w DE SLAGER GEEFT RECEPTEN Eet meer 1 M M Prof. dr. H. J. M. Weve 70 jaar Wereldberoemd oogheelkundige en hartelijk gastheer van zijn medewerkers Balanspositie der gemeenten was begin 1957 bevredigend TRUTH :i Van horen en zien esproken Hij heeft maar één bedoeling:1 Het vette randjedat wij niet willen sit wél in de prijs Ook in Noord- en Zuid-Holland en Overijssel nijvere woningbouw Hij maakte Utrecht tot centrum voor behandeling der netvliesloslating Gemeentebelastingen nemen steeds in belangrijkheid af Eén mislukking V erte genwoor di ger van oplichting verdacht JAARVERSLAGEN OVER 1957 Moeilijkheden bij lezen en spellen ZATERDAG 19 APRIL 1958 PAGINA maar toen werd ze wijzer Examens -door- (dr. J, H. B. M. HUYSMANS) Roos verdwijnt met anti-roos Vraag TRA1TAL 3 Invloed van T.V. I Invloed van T.V. II T.V. en parlement Zeebrugge 191S Vera Promotie te Utrecht Zesde wereldcongres voof vrijgezellen t-\ e Nederlandse slagers willen dat we meer vlees J eten. Dat hopen ze te hereiken door recepten bladen uit te geven, die in de slagerswinkel ver krijgbaar zijn en als blikvanger tentoongesteld. Aange zien van de tienduizend slagers, die ons land telt, een derde aan deze eet-meer-vlees-campagne meedoet, kun nen de huisvrouwen dus in meer dan drieduizend sla gerswinkels de vleesrecepten krijgen, alsook het kleu rige plastic omslagje om de receptenblaadjes in vast te prikken. Na verloop van tijd hebben ze zo een hand zaam keukenboekje met allerlei lekkers over vlees, waarbij er van de vijf recepten iedere week één is in een gouden randje, iets heel speciaals voor de fijn proevers, uit het arsenaal van de Koks met een grote K als Werumeus Buning, de chef-kok van Paleis Soest- dijk, Edmond Nicolas. Op elk receptenblad staat ook nog iets over de ge wone daagse omgang met vlees. Welke huisvrouw had een tien voor warenkennis toen ze de verantwoording over haar huishouden kreeg? Er is altijd nog iets by te leren. Al is het maar het foefje om biefstuk te bewaren .door het met papier en al in een plastic zakje te doen waar men de lucht uitzuigt tot het plastic strak om het pakje vlees sluit. en dan na vijf jaar zuiveldienst ook nog jt vlees geven. Ja, het bewaren van vlees raakt aan een teer punt. Want de slagers die vin den dat de 41 kilo vlees, die we indivi dueel gemiddeld per jaar opsouperen, niet genoeg is, smeden boze plannen om hun zaak op zaterdagmiddag om vier uur te sluiten! Omdat ze dan nog zo veel te boenen en te soppen hebben ter- wille van de hygiëne. Maar tegen dat vroege sluitingsuur zijn al hevige protes ten opgegaan, want juist laat in de mid dag is er meestal een rush op de sla gerswinkels. In de zomer niet ten on rechte want er zijn veel meer huishou dens in Nederland met een televisie dan met een koelkast. Voorlopig zal het plan dan ook wel niet doorgaan en zul len we zaterdagsmiddags Hidelijk in de volle winkel op het gehakt en de frican deau blijven wachten, klaargemaakt door de ene slagersbediende in de ver koop, die in de haast bijna zijn eigen vingers meehakt, terwijl zijn collega's met dweil en boender langs wanden en werkbank de zaterdagse microben te h)f gaan. et die 41 kilo de man zijn de Nederlanders de kleinste vlees eters van Europa. Een Austra liër gaat zich jaarlijks aan 96 kilo te buiten, een Amerikaan verslindt 93 kilo, de Engelsman en de Fransman ongeveer 58, de Italiaan daarentegen eet heel povertjes maar 18 kilo per hoofd. Vraag echter niet hoeveel ge vogelte er in het land van de heilige Franciscus verorberd wordt, waar het doodgewoon is om in een plattelands bus een man of vrouw aan te treffen met een slachtkip in een doek ge knoopt. Maar och arm!, ook heel veel lieve kleine vogeltjes gaan in de Ita liaanse pot. Wij Nederlanders zijn dus zuinige vleeseters maar we zij.! wel erg op lekker vlees gesteld. Geen slager ter wereld weet het geslachte koebeest zo kundig uit de snijden als de Neder landse slager. In Engeland bijvoor beeld wordt het beest van kop tot staart in stukken gehakt. Maar daar staat dan weer tegenover, dat ze het vlees met hun oven-cultus heel anders Advertentie Modal „Colletta" Een wasbare gebruikshandschoen. sterk en prima van pasvorm. Verkrijgbaar in diverse modetinten. Tiroltr Hsndschosne" Magazijn Hajjdschoanen Suède jasstn Eibeo Kousen Moderne Shalws Amsterdam Rotterdam den Haay Kalverstraat 182 Lijnbaan 85 Spuistraat 58 klaarmaken. De Engelsen braden evenals de Amerikanen het vlees in het eigen vet. Wat nog niet wil zeg gen, dat al het vet ook wordt opgege ten. De Amerikanen laten het als ver siering gewoon op hun bord liggen. De fout van ons Nederlanders is, daar zijn alle voedingsdeskundigen het over eens, dat we veel te veel vet eten. Aan de ene kant heerst er een besmet telijke angst voor een randje vet aan het vlees; men weet, dat dierlijk vét aderverkalking in de hand werkt (oliën doen dat niet) maar aan de andere kant wordt dit magere vlees gebraden in een overdaad van margarine en toe gevoegd vet om vette jus te krijgen. De Voedingsraad, die zo zorgvuldig waakte over de volksgezondheid voor zover die afhangt van hetgeen we eten, wees er onlangs nog op hoe verkeerd het is, het vlees in de braadpan in het vet en de boter te laten zwemmen. Geen wonder dat we met het gemiddelde van honderd gram, allemaal zowat een derde te veel aan vet binnenkrijgen. Dat men niet nog meer dikke mensen tegenkomt! Bij alle opwinding van de laatste tijd over de volle melk die ons gaat verblij den, is het hogere vetgehalte van de melk maar steeds weggewuifd als vol komen onbelangrijk omdat we heus al vet genoeg naar binnen krijgen. Maar zou de natuur het niet altijd beter we ten? En zou het niet .gezonder" zijn om voLe melk, met haar perfecte samen stelling door de koe gemengd, bij wijze van spreken te drinken bij droog brood dan afgeroomde melk bij een besmeer de boterham? aar goed, we staan langzamer hand zo ver van de natuur af, dat, als we over melk en vlees praten, we minder aan de koe denken dan aan de melkfabriek en de slagers winkel. De melkkoe is overigens meest al dezelfde als de vleeskoe. Als dank voor vijf of zes jaar melkleveran tie gaat de koe, na een paar maanden tt zijn bijgemest, naar het abattoir. En geeft dan redelijk goed vlees. Lekkerder vlees zou natuurlijk speel de zaterdagse microben wegdweilt. aal voor de slacht gefokt rundvee ge ven. Of dat echter financieel mogelyk is en in de nabije toekomst op enigs zins grote schaal te verwezenlijken, is op het ogenblik serieus in studie bij de hoogste vleesinstanties. Niets is te genwoordig meer eenvoudig, ook in de vleeshandel niet. Op de veertig wekelijkse veemarkten, die er in ons land worden gehouden, waarvan Rotterdam, Amsterdam en Alkmaar de typische slagersmarkten zijn, ontmoeten niet zozeer de boer en de slager elkaar, maar wel is het de veehandelaar, die er vooral de grossiers en de commissionairs voor de vleeswa- renfabriek treft. Voor menige slager is het veel gemakkelijker om van de gros sier, die het geslachte vee levert, die vleessoorten te betrekken, die voor zijn klantenkring geschikt zijn, dan het hele beest te kopen. Onze kieskeurigheid speelt ook mee, bij de prps van het vlees. Want het vet, dat de consument niet wil, moet hp toch betalen. Of hy het neemt of laat staan, het drukt de prijs. Vorig jaar hebben we met z'n allen 454.3 miljoen kilo vlees geconsumeerd, waarvan het grootste deel varkensvlees. Varkensvlees is wel vet vjees maar het is lekker, want het grote voordeel is, dat het varken in zijn leven geen andere opdracht heeft dan zich vol te vreten om lekker te zyn voor de mens. De uitgebuite koe moet ons eerst jarenlang ook nog haar melk ge ven. Van de vaderlandse vieesproduktie is 53 pet van het varken. Bijna veertig pet. is van het rund en de rest van kalf, schaap en paard. Is het niet triest voor wie er van houdt een kippetje te kluiven, dat wy naast de tienduizend slagers in ons land maar zeshonderd poeliers hebben? Met al le respect voor de viervoeters. A. Bgl. Advertentie Moeier en moeders moeder ge bruikten cd MAÏZENA DÜRYEA, dus bestelde 't jonge vrouwtje 't ook. Maar zjj verzuimde te doen, wat die ervaren moeders deden en nóg doentoezien dat ze ook MAÏZENA DVRYEA krijgen. De naam op 't pak, daarop moet V letten, om eeker te zijn dat ge in derdaad MAÏZENA duryea koopt, Ho vermaarde MAÏZENA •oor 't binden van groenten, soe- (Van onze Haagse redactie) De Haagse politie heeft een tweeën- dertigjarige vertegenwoordiger aldaar, die waarschijnlijk voor tienduizenden guldens van vrienden en kennissen heeft geleend aangehouden. Er was een aan klacht tegen de man ingediend wegens oplichting voor een bedrag van veertien honderd gulden. De man had in maart tweeduizend gulden geleend van een vriend. Dit onder belofte dat dit 'bedrag, plus vierhonderd gulden rente, tegen eind maart zou worden terugbetaald. Er werd duizend gulden terugbetaald maar geen cent meer. De Haagse politie heeft het onderzoek in deze zaak nog niet afgesloten. Ge bleken is dat de man in 1953 wegens verduistering van achtduizend gulden bij een Haags rederij kantoor is ont slagen. Er werd geen aangifte gedaan. De man zou het verduisterde geld terug betalen. Voor een deel is de vertegen woordiger deze verplichting nagekomen. Om de gaten, die ontstonden door de terugbetalingsverplichting en door uit gaven aan uitgaan, te stoppen, heeft de vertegenwoordiger als maar geld ge leend. Hij was niet in de gelegenheid al deze leningen terug te betalen. Een van zyn praktyken was geld te lenen op onderpand van auto's van vrienden. AMSTERDAM, 18 april (V.U.) Ge promoveerd tot doctor in de geneeskun de, op het proefschrift „galblaas chi rurgie te Tilburg 1951—1956", de heer J. Arendshorst, ass. chirurg in het St. Elizabethsgasthuis te Tilburg (promotor was prof. dr. P. R. Michael) en, op het proefschrift „enkele klinische en pathophysiologische beschouwingen over het catatomeprobleem", de heer H. van Andel, assistent aan de Valeriuskliniek te Amsterdam (promotor was prof. dr. L. van der Horst), AMSTERDAM, 18 april (G. U) Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift: „Anti-thyreoide stof.'m en aangeboren misvormingen", H. J Pokter, geb. te Alkmaar. Doctoraal schei kunde: H. Ohm (A'dam); cand. wis- en natuurk. J. Schmidt. M. E. v. Kreveld, G. v. d. Wal. J. P. Straub, A. Mackor, D. Cath (Amsterdam) en L. W. v. d. Horst (Haarlem). GRONINGEN, 18 april Doctoraal rechtsgeleerdheid H. van Hoeken, Was senaar. UTRECHT, 14 april Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld: „Over fracties van leverglycogeen" de heer J. F. Re marque. Promotor was prof. H. G. K. Westerbrink. Thans zijn ook de jaarverslagen 1957 inzake de bouwnijverheid Zi vrygegeven inzake de I in de provincies Noord- en Zuid-Hol land en Overijssel. In Noord-IIolland kwamen in 957 bijna 13.000 woningen gereed, ruim duizend meer dan in het recordjaar 1954. Vergeleken bij 1956 was er een vooruitgang van circa 9500 woningen. In Amsterdam bleef het aantal in 1957 gereed gekomen wonin gen (3498) vrijwel gelijk met het aan tal in het jaar daarvoor (3427). Voor het gebied Noord-Holland zon der Amsterdam werden in 1957 114 plan nen voor de bouw van 4.369 woning wetwoningen goedgekeurd tegen 95 plannen voor 3.741 woningen in 1956. In de particuliere douw werd premie toegezegd voor 4.o93 woningen tegen 3.937 woningen in 1956. Het aantal wo ningen, waarvoor halve premie werd toegezegd, liep terug van 2.079 in 1956 tot 583 in 1957. In totaal werd in 1957 voor de gehele provincie, dus inclusief de hoofdstad, goedkeuring verleend voor de bouw van 14.720 woningen. In het afgelopen jaar kwamen in deze provincie drie verzorgingstehuizen voor bejaarden en 158 bejaardenwonin gen gereed. Drie bestaande tehuizen werden uitgebreid. Aan de capaciteit voor bejaarden werden zo 560 bedden toegevoegd. Ook voor Zuid-Holland is 1957 een recordjaar geweest wat de woningbouw betreft: er kwamen ruim 20,000 wonin gen gereed (waarvan 4.300 systeemwo ningen) tegen ruim 15.000 het jaar daarvoor. Het aantal woningen, waarvoor in 1957 rijkssteun werd toegezegd, beliep 20.711. Daarvan zyn 12.189 woningwet woningen, 6.937 premiewoningen en 1.585 herbouwwoningen. In 1957 kwamen 2 bejaardentehuizen en 283 woningen voor bejaarden gereed. In uitvoering waren of werden gebracht 11 bejaardentehuizen en 446 woningen voor bejaarden. De gemiddelde bouwtö<- van wonin gen In Overyssel is in 1957 belangrijk lager geweest dan het iandeiyke gemid delde. Er kwam een record aantal van 6.172 woningen gereed tegen 4.718 tn 1956. In drie gemeenten in deze provincie kwamen 32 woningen voor bejaarden gereed, 32 anderq en een tehuis voor bejaarden te Oldenzaal kwamen nage noeg gereed. De zeventigste verjaardag van een Nederlandse hoogleraar is de laatste van zyn ambtsperiode en naar goed vaderlands gebruik een aan leiding om op de jarige het licht van de schijnwerper te richten. De jarige van vandaag, zoon van de Nymeegse stadsarchitect, ging nadat hy in zijn vaderstad het Canisius College bezocht had in Amsterdam medicynen stude ren, waar in 1912 het artsdiploma be haald werd. Hierna volgde het assis tentschap in de oogheelkunde bij zijn vereerde leermeester Straub. De mobi lisatie van de eerste wereldoorlog be tekende enige jaren dienst als officier van gezondheid. In 1916 werd profes sor Weve eerste geneesheer aan de in 1940 by het bombardement verdwe nen Inrichting voor Oogiyders te Rotterdam. In deze periode viel de pro motie over Keratitis urica in 1924. In februari 1929 kwam de benoeming tot hoogleraar in de oogheelkunde aan de Ryksuniversiteit te Utrecht. Deze be noeming was onverwacht allereerst voor de betrokkene zelf: er was kort tevoren een nieuwe woning te Rotter- dam betrokken. Met deze benoeming verhuisde een brok energie, onderne mingsgeest en organisatievermogen mogeiyk door de Rotterdamse sfeer nog gestimuleerd naar Utrecht. Het Utrechtse hoogleraarschap is gekop peld aan de functie van geneesheer directeur van het Nederlandsch Gast huis voor Oogiyders. Deze weldra 100- jarige inrichting met een verleden, waaraan de beroemde namen van Don ders en Snellen zo innig verbonden zyn, heeft de komst van de nieuwe direc teur aan den lyve ondervonden. Er werd gereorganiseerd, verbouwd, vernieuwd, het instrumentarium werd gemoderniseerd. Er kwam een eigen instrumentmakerij met instrumentma ker. By het zeer feestelyk gevierde 75- jarig bestaan van het Gasthuis werd een lotery op touw gezet. De baten hiervan werden gebruikt voor een eigen Röntgenafdeling. Een nieuw laborato rium voor nhysiologie en biochemie kwam hierby en wat niet minder telde: Professor Weve wist zich een ge leerde aan te trekken, die in dit labo ratorium leefde: de te vroeg gestorven dr. F. P. Fischer, aan wie generaties van studenten en vooral assistenten zo veel te danken hebben. Het eerste labo ratorium in ons land van individueel aangepaste contactglazen werd inge richt in het Oogiyders gasthuis: ook een eigen photografie- en tekenkamer. In 1940 werd een nieuwe vleugel met een moderne operatiezaal en afdelingen voor particuliere patiënten in gebruik genomen. Weve had al eerder blijken gegeven van liefde en eerbied voor kunst, geschiedenis en traditie de geschiedenis van de bril in de kunst ligt hem na aan het hart en deze eigenschappen vonden hun neerslag in een piëteitsvolle inrichting van een mu seum van antieke brillen en andere op tische hulpmiddelen en van historische instrumenten en apparaten in de gan gen van het gasthuis. Menige leek en alle min of meer ter zake kundigen zullen de naam Weve koppelen aan de behandeling van de netvliesloslating, en terecht. Het le venswerk van de Zwitser Gonin was een belangrijk thema van het Ophthal- mologisch wereldcongres van Amster dam in 1929. Netvliesloslating was voor heen een oogaandoening, die iedere be handeling trotseerde en in het over grote deel van de gevallen tot ^ver lies van het gezichtsvermogen leidde, PROF. DR. H. J. M. WEVE de loslating aanwijzen en ook de wij ze van behandeling: het dichtbranden van het scheurgebled. Het zoeken van de netvliesscheur met de oogspiegel, het bepalen van de plaats van het ef fect tydens de operatie en de techniek van het maken van een brandwond In het scheurgebied zyn zeer belangrijk voor een succesvolle behandeling, en Weve's vindingrijkheid en vasthoudend heid leidden tot belangrijke verbeterin gen in deze onderdelen van de behan deling en tot een steeds stijgend percen tage genezingen. Kortom: Utrecht werd een centrum voor de behandeling van deze aandoening. De lezer zal be grijpen, dat de activiteiten en speur zin zich niet tot de behandeling van de netvliesloslating beperkten een lange reeks publicaties en voordrach ten In binnen- en buitenland getuigen daavan. En zo zyn we aangeland aan de afde ling buitenland. Het contact hiermee begon als ik het wel heb met een ver- blyf in de kliniek van R. Hess in Wiirz- burg. Dan was professor Weve een trouw bezoeker van en spreker op vele congressen en andere oogheelkundige manifestaties in vele van 's Heren lan den en daarom verdient hy de titel van reizend ambassadeur van de Ne derlandse Oogheelkunde. Prof. Weve ging naar het buitenland en het buiten land kwam naar Utrecht. Het buiten land: dat waren ten eerste de oogart sen: dragers van wereldberoemde na men en jongere collegae, die de Utrechtse kliniek bezochten. Wat was dit een pracht gelegenheid voor de a* sistenten voor verruiming van hun blik en voor het leggen van contacten en het verkrijgen van introducties, waar zy vaak jaren later nog plezier van be leefden. Het buitenland: dat waren ook patiënten uit allerlei oorden van de we reld. By dit alles kwam nog de zorg van het onderwys van de studenten en de opleiding van de assistenten. Als ik het wel heb, waren de colleges met de monstraties van patiënten, waarbij <-"• een ryke ervaring geput werd, de gele genheden, waar de jarige zich als do cent het meest in zyn element voelde- Een neerslag van deze onderwystaak vormt het in 1942 verschenen „Leer boek der Oogheelkundige Onderzoe kingsmethoden. In deze wat dorre opsommery kom' de mens Weve nauwelyks uit de verf- Groot is zyn zorg voor een goede ver houding met alle medewerkers in he' Gasthuis. Feesten als St Nicolaas en Kerstmis worden steeds huiseiyk ge* vierd met de patiënten. Zijn grote go- ven als gastheer zullen by velen, di» in de Utrechtse kliniek mochten wer ken, in dankbare herinnering blijven- Aan onderscheidingen en waardering in velerlei vorm heeft het de jarig® van vandaag niet ontbroken. Als we tenschappelijke onderscheidingen die nen hier genoemd te worden: de uitno diging tot het houden van de Bowman Lecture te Londen in 1939 en van Montgomery Lecture te Dublin 1951. Dan is Professor Weve lid van de Koninklyke Academie van Weten schappen, van buitenlandse academie* en erelid van vele buitenlandse oog heelkundige gezelschappen. Van de ac tiviteit in katholiek verband getuig1 o.a. zyn voorzitterschap van de ge neeskundige afdeling van het Thym- genootschap. Professor Weve is rid der in de orde van de Nederlands® Leeuw, Commandeur in de huisord® van Oranje hierby denken wy aan de diensten, die de jarige aan de Ia den van ons Koninklyk gezin heef' mogen verlenen en Ridder in t d® Orde van het H. Graf. De verjaardag wordt vandaag intiem in het grote gezin van het Ooglyder® Gasthuis en verder met naaste familie besloten gevierd. Een plechtig en fees telyk afscheidscollege is voor de maand juni gepland. „Die Pferde müssen im mer rennen," is een verzuchting, die Prof. Weve soms slaakte, een verzuch ting overgenomen van Hess uit Würz- burg, en bedoeld voor de leiders va» academische klinieken. Het bykans su jarer rennen heeft deze robuuste renner niet kunnen afmatten. Met grote ere heeft hy zyn belangryke taak vervuld op een in het oog vallende post. Daar voor past op deze plaats een warm woord van dank en een hartelijke ge lukwens op deze bijzondere verjaardag- Professor Weve is met de oogheelkun de vergroeid. Moge deze innige verbin tenis nog lange jaren blyven bestaan- (Van een correspondent) - Het C.B.S. heeft een publicatie het licht doen zien omtrent de gemeente- financiën. Hieruit blijkt dat op 1 janu ari 1957 de schuld der gezamenlyke ge meenten rond 8.975 miljoen or 819.- per inwoner bedroeg. Deze schuld was als volgt samengesteld: obligatieleningen 1.155 miljoen, onderhandse leningen Gonin kon na jarenlange studie een 6.325 miljoen ryksvoorschotten 617 scheur ln het netvlies als oorzaak van miljoen en vlottende schuld 877 mil- Advertentie Traittl 3 bevat het paa-ontdekte apelium met de sterk* van rooi bevrijdende eigenschappen. Na 6 wekelijkse haarwasslngen Is de roos verdwenen. In „The American Psycholo gist" heeft Thomas E. Coffin een uitgebreide studie gepubli ceerd over de TV en de invloe den van dat medium ln de Ver enigde Staten. Daaruit biykt om te beginnen dat de televi sie vooral invloed heeft op het luisteren naar de radio. De tyd daaraan besteed daalde na aanschaffing van een TV-toe- stel met 57 pet. De tyd besteed aan het lezen van tydschriften daalde eveneens sterk n.l. met 41 pet. Het krantenlezen heeft het minst geleden, het is met 18 pet gedaald, Vroeger las men tweemaal meer kranten dan tydschriften, nu driemaal zoveel. Er zyn in de Verenigde Sta ten evenveel gezinnen met TV apparaten als met een auto en een telefoonaansluiting. Meer dan de helft van de toe- stelbezitters kykt in de avond uren. De toestellen zyn meest al eigendom van mensen met een relatief hoog inkomen. De gezinnen met een toestel zijn ook veelal groot. (Deze beide factoren zyn in ons land be slist anders, hier komen de toestellen Juist grotendeels voor by personen met lage in komens en by kleine gezinnen.) Over net algemeen staat het toestel by de Amerikanen vyf uui per dag aan. De meningen van de kykers over de pro gramma's zyn zeer positief. Ook niet-toestelbezitters ky- ken geregeld naar TV. Behal ve dat men minder boeken en tijdschriften leest, besteedt men ook minder tyd aan bioscoop bezoek en andere ontspanning. De TV houdt het gezin by elkaar en brengt niet-toestelbe zitters als gasten in huis. Het gezinsleven wordt onregelma tig wat de etenstyden en het naar bed gaan betreft, terwyi ook de hobbies onder TV te lyden hebben. TV brengt de mensen bij elkaar en geeft nieu we bronnen van gemeenschap pelijke interessen. Het gezin Is daarbij echter byzonder pas sief. Kinderen brengen een aanzienlyke tyd voor het beeldscherm door, er zyn ech ter geen klachten over het ver waarlozen van schoolwerk. Ook oy de kinderen worden de ty- den van eten en naar bed gaan ladelig beïnvloed. De andere •ntspuiimng .mogelijkheden als »yv snort, hebben niet ondei IV geleden. De Amerikaanse juaers vinden dat TV meer positief dan negatief Is voor de kinderen. Volgens het rapport van Cof fin worden ln Amerika vooral de nersonen met Jage inkomens en geringe ontwikkeling door TV beïnvloed. Zij besteden naar verhouding ook de mees te tyd aan TV. De liefde voor TV neemt ook na verloop van tyd niet af. Wel worden na een jaar of drie, vier de leefgewoonten aangepast. On danks het geregelde TV-kyken hernemen de andere ontspan- ningsmogelykheden hun recht. Gezinnen die pas na geruime tyd overgingen tot de aanschaf van een apparaat ziln duideiyk minder geïnteresseerd, zij kij ken dan ook aanmerkeiyk min der. De politiek is door TV meer in de huiskamer geko men dan vroeger door de ra dio. Verkiezingen ziln niet door TV beïnvloed, wel draagt het medium er toe by dat de kie zers de kandidaten beter leren kennen. De invloed van de tele visie op het bedryfsleven is vry ingrypend. De televisie- Industrie is zeer omvangrijk geworden, er zyn veel mensen betrokken by verkoop en repa ratie. De televisie is een scher pe concurrent van de filmin dustrie en van andere amuse mentstakken. Als advertentie medium is de televisie byzon der belangryiv Wy hebben hier kort de con clusies van Coffin samengevat. Htt nadeel van dit soort stu dies is, dat ze al verouderd zyn op het moment dat ze ver- schonen- Er is zeer veel tyd voor nodig, er is veel werk aan. Bovendien betreft het in" dit geval Amerika. Maar heel in het algemeen genomen zyn de ze conclusies toch belangryk, ook voor ons. De voorzitter van de Duitse Bondsdag, dr. Gerstenmaier werd tyaens een interview vooi de televisie gevraagd naar zijn mening over het uitzenden in beeld van kamerzittingen. Hij zei dat hij het vraagstuk op nieuw in het seriorenconvent en in de fractie ter sprake zou brengen. Het was volgens hem beter geweest de laatste grots debatten in de Be idsdr-a doo' de televisie te laten uitzenden De radio-uitzendingen waren tt abstract en vroegen op de duui te veel van de luisteraars. Het beeld zou in een derge iyk geval de personen laten zien en daardoor „de indruk numaniseren". Vooi de Home Service komt dinsdag een merkwaardige ge beurtenis uit de eerste wereld oorlog tot leven. Het is de aan val van de Engelsen op de ha ven van Zeebrugge, een eerste groot opgezette amphibie-ope- ratie. De Duitsers zaten vanaf 1914 aan de Belgische kust, In Zee brugge hadden zy een grote onderzeebootbasis, die het de Engelsen erg lastig maakte. Men besloot daarom te trach ten de haven onbruikbaar te maken door de toegangen at te sluiten met tot zinken ge brachte schepen. Er was ech ter een ernstige moeilijkheid. Vooi de haven van Zeebrug ge lag een grote dam tot ver in zee Aan het einde van de dam hadden de Duitsers een fort gebouwd. Men zou dus feen kans zien schepen rond e dam te laten varen. Men besloot daarom tot een dubbe le operatie. Een onderzeeboot zou de veTbinding tussen het vasteland en de dam vernie ten Tegelykertyd zou een tor pedoboot troepen op de dam zetten. Onderwyi zouden een aantal schepen rond de dam varen, in de haveningang tot zinken gebracht worden, netten leggen voor de ingang. Ande re schepen zouden de beman ningen van de gezonken sche pen opnemen. Tweemaal werd een datum vastgesteld, maai steeds was het weer te slecht voor een operatie die onder dekking van een rookgordyn moest geschieden. Eindelyk op 23 april 1918 leek alles gun stig en stak men van wal. Al les ging goed tot op het laat ste moment. Het moment n.l. dat een van de schepen langs- zy de dam zou gaan liggen. Toen draaide de wind en blies het rookgordijn weg. Het schip werd een prachtig doel voor de Duitsers. Maar de Engelsen gingen toch van boord en na een heldhaftig gevecht kon de gehele operatie gerealiseerd worden. Het woord Vera kan van gro te betekenis worden. Het bete kent Vision Electronic Recor ding Apparatus. Het is de by- drage van de B.B.C. tot het vraagstuk van het op de band vastleggen van TV-program- ma's. Het televisiebeeld wordt vastgelegd op een band van 11 millimeter breedte. De ande re systemen werken met ban den van 5 millimeter. Reproduk- tie is reeds mogeiyk eén vyf- entwintigste seconde na de op name. Men heeft er dezer da gen een demonstratie mee ge geven voor de televisie, alge meen wordt gezegd dat net aen gioot succes is. Kern van de methode is een roterende kop met 2.500 omwentelingen pei seconde. joen. De totale nog niet afgeschreven bezittingen beliepen een waarde van rond 8.200 miljoen. De schulden over treffen de nog niet afgeschreven be zittingen dus met rond 775 miljoen- Geschat wordt dat de waarde der afgeschreven bezittingen der gemeen ten het bedrag van 775 miljoen over treft. De balans-positie der gemeenten kan dus bevredigend worden geacht, zeker als men in aanmerking neem' dat de gemeenten in 1953 (latere cijfer' zyn nog niet gepubliceerd) rond 650 miljoen aan reserves hadden. De afnemende betekenis van het eigen gemeenteiyk belastinggebied blykt ui' de volgende cyfers. In 1946 brachten de gemeentelijke belastingen op rond 250 miljoen en de uitkeringen uit he' gemeentefonds bedroegen 95 miljoen, of respectievelijk 72.35 en 27,65%. I" 1954 waren de gemeentelijke belastingen terug gelopen tot 202 miljoen en de uitkeringen uit het gemeentefonds ge' stegen tot 668 miljoen; de verhouding was toen dus 23,25 en 76,75%. In deze cijfers komt duidelijk tot uiting de af* hankelijkheid van de gemeenten van 1>®* rijk. Het gemeentefonds wordt namelijk gevoed door een percentage van opbrengst der rijksbelastingen. Aan de ryksuniversiteit te Utrech' promoveerde vrydagmiddag tot doctor in de letteren en wysbegeerte dr. W- E- Vliegenthart te Utrecht. In zyn proefschrift „Op gespanned voet" besteedt hy aandacht aan de Kin deren met lees- en spelmoeiiykheden hun relatie tot de wereld. Dr. Vliegen'* hart heeft na jarenlang onderzoek en n® jarenlange praktische hulp en theor®* tische doordenking, dé zgn. dyslektise»<j kinderen in beeld willen brengen. tW heeft hun moeiiykheden geanalysee'" en vervolgens willen laten zien. hoe verholpen kunnen worden. Het blykt wel, dat de kinderen, di® „op gespannen voet" staan met het ren lezen en spellen, ook in een vo® hen typerende verhouding tot de w» reld staan. Het proefschrift is opt.. bouwd uit een zestiental nauwkeuri» geanalyseerde gevallen van jongens meisejs met een leeftydsspreiding Y.,u 6 tot 21 jaar. Een afzonderlijk hooldst" bespreekt de typische moeiiykhedeni' deze kinderen by lezen en spelling he ben. De onderzoeken en publikaties ®j op dit gebied in binnen- en buitenl®' verricht zyn, worden in dit werk eve eens besproken. Promotor was prof. dr. M. J. Lang veld. De data voor het zesde wereld gezellencongres te Grevenbicht zyn a"a de initiatiefnemer en organisator j» dit congres, de heer Ger Greyn, gesteld op 16, 17 en 13 augustus 1»e- Dit jaar, zo deelde hij mee, zal sv ciale aandacht worden besteed aankort eigenlijke congresgedeelte. Binnen* zullen data en plaats van het 'vV wereldcongres voor weduwen en duwnaren worden vastgesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 8