Hoogovens behaalde over 1957 een ruim 19 pet. hogere bedrijfswinst Voorzitter van Pensioenraad verdedigt zijn in Eerste Kamer aangevallen dienst m Radio en TV Produktiecapaciteit wordt in de komende iaren verder vergroot Ondanks produktiestijging lager bedrijfsresultaat bij Breedband jaren Klachten tegen Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds berusten op persoonlijke sentimenten Kabinet-Mintoff afgetreden Werktijden korter in Rusland Te groot aantal kunstmanen een gevaar voor de vrede Britse economie paraat Adelaar voor Nijmegen Afscheid van de familie Doorsnee Marktsituatie voor walserijprodukten werd in het algemeen zwakker Nieuw offensief van de EOKA op Cyprus? scheepvaartberichten I.v.m. Britse politiek ten aanzien van Malta Begin juni Macmillan naar Eisenhower Dr. John Hagen: Enkele kostprijs verlagende factoren F anny Blankers-Koen Vanavond Dreigende taal van Dighenis Bf DINSDAG 22 APRIL 1958 PAGINA 6 Stimulering van de uitvoer bij recessie Bouwwerkzaamheden Produktie Personeel Deelnemingen MARKTBERICHTEN (Van onze parlementaire redacteur) Het debat, dat onlangs in de Eerste Kamer is gehouden over de positie van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds, zal vermoedelijk nog wel een venijnige staart krijgen. Er is daarbij ongezou ten kritiek geleverd niet alleen op de financiële positie van het Pensioenfonds, dat met tekorten van enige miljarden werkt, maar ook op de administratie daarvan. Prof. Hellema had zich op merkingen verloorloofd, die de indruk wekten, dat erbij deze administratie wantoestanden zouden bestaan en dat de meest elementaire gegevens zouden ontbreken. Hij had dit ontleend aan een rapport dat een commissie heeft moeten samenstellen van de wetenschappelijke balans van het Pensioenfonds. Dit alles heeft zozeer de verontwaardiging van de voorzitter van de Pensioenraad, de heer A. J. P. Koster, opgewekt, dat de ze ambtenaar heeft gemeend, aan wat minister Struycken prof. Hellema reeds had geantwoord, nog het een en ander te moeten toevoegen. De heer Koster heèft in een gesprek met de pers te kennen gegeven, dat hierbij persoonlijke sentimenten, bewust of onbewust, een rol hebben gespeeld. Hij zei dit met bewijzen te kunnen sta ven. „Nooit heb ik als luisterend ambte naar met zoveel Instemming naar een parlementaire uitspraak gehoord, aldus de heer Koster, dan nadr die van mr. De Wilde, die in de Kamer tegen prof. Hellema in heeft volgehouden, dat een persoonlijke discussie de zakelijke had verdreven en dat in zo een geval geen verstandig woord meer wordt gespro ken." Wat precies deze persoonlijke senti menten zijn is niet helemaal duidelijk geworden uit hetgeen de heer Koster mededeelde. Wel is gebleken, dat de wiskundig adviseur van het Pensioen fonds, die van de zaken voortreffelijk op de hoogte was, ook lid was van ge noemde commissie, die „op ministeri eel niveau" de balans te beoordelen kreeg. Het was een vreemde en nogal pijnlijke gewaarwording voor de voor zitter van de Pensioenraad, dat déze wiskundig adviseur ineens niet meer van dat ministeriële niveau wilde afda len, om zich, zoals dat tot dusver ge bruikelijk was, met de heer Koster te verstaan over het concept-rapport. Hierover is in ambtelijke kringen een zodanige deining ontstaan dat de zaak thans op deze manier naar buiten is gebracht. De heer Koster wil het pres tige van de Pensioenraad beschermen. Hjj wil tevens het vertrouwen herstel len van de 120.000 gepensioneerden en de 400.000 deelgerechtigden in het Al gemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Ook spreekt de ee. van het ambtenarencorps van de dienst mee. Ter verdediging van zjjn organisatie heeft hij medegedeeld, dat de commissie best heeft geweten, dat na de jongste wijzigingen in de toch reeds zeer gecompliceerde pensioenwet ten, het fonds handen vol werk heeft gekregen. De commissie had op tal van bedenkingen die uit dien hoofde zijn ont staan, nogal ontnuchterende antwoorden kunnen krijgen, maar zij daalde niet van haar troon af, aldus de heer Koster. Wat de tekorten betreft heeft de heer Koster medegedeeld, dat het pensioen fonds naar volle tevredenheid werkt van de rekenkamer, de accountantsdienst van het rijk, de organisaties van over heidspersoneel, van Gepensioneerden en van de overheidsorganen. Iedereen die de zaken kent, begrijpt, dat het fonds niet kan werken volgens het systeem De socialistische minister-president van Malta, Mintoff, en zijn collega's zijn afgetreden, aldus volgens Beuter een gisteravond te Londen uitgegeven ver klaring. Volgens de verklaring is het ontslag ingediend bij de gouverneur van Malta. De 23 socialistische leden van het Maltezer parlement hebben de gou verneur een boodschap overhandigd, waarin wordt gezegd, dat zij alleen hun steun zullen geven aan een socialisti sche regering. Met net aftreden van Mintoffs kabi net is de weg vrijgemaakt voor nieuwe algemene verkiezingen. Mintoff werd premier in maart 1955. Het aftreden ge schiedde op het hoogtepunt van het ge schil met Engeland over de voorwaar- den van Malta's integratie met Groot- Brittannië. Eerder op de dag had premier Min toff voor de radio van zijn voornemen om af te treden kond gedaan, omdat hij en zijn collega's „niet langer ver antwoordelijk wilden zijn voor het hand haven van orde en rust op het eiland, dit in verband met de Britse politiek ten aanzien van Malta." In Londen ver klaarde men niet verrast te zijn door de stap van Mintoff. In de voornaamste takken van de zware industrie in de Sovjet-Unie wordt de duur van de werkdag teruggebracht tot zeven uur en in de mijnen tot zes nur, aldus meldt het Russische persbu reau Tass. Hiertoe hebben het centrale comité van de communistische partij, de ministerraad en het centrale comité van het vakverbond gezamenlijk beslo ten. De betaling zal op zijn minst ge lijk blijven. In 1958 en 1959 zal de ar beidsdag in de gehele zware industrie en andere takken van de economie tot zeven uur worden teruggebracht. De verkorting van de werktijden is mogelijk geworden door de vorderingen van de Sovjet-economie en de gestadige vergroting van de produktiviteit, aldus een officiële mededeling. De lonen van de minder betaalde arbeiders in de zwa re industrie zullen worden verhoogd. Premier Macmillan van Engeland en president Eisenhower van de Verenig de Staten zullen 9 en 10 juni in het Witte Huis wereldvraagstukken bespre ken, zo heeft het Witte Huis gisteren be kendgemaakt. Volgens de bekendma king zal Macmillan 10 juni een rede uitspreken in de John Hopkins universi teit te Baltimore en op 8 juni een rede in de Depauw universiteit te Greencast- Ie. van een levensverzekeringmaatschappij die zich een wiskundige reserve kan op bouwen, waaruit men aan alle verplich tingen kan voldoen. Het Pensioenfonds van het rijk staat zjjn gelden af aan de overheid, die daar tal van nuttige za ken mee financiert. Bovendien bindt de overheid het fonds aan een rente die in verband met het monetair beleid wordt vastgesteld. Door de geldont waarding zjjn de salarissen van de amb tenaren ten slotte de laatste tijd sterk gestegen, terwjjl ook rangeninflatie veel vuldig is toegepast. Onder die omstan digheden moest er wiskundig gezien wel een groot tekort ontstaan. Het wordt vanzelfsprekend geheel met uitkeringen uit 's Rjjks kas opgevangen. De directeur van het Amerikaanse Vanguard kunstmaanproject, dr. John Hagen, heeft zich in een commissie van het Huis van Afgevaardigden uitge sproken voor instelling van een in ternationaal orgaan ter beperking van het aantal aardsatellieten. Een te groot aantal, zei hjj, zou de vrede in gevaar kunnen brengen, aangezien het voor de militaire waarnemers moeiljjk is een satelliet te onderscheiden van een nade rende vijandelijke raket. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Het Lagerhuis eindigde gisteren het vierdaags debat over de begroting, wel ke vorige week dinsdag werd ingediend. Het was een tamme begroting en het debat vertoonde dan ook zeer weinig op winding. De nieuwe kanselier van de schatkist, de heer Heathcoat Amory, heeft tijdens het debat diepe indruk ge maakt op het Lagerhuis. Op eigen kal me wjjze heeft hjj getoond dat hjj een politicus van formaat is. En vanaf he den moet hjj worden beschouwd als be horend tot het vrij omvangrijk aantal mogelijke eerste ministers. Toen hjj gisteren namens de regering het begrotingsdebat beëindigde, ver klaarde hjj dat men gereed was om aanstonds in te grjjpen indien Brittannië het slachtoffer zou worden van een eco nomische recessie. Onder meer zou de regering financiële hulp verlenen voor het stimuleren van de uitvoer door het verlenen van kredietfaciliteiten. Ook zou men de huidige binnenlandse krediet restrictie verzachten en beleggingen aanmoedigen. En indien dit nodig mocht bljjken, zou men het binnenlands ver bruik stimuleren, doch dit laatste eerst indien er geen andere uitweg was. Het debat over de begroting een de bat dat in andere vorm zal worden voort gezet als de financiële wet voorgelegd wordt aan het Lagerhuis toonde op nieuw de scherpe tegenstelling tussen de economische opvattingen van de rege ring en de oppositie. De Labouropposi- tie wil economische expansie, terwjjl de regering de inflatie onder de duim wenst te houden en derhalve momenteel voort wil gaan met de teugels strak te hou den. De kanselier legde grote nadruk op de noodzaak van internationale sa menwerking op economisch terrein om het vertrouwen in de wereldhandel te doen herleven. De Amsterdamse beeldhouwer J. W. Raedeker hakt in opdracht van de gemeente Nijmegen een adelaar in steen. Het beeld zal ter verfraaiing van de stadswallen bij het Valkhof dienen als fontijnversiering. Na 91 uitzendingen in zes jaar is het roemruchte radioprogramma De fami lie Doorsnee gisteren definitief beëin digd. Velen zullen dat betreuren, maar wjj geloven dat de schrijfster Annie M. G. Schmidt er verstandig aan doet. Zjj is inventief en heeft inspiratie genoeg om ons op andere wjjze te vermaken, dat bewjjst haar TV-serie Pension Hommeles wel. Een bepaald program ma gedwongen te moeten volhouden, vergt te veel van een talent. Daardoor kwam de schrijfster er vaak toe zich al te veel met bepaalde variaties en the ma's bezig te houden. De serie van dit jaar stond beslist niet op het peil van de vorige seizoenen. De liefdesperikelen van de kinderen werden te zeer hoofd thema. Gisteren, toen de schrijfster probleemloos afscheid kon nemen, her vond zjj haar oude peil met wat koste lijke verwikkelingen rond een weggege ven pak en een verhuizing. Dat men het tot 91 programma's op een voor ons land ongewoon niveau heeft weten te brengen, is naast het be staan van een goed team te danken aan het feit dat men zich wist te beperken. Een voorstelling van nog geen half uur om de veertien dagen en alleen in het seizoen, is nog wel op te brengen en vol te houden. De familie Doorsnee was geen echt familieverhaal, het was een zachtaardige caricatuur van een door snee familie. Een echt familieverhaal is wel vol te houden, men ziet het aan „De jeugd vliegt uit" van de N.C.R.V. en aan The Archers van de B.B.C. De zachtaardige caricatuur vraagt meer dan een verhaal, meer dan gebeurte nissen uit het dagelijkse leven. Het vraagt om eindeloze ironische variaties op die dagelijkse thema's, om psycho logische loopjes, om een groot reservoir aan humor. Dat alles vol te houden rond het vaste stramien van een aantal bepaalde karakters is niet alleen zeer moeiljjk, het lijkt ons voor een auteur ook beperkend. De familie Doorsnee was voor de Ne derlandse radio een uniek programma, ook omdat het in ieder opzicht op een uitzonderlijk niveau werd uitgevoerd. Een groep van eersterangs acteurs en Over de gang van zaken in 1957 merkt de directie in h r verslag op dat in de kring van de afnemers van de Hoogovens, met uitzondering van de gieterijen, tot nu toe slechts in be perkte mate, moeilijkheden tengevolge van de bestedingsbeperking zijn opge treden. Terwijl de afzetmogelijkheden voor sommige staalprodukten die niet door de Hoogovens gemaakt worden ver- Breedband boekte in 1957 een voorde lig saldo bedrijfsrekeningen na afschrij vingen groot ƒ27.946.218 (28.178.998), aan interest werd gekweekt ƒ2.320.019 (1.545.675), terwijl uit voorziening t.b.v. Egalisatiefonds i.v.m. investeringsaftrek ƒ715.000 (1.070.000) vrjj kwam, zodat het totaal aan baten ƒ30.981.237 (30.794.673) beliep. Aan de reserve voor diverse belangen wordt hiervan ƒ2,5 (2) miljoen toegevoegd, te betalen ven nootschapsbelasting verminderd met in vesteringsaftrek vergt 13,7 (9,1) min, het egalisatiefonds i.v.m. Investerings aftrek ƒ1.325.000 (2 min) en egalisatie van de belastingdruk 1,8 (6,5) min, dubieuze debiteuren 150.852 (nihil) en assurantie eigen risico 1 min (onv.) Voor statutaire uitkeringen aan perso neel wordt besteed ƒ700.000 (600.000). Resteert een netto-winst groot 9.805.384 (9.594.673). Zoals bekend wordt voorge steld 8 (onv.) dividend uit te keren. In totaal is in 1957 geïnvesteerd voor ƒ37,5 (22,2) min en afgeschreven voor ƒ13,6 (13,9) min. Na de daling van de produktie in 1956 heeft de stijging van de jaren vóór 1956 zich in 1957 weer voortgezet. Dat de produktie een nieuw hoogtepunt kon bereiken is te danken aan de ingebruik neming van de zesde Martinoven bij de Hoogovens, waardoor meer staal be schikbaar kwam, terwijl tevens een aan zienlijke hoeveelheid staal in blokkep c" plakken van derden kon worden be trokken. Vooral de produktie van war.n- gewalste rollen is toegenomen. Op loon- basis werden ook in 1957 rollen ver vaardigd uit daarvoor beschikbaar ge- ~tel<" staal. totaal produceerde Breedband, waarin de Hoogovens een belang van 7 min. v.w. 8 van het geplaatste ka pitaal heeft, in 1957 aan warmgewalste rollen halffabrikaat 453 333 (386.2521 ton, voor verkoop 85.425 (52.011) ton, aan warmgewalste platen 36.847 (29.410) ton, aan koudgewalste rollen voor ver koop 47.170 (25.234) ton, aan koudge- De produktie van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staal fabrieken te IJmuiden is in 1957 ten opzichte van 1956 over vrijwel de gehele linie gestegen, hetgeen kan worden toegeschreven aan het in pro duktie komen van het eerste gedeelte van de uitbreidingen, t.w. de Sinter installatie en de zesde Martinoven. De omzet van de Hoogovens (inclusief die van Breedband en exclusief de onderlinge leveringen) nam toe van f 520 tot f 600 miljoen. De stijging van produktie en omzet resulteerde in hogere bedrijfsresultaten. Over 1957 werd een totaal aan baten verkre gen ad f 102,1 miljoen (1956: 86,3 min), waaronder het ruim 19 procent hogere voordelig saldo van de bedrijfsrekeriing ad f 93,3 min (78,2 min). Het saldo-winst wordt becijferd op f 15 min (13.7 min). Zoals bekend wordt 16 (onv.) procent dividend voorgesteld. Inmiddels is het uitbreidingsprogramma voltooid, de installaties kwa men begin 1958 gereed. In aansluiting op het voltooide project wordt met een nieuw investeringsprogramma begonnen. Uiteindelijk zal de capaciteit van de gehele fabriek worden opgevoerd tot ca 1,8 miljoen ton staal per jaar. Onder het programma waar thans aan begonnen wordt zal de ruw- ijzerproduktie worden opgevoerd van 1 miljoen tot 1,2 miljoen ton en de ruwstaalproduktie van 1,1 miljoen tot 1,35 miljoen ton per jaar. Het tem po van de uitvoering van deze plannen zal in verband met de huidige economische omstandigheden vermoedelijk wel iets lager zijn dan in vo rige jaren kon worden bereikt, aldus de directie van de Hoogovens in haar verslag over 1957. minderden, was voor de door Hoogovens en Breedband vervaardigde z.g. platte produkten ook bij de toegenomen capa citeit een volledige en lonende afzet mogelijk. De wereldmarkt voor deze produkten vertoont echter geen homo geen beeld: Voor dunne plaat blijft de situatie bevredigend, voor dikke plaat en blik is dit in mindere mate het ge val. Door de stijgende behoefte aan ruwijzer voor verwerking tot staal in het eigen bedrijf vond de dalende vraag naar ruwijzer als zodanig geen weer slag in produktie. Ee geheel uit zonderlijke positie namen de gegoten buizen in, de binnenlandse afzet hier van nam door de ingekrompen activi teit van de gemeenten sterk af. Ook bij de export kon een analoog verschijn sel worden waargenomen. De produk tie is geleidelijk aanmerkelijk ingekrom pen. Men hoopt dat de buizenomzet in 1958 weer zal toenemen als gevolg van de regeringsmaatregelen ten bate van de woningbouw. Gedurende de tweede helft van 1957 kondigden zich enige kostprijsverla gende factoren aan. Met name is dit het geval op het gebied der scheeps- vrachten, waarvan de Hoogovens voor al ten aanzien van de ertsen hopen te gaan profiteren. Dit zal niet het geval zijn met betrekking tot de vrachten voor Amerikaanse kolen, waarvoor langjarige contracten zijn afgesloten, die van voordeel zijn gebleken in de peri ode van 1957, waarin zeer hoge vrach ten hebben gegolden. De directie acht het gewenst, nu de kolenvrachten een zo ongekend laag niveau hebben be reikt, tegen deze nog lopende contrac ten in de balans een voorziening op te nemen. Ook de schrotprijzen zijn in het jongste verleden niet onaanzienlijk gedaald. De directie constateert dat door het geheel van de genoemde factoren de achterstand die in de afgelopen jaren tussen de stijging van de verkoopprij zen en die van de kostprijzen is ontstaan nog niet is gecompenseerd. Het nieuwe uitbreidingsprogramma zal ter hand worden genomen omdat men in de steeds groeiende wereld capaciteit tenminste de relatieve po sitie wil handhaven. De directie is er daarbij van overtuigd dat zowel in Nederland als elders de vraag naar de produkten van de Hoogovens - op lange termijn gezien - zal blijven toenemen. Daar sommige onderdelen van de bedrijven nog niet op volle capaciteit werken, heeft de uitbrei ding niet alleen tot gevolg dat de totale produktie kan worden opge voerd, doch tevens dat de efficiency van het gehele bedrijvencomplex wordt verhoogd. De uitbreiding is o.a. gericht op de vervaardiging van sta len platen van grote afmeting. In de scheepsbouw tekent zich onmisken baar de tendentie af om langere en zwaardere platen te gebruiken. Dit heeft geleid tot het besluit de instal laties zodanig te wijzigen dat het maximale plaatgewicht kan worden gebracht op rond 9% tor tegenover thans rond 5% ton. In de geleidelijke ontwikkeling van de afzet en van het nuttig gebruik van de capaciteit van de Hoogovens speelt ook de verhouding tot de Dortmund- Hörder Hütten-Union (u.H.H.U.) een rol. Door een bijzondere transactie kon een zekere overcapaciteit aan staal bij de Hüttenwerke Siegerland (bij welke walste platen (incl. onvertind blik voor verkoop) 260.058 (239.478) ton en aan vertind blik 69.031 (67.177) ton. De marktsituatie voor walserijpro dukten is in het algemeen zwakker ge worden, die voor dunne platen maakt hierop een uitzondering. De afzet hier van is sterk gestegen, terwijl de prijzen voor de E.G.K.S. eind 1957 werden ver hoogd. De markt voor blik daarentegen heeft zich sedert het derde kwartaal 1957 niet gunstig ontwikkeld doordat de concurrentie van Engelse en Ameri kaanse zijde is toegenomen. Dit had tot gevolg dat de prijzen moesten worden verlaagd. Door tegenvallende oogsten van in blik te verpakken produkten lebben de binnenlandse afnemers vrij grote voorraden. De hieruit voort vloeiende vermindering van binnen landse afzet wordt thans gecompen seerd door een uitbreiding der export. Nadat in 1957 de nieuwe gloeiovens en de hardings-walsgroep gereed zijn gekomen, is de verwerkelijking van het uitbreidingsplan in 1958 afgesloten met de ingebruikneming van de elektrolyti- s.he vertinnerij. Een derde plakoven wordt binnenkort in dienst genomen. De montage van de tweede haspel in de warmbandwalserij zal naar verwachting begin 1959 plaats vinden. De liquiditeitspositie is nog steeds gunstig, al zijn de liluide middelen in verband met de uitbreidingen, de ver- 1 ring van de voorraden en de toene ming van de uitstaande handelsvorde ringen. in 1957 sterk aangesproken. De vaste activa paraisseren op de ba lans debet ad 147 (119,6) min, voor raden ad ƒ33 (21,9) min. debiteuren ad ƒ35,6 (27,6) min, deposito's ad ƒ29 145) min, kas, bank, giro ad 16,8 '26,2) min. In het credit der balans paraisseren o.m. reserve diverse belangen ad ƒ9 (6,5) min, vervangingsreserve ad ƒ21,6 (17) min, voorzieningen ad 64,5 (63,5) min, crediteuren ad ƒ35,1 (27,4) min, kapi taal ƒ87,5 (onv.) min. Telling ƒ266.4 (252,6) min. P.M.-bestellingen vaste ac tiva 10,1 (23,5) mn. vennootschap D.H.H.U. een meerder heidsbelang heeft verworven) worden benut om daaruit ten behoeve van de Hoogovens bij D.H.H.U. scheepsplaten te doen walsen, waartegenover voor Siegerland warmgewalste rollen ver vaardigd werden voor de Hoogovens. Deze ineenschakeling van bij verschil lende ondernemingen aanwezige pro- duktiemogelijkheden is een duidelijke demonstratie van het industrieel nut tige effect van het belang bij D.H.H.U. De bouw van de oxy staal fabriek en de vierde hoogoven van groter capaci teit dan de oudere, had tijdens het ver slagjaar een bevredigende voortgang, zodat het mogelijk was deze installaties in januari 1958 in bedrijf te nemen. Verschillende andere nieuwe installa ties kwamen gereed, andere werden vergroot. In het verslagjaar werd in duurzame produktiemiddelen en wonin gen f 98.8 (88.4) min. geïnvesteerd. In 1957 werd door de Hoogovens aan ruwijzer geproduceerd 704.477 ton (1956 664.570 ton), 147.810 (183.959) ton ruw ijzer werd geëxporteerd. De produktie van stalen blokken b-liep 807.143 (715.150) ton, die van gegoten buizen 30.658 (38.625) ton. De produktie an dikke platen beliep 287.655 (260.508) ton. Aan gemeenten werd 204.8 miljoen (200.6 miljoen) m3 gas geleverd. De totale personeelsbezetting van Hoogovens en aangesloten bedrijven bedroeg aan het einde -an het boek jaar circa 11.800 personen, dit is 700 meer dan per einde 1956. De fabrieks- uitbreidingen konden redelijk van per soneel worden voorzien. De nieuwe regeling voor de bouw van z.g. woningwetwoningen heeft gunstige aspecten geopend, inzoverre dat verder geen belangrijke bedragen aan de bedrijfsmiddelen moeten worden onttrokken ter financiering van de wo ningbouw. De ondernemingsraad kwam in 1957 voor het eerst bijeen. In het verslag jaar werd aan salarissen, lonen en so ciale lasten f57.600.000 betaald, met de aangesloten bedrijven erbij gerekend f81.5 miljoen tegen f72.4 miljoen in 1956. Aangaande de gang van zaken bij de deelnemingen wordt in het verslag nog opgemerkt dat de resultaten van de Maatschappij tot Exploitatie van Kooks- ovengassen (MEKOG), waarin de Hoog ovens 33.3% van het geplaatste aan delenkapitaal f 7.4 min. bezitten, over 1957 lager zijn. De ontwikkeling van de opbrengstprijzen was in 1957 ongunstig, enerzijds door de daling van de export prijzen van de stikstofmeststoffen, an derzijds doordat de toegestane prijs verhoging in het binnenland de kos tenstijging niet opving. De aangekon digde vergroting kwam in het verslag jaar gereed. De Cementfabriek IJmuiden (CEMIJ) (50% f2.5 min.) boekte over 1957 wederom bevredigende resultaten. Hoe wel in het eerste kwartaal afzet en produktie hoger ware-- is voornamelijk tengevolge van de bestedingsbeperking, de afzet en de produktie over geheel 1957 vrijwel gelijk aan '"ie van 1956. Bij de Koninklijke Demka Staalfa brieken (51% f4.123.500) te Utrecht is de ruwstaalproduktie ook in 1957 verder gestegen, doordat in de loop van 1957 bij de Siemens-Martin-ovens weer een 4 ploegendienst is ingevoerd, als mede door een verbetering aan één van deze ovens. De markt 'oor walserij produkten van Demka heeft in het tweede halfjaar een ongunstige ontwik keling te zien gegeven, zodat in het laatste kwartaal de fabricage aanmer kelijk moest worden ingekrompen. De afdelingen koudbewerkinf en smederij waren mati" staalgietwerk, draad en draadprodukten daarentegen goed be zet, terwijl de afzet van smeedblokken eveneens bevredigend was. Bij Carrières de Namcche (50% B. fr. 9.97 min.) kon ondanks een enigszins gedaalde afzet het resultaat weer worden verbeterd. Begin 1958 is de afzet in Nederland aanmerkelijk verminderd. Over 1957 zal een matig dividend kunnen worden uitgekeerd. De Dortmund Hörder Hutten Union (40.8% D.M. 75.155.600) bereikte in het boekjaar 1956/57 wederom een ho gere ruwstaalproduktie t.w. 2.7 min. ton. In november 1957 werd in het be drijf te Dortmund de nieuwe walserij voor middelzware profielen in gebruik genomen. Enkele verouderde walse- rijen zijn stilgezet. In het bedrijf te Hörde is een nieuwe hoogoven in aan bouw. Over het boekjaar 1956/1957 zal, zoals bekend, een dividend van 7% (v. j. 6) worden uitgekeerd. Het de Hoog ovens toekomende dividend zal in het boekjaar 1958 worden verantwoord. actrices had er het grootste plezier in. De teksten inspireerden Cor Lemaire tot eenvoudige maar goede melodieën, zodat de serie ook nog onvergetelijke liedjes als „Ali cyaankali" opbracht. De regie van Wim lbo wist iedere op voering tot een afgerond en sluitend ge heel te maken. In de serie „Anders dan anderen" ontrolde zich gisteravond voor de V.A. R.A.-TV het leven van de vermaarde athlete Fanny Blankers-Koen. Zoals te doen gebruikelijk, had men haar niet op de hoogte gesteld. Men deed aanvanke lijk of men Arie van Vliet wilde onder vragen. Deze weigerde echter pertinent. Daarop vroeg men mevr. Blankers of zij dan misschien met behulp van haar man wilde meewerken. Waarop zij aar zelend toestemde. Het werd een bijzon der aardige uitzending, waarin veel sportproblemen voor de camera's kwa men. Bert Garthof leidde het program ma zeer goed. J.v.S. In de serie En gij zult het aanschijn der aarde vernieuwen wordt vanavond het thema „Kerstening van de ontspan ning en voorstel tot schoonheid", be handeld. (402 m.20.50 uur). Voor Beromünster speelt het orkest o.l.v. E. Schmid waarbij Egon Petri het Pianoconcert KV 424 van Mozart zal spelen. (567 m.20 uur). Het Collegium Musicum Londinii o.l.v. John Minchinton speelt muziek voor strijkorkest voor het derde progr. waaronder werk van Purcell en Mozart (464 m.21 uur). VEILING POELDIJK, 21 april. Tomaten A f 4.20—4.40, B f 3.60, C f 3.90—4.00, CC f 3.103.30, Andijvie II 7590 cent, idem alw. 5778 cent, Spinazie 8291 cent, id. 11 7084 cent, Stoofsla 28—37 cent, Prei A 41—43 cent, A II 27—37 cent, BII 17—24 cent, Rabarber 6888 cent. Postelein 65—100 cent, Schorseneren A 55 cent, B 41 cent, alles per kg. Aardbeien 2146 cent, Perzi ken f 0.75—1.20, Bloemkool (8) 86—87 cent. (10) 62—72 cent, (12) 42—54 cent, (15) 27— 35 cent, alles per stuk. Sla A f 13.50— 16.00, All 10.00—13.50, B f 10.00—13.00, BII 8.00—10.00, C f 5.00—7.50, CII f 5.00— 6.50, alles per 100 stuks. Selderie f 9.50 17.00, Peterselie f 21.00—24.00, Radijs f 23.00— 24.00, Raapstelen f 5.30—9.80, alles per 100 bos. Peen f 1.10—1.20 per bos. Aanvoer: sla 225.000 stuks, tomaten 1600 kg, andijvie 11.000 kg, spinazie 8000 kg, rabarber 3200 kg, bloemkool 6000 stuks, selderie 4000 bos, peterselie 1200 bos, radijs 1500 bos, raapste len 44.000 bos, aardbeien 3500 stuks. VEILING VENLO, 21 april. Bieten, rode A 6. Champignons I 341, II (enkel los) 315, III 199—207. Komkommers: kas A 42; plat- glas A 59—63, B 47—48, C 35—36. per kg 61. Knolselderie A 34, B 17. Peen, rode: Breekpeen A 32—45, B 33—55, C 32—43. Prei A 45—56 B 28—29. Radijs 22—30. Schorsene ren A 42—46, B 25—30. Sla kas A 12.50— 16.50, B 10.50—13.40, C 5.50—9. Spinazie I 7886. Tomaten per bak A 26.60, C 23.90 Witlof AI 81—95, All 77—85, BI 90—95, BII 85—91. Alles in guldens per 100 kg/ stuks/bos. EIERVEILING APELDOORN, 21' april Aanvoer 175.000 stuks. Grote eieren f 13.00— 14.00 en henneëieren f 7.5010.00 per 100 stuks. VEILING TIEL, 21 april. (Resp. Ie en 2e soort). Appelen: Golden Delicious 115142, 70—109; Jonathan 101—120, 85—104, a-sor tering 113—122; Rode Klumpkes 80—82. Glasaardbeien per stuk 1519, 210. Groenten: Witlof 88—92, 53—56. (Alles in centen per kg, tenzij anders vermeld). VEEMARKT ROTTERDAM, 21 april. Aanvoer 2159 stuks, waarvan 1244 vette koeien en 915 varkens. Prijzen (resp. Ie, 2e en 3e kw.i: vette koeien f 3.003.35, f 2.702.95, f 2.502.65 en varkens f 1.73, f 1.71 en f 1.69. KLEINVEEMARKT APELDOORN, 21 apr. Aanvoer pluimvee circa 16.500 stuks. Kip pen 1.95—2.05 per kg; oude hanen f 3.50— 4.50 per stuk; jonge hanen f 1.702.00 per kg; konijnen f 2.00—8.00; schapen f 75.00— 90.00; lammeren f 65.0080.00; geiten f 25.0035.00; kalveren f 40.0060.00 en big gen f 37.00—58.00. MARKTBERICHTEN PURMEREND, 22 april. Eierenmarkt. 12000 kippeëieren f 12.5013.50 per 100 stuks. 5000 eende eieren i 9.00 per 100 stuks. Veemarkt. Runderen totaal 1299 stuks. 205 vette koeien f 2.153.25 per kg, matig. 791 geldekoeien f 560—900 per stuk, strek- zaam. 220 melkkoeien f 850—1100 per stuk, matig. 71 pinken f 375—690 per stuk, matig. 12 stieren 675—1700 per stuk, matig. 27 graskalveren f 225360 per stuk, stug. 35 vette kalveren f 1.802.30 per stuk, stug. 1473 nuchtere slacht- en fokkalveren: nuch tere kalveren f 3050 per stak, stug, en f 1.05—1.35 per kg, stug; nuchtere fok kalveren 70—140 per stuk, stug. 181 vette varkens voor de slacht, voor de zouterij en vette zeugen: vette slachtvarkens f 1.70- 178 per kg, stug; vette varkens voor de zouterij f 1.60—1.70 per kg, stug en vette zeugen f 1.40—1.60 per kg, stug. 595 biggen en schrammen: biggen f 4075 per stuk, kalm; schrammen f 65100 per stuk, kalm. 37 fokzeugen f 250350 per stuk, stil. 1139 vette schapen, schapen met 1 lam, schapen met 2 lammeren en overhouders: vette schapen f 75105 per stuk, zeer stug; scha pen met 1 lam f 100—140 per stuk, zeer stug; schapen met 2 lammeren f 140200 per stuk, zeer stug; overhouders f 65—110 per stuk, zeer stug. 81 bokken en geiten f 1045 per stuk, matig. 21 paarden f 400 950 per stuk, kalm. Totaal aantal dieren 4890 stuks. Pluimveemarkt. 2600 oude kippen en ha nen, wit en rood, f 1.902.00 per kg. 700 oude kippen en hanen, blauw, f 2.002.10 per kg. 750 jonge hanen, blauw, f 2.002.15 per kg. 2800 jonge hanen, wit en rood, fl.85—2.10 per kg. 200 konijnen f 3.00—7.50 per stuk, f 2.20—2.40 per kg. KOFFIETERMIJNMARKT ROTTERDAM, 21 april. Stemming: prijshoudend. Noterin gen: mei 218221 (218221), juli 209211 (208210), sept. 199%201 (198200), dec. 190—192 (188—190), mrt. 184—186 (184—186). HUIDENTERMIJNMARKT AMSTERDAM, 21 april. Stemming: kalm. Omzet: nihil. Noteringen: oktober 138.70139.50 (139 139.70), jan. 139.40—141.20 (139.60—141.40), april 141,20—142.60 (142.20—142.70), juli 142.80—145 (143.50—145.40). De leider van de Grieks-CypriotiscM verzetsbeweging E.O.K.A., Digheni'i heeft gisteren in pamfletten met ee" algemeen offensief gedreigd, indien Britse regering niet spoedig maatreg len neemt om het probleem-Cyprus °P te lossen, aldus bericht Reuter. De E.O.K.A. heeft een jaar gelede» haar gewapende actie gestaakt o® kansen op een regeling te vergrote maar in de afgelopen weken organisee de ztf een sabotagecampagne, 6er „a tegen Britse eigendommen. Ook riep u tot een boycot van Britse goederen ov- Dighenis verklaart thans, dat het eve tuele nieuwe offensief zeer groot J zijn en dat de E.O.K.A. met nog SL.. tere kracht dan tevoren zal strijden- h j noemde geen tijdslimiet voor de aiio"r van zjjn ultimatum. ïn Engeland worden proeven g®n<ï men met grote bommen, die, nadat door vliegtuigen boven vijandelijk S bied zijn gebracht, op eigen kracht naa hun doel kunnen vliegen. Deze bon men zullen voorlopig de grondslag v°' men voor de Britse middelen om a2r®5, sie af te schrikken, zo is zaterdag 0 ficieel bekendgemaakt. Men ma ,1, hieruit op. dat zij een kernladingz". len krijgen. (Rtr' 5 ALBIREO 21 v. R'dam n. Hamb. ALHENA 22 te R'dam. ALKES 21 v. R'dam n. Bremen. FRIESLAND 21 v. R'dam n. Setubal. AAGTEDIJK 21 v. Lissabon n. Antw. ABBEDIJK p. 21 Key West n. Antw. ALMKERK 22 te Lor. Marques. ALNATI 21 v. Antw. n. Hamb. AMSTELBRUG 22 te Aden. AMSTELDIJK 21 v. Havana n. Houston. ARTEMIS 21 te Antw. ItALI 22 v. Beyrouth n. Pt. Said. BILITON 21 V. Porti. (Oreg.) n. Seattle. BINTANG 21 v. Napels n. Genua. CALT. UTRECHT 21 v. Savona n. Pt. Said' CELEBES 22 te Suez. COLYTTO 22 te Newport News. DELFT 22 te Maracaibo. DUIVENDIJK 22 te San Jose. EOS 21 v. Lissabon n. Antw. ESSO NEDERL. 23 te Fao verw. GANYMEDES 21 v. Curacao n. Europa. GORDIAS 21 v. Curacao n. Europa. GUINEEKUST 21 v. Freetown n. A'dam. JASON 22 te Curacao. LAERTES 22 v. Suez n. Aden. LUTTERKERK p. 21 Ouess. n. Havre. MAAS 21 v. Philad. n. Portland. MAASHAVEN 21 v. L. Palmas n. Recife. MAASLLOYD 22 te Houston. OVULA 22 v. Singapore n. Pt. Darwin. RIOUW 22 v. Pt. Sudan n. Aden. ROEBIAH 23 te Chalna verw. SARANGAN 22 te Djibouti. SENEGALKUST 22 te Conakry. SLIEDRECHT p. 21 Gibr. n. M. al Ahma<M" SOMMELSDIJK 22 te New York. STATUE OF LIBERTY 22 v. Pta. Cardon n. R'dam. TAMO 21 v. Pto. Acevedo n. Necochea. TIBA 22 te Rio Grande. MATARAM 21 te Baltimore. MERWEDE 20 v. Takoradi n. Freetown. MOORDRECHT 20 v. B. Mash. n. Kwinan* NIEUW HOLLAND 20 v. Bali n. Brisbane. NOORDAM 20 te New York. OBERON p. 20 Ouess. n. Maracaibo. OOSTKERK 21 te Hongkong. ORANJEFONTEIN 20 te Kaapstad. PRINS W. G. FRED. p. 20 Kp. Ra.v^ Montreal. PURMEREND 21 te Donges. RAKI 20 v. Bangkok n. Singapore. REMPANG p. 20 Guardafui n. Aden. ROEPAT 20 v. Marseille n. Antw. RIJNDAM 20 v. Cobh n. Halifax. SIRRAH 20 v. Aden n. R. Tanura. STAD SCHIEDAM 20 v. Gibr. n. Palermo STRAAT BANKA 21 te Cochin. SUNETTA 21 te Singapore. TARAKAN 21 te Djeddah. TEGELBERG 20 v. Moji n. Kobe. UTRECHT 20 te Barcelona. VLIST 24 te Syracuse verw. WIELDRECHT 20 te Suez. W1TMARSUM 22 te Hamilton verw. ZAANKERK 21 te Aden. ZEELAND 19 v. Alexandrië n. Pt. Said' ZONNEKERK 20 te Duinkerken. ALAMAK 19 v. R'dam n. Bremen. ALDERAMIN 20 te R'dam. ALPHARD 19 v. R'dan* n. Hamb. ARENDSDIJK 19 v. R'dam n. N. Orleans. ARGOS 20 te R'dam. FRIESLAND 20 te R'dam. HECTOR 20 te R'dam. HERMES 19 v. R'dam n. A'dam. KYLIX 19 te R'dam. LEKHAVEN 20 te R'dam. MOLENKERK 18 v. R'dam n. Hamb. PRINS CASIMIR 20 v. R'dam n. Antw. PRINS WILL. Ill 21 te R'dam. RIDDERKERK 19 v. R'dam n. Hamb. STAD VLAARD. 20 te R'dam. TERNATE 19 te R'dam. ABBEKERK 21 te Aden. AMELAND 21 te Stanlow. AMSTELDIEP 22 te Pt. Said. AMSTELMEER 22 te Muroran. BANDA 21 v. Chittagong n. Chalna. BORNEO 21 v. Sandakan n. Bangkok. CALT. ARNHEM 21 te Sidon. CALT. THE HAGUE p. 21 Pantellaria n. Bahrein. KIELDRECHT 21 te Duinkerken. KORENIA p. 21 San Miguel n. Havre. KREEFT 21 te Narvik. LEKKERKERK 21 te Bremen. MAETSUYCKER 21 te Singapore. MAPIA 21 te Abadan. MELISKERK 23 te Hongkong verw. PEPERKUST 21 v. Pt. Harcourt n. Lago»' RAKI 21 te Singapore. SALATIGA 24 te R'dam verw. STAD ARNHEM 22 te Alexandrië. STAD DELFT p. 21 Gibraltar n. Hamb. STR. JOHORE 21 v. Singap. n. Pt. Swetten TALISSE 21 te Abadan. WOENSDRECHT 21 v. Curasao n. N. Yor* WONOGIRI 22 te Pangigasan. WOENSDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV; 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.50 'n Woord v. d. dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.30 Gram. 9.00 V d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Lichte muz. 10.05 Gram. 11.00 Gram. 11.25 Hoorsp. 12.05 Bariton en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Ka- merork., koor en solist. 13.00 Nws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Amus. muz. 13.55 Gram. 15.30 Clavecimbel en viool. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Musettemuz. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Leger des Heilskwartier. 18.30 R.V.U.: Eerste lezing: Heraclitus. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Caus. 19.15 Kerksonates. 19.30 Bui- tenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Israëlische composities. 20.55-21.15 Caus. 21.50 Filmbeschouwing. 22.00 Meis jeskoor. 22.20 Pianorecital. 22.40 Sport. 23.00 Nws. 23.15 Zaalsportuitsl. 23.40-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. - VARA; 7.00 Nws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nws 8.18 De ontbijtclub. 9.00 V. d. vrouw VPRO: 10.00 Schoolradio. 10.20 Gram. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Lichte muz. 13.00 Nws 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.20 Dans- muz. 13.50 Medische kron. 14.00 Piano recital. 14.30 V. d. jeugd. 16.30 Philh. ork. en koor. 17.00 Israëlische dansen. 17.15 Hammondorgelsp. 17.30 Gram. 17.50 Regeringsuitz. 18.00 Nws. en comm 18.20 Lichte muz. 18.45 Act. 18.55 V. d. kind 19.05 Reportage. VPRO: 19.25 V. d. ieugd VARA: 19.55 Nws. 20.00 Sport 21.45 Weense muz. 22.30 Caus. 22.45 Hotviool en gitaar. 23.00 Nws. 23.15 Lichte muz. TELEVISIEPROGRAMMA'S KRO: 17.00-17.45 V. d. kind. AVRO: 20.30 Luipaard op schoot. 21.00-23.00 „Spoken", T.V.-spel. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m: 13.40 Gram, 18.45 Volksmuz. 19.00 Lichte muz. 22.00 Engelse muz. ENGELAND, BBC Light progr.. 1500 en 247 m: 12.00 Amus. muz. 12.30 NWS- en gevar. progr. 13.00 Dansmuz. 15.20 Lichte muz. 15.45 Varlété-ork. 16.45 Ge var. muz. 18.00 I ichte muz. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.30 Nws. en gevar. progr. 22.00 Amus. muZ' 22.40 Dansmuz. 23.30 Nws. en lichte muz. NDR/WDR, 309 m: 12.00 Volksmuz- 13.15 Omr. ork. '6.00 Symf. ork. en sol- 17.35 Lichte muz. 19.20 Symf. ork. en so list. 22.10 Lichte muz. 23.00 Muz. nacht- progr 0.10-1.00 Dansmuz. FRANKRIJK, progr. Ill (Nat. progr.) 280 en 235 m: 12.05 Gram. 13.25 Idem- 14.20 Kamermuz. 15.02 Symf. conc. 19-Or Volksmuz. 19.31 Gram. 20.45 Hoorsp 21.J" Recital. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Gram. 12-34 Gram. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio- 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.15 Ork- conc. 17.10 Strijkkwart. 18.00 Caus. IB-3 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.30 Wereldten- toonstelling. 21.10 L'Ange de Feu, oper (le en 2e bedrijf). 22.25 Clavecimbe*' recital. 484 m: 12.00 Gram. 13.10 en 14.10 Gram- 14.15 Ork. conc. 15.15 Koorzang, lo-3 Gram. 16.15 Cello en piano. 16.37 Grain- 17.35 en 18.30 Gram. d. DUITSE TELEVISIEPROGR 17.00 V. d. jeugd. 17.40-18.00 V. vrouw. 19.00-19.30 Hier und Heute. 20." Journ. 20.15 Weerber. 20.20 Documentaire 21.00 Balletprogr FRANS-BELG. TELEVISIEPROGR- 17.30 Wereldtentoonstellingskron. 19%. Pol. caus. 19.30 Sport. 20.00 Nws. 20.^ Speelfilm. 21.45 Literair progr. 22.35 W reldnws. VLAAMS-BELG. TELEVISIEPROGR- 16.00-17.30 Wereldtentoonstellingskron 19.00 Lekenmoraal en filosofie. 19.30 20.00 Gevar. progr. 20.40 Film °\erAr, raël. 21.00 Toneelstuk. 22.45 Balletpro® 23.15 Nws.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 6