groting van verkeer en waterstaat wordt er van verschillende zijden aan herinnerd, dat de zeer ongunstige weersomstandigheden op 25 februari van dit jaar tot grote stagnaties heb- begen geleid. IJzelvormig op de bovenleidingen was hier de hoofdoorzaak. Overigens toont de Senaat grote waar dering voor wat door het N.S.-personeel onder die moeilijke omstandigheden is gepresteerd. .vf.y-U. De hoge eisen die de zich snel ont wikkelende scheepvaart stelt en nog meer gaat stellen, hebben geiled tot naarstige bestudering van de mogelijk heden ter aanpassing van met name het gehele ruim 28 km lange havenge bied IJmuidenAmsterdam. De conclusies van deze studie heb ben thans hun neerslag gevonden in enige serieuze plannen tot concretise ring van die noodzakelijke aanpassing. Rijkswaterstaat ziet het vraagstuk van de verbetering van de IJmuider havenmond als een nautisch vraagstuk, waarvoor men thans, in beginsel, enige oplossingen heeft gevonden. Een oplos sing, waarvoor men enkele jaren lang en in de buitenafdeling van het Water loopkundig laboratorium in de Noord- Oostpolder en ter plaatse in en voor IJmuiden tal van proeven heeft geno men, wordt als beste „kanspaard" hier vermeld. Dit plan gaat uit van het standpunt dat grote schepen niet alleen bij ken tering van het getij maar vooral bij vloedstroom gemakkelijk moeten kun nen binnenvaren. De vaarsnelheid bij het binnenkomen moet groter kunnen zijn dan tot dusver toelaatbaar was. In de tweede plaats moest de toegang tot de havenmond zover in zee worden voortgebracht, dat men met de ope ning van de twee havenhoofden uit komt op een plaats waar de zeebodem Advertentie Tube 9570c» (Van onze medische medewerker) Deze week is, zoals u zult hebben gelezen, de nieuwe geneesmiddelen wet althans in de Twee de Kamer aanvaard, na dat de besprekingen er over ongeveer een maand lang waren ge schorst geweest. Het heeft de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heel wat moeite gekost om deze vei vanging van de sterk verouderde wet op de Artsenijbereidkunde aan genomen te krijgen. Men vergete niet dat het hier een moeilijke materie be trof. Kenmerkend is reeds dat het ja ren geduurd heeft voordat het ont werp, nadat het was ingediend, in openbare behandeling kwam. De on bevooroordeelde leek zal het geharre war over de verschillende bepalingen en de amendementen daarop mis schien schouderophalend hebben be zien en zich hebben afgevraagd of het dan zo moeilijk is om uit te maken op welke wijze de volksgezondheid het best wordt gediend. Het grootste struikelblok vormde de vraag wie welke geneesmiddelen mag verkopen. Moet de verkoop van ge neesmiddelen alleen aan de universi tair opgeleide apotheker worden toe vertrouwd of mogen ook de drogisten en eventueel zelfs de kruideniers een aantal medicamenten blijven verko pen? Het kost geen moeite iemand ervan te overtuigen dat verdovende midde len alleen door de apotheker afgele verd moeten worden en voorts, om een andere uiterste te noemen, dat er vooral op het platteland geen bezwaar tegen kan bestaan wanneer een krui denier ook rolletjes verband, pleister en dergelijke verkoopt, mits aan primaire eisen van zindelijkheid in de verkoopruimte wordt voldaan. De grote moeilijkheid is echter de grens te bepalen van wat wel en wat niet. Inderdaad, ook van medisch standpunt bezien een niet altijd een voudig probleem. In de medische kronieken van de afgelopen weken hebben wjj U laten zien dal eigenlijk geen geneesmiddel geheel ongevaarlijk is. Bijna alle ge neesmiddelen zijn min of meer giftig; op een enkele uitzondering na moet de leek er niet zelf mee gaan dokte ren. Hieruit volgt de voor de hand lig gende conclusie dat de vrije verkoop van geneesmiddelen sterk beperkt moet worden. Van minder belang achten wjj dan de vraag wie deze vrije verkoop verzorgt, mits de winkelier zich alleen bezig houdt met de ver koop en geen adviezen verstrekt, zo als nog wel eens voorkomt. Het is zo begrijpelijk dat het simpele huis moedertje geneigd is om de man, die haar behalve de waspoeder en de zoute drop ook zo menig fraai ver pakt geneesmiddel kan verkopen, een adviesje te vragen. Het grootste ge vaar schuilt mede darain, dat, even aantal gevallen van levensmiddelen- vergiftiging aanzienlijk minder gewor den in tegenstelling tot de vergifti gingen door geneesmiddelen. Het is hier gelukkig lang niet zo erg als in Amerika, waar de lijdende mensheid op grote schaal grof wordt bedrogen. Slechts één voorbeeld: een vrij kostbaar tablet, dat afdoende be loofde te zijn tegen de verleden jaar Deze schets toont de sluizen en pieren van IJmuiden met daarin getekend de nieuwe pieren, die veel verder in zee zullen reiken. Volgens de nummering is 1. zuidersluis, 2. middensluis, 3. noorder- sluis, 4 spuisluis, 5. noorder toeleidings- kanaal, 6. binnentoeleidingskanaal, 7. hoogovens. voldoende diepte heeft voor de groot ste tankschepen. Uit deze eisen en gegevens ontston den de plannen voor verbetering van de IJmuiderhavenmond, ontwerpen die thans een meer definitieve vorm heb ben gekregen. Er zullen, benoorden en bezuiden de bestaande pieren 2 nieuwe havenhoofden worden gebouwd die on geveer 600 meter verder in zee reiken dan de thans bestaande, in 1876 gebouw de hoofden. De opening van de hoofden 400 meter komt parallel te liggen aan de kustlijn en de lijn, die de as van de havenmond aangeeft, en waarop de scheepvaart moet binnenlopen, wijst direct naar het Noorder Buitenkanaal en de grote Noordersluis. Aangezien de sterke zeestromingen eerst op een zekere afstand van de kust van betekenis worden, denkt men er over voor het kustgedeelte van de Zui- derpier genoegen te nemen met de ach terste helft van de bestaande Zuider- pier, zodat het nieuwe Zuiderhoofd uit niet veel meer zal bestaan dan een sterk gebogen havenhoofd dat van het midden van de bestaande pier eerst naar het zuiden ombuigt en dan met een grote boog naar de zuidelijke toeganskop loopt. De vierhonderd meter brede haven mond reikt in de Noordzee tot waar deze een diepte heeft van 13.50 tot 14.50 meter, waardoor schepen van circa 46 voet 14 meter gemakkelijk zullen kunnen binnenkomen. De snelheid waarmee mag worden binnengevaren zal tot elf mijl per uur worden ver hoogd. Tegelijk met de bouw van deze vol komen nieuwe havenhoofden zal ook het z.g. Noorder Buitenkanaal achter de havenmond tussen de pieren splitst de vaarweg zich in een Zuider- en een Noorderkanaal waarvan het laatste direct op de grote Noordersluis aan loopt belangrijk verbreed worden door het weggraven van de Noordwal. Het toegangskanaal is nu 176 meter breed met een bodembreedte van 100 meter, het wordt op 270 meter gebracht bij een bodembreedte van 200 meter. De tweede schakel in het waterge bied tot Amsterdam is het brede Noordzeekanaal. Allereerst zal op de plaats waar het kanaal zich, beoosten de sluizen, .verbreedt tot het z.g. bin nentoeleidingskanaal) een storende hoek in de Noordwal worden wegge- graven, zodat hier de spiegelbreedte 200 meter wordt. Daartegenover ligt aan de zuidwal een klein, hinderlijk uit steeksel, dat ook zal verdwijnen. En verder zal dan het kanaal, dat in het algemeen een spiegelbreedte heeft van 175 meter, op 200 meter worden ge bracht. Volgens de bestaande plannen zal in afzienbare tijd het gehele kanaal verder worden verbreed en verdiept. Het tempo, waarin deze vergroting tot stand zal worden gebracht, zal worden bepaald door de intensiteit van de tank scheepvaart op Amsterdam met name door het aantal grote tankschepen, dat lading naar Amsterdam zal brengen of dat daar ter reparatie heen zal gaan. Om te beginnen wil men een ,,een- baans" weg voor deze brede en diepe schepen maken, waartoe het kanaal op een diepte van 14 meter zal worden ge bracht, een meter dieper dan thans het geval is. Stijgt het verkeer dan wordt het kanaal op een breedte van meer dan 300 meter en een diepte van 15 me ter gebracht, zodat ook de groot ste schepen in twee richtingen tege lijk zullen kunnen varen. Tegelijk met de voorbereidingen en de proeven voor de vernieuwing van de IJmuiderhavenmond heeft Amster dam een begin gemaakt met een der gelijke grote uitbreiding van zijn stede lijk havenareaal dat in de komende pe riode men denkt tot ongeveer 1975 het totale havengebied meer dan ver dubbeld zal worden. Niet minder dan 1500 ha poldergrond bewesten de be staande westhavens, reikende tot aan het zijkanaal F, de grens der gemeente, wordt geleidelijk aan in gereedheid ge bracht voor een reeks nieuwe haven bekkens voor de behandeling van mas sagoed en van stukgoed, waardoor Am sterdam, welks scheepvaart en welks goederenoverslag in de laatste jaren zo sterk is toegenomen, dat de bestaande havencapaciteit niet meer onder alle omstandigheden voldoende was, tot in een verre toekomst voldoende haven ruimte zal hebben om zijn taak als Europese haven naar behoren te ver vullen. De opslagmogelijkheden worden in het geïndustrialiseerde midc'en-Europa steeds geringer, zodat Amsterdam als toegangspoort tot Europa niet alleen havenbekkens maar vooral ook opslag terreinen voor massagoederen zal no dig hebben. Voor de behandeling van droog massagoed zullen de nieuwe bek kens, te graven in het verlengde van de westhaven, worden aangewezen. Het geheel nieuwe enorme complex in het uiterste westen van het haven gebied is gedacht als terrein voor de behandeling en de verwerking van mi nerale oliën. Want bij de achteruit gang van de relatieve produktie van steenkool zal, zolang de kernenergie nog niet allesbeheersend is geworden, Euro pa in de komende decennia een steeds groter deel van haar energiebehoeften moeten dekken uit minerale oliën die aan de Noordzeekust zullen worden aan gevoerd en verwerkt. Het nieuwe stukgoedareaal sluit aan bij de Coenhaven: reeds is men bezig de daarachter liggende oude vlothaven tot stukgoedhaven in te richten ter wijl nieuwe, hierbij aansluitende bek kens, de mogelijkheden tot de behan deling van stukgoed verder zullen ver groten. Amsterdam verkeert in de gelukkige omstandigheid dat haven- en kade-aan leg in het gehele Noordzeekanaal-ge bied aanzienlijker minder kostbaar is dan wanneer dit in een open zeehaven, half buitengaats zou moeten gebeuren. Voor de bouw van de nieuwe IJmui derhavenmond denkt men wat de kos ten betreft aan bedragen tot ƒ100 mil joen. Voor het Westhaven-complex in Amsterdam, voor massagoed en olie zullen de bouwkosten ongeveer ƒ100 miljoen bedragen. De bouw van de stukgoedhavens en kaden zullen in de komende vijftien jaar ƒ100 tot ƒ125 miljoen vereisen. Het nieuwe havengebied West van Am sterdam. De met zwart aangegeven havens bestaan reeds. Bij 1 (vet) ziet men het reeds bestaande petroleumareaat. Nummer 1 (in wit) geeft het ontworpen deel aan. Twee (vet) is het reeds be staande areaal voor massagoederen. Twee (wit) is het ontworpen gebied. Hetzelfde geldt bij 3 voor de stukgoederen. als bjj alle kwakzalverij, wel eens te laat de hulp van de medicus wordt in geroepen. omenteel is de toestand onge zond. De verouderde wet uit 1863 is volstrekt onvoldoende en het is hoog tijd dat er een nieuwe wettelijke regeling komt, want bij de produktie en verkoop van geneesmid delen komt het uiteindelijke doel: ge nezing van de zieke of althans ver lichting van zijn klachten in de hui dige situatie wel eens in het gedrang. Er moeten alleen in ons landje al meer dan 150 geneesmiddelenfabri kanten zijn. Het staat wel vast dat een aantal hiervan louter werkt op com merciële basis d.w.z. uitsluitend om winst te maken en dat bij de overi gen het maken van winst een belang rijk punt is in de bedrijfsvoering, iets waartegen wij echter geen bezwaar maken als deze winst niet overmatig is. Uit de winst moet immers ook het noodzakelijke onderzoek bekostigd worden. Er moet echter een te genwicht zijn in de vorm van een vooraf controlerende instantie die o.a. voorkomt, dat de markt over stroomd wordt met uitbundig aange prezen middelen, die of alléén maar humbug zijn of waarvan de medicus soms nauwelijks de waarde kan be oordelen, laat staan dat de leek zulks kan en of welke instantie dan ook, die verder toezicht uitoefent op de weg welke het geneesmiddel aflegt naar de consument. Er bestaat immers ook een warenwet in ons land waardoor het mogelijk is levensmiddelen en al lerlei andere gebruiksgoederen op de lange weg van producent naar con sument te controleren. Hierdoor is het met zoveel ophef aangekondigde Azia tische griep, bleek bij analyse uit pe permunt te bestaan! Enfin, er is in Amerika nu een congrescommissie bijgekomen die zich bezighoudt met de controle op geneesmiddelen. Genoemd voorbeeld was betrekke lijk onschuldig, de goedgelovige zal zijn gezondheid er niet direct mee be nadeel hebben, al kan men terecht bezwaar maken tegen het feit dat hij te veel moest betalen voor waardeloos spul. Ernstiger wordt het als iemand door een overmatig vertrouwen op een dergelijk niet werkzaam middel verzuimt medische hulp in te roepen of wanneer het aangeprezen middel min of meer schadelijk is, hetgeen niet zelden het geval is, maar wat niet altijd gemakkelijk is aan te tonen, voordat het te laat is. De kern van het probleem, waar het bij de nieuwe wet om gaat, is gelegen in het feit dat er getornd gaat worden aan een langzamerhand als vanzelf sprekend aanvaard principe, name lijk het maken van winst als e n i g doel bjj de fabrikatie van en de han del in medicamenten en het nastreven van dit doel met behulp van al of niet verantwoorde reclame. Het werken voor het heil der mensheid wordt hier mee van het humanitaire in het lou ter commerciële vlak gebracht. Wij hebben in deze kroniek de eco nomische en vooral de politieke mo tieven, dié zo'n grote rol blijken te spe len bjj de behandeling van het wets ontwerp, zo veel mogelijk buiten be schouwing gelaten. Wij wensen de mi nister en de volksvertegenwoordigers veel wijsheid bjj het tot stand brengen van de nieuwe wet. St. Prins Bernhard zal tijdens het bezoek dat hjj begin Mei aan Canada hoopt te brengen, twee eredoctoraten in ont vangst nemen. Hjj zal eredoctor wor den van de universiteit van Brits Co lumbia in Vancouver en van de univer siteit van Montreal. De prins hoept 8 mei in Vancouver aan te komen, waar hjj onder meer een 1 izoek zal brengen aan de internationale jaarbeurs. Hjj zal hier een rede houden voor de Canadese club. Voort i zal hjj een militair bal bij wonen. Op 10 mei zal de prins een ne derzetting van Nederlandse immigran ten in Pitt Meadows, ten noordoosten van Vancouver, bezoeken. Bij k. b. is met ingang van 1 mei be noemd tot burgemeester der gemeente Steenbergen mr. J. M. van der Meer, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Berlicum. Mr. van der Meer werd 1 november 1912 te Rijswijk geboren. Hij heeft rechten gestudeerd aan de rijksuniversiteit te Leiden en san ae vrije universiteit te Amsterdam. Sinas april 1947 was hij burgemeester van Berlicum. Mr. van der Meer is lia van de K.V.P.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5