ISRAËL, HET JOODS NATIONAAL TEHUIS IN PALESTINA" Ee droom van HERZL is in 1948 werkelijkheid geworden De komende Italiaanse vedciesingen(I) Christendemocraten hopen op 13 miljoen stemmen Anticlericalisme speelt een grote rol In de Palestijnse oorlog was het vijf tegen één ELECTHOLIJX de U/Axwcu koelkast Pretplaatjes van Franse bodem Vele aanklachten tegen priesters te* verwachten „EIN YOLK KANN SICH NUR SELBST HELFEN" Export van bloemen in 1957 gestegen ZATERDAG 19 APRIL 1958 ne» ioi'4 ed« Aan de rand van Jeruzalem ligt een van de meest indrukwekkende monumenten van Israël. Op de top van een heuvel bevindt zich het graf van dr. Theodor Herzl, de man die twee én zestig Jaar geleden het denkbeeld opperde van de stichting van een eigen Joodse staat. De Israëlische overheid heeft Herzls stoffelijk over schot van Wenen laten overbrengen naar het nieuwe land van de Joden. De plaats waar het nu rust - op de Herzl-berg - is het middel- Punt van een fraai aangelegd oorlogskerkhof. Hier rusten nu allen dje gevallen zijn in de strijd voor Israëls onafhankelijkheid. Nu de Joden in Israël en elders ter wereld het tienjarig bestaar, vieren van hun staat, gaan hun gedachten terug naar de jaren hegentig van de vorige eeuw, toen de kiem gelegd werd voor een Plan dat eerst ruim vijftig jaar later verwezenlijkt zou worden. Op 14 februari 1896 publiceerde Herzl zijn brochure „Der Juden- staat". Hij propageerde de idee van de terugkeer van de verspreide Joden naar Palestina en hij betoogde dat dit ideaal slechts langs Politieke weg verwezenlijkt kon worden. Herzl heeft met grote energie voor zijn droom gestreden. „Wir sind ein Volk, e i n Volk", zo had hij uitgeroepen: „Ein Volk kann sich nur selbst helfen; kann es das nicht, so ist ihm eben nicht zu helfen". De Joden hebben zich, na de tweede wereldoorlog, zelf ge holpen. Zij hebben een eigen staat opgebouwd temidden van vijan dige volkeren en zij hebben die staat weten te verdedigen tegen alle belagers. Het werk van Herzl werd na diens dood door anderen voortgezet an van zijn geestelijke erfgenamen was wel de voornaamste Chaim Weizmann. Het was Weizmann die in 1917 de stoot wist te geven Pr- Theodor Herzl, de man die in im 4. ir ii« het denkbeeld lanceerde van de stichting tot de zogenaamde Balfour Declaration, een verklaring waarin de van een eigen Joodse staat Menselijkheid werd uitgesproken van de stichting van een „Jewish national home in Palestine". Het was het begin van de politieke erkenning van wat later Israël genoemd zou worden. De tekst van het document werd opgenomen in het stuk, waarbij in 1922 door de Volkenbond aan Engeland het mandaat over Palestina werd opgedragen. Ook de binnenlandse afzet is toegenomen brood eh door de Arabische Liga aangespoord heen te gaan. Als Israël onder de voet gelopen was, zouden de Arabieren weer naar hun haardsteden kunnen terugke ren, zo werd hen verzekerd. De Israëli sche autoriteiten beweren ook dat de Arabische staten de Arabische vluchte lingen opzettelijk de laatste jaren zo min mogelijk hulp hebben verleend, om de aandacht van de wereld op de ellen de van deze vluchtelingen te blijven ves tigen. (De Palestijnse vluchtelingen zijn nu vooral aangewezen op de steun, van de Verenigde Naties, die een speciaal orgaan in het leven hebben geroepen voor hun verzorging). Anderzijds is van Arabische zijde verklaard, dat de Is raëli met terreur-methoden de Arabi sche bewoners van het Joodse gebied hebben gedwongen de wijk te nemen. De Joden, zo zeggen de Arabische re geringen, wilden zich meester maken van de Arabische bezittingen. Dat de Palestijnse vluchtelingen nog eens terugkeren naar hun vroe gere woningen en landerijen in Is raël is wel bereid tot een zekere fi- raël valt niet te verwachten. Is- nanciële regeling met de gedupeer de Arabieren, maar het wenst hen niet weer toe te laten. De Arabische staten verzetten zich echter om prin cipiële redenen tegen een afkopen door Israël van de Arabische rech ten. Zij blijven op het standpunt staan dat de vluchtelingen eens terug zul len moeten keren. Israël telt nu 1.600.000 inwoners. De bevolking is gedurende de laatste tien jaar meer dan verdubbeld. Uit niet minder dan 52 verschillende lan den zijn Joden naar de nieuwe staat gestroomd. Aan het ontstaan van de eigen Joodse staat is een lange, bittere strijd voorafgegaan, maar de staat heeft zich intussen geconsolideerd en welke dreigementen de Arabische pro pagandisten ook mogen uiten: Israël zal zich niet van de wereldkaart laten wegvagen. De jonge natie heeft zich voor goed een plaats verworven in de internationale volkerengemeenschap. De droom van de eigen Judenstaat" waarover Herzl in 1896 zijn brochure schreef, is werkelijkheid geworden. HANS BRONKHORST Voor de Nederlandse bloemisterij was 1957 een gunstig jaar. De afzet naar het buitenland steeg van 49 miljoen gul den in 1956 tot ruim 53 miljoen gulden in het afgelopen jaar, waarbij snijbloe men het voornaamste exportartikel wa ren. De stijging van de export zet zich ook in 1958 voort; in de eerste drie maanden van het lopende jaar werd voor een waarde van 16 miljoen gul den geëxporteerd, in de overeenkom stige periode van 1957 voor 14 miljoen gulden. Deze cijfers deelde de voorzitter van de vereniging „De Nederlandse Bloemisterij", dr. A. J. Verhage, op de donderdag te Utrecht gehouden alge mene vergadering mede. In deze tijd van teruglopende con junctuur noemde de voorzitter het verheugend, dat ook de binnenlandse afzet stijgt; bij een veel grotere aan voer in 1957 was de z.g. „doordraai" niet groter dan in 1956. De secretaris, mr. P. W. H. Zwahlen, voegde aan de exportcijfers, die de voorzitter genoemd had, nog toe, dat de totale veilingomzet export en bin nenlandse afzet samen van 68 mil joen gulden in 1956 was gestegen tot 71 miljoen gulden in 1957. De leider van de Italiaanse christendemoratische partij, Fanfani, temidden van zijn kinderen. Nauwelijks hadden de Britten het be stuur over Palestina namens de Volken bond ter hand genomen of zij ver klaarden dat het „Jewish national ho me" waarvan in de Balfour Declara tion was gesproken gevestigd zou moe ten worden in dat deel van Palestina dat ten westen van de rivier de Jordaan lag. Er waren in 1922 in Palestina al verscheidene Joodse nederzettingen, maar aanvankelijk nam de bevolking niet snel in omvang toe. Eerst in de ja ren dertig was er sprake van een grote toeloop, en de voornaamste oorzaak daarvan was de Jodenvervolging van Hitier. eerst in Duitsland, Oostenrijk en Tsjechoslowakijë en later in het groot ste deel van Europa. Maar de van huis en haard verdreven Duitse Joden die voor de Tweede Wereldoorlog naar Pa lestina wilden, zagen zich in vele geval len in hun plannen gedwarsboomd door de strenge Britse immigratie-bepalin gen Een Brits witboek van 1936 her- haaide het oude plan voor een verdeling van Palestina in een Joods en een Ara bisch gebied, maar het maakte het voor Joden zeer moeilijk grond aan te kopen in het Mandaatgebied. Een tweede wit boek, gepubliceerd in 1939, beperkte de Joodse immigratie wel zeer drastisch. Er zouden nog één keer honderdduizend Joden in Palestina worden toegelaten, zo werd bepaald, en daarna zou het land Chaim Weizmann, de eerste president voor hen gesloten blijven. Een groep vrouwelijke soldaten van de Israëlische strijdkrachten op mars. van Israël. £>avid Ben-Goerion, Israëls eerste pre fnier, die ook nu weer aan het hoofd van de regering staat. Paf etnde van het Britse mandaat over in. '"ia. In de ochtend van 14 mei 1948 'Pecteerde de laatste Britse Hoge Com- ™**aris, Sir Allen Cunningham, te Jeru- 'eni voor het laatst een erewacht, die Dp®esteld stond voor het Gouvernements- Onmiddellijk daarna vertrok hij t_^T, Haifa, waar hij zich voor Engeland cheepte aan boord van een Britse kruiser. Het is over deze episode in de voor geschiedenis van Israël dat men vele bijzonderheden vindt in het zeer lezens waardige boek van R. A. Levisson „Herboren Lan d", een uitgave van E. M. Querido te Amsterdam. In de Tweede Wereldoorlog werden door de Nazi's zes miljoen Joden vermoord; een derde deel van het hele Jodendom. Het Joodse volk dat in het jaar 70 zijn tempel in Jeruzalem had zien verwoesten door keizer Titus, was sindsdien het slachtoffer geweest van vele grote vervolgingen. Maar de slach tingen die door Hitier werden aange richt overtroffen alles wat de Joden in hun hele lange historie ooit hadden moe ten doormaken. Toen eindelijk op 8 mei 1945 de be vrijding van Europa voltooid was, ontstond er onder de gespaarde Euro pese Joden een nieuwe hartstoch telijke beweging voor de vestiging van een Joodse staat. Uiteraard waren ve len verlangend in Palestina een nieuw leven te beginnenj maar officieel gol den nog altijd de strenge vooroorlog se Britse immigratie-bepalingen. Van de verwarring die er in de eerste na oorlogse jaren nog in Europa bestond, hebben echter vooral veel Oosteuro- pese Joden gebruik gemaakt om op illegale wijze Palestina binnen te ko men. In 1947 werd het probleem van de toekomst van Palestina voorgelegd aan de Verenigde Naties. (De Volken bond, die Engeland met het mandaat had belast, bestond niet meer en de Britten wilden trouwens wel van hun mandaat af). De V.N. stuurden een com missie van onderzoek naar het bewuste gebied, en de commissie keerde terug met een plan voor de verdeling van het land tussen Joden en Arabieren. Het rapport van de V.N.-commissie is in dertijd in V.N.-kringen op heel wat tegenstand gestuit. Van Arabische zij de trachtte men de geldigheid van het verdelingsvoorstel te laten beoordelen door het Internationale Hof van Justi tie, maar deze suggestie werd in de V.N. verworpen, zij het met de kleinst mogelijke meerderheid. Het had ook heel wat voeten in de aarde vóór ten slotte het verdelingsplan van de Pa lestijnse V.N.-commissie in de Algeme ne Vergadering in stemming kwam, en aanvankelijk zag het er niet naar uit dat de betreffende resolutie de vereis te tweederde meerderheid zou krijgen. Maar zowel de Verenigde Staten als de Sovjet-Unie stonden aan de kant van de Zionisten. (Engeland onthield zich van stemming). Op 29 november 1947 werd tenslotte de verdeling van Pales tina door de Assemblée aangenomen, met 33 stemmen voor, 13 tegen en 10 onthoudingen. In de ochtend van 14 mei 1948 ver trok de laatste Britse Hoge Commissa ris voor Palestina, Teneraal Sir Allan Cunningham, uit de Palestijnse haven stad Haifa. Op de middag van die zelf de dag werd in een museum in Tel- Aviv de staat Israël geproclameerd. Dit geschiedde door David Ben-Goerion (de huidige premier), die in een be wogen toespraak een schildering gaf van de voorgeschiedenis van de nieu we staat. Volgens de Joodse tijdrekening was het de vijfde dag van Ijar 5708. Op 15 mei begon de Palestijnse oorlog. De totstandkoming van de huidige grenzen van Israël is gepaard gegaan met een felle strijd. Een strijd waarin de Joodse militaire een heden zich geconfronteerd zagen met vijf verschillende Arabische comman do's. De Joodse troepen moesten tege lijk strijden tegen Egyptische, Syrische Libanese, Irakeese en Transjordaanse strijdkrachten. Maar slechts de laatst genoemden waren werkelijk goed geor ganiseerd. Het Arabische Legioen, dat onder leiding stond van de legendarische Brit Glubb Pasja, was het enige Ara bische leger van formaat dat aan de oorlog deelnam. Over de totale sterkte van de Arabi sche strijdkrachten in de Palestijnse oorlog zijn nog altijd geen exacte cijfers gepubliceerd, en de schattingen van waarnemers lopen nogal uiteen. Maar misschien mag men zeggen dat de Ara bieren aanvankelijk in totaal twintig tot vijentwintigduizend man in de strijd hadden geworpen, terwijl de Joden tien duizend soldaten op de been hadden ge bracht. De Arabieren beschikten boven dien over betere wapens dan hun tegen standers Zij konden werken met zwaar geschut, terwijl de Joden in de eerste fase van de strijd slechts van lichte be wapening voorzien waren. Maar wat de Joden aan mankracht en bewapening te kort kwanten, dat compenseerden zij met hun verbeten heid. Het moreel van de Israëlische strijdkrachten was bijzonder goed. Zij wisten waarvoor zij streden, en zij be seften de noodzaak vol te houden om niet vernietigd te worden. Er be stond voor hen geen mogelijkheid tot een terugtocht. Als zij niet in de zee gedreven wilden worden, moesten zij hun tegenstanders de baas blijven. Het eerste deel van de strijd duurde van 15 mei tot 11 juni; toen de Ver enigde Naties een wapenstilstand wisten op te leggen. Die wapenstil stand heeft vier weken geduurd. In de nacht van 7 op 8 juli werd door Egypte de strijd heropend. De tweede fase van de Palestijnse oorlog heeft slechts 11 dagen geduurd, en in deze periode leden de Arabische strijdkrach ten ernstige verliezen. Maar de tweede wapenstilstand bracht geen werkelijk „staakt-het-vuren" Men heeft deze pe riode wel die van de „shooting truce" genoemd. In november en december 1948 en in januari 1949 hebben er na melijk nog militaire operaties plaats gevonden, waarbij onder meer de Ne- geb in Israëlische handen kwam. Ten slotte werden in de maanden februari, maart en april achtereenvolgens wa penstilstanden gesloten tussen Israël enerzijds en Egypte, de Libanon en Sy rië anderzijds. In 1949 kwam aan de Pa lestijnse oorlog als zodanig officieel een einde, maar beperkte gewapende con flicten zijn er sindsdien nog herhaalde lijk geweest. Tijdens de Palestijnse oorlog zijn duf. zenden Arabieren van het Joodse gebied naar de omringende Ara bische landen getrokken. Volgens de Israëlische lezing van het geval waren de Arabische bewoners van het aan de Joden toegewezen deel van Palestina Met het tekenen van pretplaatjes is vandaag de dag een goede boter ham te verdienen. Wie de flair heeft een typetje te creëren, dat het doet op de internationale markt, kan ver der alle andere bekommernissen wel aan de kant zetten. Hij is binnen. Nu gaat dat natuurlijk niet zo een voudig als het hier staat, want op het stuk van humor lopen de smaken over de grenzen even ver uiteen als die van belegen Edammer en Camembert. De Fransen bijv. hebben het in de plaatjeshumor nooit ver gebracht. Althans in het genre, dat men in Nederland aanduidt met .cartoons". Dit schijnt met zijn voor keur voor het irreële en de abstractie wel zo duidelijk een Engels-Ameri kaans geestesproduct, dat de Parijse producenten er nooit een woord in te zeggen hebben gekregen. Die cartoon humor, zoals hij zich vooral in Ame rika in de „New Yorker" heeft ont wikkeld, is van 'n kristallen hardheid. Bij voorkeur hanteert men als typetjes enigszins afgedwaalde mannetjes met lege ogen en vage gebaren. Woorde loos als de prentjes moeten ook de reacties van de kijker zijn Geen vervaarlijk gebrul maar hoogstens een onderdrukt gegrinnik. Pret- olaatjeskijkers zijn dus lieden van het intellectuele soort, die Franse wijn preferen boven dubbel-gebeide en het Boekenbal boven alles. Enigszins rondborstige humoristen vinden cartoonhumor als regel schraal, bedacht en onmenselijk. Zij hebben gelijk. Maar de cartoon-intellectueel heeft ook recht op zijn pretje. De Fransen, zo constateerden wij al, kunnen met de cartoons niet goed overweg. Daarom heeft de publicatie van Bosc's grapjes ons enigszins verbaasd Wil men nu per se Nederland verrassen, dan weten wij wel beter bekende namen. Maar Bosc blijkt zich goed op zijn voor beelden te hebben geschoold en even ais Steinberg en Thurber heeft hij de grap ontdekt van de eindeloze variatie op een bekend thema. Bij hem zijn dat vooral de robot-achtige soldatencolonnes en het onbekende eiland, het een en ander laat zich nog combineren ook. Paris Match laat hem regelmatig op de laatste pagina aan het beeld. En Paris Match weet hoe zij Americana in het Gal lisch moet vertalen. De humor van Bosc is even koud als die van de Amerikanen, maar zij mist de on gegeneerdheid, die de Amerikaanse pret nog een zekere authenticiteit geeft. Evenmin heeft zij die diep zinnige onbenulligheid van de echte Punch-humor. Bosc is dus een Fransman die Engels probeert te spreken. En wat men dan ook over de kwaliteit mag zeggen, het resultaat is ongetwijfeld lachwekkend. B. Kr. „Homo Sapiens" door Bosc Uitg. De Bezige Bij, Amsterdam. (Van onze Romeinse correspondent) Het apparaat voor de verkiezings strijd in Italië komt langzamer hand op gang, einde april zal het op volle toeren draaien en eerst tot stilstand komen, wanneer in de avond van de 25ste mei de laatste kie zer, duizelig, doof en kleurenblind, het stemhokje uitwankelt. Vijftien partijen prijzen het electoraat hun programma's en systemen aan en ieder wijst de op zet èn de plannen van de anderen vastbesloten van de hand, behalve de minuscule partyen van de republiekei- nen en radicalen, die zich voor deze campagne verbonden hebben. Het ge heel zal de staat twaalf miljard lire kosten, zegt minister Tambroni, die het als bewindsman van Binnenlandse Za ken weten kan. De gezamenlijke politie ke groeperingen zullen er ten slotte 38 miljard tegen aangooien. Hetgeen be tekent o.it in elk van de toekomstige 842 volksvertegenwoordigers 246 se natoren en 596. deputati op hoop van zegen bijna 375.000 gulden geynvesteerd wordt, ongeacht wat het de kandidaten zelf kost. De christendemocraten hebben een leger van éénhonderdentwintig- duizend man uit hun rijen gerecruteerd om huisbezoek te gaan doen. De klei ne liberale partij brengt voor dit doel vijfenveertigduizend man in het veld. Italië zal overstroomd worden met film en reclame-auto's van allerhande for maat en type, terwijl het wagenpark dat de nationale en plaatselijke staven voor hun vervoer ter beschikking ge steld wordt, zelfs in een tijd van tech nocratie en snelverkeer respect af dwingt. Reeds nu houdt het land zijn adem in voor wat de steenrijke re der en oud-burgemeester Achille Lauro, leider van de volksmonarchisten, in pet to heeft. Na het verkiezings-carnaval van vorig jaar, voor de regionale raad van Sardinië, kan onmogelijk meer een limiet aan de fantasie gesteld worden. Het wonderlijkste politieke voort brengsel van 1958 is zonder enige twij fel de „Katholieke Partij voor Natio nale Herleving". Zij zal haar propa ganda slechts met kosters en kerke- knechten, wijwater en wierook kunnen voeren. Behalve immers dat de uit vinders van deze partij het kapita lisme, de openbare school, de mili taire dienst en veruit de meeste bë- lastingen willen opheffen, zijn zij tot de overtuiging gekomen dat het eer ste artikel van de Italiaanse grond wet als volgt gewijzigd moet worden: „De Italiaanse Staat erkent het op pergezag van de Paus en voert diens opdrachten uit." Punt. Het komt ons voor dat men hierna de overige ar tikelen van de constitutie gevoeglijk kan schrappen. En wat dunkt u van de Movimento Divorzisti, die een an ker i.» plaats van een deegroller als symbool voert? Het is de partij van hen die hun hoogste heilsverwachtin gen stellen in de wederinvoering van de echtscheiding. De slogan-bedenkers en de affiche-te kenaars werkei onder hoogspanning. Tot op de dag van de verkiezingen zul len zij nieuwe variaties van politieke leuzen verzinnen en nieuwe illustraties daarvan doen uitkomen. Toch is de folk lore er een tikje af, sinds een bedis selende bezuinigingswet ook de vurig ste partij-militanten verbiedt iedere ge vel tot aan de daklijst vol te plakken. AI die heerlijke lectuur is nu verwe zen naar saaie, gemeentelijke aan plakborden. He. anticlericalisme speelt deze maal een even grote als heillo ze rol. De radicalen en de re- publiekeinen, kleinduimpjes, roeren de Togliattij de leider van de Italiaanse communisten. grootste Turkse trom ten deze, de com munisten trommelen lustig mee. Nenni zal het kalmpjes aan moeten doen; hjj heeft zijn partij als „sleutelpartij" in de arena gebracht en als men zich daar niet bij afvraagt: Sleutel tot wat? heeft men nog gelijk ook. Maar deze po sitie dwingt hem tot een knik naar de ze en een lachje naar gene kant, tot niet al te scherp slijpen, opdat velen zijn korf invliegen. Togliatti zal het be slist niet na kunnen laten om te wij zen op de corruptie van de Vaticaans- Amerikaanse horigen, terwijl de vraag over het al of niet toelaten in Italië van geleide projectielen zijn tekenaars tot onuitputtelijke inspiratie zal zijn. De rechtse partijen gaan zich met wel lust werpen op de christendemocratische willekeur en dictatuur, die leidden tot het aan de kant zetten van de potver- tereride gemeenteraad van Napels. De liberalen schilderen de burger als een gekneveld en uitgezogen slachtoffei van de hand over hand toenemende staatsal- macht, maar de sociaaldemocraten kun nen de huidige samenleving niet anders zien en doen zien dan als een losban dige, er maar op los levende club van super-individualisten. Al deze -egen komt neer op de hoof den van Fanfani en zijn christendemo craten, door de integralen voor liber tijns, door de Iaïcisten voor Zwitserse gardisten uitgemaakt, wordt de Demo- crazia Cristiana verantwoordelijk ge steld voor alles, tot het slechte weer toe. Maar hun verfdozen en kleurpot loden blijven niet ongebruikt liggen: er zijn onderwerpen bij dozijnen, die roe pen om uitbeelding in alle tinten van de regenboog. Onder de ruim twee miljoen tellen de nieuwe jaargang van kiezers is een opinie-onderzoek geweest. Het bleek dat 30 procent geen politieke schoe nen heeft, waarin zij vast kunnen staan. De communistische partij, die ongeveer anderhalf miljoen leden heeft, rekent zeker op de steun van zes a zeven miljoen, de christendemo cratische met 1,3 miljoen leden doet Nenni, de leider van de links-socialisten. een gooi naar minimaal twaalf der tien miljoen stemmen, en omdat de verhouding van leden en potentiele vóórstemmers in de andere partijen nagenoeg dezelfde is, is er werk te over aan de propagandawinkel. Tot slot moet nog vermeld worden dat de nieuwe kieswet met boete of gevangenisstraf alle bedienaren van de godsdienst bedreigt, die mis bruik maken van hun bevoegdheid en in de uitoefening van hun ambt partijen bevoordelen of de kiezers trachten te weerhouden op bepaalde lijsten of kan didaten te stemmen. Maar ongetwij feld zullen de bisschoppen hun gelovi gen eraan herinneren, dat communis me en marxisme niet verenigbaar zijn met de katholieke beginselen en ver moedelijk zullen zij wijzen op de huidi ge noodzaak, dat in politicis de katho lieken één zijn. Er bestaat dus een ge rede kans dat er legio aanklachten te gen bisschoppen en tegen de lagere clergé ingediend zullen worden. Niet, zo menen wij, dat deze aanklachten hout zullen snijden, want het concor daat en de grondwet erkennen het recht van de bisschoppen om herderlijke brie ven en instructies te richten aan de geestelijkheid en de gelovigen. Het ar tikel in de nieuwe kieswet is dan ook niet tegen de kerkelijke jurisdictie be doeld, maar gericht tegen voorkomende misbruiken van politieke beïnvloeding. Intussen zal van bepaalde zpde deze wet aangegrepen worden om er een da verende herrie mee te schoppen. Zodat al met al de komende electorale cam pagne pittig belooft te worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9