Jeugd Rode Kruis sluit aan bij opvoeding en onderwijs Onder de blauwe vaan van Lotharingen pfi Pater Sigïbald Hogenboom O.F.M. 25 jaar priester Kruiswoordraadsel I Een wereld van zoetig heid in het RAl-gebouw Bidault kan niet op steun van de socialisten rekenen Kort geding om een auto f Bondsvergadering St.-Deusdedit Heeft bedrijfsboer alles gedaan om de zuivelafzet te verbeteren? Ontslag van 300 arbeiders een zeer onprettige zaak Olie in brand Serie publikaties over vredestaken van het Rode Kruis Kritiek op de ziekenfondsen \]a£%0' ;\:k; f fm :.'i- Verbannen uit China Steigerend paard op „De Suiker" Kritiek van kabinetsformateur of Amerika's politiek t.a.v. Algerije Nasleep van faillissement van het heertje DINSDAG 22 APRIL 1958 pagina Wind uit goede lichting Als t tuut boog opschiet in de keel - oplaaiend vanuit de maag Voor negen maanden 70 jonge agrariërs naar Canada Aanwinst koninklijke bibliotheek Op dezelfde dag getrouwd Drie gouden echtparen in Genemuiden Vijf urnen gevonden Examens Proefschrift over ziekenhuisopname Duits-Nederl. Rode Kruis-oefening 51 Victor hoort nu allerlei meningen over het kruisleger, en uit al deze meningen is wel duidelijk, dat de Byzantijnen niets goeds van plan zijn. Na enige tijd neemt Keizer Alexis zelf het woord. Onder doodse stilte van de andere aanwezigen zegt de keizer: „Wij zullen de kruisvaarders niet tegenhouden, maar voorlopig hun bondgenoten zijn en hun hulp inroepen, om het verloren gegane deel van ons rijk in Klein-Azië voor ons te her overen. Wanneer dit gebeurd is, en de Barbaren verder in het Saracenen- rijk zijn doorgedrongen, is het voor ons beter, dat ze daar blijven en niet terugkeren. Ze zullen altijd een bron van onrust in deze landen blijven en daarom is het wellicht het beste, dat wij dan de Saracenen steunen om de Barbaren onder Godfried te verslaan. Ik geloef niet, dat het hun zal lukken Jeruzalem te bevrijden!" Wanneer Victor dit plan zo rustig door de keizer hoort uiteenzetten kan hij een uitroep van verontwaardiging niet meer on derdrukken. Maar daarmee verraadt hij meteen zijn aanwezigheid. De kei zer, die het geluid eveneens gehoord heeft, wijst op het gordijn, waarachter Victor verscholen is en beveelt de wacht„Grijpt degene, die zich achter da gordijn bevindt." En daar snellen de wachters reeds op het gordijn toe. Bloedsporen te Huizen VIJF MAANDEN VOOR POGING TOT INBRAAK DE BEVOLKING VAN NEDERLAND Arrest van de Hoge Raad inzake krantenpuzzel Frieda Leider 70 jaar 7 8 9 10 11 Benzine in West-Duitsland weer goedkoper Giulio Neri overleden E. J. Habers t H. J. Hollenkamp koninklijk onder scheiden Op de bondsraadsvergadering van St.-Deusdedit in Zwolle gehouden heeft de voorzitter de heer C. J. van der Ploeg ten aanzien van de zuivelsituatie gezegd dat men niet kan ontkennen dat het er slecht mee voorstaat. Maar, zei- de hij, men zou tevens de vraag kun nen stellen of het bedrijfsleven wel al les heeft gedaan om de afzetpositie van zuiylprodukten te verbeteren. Persoon lijk is de heer van der Ploeg van me ning dat niet alles is gedaan om de af zet van zuivelprodukten zo groot en zo voordelig mogelijk te doen zijn. Het ver zet tegen de vierkante kaas noemde hij daarvan een symptoom. De voorzitter drong aan op spoed met de uitvoering van de werkclassificatie in de tuinbouw. Het rapport hiervoor dateert van 1951, zei hij, en wanneer de tuinbouw achter blijft bij het Nederland se bedrijfsleven op het punt van werk classificatie, is het niet mogelijk in de ze bedrijfstak een verantwoord loonbe- leid te voeren. Voorts zouden dan de loonverhoudingen op het platteland ern stig worden verstoord, in het bijzonder in de gebieden waar de lonen in de land- en tuinbouw steeds zoveel moge lijk op elkaar zijn afgestemd. Tenslotte is thans het loon van de tuinarbeiders volgens de voorzitter op zich genomen te laag. In het jaarverslag wordt het ont slag van ongeveer 300 arbeiders, hoofdzakelijk werkzaam ten behoeve van de nieuwe polder oostelijk Flevo land, als gevolg van de bestedings beperking, een zeer onprettige zaak genoemd. Het overleg over deze uiterst belang rijke zaak tussen de directie enerzijds en de drie landarbeidersbonden ander zijds verliep in hoge mate onbevredi gend, aldus het verslag. „Steeds weer (Van een verslaggever) Een brand, die gistermiddag om drie nur in de Petroleumhaven te Amster dam uitbrak, is bijtijds door de hoofd stedelijke brandweer gesmoord. Een pompkamer van het Gemeentelijk Petroleum Entrepot werd weliswaar vernield, maar uitbreiding van het vuur, wat in dit gevaarlijke gebied een ramp had kunnen veroorzaken, kon worden voorkomen. De oorzaak van de brand is, in tegen stelling tot die in Amsterdam-zuid, spoedig achterhaald. Aan de buitenkant van het gebouw werd gelast. De olie resten op de wanden vatten vlam. On gewoon is dit niet, daarom is er bij dergelijke laswerkzaamheden ook im mer een man met een brandblusappa- raat bij de hand. Hij greep onmiddel lijk in, maar kon de vlammen niet in tomen. Het vuur zocht een weg naar binnen. Verschillende olieleidingen sprongen stuk en in korte tijd stond het gebouw in lichterlaaie. De brand weer ging met zes stralen tot de aan val over. De spuitgasten hadden het voordeel dat de wind uit de richting van de olietanks woei en niet ernaar toe. In ongeveer een half uur had de brandweer de zaak wel onder de knie. De pompkamer is grondig vernield. Adverten tit Dat is geen kwaal die ge nog langer hoeft te dragen. Neem Bennies die blussen de brandende pijn. Voetstoots. Bennies neutraliseren alle overtollig maagzuur en nemen zo de oorzaak weg van die snerpend brandende pijn. werden wij geplaatst voor voldongen feiten en het „overleg" beperkte zich tot het mededelen van genomen beslis singen. Tenslotte werden er 224 arbei ders ontslagen, terwijl bovendien een aantal ploegbazen in functie werd te ruggezet." De landarbeidersbonden voelden zich in deze omstandigheden gedwongen zich te richten tot de regering en de fracties in dé Tweede Kamer. Weliswaar kon niet meer worden voorkomen, dat een aantal reeds ont slagen arbeiders voorlopig buiten de deur bleef, maar er is wel mee bereikt, dat zij het eerst voor herplaatsing in aanmerking komen en dat de directie over de status van deze arbeiders over leg zal dienen te plegen met de orga nisaties. De terugzetting van de ploeg bazen werd bovendien ongedaan ge maakt. Woensdag vertrekken zeventig jon ge Nederlandse agrariërs voor een ver blijf van negen maanden naar Canada. Zij zijn daartoe in staat gesteld door het initiatief van maatschappelijke en plattelandsorganisaties van jongeren. De katholieken onder hen, 21 in ge tal, zijn twee dagen op de volksho geschool Drakenburgh te Baarn bijeen gekomen voor de laatste besprekingen. Vertegenwoordigers van de Katholieke Centrale Emigratie Stichting, de Ka tholieke jonge boeren- en tuindersbond, en van de K.N.B.T.B. gaven hun goede raad. Mr. ir. B. W. Haveman, commissa ris voor de emigratie in Nederland, zei te hopen dat de uitzending van de groep agrarische jongeren een bijdra ge zou leveren om te komen tot een meer juiste verhouding in de emigra tie. Na de laatste wereldoorlog vormden de agrariërs de kern van de emigran ten. Sindsdien, is het aantal emigreren de agrariërs sterk teruggelopen, in het afgelopen jaar tot slechts zeven pet. van het totaal aantal emigranten. Nederland heeft een bepaalde naam op gebouwd in Canada, en aan deze op bouw hebben zeker de agrariërs een belangrijk aandeel. Die naam is steeds bijzonder goed geweest en het is van groot belang, dat deze in de toekomst goed blijft. Door het wegvallen van de agrarische groep vertoont de emigratie naar Ca nada echter geen totaal beeld van de Nederlander meer. Mr. Haveman noemde het initiatief der betrokken organisaties een gelukkig experiment. Dezer dagen heeft in de koninklijke bibliotheek te 's-Gravenhage een korte plechtigheid plaats gevonden, waarbij de schrijver Claude Aveline, die momen teel op uitnodiging van de Alliance Franpaise lezingen in ons land houdt, betrokken was. Ir. L. J. Koopman, die aan de ko ninklijke bibliotheek een zeer grote en mooi verzorgde collectie Franse litera tuur heeft geschonken en nog- steeds voortgaat deze aan te vullen, .heeft het bezoek van de heer Aveline aangegre pen om een volledige verzameling van diens werken in kostbare banden aan de koninklijke bibliotheek aan te bieden. Dit geschiedde in tegenwoordigheid van de schrijver en van de Franse ambas sadeur, terwijl enige bestuursleden van de Haagse afdeling van de Alliance Franpaise de plechtigheid bijwoonden. Bij K. B. is mr. J. C. van Beusekom, hr ms buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Buenos Aires, tevens be noemd tot hr ms buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister in de republiek Pa raguay. (Van onze Haagse redactie) Onderwijzers aan scholen voor gewoon en voortgezet lager onderwijs en aan scholen voor nijverheids- en landbouw- huishoudonderwijs, zowel als jeugdlei ders zullen zeer binnenkort kunnen be schikken over instructiemateriaal over het Nederlandsche Roode Kruis. Het Jeugd Rode Kruis heeft een serie pu blikaties in voorbereiding over de vre destaken van het Rode Kruis. De eer ste van deze publikaties behandelt de bloedtransfusie. Deze uitgave is van de pers gekomen en wordt aan de betrok ken onderwijzers en jeugdleiders toege zonden. Nog voor de dag van het Rode Kruis, 8 mei, de dag van de Henry Du- nant-herdenking, zal men de beschik king over dit boekje hebben. Het Jeugd Rode Kruis is geen jeugd organisatie maar vraagt slechts inci dentele medewerking van scholen en jeugdverenigingen voor bepaalde ac ties. Voor de opvoeder is het Jeugd Rode Kruis een middel bij de sociale vorming van de jeugd. Deze organisa tie zoekt daarom aansluiting bij en sa menwerking met onderwijs en jeugd werk. Een commissie, waarin vertegenwoor digers zitting hebben van de vier orga nisaties van onderwijzers, van de pae- dagogische centra van deze organisa ties en van de Nederlandse Jeugd-Ge- meenschap, heeft het Rode Kruis nu over de samenstelling van instructie materiaal geadviseerd. Resultaat van dit advies is dat tweemaal per jaar pu blikaties over verschillende facetten van het Rode Kruis zullen verschijnen. Publikaties waarin didactische sugges ties en suggesties voor woordelijke uit drukking door de kinderen zijn opgeno men. Als begin van deze serie is de uit gave „Bloedtransfusie" verspreid. Op de verdere uitgaven kunnen de betrokke nen zich abonneren. De tweede uitgave zal gaan over de verlening van eerste De publikaties worden bronnenboek- jes genoemd. Belicht zal vooral ook wor den de ethische achtergronden van de taak van het Rode Kruis. Minister Cals heeft de serie met een voorwoord in het eerste bronnenboekje ingeleid. Op het ogenblik wordt met de Stichting Neder landse Onderwijsfilm overleg gepleegd over de vervaardiging van een school- film. Het Rode Kruis acht het belang rijk de jeugd op verantwoorde wijze om de aandacht te vragen. Daarom worden onderwijzers en jeugdleiders van zake lijk werkmateriaal voorzien, waar mee het onderwijs, zo het van pas komt, kan worden doorvlochten. Het Jeugd Rode Kruis betreedt niet andermans terrein. Het blijft ook incidentele acties voeren, waarvoor speciale aandacht wordt gevraagd. 23 april 1908 beklommen drie jonge paartjes de stoep van het Genemuider stadhuis om in de echt te worden ver bonden Sindsdien leefden en werkten ze in dezelfde gemeente. Nu gaan ze woensdag de gouden bruiloft vieren. Twee van de drie gouden paren wo nen naast elkaar aan de Blokhuisweg. Het zijn de echtparen Kolk-Bonthuis en Tuinman-Bruintjes. Het derde span, Timmerman-Bonthuis woont in de om geving van de Binnenhaven aan de Oos terkade. In Emmen zijn door medewerking van het archeologiseh-geologisch instituut in Groningen bij het in aanbouw zynde bejaardencentrum „Heidehiem vijf ur nen gevonden, welke vermoedelijk uit de tijd zijn van 400 jaar voor Christus. Op het terrein werden vorig laar, eveneens bij de graafwerkzaamheden voor het gebouw, enigi urnen gevonden, zodat bij het graafwerk voor de aan leg van de riolering de uiterste nauw keurigheid in acht werd genomen. De urnen, drie grote en twee kleine, zijn volkomen gaaf. NIJMEGEN, 19 april Kand. Duits: de heer M. H. Bogaers (Wagenberg). LEIDEN, 21 april Doet. Ned. recht mej. M. C. van Vliet te Bussum, J. A. van Arkel te Wassenaar. Kand. gen. 2: mej. F. S. J. Dantuma te Oegstgeest, J. B. v. d. Waal te Den Haag en H. L. Knook te Alphen a. d. Rijn; Artsex. mej. H. de Boer te Overveen, mej. Th. L. Ja- min te Voorburg, mej. A. Rot te Leiden, J. A. Scholte te Den Haag. AMSTERDAM, 21 april Bèvorderd tot apotheker K. A. Bakker, M. A. Ro bles en J. R. A. Simoons (Amsterdam). Fysische geografie D. H. Porrenga (Am sterdam) In het ziekenfondsbestel ligt nergens een zuinigheidsprikkel; iedere verzeker de dient zijn eigen belang wanneer hij onzuinig is. Deze kritiek op het zieken fondswezen heeft de heer L. P. Bruijel verwerkt in zijn proefschrift „Zieken huisopname en maatschappelijke om standigheden", waarop hij hedenmiddag aan de Rijksuniversiteit te Utrecht pro moveerde bij prof. R. Hornstra tot doctor in de geneeskunde. Het proefschrift gaat o.a. in op het vraagstuk van de voortdurend stijgen de kosten van de klinische hulp in het geheel van de verstrekkingen van de ziekenfondsen. De promovendus behandelt de actue le vraag, in hoeverre bij de opname in ziekenhuizen andere dan strikt medische faktoren in verband met de ziekte een rol spelen, en analyseert dit aan de hand van tienduizend opnamen in En schede en omgeving voor rekening van de ziekenfondsen. Het materiaal is met statistische methodes verwerkt. Als niet zuiver medische faktoren wordt de invloed nagegaan van de leeftjjd van de patiënten, de huisarts, de specialist, het ziekenhuis, het kerkgenootschap, de werkgever, de gezinssamenstelling (ge zinstype, kindertal, plaats in het gezin) de burgerlijke staat, de huisvesting (slechte huisvesting, woningzoekend samenwoning) en het beroep. Uit de conclusie blijkt, dat de behoef te aan ziekenhuisopname in hoge mate bepaald wordt door het beschikbare aan tal ziekenhuisbedden en dat de omstan digheden, waaronder de bevolking leeft, hiervoor eveneens van grote betekenis zijn. Zaterdag zal in het Duits-Nederland se grensgebied, tussen Aalten en Win terswijk, een gezamenlijke Duits-Neder landse Rode Kruis-oefening worden ge houden. De oefening is bedoeld ter De- proeving van de ramp-organisaties van het Nederlandsche Roode Kruis en het bundes Rokreuz. Dj veronderstelling welke ten grond slag ligt aan de oefening van zaterdag, is dat Aalten en Winterswijk door een orkaan zijn getroffen. De beschikbare ziekenhuizen zijn, tengevolge van een tyfus-epidemie, vol. Bovendien moet rekening worden gehouden met radio-ac tieve besmetting, aangezien in de dich te nabijheid van beide plaatsen een fa briek van radio-actief materiaal wordt verondersteld. Het Duitse Rode Kruis zal bij deze oefening zes „Schnell einsatzgruppen" in dienst stellen -'an twee vrachtwagens met vijf man voor iedere groep, een ge motoriseerd hulp-ziekenhuis met 30 ver pleegsters en een „Sondergruppe" van het Duitse hoofdbestuur die over Gei gertellers en andere meetapparatuur beschikt, en een mobiele centrale voor levering van elektrische stroom en ge zuiverd water. (U.P.) jr cï:' -f, i-H' I/W» Woensdag viert pater Sigibald Hogen boom O.F.M. zijn 25-jarig priesterjubi leum. Kort na zijn priesterwijding in 1933 is pater Hogenboom naar de mis sie van Luanfu in China vertrokken, waar hij als missionaris en leraar aan het klein-seminarie aldaar vijftien jaar ononderbroken is werkzaam geweest. Tijdens "de Japanse invasie en bezet ting heeft pater Hogenboom onder zeer moeilijke omstandigheden zijn arbeid moéten verrichten. 8 december 1941 verklaarde Nederland aan Japan de oorlog en 20 maart 1943 gaf het Japanse oppercommando aan alle missionarissen het bevel Luanfu te verlaten. Vijf da gen later, na een zware tocht door het Chinese binnenland, kwamen pater Ho genboom en zijn confraters in het con centratiekamp van Wei-Shien in Shan tung aan. Later werden de missionaris sen naar Peking overgebracht en daar onder huisarrest gesteld. Intussen werd het vicariaat Luanfu, waar de com munisten zich van de situatie hadden meester gemaakt, tot bisdom verheven. Mgr. Kramer, de eerste bisschop, kreeg pater Hogenboom als zijn consul tor aangewezen. Samen is het hun ge lukt naar het door de communisten be zetten bisdom terug te keren. De ellende en het gevaar SSHBSE Voor de aan de tentoonstelling „De Suiker", welke vandaag in het Amsterdamse R.A.I.-gebouw is geopend, verbonden wedstrijd stuurden de leerlingen van de banketbakkersscholen o.ade werkstukken „een steigerend paard'" en de „accor deonvirtuozen" in. Het R.A.I.-gebouw in Amsterdam herbergt vanaf vandaag een wereld van zoetigheid. Nadat vanmorgen minister Vondeling van landbouw, visserij en voedselvoorziening de 4de interna-rionale tentoonstelling De Suiker heeft ge opend, tonen 180 exposanten tot en met 30 mei aan ieder zakelijk geïnteresseerde en 's avonds aan iedere snoeplustige wat zij zoal te bieden hebben. Dat zijn uiteraard de vernuftigste machines, zoals de vol-automatische koffie-zet-en-sehenkinstallatie, maar dat is hier en daar ongetwijfeld ook een lekkernijtje om eens te proberen. Het gaat de vaderlandse suikerver werkende industrie niet slecht. In Europa is Nederland de grootste ex porteur van zoetigheden: vorig jaar voor 177 miljoen gulden. De secretaris van de tentoonstelling, de heer B. H. Wellmann, heeft des niettemin ernstige grieven, tegen Duits land en Frankrijk bijvoorbeeld: „Als dat nu broeders moeten zijn om een Euromarkt op te bouwenzegt hü veelbetekenend, en hij spreekt over onzinnige belemmeringen die onze Oosterbuur onze zoetigheid-exporteurs oplegt en over de beschermingsmaat regelen waarmee Frankrijk ook op dit gebied voor de dag komt. Onder de deelnemers treft men een zeer verre, n.l. de Dominicaanse repu bliek, die hier een voetje aan wal probeert te zetten met haar zoete export- produkten. Een geliefd snoepland als Italië mag men hier ook begroeten. We hebben ons laten vertellen dat een jongeman in Italië, als hij naar de ver jaardag van zijn meisje gaat, slechts twee bonbons koopt. Voor ieder één, anders wordt het te duur. Als we nu niet praten over wat er te snoepen valt op de tentoonstelling, maar over hetgeen men op enige af stand kan bewonderen, dan verzeilen we vanzelf bij de „Zingende bonbons" ujt België. Het zijn echter niet zozeer de bonbons die hun stem verheffen, als de plastic doosjes waarin ze verpakt zijn. Als men het doosje op een platen speler legt, komt er muziek uit. Die Belgen tochOp het gebied van verpakking kan men trouwens duur uitkomen. Er zijn (al of niet fraaie> chocoladedozen voor 14,50 gulden te vinden. Sommige mensen vinden het prachtig. Zij vinden dat we met ver pakking, in vergelijking met voor de oorlog, erg prozaïsch zijn geworden. Van achter het IJzeren Gordijn heeft men natuurlijk machines gestuurd. De machinerieën zijn deze keer niet zo groot in aantal als vorige keren. Men kan zich vergapen aan formidabele, bizarre installaties die er slechts voor bestemd zijn om zoiets simpels als zuurtjes te produceren. De banketbak kerij in werking mag men natuurlijk niet overslaan, als men die in voor gaande jaren nog niet gezien heeft. Wat de vol-automatische koffiezetmachine betreft: men schuift er maar een kopje onder en men heeft, zonder enke» handeling, een bakje troost. Een elek tronische cel verricht het wonder. Het busje koffie-extract gaat er in onder- gekoelde toestand in en daaruit puurt men ruim honderdtwintig kopjes. In een uur schenkt het gehele apparaal duizend kopjes en men hoeft daarvoor alleen maar de busjes extract te plaat sen en de kopjes bij te houden. Leerlingen van de bakkersvakscholen hebben er wederom hun werkstukken uitgestald, soms ware kunstwerken, al zijn ze niet om te eten. En zo is er een heel R.A.I.-gebouw vol. voor hun eigen leven en dat van de christenen was zo groot, dat de missio narissen noodgedwongen hun missie aan een handjevol inlandse confraters moesten overlaten. In mei 1947 is pater Hogenboom met verlof naar Nederland gekomen. Maart 1948 keerde hij naar China terug, waar hij in de parochie van kardinaal Tien te Peking tot pastoor werd benoemd. De bezetting door de communisten van de hoofdstad van het Chinese Rijk beteken de het eind van zijn missionaris-loop baan in China. Na de lange dagen van huisarrest werd pater Hogenboom naar de staatsgevangenis overgebracht met mgr. Kramer en pater Kemp. Zon der zich te mogen bewegen moesten de gevangenen de hele dag op een stoel zitten met hun gezicht naar een kale witte mmuur. De mieren en de rozen krans, uit de draden van zjjn hemds mouwen geknoopt, waren zjjn enige af leiding. 6 september 1952 uit China verban nen kwam pater Hogenboom naar Ne derland terug. 1 december werd pater Hogenboom benoemd tot hoofdprocura tor van de Franciscanen te Weert, wel ke functie hij tot heden heeft waarge nomen. Hij werd tevens gekozen en la ter herkozen tot secretaris van de Ver enigde Missionarissen. In deze functie heeft hij veel bijgedragen tot de reorga nisatie van de algemene missietentoon stellingen. Als commissaris voor Neder land van de Franciscaanse Custodie van het H. Land is pater Sigibald Ho genboom mede belast met de organisa tie van de Nederlandse bedevaarten naar het H. Land. Een man uit Katwijk is vanmorgen door de president van de Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot vijf maan den gevangenisstraf met aftrek. De Katwijker had te Huizen een villa doorzocht en daarbij in glas getrapt. Een glasscherf was in zijn voet ge drongen en de man verloor op zijn „vlucht" naar Katwijk zoveel bloed dat de politie zijn spoor via een autobus en de trein tot Amsterdam kon volgen. In Leiden werd hij in het ziekenhuis opgenomen en later door de politie in hechtenis genomen. Het aantal inwoners van Nederland bedroeg volgens opgave van het C.B.S. op 1 maart 1958 11.126.505. Het aantal huwelijken bedroeg in de eerste twee maanden van dit jaar 10.781 (v. j. 11.378). Het aantal levendgeborenen be droeg 38.418 (v. j. 36.983) en het aantal overledenen 16.153 (v. j. 14.122). Voorts bedroeg het aantal immigran ten in de eerste twee maanden van dit jaar 17.490 tegen 7.131 in de eerste twee maanden van 1957. Deze aanzienlijke stijging houdt verband met de sterk toegenomen repatriëring van Neder landers uit Indonesië. Anderzijds is het aantal emigranten aanzienlijk gedaald, n.l. van 13.103 in de eerste twee maan den van 1957 tot 8.455 in de eerste twee maanden van 1958. De Hoge Raad heeft vandaag het cassatieberoep verworpen n de offi cier van justitie te Amsterdam, die in hoger beroep honderd gulden boete had geëist tegen de hoofdredacteur van een Amsterdams ochtendblad, wegens overtreding van de loterijwet met de puzzel: „Wie weet die wint". De recht bank had ontslag van rechtsvervolging gegeven, de kantonrechter in eerste in stantie vrijspraak. De Duitse operazangeres Frieda Lei der, die in de twintiger jaren interna tionale faam genoot in opera's van Wagner, heeft in haar woning te Berlijn haar 70e verjaardag gevierd. De zangeres, die in 1939 afscheid nam van het toneel, nadat de Nazi's haar Joodse echtgenoot, de violist Rudolf Deman, hadden gedwongen te emigre ren, heeft de laatste tien jaar les gege ven aan de Westberlijnse muziekschool. HORIZONTAAL: 1. schrik - 1900 2. schaap - mening 3. het leven ver liezen - Ned. Dagblad ro Pers 4. strook - plaats in Gel- derland - noot 5. metaal - wel 6. binnen - voorzetsel - roofvogel 7. zeearend 8. prachtig - achting 9. rijk in Azië - keur 10. Perzië - familieleden 11. bespottelijk - kasteel (Eng.) O VERTICAAL: 1. behoedzaam 2. inwoner van r-* Europ. hoofd stad - Ierland 3. vrucht - een lekkernij 4. verhogen 5. rekenkundi ge opgave m 00 O larve van langpootmug vrucht zijde bene denwinds uitroep 7. jong mens - velden 8. Spaanse rlviei - geluksbriefje 9. zwak - kruipend dier 10 beek bij Olijfberg - vervelend mens 11. staande klok" ken. De Franse socialistische leider, Mol- let, heeft gisteren na een onderhoud met de kabinetsformateur, Bidault, ge zegd ervan overtuigd te zijn dat Bi dault niet op de steun van de socialis ten kan rekenen. Bidault liet daarna weten ook zonder socialistische steun zijn pogingen te zullen voortzetten. Dit meldt A.F.P. Bidault had Mollet verzocht de socia listen althans van stemming over de in vestituur te weerhouden, zodat hij een kleine kans zou hebben een geringe meerderheid te halen. Maar Mollet maakte hem duidelijk dat zjjn socialis ten eerder in grote meerderheid tegen zullen stemmen dan een welwillende neutraliteit zullen bedrijven. Vandaag beslist Bidaults eigen katholieke repu blikeinse volkspartij of zij Bidault zul len steunen of niet. Een sterke tegen stander van Bidault is de aftredende minister van financiën, Pflimlin. Gisteravond ontving Bidault van de conservatieven een onvoorwaardelijk aanbod tot steun. Bidault heeft gisteren kritiek uitgeoe fend op de Amerikaanse politiek t.a.v. Algerije, zoals deze in de jongste ver klaring van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken tot uiting is ge bracht, aldus bericht Reuter. Volgens De Deutsche Shell A.G. heeft met in gang van maandag haar prijs van ben zine aan de laadstations in geheel West-Duitsland en West-Berlijn op nieuw verlaagd en wel met ebn pfen nig per liter. Haar benzineprijs is thans lager dan onmiddellijk voor het uitbreken van het Suezkanaalconflict. De benzine kost nu, naar gelang van de zone, 61 a 63 pfennig (+56 cent) per liter en Super-benzine 68 tot 70 pfennig (+62 cent). Men verwacht, dat de andere grote oliemaatschappijen eveneens tot prijsverlaging zullen over gaan. De bekende opera-zanger Giulio Neri is in zijn woning te Rome aan een hart aanval overleden. Hij was 49. De bas Neri, die in grote opera-ge bouwen in Italië en het buitenland ge zongen heeft, had wel bijzonder succes in „Mefistofele" van Boito, welke zich goed voor zijn zeer lage stem leende. Een Amsterdamse musicus heeft mr. dr. F. B. Jonker, de curator in het faillissement van „het heertje", de 49- jarige kantoorbediende, die in tien jaar tijds 1.6 miljoen gulden heeft verduis terd ten nadele van de firma, bij wie hjj werkzaam was, in kort geding voor de president van de Amsterdamse recht bank gedagvaard, omdai deze curator conservatoir beslag heeft laten leggen op de auto van de musicus, een Alpha Romeo, waarvoor „het heertje" 10.000 aan de musicus zou hebben geschonken. De curator stelt dat „het heertje" die 10.000 heeft verduisterd, want dat „het heertje" nimmer zelf zo rijk is geweest dat hij zomaar 10.000 aan een vriend kon cadeau doen. De musicus ontkenl echter geweten te hebben dat „het heer- tje" verduistering pleegde. Hij zou vol komen te goeder trouw gehandeld heb ben toen h;j drie jaar geleden het geld (in Italië) van de vrouw van „het heer tje" aannam om een nieuwe auto te kunnen betalen nadat hij zijn oude had ingeruild. De curator stelt echter dat de musicus en zijn vrouw op kosten van „het heertje" hebben geleefd en behalve de 10.000 nog andere geschen ken hebben aangenomen, betaald uit de verduisterde gelden. De curator meent dat de auto dan ook tot de eigendom men van „het heertje" behoort en in diens faillissement moet worden opge nomen. Het kort geding is a.s. vrijdag om kwart voor tien voor de president van de Amsterdamse rechtbank. Bidault is het niet voldoende te zegge11' dat er culturele en historische banden bestaan tussen Frankrijk en Algerije- „Er moet geen twijfel bestaan over het feit, dat Algerije uitsluitend Frans ge" bied is en dat deze verklaring onvoor waardelijk is". Bidaults verklaring, die tegenover journalisten werd afgelegd' betekent, dat hij de verzekeringen van Washington aangaande de Amerikaan se houding tegenover Algerije niet vol doende acht. Bidault zei, dat er niet langer enige dubbelzinnigheid moet heer sen over de handhaving van de Franse soevereiniteit over Algerije en over het feit, dat Frankrijk zijn macht over de olie in de Sahara niet zal prijsgeven en de „vrijmaking" van Franse bron nen van energie mogelijk zal blijven maken. Bidault spreekt tot de journalisten oVer zijn formatiepogingen. Op 38-jarige leeftijd is zaterdag P' plotseling overleden de heer E. J. HaberS' leraar van de- derde klas van de der St. Jacobusscholen aan de Banstraat in Amsterdam. De heer Habers was sedert 1955 Amsterdam werkzaam, tevoren was hu onderwijzer in Roelofarendsveen. Maandag heeft, na een feestelijk maaltijd in het Van Nispenhuis te AW sterdam, wethouder mr. F. H. C. v"_ Wijck aan de heer H. J. HollenkaniV' directeur van de N. V. Verenigde K1 dingmagazijnen, de koninklijke on",e scheiding van Officier in de Orde va Oranje Nassau uitgereikt. De heer By lenkamp ontving deze onderscheidin. ter gelegenheid van zijn 50-jarig zaken jubileum.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2