Heel de blokkendoos bijeen op fantastische kermesse heroïque Verhoogde radioactiviteit boven Nederland Studenten plegen een dag -lands politiek ALS EEN OPGEDOKEN ATLANTIS In de toverballen van het Atomium Geen waarneembare schadelijke gevolgen te verwachten Het regent moties Nederland stemt in met zes mijl Auto botst tegen een boom Tsjechen wijzen een Amerikaans diplomaat uit Generaal Gamelin overleden Groet van de „vrolijke vorst" Voorlichtingsdienst Volksgezondheid Bestuurder op slag gedood Daders juwelendiefstal gearresteerd ZATERDAG 19 APRIL 1958 PAGINA 7 - De territoriale zee verdwijnen met „Op heterdaad betrapt bij spionage Brussels EXPO: de metropole van het Rijk der Toekomst (Van onze speciale verslaggever) Men moet de Expo 1938 eigenlijk niet anders zien dan ons vergund is geweest de laatste ochtend voor de opening. De lentemorgen was licht gesluierd, een heel tere nevel onder een hoge azuurblauwe lucht en doodstille cirrus-wolken. Het licht, diffuus en onwerkelijk, glansde in het metaal der negen Atomium-sferen, bracht de fantasmagorie van het Franse paviljoen tot geheimzinnig leven, hing een zilveren fluïdum aan de strakke bizarre contouren van paleizen en paviljoens. Het leek de wereld van een andere, verre planeet, een atmosfeer van over duizend jaren, heel nieuwe dingen in een nieuw licht, het onbekende mysterieuze morgen als in een droombeeld beleefd. Een opgedoken Atlantis, een gigantisch diepzeepanorama met eigen ritme en eigen perspectief, met nog de heugenis aan algen en wuivend wier. aan schelpen en poliepen, de flora en fauna der grote verholenheid. Een betovering in zilvergrijs, waterblauw. koraalrood en parelmoer. Vervuld van een ruisend gerucht uit duizend kinkhoorns, de schittering overal van opspringend water, cascades, fonteinen. Één beklemmend moment is men vreemdeling in dit onbekend Jeruzalem, metropole van het Rijk der Toekomst. Tot de ene mens de ander tot de werkelijkheid terugroept: een warm worstje offreert, dampend en wel in een broodje gekneld, met een lik goudgele mosterd en dunne schijfjes zoetzuur. Een worstje, dat op slag de Werkelijk heid terughaalt, de begoocheling van Atlantis met een hartige beet bezworen. Wii hadden dat worstje beslist nodig zoals diezelfde middag het glas bier in de zevende sfeer van het Atomium. Daar waren wij die dag verscheidene malen onder langs ge gaan, onder de tentakels, de poten van de reuzenpoliep, het gedrochtelijk, wijd en zijd zichtbare, afstotend en toch fas cinerend symbool van de Expo, de wer kelijkheid van het atoom 250 miljard maal vergroot. Hoger dan de Westerto ren, de Utrechtse Dom rijst het uit bo ven de Heizelvlakte, een enorme, glan zende ballonnentros in de greep van een gigant, speelgoed voor reuzenkinderen, zoals heel het bedrijf aan zijn voet, de inhoud van blokken- en mecanodozen verleidelijk uitgestald en in beweging gezet. Want dat blijkt het aspect als men met de lift door een der buizenpo- ten als een flits omhoog is gegaan en uit de bovenste der negen sferen, 100 me ter van de grond, het gedoe beneden be- Ooor FRED THOMAS NADRUK VERBODEN ziet, de kermisse heroïque, van haar proporties beroofd, als een verzameling rariteiten, vreemdsoortig knutselwerk, in disharmonie met het patroon van Moe der Aarde. Het restaurant in de bovenste sfeer, waar dei lift de bezoekers heen brengt, was aan de voor avond van de opening nog niet in ge bruik, maar men kon ook met roltrap pen naar boven, door weer een ande re poot, haast een nog grotere sensa tie, en bereikte dan een bierlokaal, in weer een andere glas- en metaalbol, waar een Belgische brouwerij, die zich de „Vedette" van de tentoonstelling noemt, de illusie van hogere sferen verder voltooit. Men ziet er heel de tentoonstelling, het landschap rondom, de wegen, de parkings, de motels, het koninklijk paleis van Laken, de stad Brussel. Het bier geeft dit alles de smaak der werkelijkheid, de beleve nis blijft een realiteit, het glas in de hand, aan de mond, beschermt tegen iets van waanzin, een flinke slok bier spoelt alle science fiction prompt weer weg. De ban van het Atomium is dan verbroken, de reuzenpoliep is niet lan ger een vleesetend gedrocht, dat met magnetische kracht de mensen aan trekt, als vliegjes door zijn tentakels zuigt en zich de negenvoudige buik met verse toevoer vult. Het is of dat glas bier, straks de café-filter in de allerhoogste sfeer, het geheim van het atoom onthult, het een smaak geeft op de tong, een weg wijst door de keel, alle dreiging en vrees weer mee heeft weggeslikt. In de snelle lift omhoog moet men trouwens slikken of men wil of niet. De grote glanzende toverballen van het Atomium, symbolisch voor het ver nuft van onze eeuw, zou men ook sym bolisch mogen beschouwen als ge bruiksaanwijzing voor een bezoek aan de Expo. De gehele tentoonstelling is als het ware één grote> toverbal, waar men langzaam op zuigen moet om er de kleuren en smaken van te genieten, hetgeen tyd vergt en geduld. En dat misten wij ten enen male by ons eerste bezoek, verlangden alles in één keer te zien en mee te maken, met gevolg dat de Expo ons lichtelijk overdonderd heeft, de indrukken chaotisch zijn ge worden. Men passeert er als aan een Zweeds buffet, wil van elke lekkernij zyn deel en overal aan proeven, de sandwiches, de paté, de verleidelijke slaatjes, het vlees, de vis, de gelei, en het einde is een bedorven maag. Die hebben wij van de Expo dan wel niet overgehouden, aan eten kwam men nauwelijks toe, maar een beetje gas- gas waren wjj na afloop wel. lichtelijk beduusd en enigszins buiten de wer kelijkheid. Heel de conceptie, de ar chitectuur, de sfeer is daar dan ook op gericht: de vormgeving verrassend, overrompelend, buitenissig, bizar. De lijnen en contouren van verschillende objecten staan schots en scheef, maken de indruk van uit het lood te zyn ge zakt, doorgezwikt, omvergeblazen. Allerlei nieuwe constructies zijn toe gepast. Sommige paviljoens geven het idee van in de ruimte te zweven, andere zijn aan steunpunten opgehan gen of worden met enorme hijskraan achtige schichten in evenwicht ge houden. Elders weer heeft men het plafond als een welvend velum, een Oosters tapijt uitgespannen. En wel het meest opmerkelijk is de zonder ling verwrongen kinkhoorn van Le Corbusier, waarin straks ook deze inzending is nog niet gereed het „electrisch poëem" van Philips te be leven zal zijn. Verder is heel de blok- kendoos overhoop gehaald: cylinders, kubussen, driehoeken en bollen, in al le denkbare maten en kleuren, paars, geel, rood, maar ook koepels en wan den van klinkklaar koper, zilver, goud, waar de zon de vonken doet af spatten, de vlammen uitslaan. Mas ten en metaalskeletten, raketachtige versiersels rijzen hoog boven alles uit en haast zonder Overgang komt men van de fictie in de fancy, staat men m de wereld van het lunapark. Ter wijl als uiterste tegenhanger, men zou haast zeggen: zenuwstillend contra effect, „België 1900" fungeert in de historische bouwstijl der Vlaamse en Waalse steden, de wereld van gisteren in de ban van die van morgen. Want overal blijkt het Atomium zichtbaar zodat men tenslotte niet meer weet wat hallucinatie is en wat werkelijk- i heid. Het water speelt op de Expo een belangrijke rol: in grote centrale, blauw gekleurde bassins, met feeste lijke fonteinen en lichteffecten, met watertrappen en cascades, verhoogt het de levendigheid van het aspect. Ook vormt het een dankbaar element bij de inrichting van verschillende paviljoens, zowel binnen als buiten. Het meest sug gestief in het Nederlands paviljoen, waar de kunstmatige stormloop van de golfslag op het basalt van een dijk een boeiend hoogtepunt vormt van de tentoonstelling. De levende natuur is, I als gevolg van het koude voorjaar, met haar deelname eveneens ten achter. De bomen beginnen pas te botten, de tuinen der tentoonstelling zijn nog naakt en kaal, maar wel bloeien reeds de narcissen op de hellingen van de heu velachtige parken, die de tentoonstel ling stofferen, en na de eerste schuch tere viooltjes en hyaciiiten van het mo ment zal aanstonds een overdaad van voorjaars- en zomerbloemen haar bij drage leveren. Als gestileerde kleurige bouquetten verheffen zich oqk de fraaie richtingwijzers, overal op het terrein. Origineel zijn de attributen der avond verlichting en verrassend speels de telefooncellen. Buffetten langs de weg, glazen winkeltjes met rookartikelen en verversingen, boeken- en krantenstalle tjes, zitgelegenheid, alles is smaakvol en in stijl. En tenslotte zijn het de bonte parasols, de kleurige stoeltjes en tafel tjes van overal de terrassen, die met de talloze vlaggen en wimpels het fees telijk aanzien van het geheel nog verder opvoeren. Voor vandaag hebben wij aan de toverbal voldoende gezogen. Wij wil len even pauseren voor de volgende smaak: een indruk van sfeer en in richting der voornaamste paviljoens, de dominerende: Rusland, Amerika, Het Vaticaan, straks Frankrijk, maar ook de kleinere, intieme, zoals San Marino, Monaco, het gouden tempel tje van Thailand, Iran, Mexico de Zuidamerikaanse republieken. En voor iets uit de culinaire sector, die zeer belangrijk blijkt te zijn, gezien de enorme toeloop, het gedrang, reeds de eerste uren in de verschillende nationale restaurants. En vooral voor een woord van hulde aan het bijzon der stijlvolle Nederlandse paviljoen, dat zich van het eerste moment af aan reeds op de openingsdag ver drong zich een grimmelende menigte van vele tienduizenden op het Expo- terrein in grote belangstelling mocht verheugen. •vertuig U In 4* Showroom, «an 'THE INDIANA" dat het betere niet altijd duurder behoeft te zijn. Naa,t hogere kwalitejt, deugdelijker constructie en degelijker afwerking. 30 tot 40 pet boaparing door directe levering af fabriek. Ongeëvenaarde collectie. Tenten- en Parasoffabrieken !W OTIPW Hoofdkantoor voor Nederland HAARLEM - Zijlweg 111 - Tel.: 17877 Dealers over de qekele wereld - Geïtl.catalogen gratis op aanvraag Het studentenparlement heeft vrijdag voor een dag bezit genomen van het tijdelijk door de officiële bewoners ver lat engebouw van de Tweede Kamer. Vertegenwoordigers der juridische facul teiten van alle universiteiten beraad slaagden over het onderwerp tjtaak en samenstelling van de Eerste Kamer". De „minister van algemene zaken" de heer Witt Wijnen had hierover namens de „regering" een nota ingediend. De studenten bleken nog niet erg doorkneed te zijn in da regelen van „afgevaardigde-vak" en de (echte) grif fier van de kamer, mr. Schepel, die als voorzitter optrad, heeft hen herhaalde lijk tot de orde moeten terugbrengen. Een woordvoerder van de, door de vrije universiteit geleverde, A. R. fractie begon zijn rede met de woorden ex cellentiemijnheer de voorzitter, ge achte afgevaardigden", daarbij de goe de gewoonte om zich slechts tot de voorzitter te wenden terzijde schui vend. Het heeft op deze vergadering wel moties geregend. Niet minder dan acht kwamen voor de dag en de P.v.d.A (gem univ spande de króón zowel naar aantal als inhoud. Maar liefst drie, on derling afhankelijke, moties werden van deze zijde ingediend. De eerste begon met de weinig heuse woorden: „Over wegende dat de Eerste Kamer der Sta ten Generaal overtollig is" en werd prompt erworpen. De andere onder gingen toe,i hetzelfde lot. De staatkundig gereformeerde partij Groningenj die in de echte kamer slechts door drie afgevaardigden is vertegenwoordigd, zag een kansje haar positie in het zustercollege te verster ken. Zij diende een motie in volgens welke de Senaat paritair zou zijn sa mengesteld uit de partijen, die bij de Tweede-Kamerverkiezingen ten minste één zetel hadden behaald Hetgeen zou hebben betekend, dat de S.G.P. in de Eerste Kamer haar vertegenwoordiging zou zien stijgen van een lid tot 10 5/7. De K.V.P. Nijmegenhad een heel ingewikkeld systeem bedacht eii stelde gedeeltelijk gescheiden, gedeeltelijk ge zamenlijke behandeling van voorstel len door Eerste en Tweede Kamer voor. Ook deze gedachte werd echter niet aanvaard. De (Leidse) V.V.D. kwam nog het verst met haar motie om de Eerste Ka mer te doen bestaan uit volgens een districtenstelsel gekozen leden „die door sociaal aanzien, ervaring en intellectuele vermogens in staat geacht mogen wor de een generale kijk op 's lands zaken te bezitten". Dit voorstel werd verwor pen met 46-59 stemmen Minister de Witt Wijne concludeerde aan het einde van het debat namens de regering, dat de Kamer haar machtigt tot een voorstel van grondwetswijzigingwaarbij de Eerste Kamer in haar huidige vorm wordt afgeschaft. In overweging wordt gehouden de totstandkoming van een „organisch" parlement dat een zekere overeenkomst zou vertonen met de so ciaal conomische raad. Waarmee de minister weer was teruggekomen op de suggestie, die hij in zijn nota had ge daan. Districtenstelsel en de mogelijkheid van een referendum bij de kiezers wer den door de minister verworpen. De afgelopen maand is by de metin gen van de atmosferische radioactivi teit boven Nederland een verhoging ge constateerd. De waarnemingen van het medisch-biologisch laboratorium der rijksverdedigingsorganisatie T. N.O. hebben uitgewezen, dat zich vanaf 9 april hoge pieken hebben voorgedaan, zowel in de lucht- als in de regen wateractiviteit. Aldus wordt meege deeld door de voorlichtingsdienst van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid. Het verschijnsel heeft zich over een langere periode uitgestrekt, dan in de regel het geval is. De* achtergrondac tiviteit tengevolge van vroegere explo sies ligt aldus de waarnemingen tussen vijf en tien eenheden. Op het ogenblik zijn er pieken tussen vijftig en honderd, een enkele maal zelfs van meer dan honderd. Het medisch-biologisch laboratorium is niettemin van oordeel, dat van deze verhoging geen waarneembare schade lijke gevolgen te verwachten zijn. Op zichzelf zijn de geconstateerde pieken niet hoger dan in het verleden gedane waarnemingen hebben uitgewezen. De mogelijkheid dat, gerekend over de ge hele wereld, een gering aantal men sen het slachtoffer zal worden van de gevolgen van atoomexplosies, is niet op wetenschappelijke gronden uit te slui ten. Het risico is echter gerekend naar andere risico's van het leven gering, zo wordt verder meege deeld. De gevonden activiteit valt op door een zeer heterogene verdeling over de lucht, dat wil zeggen: het aantal ra dio-actieve stofdeeltjes is betrekkelijk gering, doch de activiteit per deeltje is hoog. Deze verdeling van de activiteit wordt vermoedelijk bepaald door de aard van het kernwapen en de omstan digheden van de explosie. Een situatie als hier geschetst is des te moeilijker te beoordelen, om dat van het effect van een sterke be- Om een mislukking van de conferen tie over het zeerecht in Genève te voor komen, heeft Nederland ingestemd met een Amerikaans voorstel om de breed te van de territoriale wateren nit te breiden tot zes mijl. De leider van de Nederlandse delegatie in Genève, prof. mr. dr. J. H. W. Verzyl, maakte dit gis termiddag in de eerste commissie be kend. Hij zei, dat Nederland met tegen zin tot dit besluit was gekomen. Uit breiding van de territoriale wateren be tekent een ernstig economisch verlies, in het byzonder voor de visserij, waar van van oudsher belangrijke groepen van de Nederlandse bevolking afhanke lijk zijn, aldus prof. Verzyl. In het Amerikaanse voorstel wordt be paald, dat aan zee grenzende landen in een zone van twaalf mijl uit de kust de zelfde rechten wat betreft de visserij en de exploitatie van de zeerijkdommen zullen hebben als in hun territoriale wa teren. Hierbij geldt echter de bepaling, dat dit niet het recht aantast van sche pen van andere landen, die in de vijf jaar, voorafgaande aan de eventuele aanvaarding van dit voorstel, de visse rij in deze tweede zesmijlszone hebben uitgeoefend. Waarschijnlijk nemen de 86 landen, die in Genève zijn vertegenwoordigd, vandaag een beslissing over de breed te van de territoriale zee. De Sovjet- Unie is voorstandster van een breedte van twaalf mijl. straling op één punt, zoals door deze deeltjes veroorzaakt wordt, nog min der bekend is dan van de gevolgen van uniforme bestraling. De natuur lijke activiteit in de atmosfeer ver toont een veel gelijkmatiger verde ling dan de kunstmatige, zo besluit de mededeling van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid. Ook uit andere landen zijn dezer da gen mededelingen gedaan over verhoog de radio-activiteit in de atmosfeer. Zo als reeds bericht, zou volgens een Deens blad kortgeleden in Rusland een „catastrofaal" ongeluk zijn gebeurd bij proeven met kernwapens, waardoor de I radio-activiteit in Rusland en de landen I daaromheen aanzienlijk is verhoogd. Advertentie Te Huis ter Heide (Fr.) is vrijdag middag in een scherpe bocht van de weg een personenauto, bestuurd door de heer J. van 't Sant, vertegen woordiger te Groningen, tegen een langs de weg staande boom gebotst en totaal vernield. De bestuurder was op slag dood. De heer Van 't Sant was die dag juist 50 jaar geworden. Het Oostduitse persbureau A.D.N. heeft vandaag gemeld, dat een Ame rikaanse diplomaat gisteren uit Tsjecho- slowakije is uitgewezen, beschuldigd van spionage. Dit meldt United Press. De uitgewezen diplomaat is Joseph Jacyno. Hij is consul en tweede secreta ris van de ambassade te Praag. Volgens A.D.N. kreeg hij bevel het land te ver laten nadat men hem op „heterdaad be trapt" had bij het ontvangen van „be langrijke inlichtingen van militaire aard van een Tsjechische burger". De Tsjech zou bekend hebben spion'age-materiaal vóór de Amerikaanse diplomaat te heb ben verzameld. Beide mannen werden in hechtenis genomen. Maar Jacyno werd later vrijgelaten. Zijn' uitwijzing werd gisteren geëist in eeh nota aan de Amerikaanse zaakgelastigde, William A. Crawford. In Washington verklaarde het State Department dat de beschuldigingen te gen Jacyno vals zijn. Na een ziekbed van enkele weken Is gisteren in het militair hospitaal van Val de Grace generaal Maurice Gamelin overleden; hy werd 85 jaar. Toen de oorlog in 1939 uitbrak, was Gamelin opperbevelhebber van de ge allieerde strijdkrachten in Frankrijk. Hij werd later vervangen door gene raal Weygand. Na de Franse capitulatie werd hjj gearresteerd op last van de regering van Vichy. Tijdens een proces, dat deze regering tegen hem voerde, weigerde hij zich te verdedigen. De Duitsers voerden hem later naar Buchenwald en andere kampen. Na de oorlog schreef hij zijn mémoires onder de titel „Ser- vir". Gamelin ging da oorlog in met een grote reputatie en een prachtige staat van dienst, doch zijn strategie in de kritieke oorlogsmaanden is zeer omstre den. Zijn critici verweten hem vooral, dat hij in september 1939 geen aanval len op de Duitse troepen bij de Sieg- friedlinie had uitgevoerd en ook niet in België in mei 1940. Gamelin zelf weet de nederlaag aan de Duitse over macht in de lueht en het gebrek aan strijdlust in Frankrijk. In samenwerking met de hoofdste delijke recherche is de Larense recher che erin geslaagd de daders van de inbraak die vorige week in de nacht van vrijdag op zaterdag werd gepleegd bij een juwelier te Laren en waarbij voor meer dan 5.000 aan ringen en armbanden werd gestolen, te arresteren. Het betreft vijf Amsterdammers in de leeftijd van 17-28 jaar, die in de be wuste nacht met een gehuurde auto het Gooi opzochten op zoek naar iets dat de moeite waard zou zijn. Het vijftal is al eerder met de politie in aanraking geweest. Zij liepen tegen de lamp bij een poging de buit te gelde te maken. Tot nu toe is nog slechts een gedeelte van de buit achterhaald. Het vijftal is in het Larense politiebureau ingesloten. Op de openingsdag van de Wereldtentoonstelling te Brussel heeft de vorst van het vermaakscentrum „Vrolijk België", „Jean Primus", opgewekt zijn intrede gedaan in zijn vrolijke rijk. Zwaaiend met een bierpul groette hij zijn onderdanen vanaf een stapel vaten bier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7