de De prijs van de Westduitse vrijheid Bondsdag Het leger kost 53 miljard in Onder de blauwe vaan van Lotharingen Kruiswoordraadsel l Westen vraagt Moskou om uitsluitsel Socialisten houden het vuur brandende Beter water in Noord-Holland door toevoeging van een hoeveelheid chloordioxyde Radiouitzendingen blijven in onderbewustzijn hangen 1 Procureur-generaal blijft bij zijn eis: Tien jaar Lagerhuis brengt Churchill bij terugkeer een ovatie Bevan lokt een scherp incident uit Proeven nog niet definitief geslaagd Man doodt zijn echtgenote Bepalingen over volle zee aanvaard Matigheid voor kinderen bij televisieuitzendingen noodzakelijk De topconferentie WATER MET EEN SMAAKJE TOON RAMMELT: ZAAK IJZENDIJKE HERVAT DONDERDAG 24 APRIL 1958 PAGINA Visserij Mij. Kennemerland Resultaten voldeden niet aan verwachtingen Conferentie in Genève NAAR HUIS MET 9 SUIKERPRIJZEN DALENDE CIJFERS BIJ LUCHT VERVOER 53 Wantrouwig blijven ze voor Victor staan, en een van hen vraagt: „Waarheen zo vlug, monnik?" Victor, die zijn zwaard onder de monnikspij verborgen houdt, zegt: „Ik ga de chirurgijns halen." „Bekommert gij u daar maar niet om!" zegt de officier schamper, en daarna tot zijn metgezel. „Ik vertrouw die monnik niet. Breng hem naar de wacht. Ik ga naar de raadzaal!" Victor ziet, dat hij nog lang niet bij de uitgang van het paleis is, en besluit de officier maar te volgen, die hem in de richting van die uitgang voert. De gangen zijn nu gevuld met tientallen gewapende paleis wachten. Plotseling ziet Victor echter direct gevaar. In de gang nadert nl. tot zijn grote verbazing Basilius, die zoëven nog in de raadzaal was. „Wat is dat voor een monnik?" vraagt hij aan de officier naast Victor. Maar voordat deze antwoorden kan, heeft Victor beiden een stoot gegeven en rent hij naar de paleisuitgang. Basilius heeft hem niet herkend en het plan tot het bevrijden van Bianca kan nu misschien nog lukken. Onder 't lopen haalt hij zijn zwaard weer te voorschijn en zo stormt hij de verbaasde paleiswach ten voorbij. Maar dan hoort hij achter zich het woedende geschreeuw van Basilius. „Grijpt die monnik!" En de wachten proberen nu dit bevel op te volgen. 7 8 9 10 11 Drs v. d. Beugel te Brussel: Overgangsregeling voor vrijhandelszone nodig co Oplossing van woensdag Formidabel tumult van beide zijden Besprekingen over kanaal GentT erneuzen Vrachtprijzen binnen vaart verder gedaald BONN, hedenmorgen (Van onze correspondent in Bonn) Als het zo doorgaat zal de Westduitse regering geen tijd meer hebben te rege ren, noch het bondsrepublikeinse parle ment om tot wetgevende arbeid te komen. Wederom heeft zich de Bondsdag gis teren moeten bezighouden met eén lang durig debat, dat vandaag wordt voort gezet. Ditmaal ging het over de herbe- wapeningspolitiek. Een interpellatie van de sociaal-democratische oppositieparty was het kernpunt vai het debat. Deze wilde van de Westduitse regering haar fijn weten, wat de heroprichting van de Westduitse strijdkrachten de honds- republikeinse belastingbetaler zal kos ten. Naar men zich herinnert, vormde de Westduitse defensie-politiek ook de eigenlijke hoofdschotel van het recente debat over de buitenlandse politiek. De ze nieuwe interpellatie van de S.P.D. maakt op waarnemers daarom de in druk een poging te zijn het vuurtje warm te houden en langs de weg van het uren- en wellicht dagenlange Bonds dagdebat ondersteuning te vinden voor de door de sociaal-democraten ontketen de aktie „tegen de atoomdood" in het algemeen en tegen de uitrusting van de „Bundeswehr" met kernwapenen in het bijzonder. De prijs van de vrijheid stond dus eigenlijk gisteren in de Bondsdag ter discussie en de minister van finan ciën, Etzel, heeft die namens de re gering genoemd: 52 miljard Mark tot en met 1963. wanneer de landmacht (in 1961), de marine (1962) en de luchtmacht (1963) opgericht en paraat zullen ziin. Daarvan is tussen 1955 en 1957 al 9 miljard uitgegeven, alsmede 7 miljard aan stationeringskosten voor de N.A.T.O.-troepen op Westduitse bo dem. Uit vorige begrotingen was nog 6 miljard over, die dit jaar zullen worden besteed, boven en behalve de 10.2 miljard die op de begroting 1958- 1959 staan, welke minister Etzel en kele dagen geleden heeft ingediend. Nog een aantal andere zeer exacte antwoorden hebben de ministers van economische zaken, prof. Erhard en de fensie, Strauss op de acht sociaal-demo cratische vragen gegeven. Eerstge noemde beschuldigde de Westduitse so cialisten ervan naast de angst voor de atoomdood nu ook nog de angst voor inflatie en economische ineenstorting van de bondsrepubliek ta willen zaaien. Laatstgenoemde trok te velde tegen de socialistische defensie-expert, de jeugdige Hamburgse „Abgeordnete" Helmuth Schmidt, een van de angry young men" van de op 15 september van het vorige jaar gekozen Bondsdag, die het ministerie van defensie van „on realistische plannenmakerij" beschul digde en meende te weten, dat de her oprichting van de Westduitse strijdkrach ten ook nu nog dermate slordig ver loopt, dat de plannen opnieuw dienen te worden herzien. Dit bestreed de mi nister met klem. Wanneer de oprichting van de marine en luchtmacht zich tot respectievelijk 1962 en 1963 zal uitstrek ken, houdt dit vooral verband met de aanschaf van materieel en de zeer ge compliceerde opleiding van de man schappen. Hy gaf de verzekering, dat hij met de gevoteerde geldmiddelen zo spaarzaam mogelijk zal omgaan. Wat de S.P.D. met de defensie-inter pellatie voornamelijk schijnt te willen bereiken is een verhitting van de stem ming in den lande in verband met het initiatief-wetsvoorstel, dat de partij in de Bondsdag zal indienen, waarin van de Bondsregering wordt gevraagd een referendum te houden over de kwestie, of het volk de atomaire uitrusting van de „Bundeswehr" al dan niet goedkeurt. De miljarden-cijfers, die gisteren door de minister van financiën in alle rust en openltjkheid zijn genoemd, zijn ken nelijk bedoeld de indruk te wekken, dat de S.P.D. haar best doet om dergelijke „onnutte" uitgaven te verhinderen. En kele parlementsleden van de regerings partijen hebben dit doorzien en vroe gen gisteren in het debat de socialisti sche sprekers nu eens hardop te zeggen, wat de S.P.D. dan wel voor de lands verdediging waar zij in principe posi- (Van onze speciale verslaggever) Door chloordioxyde aan het water toe te voegen, is het Provinciaal Water leidingbedrijf van Noord-Holland er de laatste weken in geslaagd, het grote aantal klachten over de smaak van het leidingwater aanzienlijk te vermin deren. 24 maart is te Castricum een proefinstallatie in bedrijf gesteld, waar in het sterke oxydatiemiddel wordt toe gevoegd om de „smaakstoffen" af te breken, die in het water geconstateerd werden sedert augustus 1957, toen be gonnen werd met de infiltratie van water uit de Lek om de slinkende voorraad zoetwater in de duinen op peil te houden. Het Lekwater wordt via een kanalen- stelsel in het duinterrein onder Castri cum geïnfiltreerd en blijft minstens een maand onder de grond alvorens via Ïmtten weer onttrokken te worden. Het eidingwater van Castricum wordt o.a. afgenomen in Noord-Holland boven het Noordzeekanaal, de Haarlemmermeer en enige gemeenten in het Gooi, echter niet in de grote steden. In dit voorzie- ningsgebied waren de smaakbezwaren groter naarmate de afstand van Castri cum naar de plaats van gebruik langer was. Bij het pompstation zelf heeft men slechts ean zwakke grondige smaak ge proefd. Het smaakbezwaar ontstaat dus blijkbaar tijdens het transport in het leidingnet. De directeur van het waterleidingbe drijf, ir. Kramer, deelde woensdagmid dag mede, dat de voorlopige resultaten met het oxydatiemiddel hoopvol zijn; van vele zijden wordt bericht ontvan gen, dat de thee een zeer critische maatstaf weer goed smaakt. Het probleem is hiermede echter nog niet opgelost. De smaakbezwaren kun nen slechts door een combinatie van bestrijdingsmethoden worden opgehe ven, waarvoor nog vele proeven moe ten worden genomen. De eerste proef- Tijdens een echtelijke twist heeft dins dagavond laat een 34-jarige fabrieksar beider in zijn woning te Nieuweschans zijn 34-jarige echtgenote met een brood mes zodanig verwond, dat de vrouw ter plaatse aan de kwetsuren is bezweken. De man is door de Rijkspolitie te Nieu weschans gearresteerd. Het echtpaar had wel vaker ruzie, doch ditmaal liep deze zo hoog, dat de man naar een mes greep, met dodelijk ge volg. Het echtpaar had drie kinderen, van 9, 4 en 1 jaar. De Visserij Maatschappij „Kennemer land" te Katwijk aan Zee heeft over 1957, blijkens het verslag, een winst be haald van f26.325 (v.j. f39.998). Voor gesteld wordt een dividend van 7 pet. (v.j. 9 pet.). De resultaten over 1957 hebben niet aan de verwachtingen beantwoord. Vooral in de eerste helft van het jaar waren de visprijzen voor de trawlvisse- rij matig, en de besommingen evenmin goed. Bij de drijfnetharingvisserij waren de vangsten wederom lager doch de ge middelde prijs lag aanmerkelijk hoger. Mede doordat de olieprijzen sterk ste gen door de Suez-crisis waren de exploi tatiekosten belangrijk hoger. De uitwerking van de verlaging zal eerst in het lopende boekjaar goed merkbaar zijn. neming met chloordioxyde is boven dien nog van te korte duur geweest om definitieve conclusies te kunnen rechtvaardigen. Of de smaakbezwaren t.z.t. geheel zul len worden opgeheven, kon de directeur nog niet met zekerheid zeggen; even tuele oplossingen zullen economisch toe laatbaar moeten zijn. In voltallige zitting heeft de conferen tie over het zeerecht te Genève vandaag volgens Reuter een aantal belangrijke artikelen goedgekeurd, die betrekking hebben op de volle zee. Het goedgekeurde artikel 26 luidt: „Onder volle zee wordt verstaan alle delen van de zee, die niet behoren tot de territoriale wateren, zoals omschre ven in deel 1 van het gehele ontwerp, of tot de binnenlandse wateren van een staat." Het artikel 27, waarmee de con ferentie akkoord ging, luidt: „De volle zee is open voor alle landen. Geen land kan in rechte stellen, dat enig deel hier van onder zijn soevereiniteit valt. Het recht op deze vrijheid wordt uitgeoefend op basis van de voorwaarden, vastgelegd in deze artikelen en de andere desbe treffende bepalingen van het internatio nale recht". „Onder vrijheid van volle zee wordt verstaan: 1. de vrijheid van scheepvaart 2. de vrijheid om te vissen 3. de vrijheid om onderzeese kabels en buisleidingen aan te leggen 4. de vrijheid om over de volle zee te vliegen. De rechten op deze vrijheden en de andere, die verankerd liggen in de algemene principes van het interna tionale recht, moeten door de landen worden uitgeoefend met een redelijke inachtneming van de belangen die ande re landen bij de uitoefening van dezelf de rechten hebben." In de wedstrijd, van „de kunst in de suiker" op de tentoonstelling De Sui ker in het R.A.I.-gebouw té Amsterdam heeft de heer J. van den Brink uit Rotterdam beslag weten te leggen op een ereprijs en acht andere prijzen. De heer Van den Brink verwierf de le, 2e en 3e prijs in de groep beeld houw- en/of boetseerwerk vervaardigd uit chocolade of couverture, de 2e prijs van hetzelfde werk in marsepein. Voorts de ere-prijs een door H. M. de koningin beschikbaar gestelde me daille en de le en 2e prijs in de groep sierstukken vervaardigd uit cho colade of couverture en de 2e prijs in de groepen sierstukken van dragant en van marsepein, (in deze laatste groep werd geen eerste prijs toegekend). De heer P. J. Postma uit Alkmaar kreeg de le prijs in de groepen beeld houw- en/of boetseerwerk uit suiker broden en van marsepein; le prijs ca cao schilderwerk E. J. Groot Obbink (Amsterdam); le prijs sierstukken van getrokken, geblazen suiker, caramel en/ of nougat M. Wagener (Amersfoort); le prijs gelegenheidssierstukken per soneel patisserie de Bijenkorf (Amster dam); le prijs sierstukken van dragant, H. W. Stroet (Haarlem). De le prijs in de wedstrijd „de banketbakkerij op twee m2" werd gewonnen door de Rot terdamse banketbakkers; de 2e prijs door de Amsterdammers en de 3e prijs door de Haarlemmers. tief tegenover staat, al wil zij blijkbaar de Westduitse soldaten met conventionele wapenen tegen een met kernwapenen uitgerust eventuele agressor in het veld sturen bereid zijn uit te geven. De socialistische sprekers bleven daarop het antwoord schuldig. Wellicht ligt het daaraan, dat de Westduitse socialisten nog altijd met een olielampje onder de banken van de Bondsdag zoeken naar een eigen bruikbare conceptie van de landsverdediging. Evenals elders in Europa en ook in de Verenigde Staten is op Schiphol het ver voer in alle sectoren in de maanden ja nuari en februari van dit jaar in verge lijking met, de overeenkomstige periode in 1957 gedaald. Het merkwaardige feit deed zich hierbij echter voor, dat he* aantal passagiers van de intercontinen' tale lijnen over die maanden met zeven procent is gestegen, hetgeen voorname lijk veroorzaakt werd door het feit, dat vele repatriërenden uit Indonesië via Singapore naar Nederland terugkeer den. In totaal werden in die twee maan den op Schiphol afgehandeld 99.643 luchtreizigers, in het geregelde en on geregelde handelsverkeer tezamen, het geen toch nog drie procent minder is dan januari en februari van 1957. Hier uit blijkt dat het vervoer naar en van de Europese steden is afgenomen. Een teruggang viel ook te noteren in het aantal transitopassagiers in die periode. Bedroeg dit aantal in 1957 over de eer ste twee maanden 15.375 personen, dit jaar is het met acht procent gedaald tot ruim 14.000 passagiers. Dezelfde ten dens viel waar te nemen in het post vervoer, dat in januari en februari te zamen 550.000 kg. bedroeg en in 1958 tot 512.000 was teruggelopen. Deze da lende lijn kon m enook constateren in de transitopost. Tenslotte verminderde het goederenvervoer in kilogrammen uitgedrukt van 4.670.000 tot 4.270.000, een verschil van negen procent. Het goederentransport in transitoverkeer liep zelfs met elf procent terug. Intussen vernemen wij van de zijde van de luchthavendirectie hetgeen bevestigd wordt door luchtvaartmaat schappijen dat de vooruitzichten in het zomerseizoen dat 1 april is begon nen, gunstiger zijn en dat de daling in het vervoer in vergelijking met 1957 al bijna is goedgemaakt. ""Volgens statistische gegevens van de wereldgezondheidsorganisatie neemt het sterftepercentage aan longkanker in de ontwikkeldste landen sterk toe. Ook het aantal sterfgevallen aan hart en le ver wordt groter. Infectie- en parasi taire ziekten nemen af. (Van een verslaggever) Radiouitzendingen worden vaak niet beluisterd, alleen gehoord, zodat het ge sproken woord dikwijls niet tot het be wustzijn doordringt maar in het onder bewustzijn blijft hangen, waar het niet tegen onze kritische vermogens op botst. Het wordt er als het ware in op geborgen en de kans is niet gering dat het individu daardoor gaat ageren zon der kritisch onderscheid. Dat is de kracht van de radio. Bij de televisie valt eenzelfde invloed te constateren. Gebleken is dat een beeld op het netvlies slechts een zeer korte tijd, een fractie van een seconde nodig heeft om een indruk in het on derbewuste achter te laten. En bij ra dio èn bij televisie is de essentie van het gevaar dus voornamelijk gelegen in het wegvallen van het kritisch bewust zijn, aldus de heer Toon Rammelt uit Hilversum, toen hij woensdagavond op uitnodiging van het oudercomité der r. -k. Peetersschool te Amsterdam sprak over de houding der ouders ten opzich te van hun kinderen wat betreft radio- en televisieuitzendingen. Recente uitspraken van Z.H. de Paus Een Amsterdamse dame met een tweeling heeft op deze wijze haar „vervoers probleem" opgelost.Volgens haar ervaring is dit de makkelijkste manier om met een tweeling de tram te gebruiken. (Van onze Haagse redactie) Het gerechtelijk onderzoek in de zaak tegen de zevenentwintigjarige vlasser uit IJzendijke, die van een moordaan slag op de eenenveertigjarige landbou wer-wethouder C. J. Doens uit IJzen dijke wordt verdacht, Is woensdag ge sloten. Op 19 februari zou het Haags gerechtshof, door welk college de zaak in hoger beroep werd behandeld, uit spraak hebben gedaan. In verband met de vondst van het pistool waar mee de aanslag gepleegd zou zijn, vroeg de verdediger, mr. H. de Mul uit Oost- burg toen heropening van het onder zoek. Het gerechtshof besloot dit ver zoek in te willigen. Nadat de zaak al eenmaal was uitge steld wegens ziekte van de president, stond verdachte, een Belg, vanmorgen weer voor het Haags gerechtshof. De president deelde mee dat er twee rap porten over het in de richting van Bier vliet in de berm van da weg gevonden wapen waren uitgebracht. Het betreft hier inderdaad het wapen waarmee de aanslag gepleegd moet zijn, een leger pistool van Duitse makelij. De procureur-generaal, mr. J. Zaaijer zei dat de wetenschap dat dit pistool van de dader is, niets afdoet aan diens identiteit. Hij had dan ook niets toe te voegen aan zijn in februari gehouden requisitoir en bleef bij zijn vordering: aanvulling van het vonnis van het Mid delburgse rechtbank op enige punten en bevestiging van de straf, door de Middelburgse rechtbank opgelegd, tien jaar gevangenisstraf met aftrek. De verdediger trachtte over het ge beurde een andere theorie te ontwik kelen. Hij betwijfelde of de wethouder die een schot in de buik opliep en door een operatie werd gered zijn aanvaller had herkend. Het motief, een pachtkwestie, verwierp hij en ook de mogelijkheid van een wraakneming. Het zal 7 mei uitspraak doen. en van mgr. Montini, aartsbisschop van Milaan, bewijzen dat beide media in het middelpunt van de aandacht der Kerk staan omdat zij problemen van ontzaglijke draagwijdte oproepen. Ra dio en televisie dringen namelijk door tot de huiselijke haard, tot het hart van het gezin, en kunnen een rampzalige materialistische instelling van ge notzucht teweegbrengen. En wie het ge zin, de oercel van de christelijke sa menleving, aantast, belaagt daarmede tevens de gehele samenleving. Aan de hand van voorbeelden uit zijn dagelijkse praktijk bij de K.R.O. toon de spr. aan, dat radiobeïnvloeding, aan vankelijk zebs door insiders voor over dreven gehouden, werkelijk bestaat. Voorts is gebleken, dat er ook diep gang in deze beïnvloeding schuilt, om dat de omroep ook komt in gebieden waar vaak geen christelijk geluid bin nendringt. Ten aanzien van de televisie zei de heer Rammelt, dat decorateurs bovendien de eigen fantasie overbodig maken. Daardoor ontstaat een zgn. slui- merhouding, die alweer de kritische vermogens der toeschouwers uitscha kelt. Zij happen en slikken op den duur alles. Bij kinderen, maar ook bij ouderen, komt het er vooral op aan de matig heid te betrachten en aan te kweken. Dat moet reeds vroeg worden aange leerd. Zelfs al zouden alle televisiepro gramma's parels van uitzendingen zijn, dan nog zouden zfj verderfelijk zijn voor de jeugd omdat zij belemmerend wer ken op haar activiteiten. Ook het nabootsingseffect bij jonge ren, dat in Amerika reeds tot vele mis drijven aanleiding heeft gegeven, is een reëel gevaar. Wie een televisietoestel wil aanschaffen, verzuime daarom niet zijn kinderen te leren hoe zij zich bij dit medium dienen te gedragen, aldus de heer Rammelt tot slot. Naar de Nederlandse staatssecreta ris van buitenlandse zaken drs. E. H. van der Beugel op een te Brussel ge houden persconferentie meedeelde, lijkt het hem niet waarschijnlijk dat de vrij handelszone der 17 O.E.E.S.-landen op hetzelfde ogenblik in werking zal kun nen treden als de Europese markt der zes, nl. op 1 januari 1959, Naar het oordeel van de onderhande laars mag dan ook verwacht worden dat na de bijeenkomst van het ministe rieel comité der zes op 10 mei a.s- te Brussel, het accent meer dan tevoren gelegd zal worden op een overgangsre geling, waarbij de landen die deel gaan uitmaken van de vrijhandelszone zou den overeenkomen b.v. op wederzijdse basis begin januari a.s. hun tarieven met 10 pet. te verlagen. Deze maatre gel zou dan tevens het respijt geven dat nodig is om de vele details van de con ventie voor een vrijhandelszone nader uit te werken. Horizontaal: 1. dictionaire 2. kwijtschelding van tijdelijke straffen - in het jaar 3. uitputtend 4. nummer (afk.) - beest - wereldtaal 5. een beroep - snijwerktuig 6. kaartsoort - ree 7. ongeschonden - verkoudheid - familielid 8. loot - juweel 9. kledingstuk - wiel 10. drassig land - ver (voor voegsel) 11. heilige - gewrichten Verticaal: 1. onjuiste ge dachte - Engelse rivier 2. aanbieden - deel van bijbel 3. boom - nagerecht 4. puzzel - vlaktemaat 5. derde naamval - paar 6. pus - open muziek tent (O sO co 7. daar - kip 8. excommuni catie - drens - lichtbuis 9. gedrocht - krijgsgod 10. voegwoord - deze keer 11. gevaarte - gifslang Horizontaal: 2. da; 4. li; 7. kuras; 9. parel; 12. odalisk; 16. vlo; 17. alp; 18. minzaam; 24. liter; 26. karos; 29. mm; 30. km. Verticaal: 1. ik; 2. dr; 3. aard; 4. lans; 5. ir; 6. nl; 8. ut; 10. e.k.; 11. 1.1.; 12. oom; 13. aan; 14. Ida; 15. kam; 19. idem; 20. zo; 21. arak; 22. pi; 23. do; 24. I.S.; 25. t.m.; •27. r.m.; 28. s.g. (Van onze Londense correspondent) LONDEN', hedenmorgen. Het Lagerhuis, waarvan de zittin gen de laatste tijd aan de taaie kant plegen te zijn, was gisteren getuige van twee levendige tonelen, een van plezie rige en een van minder prettige aard. Halverwege het vragenuur verscheen Sir Winston Churchill in het Lagerhuis. Het Huis had hem niet gezien sedert zijn laatste verschijning op 20 decem ber van het vorig jaar. Daarna ging Churchill op vakantie aan de Rivièra, waar hij vrij ernstig ziek werd. Ietwat bleek en ietwat vermagerd keerde hij gisteren terug naar het toneel van zijn grote triomfen, en het Lagerhuis rea geerde op passende wijze. Nauwelijks zag men de oude man voorwaarts schuifelen langs de voor bank of alle aanwezigen in het volle Huis begonnen te juichen. De ovatie was geheel spontaan en de oppositie deed hartelijk mee. De minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, die bezig was met het beantwoorden van vragen, verklaarde dat het gehele Huis buitengewoon blij was Churchill terug te zien. Kort daarop gebruikte Gaits- kell, leider van de oppositie, de eerste de beste gelegenheid om Churchill de hand te drukken en persoonlijk te ver welkomen. Sir Winston bleef ongeveer een uur en nam deel aan twee stem- De ambassadeurs van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk zullen de Sovjet-regering vandaag een nota overhandigen waarin gevraagd wordt of de Sovjet-Unie nog steeds bereid is onderhandelingen te beginnen ter voor bereiding van een topconferentie. Dit is gisteren volgens Reuter in officiële kringen te Parijs meegedeeld. President Eisenhower heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie ver klaard niet te begrijpen welke bedoe lingen de Sovjet-Unie nu ten opzichte van een topconferentie heeft. Hij heeft er met verscheidene functionarissen uit zijn omgeving over gesproken, maar kon op het ogenblik niet tot een goede gissing of conclusie komen. De president herhaalde nog eens dat overleg op hoog niveau alleen tussen Rusland en Amerika over kwesties die ook de Westelijke bondgenoten aangaan uitgesloten was, omdat dit slechts een Russische poging tot zaaien van ver deeldheid in het Westelijk kamp zou zijn. De president achtte het op het ogen blik voor de V.S. van groot nut als men bondgenoten als b.v. Engeland inlichtin gen over atoomwapenen zou verstrek ken, hetgeen tot op heden krachtens de Amerikaanse wet op de atoomenergie onmogelijk Is. Op het ogenblik beraad slaagt een ondercommissie van de ge meenschappelijke congrescommissie voor atoomenergie over Eisenhowers voorstellen voor wijzigingen in de be staande wet. Eisenhower was van mening dat als Amerika bondgenoten heeft men hun ook geen inlichtingen moet onthou den, vooral niet als de tegenstander die wel al kent. Eisenhower zei speci aal Engeland en Frankrijk op het oog te hebben. Naar zijn mening is de hui dige economische recessie iets aan het verminderen en is men misschien over het dieptepunt heen. Woensdag ls in de Trèveszaal van het ministerie van verkeer en water staat in Den Haag een Belgisch-Neder landse bespreking gehouden over de plannen ter verbetering van het kanaal Gent-Terneuzen. Van Belgische zijde namen aan de bespreking deel: de mi nister van financiën, de heer H. Lie- baert, en de minister van openbare wer ken en wederopbouw, de heer O. van Audenhoven en van Nederlandse zijde de minister van financiën, mr. H. J. Hofstra, en de minister van verkeer en waterstaat, mr. J. Algera. De bespre kingen hadden een gunstig verloop. mingen. Tegen theetijd verliet hij het Huis. Minder prettig was de scène waar van Aneurm Bevan de centrale figuur was. Selwyn Lloyd had gesproken over de onbevredigende situatie in Moskou, waar Gromyko de drie Westerse ambassadeurs afzonderlijk, in plaats van gezamenlijk, had ont vangen. Bevan merkte op dat Brit- tannië en Amerika hadden voorge steld dat de voorbereidende bespre kingen plaats zouden vinden langs normale diplomatieke wegen, en hij vroeg of men hier niet inderdaad te doen had met normale diploma tieke wegen. Wat hij minder normaal vond was dat de drie Westerse mogendheden het nodig hadden gevonden om de hoofden bij elkaar te steken voordat zij voeling zochten met de vierde bij de bespre kingen betrokken regering. Hij meende voorts dat Engeland moeilijk bezwaren kon maken, indien de Sovjet-Unie bij verdere besprekingen op dit niveau zich deed vergezellen door andere ambas sadeurs. Hiermee doelde Bevan op de mogelijke aanwezigheid bij dergelijke besprekingen van ambassadeurs van landen als Tsjechoslowakije en Polen. Selwyn Lloyd sprak er zijn verbazing over uit dat Bevan zich zo nadrukkelijk achter de Sovjetregering plaatste in de ze affaire. De verdere woordenwisse ling tussen Selwyn Lloyd en Bevan leidde tot interventie door een conserva tief Lagerhuislid, luitenant-kolonel Bromley-Davenport, die uitriep dat geen enkel lid van het Lagerhuis ver baasd behoefde te zijn indien „mede reizigers" het eens waren met de Sov jet-Unie. Bevan vatte dit, zoals voor de hand lag, op als een persoonlijke aanval op hemzelf en vroeg bevestiging, welke de heer Davenport weigerde te geven. Be van gaf als Zijn mening dat het zeer be ledigend was een Lagerhuislid een „medereiziger" te noemen en hil vroeg de Speaker of deze „de hyena's aan de overkant" niet tot de orde kon roepen. De Speaker gaf als zijn mening dat de beschuldiging niet persoonlijk was bedoeld tegen Bevan, maar gericht was geweest tegen de oppositie in haar ge- heel.Hij verzocht voorts het Huis niet zulke lange tenen te hebben. Dit alles vond plaats onder formidabel tumult van beide zijden, maar eensklaps ver anderde de stemming, vooral denk 'S de omstandigheid dat Bevan begon te lachen en aldus toonde dat hij minder verholgen was dan hij had voorge wend. Woensdag werd op de Rotterdamse schippersbeurs bekend gemaakt dat de noteringen voor de binnenlandse reizen andermaal werden verlaagd met 50 pet tot 105 pet. De schippers, die In grote getale aanwezig waren en er geen ge' noegen mee namen, besloten unaniem niet op de reizen te nummeren. Inge wijden zijn van mening dat men moei lijk tegen de verlaging van de marg® kan protesteren omdat deze zo getrouw mogelijk de wet van vraag en aanbod tracht te volgen. De tegenstand ls daar om ook In de eerste plaats gericht te gen de te lage vastgestelde grondtarie- ven, die naar de mening van de schip pers noodzakelijk verhoogd zullen moe ten worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2