Onderwijsdebat Haarlemse raad acht stichting van neutrale vormingsschool voor detailhandel noodzakelijk H Schaker mocht vandaag niet trouwen FELLE DISCUSSIE OVER ACHTERSTELLEN VAN KATHOLIEKEN Druk bezochte receptie van jubilerend „St.-Marcus" J. J. VAN KOOTEN Kerkenbouwsubsidie pas over een maand aan de orde Reorganisatie Houtplein blijkt goed te voldoen Verdediger beklaagt zich over houding officier van justitie Fotoboek voor de burgemeester van Brussel Achmad Hussein bereid tot overgave? SUPERLINE" AenK A en K POLITIEKE GEMOEDEREN IN BEROERING Geen katholieke school Voorgetrokken HAARLEMSE GEMEENTERAAD Minister van justitie spreekt op 10 mei in Bloemendaal Dodenherdenking op de Ere-begraafplaats Afdeling Bloemendaal van de K.V.P. DONDERDAG 24 APRIL 1958 PAGINA 5 Burgerlijke Stand Haarlem VERHUUR zonder chauffeur Plotseling zijn gistermiddag in de Haarlemse gemeenteraad de politieke gemoederen in be roering gekomen, toen de noodzake lijkheid van een vormingsschool voor de detailhandel aan de orde werd ge steld. Er waren enige zakelijke ver schillen van inzicht, maar plotseling uitte de heer KNAPE (K.V.P.) het misnoegen van zijn fractie over de gang van zaken bij de voorbereiding van het voorstel. Mejuffrouw BOL SIUS (K.V.P.) ging nog verder en meende in deze gang van zaken een symbool te zien voor de te geringe aandacht, die er van niet-katholieke zijde zou bestaan voor de katholieke verlangens op onderwijsgebied. „Op onderwijsgebied toont Haarlem zich tegenover het katholieke volksdeel op zijn smalst", liet zij zich ontvallen. Van de zijde van de P.v.d.A. zag men in deze uitlating egn aanval op het onderwijsbeleid van wethouder GELUK, weshalve de heren MEN- SINK (P.v.d.A.) en wethouder Ge luk een fel verweer opzetten. Het resultaat van het hele debat was, dat de katholieke fractie tegen het voor stel stemde, waardoor het met 28 tegen 10 stemmen werd aanvaard. Op zijn smalst Waarom is RENAULT zo goedkoop in gebruik? GARAGE DEN HOUT Verkeersongevallen in Haarlem Houtplein 20 Telefoon 12000 Grote Houtstr. 140 Tel. 12349 GEEN KERMIS OP 3 MEI JAARVERGADERING RAIFFEISENBANK Ludamus speelt „Zij kregen wat zij wilden" Vijftig jaar bestrijding tuberculose Houtplein Niet te voorzien Vriendelijke woorden in ..La Dernière Heure" Indonesië f» Films: Diversen Beurs van Amsterdam Beurs van Nev York Formeel kan men weinig bezwaren hebben tegen het gisteren door de Haarlemse st; raad genomen besluit om de ton u van een neutrale detaillis- t)p ri i?°l no°dzakelijk te verklaren, „debatten concentreerden zich dan Va ?anvankelijk op het tweede punt raar) besluit: de uitspraak van de dat de noodzakelijkheid van n neutrale school prevaleert boven vAi.Van een katholieke school. De "«houder zelf trok al onmiddellijk Wpl dunt van het besluit terug, hoe- v 2'Jn motivering, waarom het als orstel was ingediend, nauwelijks jjVaardbaar was. In een later sta- urn echter kwam het debat op een (jLsPa°r, doordat mejuffrouw Bolsius *'V.Pin de hele gang van zaken nd de detaillistenschool in Haar- liek 6en ac^^ers^e^kng van de katho- Verleden jaar heeft de raad de oodzakelijkheid van „een" detaillis- ®fschool uitgesproken. Bij amende- ®?nt van de P.v.d.A. werd die nood- ïKclijhheids verklaring toen losge haakt van de (katholieke) aan- raagster. Bij motie van de P.v.d.A. "•'«den B. en W. tegelijkertijd uitge- ocligd de stichting van een neutrale chool te stimuleren. tot Pe voorbereiding van het voorstel noodzakelijkheids ver klaring van e katholieke school heeft lange tijd pvergd. In die lange tijd was nooit ets gebleken van de behoefte van «et-katholieken om een eigen school te richten. Na de socialistische motie werd dat anders. Met ongeken de voortvarendheid werden de be langhebbenden samengebracht en oinnen een jaar lag het voorstel tot noodzakelijkheids verklaring van een neutrale school ter tafel. De opzet noewel nergens openlijk uitgespro- f,en was duidelijk: men wilde in fmarlem geen katholieke detaillis- 'enschool, maar wel een neutrale. "et is dus begrijpelijk, dat de ka tholieke raadsfractie zich geïrriteerd °elde door het ogenschijnlijk objec- j.eye, maar feitelijk tegen de katho- ke school gerichte handelen van anderen. Zoals zo vaak gebeurt: 1 neer het tegen een katholiek be- ng gaat, trekken alle anderen één "Jn en staat de K.V.P. alleen in haar verdediging. Ofschoon wij de veront waardiging van mejuffrouw Bolsius daarom wel begrijpelijk vinden, vra gen wij ons toch af, of de opmerkin gen die zij maakte ten aanzien van de achterstelling van de katholieken op onderwijsgebied, wel op de juiste Plaats en de juiste tijd werden ge- Uit. Zij sprak kennelijk uit spontane verontwaardiging, maar riskeerde de schijn dat zij sprak met het oog op de komende gemeenteraadsverkie- zingen. En natuurlijk werd dit met Uame door de P.v.d.A.-fractie ook zo Uitgelegd. De kwestie is, dat men niemand formeel kan verwijten, dat de katho lieken worden achtergesteld of ten minste, dat men op dit punt de ka tholieken niet die medewerking ver leent, die anderen gegeven wordt, voor zover er tegenwerking is, speelt die zich in het verborgene af; bij- Voorbeeld tijdens de voorbereiding, die altijd veel langer duurt dan strikt Noodzakelijk is, of door het onthou- ®eh van begrip voor gerechtvaardig- e Verlangens. Inderdaad staat daar tegenover, dat aan katholieke instan ties vaak wél de nodige medewerking Wordt verleend. Maar er is reden Voor de veronderstelling, dat dit niet immer geschiedt uit belangeloze Vriendelijkheid jegens de katholie ken, maar bijvoorbeeld om zich er kij voorbaat van te verzekeren, dat openbare onderwijs uit hoofde van de gelijkberechtiging gelijke Voorrechten deelachtig wordt. Voor echten die anders misschien niet zou- ^«1 zijn toegestaan. Vandaar, dat be haalde initiatieven van katholieke 2i.ide zelfs door anderen worden ge simuleerd. De katholieken profite- van een dergelijke politiek, maar <he politiek kan ook als een wapen mgen hen gebruikt worden. Zij bood Ue wethouder althans gisteren weer ®en uitstekend wapen om zich tegen Ue verwijten van mejuffrouw Bolsius m verweren. Het is goed dit alles als achter grond te zien van wat er gisteren in de raad gebeurd is. Ter zake van het onderwijs zal de K.V.P. er goed aan doen ervoor te blijven ijveren, dat de gelijkberechtiging een realiteit ZÜ, ook in de mentaliteit van anderen, maar dan een realiteit die er is omwille van zichzelf en niet om de bereiking van andere doeleinden te |NHf garanderen; 1 - GEBORENz. v. M. A. de Ruig- ymcent; z. v. A. H. J. van Opstal-Bult; v. M. van Vaneveld-Kraayenoord; z. V; T. Mefjer-Oudendijk; z. v. H. Bren- mnkmeyer-Schmutte: d. v. J. B. Mat- «er-Derksen; d. v. W. Manneveld-Jon- Ker: d. v. H. Eshuis-Schepers. „ONDERTROUWD: J. A. L. Koopen en 5-J. M. Thoolen; J. A. Overes en J. H. golhaar; W. Verkade en G. R. van den gaak; H. Derks en M. C. Bakkenhoven; i- D. Blom en S. L. M. van Musscher; r,' W. Mosseveld en N. P. Schipper; J. s; Ruigrok van der Werve en M. J. H. tevens; B. J. Wagemaker en C. G. M. proenen; J. W. L. van Wensveen en J. 4' Rijpma; J. N. Been en H. Meijer; f' Kok en M. Smit; T. Lok en T. van v^U: G. P. Voorting en E. Vis; J. W. v®n der Peet en S. G. Bergkamp; A. Drielen en D. van balen: G. Smit E. L. J. van Petegem; J. P. Weber O. j. de jong; j. j. p. van Deenen -U- Bosch. GETROUWD: W. J. Willemse en A. r;ders; G. van Thienen en C. H. W. tembergen; G. T. L. Hoff en J. M. r. uteman; F. J. Rosenberg en H. Smit, d' B°uman en E. P. Lensen; A. P. van Loos en E. F. T. Wenting, J. Bak- fn G. M. Kanon; C. Otten en C. F. Inloot;; p. Klaassen en C. W. van Zee- ïpdd; W. j. Bakker en M. C. van Vuu- hTU E. Berg en R. T. Zwitser; O. An- e°n' en A. B. Walther; J. G. C. Dreijer Vit, Peters; H. Treep en A. M. C. jiveen; C. de Groot en F. W. van der ïnai n; van der Heijden on N. Her- V d.\. N. Huizer en J. Olthuis; M. J. ni>Haanen en H. Keijzer. uVerLEdEn: M. M. de Mol, 2 3., j/aarderweg; B. v. d. Sluis, 85 j., Rozen- j^genpiein; J. T. de Vroomen, 63 j., 65 Perlaan; J. P. B. A. G. van Reen, Rn-'' Kenaupark; J. van Galen, 65 3., ezemarijnsteeg; M. van Aalst-Assel- U- 82 j., Hannie Schaftstr. STUDENTENTONEEL Vrijdag 25 «mi °m 8 uur 's avonds spelen oud- 'ffltcn onder regie van mr. P. Cle- !nSa in het Minervatheater in Heem- •tnir "Kwartet in majeur". De voor- kli'np vindt plaats ten bate van het Uerlands Studenten Sanatorium. Advertentie Thans zeer voordelig wintertarief t.R.M. - Houtplein 21 - Tel. 10338 De kwestie lag veel minder eenvou dig dan zij van niet-katholieke zijde werd voorgesteld. De heer KNAPE (K.V.P.) herinnerde eraan, dat enige jaren geleden de „Stichting Katholieke Vormingsschool voor de Detailhandel" een verzoek indiende om noodzakelijk heidsverklaring. Na eindeloze voorbe reidingen kwam het College verleden jaar juli met een desbetreffend voor stel. Het werd door de raad aanvaard, maar op voorstel van de heer VOOGD (P.v.d.A.) werd de aanvrage losge maakt van de katholieke stichting die de aanvrage had ingediend. De raad heeft toen bovendien een motie aan vaard, waarbjj B. en W. werden uit genodigd om zo spoedig mogelijk de oprichting van een vormingsschool voor de detailhandel te stimuleren, waarin de belangrijkste levensbeschouwelijke groeperingen in het bestuur vertegen woordigd zijn. De oprichting van „een" vormingsschool voor de detailhandel werd dus noodzakelijk verklaard, ter wijl tegelijkertijd de meerderheid van de raad vroeg om een algemene school. Intussen hebben B. en W. verschillen de belanghebbende groepen bijeen ge bracht om over deze zaak te spreken en deze groepen hebben de Kamer van Koophandel uitgenodigd het initiatief te nemen tot stichting van zulk een neutrale vormingsschool. Er is een stichting in het leven geroepen, waarin de verschillende levensbeschouwelijke groepen zitting kunnen nemen en deze stichting heeft nu een verzoek om nood zakelijkheidsverklaring ingediend. B. en W. hebben de raad voorgesteld de ze noodzakelijkheidsverklaring af te geven, maar bovendien om uit te spre ken, dat het tot stand komen van een neutrale school prevaleert boven hei tot stand komen van de katholieke school. Al aan het begin van het debat deelde wethouder GELUK mee, dat deze formulering minder gelukkig was en tot stand gekomen was ter wijl een meerderheid van het College op Paasvakantie was. Hij achtte het ook strijdig met de bepalingen van de Nijverheidswet. Hij was van oor deel, dat het amendement-Voogd van verleden jaar reeds strijdig was met de wet, omdat het de noodzakelijk heidsverklaring losmaakte van de aanvrager van die verklaring. De heer WENSING (C.HU.) stelde dan ook maar meteen voor en mevrouw SCHELTEMA (V.V.D.) en mejuf frouw BOLSIUS (K.V.P.) volgden hem daarin om dit gedeelte van het voorstel te schrappen en de raad zich alleen te laten uitspreken over de noodzakelijkheid van een neutrale detaillisten-school. De heer VOOGD (P.v.d.A.) achtte dit ook voldoende. Men zou desnoods het ministerie kun nen schrijven, dat de raad liever een neutrale dan een katholieke school ziet. Verschillende leden vonden het voldoende, dat er twee aanvragen ten departemente lagen. De minister moet dan maar beslissen wie uiteinde lijk het benodigd subsidie krijgt. Mejuffrouw BOLSIUS (K.V.P.) merk te op, dat het toch alleen maar ging om de noodzakelijkheidsverklaring. Vol gens haar zou de P.v.d.A. verleden jaar geen overwegende bezwaren tegen een kathölieke detaillistenschool hebben gehad, terwijl deze partij die nu plot seling wel bleek te hebben. Ze kon die houding dan ook niet erg elegant vin den. De wethouder was hét met de meerderheid der leden eens, dat men dat gedeelte van het voorstel waarin een voorkeur wordt uitgesproken, maar beter kon schrappen. Daarop kwam de heer VOOGD (P.v. d.A.) terug met de verklaring, dat de raad verleden jaar met zijn motie heeft willen zeggen, dat hij de voorkeur gaf aan een algemene school en niet aan een bijzondere. Er is in Haarlem maar één detaillistenschool nodig en dat moest naar zijn mening geen katholieke school zijn. Van katholieke zijde, nam daarop de heer KNAPE het woord. HU vond het jammer, dat B. en VV. nu om een noodzakelU'kheidsverklaring vroegen voor een neutrale detaillisten school. Uitvoerig schilderde hij de lij densweg van de voorbereiding van de aanvrage van katholieke züde. Er was maar één detaillistenschool nodig en er was maar eén aanvrage. Tijdens heel die langdurige voorbereiding hebben de anderen nooit laten merken dat ze ook een school wilden hebben. Maar toen de katholieken eenmaal de nood zakelijkheidsverklaring van hun school hadden aangpvraagd, moest de raad plot seling 't initiatief nemen tot stichting van een neutrale detaillistenschool. Op zich had hU tegen de neutrale school geen bezwaar, maar hij kon niet toestaan dat die er zou moeten komen ten kos te van de katholieke school. Samenwerking met anderen, achten de katholieken volgens de heer Knape een groot goed, maar op het gebied van het onderwijs achten zij dit niet wel mogelijk. Men heeft de Kamer van Koophandel ervoor gespannen, die er in feite niets mee van doen heeft. Bo vendien is 80 pet van de Haarlemse middenstand katholiek. Hij geloofde niet in de algemene school, waarin ook voor katholieken plaats zou zijn. In het bestuur vindt men geen namen van katholieken. De plaatsen zijn nog open gelaten. HU betwU'felde of die plaatsen ooit bezet zullen worden. Mejuffrouw BOLSIUS (K.V.P.), die kennelUk het niet-openlijke trekken aan de katholieke school niet langer ver dragen kon. verklaarde daarop, dat de raad zich alleen maar hoefde uit te spreken over de al dan niet nood- zakelUkheid van een detaillistenschool. Zü was van oordeel, dat men in Haar lem regelmatig terughoudend wordt, wanneer het gaat om de katholieke on- derwijsbelangen en zü somde meteen een reeks voorbeelden op, waaruit dat zou kunnen blUken. „Tegenover de ka- Advertentie 1. Geringe jaarlijkse waardevermindering. 2. Brandstofverbruik minimaal. 3. Weinig reparaties en dan nog snel en goedkoop. 4. Lange levensduur. Vraagt u eens, geheel vrijblijvend, nadere inlichtingen bij Ter gelegenheid van het veertigjarig jubileum hield gistermiddag in restau rant Brinkmann te Haarlem het be stuur van de afdeling Haarlem van de r.-k. Organisatie van Detailhandelaren in Aardappelen, Groenten en Fruit „St.-Marcus" een receptie. Er bestond een grote belangstelling. Onder meer waren aanwezig de oud-voorzitter en op richter de heer J. G. van Kessel, een deputatie van de Haarlemse Groenten- en Fruitveiling, afvaardigingen van de afdelingen Den Haag, Amsterdam en van het hoofdbestuur van de bonden van de r.-k. middenstandsvereniging. De directeur van de Haarlemse vei ling de heer C. Böhm, zei n een toe spraak, dat het jubileum op zich niet het belangrijkste is; van meer impor tantie noemde hij datgene, wat, vooral door de pioniers enkele decennia gele den, gedaan was. Spreker legde de na druk op het feit, dat ook de r.-k. Or ganisatie daadwerkelijk had medege werkt aan de wijziging van de toestan den in het bedrijf. De heer Böhm sprak tenslotte zijn dank uit voor de prettige samenwerking tussen de organisatie en de veiling. De heer C. M. Broeckhuyzen felici teerde de Haarlemse afdeling namens de afdeling Den Haag. Hij noemde de jubilerende afdeling een van de sterk ste in het land. ,,U hebt de taak die U op de schouders hebt genomen ten volle begrepen en U hebt zulks niet tever geefs gedaan." De heer Fr. van Rey- sen, voorzitter van de katholieke Mid- denstandsvereniging, belichtte de mate riële en idiële belangen, die de orga nisatie te behartigen heeft. Namens de afdeling Amsterdam sprak de heer P. C. van der Meij woorden van geluk wens. De heer G. A. van Kessel ten slotte sprak als voorzitter van de lan delijke organisatie. „Nu, na veertig jaar kunnen wij pas beseffen, weik een pionierswerk in de eerste jaren van de bond is verricht. Men moest strijden te gen het weinige inzicht, dat men toen nog had. De mannen uit de eerste ja ren moeten een verziende blik hebben gehad. U kunt terugzien op veertig be langrijke jaren. „Spreker wees er op, dat de moeilijkheden nog lang niet voor bij zijn. Hij zag echter met vertrouwen de toekomst tegemoet, „want", aldus de heer Van Kessel, „jongeren zullen Uw taak overnemen." De viering van het jubileum wordt zondag voortgezet, 's Morgens om half negen draagt pater Huigens O.F.M. in de parochiekerk van de H. Antonius van Padua een plechtige Hoogmis op voor de levende en over leden leden van „St.-Marcus". De H. Mis wordt gevolgd door een gezamen lijk ontbijt in restaurant Brinkmann aan de Groote Markt. De festiviteiten worden besloten met een feestavond, waaraan medewerkt het cabaretge zelschap van het theaterbureau „Lu- na". Voor de muzikale omlijsting zorgt de pianist Herman Teunissen. Tot twee uur is er daarna bal onder leiding van de her W. Schroder en met muziek van de „Topliners". Gistermiddag ongeveer half drie is een dame uit Haarlem, toen zij de Gro te Houtstraat wilde oversteken ter hoogte van een groot warenhuis door een fietser aangereden. Toen de fiet ser de dame behulpzaam was bij het opstaan, keerde het publiek zich tegen hem. Hij maakte zich uit de voeten. De Haarlemse verkeerspolitie verzoekt de betrokken fietser zich met haar in verbinding te stellen. De dame in kwes tie is met een hersenschudding naar de Mariastichting gebracht. Zij is la ter op eigen verzoek naar haar woning vervoerd. Gistermorgen ongeveer half elf is een 78-jarige wielrijder tijdens het oversteken van de Schipholweg ter hoogte van de Zomerweg door een auto aangereden. Met een hersenschud ding en hoofdwonden is het slachtof fer naar de Mariastichting overge bracht. tholieke bevolking toont wat de on derwijskwesties betreft Haarlem zich toch wel op zijn smalst", verzuchtte zij. Dit was wel het sein voor een debat op een heel ander vlak. Onmiddellijk wierp zich de heer PIELAGE (P.v.d.A.) in de strijd met de opmerking, dat de K.V.P. niet de enige vertegenwoordig ster is van het katholieke volksdeel. Zelf was hij van oordeel, dat als er slechts plaats is voor één detaillisten school in Haarlem, dit een algemene en geen katholieke school diende te zijn. De heer PROPER (C.P.N.) meen de uit de woorden van mejuffrouw Bol sius te kunnen opmaken, dat de katho lieken in Haarlem weer aan hun schuil kerkentijd toe zijn. Hij achtte het in strijd met de feiten, dat de katholie ken worden achtergesteld. De socialis tische fractieleider, de heer MENSINK, wond zich bijzonder op en toonde aan, dat de P.v.d.A. juist een hoger subsidie voor de katholieke leeszaal had bepleit en dat mejuffrouw Bolsius twee jaar geleden nog het onderwijsbeleid van de heer Geluk uitbundig geprezen had. Hij noemde de toespraak van mejuf frouw Bolsius een misplaatste verkie zingsstunt en vond het een ergerlijke vorm van voorlichting. Hij herinnerde er aan, dat men in de raad de gehele bevolking vertegenwoordigt en niet een bepaalde groep. Wethouder GELUK sloot zich bij dit protest onmiddellijk aan en somde eveneens een reeks projecten op, waar uit zou kunnen blijken dat de katho lieken niet over medewerking van het gemeentebestuur te klagen hebben. Eigenlijk worden ze voorgetrokken", riep de heer MOL (C.P.N.) met een op dat moment weldadig gevoel voor be trekkelijkheid ertussendoor. De wethou der stelde uitdrukkelijk vast, dat B. en W. een algemene school voor detail listen hebben geambieerd. Op uitnodi ging van de raad hebben zij de stichting van een neutrale school gestimuleerd. Toen het uiteindelijk op stemming aan kwam, verklaarde de K.V.P.-fractie zich tegen het voorstel van B. en W. Het voorstel werd met 28 tegen 10 stem men aanvaard. Advertentie HEINKEL, 175 cc viertact-motor, de scooter met de onberispelijke weg- ^hgging, f 2095.met res. wiel. Op de dag van de dodenherdenking, zaterdag 3 mei, zal er in Haarlem geen kermis worden gehouden. Dit in tegen stelling tot de gegevens in het program maboekje van het Comité Nationale Feesten. Gebleken is, dat het Comité in de contracten met de kermisexploi tanten uitdrukkelijk had bepaald, dat er op 3 mei geen kermis zou worden gehouden. In het programmaboekje stond echter vermeld, dat op 3 mei de kermisvermakelijkheden om vijf uur 's middags gesloten zouden worden in verband met de dodenherdenking. Er is dus sprake van een fout in het pro grammaboekje. De Bond van Oud Illegale Werkers, die naar aanleiding van het bericht in het programmaboekje bij de burge meester van Haarlem had geprotes teerd, heeft intussen besloten om zjjn voorgenomen actie om middels aan plakbiljetten en circulaires een beroep te doen op kermisexploitanten en pu bliek, niet door te laten gaan. Gisteravond is in hotel De Leeuwe rik onder leiding van de voorzitter van het bestuur, de heer J. van Steynen, de algemene ledenvergadering gehouden van de Coöperatieve Raiffeisenbank te Haarlem. Over het algemeen werd de gang van zaken bij de bank bevredi gend geacht. Besloten werd om 't winst- saldo aan de reserve toegevoegd. In de plaats van de heren J. van der Zwet en N. G. van Lieshout, wer den de heren G. Ramp en B. J. van Dijk gekozen tot leden van het bestuur. De voorzitter richtte een bijzonder dank woord tot de heer Van Lieshout, die 25 jaar lid van het bestuur is geweest en thans wegens het bereiken van de 70- jarige leeftijd niet meer herkiesbaar was. Tot lid van de Raad van Toezicht werd de heer H. L. Buys herkozen. De r.-k. toneelgroep Ludamus zal dinsdag 29 april 's avonds om acht uur in de Haarlemse Stadsschouwburg een opvoering geven van het blijspel „Zij kregen wat zij wilden". De regie is in handen van de heer Laslo J. Bubenik. De Noord-Hollandse Vereniging tot bestrijding "an de tuberculose bestaat 4 mei vijftig jaar. Ter gelegenheid daar van zal 9 mei in het nieuwe districts consultatiebureau op de hoek van de Steenbokstraat en de Orionweg een her denkingsbijeenkomst plaats hebben. Tij dens een daarna te houden receptie zal de burgemeester van Haarlem mr. O. P. F. M. Cremers het nieuwe bureau officieel openen. oewel de agenda nogal fors leek, heeft de Haarlemse raad gister middag toch niet veel meer dan twee en een half uur nodig gehad om haar geheel af te werken. Voornamelijk was dat een gevolg van het feit, dat verschillende belangrijke agenda-pun ten op de een of andere wijze van de agenda verdwenen. Aan het begin van de vergadering deelde de heer Proper (C.P.N.) mede, dat hjj zijn interpella tie over de ontruiming van het omstre den bejaardentehuis wilde uitstellen tot B. en W. een beslissing hadden geno men over het verlenen van een vergun ning aan de directrice. Hij zag geen kans zijn vragen buiten de bestaande medische bezwaren tegen het rusthuis te houden, waarover B. en VV. zich toch niet konden uitspreken op dit mo ment. De voorzitter deelde vervolgens mee, dat hij het pre-advies inzake de kerkenbouw wilde terugnemen op ad vies van de financiële en de subsidie commissies. Op voorstel van de heer Wensing (C.H.U.) zal worden onder zocht in hoeverre steun kan worden verleend door het verstrekken van ren teloze voorschotten en door beschikbaar stelling van grond. De raad zal dit voorstel op 14 mei of hoogstens op 4 ju ni behandelen. Ten aanzien van de voorstellen tot be noeming van een adjunct-directeur van het Frans Halsmuseum, een tweede ieugdpsychiater en een drietal ver pleegsters voor de schoolartsendienst over welk voorstel verdeeldheid be stond by het College - deelde de voor zitter mee, dat ook de minderheid van het College nu van oordeel was, dat men deze kwestie beter kon bespreken wanneer men een duidelvjker inzicht had in de gemeentefinanciën. De meer derheid van het College en de heren Schippers (K.V.P.) en Wensing (C.H.U.) waren van oordeel, dat men het beste wachten kon tot de behandeling van de gemeentebegroting 1959. De minderheid van het College en de heren Mensink (P v d A.) en Proper (C.P.N.) wilden liever 'deze kwestie behandelen wan neer de ministers van Binnenlandse Zaken en Financiën beschikt hebben over het verzoek van Haarlem om een hogere uitkering over 1957 uit het ge meentefonds. Toen het op stemming aankwam, besloot de raad met 20 tegen 18 stemmen te wachten tot de behande ling van de nieuwe begroting.^ De onderwyscommissie was in tegen- stelling tot B. en W. van oordeel, dat men aan de Fröbelschool vereniging Wilhelmina" f 750 moest toestaan voor het aanschaffen van een oliekachel. B. en W. stelden zich op het standpunt, dat de school niet eerst de kachel had moeten aanschaffen en pas daarna het geld aanvragen. Bovendien was geble ken, dat de kolenkachels nog helemaal niet versleten waren. De heer Wensing (C.H.U.) verklaarde echter, dat vooral voor een kleuterschool een olieka chel beter is dan kolenkachels en B. en W. waren dan ook onmiddeliyk be reid om tegen hun eigen voorstel in, de motie over te nemen die de heer Wen sing had ingediend en die mede-onder tekend was door mejuffrouw Bolsius (K.V.P.) mevrouw Scheltema (V.V.D.) en de heer Voogd (P.v.d.A.). Mevrouw Scheltema (V.V.D.) vroeg zich ten aanzien van de voorgestelde verbouwing van het jeugdpsycholo- gisch bureau af, of men daar werkeiyk zo krap zat, of dat de verbouwing no dig was geworden door personeelsuit- breiding. Wethouder Bakker liet zich echter niet uit zyn tent lokken en deel de mede, dat men bp een eventuele personeelsuitbreiding de vastgestelde normen beslist niet zou overschrijden. Mild was de stemming ten aanzien van de reorganisatie van het Houtplein. De heren Schippers (K.V.P. en Prikkel (P.v.d.A.) en mevrouw Scheltema (V. V.D.) waren het erover eens, dat het verkeer op het Houtplein vlotter ver loopt, behalve gedurende de spitsuren. Zij waren het er ook over eens, dat de verkeerslichtinstallatie, zoals die door B. en W. was voorgesteld, dan ook al leen maar op de drukste dagen dienst zou hoeven te doen. Mejuffrouw Bol sius (K.V.P.) vroeg wel naar een uit drukkelijke beveiliging van de voetgan gers en mevrouw Scheltema (V.V.D.) wilde wel weten waar de verkeerslich ten nu precies zouden komen, maar over het algemeen was men toch wel content. De voorzitter zette uiteen, dat er ge werkt wordt aan een duideiyke wegaan duiding op het Houtplein, middels pyien en A.N.W.B.-borden. Hij hoopte dat men zo geen spandoeken hoeft aan te brengen, die beslist ontsierend zyn. Ook de voorzitter was gebleken, dat de nieuwe indeling goed voldoet. De hoofd commissaris van politie had hem dit ambteiyk gerapporteerd en een dienst doende hoofdagent had de burgemees ter desgevraagd verzekerd, dat hü er „geen kind aan had". Wethouder Happé verklaarde, dat niemand verwacht had, dat het circu latie-Houtplein een verkeerskruispunt zou worden, toen de verkeerslichten aan de Houtbrug werden aangebracht. Dit idee ontstond pas later. Vandaar, dat er nu dubbel werk gebeurd scheen te zyn, maar dat was werkeiyk maar schyn. De schakelkast van de Houtbruginstal- latie kan elders worden gebruikt of voordelig worden terugverkocht aan de leverancier. De kabels kunnen blijven liggen. Alleen de verkeersdrempels zijn nu overbodig geworden. Wanneer zo als de heer Schippers (K.V.P.) vertel de rond deze drempels sbjtage in het wegdek ontstaat, dan zullen ze worden opgeruimd. De nieuwe verkeerslichten op het Houtplein zullen overal worden aange bracht waar voorsortering moet plaatsvinden. Daar komen dan tevens beschermde oversteekplaatsen voor voetgangers. Wanneer straks de grond op de hoek van Wagenweg en Dreef in gemeente eigendom verkregen is, kan de uitmon ding van de Wagenweg op het Hout plein verbeterd worden en kan de ver- keergeleider ter plaatse worden ver lengd. De heer Schippers (K.V.P.) kreeg nog te horen, dat binnen afzien bare tyd een voorstel aan de raad zal worden gedaan tot verbetering van de weg door het Frederikspark, waar de tramrails verwijderd zullen worden. Zeer binnenkort zal nog een begin wor den gemaakt met het rooien van een drietal bomen op de hoek van Kleine Houtweg en Frederikspark. Dit ge schiedt om gevoelsredenen nu reeds, aangezien de bomen nog geen bladeren dragen. Van verkeerslichten by de Tempeliersstraat kon geen sprake zijn, omdat de afstanden daarvoor ter plaat se te kort zijn. De 32-jarige Amsterdamse verfhande laar, die verleden jaar de dochter van een Haarlemse hoofdambtenaar ge schaakt had en zich deswege onlangs voor de Haarlemse rechtbank moest verantwoorden, heeft van de officier van justitie geen toestemming ge kregen 0111 vandaag niet het meisje in het huwelijk te treden zoals hij zich had voorgenomen. De man bevindt zich nog steeds in het Huis van Bewaring te Haarlem. Intussen heeft de verdediger van de man mr. P. J. Prinsen Geerligs zich schriftelijk tot de president van de Haarlemse rechtbank gewend om zich over de houding van de officier van justitie te beklagen. Bovendien heeft de raadsman het plan om daarvan ook de procureur-generaal te Amsterdam op de hoogte te stellen en tegen de han- delwüze van de officier van justitie te protesteren. Van de zyde van het parket was na melijk het bericht verspreid, dat de man in stryd met het advies van zün raadsman geweigerd had afstand te doen van de dagvaardingstermijn van tien dagen. In feite echter was het verzoek om afstand te doen hem op vrydag 17 april namens de officier door een parketwacht ter ondertekening voorgelegd. De man wilde echter al vorens te tekenen eerst zyn raadsman raadplegen omtrent de draagwijdte van een eventuele ondertekening. Terwijl de parketwacht weer vertrok met het do cument, arriveerde toevallig de raads man in het Huis van Bewaring. Hij en zijn cliënt waren het er onmiddellijk over eens, dat gerust afstand kon wor den gedaan. De raadsman belde daar op het hoofd van de parketwacht met het verzoek de parketwachter met het bewuste document terug te sturen, zo dat de man z«n handtekening zou kun nen zetten. De commandant van de parketwacht zegde dit toe. De parketwachter blijkt echter met de akte naar de officier te zyn gegaan met de mededeling dat de man gewei gerd had de akte te ondertekenen. De wachtcommandant stelde de officier te- lefonisch op de hoogte van het# verzoek van de raadsman, maar de officier zou daarop gezegd hebben dat hy daar niets mee te maken had en dat men zich des gewenst met hem persoonlijk in ver binding kon stellen. De officier zou van het standpunt zijn uitgegaan dat de man geweigerd had de akte te onder tekenen en dat hij daarop niet meer kon terugkomen. In ieder geval kreeg de parketwachter geen toestemming om de akte opnieuw aan de man voor te leggen. Het duurde daarna tot maandag middag, eer de raadsman te horen kreeg wat er in feite gebeurd was. De Amsterdammer, die in de veron derstelling leefde, dat alles in orde was en dat de zaak op afgelopen dinsdag zou kunnen doorgaan, zoals aanvanke- ïyk in de bedoeling lag, begon zich on gerust te maken, omdat hij nog altijd de akte van afstand niet had kunnen tekenen. Haarlems burgemeester, mr. Cre mers, dankte vanochtend zyn Brusselse collega, de heer Cooremans, tijdens de officiële ontvangst van de Haarlemse bloemenmeisjes op het stadhuis voor de schitterende receptie, die de groep in België is ten deel gevallen. Mr. Cre mers zei dat de miesjes een dringende behoefte hadden aan een psychologi sche ontlading. Hy zeide ook, dat hij met. dit bezoek op het stadhuis voldeed aan een dringende persooniyke behoef te, de behoefte namelijk om dit histo rische gebouw,, dat de indruk gaf alleen te bestaan in de functie, van toeristische bewondering van de vele bezoekende vreemdelingen, eens te zien in werkeiyk bedryf. Tenslotte beklaagde mr. Cre mers zpn ambtgenoot wegens de vele zorgen die deze thans als Expo-burge- meester moet dragen. Hij bood de heer Cooremans een fotoboek van Haarlem alsmede een catalogus van het Frans Halsmuseum aan en nodigde hem uit tot een tegenbezoek. Aan mevr. Coore mans liet hy een korf met Haarlemse bloemen sturen. Vanmiddag werd de groep ontvangen op het huis van de Belgische pers. De meisjes waren heel en al oog voor een kiekje, verschenen in het Brusselse blad „La Dernière Heure", waarop een politieagent staat afgebeeld die door twee meisjes in de bloemen wordt gezet. Het Brusselse blad wydde op de eerste pagina een aardig commentaar aan het bezoek. Het blad schreef o.m.: „Men hoefde ze niet te begrijpen, deze lieve Hollandse meisjes van negentien lentes. Ze gingen zowel op de wandelaar als op de zakenman en de politieagent af, om hun een bloem te offreren. De wandelaar was tevreden, de zakenman liet zich een ogenblik aan zyn beslom- meimgen onttrekken, de politieman zag zich tegen zyn zin door het reglement genoodzaakt de bloem weer af te doen Wat een gracieuze delegatie, die bloe menmeisjes van Haarlem, die in enkele weinige ogenblikken een hartelyke ver- standhouding weten te scheppen tussen mensen, die elkaar niet kennen en die daarna weer uit elkaar gaan, een mooie herrinnermg ryker." ONTSPANNINGSAVOND De r k toneelvereniging ,,'t Voetlicht" geeft op zaterdag- en zondagavond een ontspan ningsavond in het parochiehuis te Zand- voort. Voor die gelegenheid is een re- vuette samengesteld door de heren J. Hei igers en C. Katon, getiteld; „Olleke Bolleke Knol". ONTVANGST Het gemeentebe stuur van Haarlemmermeer zal ter fj«®8ehheid van de verjaardag van H.M. de Koningin op 30 april van 11.15 tot 12.15 een ontvangst houden in de raadszaal van het gemeentehuis. Het regeringsgezinde Indonesische blad „Merdeka" meldt vandaag, dat de commandant der opstandelingen van West-Sumatra, luitenant-kolonel Ach mad Hussein pogingen zou hebben on dernomen om besprekingen te voeren over overgave. De correspondent in West-Sumatra van het blad voegt hieraan toe, dat de chef-staf van het le ger, generaal-majoor Nasution, troepen heeft opgedragen uitsluitend een onverwaardelijke overf'ai'^, aan" vaarden, aldus meldt het A.N.i Hij belde daarom zijn raadsman op, die op onderzoek uitging. Toen was er echter geen verandering meer mogelijk. Intussen heeft de officier van justitie de raadsman er gisteren van op de hoogte gesteld, dat hy niet in kon gaan op diens verzoek van verleden week don derdag om de man in de gelegenheid te stellen het Huis van Bewaring te ver laten om te trouwen. Advertentie MANTELS en MANTELKOSTUUMS speciaal ontworpen voor in diverse modellen en modestolfen Mantels I ">9.75 I 98.75 Mantelkostuums I 109.75 Regenmantels... 49.75 - 69.75 in de prachtige „Fulwiline" popeline. Gr. Houtstraat 12 Haarlem Op zaterdag 10 mei zal wederom op de erebegraafplaats in Bloemendaal een herdenking worden georganiseerd van de gevallenen. De herdenking wordt georganiseerd door de Nederlandse Vereniging van ex-politieke gevangenen. Aan de herdenking, die 's middags om half vier begint, zal worden meegewerkt door mevrouw Enny Mols-De Leeuwe en de muziekkapel van het Haarlems Politiekorps. De herdenkingsrede zal worden uitgesproken door de minister van Justitie, Z.Exc. prof. dr. I. Sam- kalden. Tydens de eerste vergadering van de afdeling Bloemendaal der KVP on der leiding van het nieuwgekozen be stuur is besloten tot de oprichting van werkgroepen uit de leden. Deze werk groepen zuilen bepaalde actuele onder werpen bespreken en pogen tot conclu sies te geraken welke aan de bevoeg de partyorganen zuilen worden doorge geven. De bedoeling is om aldus de zelf werkzaamheid van de leden te stimu leren. Aan de orde kwam voorts o.m. de communicatie tussen de leden enerzyds en het bestuur en de gekozen vertegen woordigers anderzyds zowel op ge- meentelyk als landelyk niveau. Dezer dagen is in de Bloemendaal- se afdeling der K.V.P. een jongeren organisatie opgericht met als bestuur: J. Bonarius (voorzitter), mej. C. Jan sen (secretaresse) en B. Eichholz (penningmeester). Ook in deze afde ling zullen werkgroepen hun activiteit ontplooien. FRANS HALS: Een man kwam lerug 14 j. 2.30, 7, 9.15 uur. LIDO: Sayonara, 14 J. 2, 6.30, 9.15 uur. MINERVA: De Wereldzee, a. 1. 8.15 uur. REMBRANDT: Quo Vadis, 14 j. 2, 7.30 u. ROXY: Tarzan en de Wazuri-diamanten, 14 jaar. 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: De lord, de lady en de butler, alle leeft, (derde week) 2.15, 7 9.15 uur. Elke ochtendH. K. H, Prinses Beatrix In de West, alle leeft.; 10, 11, 12 uur. Tevens staatsiebezoek van Engels vorsten paar aan Nederland. Donderdag 24 april Stadsschouwburg, 20 uur: Nieuw Neder- lands Toneelgezelschap met „Bernardine", toneelspel van Mary Chase. Gerard Kekers heeft de regie gevoerd en Andrea Domburg en Ellen de Thouars spelen de voornaam ste rollen. Geb. St.-Bavo, 19.30 uur: Ontspannings avond van Algemene Bond van Ouden van Dagen, m.m.v. „Musicordia". (Niet officiële 3% Ned. 1953 3% Ned 1953 SVi Ned 1956 3>/« Ned 1948 314 Ned. 1950 314 Ned 1954 314 Ned. 1955 1 3-3% Ned. 1947 3 Ned 62-64 bel. fac Inschr Grtbk 1946 3 B.N.G. Won.bouw 6 Ned Handel Mil cert A.K.U Van Berkefs Patent Calvé-Delft cert Van Gelder Kon. Hoogovens cert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum ..Amsterdam" Rubbei Holl. Amerika Lijn Kon Ned. Stoomb. Mi' Ned Scheepv. Unie K.LJW H V.A. Dell M1J. cert. A'dam 2% 561 A'dam '56 D A'dam III Rentespaarbr. koersen) vorig opening Slot 24/4 9414 92A 9214 8614 8614 87A 87A 91« 93A 87?4 10714 155 17314 19314 28214 177 28814 33214 222 281 160.70 52 135% 13214 11014 108 9314 8014 8014 95 9514 105J4 91% 93A 7314 334% 28014 162 57 13414 132 111 9414 81 Anaconda Coppei Bethlehem Steel hryslei Corp lenera) Electric ;eneral Motors kenneeott Coppe' K.L-M Montgomery War Kadlr Corp republic Steel -<ovai Dutch shell Union Otl Southern Pacific Southern Railway tidewater OS Steel Stemming) 22/4 43% 3814 4514 58 3614 8214 28% 35 31% 40% 42". 67% 41% 37% 22% 55 onregelmatig 23/4 43% 38% 4514 57*/. 36% 82% 2814 35»/. 32 40'4 42% 41 5714 22 39*/.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5