Cis de dove staan benauwde minuten te wachten Angst achter hartvormig kijkgaatje in deur Pas op voor Helmenaffaire in Tweede Kamer „Dorp aan de rivier" in Cinetone aan de Weespertrek vaart verkoudheid In particuliere woningbouw is voor 1958 een verheugende stijging te verwachten Strijdvaardig en actief Naar Venetië in augustus? Woningwetbouw vangt tijdelijk tekort particuliere bouiv op Holle bolle Gijs „WE MOETEN MARECHAUSSEE VAN ACHTEREN PIKKEN" In Suriname: Ministers stellen hun portefeuilles beschikbaar Jacq. Gans gedag vaard wegens belediging Schoolreisjes en extra leerkrachten H. Postma commandeur Oranje-Nassau Begroting minister Witte in Senaat Verontwaardiging over afwezigheid van staatssecretaris Drs. J. Damoiseaux DONDERDAG 24 APRIL 1958 PAGINA 3 Protest tegen aanvaarding van raketbases Vertrouwen is geschokt Waar is de staats secretaris? tABLC'TCH U u ook dat onbedwi ■en languit onder eer 1 %gen sJapen met dat weldadige gevoel Wie, maar u kunt er tussenuit" J ls de dove met zijn stropershond, of wel Bernard Droog ")®t zijn eigen hond. Het dier houdt minder van filmen dan 2yw baas, maar zal er ook in een volgende film aan moeten geloven. Coolens Dorp ctcin d.e rivier is straks op de film niet het Bro.bQ.ntse plaatsje Lith, maar het „buurtschap" Cinetone. En de rivier met het achthonderd jaar oude vismonster is geenszins de Maas, maar de Weespertrekvaart, waar wel eens een baarsje wil zwemmen. In dit dorp aan de rivier zijn nu de buitenopnamen begonnen voor de film, die naar Coolens geliefde roman wordt gemaakt. In september moet de film in de bioscopen draaien, nadat hij waarschijnlijk eerst in augustus op de Biënnale in Venetië faam wil veroveren. Voorts zal er in grote oplage een boek naar de film, met filmfoto's op de markt komen. „En we moeten nog sneeuw aankopen"onderbreekt de regisseur van de film, Fons Rademakers, als we van iemand van de produktiemaatschappij de opsomming van feitelijkheden te horen krijgen. Uit een geluids installatie moppert een gromstem: „Als jullie op de voeten blijven mikken, krijg ik alleen maar grint". Fons Rademaker rent weg en buldert Over het binnenpleintje: „Stilte!" De marechaussees zitten Cis de dove na. De stroper heeft zijn toevlucht gezocht in de tuin van het café, waar hij een paar heel benauwde minuten tegemoet gaat. In een hoek van het zonnige binnen pleintje lijkt het wel markt, zo druk is net. Mannen met handen in de zakken, een juffrouw die met een bang hondje zeult, besnorde marechaussees met uniformen die uit 'n museum zijn opge diept, zijn in een hoek om een paar schijnwerpers op hoge dunne poten ge drongen. Twee mannen maken zich erg druk, terwijl de anderen rustig op hun sigaretjes zuigen. Iemand in overall kijkt met prijzenswaardige hardnekkig heid door een donker glaasje naar de zon „Ja, gauw, het kan", roept hij. Dan een naar kreten: „Geluid stopactie" Uit een bouwvallige schuur komt een verwilderde kerei ren nen, in zwarte trui en broek, met een pet op en klompen aan. Hij sjokt haas tig over een verwaarloosd rommel- tuintje, kijkt angstig rond, loopt terug om door een vervuild ruitje te gluren en schiet wanhopig snel „Dit is de pleescène", fluistert Fons Rademakers ons in, „Cis de dove, je Weet wel die stroper, wordt door mare chaussees nagezeten. Cis is bij zijn vriend de caféhouder binnengevlucht en zoekt nu een schuilplaats in de plee". Tegen Cis roept hij„Goed Bernard", als Bernard Droog, alias Cis de dove volmaakt rustig weer vanachter de houten deur met het hartvormige kijk gaatje is gekomen. „Nog eens jongens". Dat we juist in deze pikante scène te recht zijn gekomen, moeten we, toch beslist voor verantwoording van de schrijver laten, bepeinzen we, terwijl Bernard Droog ten aanschouwen van het legertje sigarettenzuigers wederom zijn schuilplaats zoekt. Hij is onverstoor baar angstig, ook als hq byna door het heen- en weerrollende wagentje waar op de camera staat, omvergereden wordt. Als er dan in een andere hoek van het pleintje een weinig dorpse wa gen wordt gestart, schreeuwt Radema- De waarnemend gouverneur en de •Whisters van Suriname hebben woens dag de politieke situatie besproken. De hainisters hebben de waarnemend gou- v»rneur medegedeeld, dat zij hun por* tefeuilles ter beschikking stellen. De ^vnd. gouverneur heeft hierop geant woord, dat hij zulks in beraad zal ne- ftien. De officier van justitie bij de Amster damse rechtbank heeft de kroniekschnj- v®r Jacques Gans gedagvaard wegens '•het zich in het openbaar bij ge schrift opzettelijk in beledigende vorm Uitlaten over het openbaar gezag". .Jacques Gans schrijft geregeld kro nieken in een Amsterdams dagblad. ~e uitlatingen waarover de dagvaar ding handelt hebben betrekking op het Proces van majoor K. kers verstoord: „Stop, weg met dat la waai en opnieuw". Een beetje achteraf bekijkt een man in hemdsmouwen en een uni formbroek het gedrang om die bouw vallige décorverzameling. Niet alleen door ziin afzijdigheid, maar vooral door z\jn rood-geschminkte gezicht en zijn dikke plaksnor trekt hij de aandacht. Hij vertelt Louis Kok te heten en geëngageerd te zijn voor een marechausseerolletje. Bij vele voor bereidingen is hij aanwezig geweest en vanmorgen had hij zich weer vroeg gemeld omdat vandaag de opnamen van zjjn rol gemaakt zouden worden. Hij had zich gereed gemaakt tot daten hij wijst op een iets min der martiale marechausseefiguur, die zich koestert in het zonnetje en zich wat laat bijschminken. „Ik bleek niet in 't uniform te passen en daarom moest hij. Hans Hagemeyer, de rol overnemen. Zo gaat dat bij een film, je hebt maar niet één, twee, drie een 'ander afgedankt uniform." „Doe die radio uit," wordt er ge schreeuwd naar een werkkeet vanwaar de „Ochtendvitaminen" worden inge blazen. Fons. mag ik even een werkfoto ma ken? Mijnheer Droog, als u naar de deur van het café wilt lopen?" Het is de fotograaf, die aan straks, aan het fiimboek en de foto s in de kiekkasten van de bioscopen denkt. Bernard Droog, die nu met het hondje op zijn knie zit, staat op en wrijft eens over zijn aange plakte stoppelbaard. „Het is mijn eigen hond," zegt hij, „die nu als stropers hond moet fungeren. Straks spelen we ook samen in een film, die m Giet hoorn speelt." Het hondje toont weinig geestdrift, maar veel angst voor de film. Zijn baas blijkt over het tegenover gestelde te beschikken. „Je weet," vertelt ons de regisseur „dat Cis zich dus in de plee verschuilt en dan plotseling de marechaussee ziet Advertentie Neem tijdig KEELTABLETTEN Sterk desinfecterend 60 tabletten f. 0.98 PHILIPS-ROXANE NEDERLAND N.V. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft besloten paal en perk te stellen aan de vergoeding uit 's rijks kas van de bezoldiging van extra-leerkrachten ten behoeve van schoolreisjes. Bij eendaagse schoolreisjes zal geen rijksvergoeding meer worden gegeven voor de vervanging van leerkrachten. Voor meerdaagse schoolreisjes of werk kampen zal een zodanige vergoeding al leen in overweging worden genomen voor gewone lagere scholen als om reden van sociale- of sociaal-hygiënische aard de leerlingen daaraan in klasse-verband deelnemen. Voor het derde en vierde leerjaar van ulo-scholen is de minister bereid in daar toe leidende gevallen tot maximaal drie dagen een of meer extra leerkrachten ten behoeve van meerdaagse schoolreisjes of kampen voor rekening van het rijk te nemen. De heer H. Postma is per 1 mei op ver zoek eervol ontslagen als directeur-gene raal der belastingen onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan den lande bewezen. Tegelijkertijd heeft de koningin hem benoemd tot com mandeur in de orde van Oranje-Nassau. Advertentie naderen. Hij laat zich vliegensvlug in het gat zakken en denkt daar veilig te zijn. Als de marechaussee nergens iets vindt, wil hij op zijn gemak van de plee gebruik gaan maken. Cis houdt het in zijn benarde positie nog even uit, maar als hij dan plotseling ziet wat er gaat gebeuren, schreeuwt hij van schrik. Dan is de stroper gevangen." We beginnen ons intussen af te vra gen of Coolens Dorp aan de rivier wel de filmkeuring zal kunnen passeren. „Even wachten jongens, roept de man met het donkere glaasje, „de zon duikt in een wolkje." „Lang?" vraagt de cameraman. „Ze komt er weer uit, kom, vlug, vlug." Fons Rademakers kijkt benauwd om hoog. roept: „actie": De man met het bord, waarop „shot 426" geschre ven staat, springt voor de cameralens weg. Een marechaussee stapt uit de achterdeur -an het café van Van Erpen, waar zich zoveel van het schil derachtige dorpsleven afspeelt, en zoekt. Cis, die door de kier van zijn plee heeft staan spieden, trekt schielijk de deur toe. De camerawagen snelt naar voren en dan is de „shot" weer afgelopen. Iemand zegt tegen de ca meraman: „Je krijgt een bekeuring, want je hebt harder dan vijftig kilome ter gereden." De marechaussee zelfs blijft er koud onder. Hij gaat zitten nik- sen. Zijn beurt is weer voor een tijdje i afgelopen. Fons Rademakers roept: „Bernard, de plee in." Cis de stroper moet her haalde mjilen gejaagd door het hart vormige kijkgaatje in de deur gluren. „Bernard, iets meer gespannen, je j hoort voetstappen aankomen en dan weg Cis doet het heel gespannen, telkens opnieuw. Wij denken met onrust aan de scènes die nu moeten volgen. Hoe red den we ons er uit tegenover de lezer? Cis, met zijn bestoppelde gezicht ach ter het hartje, brengt onze onrust voor treffelijk in beeld. „Bühne afbreken," wordt er gegild. Een paar van de mannen die tot dus verre alleen maar nieuwsgierig zijn ge weest, komen in het geweer. De zo hecht getimmerde tuin met omliggen de bouwsels is noch voor Heemschut, noch voor de film meer van waarde. „De plee moet naar binnen," ordon neert Rademakers. En hjj vertelt ons dat het nodig is omdat men in dit ge: timmerte er met de camera niet bij kan komen. „We moeten de marechaus see van achteren pikken." De hele apparatuur, de dradenwir- war, de stellages en de karretjes wor den naar een der hallen van Cirtetone versleept. We slenteren er achteraan, zoekend naar de oplossing van ons eigen probleem. Al dwalend staan we plotseling in een vreemde kamer: een vertrek als uit een stuk van Tsjechof; de wanden hoog met een donkerrood behang, met schilderijen en portretten in medaljonvormige lijsten; rechte, ouderwetse stoelen in een stijve schik king. „De kamer van dokter Taeke, komt ons iemand vertellen. Die hebben we maar eens uitgebreid bekeken. He.S. (Van onze parlementaire redactie) Minister Witte heeft woensdagmiddag verheugende mededelingen kun nen doen over de verwachtingen voor de particuliere woningproduktie in 1958. „In het verloop van het aantal aanvragen om rijksgoedkeuring zit een verheugend crescendo", zei de bewindsman in de Eerste Kamer waar hij zijn begroting verdedigde. In de cijfers van de laatste maanden ziet hij gegronde redenen voor de hoop dat bij de particuliere bouwers grotere animo bestaat. „Maar", zo voegde hij er aan toe, „de gemeenten hebben dit voor een groot deel in eigen hand". Voorzover de particuliere bouwactivi teit nog niet de geplande omvang be reikt, zal het rijk trachten de ongebruik te capaciteit zo goed mogelijk te benut ten. Ir. Witte zei, dat bij een aanvan kelijk achterblijven van de particuliere bouw bij de geraamde cijfers, de helft van het verschil zal worden opgevan gen met woningwetbouw. De minister hoopt kennelijk dat later, wanneer 't con tingent van 40.000 woningwetwoningen zo ongeveer zal zijn opgebruikt, de par ticuliere bouwers in staat en bereid zul len blijken", hun achterstand op de plan ning in te halen. Het beleid van ir. Witte betekent niet, dat er dit jaar meer dan 40.000 woning wetwoningen vermeerderd met de 3.000 in het kader van de werkloosheids bestrijding zullen worden gebouwd. De regering is met haar toezeggingen al zover mogelijk gegaan. De minister noemde het voor het ogenblik het be langrijkste dat de economischq situatie weer gezond wordt. Op den duur is dat ook in het belang van de woning bouw. Tot de heer Broeksz (F.v.d.A.), Het Rotterdamse restaurant, waar men enige jaren gedurende 90 minu ten ongelimiteerd heeft kunnen eten en drinken voor een tientje, heeft dit experiment moeten staken. Wie er zich nog eens een keer aan wil wagen moet tweemaal zoveel neer tellen. De oorzaak is, dat de min of meer normale klanten het verlies niet konden goedmaken, dat ver oorzaakt werd door lieden, die er meermalen een soort weddenschap van schenên te maken. Zo heeft één klant het bestaan het volgende menu binnen die 90 minuten naar binnen te werken: een Russisch ei, soep, drie porties tong, twee porties gou lash, vijf porties kip, evenzoveel por ties biefstuk, een portie ossetong, drie coupes ijs, tweemaal fruit en een kop koffie, nog ongeacht de wijnen, die hij in onbeperkte mate zelf kon tappen. De man moet over een drie dubbele maag hebben beschikt. die gevraagd had om 10.000 woning wetwoningen méér, zei' de bewindsman, dat minister Hofstra in dat geval zeker ontslag zou nemen. De „bijna wanho pige toestand" van de schatkist maakt dat volstrekt onmogelijk. Over het woningtekort in het alge meen zei minister Witte, dat thans in 106 gemeenten o.a. in het noorden van het land en in Zeeland geen tekort meer bestaat. Daartegenover is het te kort vooral in de grote steden nog zeer groot. Hij vond net daarom onverant woord om, door het toewijzingsbeleid meer te richten op streken buiten de Randstad Holland, te trachten een ze kere bevolkingsspreiding te krijgen. De bewindsman herhaalde zijn reeds eerder tot de gemeenten gerichte richt lijn, dat hun beleid erop afgestemd moet zijn, dat woningwetwoningen in de eerste plaats voor arbeiders en soort gelijke groepen zijn bestemd. Voor wat betreft de bevordering van het eigen woningbezit bleek uit de mededelin gen van de minister, dat ook hier een verheugende ontwikkeling aan de gang schijnt. Het percentage van de aanvra gen voor premiebouw, waarbij de wo ning voor eigen gebruik is bestemd, was in maart gestegen tot 33 pet. Tenslotte zei ir. Witte, dat de be zwaren tegen de indiening van een nota over dp ruimtelijke ordening (waar over de Tweede Kamer een motie heeft aangenomen) zijn vervallen en dat hij bereid is een commissie het probleem te laten onderzoeken van de eigen ver antwoordelijkheid van de woningbouw verenigingen. De begroting is z.h.st. aangenomen. (C.P.N. tegen) (Vervolg van pagina 1) De Kanier heeft de helmenaffaire on danks de algemene verontwaardiging toch niet eensgezind aangepakt. De mo tie waarmee de heer Ritmeester na het eerste antwoord van ir. Staf voor de dag kwam, werd sterk bekritiseerd. De socialisten wilden een eigen motie. De heer Vermeer sprak niet van ongerust heid over de gang van zaken bij de D.M.L., zoals de heer Ritmeester, maar over het aankoopbeleid van deze dienst en van luchtmacht en marine. Het grootste verschil tussen beide zit echter in de herkomst van de commis sie die zich met het rapporteren van de materie moet bezig houden. De li beralen willen een commissie van des kundigen buiten het parlement; de soci alisten, evenals bij de „Spoorhout"-af- faire in de dertiger jaren, een commis sie die de Kamer uit haar midden sa menstelt. De motie van de heer Ritmeester luidt als volgt: „De Kamer, overwegende, dat in bre de kring ongerustheid bestaat omtrent de gang van zaken bij de Dienst Ma terieel Landmacht, nodigt de minister uit een commissie van gezaghebbende buitenstaanders te benoemen teneinde een onderzoek ontrent deze gang van zaken in te stellen en het door deze com missie uit te brengen rapport eventu eel vergezeld van de opmerkingen, waartoe het hem aanleiding mocht ge ven ter kennis van de kamer te bren gen". In de motie-Vermeer wordt gevraagd „een Kamer-commissie in te stellen welke een onderzoek zal instellen naar In een brief aan de Ministerraad heeft het bestuur van de pacifistisch-socialis- tische partij de regering verzocht haar in de laatste N.A.T.O.-vergadering ge geven bereidheid tot het aanvaarden van raketbases op Nederlands grondgebied te herroepen Zo dit niet mogelijk is, steit de partij in de brief voor door middel van een referendum uit te maken in hoe verre het Nederlandse volk in deze aan gelegenheid achter de regering staat. Fons Rademakers, de regisseur van de verfilming van Coolens Dorp aan de rivier, het „dorp aan de Weespertrekvaart instrueert nog even een marechaussee in De ramp van de crisis der jaren dertig heeft vele carrières gebroken maar ook vele roe pingen gericht. Het leraarszoon tje uit het piepkleine dorpje Sibbe bij Valkenburg zag met eigen ogen hoe vaders van grote gezinnen aan de deur kwamen voor eten voor hun kinderen en die indruk liet hem niet meer los. Het sociaal-maatschappelijke werk zou voortaan zijn leven bepalen. Na zijn studie aan het bisschoppelijk college in Sittard en later aan het katholiek Gym nasium in Maastricht koos hij de sociaal-economische studie aan de Hogeschool in Tilburg- Een duidelijk op het maatschap pelijk werk gerichte opleiding bestond er toen nog niet. Reeds een jaar later dook hij onder vanwege de bemoeiingen van de bezetter met het hoger onder wijs. De bevrijding kwam na twee emotievolle onderduikjaren en er was voor de student Da moiseaux toen werk genoeg aan de winkel. Hij hielp enige tijd bij de repatriëringsdienst, werd ziek en m.oest precies een jaar „kuren". Eind 1946 was hij weer in Tilburg terug en 1 juni 1950, een half jaar voordat hij afstu deerde, werd hij benoemd tot directeur van het Interparochieel kenni^ngavofor ^T^jong^man^t he?zZl.n^ merkwaar-fige de hoofdstad was geweest. Hij ontmoette daar voor het^erftaüe^robllmln met een ZTe^nZSkTelkn^ ontlZtfen^Tad bevolkingsdeel minderheidspositie van het katholieke Katholiek Amsterdam, dat in de mening verkeerde bepaald niet on- actief te zijn en evenmin de ogen in de zak te hebben reageerde on de Ztnïet" zlT°ZT\ianrtel^jk ?et ^mengde gevoelens ?mj begrijpt het zuiden is" Later von^m^A Amsterdams. Hij denkt dat hij nog in te weivin riiiilnmntieie f! 1, 1 Jl'J toch wel goede ideeën had maar toch wel een anede kiik Za Ging. Nog later vond men dat Damoiseaux leedwezen gaan °P dm0en en nu ziet men hem met groot 7iiuHDr*SnZwnil™?imr.ntr?0i0r ,de stad dat deze Gevoelens nu wederzijds Aie'eunïmf?u k katholiek Amsterdam duidelijk gemaakt dat ?^r,nrnt^ A A k n9 v-an et maatschappelijke werk met ambtelijke ?e Jfe exge? ac,Uviteit. dreigt te verstikken en voor een deel hlJUi Jftu). v-J' een dBcadentieverschijnsel is, waartegen met de grootste vtJtiA3™ a- rei *vor'ien: Bestreden. Hij heeft, door zijn werkdrift en zijn strijdvaardigheid het katholieke maatschappelijke werk een vitaliteits- injectte gegeven die begint door te werken. Niet altijd had hij het aan net juiste eind. Maar zelfs in ambtelijke kringen twijfelt men -niet meer aan zijn oprechtheid en aan de scherpte van zijn visie. „Ik ken Amsterdam nu waarschijnlijk beter dan de meeste Amster dammers zegt drs. Damoiseaux nu. Dat heeft veel, misschien wel te veel energie gevraagd. Het gezin Damoiseaux ziet vader alleen tijdens de week ends. Voor liefhebberijen, zelfs voor veel lectuur was er weinig tijd. „Ik hoop dat mijn opvolger wat meer vrije tijd zal hebben," verzucht hij. Getaptis drs. Damoiseaux in Amsterdam niet geworden. Daarvoor ont brak de soms bevrijdende humor. De raad kent hem alleen als het bijna profesoraal betogende, ernstige medelid, wiens vakjargon alle niet ingewijden schrik aanjoeg. Met vele anderen is ook drs. Damoiseaux er het bewijs van, dat de grote dingen in de grote steden vrijwel altijd tot. stand worden gebracht door mannen uit kleine dorpen. In zijn nieuwe functie als algemeen directeur van het KASKI zij hem succes gewenst. de taak, organisatie en werkwijze in het bijzonder inzake aankoopbeleid, efficien cy en verhouding tot de particuliere in dustrie bij de dr,ie krijgsmachtonderde len." De minister wilde zich niet in de redactie van de moties mengen, maar vroeg wel een niet-ambtelijke commis sie. Alleen dan zal men een goed over zicht en een degelijk napluizen kun nen bereiken van alles wat er met deze zaak samenhangt. Er is een de bat van orde ontstaan, waaruit als conclusie naar voren kwam, dat het rapport snel dient te verschijnen en dat de beide moties op een nader te bepalen dag het best tegelijkertijd kunnen worden behandeld. Het gaat er dan' om dat uit de verdediging van de genen die ze hebben ingediend, duide lijk wordt welke de voorkeur verdient. Het zal de vraag zijn of de Kamer zelf dit rapporteren op zich kan ne men. Dat het een uiterst moeilijk en ingewikkeld geval is is wel duidelijk. Ook de heer Calmeyer, partijgenoot van de C.H.-minister Staf, zag in dat het vertrouwen is geschokt. Hij zag de oplossing voor de D.M.L. hierin, dat de directeuren langer in dienst blijven. Deze dienst heeft na de oprichting bfj het ontstaan van ons nieuwe leger in 1950 thans vijf directeuren gehad. Dat is per directeur een diensttijd van niet langer dan anderhalf jaar. De heer Roosjen (A.R.) wees op de grote moei lijkheden bij een bedrijf als deze D.M.L. waar per dag voor een miljoen wordt omgezet en dat in korte tijd uit de grond moest worden gestampt.Zelfs ds. Zandt (S.G.D.) mengde zich in de discussie en pruttelde, dat er „vele scharrelaars zijn bij de D.M.L.. die zeer hoge salarissen genieten, zoals uit de zaak tegen majoor K. is gebleken." Ook de heer Vermeer herinnerde aan de onthullingen over de D.M.L. door de zaak-majoor K. Hij was van mening, dat onze krijgsmacht door deze zaak in opspraak is gebracht. De heer Ritmeester merkte op dat ook onze naam in het buitenland is ge schaad, nu duizenden helmen, voorzien van het goedkeuringsmerk van de D.M.L. aan Luxemburg zijn geleverd, maar het allerergste is en blijft dat wij de levens van onze jongens in gevaar hebben gebracht. De heer Ritmeester ging diep in op de redenen waarom het Amsterdamse bedrijf tenslotte de opdracht heeft ge kregen. Hij zei, dat de monsters die een Duits bedrijf had aangemaakt niet naar de fabriek waren teruggezonden, maar later bij de Verenigde Blikfa- brieken waren terecht gekomen en acht te dit een bedenkelijk teken, waarvan niemand een verklaring heeft kunnen geven. De heer Calmeyer suggereerde, dat de heer Ritmeester opvallend goed op de hoogte is van allerlei détails, waar hij niet in wilde treden. „U heeft blijkbaar zelfs inzage gehad van de cor respondentie die de D.M.L. heeft ge voerd." Ir. Staf deed geprikkeld tegen de heer Ritmeester, die ook nog naar voren bracht, dat op een gegeven mo ment een valproef maar werd afge schaft, nadat was gebleken dat de helmen er niet tegen bestand waren. „Ieder verstandig mens zou hebben geconcludeerd dat die helmen niet deugden." Toen de heer Ritmeester hierop bij de replieken terugkwam heeft mr. Van Thiel (K.V.P.) daartegen stelling geno men. Ook de heer Vermeer viel hem heftig aan, omdat hij gezegd had: „de staatssecretaris mr. Kranenburg is m Amerika, maar hij had hier moeten zijn". Bij wijze van scherts voegde de heer Ritmeester daaraan toe: „hq mag er voor mijn part blijven". Dat was een onhandigheid. De socialistische voor- man Vermeer greep dit direct aan door vast te stellen dat dit geen opmerking was in het parlement. Ir Staf deed eveneens geprikkeld tegen de heer Rit meester en zei, dat hij met bijkomstig heden de zaak waar het om ging ver troebelde. Er werden echter van alle kanten schimpscheuten op de afwezige staatssecretaris gericht, Ir. Staf deelde mede dat toen de interpellatie werd vastgesteld de reis van de staatssecre taris die in de Verenigde Staten raket bases inspecteert, niet meer kon wor den verschoven. Niemand kon echter de heer Ritmees ter tegenspreken, toen hij als grote fout in de hele zaak naar voren schoof het feit dat talloze ondeskundigen m het leeer opdrachten krijgen die zij met ami kunnen. Hij noemde het onverantwoord, dat ondeskundigen op die manier over honderden miljoenen te beschikken krij gen. „Daar worden onze jongens de du pe van." Het enige wat ir. Staf ertegen in kon brengen was, dat de interne controle na de oorlog zeer is bemoei lijkt door het gebrek aan goede tech nische krachten bjj het leger.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3