Ilelnienaffaire in de Tweede Kamer Gemodder Onpartijdige deskundigen sullen so snel mogelijk een rapport samenstellen Zigeunerkoningin Mimi gestorven Nederland krijgt tweede luchtvaartbedrijf Vrouw steekt haar man met mes Haarlemse bloemenmeisjes veroveren de „Expo" Bijzondere raket door luchtmacht in de VS. gelanceerd Pakhuis in de as gelegd Windhoos bij Oostvoorne Stamleden beginnen dodenwake Kroon verleent concessies aan 27-jarige Amsterdammer Achtjarig meisje vermoord —Het weer 't SILVER STOEPKE DONDERDAG 24 APRIL 1958 82ste JAARGANG No. 29893 Combinatie van Thor en de Vanguard Sjafruddin herhaalt beschuldigingen Russische deelname aan de strijd? „Ondanks alle controle is er een hoogst ernstige wan prestatie geleverd", aldus minister Staf woensdagmiddag in de Tweede Kamer in zijn oordeel over de knoeierijen met de 271.000 helmen, die aan ons leger zijn afgeleverd. De minister ging niet op alle détails in die hem in een interpel latie van de liberale heer Ritmeester werden voorgelegd. Hij heeft echter zijn medewerking toegezegd aan het snel samenstellen van een rapport door een commissie van des kundige buitenstaanders. Ook onthulde hij interessante bijzonderheden, die enig licht werpen op de oorzaken van de knoeierijen. Hij gaf de heer Koersen toe, dat er geëxperi menteerd is om de order in eigen land te houden. „Men heeft echter zelfs niet de moeite genomen een expert van de T.N.O. in te schakelen" aldus de katholieke spreker, die in het vooruitzicht stelde, dat de affaire met de gasmaskers bij de nadere discussies over het rapport aan de orde zal worden gesteld. In Koog aan de Zaan: Vuurtje-stoken oorzaak van de brand Schade bij tuinders- bedrijven Voor chartervluchten en rondvluchten In mei eerste rondvluchten van Schiphol Koffiemelk wordt duurder Veertienjarige jongen de dader Aangehouden wegens poging tot doodslag Italianen luisteren ontroerd naar klaagzang $ee MORRIS Ijeforeyw/tfu/f/ Scooter - Bromfietskleding Vrij veel bewolking Het weer in Europa prisma- horloges een mooi uuxe klok Ir. STAF GEEFT GEKNOEI jarige minister ir. C. Staf (hij werd gisteren Ritmeester. 53), tijdens de interpellatie Welk een aanzienlijk gedeelte van °hs nationale inkomen wordt opge- slokt door militaire uitgaven, kan men elders in dit nummer ten overvloede hog eens nagaan. Elders kan men weer lezen hoe de gelden, voor deze mili taire uitgaven nodig, met dwang uit de burgerij worden geperst. Geen Ne derlander brengt gaarne geld op voor leger, vloot en luchtmacht. Op zijn hoogst legt hij zich neer bij het on vermijdelijke. Als er dan per week enige miljoenen uit het luchtruim vallen in de vorm van straaljagers, dan slikken wij dit ook nog wel, al 's het eefi pijnlijk slikken. Als daar entegen een minister moet toegeven, dat de Dienst Materieel Land macht, waar miljarden omgaan, te lijden heeft aan „gebrek aan goede technische krachten in het leger" ([en aardige omschrijving van beun hazerij en gemodder dan vraagt men zich toch af, of deze erkenning met wat laat komt en of er, naast het mstellen van een onderzoek, geen aan- fiding is tot het vaststellen van de p°litieke verantwoordelijkheid. Er ligt thans een motie van de heer Ritmeester, die een onderzoek wenst Van buitenstaanders. Daarnaast komt er wellicht nog een motie-Vermeer, die het onderzoek wil opdragen aan een Kamercommissie. De minister heeft zich tegen geen van beide verzet en heeft zelf zijn bijdrage geleverd door Viede te delen, dat aan een particulier officiency-bureau is opgedragen een onderzoek in te stellen bij het Direc- loraat Materieel Landmacht. Enkele Vooraanstaande figuren uit het be drijfsleven zijn uitgenodigd advies te Qfven over de aankoopmethoden van öe D.M.L. Eet is te hopen, dat bij de discussies °Ver de moties-Ritmeester en - Ver- "rneer vooral gelet zal worden op het oclang van een spoedige afdoening Van het onderzoek. Elke dag kost geld. ,t>e Amerikaanse luchtmacht heeft S'steren een raket gelanceerd om een geheime neuskegel te beproeven, die tooet voorkomen dat intercontinentale ballistische projectielen ontploffen als z'j op weg naar het doel voor de tweede •haal de atmosfeer bereiken. De raket ^vas een combinatie van de Vanguard van be marine en de Thor van de lucht macht. De lancering ging gepaard met uitzonderlijk grote en felle steek- mam, die duizenden Amerikanen langs .e oostkust de schrik om het hart deed '?an. Aanvankelijk meende men daar- S" de conclusie te kunnen trekken dat raket ter plaatse geëxplodeerd was, -..aar later betuigde men van officiële yJde 2ijn grote tevredenheid over het erl0op van de proef. Amerikaanse vliegtuigen en schepen c eken op het ogenblik naar de neus- d®gel van de raket in het zuiden van Ar.. Atlantische Oceaan, op circa 1.000 J-W van de Afrikaanse kust, waar de -.Sel aan een parachute in zee terecht Sh?et zijn gekomen. De kegel bevat in- |aLUlnenten hgrijke die, naar men hoopt, be- one gegevens zullen hebben ver- - meld over de temperatuur, die door (}ri living ontstaat als de kegel weer in - dichtere luchtlagen komt.. °'gens niet-officiële mededelingen diblnden zich in de kegel o.m. een ra- ra "Jender, een kleurregister, een appa- 0rn de haaien op een afstand te stel flikkerlichten en een drijftoe- den' de kegel drijvende moet hou- v' totdat men hem heeft gevonden. eer)an onofficiële zijde is voorts mee- ket dat ket lanceren van deze ra- pri; beschouwd moet worden als een gin® voorafgaand aan de eerste po- t6vf Van de luchtmacht om een ruim- «artuig naar de maan te zenden. 8eW®eveer 10.000 mensen zijn in de af- chnio n 23 dagen als gevolg van de ï>aki5ta" en Pokkenepidemieën in Oost- berióh?rV,om bet leven gekomen, aldus SchatV- Reuter. Dit is een zeer ruwe Bistro?11®-' daar er bij de overljjdensre- den 1 in de dorpen vaak fouten wor- heei maal<t. Ook is er soms in het ge- geen registratie. De premier van de tegen-regering, Sjafruddin Prawiranegara, heeft voor radio Bukittinggi zijn beschuldigingen herhaald, dat Russen deelnemen in het offensief van Djakarta, aldus meldt Reuter. Hij zei: „Na een zorgvuldig on derzoek van de luchtaanvallen op Mid- den-Sumatra zijn wij tot de conclusie gekomen, dat de deelnemende vliegtui gen werden bestuurd door deskundi gen". „Hun tactiek is niet die welke Indonesische piloten gewoonlijk ge bruiken". Radio Bukittinggi heeft gisteravond gemeld, dat Sjafruddin Mohammad Rasjid heeft opgedragen, de Verenigde Naties te vragen om een onderzoek naar „het gebruik door de regering van Djakarta van vliegers en Russische oorlogsschepen om de opstand op Suma tra te onderdrukken". Rasjid is de voor malige ambassadeur van de Indone sische republiek in Rome, die onlangs naar de opstandelingen is overgelopen. BIJ LEVERING GRIF .TOE (Van onze parlementaire redacteur) Ir. Staf vertelde hoe er bij de keuring te werk is gegaan. Terwijl een assistent de getallen oplas van het gewicht van iedere helm die werd ge wogen, schreef de keurmeester maar wat op. Cijfers die helemaal niet klopten. Maar hij bleef het volste vertrouwen in de Dienst Materieel Land macht uitspreken, „ook al zijn er wel eens zwakke broeders tussen". In tussen heeft hij de toezegging gedaan, dat een particulier adviesbureau de organisatie van de D.M.L. aan een onderzoek zal onderwerpen. Een felle brand heeft woensdag avond een pakhuis van de N.V. Van Delft's Fabrieken aan de Hoogstraat in Koog a.d. Zaan volkomen in de as ge legd. Een enorme hoeveelheid bedruk te koekwikkels, dozen e.d., die in de pakhuisruimte waren opgeslagen, ging verloren. De schade, welke in de tienduizenden loopt, wordt door verzekering gedekt. Omstreeks half zes ontdekten voor bijgangers rookontwikkeling in het pak huis. Onmiddellijk werden de brand weerkorpsen van Koog aan de Zaan en Zaandijk gewaarschuwd, terwijl ook de bedrijfsbrandweer uitrukte. Voor de brandweerlieden arriveerden sloegen de vlammen reeds hoog uit het van hout opgetrokken pand. In eerste instantie bepaalden de brandweer lieden, die met twaalf stralen het vuur aanpakken, hun aandacht tot het nieuwe fabriekspand van de gereed schapsmakerij „Laco", dat tegen het pakhuis is aangebouwd. Dit pand kon behouden worden. Aan de andere kant van het pakhuis bevonden zich enkele garage-boxen, waaruit bijtijds vier auto's konden worden verwijderd. Het pakhuis brandde volkomen uit en van de kostbare voorraad wikkels e.d. bleef slechts een verkoolde hoop over. De brand is waarschijnlijk ontstaan, doordat jongens een vuurtje hebben gestookt tegen de muur van het pakhuis. Woensdagmiddag heeft een windhoos te Oostvoorne achtentwintig piatglasra- men van twee tuindersbedrijven ver nield. De hoos, die de grond raakte op ongeveer honderd meter van de boule vard, veroorzaakte een geweldige stof wolk en liet een spoor van ruim twee meter breedte na. De hoos verdween in westelijke richting over de Noord zee. Zigeunervrouwen en kinderen drommen bedroefd samen voor de tent op het plein van het Italiaanse stadje Lindinara, waar koningin Mimi Rosetto vanmorgen is overleden. Advertentie De Kroon Leeft cle lieer J. M. Schröcler, directeur van liet Nederlands Iuchtreclamebedrijf te Amsterdam, concessies verleend voor de stichting van een tweede Nederlands luchtvaartbedrijf. Hij heeft verlof gekregen voor het uitvoeren van rondvluchten en voor chartervluchten. Daarbij is een aantal bepalingen uitgevaardigd, waaraan de concessionaris in de toekomst moet voldoen. De heer Schroder, die 27 jaar oud is, houdt zich reeds bijna zes jaar bezig met een goed florerend Iuchtreclame bedrijf. De eerste concessie voor onbepaalde tjjd verleend, houdt in, dat de heer Schroder gerechtigd is dagelijks rond vluchten te organiseren. Onder de naam van „Martins Air Charter" (M.A.C.) zal op 15 mei a.s. starten met rondvluchten van 15 tot 20 minu ten, waarbij het vliegveld Schiphol als thuishaven zal fungeren. In het paviljoen naast de I.C.A.-hal zal van 1 mei af een kantoor van „Martins Air Charter" worden gevestigd. Op deze plaats zal een De Havilland „Dove", welk toestel '1lrt]"toels reeds is aangekocht, door M.A.C. worden geparkeerd als uit- gangs- en eindpunt voor de rondvluch ten. Dezer dagen is de heer Schroder in Engeland geweest om de laatste regeling voor de koop van dit toestel, dat tien personen zal kunnen vervoe ren, te treffen. Het ligt in de bedoe ling, dat van half mei af zowel over dag als in de avonduren rondvluch ten worden gemaakt, aangezien het vliegen in duisternis zijn bijzondere bekoring heeft voor de pass&giers, die dan de verlichte steden van uit de lucht kunnen bewonderen. Twee vliegers zullen voor deze rond vluchten worden in dienst gesteld n 1. de 33-jarige Wim Wolf von Wiilfingj een Nederlandse piloot, die in dienst is van het luchtreclamebedrjjf van de heer Schroder en de 26-jarige Belg Christiaen de Paep, eveneens werkzaam bij deze firma. De rondvluchten zullen bij en boven de stad worden gehouden en verder ook van langere duur zijn, b.v. over de bollenvelden, het gebied van het Deltaplan, Lelystad enz. Voorts heeft de heer Schroder een Engelse i eccano aangetrokken voor het onder houd van het Britse vliegtuig. Het ligt in de bedoeling van de heer Schroder in de nabije toe komst de rondvluchten boven Neder land verder te ontwikkelen, waarbij in het bijzonder gedacht wordt aan Eelde, Beek in Zuid-Limburg, Rotter dam en Hilversum, zij met andere types vliegtuigen. De concessie voor het uitvoeren van chartervluchten zal voor de duur van vijf jaar worden gegeven. De heer Schroder valt bij deze chartervluch ten onder de bepalingen van het zg. on geregelde luchtvervoer, waaronder ook de buitenlandse luchtvaartmaatschap pijen die vluchten op Rotterdam of Am sterdam uitvoeren, werkzaam zijn en die onder andere het startgewicht van het toestel aan banden leggen. De heer Schroder is van plan de organisatori sche voorbereidingen voor het uitvoe ren van charterdiensten in de komende maanden af te maken en dan in septem ber van dit jaar te beginnen. Voorlo pig heeft hij voor dit doel één vliegtuig gekocht, een Vickers „Viking". Op een vraag waarom er Europees staal is gebruikt voor helmen, waar van werd geeist dat zij van Ameri kaanse makelij zouden zijn, ant woordde de minister, dat dit een de- viezenkwestie was. In 1952, toen de ze order moest worden gegund, was er nog dollarschaarste. De opdracht was, dat zelfs wanneer de prijs iets hoger lag, toch aan niet-Amerikaans materiaal de voorkeur moest worden gegeven. Ir. Staf moest toegeven, dat heel wat moeilijkheden zouden zjjn voorkomen als men het veel betere Amerikaanse materiaal had kunnen gebruiken. Over de aanspraken die men meent te hebben op het bedrijf van de Ver enigde Biikfabrieken te Amsterdam, dat de order heeft uitgevoerd, kon de minis ter geen duidelijke mededelingen doen. Wel zei hij, dat op een gedeelte van de aflevering aanspraak tot schadevergoe ding bestaat. Op een gegeven moment is een hydraulische pers uitgevallen en moest de productie van Doesburg naar Krommenie verhuizen, waar met een mechanische pers verder werd gewerkt. Het onderzoek vanwege justitie zal nog moeten uitmaken of er ook aanspra ken bestaan wegens wanprestatie bij de Doesburgse produktie. De garantie-eis voor Krommenie is erkend. Bij de pers methode die daar werd gevolgd kwam het vooral aan op de controle op het gewicht. (Vervolg op pagina 3) De koffiemelk gaat duurder worden. Hoeveel is nog niet bekend, daar dit van allerlei nog onbekende faktoren afhangt. Om compensatie te vinden voor de gestegen garantielasten wil de re gering een heffing leggen op dit jonge produkt. In het produktschap zuivel heeft men daar gisteren nogal wat be zwaren tegen doen horen. De minister zou het bedrijfsleven vooraf niet ge- 'hoord hebben. De rijkspolitie te Hoogwoud heeft een veertienjarige jongen uit Hensbroek aangehouden, die woensdagochtend een achtjarig meisje uit dit Westfriese dorp heeft vermoord. De jongen, die geestelijk onvolwaardig is, heeft eerst tegenover de rijkspolitie en nadien ten overstaan van de officier van justitie en de rech- ter-commissaris bekend het meisje om het leven te hebben gebracht. Men ver moedt dat hjj de daad heeft gepleegd toen het meisje verzet bood tegen oneer bare bedoelingen van de jongen. Het meisje was woensdagochtend naar school gegaan in Heer Hugo- waard. Toen zij des middags niet thuis kwam werden haar ouders ongerust en is men naar haar gaan zoeken. In een gierput achter een boerderij in Heer- Hugowaard werd het stoffelijk overschot van het kind gevonden. Aanvankelijk dacht men dat het meisje was ver dronken, maar de politie vond aanwij-, zingen, die in de richting van een mis drijf wezen. De stoffelijke resten zijn naar een ziekenhuis in Alkmaar over gebracht. De rijkspolitie heeft een veertigjari- fe gehuwde vrouw uit Bergen op oom gearresteerd, omdat zij haar man in een woning in het dorp Zegge met een mes heeft aangevallen en ver wond. Het echtpaar woont in Bergen op Zoom. Een zoon uit dit gezin heeft omgang met een meisje, dat in Zegge woont. De moeder van dit meisje is weduwe. Voor deze weduwe koesterde de vader van de zoon meer genegen heid dan verantwoord was. Hij kwam dikwijls in Zegge op bezoek. Zjjn vrouw nam daar geen genoegen mee. Zij wil de zekerheid hebben over de verhou ding van haar map en de weduwe en kwam maandagavond gewapend met een mes van Bergen op Zoom naar Zegge. Toen zjj om zeven uur de wo ning binnenkwam, viel zjj haar man met het mes aan en stak hem in het gezicht. De verwonding was niet ern stig. De vrouw wordt verdacht van poging tot doodslag en zal voor de officier van justitie in Breda worden geleid. Mimmi Tossetto, de koningin van de zigeuners is vandaag overleden in een oude tent, die deel uitmaakt van een zigeunerkamp in Lendinaria in noord- oost-Italië. De tent waarin zjj stierf was bezaaid met opgebrande kaarsen en lege flessen. Drie dagen geleden hadden de zigeuners haar uit het plaatselijke ziekenhuis gehaald omdat het tot hun traditie behoort dat men Ir. de open lucht temidden van de stam leden sterft. Zjj had sindsdien op de grond in de tent gelegen onder een oude bontjas. De dodenwake zal drie dagen duren. AI die tijd blijft de koningin opgebaard tiggen tussen vier grote kandelaars met een rozenkrans in haar handen. De „Koninklijke Raad", die dagelijks de wacht heeft gehouden rond de tent op het plein in Lendinara, maakte van morgen het overlijden officieel bekend. Zij stierf liggend op de grond in haar tent, het hoofd rustend op een steen, te midden van het zigeunervolk dat uit heel Europa naar de Po-vallei was ge komen. Na de officiële bekendmaking be gonnen de leden van de „Koninklijke Raad de armen ten hemel geheven, een klaagzang, die door andere leden van de stam werd overgenomen. Een viool zette in, en heel het zigeuner kamp zong het doodslied, terwijl de burgers van het Italiaanse stadje, die dagenlang tussen vrees en verwonde ring hebben gezweefd, ontroerd toe keken. De „Regentschapsraad" van de stam kwam direct in vergadering bijeen om te discussieren over de opvolgingskwes- tie en over de verdeling van de schat van koningin Mimi. Men zegt dat die schat, voornamelijk bestaande uit sie raden, een waarde heeft van ruim een miljoen gulden. Adverienti BARTEUORISSTR. HAARLEM TEl. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Vrij veel bewolking met plaatse lijk enige regen. Zwakke tot matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Minder koude nacht. Morgen over dag over het algemeen iets lagere temperaturen dan vandaag. Zon: 5.24-19.53. Maan: 10.01-0.54. Station Helsinki Stockholm Oslo Londen Amsterdam Brussel Parijs Luxemburg Nice Berlijn Frankfurt München Zürich Genève Locarno Rome Wenen Innsbruck temp. neersl. Weer heden af gel. 7 uur 24 uur onbewolkt 1 0 sneeuw 1 0.1 half bew. 3 0 zwaar bew. 8 0 onbewolkt 5 0 onbewolkt 6 0 onbewolkt 4 0 onbewolkt 4 0 onbewolkt 20 0 zwaar bew. 3 0 onbewolkt 2 0 onbewolkt -0 0 onbewolkt -0 0 onbewolkt 1 0 mist 4 0 zwaar bew. 10 1 zwaar bew. 6 0 licht bew. 10 1 Advertentie Twintig Haarlemse bloemenmeisjes maken deze week op de „Expo" reclame voor de Nederlandse voorjaarstulpen verkrijgbaar bij: De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 - Haarlem Telefoon 20049 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red. llmulden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie; J. 3. W. Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs, H. v, RUN en W. Severtn. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents pet millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m m -hoogte De administratie behoudt rich hel recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week. f 2.65 per maand, f 7 90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na L30 uur 't avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1