i Stoffelijk overschot van Prins Willem V naar Delft |>^MARK' Windjackets Peek&Cloppenburg Stakingsgolf m Italië Ik zie „Hommeles PHILIPS TELEVISIE -Hommeles voortaan R Vlucht van Ricky verijdeld i Reis door Duitsland en Nederland duurt twee dagen Nederland op de Expo BELGISCHE VERKEERSREGELS ANDERS DAN DE ONZE Alle verkeer van rechts, dus ook fietsers, gaat voor PHILIPS TELEVISIE T s j echoslo waakse diplomaat uit de V.S. uitgewezen Elke woensdag Zeer veel belang stelling Ongerustheid over Consumenten Contact Orgaan Invloed vakcentralen te overheersend Hooibergen, schuren en wagenloods prooi der vlammen Geen mengverbod voor boter en margarine Zie 't op zijn best met Zeven maanden voor tabakshandelaar Nederlandse vrouw in Canada vermoord? Pater C. M. Heiligers Bisschop van Lour des waarschuwt tegen georganiseerde winzucht Rector Mol DINSDAG 22 APRIL 1958 Kinderen speelden met vuur PAGINA 3 Tien maanden en 2000 boete voor landbouwer Dodelijk arbeids ongeval want ik heb „PENSION HOMMELES' 43 cm beeldbuis Schaking „miss Naarden" Zes kinderen nu weesjes Generaal der paters Montfortanen Twee jaar wegens doodslag Churchill beneden de maat Tulpen voor Zweedse prinsessen m Op 28 en 2j april zal het stoffelijk overschot van Prins Willem de Vijfde, die op 9 april 1806 te Brunswijk is over leden, door een Haagse begrafenison derneming van Brunswijk worden over gebracht naar Delft, ter bijzetting in de koninklijke grafkelder. Koningin Julia na en Prins Bernhard zullen de plech tigheid van de bijzetting in de Nieuwe Kerk bijwonen. Op de morgen van 28 april zal de kist In Brunswijk worden verzegeld door de tweede secr. van de Nederlandsche am bassade te Bonn, mr. A. C. J.Struycken en afgedekt met de Nederlandse vlag voor het hoofdaltaar van de Dom kerk te Brunswijk worden opgesteld. Hier zullen aanwezig zijn de heren A. Th. Lamping, buitengewoon en geyol- machtigd ambassadeur te Bonn, luite nant-generaal titulair C. F. Pahud de Mortanges, chef van het militaire huis van H. M. de Koningin en J. ie Heux, majoor van de grote staf, adjudant van H. M. de Koningin. Tevens zullen na mens het „comité tot overbrenging van het stoffelijk overschot van Z. D. H. Prins Willem V" aanwezig zijn de voor zitter, generaal b. d. jhr. W. Röell en de secretaris, de heer J. A. van Zelm van Eldik. Met uitzondering van dp heer Lamping zullen deze heren de lijkauto van Brunswijk tot Delft in twee auto's Volgen. De rouwstoet vertrekt uit Brunswijk te 1130 uur na een korte uitvaartdienst in de Domkerk, onder leiding van de bisschop van de Brunswijkse evange- lisch-lutherse kerk. De lijkauto voert ge durende de reis de standaard van prins Willem V. De reis in Nederland Wanneer de stoet te ongeveer 18.30 uur bij Poppe, ten oosten van Olden- zaal de Nederlandse grens bereikt, zal hij daar worden opgewacht door de commandant der koninklijke mare chaussee, brigade-generaal L. de Zeeuw, vergezeld van zijn adjudant. De begeleiding van de stoet zal dan van een Duits motor-escorte worden overgenomen door een motor-escorte van de koninklijke marechaussee, be staande uit acht man onder bevel van een onderofficier. Brigade-generaal De Zeeuw rijdt aan het hoofd van de stoet gevolgd door vier motorrijders en de beide volgauto's. Via De Lutte en Hengelo zal naar gemeente Ambt-Delden worden gore öen, waar de lijkauto op het terrein Hotel Carelshaven gedurende de "e nacht van 28 op 29 april wordt on dergebracht. s Morgens te 9.00 uur vertrekt de ®tQet uit Ambt-Delden, via Diepenheim Lochem, Zutphen, Dieren, Velp, Schelm' Sfveg, Rijksweg 12, Maarsbergen en ^oorn naar Maarn, waar een oponthoud yan een half uur zal zijn. Omstreeks 11.50 uur wordt verder gereden via Kfjksweg 12, verkeersplein Oudenrijn, Verkeersplein Rijksweg 12, Rijksweg 4a ®n Rijksweg 13, naar kamp B van de vliegbasis Ypenburg. Hier vandaan wordt op een zodanig Wdstip vertrokken, dat precies te 15.15 "ur de hoofdingang van de Nieuwe Kerk te Delft zal worden bereikt, thans met ®sn motor-escorte van zestien man, ge- *med in ceremonieel tenue, onder be- Vel van een officier. Groot-Brittannië's vorstin Koningin Elizabeth II, en de Koningin-moeder werden bij het volgen van de finale van het springconcours in Badmin ton plotseling afgeleid. Ricky, de taks van de Koningin, zag zijn kans en nam de benenKoningin Eliza beth achterhaalde de deugniet, snel en heeft zich de resterende tijd maar over de puppy ontfermd. Delft hun plaatsen moeten hebben inge nomen, wordt het orgel bespeeld. De aankomst van de stoet wordt kenbaar gemaakt door het blazen van het sig naal „Geeft acht". Aan de hoofdingang van de Nieuwe Kerk zal de stoet worden opgewacht door de burgemeester van Delft, te vens commissaris van de koninklijke grafkelder, de heer D. de Loor, de president-kerkvoogd en H. M. 'soudste hofprediker ds. J. F. Berkel. Een dub belpost van de koninklijke marechaus see zal het militaire eerbewijs bren gen en acht manschappen van de ko ninklijke marechaussee, gekleed in ceremonie tenue, doch zonder sa bel, zullen de kist de kerk indragen. De hofprediker zal gaan voor de kist en de overige heren die de stoet heb ben opgewacht of daarvan deel heb ben uitgemaakt achter de kist. Voor de geopende hoofdingang van de ko ninklijke grafkelder zal de kist op een baan worden neergezet. De commissie van ontvangst bestaan de uit de burgemeester van Delft, de president-kerkvoogd, alsmede de voor zitter en .secretaris van het comité zul len vervolgens koningin Juliana en prins Bernhard opwachten en naar hun plaatsen begeleiden. Tijdens een korte dienst onder leiding van ds. Berkel, zal de kist, ontdaan van de Nederlandse vlag, op het signaal „taptoe", vooraf gegaan door de commissaris van de koninklijke grafkelder door de man schappen van de koninklijke marechaus see naar beneden worden gedragen. Tot slot blaast een trompetter van de koninklijke militaire kapel het signaal „reveille". Rector Mol van De Hazekamp te Ben- nebroek, oud-pastoor te Uitgeest, is plot seling ernstig ziek geworden en van de H. Sacramenten der Stervenden voor zien. Hij is in de Maria Stichting te Haarlem opgenomen. Het Nederlandse paviljoen op de we reldtentoonstelling mag zich in een overweldigende belangstelling verheu gen. Zondagmiddag kwamen er door de hoofdingang gemiddeld honderd be zoekers per minuut naar binnen. In totaal heeft de afdeling vijf ingangen. Het totaal aantal bezoekers op zondag kan op minstens dertigduizend worden geschat. Het inlichtingencentrum van de A.N.V.V. mag zich eveneens in een grote belangstelling verheugen. Zondag werden meer dan vierhonderd inlichtin gen over Nederland aan serieuze kan didaatbezoekers verstrekt. Van alle kanten betuigen de be zoekers hun enthousiasme over de Ne derlandse inzending, welke algemeen als een der mooiste van de wereldten toonstelling wordt beschouwd. Naar wjj vernemen, is de Neder landse consumentenbond niet volledig tevreden over de gang van zaken in het jonge Consumenten Contact Or gaan (C.C.O.), waarvan deze bond samen met o.a. de drie vakcentralen van werknemers deel uitmaakt. Tij dens een zaterdag in Den Haag ge houden vergadering hebben de leden van de consumentenbond hun ongerust heid uitgesproken over de rol van de vakcentralen als consumentenverte genwoordigers in het C.C.O. Er werd een motie aangenomen. Daarin wordt gepleit voor een betere zetelbezetting door leden van de consumentenbond in de organen, waarin het C.C.O. ver tegenwoordigd is. Daar kinderen met vuur speelden is maandagavond in Veenendaal brand ont staan in een hooiberg. Door de felle noordwestenwind, die het vuur aanwak kerde, sloegen de vlammen over naar de in de nabijheid staande hooibergen en schuren. Drie hooibergen, drie schuren en een wagenloods werden spoedig een prooi der vlammen. In sommige zuivelkringen heeft na de recente verlaging van de inleve' ringsprijzen van boter en kaas de me ning postgevat, dat nu wel zeer bin nenkort een menggebod voor boter en margarine zal volgen. Zoals men weet is minister Vondeling voornemens de mogelijkheid tot het me- langeren (waarschijnlijk 15 boter in de margarine) weer open te stellen doqr opheffing van het mengverbod. Zo er al sprake is geweest van een menggebod, aldus verneemt het ANP uit doorgans goed geïnformeerde bron, dan heeft dit plan in hoogste in stantie voorshands toch geen meerder heid kunnen vinden. Advertentie Advertentie Bijzettingspleehtigheid Vanaf drie uur 's middags,wanneer genodigden in de Nieuwe Kerk te De rechtbank te Rotterdam heeft van ochtend een 55-jarige landbouwer/vee handelaar uit Bergambacht veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien maan den met aftrek en een geldboete van f 2.000 of 200 dagen. De eis was een ge vangenisstraf van acht maanden met af trek en een geldboete van f 25.000 of acht maanden. Verdachte zou onjuiste opgaven over zijn inkomen van de jaren 1954 en 1955 en zijn vermogen over de jaren 1955 en 1956 aan 's rijks belastingen hebben ver strekt. Hij zou gezegd hebben geen geld op spaarbankboekjes te hebben en daar van geen rente te trekken, doch in ge noemde jaren zouden op vier spaar bankboekjes resp. f 20.000 en f 50.000 hebben gestaan. Bij het overlijden van zijn moeder zou hij verder bij de schei ding en deling van de nalatenschap een viertal hypothecaire vorderingen tot een totaal van circa f 56.000 niet aan de notaris hebben opgegeven, waardoor familieleden benadeeld zouden zijn. De rechtbank achtte de feiten bewe zen, maar noemde de knoeierij bij de scheiding en deling een belangrijk ern stiger feit dan de belastingfraude. De 36-jarige ongehuwde heer B. Wijma uit Zwagerveen (Fr.) is maandag in oostelijk Flevoland onder een kante lende graafmachine gekomen. De man was vrijwel op slag dood. exclusief voor P C meesterlijk jacket met ritssluiting, rugband en zijtrekkers 2borstzakkenmetveter- variatie van echt leder. Stoere kleuren leeftijd 4 jaar kleine stijging per maat w 95 59J De komende zaterdagavond versch.jnt „Pension Hommeles weer op het beeldscherm, gezellige musical, waarvan honderdduizenden eens in de maand genieten. Geniet mee, neem ook telewsic. En natuurlijk Philips televisie. Philips televisie is meer waard, omdat u kunt rekenen op een helder, scherp, stabiel beeld - op een betrouw bare werking van het toestel, zelfs onder de ongunstigste oms an- digheden - op dubbele service: de directe service van uw handelaar en de landelijke, unieke Philips service. Philips geeft u gulden voor gulden meer techniek, meer service en bovenal meer betrouw baarheid. Zaterdagavond 26 april: Televisie-uitzending van U kunt kiezen uit 6 Philips SUPER ONTVANGERS met beeldbuis-dia meters van 43 tot 68 cm, in prijzen vanaf ƒ795.- 17 TX 210A f795.- ■fiv vmrrlt ter gelegenheid van de Ex-1 weg de op de punt staande driehoek is nn een massale trek van Nederlandse geplaatst. p° een massale„or-wnrht I Voor het parkeren, of beter voor de parkeerverboden is er een aantal automobilisten naar Belgie verwacht. De K.N.A.C. wijst er op, dat de Bel gische verkeersregels en -borden op vele en belangrijke punten afwijken van de Nederlandse. Onbekendheid hiermee, kan gemakkelijk tot verkeersovertre dingen en ongelukken leiden. Hoofdregel van de voorrang in België is, dat alle verkeer van rechL voor gaat, dus ook fietsers. Op deze regel zjjn de volgende uitzonderingen: Het verkeer op een hoofdweg gaat voor. Hoofdwegen zijn: a. wegen met tenminste een (tram) spoor. Het spoor moet in dit geval op de kruising recht doorgaan, b. wegen met gescheiden rijbanen, c. wegen waarbij op de zij- sterk afwijkende bepalingen. De bij de wacht- en stopverbodsborden behorende zone waar men niet mag parkeren, res pectievelijk stilstaan, bevindt zich b.v. niet achter het verbodstreken, maar daarvoor (over een afstand'van 20 m). Indien bij een verkeerslicht in België het rode en groene licht gelijktijdig branden, dan heeft deze combinatie de zelfde betekenis als het gele licht van de Nederlandse verkeerslantaarns. De zgn. groene verzekeringskaart is in België verplicht. Heeft men deze niet, dan moet voor een hoge premie een tijdelijke verzekering aan de grens worden gesloten. De Amsterdamse rechtbank heeft vanmorgen een 31-jarige tabakshande laar wegens schaking veroordeeld tot 7 maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan 3 maanden voorwaardelijk. De man was op Nieuwjaarsdag met de 17- jarige dochter van een hotelhouder in 't Gooi naar Schotland gevlogen om daar te trouwen. Dit gebeurde tegen de wil van de ouders in. De vader van het meisje, dat bekend staat als „miss Naarden", reisde de geliefden achterna en wist hen met een „smoes" naar Nederland terug te halen. De tabaks handelaar werd bij zijn terugkomst op Schiphol gearresteerd. De officier van justitie had destijds 12 maanden met af trek, waarvan 4 maanden voorwaarde lijk, geëist. Uit Canada komt het bericht, dat daar, in de plaats St.-Catharinas, de 43- jarige mevrouw H., die zes jaar gele den uit Baarn uaar Canada emigreer de, levenloos in haar slaapkamer is aangetroffen. Zij bleek ernstig aan het gelaat te zijn gewond. De politie, neemt aan, dat zij is vermoord. In verband met deze gebeurtenis heeft de recher che van St.-Catharinas een man aan gehouden en verhoord. Nadere berich ten ontbreken. Mevrouw H. is moeder van zes kin deren. Deze hebben nu èn vader èn moeder verloren. Een maand geleden immers kwam de heer H. om het le ven, toen hjj van een rots in de Niagara- watervai stortte. Zijn stoffelijk over schot is nog niet gevonden. Het was be kend, dat de heer H. vele zorgen ken de. Naar verluidt ziet de politie op dit ogenblik nog geen reden, beide trieste gebeurtenissen met elkaar te associë ren. Het generaal-kapittel der paters Montfortanen, dat in Rome wordt ge houden, heeft de provinciaal der pa ters Montfortanen van de Nederlands- Belgische provincie, pater C. M. Heili gers tot generaal overste der congre gatie gekozen. De overige Jeden van het kapittel zouden vandaag worden gekozen. Sinds de stichting van de congrega tie in 1716 door de H. Louis-Marie- Grignion de Monfort heeft steeds een Fransman deze functie bekleed. Pater Heiligers is 28 oktober 1909 in Haar lem geboren. In september 1929 werd te Meersen geprofest. Zijn filosofische en theologische studies deed hij te Oir- schot, waar hij 16 maart 1935 de priesterwijding ontving. Van 1950 is pa ter Heiligers provinciaal der Nederr lands-Belgische provincie geweest, iri welke functie hij onlangs van een visi- tatiereis is teruggekeerd, tijdens welke reis hij Congo, Nyassaland en Mozam bique heeft bezocht. De congregatie telt 1670 leden. Tot ue Nederlands-Bel gische provincie behoren 581 leden. De rechtbank te Amsterdam heeft vanochtend een 32-jarige weduwe uit Bussum wegens doodslag op haar kind direct na de geboorte, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. De officier had veertien dagen geleden drie jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. Er heerst een stakingsgolf in Italië, waardoor verscheidene sectoren van het economische leven worden getroffen, al dus meldt A.F.P. Gisteren hebben in Italië ongeveer twee miljoen landarbei ders gestaakt voor verhoging van de ge zinstoelagen. Deze staking is uitgegaan van het communistische vakverbond. Op advies van het communistische, het so ciaal-democratische en het christen-de mocratische vakverbond hebben giste ren ook 100.000 mijnwerkers gestaakt. De mijnwerkers eisen een nieuw ar beidscontract met hogere lonen. De drie grote vakverbonden hebben verder een staking uitgeroepen in de chemische en de farmaceutische indus trie in Piemont, Ligurië, Toscane en Venetië, die gisteravond is begonnen. In andere gebieden zullen arbeiders in deze takken van industrie voor 28 en 29 april tot staking overgaan. Als de eisen niet worden ingewilligd zal op 28 en 29 april een algemene staking wor den gehouden. Bovendien is gisteren een staking van drie dagen begonnen van het personeel van het nationale insti tuut voor sociale verzekeringen van de arbeiders. Zij eisen meer betaling voor overuren en een hogere gratificatie aan het einde van het jaar. De V.S. hebben gisteren de uitwijzing gelast van een Tsjechoslowaakse diplo maat te Washington, aldus meldt Reu ter. Vorige week is een Amerikaanse diplomaat in Praag door Tsjechoslowa- kjje uitgewezen. Donderdag j.l. gelastte Tsjechoslowa- kije de tweede secretaris van de Ameri kaanse ambassade het land te verlaten, omdat hjj gespioneerd zou hebben. De door de Verenigde Staten uitgewezen Tsjechoslowaakse diplomaat is een han delsattaché. Mgr. P. M. Theas. bisschop van Tar- bes en Lourdes, heeft in een herderlijk schrijven geprotesteerd tegen de geor ganiseerde winzucht in Lourdes, aldus meldt het K.N.P. Zijr schrijven, dat gericht is aan de pelgrims en aan de zakenlieden van Lourdes, verklaart met name, dat het Lourdeswater nimmer een handelsobject mag zijn. Het water van de grot van Lourdes staat kosteloos alle pelgrims ter beschikking en het mag derhalve noch direkt noch indirekt, d.w.z. in vrome of profane voorwerpen, verkocht worden. Het water van de grot van Lourdes, aldus mgr. Theas, moet steeds met godsdienstige eerbied beje gend worden. De bisschop keert zich tevens tegen de poging handel te drijven met het genadebeeld van Lourdes. Hji spoort alle zakenlieden aan ervan af te zien het genadebeeld af te beelden op profane voorwerpen. Het kunstinstituut in Chicago wil de schilderijen van Winston Churchill, die een tournée door de Verenigde Staten en Canada maken, niet ten toonstellen, omdat zij „het beroepspeil niet bereiken". Ook een aantal andere Amerikaanse musea hebben de schil derijen geweigerd, aanvoerend dat alleen de kwaliteit van de doeken en niet de persoon van de kunstenaar mag tellen. De Zweedse prinsessen Birgitta en Desiree, die maandagmiddag op hun terugreis van het hofbal te Brussel op Schiphol vertoefden, werden daar ver rast met enkele prachtige bossen tul pen. i odenrijs lijkt een vriende lijk plaatsje, waar de hondsdraf bloeit langs de ene, grote weg. Het station is er een verhaal op zichzelf. Alles speelt zich nog af in de sfeer van oversteken-verboden-als- ketting-gesloten-is, de banken in de wachtkamer vertonen er die onbestemde levertint uit ver- vooroorlogse jaren, en ze stof feren, naar onze meningde ideale ruimte (met om de zoveel tijd een trein) voor het vertel len van sterke verhalen. In deze vriendelijke omgeving staat sinds kort een vriendelijk huis, met gele en blauwe deuren, en ra men overal. In dat huis daar woont een vrouw (en een heer en een kind). De heer hebben we niet gezien, het kind hebben we langs zien fietsen, en de vrouw heeft ons wat verteld vg/n haar onmiskenbare activi teiten in de afgelopen tien jaar. Het was naar aanleiding van de laatste Familie Doorsnee-uitzen ding, dat we Annie M. G. Schmidt zijn gaan opzoeken. Zelf heeft ze, nu „de" radio- familie van Nederland gaat emi- Annin 1VT I"1 ^ptlïTlini greren, óók een beetje het gevoel Annie lVi. vr. oCIlIIlltll aan een nieuw leven te begin nen. Ook al omdat ze, sinds een jaar ongeveer, de krant vaarwel heeft gezegd, althans geen vaste rubriek meer heeft in het Parool. Beide dingen heeft ze graag gedaan, maar het is ook heerlijk om eens vrij te zijn, een jaartje te bedenken wat je nu eigenlijk graag wilt doen. Daar komt dan bij: haar maandelijkse televisie-rubriek, de musical Pension Hommeles De televisie heeft haar hart, geloven wij; voornamelijk omdat het nieuw is, niemand is nog gearriveerd; iedereen moet het nog leren. In dit milieu voelt Annie Schmidt zich bijzonder op haar plaats. Ze kan ons overigens nauwelijks zeggen, aan welke onderneming uit de laatste tien jaar ze de beste herinneringen bewaart. .Ik kijk erg weinig terug, zegt ze, en glimlacht een beetje verontschuldigend, „ik heb doorgaans het plezier in de dingen die ik zal gaan doen." En dat is dan op het ogenblik dg televisie Ze heeft, sinds ze leeszaal-assistente, en Inter directrice was, heel wat vormen van kleinkunst beoefend: liedjes, gedichtjes sketches, de L° ruchte Impressies, en wat niet al. Van die vele mogelijkheden kunnen je duizelig worden, maar Annie Schmidt zegt: le mPet. 7n lq ze teaen- maken, en we geloven dat haar dat inderdaad gelukt js. Zoals ze^gen over ons zit tenminste is ze een vriendelijke, rustige moiiw tohw kracht en haar zwakheden kent, die een keus kan d „oor heeft, bepaalt. Ze kookt en bakt graag, maar a}}efnA}s,ff, roid te wroeten Ze wil ook wel tuinieren, maar ze is beslist met va P hebben Verder in de tuin op uren. waarop man en kind haar btjzich willen hebben, ver^ leest ze J voor kort kinderen, wier fg minder ns behalve, merkwaardigerwijs, er over het algemeen nogal mee eens, u machine kruipen. Voor haar minder dan abnormaal. Hij is het moeders met schrijven dan ook merkwaardigerwijs, met de er over het algemeen ™gN^nnenbïik z'n nieuwe fiets hem boven alles, versjes. Overigens gaat op hef°^enb straatweg op een manier, die en hij manoeuvreert J*t Van fietsen word je warm, en dus z'n moeder bij wijlen de adem, afsnijai V -e,„ (Het is tenslotte ook al komt Kind binnen: „Mam, ^0®" hard tegen hard gaat het; I - 'Jm'niet anders 'voorstellen, dan dat men het over april!) Er ontspint zich een hele discussie T^weng> we kunnen maar het is tenslotte toch Hind.d het over het algemeen aflegt 21 tegen 7ovlTZüg7: gedecideerde vriendelijkheid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3