Plechtige eerste H. Mis van pater Thomas Balm o.e.s.a. Haagsche Comedie speelt weer een stuk van Max Croiset E Nederlandse Opera geeft prachtige uitvoering van Verdi's „Don Carlos" I „NOORD-AKENDAM" WORDT VAN DER AARTSPORTPARK" Zaterdagmiddag officieel geopend Spaarndam dit weekeinde vol feestelijkheid Tragi-comische Amphitryon Luchtvaartclub Icarus" hield tentoonstelling Opening voorjaars expositie van KZOD MAANDAG 21 APRIL 1958 PAGINA 3 ïJinke buit bij inbraak te Haarlem Agent slaags met jongeman die het een meisje lastig maakte C.P.N. WIL INTER PELLEREN OVER RUSTHUISKWESTIE Ernstig ongeval in Haarlem PETER ARYANS NAAR ROTTERDAMS TONEEL Films: ïversen en nieuw stuk van de Neder landse toneelschrijver-acteur Max Croiset is een gebeurtenis in het vaderlandse toneelleven. Croi set heeft reeds bewezen een toneel schrijver van formaat te zijn. Zijn „Amphitryon", dat zaterdagavond in de Haarlemse schouwburg ge speeld werd door de Haagsche Come die, logenstraft die bewering niet. Toch waren wij door dit stuk iets minder geboeid dan door zijn vroe gere werken. Wellicht, omdat Croi set hier getracht heeft het moeilijk ste genre te beoefenen, dat op het toneel denkbaar is: dat van de co medie, die gebaseerd is op een meng sel van weemoed en tragiek. J. W. v. d. V. Passagierslijst m.s. „Sibajak" Voor leden van Geloof en Wetenschap in Amsterdamse Stadsschouwburg Tweede lustrum Van Katholiek Kinder- en Operettekoor in Heemstede „Sint Jacobus" speelt „Stormeiland" Het jubileum van de St.-Felicitasgroep Erezaal voor jhr. F. Teding van Berkhout bij gelegenheid van 75ste verjaardag Schoolwerktuinen aan de Hannie Schaftstraat Henri de Greeve voor de Haarlemse KAV Rector v. d. Zalm voor „De Vrije Tijd" Nieuw-Guinea-avond Mendel-College Geen spreekuur Vernieuwde club gebouw van HKV geopend Bouwplan voor 300 woningen in Heemstede Ten zuiden van Ipenrode Kapelaan J. Wesseling verlaat Heemstede Gemeenteraad Heemstede Beurs van Amsterdam wethouder van onderwijs, sport- j Jpugdzaken te Haarlem, de heer D. „i «Pluk, heelt zaterdagmiddag het „jwe sportveldencomplex in Haarlem- Het* offlcieel voor geopend verklaard, riuia ,relueucomplex, dat werd aange- nffi a Noord-Akendam, heet thans het j 'let 'Aan der Aart-sportpark", de Is ('aarmpp genoemd naar de -,va- r van de sport in Haarlem" de heer de V?n ?er Aart, dié voorzitter is van ke 5, eling Haarlem van de Koninklij- -Nederlandse Voetbalbond, vice-voor- hiea1" .van 'Ie Haarlemse Sportraad en «ae-bestuurslid van diverse andere ^«anisaties op sport betrekking heb- j, ^ethouder Geluk legde, voordat hij 1 complex voor geopend verklaarde, Van naclruk op de <?rote betekenis er- nomdat nog steeds een groot ge- Vp bestaat aan terreinen, zowel voor ®r|nigingen als voor scholen. Hij wees Vp yerband op het feit dat bij vele lenigingen een ledenstop bestaat, "iaat er een tekort aan oefenruimte in u' 00r be ontspanning van de jeugd a net steeds dichter groeiende westen an ons land", aldus de heer Geluk, ti'f u'tbreiding van de sportaccommoda- "p een dringende noodzaak", en sP°rtpark is het tweede grote complex, dat sedert de oorlog in ge- nfp*k is genomen. Het betekent echter "et alleen een uitbreiding van het aan- ai velden, het dient tevens ter vervan- L, ,Yan aubere terreinen, die verval- ®n z\jn of die binnenkort zullen ver dwijnen als gevolg van de uitvoering uitbreidingsplannen. Onder andere fyl het complex aan de Vergierdeweg érdrongen worden door een begraaf- Plaats. Over het grote tekort aan terreinen j-éi de wethouder onder meer, dat op 1 april van dit jaar nog 109 voetbalwed strijden moesten worden gespeeld. Het aantal wedstrijden dat voor andere Ijd'dsporten nog gespeeld moest worden, .bij daarbij nog buiten beschouwing, "tal van uloscholen, scholen voor nij- erheids- en middelbaar onderwijs be- In de nacht van zaterdag op zondag is ingebroken in een perceel aan de vmkenstraat te Haarlem. Via een op een kier staand opsteekraam heeft men Zich toegang verschaft tot het perceel. In een slaapkamer heeft men een kast opengebroken en daaruit twee ijzeren geldkistjes weggenomen. Het ene kistje hield een geldbedrag van f 1800 in; in bet andere kistje zat een bedrag aan geld van f 250 en een spaarbankboekje Het een tegoed van f 1200. De kistjes berden later leeg onder een bed aan getroffen. Zondagavond half 12 werd een agent Van politie die op de Groote Markt te Haarlem surveilleerde aangesproken door twee dames, een 41-jarige vrouw en haar dochter, die de agent om as sistentie verzochten, daar een jonge man, naar later bleek een 19-jarige los arbeider uit Haarlem, het de dochter maakte. De jongeman was een ri °egere vriend van het meisje. Toen iTe agent de losarbeider die in kennelij ke staat van dronkenschap verkeerde aanhield om hem naar het bureau over ie brengen, kreeg hij een klap in het gezicht, hetgeen tot gevolg had dat °ver en weer stompen werden uitge heeld. Met de hulp van een burger slaag de de agent erin de man te overmees teren. Plotseling liet de losarbeider zich eyenwel languit op de straat vallen waar hij bleef liggen. Met een auto van de Tadio-autodienst is hij naar het bureau 'h de Smedestraat vervoerd. Later bleek, dat de jongeman zater dagavond de 42-jarige vader van het fheisje had mishandeld. Omdat de 5°ngeman het het meisje herhaaldelijk astig maakte, werd zij om beurten hoor haar vader en moeder naar haar jC'erk gebracht. Toen de vader zijn doch ter had weggebracht, werd hij in de "medestraat opgewacht door de jonge man, die hem zonder meer een paar stompen gaf. De vader deed eerst zon dagavond aangifte van mishandeling. schikken bovendien over niet voldoen de terreinen voor de schoolsport. Dat is te ernstiger, daar ook de ruimte voor de gymnastieklessen onvoldoende is". De bestedingsbeperking heeft een be langrijke vertraging veroorzaakt bij de ten uitvoerlegging van de plannen voor de aanleg van een aantal sportcom plexen. Een complex aan de Prins Bernhardlaan, waartoe de gemeente raad in 1956 besloot, moet nog worden aangelegd. Eenzelfde situatie bestaat bij de aanleg van een complex aan de Orionweg ten noorden van het Mendel College. In het uitbreidingsplan Einden- hout zijn eveneens sportterreinen opge nomen voor het Coornhertlyceum en voor het r.-k. Meisjeslyceum „Sancta Maria". Het Christelijk Eyceum aan de Emmakade zal nog terreinen moeten krijgen ten westen van de westelijke randweg. Wethouder Geluk deelde me* de, dat men met de aanleg van het complex aan de Prins Bernhardlaan waarschijnlijk nog deze zomer zal be ginnen. Het verheugde de heer Geluk bij zonder, dat het eerste kleedgebouw op het „Van der Aartsportpark" was gereedgekomen. Hij achtte namelijk een goed geoutilleerd kleedgebouw onontbeerlijk voor juiste beoefening van de sport. Het verbaasde de wet houder daarom zeer, dat men nog steeds bezwaren maakt tegen het feit, dat men voor een behoorlijke ac commodatie van een kleedhuis zorgt. Hjj vergeleek in verband daarmee de bouwkosten van het eerste kleedge bouw op het „Van der Aartsportpark" met die van het vorig jaar gereed gekomen Havenkantoor aan het Noor der Buitenspaarne. Beide gebouwen hebben vrijwel evenveel gekost. In het Havenkantoor verblijven slechts ongeveer tien mensen; het kleedge bouw wordt per week gebruikt door ongeveer 1500 tot 2000 personen. De bouw van een tweede kleedgebouw achtte de heer Geluk daarom drin gend gewenst. Het nieuwe sportpark wordt op de za terdagen en op de zondagen alsmede op de zomeravonden gebruikt door acht voetbalverenigingen, een hockey vereni ging, een athletiekvereniging en drie honkbalverenigingen. Verder rijden de wielrenners woensdagavonds op de wie lerbaan, terwijl de Hildebrandschool de Louise de Colignyschool de r.-k. Lage re Technische School en vijf lagere scholen overdag van de terreinen ge bruik maken. De officiële opening van het „Van der Aartsportpark" werd opgeluisterd door een grote sportoptocht, waarin alle takken waren vertegenwoordigd. Na de parade werden door verschil lende gymnastiekverenigingen demon straties gegeven. De voetballers, hoc keyers, honkballers en softbalsters vierden het feest op de hun eigen wenze. Zondag was het voetbaltoer nooi om de „Van der Aart-beker" het belangrijkste evenement. Het Haarlemse gemeenteraadslid, mr. M. D. Proper (C.P.N.) heeft aan het College van B. en W. meegedeeld in de eerstvolgende raadsvergadering de vol gende interpellatie te willen stellen: Donderdag 3 april 1958 heeft het Col lege van Burgemeester en Wethouders van onze gemeente een aantal bejaar de patiënten doen verwijderen uit een particulier rusthuis in Haarlem-Zuid, die daar werden verpleegd op kosten van de gemeente. Ondergetekende vraagt bij dezen de Raad verlof in de eerstkomende ge meenteraadsvergadering aan het Colle ge van Burgemeester en Wethouders de volgende vragen te stellen: 1. Is de exploitante van het betrok ken rusthuis tijdig gehoord over de gerezen bezwaren, voordat genoem de maatregel werd genomen, en, zo dit niet het geval is, waarom vond een dergelijke ondervraging niet plaats? 2. Is het juist dat deze veelal gees telijk niet volwaardige bejaarden, die werden overgeplaatst, eerst op de morgen van hun vertrek daarvan een mededeling kregen? 3. Indien dit juist is, ontstond daar door niet nodeloos verwarring en pa niek? 4. Kon die overplaatsing, indien de ze noodzakelijk was, niet op voor de betrokkenen minder pijnlijke wijze uitgevoerd worden? Op de brug tussen de Verspronckweg en het Staten Bolwerk te Haarlem ge beurde zaterdagmiddag om half een een aanrijding, waarbij een 68-jarige Haarlemmer vermoedelijk een schedel- basisfractuur opliep. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis St.-Joannes de Deo. De oorzaak van het ongeval is gelegen in het feit, dat de Haarlemmer, die op de fiets reed, zonder tijdig een teken te geven, linksaf sloeg. Hij kwam daar door in aanrijding met een in dezelfde richting rijdende motorrijder. De Haarlemse acteur Peter Aryans, die sedert twee jaar deel uitmaakt van het Zuidelijk Toneel, zal vanaf het vol gende seizoen spelen bij het Rotterdams Toneel. Het Zuidelijk Toneel zal in zijn huidige samenstelling worden opgeheven en vervangen door de toneelgroep „En semble waarin leden van het voor malig Zuidelijk Toneel, de televisie- speelkern en het Nieuwe Nederlands Toneelgezelschap zullen worden opge- namen. Peter Aryans is echter door de directie van het Rotterdams Toneel uit genodigd het volgend seizoen daar te komen spelen. Het rustieke Spaarndam heeft op in tieme wijze met een aantal kerkelijke plechtigheden en veel buitenkerkelijke hartelijkheid een jong priester, pater Thomas Balm, O.E.S.A., zoon uit een bekend oud Spaarndams geslacht, ge- eerd. Zaterdagmiddag, omstreeks half vijf, werd de neomist even buiten Spaarndam, bij het fort, opgewacht door de Katholieke kring „St.-Adel- bert". De voorzitter hiervan, de heer G. v. d. Beidt, sprak een warm wel komstwoord, waarna de stoet, vooraf gegaan door de Harmonie „Crescendo" naar het hulpkerkje, aan St.-Adalbertus toegewijd, trok, waar de jonge priester werd opgewacht door een stoet bruid jes, die hem, na een welkomstwoord van kapelaan J. v. d. Velden, door een erepoort het kerkje binnenbracht. Aan het feestelijk versierde altaar fungeerde de neomist met assistentie van zjjn heerbroer, pater W. Balm, evenals hijzelf van de Augustijnenorde en pater Buijs M.S.C., een neef, die se dert kort uit de missie van Brazilië is gekomen, als agens bij een plechtig lof. Teruggekeerd door het bevlagde Spaarndam in het ouderlijk huis, werd hem vervolgens een serenade gebracht door de harmonie. Om acht uur die avond was de feesteling met dezelfde as sistentie agens 'bij een plechtig lof in de kerk van St.-Jacobus de meerde re in Haarlemmerliede, waar pastoor B. Keijer hem had welkom geheten. 9? GETUIGENOPROEP De Haarlemse Politie roept getuigen op van het onge val dat zaterdagmiddag om kwart over vier gebeurde op de Herensingel, waar bij een scooterberijdster en een wielrij der betrokken waren. De scooterrijdster, ®®n 49-jarige Amsterdamse, liep daarbij aohaafwonden op. De wielrijder, een 15- Jarige fabrieksarbeider uit Haarlem, had geen verwondingen. Zijn fiets werd Seheel vernield. *®ANS HALS: Een man kwam terug, 14 j. «•30, 7, 9.15 uur. Dl. 2.30, 8 uur. vS>0: Sayonara, 14 j. 2, 6.30, 9.15 uur. "IINERVA: Zo.: Dwars door Parijs, 14 jaar, J. 9.15 uur. Ma.: La Strada, 18 j., 8.15 uur. -Do.: De Wereldzee, a. 1., 8.15 uur. gEMBRANDT: Quo Vadis, 14 j. 2, 7.30 u. "OXYT.m. zo.: Mohawk, 14 j. «•30. 7, 9.15 uur. •Ma. t.m. do.: Tarzan en de Wazuri-dia- jhianten, 14 j. 2.30, 7, 9.15 uur. «UDIO: De lord, de lady en de butler, JUe leeft, (derde week) 2.15, 7. 9.15 uur. fJke ochtend: H. K. H. Prinses Beatrix Jh de West, alle leeft.; 10, 11, 12 uur. «evens staatsiebezoek van Engels vorsten paar aan Nederland. r. Maandag 21 april b6'r°le Kerk, Haarlem, 15.30 uur: Beiaard- iPeling door Arie Peters, stadsbeiaardier. R yeicertgebouw, 20 uur: Concert door dé g Stedelijk Gemengd Koor o.l.v. Ger Pj. Rarbanson. SolisteGré Donker, alt. e.a mma: Mozart. Mendelssohn, Flipse oii'aésschouwburg, 19.45 uur: Dilettanten kj'yette Gezelschap met „Duizend en één bf!"'; muziek Johann Strauss. Van Jbkmann, Groote Markt, 20 uur: Elise spte Gasteren-Menagé Challa uit Amsterdam „Sna voor Geloof en Wetenschap over °Ven?',e en Mexico", historisch cultureel hi.m ,'cht met zanS en guitaarbegeleiding Hui de guitarist Pleter van der Staak, bare retar'e: Spaarndam, 20 uur: Open- Spa„ vergadering van het Wijkcomité Claa am' Llicaü' °ude Gracht 29, 20 uur: Dr. A. M. gip_s sPreekt voor de St. Adelbertvereni- Vraagj^er, het onderwerp „Het Belasting- Ce- Dinsdag 22 april eert ''Bebouw, 20.15 uur: Tweede con- ho"e Beethoven-cyclus door het Noord- Arenrt ^hilharmoniseh Orkest o.l.v. Henri Hrogra' Ricardo Odnoposoff, viool. cOiw.Jn1!a Ouverture „Leonore II", viool- Start.' „ymf°nie no. 7. PPeret*lc^Suwlmr®> 19-45 uur: Dilettanten Nacht". Gezelschap met „Duizend en één Raadi, nuIZ'(1k Johann Strauss, "aad rt!Uls' Zand voort: Vergadering van de - Remk» Semecnte Zandvoort. mi„„? '"theater, 12.4013.20 uur: Veer- het ABC-eabaret o.l.v. Corrle Vonk et Pauze-theater. De geschiedenis van Amphytrion kent men. lautus schreef reeds een comedie over de jonge voCSt Amphytrion, die in de eerste nacht van zijn huwelijk met de Thebaanse prinses Alcmène ten strij de trekt om de beide broers van zijn jonge vrouw te wreken. Die nacht ech ter verschijnt Zeus bij Alemène en ver leidt haar in de gestalte van Amphy trion.. Dies zal zij als zoon een halt-god ter wereld brengen, de vermaarde He racles. Bij Molière werd Amphytrion een domme, bedrogen echtgenoot en Zeus een Lebemann. Von Kleist legt de nadruk op Alcmène's mengeling van trots en schaamte. Giraudoux schreef een flonkerend woordenspel over Am phytrion. Max Croiset heeft de oude mythe op zijn eigen wijze naverteld. Bij hem vreest Alcmène het huwelijk met Am- phytrioh en verleidt deze zijn eigen vrouw te suggereren, dat hij de opper god Zeus is. Voor Croiset is de oude mythe slechts een aanleiding om een tragiek te bezingen: de tragiek van de echtgenoten, die ver van elkaar leven en middels allerlei bedriegerijtjes en leugentjes elkaar moeten vinden. Din gen waar iedereen om lacht, hoewel ze in wezen tragisch zijn. Ook deze „Am phitryon" is een blijspel geworden. „Ze krijgen elkaar". Maar dan toch een blij spel, dat met een myrrhe-saus wordt opgediend. Het is op en top modern. Het laat de klassieke motieven voor wat ze zijn. Als steeds bij Croiset, gaat het ook hier om de inter-menselijke verhoudin gen, met welke dure uitdrukking het kat-en-muisspel tussen Amphitryon en Alcmène wordt bedoeld. Vandaar dat de regie van Max Croiset zelf bei de personnages in de mise en scène voortdurend om elkaar heen laat draai en. Vandaar de voortdurende aarzeling om het paleis symbool van rust en ordening binnen te gaan. Ons be zwaar is echter, dat er wat te veel ge praat werd. Men werd er moe van. Want Croiset is niet de spitse woord kunstenaar. Al zijn phrasen wil hij la den met diepe gedachten en dat wordt te veel. Dan houdt de comedie aan de grond. Pas tegen het eind van het eer ste bedrijf voelt men ineens het theater, wanneer Amphitryon als Zeus zijn eigen vrouw overrompelt. Om dat ene, grote moment hadden wij de avond niet willen missen. Maar wij herinneren ons werken van Max Croiset die als geheel sterker uit de bus kwamen. W. Hussum had een prach tig, modern decor ontworpen van ge kleurde verticale banen en een witte tempel met oranje-rood dak. Al even kleurig waren de costuums, die mevr. Noordhoek had getekend. Jurriaan An- driessen schreef de muziek, die naliet indruk te maken. Elisabeth Andersen was een prachti ge, uiterst genuanceerde Alcmène, die de vele wendingen van haar tekst in klank en uitdrukking nauwkeurig wist te volgen. Vooral dié mengeling van angst en onbedoeld verwachten aan het einde van het eerste bedrijf samen met Amphitryon was een juweeltje van woordloos toneelspel. Naarmate de avond vorderde toonde Guus Hermus als Amphitryon een steeds krachtiger partner voor haar. Zijn jeugdige levens aanvaarding in het begin leek ons wat al te overdreven, vergeleken bij de le vensangst die hij tegelijkertijd moest uitbeelden. Cees Laseur maakte van Alcmènes vader, Electryon, een huis vaderlijk burgermannetje, die nergens de allure had van een Griekse vorst. Zelfs al moest hij als vorst klein en on standvastig zijn; al moest hij zijn doch ter boven alles beminnen: hij moest toch een vorst zijn, die tenslotte zjjn schoonzoon ten oorlog zendt om zijn beide zoons te wreken. Nu werd het bij Laseur een zoveelste vermomming van vader Doorsnee. Jules Croiset speel de het korte rolletje van de bode. Gezien het onderwerp van,dit blijspel, is „Amphitryon" niet bepaald een stuk om er zijn al te jeugdige kinderen mee been te nemen. In een kamer van het parochiehuis van de St.-Jozefparochie aan het Don kere Begijnhof hield de bijna drie jaar geleden opgerichte katholieke lucht vaartclub Icarus" zaterdag en zon dag een tentoonstelling van modelzweef vliegtuigen en lijnbestuurde motormo delvliegtuigen. Bovendien kon men er kennis maken met in aanbouw zijnde rubbermodellen en een straalmotor. Dit laatste was een mooi werkstuk van een der leden, die dit vervaardig de tijdens zijn leerlingentijd bij een Haarlemse machinefabriek. Het is overigens juist deze zelfwerkzaamheid, die door de club wordt gepropageerd. Dit geschiedt onder leiding van de heer G. Witteman, die zowel het voor zitterschap van de vereniging vervult als de technische leiding heeft. De in oktober 1955 opgerichte vereniging telt ongeveer dertig leden van twaalf jaar af en heeft in haar korte bestaansperio- de reeds enige keren geëxposeerd. Men ving in de vereniging op de jongeren die buiten ander clubverband bleven. Met de modellen wordt gevlogen in een duinkom aan de Westerduinweg in Aerdenhout; de vereniging hoopt er in te slagen binnenkort een terreintje in Vogelenzang te verwerven. Icarus is niet aan een parochie ver bonden, maar 'n interparochiële vereni ging. Als overkoepelend orgaan treedt de Kon. Ned. ver. voor luchtvaart op en de leden ontvangen het luchtvaart blad van de KNVvL. Nu er voldoende toestellen zijn, dit is twee per lid, zal worden begonnen met deel te nemen aan wedstrijden. De vereniging zal te vens van de partij zijn bij de in okto ber in de Vishal te houden tentoonstel ling van de katholieke jeugdraad waar in de katholieke jeugd- en hobby-clubs iets van hun werk kunnen laten zien. De expositie van „Icarus" gaf een duidelijk beeld van de verschillende klassen van de „Nordic", waarmee wordt gevlogen. Opmerkelijk waren bij voorbeeld de modellen Uranus, waar aan Han Brocke zes maanden heeft gewerkt, Oberon van P. de Graaft en Aigley van J. Timmers. De „gewone" modellen vragen ongeveer veertig werkuren. De leden komen elke maan dagavond en bovendien 's woensdags een maal per veertien dagen bij el kaar. Hun clubgebouw is gevestigd in de St. Jozefschool aan de Nieuw Gracht. Op ons bureau aan de Smedestraat te Haarlem ligt vanaf heden ter inzage de pasagierslijst van het m.s. „Sibajak", dat 27 april te Rotterdam wordt verwacht. n de Amsterdamse Stadsschouw burg ging zondagmiddag voor leden van Geloof en Wetenschap Verdi's „Don Carlos". Het punt van uitgang voor dit drama bood Schil ler, maar Joseph Méry en Camille du Loche hebben de politieke intrige van Schillers wereldhistorische figu ren gedeeltelijk vervangen door een romantisch mystiek-element. Verdi schreef Don ^Carlos voor Parijs, en het is bekend, dat hij aan dit werk, dat hem niet bijzonder vlot uit de pen vloeide, grote zorg heeft besteed. Ofschoon de bombast van de libret tisten, die hier in één tafereel op tochten, hymnen, feestkoren, klaag liederen, brandstapels, klokkengelui en engelenkoren bont dooréénmen- gen, de tegenwoordige toeschouwer toch wel even doet glimlachen, heeft Verdi het verloop van het drama in zijn muziek met pijnlijke nauwkeu righeid gevolgd. Voortdurend rea geert de muziek slagvaardig op het gegeven. Toch verheffen de muzikale invallen zich niet overal tot die hoog te, waarop wij Verdi zo onvoorwaar delijk bewonderen. Waarschijnlijk heeft de vloed van woorden hem soms vleugellam gemaakt. Een ander nadeel van het libretto is nog, dat aan het slot niet duidelijk wordt wat er met Elisabetta en Don Caplos ge schiedt. Overigens heeft Verdi ook in deze partituur een hoogte bereikt, die „Don Carlos" stempelt tot een meesterwerk der muziekdramatische literatuur. Phi lips II is de eenzame figuur die het drama geheel beheerst, ook wanneer hij niet zelf op het toneel is. In hem voltrekt zich de tragedie van het ver trouwen. Met groot meesterschap heeft Verdi deze figuur gemodelleerd: een eenzaam, door twijfel en onrust beze ten echtgenoot en vader. Met onge ëvenaarde allure heeft Guus Hoekman deze zware rol op de planken gebracht. Hoe langer hoe meer blijkt Hoekman een groot artist te zijn. Hij geeft prach tige klank wanneer de scène dit vraagt en hjj durft ook lelijk te zingen wan neer dat de handeling ten goede komt. Het gaat er bij hem slechts om een mens met al zijn twijfels en wantrou wen dramatisch uit te beelden. Dit doet hij naar mijn smaak op volmaakte wijze. De andere figuren, ofschoon niet zo schitterend als Philips II, zijn evenzeer geniaal uitgebeeld. De tedere ^schoon- heid en innige liefde van Elisabetta werd door Maria van Dongen prachtig gerealiseerd. Deze zangeres heeft een groot operatalent, dat zeker nog meer zal groeien en rijker zal worden. De donkere, onheilbrengende passie van prinses-Eboli werd sterk gespeeld en ge zongen door Annie Delorie. Haar aria in de derde acte had grote vocale en dramatische kwaliteiten. Johan van der Zalm heeft als de edelmoedige Don Car- olledig kunnen overtuigen, evenals Paolo Gorin die zjjn rol van Posa met de nodige idealistische gloed heeft ge bracht. Gerard Groot leverde prachtig werk in zijn weliswaar kleine doch be langrijke aandeel als de groot inquisi teur. Hoogtepunten uit deze opvoering? Er wax-en er vele. Enkele ervan wil ik met nadruk noemen: het tafereel dat begint met de monoloog van Philips, zit tend in het grote vertrek aan zijn schrijftafel. Dit was klassewerk, van Guus Hoekman, evenals het daarop vol gende grandiose gesprek met Gerard Groot als groot-inquisiteur. Ook de ly rische schoonheid van Elisabetta's laat ste aria ontroerde diep. Veel respect heb ik voor het prachtig reagerende orkest onder leiding van Arrigo Guarnieri, alsook voor de zeer smaakvolle décors. Een mooie uitvoe ring, waarmede de Nederlandse opera de leden van G en W. zeer aan zich heeft erplicht. J. L. Om tien uur zondagochtend werd door de neomist in het hulpkerkje te Spaarndam een plechtige H. Mis uit dankbaarheid opgedragen. De jonge priester werd hierbij geassisteerd door pastoor B. Keyer, als presbyter-assis- tens. Kapelaan v. d. Velden fungeerde als sub-diaken en zjjn heerbroer, die te vens de feestpredikatie hield, als diaken. In de feestpreek werkte pater W. Balm de woorden van een Frans bis schop uit: Het grootste geschenk is de mensgeworden Zoon van God. die ons heeft nagelaten zijn Kerk en zijn schoon ste gaven in die Kerk zijn de priesters. In dit thema wees de feestpredikant op de bijzondere liefde van God, die van het begin van Zjjn leven tot op het Kruis onze Hogepriester is geweest. Al les wat in dit Goddelijk leven is ge beurd, wordt herhaald en zo zijn we al len van het priesterlijk geslacht, geroe pen ééns de totale Christus te vormen. Het is daarom feest, omdat deze jonge priester door de handoplegging door de bisschop, dezelfde macht heeft gekre gen, die Christus aan Zijn apostelen heeft gegeven. De feestpredikant ver zocht de aanwezigen voor de neomist te blijven bidder). Zich tot de familie wendend, dankte hij de ouders voor hun voorbeeld, ge bed en offerzin, waardoor zij aan de jonge priester een gezin hebben gege ven, waarin de priesterroeping tot ont plooiing kon komen en dankte hij hen voor dit alles. Het zangkoor verzorgde naast de wis selende gezangen op verzoek van de neomist de volkszang o.l.v. de heer L. Warmerdam en met diens zoon aan het orgel. Tijdens de uitreiking van de H Communie werden nog enkele meer stemmige sacramentsstukjes uitge voerd. In de middag om drie uur had een besloten receptie plaats, tijdens welke het parochiegeschenk door de feestcommissie werd aangeboden, be staande uit een kofferschrijfmachine en de rest onder couvert. Na het plechtig danklof, dat daarna om half vier plaats vond, kregen de parochianen en ande re belangstellenden de gelegenheid te feliciteren, waarvan een druk gebruik is gemaakt. Gistermiddag heeft het Kath. Kin der- en Operettekoor te Heemstede in de grote zaal van „Nieuw-Berkenrode" te Heemstede zijn tienjarig bestaan ge vierd met een uitvoering van „Zigeuner leven" van A. I. Knaap en A. Th. Vis. Het is een allerplezierigst feest gewor den voor de kinderen zelf, die onder lei ding van Bob Jansen en Evert Haak speelden en zongen, dat het een lieve lust was. Maar niet minder voor de ouders, de ooms en de tantes in de zaal, die een middag lang genoten heb ben van het gebodene. Het heeft geen zin om aan buitenstaanders een kriti sche beschouwing voor te leggen over de prestaties van de kinderen. Wie er bij is geweest, is onder de bekoring gekomen van het spel. De aandacht en het applaus van het publiek zjjn voor de kinderen de mooiste beloning ge weest, die zij zich denken konden. Ze kunnen met een gerust hart hun volgend lustrum tegemoetgaan. Zondagavond heeft de toneelvereni ging „Sint Jacobus" te Haarlemmerlie de in het verenigingsgebouw te Spaarn- woude de laatste voorstelling van haar seizoen gegeven. Opgevoerd werd „Stormeiland" van B. Bertina. De voor zitter herinnerde er in zjjn openings woord aan, dat de leden van de vereni ging zich vaak offers moeten getroos ten om de voorstelling tot een succes te maken. In dit verband wees hjj op een der hoofdrolspelers, die zjjn grote rol deze avond moest spelen, hoewel hjj juist verbljjd was met de geboorte van een zoon. „Stormeiland" is een stuk van de zee, waarin trouw aan de zee en lief de voor een vrouw om de voorrang strq- den. De heer Oud Jr. had als regisseur zijn spelers goed in de hand. Zjj speel den hun rollen met overgave en het publiek luisterde gespannen naar de ontwikkeling op 't toneel. Een dank baar applaus verzekerde de medewer kenden aan het stuk van de goede ge voelens van de aanwezigen. Na af loop bleef men op de muziek van The Swing Specials nog enige tijd genoege- ljjk dansen. Het 12^-jarig bestaan van de St. Felicitasgroep in de parochie van de H. H. Elisabeth en Barbara te Haar lem is zondag met veel luister gevierd. Uit dankbaarheid en tot intentie van al le leden en allen die hebben medege werkt aan het vrouweljjk jeugdwerk werd 's morgens een H. Mis opgedra gen waarbjj de groepsaalmoezenier, kapelaan W. Akkermans de feestpre- dicatie hield. Hjj wees de ouders op hun plichten ten aanzien van de opvoe ding van de jeugd. Aan het einde van een ontbjjt, dat gehouden werd bjj de Eerwaarde Zus ters aan de Kloosterstraat, brachten ve len met woorden en geschenken tot uit drukking hoezeer zij het werk van de groep waarderen. Pastoor S. Mol bood namens het kerkbestuur een gift voor het clubwerk aan. Kapelaan Beugels- djjk uit Den Haag aalmoezenier in Haar lem tjjdens de oprichting van de groep haalde herinneringen uit die periode op. Dat deed eveneens mevrouw L. Catea- Laurens, die in oktober 1945 de St.-Fe licitasgroep oprichtte. De heer Staal sprak namens het groepscomité; de hop man Bergman als leider van de St.- Rafaëlgroep, de jongensgroep van de VKJB m dezelfde parochie. De groepsleidster mejuffrouw Ans Koers sprak tenslotte woorden van dank. Zjj reikte tevens de prjjzen uit, die waren gewonnen bjj de zogeheten knipkaartenactie. Deze actie had ten doel het geld voor de feestelijkheden bjjeen te bengen. Voor een groot aantal kinderen werd 's middags in de zaal van gebouw „Flora" aan het Pretoriaplein een feestmiddag gehouden. De meisjes beleefden daar enige uren plezier van een poppenkast, een goochelaar en enkele films. Tot besluit van de fes tiviteiten wordt zondag 4 mei een toneelavond gehouden in de Haar lemse Kegelbond. De r.-k. Rederijkers kamer „Alberdingk Thjjm" zal dan onder regie van Ton van Otterlo een opvoering geven van het blijspel „Het witte schaap van de familie". Het Oud-Studenten Toneel uit Leiden speelt vrjjdag 25 april 's avonds in het Minerva-theater vier een-acters ten ba te van het Studenten Sanatoriumfonds te Laren. D traditionele voorjaarstentoon stelling van Kunst zjj ons doel is zaterdagmiddag in het Van Looymuseum geopend. Het feit dat een van zjjn leden, jhr. F. Teding van Berkhout bij gelegenheid van zijn 75e verjaardag werd gedecoreerd met een erezaal leverde behalve een on gekend groot en illuster gezelschap ook dr. J. E. baron de Vos van Steen- wjjk, oud-burgemeester van Haarlem en oud-commissaris van de koningin in Noord-Holland, op als inleidend spreker. In een met geestige woordspelingen gekruide voordracht behandelde spr. het begrip amateur, dat hij op een ern stige wijze, echter vanuit een meer speelse instelling benaderde. Zjjn vriendschap tot de gehonoreerde vorm de volgens hem de wankele basis van zjjn optreden. De betiteling van de in feite eervolle positie van amateur als belangeloos vereerder is gedevalueerd. In zjjn afleiding „amateuristisch" dat vaak gekoppeld wordt aan „Gedoe" is de betekenis zelfs bepaald ongunstig. Een Nederlands geleerde heeft ama teurs eens gekarakteriseerd als men sen die er wel vóór maar er niet ach ter zjjn. Het amateurisme is t.a.v. de geneeskunst bij de wet strafbaar maar bij de jacht is het juist de beroepsja ger die als broodjager smalend wordt gelaakt Is het amateuristisch beoefenen van de wetenschap te begrenzen, in de kunst is de grens met beroepsmatige beoefening vervloeiend. Van verschil lende standpunten uit komt men tot an dere definities. Daarom is het goed dat in K.Z.O.D. beide categorieën vreed zaam naast elkaar kunnen werken. Ook het beoordelen van kunst vergt een rij pingsproces en daarom zjjn er ook in dit amateurisme gradaties. Van mijn vader heb ik al geleerd, al dus baron de Vos van Steenwjjk, dat het onderwerp er niet toe doet, als het maar goed gedaan is. Voor de minder gevormde is het dikwijls moeilijk het gezag van de ervaren kunstkijker te ne geren en zich een persoonlijk oordeel te vormen. Hij eindigde met de exposant te bedanken dat hij „ons wil laten mee genieten van de bron van zijn eigen ge luk." B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor een terrein van 7200 m2 aan de Hannie Schaftstraat voor lopig te bestemmen voor school- en werktuinen. Voor de inrichting daarvan zal ongeveer 1100 nodig zijn, om welk bedrag de raad gevraagd wordt. Het school tuinwerk in Haarlem-oost wordt al jarenlang gehandicapt door het feit, dat de thans in gebruik zijnde tuinen gelegen zijn aan de Van Oosten de Bruynstraat, de Marnixstraat en de mr. Jan Gerritszlaan, zodat de kinde ren en hun begeleiders vaak nog grote verkeerswegen moeten kruisenook. B. en W. stellen voorts voor om het verzoek van de Fröbelschool-Vereniging „Wilhelmina" om geiden te verstrek ken voor het aanschaffen van een olie kachel voor haar school aan de Oranje kade, te verwerpen. Gebleken is, dat de oliekachel reeds was aangevraagd, en dat de beide kolenkachels die daar door vervangen moesten worden, nog lang niet versleten waren. De Haarlemse K.A.V. heeft vrijdag avond in het gebouw Sint Bavo Henri de Greeve pr. te gast gehad, die zijn in 1953 geschreven Mariaspel „Commissie voor objectief onderzoek" ten tonele voerde. Wij hebben over dit spel en de vertolking door de schrijver reeds uit voerig geschreven, zodat wij thans vol staan met de vermelding. Het publiek toonde zich zichtbaar ontroerd door de voordracht. Mevrouw Corry Ex-Willems uit Nij megen zorgde voor de muzikale omlijs ting aan de vleugel; zij zou ongetwijfeld meer eer van haar werk hebben gehad wanneer haar een beter instrument ter beschikking had gestaan. Van de voor zitster van de K.A.V., mevrouw Ouden dijk, ontving zij een prachtig bouquet rose anjers. De zeer talrijke K.A.V.- sters kunnen op een zeer geslaagde avond terugzien. Onder de gasten bevon den zich mejuffrouw A. Bolsius, presi dente van het Vrouwengilde, verschil lende zusters en kapelaans. Vrijdagavond heeft rector van der i'™ "Alkmaar voor het comité „De Vrije Tijd" gesproken over de ver anderingen in de Kerk. De rector heeft er nadrukkelijk op gewezen, dat wel de voorschriften van de Kerk gewijzigd kunnen worden, maar dat deze wijzigin gen nooit betrekking kunnen hebben op de leer van Christus zelf. Na de pauze sprak de rector over zijn reis naar Noorwegen. Hij toonde prachtige kleu renfoto's van Hamburg, Denemarken en Noorwegen en lichtte deze toe. Rector van der Zalm sprak er zijn te vredenheid over uit, dat hij nu mocht spreken voor een gezelschap van 110 a 120 leden van „De Vrije Tijd". Toen hij tien jaar geleden als kapelaan in de Amsterdamse Buurt de oprichting van „De Vrije Tijd" meemaakte, moest er soms voor slechts tie a twaalf perso nen gesproken worden. Het bestuur van het Willibrordus- Apostolaat op het Mendel-College her innert ouders en huisgenoten van de Mendeliers aan de tweede Missieavond mede als voorbereiding op de AMATE. Zoals reeds enkele weken geleden is aangekondigd wordt deze avond gehou den op dinsdag 22 april om 8 uur in de aula van het Mendel-College. Pater Provinciaal dr. Ah. v. d. Weij- den zal spreken over de Missie op N.- Guinea in het algemeen en die van de Augustijnen in het bijzonder. Hij zal zijn woord uitvoerig toelichten met lichtbeelden. In verband met deze avond houdt de rector zijn wekelijkse spreek uur hedenavond i. p. v. morgenavond. Ook vrijdagavond 25 april houdt hij een extra spreekuur, omdat volgende week dinsdag de inschrijving van nieu we leerlingen begint. Wethouder W. C. Bakker zal dinsdag, wethouder D. J. A. Geluk zal donder dag geen spreekuur houden. De Bloemendaalse wethouders mej. dr. M. Nolte en de heer J. C. Hqszeler zullen deze week geen spreekuur hou den. Wethouder D. J. A. Geluk heeft zon dagmiddag de verbeterde bootruimte en accommodatie van het kleedlokaal van de Haarlemse kanovereniging aan de Schalkwijkerweg officieel geopend. Hij heeft daarbij tevens een C 10 (Een Canadese kano, die plaats biedt aan tien personen) met een emmer tje Spaarnewater gedoopt tot „zo vast als Haarlem". Daarmede verschilt de naam maar heel weinig van haar oorspronkelijke. De boot is eerder in het bezit geweest van een Duitse vereniging en was toen „zo vast als Dortmund" genaamd. De Duitsers hebben de boot na kort ge bruik aan Nederland verkocht. Het is de tweede Canadese kano, die bij een Nederlandse kanovereniging is te vin den; de eerste C 10 kocht en is nog in bezit van de vereniging „Quo Vadis" in Koog aan de Zaan. Dat de Haarlem mers er in zjjn geslaagd een bedrag van bqna anderhalf duizend gulden voor de boot bijeen te brengen danken zij aan het taai volhouden van hun ac tie oud papier, waarmee zij ongeveer vier jaar geleden zijn gestart. De voorzitter van de H.K.V, de heer A. J. Wit bracht allereerst dank aan de dienst van Openbare Werken en aan het eveneens aanwezige hoofd van de dienst lichamelijke opvoeding de heer S. Heyers Jr.. Wethouder Geluk sprak in zijn openingswoord over de correct heid, vriendschappelijkheid en saamho righeid onder de watersportbeoefena ren, een sport die hem zelf evenmin vreemd is. Namens de Ned. Kano Bond was aanwezig de heer J. Verwilligen uit Amsterdam, die een woord van hul de bracht aan de bedrijvigheid van de gemeente Haarlem in sportzaken. Ver volgens spraken nog de heren J. Jur- gens en K. Broekhoff namens de Haar lemse zeilvereniging, respectievelijk de kanovereniging „De Trekvogels". Laatstgenoemde bood namens zijn ver eniging en de derde Haarlemse kano vereniging „De Spaarnevogels" een ets voor het clubgebouw aan. Vervolgens werd met de C 10 een tochtje door de Haarlemse grachten ge maakt, die vooral bij de Horetbrug en Langebrug veel belangstelling trok. De jeugd van de H.K.V., die de groot ste groep leden vormt, knoopten een weekeindehempje aan de feestelijkheden vast. B. en W. van Heemstede stellen de raad voor de partiële herziening van het uitbreidingsplan Rivierenbuurt en Ipen rode vast te stellen. Zoals wij reeds enige weken geleden hebben bericht, voorziet het plan in de bouw van on geveer 330 woningen, 7 winkels met woningen, 3 gebouwen voor bijzondere doeleinden en 120 garageboxen. In de groepering van de woning blokken is een gevarieerde vormgeving toegepast. Het plan geeft een bebou- wingsvorm en -grootte aan, die zich uitstekend leent voor de bouw van woningwetwoningen. Het grootste deel van de geprojecteerde woningen rond 200 behoort tot deze categorie. De overige woningen ongeveer 125 stuks kunnen in de categorie premie- en., vrije sectorbouw worden ondergebracht. Van de woningwetwoningen zijn naar grootte en inhoud drie soorten in het plan opgenomen: het normale type eengezinswoning, woningen voor kleine resp. onvolledige gezinnen en woningen voor grote gezinnen. Het terrein ge legen langs de buitenplaats Ipenrode zal bestemd worden voor de bouw van grotere eengezinswoningen in de vrije sector. Aan de Herenweg tenslotte zijn meergezinshuizen geprojecteerd, elk van zes woonlagen en bedoeld voor parti culiere bouw. Verder stellen B. en W. van Heem stede voor de partiële herziening van het uitbreidingsplan Kennemeroord vast te stellen. De diaconie van de Her vormde Gemeente te Heemstede heeft het plan daar een bejaardentehuis te stich ten. Verder zal daar een wijk- of een verenigingsgebouw worden gezet. Tussen Kennemeroord en de Overbos van Ber kenrode is een voetpad gevormd. Tegen het plan, dat vorige maand ter inzage heeft gelegen, zijn geen bezwaren in gediend. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft kapelaan J. A. I. Wesse ling van de Bavoparochie te Heemstede benoemd tot kapelaan van de parochie van de H. Bomfatius te Amsterdam. Zjjn plaats wordt ingenomen door kape laan F. P. G. Jansen, die in 1928 werd geboren, in 1954 priester werd gewijd en twee jaar geleden tot kapelaan van de parochie van O.L. Vrouw Geboorte te Wormerveer werd benoemd. Kapelaan Wesseling zal donderdag avond in Nieuw Berkenrode afscheid nemen, om half 8 van de bestuurderen en leden van de verenigingen waarvan h\j geestelijk adviseur of aalmoezenier was, en om 8 uur van de overige paro chianen. De gemeenteraad van Heemstede komt donderdag 24 april des middags om 4 uur in openbare vergadering bij een. De raad wordt voorgesteld een kre diet van 2200 beschikbaar te stellen voor de aankoop van nieuwe lopers voor het raadhuis. Verder stellen B. en W. voor een geldlening van 5000, die de voetbalvereniging Volhardt en Werkt bij de Koninklijke Nederlandsche Voet balbond kan afsluiten, te garanderen. Met het geld wil de vereniging een kleedhuis stichten. Voorgesteld wordt de raad voorts een geldlening van 146.000 aan te gaan met de N.V. Bank voor Ne derlandsche Gemeenten. (Niet officiële 3% Ned 1953 3% Ned 1953 3 JA Ned 1956 3V, Ned 1948 3V« Ned 1950 3Vt Ned 1954 314 Ned 1955 i 3-3% Ned 1947 3 Ned 62-64 bei. fac. inschr Grtbk 1946 3 B.N.G. Won.bouw 6 Ned. Handel Mij cert A.K.U Van Berkei's Patent Caivé-Delft cert Van Gelder Kon Hoogovens cert Unilever cert Ned. Kabe) Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubbc Hol] Amerika Lijn Kon Ned Stoomb r Ned Scheepv Unl* KX.M H V.A. Deli Mf). eert. A'dam 2% '66 i A dam '56 D A'dam OI Bentespaarbr koersen) vorig o: i pening Slot 21/4 94% - 91H 86% 86% 8744 8744 91H 92H 108 14944 17044 194 280 17344 276 334% 22344 )5%ex 157.60 5144 13044 1144 108.40 9244 79 81 95 95 1064'. 91H 91H 92H 17044 32844 26844 160.50 5044 13144 13044 115% 77

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3