Eerste atoombom zou in Spanje tot ontploffing zijn gebracht Drama in 1911, ergens in de buurt van Toledo Iberisch schiereiland heeft thans ook zijn atoomstad Het water bedreigt de Po-delta Boerderijtje afgebrand Minister Vondeling in de Eerste Kamer ernstig bekritiseerd LOS ANGELES GROEIT UIT TOT EEN „MEGALOPOLIS" O D Vals daglicht Khroesjtsjev schreef weer eens een brief aan de president van Amerika Lunch van „Western World Vi j I é;i Sfcssss&fïïrë! aStSBS-iStt— 62.000 rebellen in Algerije gesneuveld MertensIncidentele maatregelen zijn te simplistisch Op de bres voor het kleine bedrijf Speel niet met vuur" VOLGENS WIJLEN GENERAAL BERMUDEZ Y CASTRO 6000 Franse militairen Kelk voor II. Vader Oude schilderijen op nylonweefsel BIJ BEGROTING VAN LANDBOUW Vele slachtoffers bij p ar achutesprin gen in de V.S. Besluit van de W.E.U. Bonn mag anti-tank projectielen maken Vraag alleen Bedrijfsdiefstallen berecht Zeepost DONDERDAG 24 APRIL 1958 PAGINA 7 il Schuivende bergen bedreigen woonwijk (Van een correspondent in Spanje) \nlangs zijn de verdragen geratificeerd van een het vorige jaar tussen \ji Spanje en de Verenigde Staten gesloten overeenkomst betreffende het gebruik van atoomenergie voor vreedzame doeleinden. Met na druk wordt in deze overeenkomst gezegd dat alle materialen, uitrusting eri grondstoffen, die binnen het kader van het verdrag aan Spanje worden geleverd, uitsluitend voor vreedzame doeleinden zullen worden gebruikt. Atoomwapens en de produktie van meer speciale op de oorlogvoering ge richte materialen worden beslist uitgesloten. De twee landen zullen wèl vrij inlichtingen uitwisselen over hun vorderingen op atoomgebied, zowel als over de veiligheid en de medische aspecten van het vraagstuk. Amerika zal Spanje behulpzaam zijn bij het bouwen van reactoren. De V.S. zullen verscheidene grondstoffen leveren, terwijl ook Spanje zijn aandeel zal afstaan. Men kan zich daarbij afvragen, welk belang hebben de Verenigde Staten erbij om een dergelijke overeenkomst aan te gaan met het arme en achter lijke Spanje, dat nog niet eens in staat is voldoende elektriciteit voor het eigen land op te wekken, laat staan dus atoomenergie? Die vraag is simpeler gesteld dan beantwoord. Recente onderzoekingen in alle pro vincies van Spanje hebben uitgewe zen dat het land over behoorlijke voorraden radio-actieve delfstoffen Cfischikt. Uranium bijvoorbeeld is in meer dan voldoende mate aanwezig. Bovendien is Spanje, juist door de grote moeilijkheden bij de elektrici teitsvoorziening, er bijzonder hevig in geïnteresseerd binnen de kortst mo gelijke tijd atoomreactoren voor elek triciteitsproductie te bouwen. Wil het land zijn programma van industriali satie volhouden, dan zal het' met de grootst mogelijke spoed aan de bouw hiervan moeten beginnen. Reeds in 1950 werd in Spanje een commissie voor de atoomenergie in het leven geroepen, die tot opdracht kreeg binnen de kortst mogelijke tijd het land te exploreren naar nieuwe delfstoffen en een uitgebreid plan voor het vredig gebruik van atoomenergie te ontwerpen. Uranium werd gevonden in Andalusië en Estremadura. Boven dien bleken de Spanjaarden in staat zuiver uranium te produceren. Dit vindt plaats in het hart van de Sierra Neva- dat in het dorp Santa Barbara de la Sierra. Hier is in de voorbije jaren een miniatuur atoomstad gebouwd, ver van de bewoonde wereld, waar vele bonderden technici en arbeiders werk vinden. De hier gevonden uranium jvordt gebruikt in een proefreactor, die in de universiteitsgebouwen van Ma drid staat opgesteld. Deze uraniumzuil levert 3.000 kw., en is een geschenk Van Amerika. Intussen zijn de plannen ver gevorderd voor de bouw van een reactor met een capaciteit van onge veer 400.000 kw. Een groep technici heeft voor de verwezenlijking hiervan een speciale opleiding in Amerika ge noten. Sedert het begin van de opstand in Algerije, in november 1954, zijn bij ge vechten 62.000 opstandelingen en 6.000 Franse militairen gesneuveld. De Franse demissionaire minister van de fensie, Jacques Chaban-Delmas, die dit volgens Reuter op een persconferentie meedeelde, zei voorts, dat de afgelo pen maand 3.000 opstandelingen wer den gedood waardoor het totaal voor de afgelopen drie maanden op 7.000 werd gebracht. De minister zei ook. dat de sterkte der opstandelingen kan worden geschat op 23.000 man en 30.000 man hulptroepen. In La Moncloa, onder de rook van Madrid, zjjn deze technici doende deze reactor te bouwen. Hij is van Spaanse origine. Daarnaast wordt een Ameri kaanse atoomzuil gebouwd, die niet min der dan 20 miljoen elektrovolt zal op wekken. Deze is ook een geschenk van de V.S. en vertegenwoordigt een waar de van ongeveer vijftig miljoen dollar. Zoals gezegd, in deze reactoren zal zui ver Spaans uranium worden gebruikt. Thans is de Belgische Congo de groot ste producent van uranium. Hier wordt jaarlijks 11.000 ton uranium gevonden, waarvan het grootste gedeelte naar Amerika wordt geëxporteerd. Daarna volgen in orde van belangrijkheid Ca nada, de Verenigde Staten, Tsjechoslo- wakije en Spanje. Volgens bevindingen van de exploratiegroepen loopt de ura- niumader dwars door het Iberisch schiereiland en passeert de Sierra Mo- rena in het zuiden. Ook in Portugal is een gebied van twaalfduizend vierkante kilometer rijk aan uranium gebleken. De produktie van dit delfgebied wordt geschat op ongeveer 250 ton per jaar. Franse onderzoekingen hebben uitgewe zen dat zich ook in de Pyreneeën urani um bevindt. De veronderstelling is ge wettigd dat dit ook aan de Spaanse kant van dit gebergte het geval zal zijn. Spanje heeft al zijn verwachtingen op de bouw van atoomcentrales geconcen treerd. He land is arrc aan goede steenkool en dat is een grote rem op de ontwikkeling van de elektriciteitsvoor ziening. Het bouwen van waterkracht centrales vergt enorme bedragen, die onmogelijk uit de gehavende staatskas gefourneerd kunnen worden. Atoomcen trales lijken inderdaad, gezien de ge rede hoeveelheid uranium in de Spaan se bodem, de enige oplossing. Overigens i: dit tijdperk niet het eerste, waarin Spanje met de atoom energie wordt geconfronteerd. Het vo rige voert ons terug naar 1911 en het verhaal dat ons over dat jaar is ver teld, is waard om naverteld te wor den. In 1911 ontplofte namelijk, vol gens een serieuze woordvoerder, de eerste atoombom, ergens in de onher bergzame landstreek rondom Toledo. Het zou de Spaanse luitenant van de infanterie, Antonio Meulener geweest zijn, die deze bom had uitgevonden. Met behulp van de staa' kreeg hij de kans om in het diepste geheim zijn eerste projectiel dat hij „Tospiro" noemde te verwezenlijken. Hierbij zou hij zijn uitgegaan van het prin cipe van de atoomsplitsing, dat hij op een uitermate eenvoudige manier moet hebben verwezenlijkt. Voor de proefneming werd een ter rein van vele honderden vierkante ki lometers onbewoond gebied uitgezocht. Hier werden enkele kudden schapen, geiten, ezels en muildieren in gedreven. Met een speciaal kanon werd het pro jectiel afgeschoten. Een geweldige explo sie volgde. Een maand lang kon men het roefterrein niet betreden. Toen dit wel kon geschieden, bleek er geen boom overeind gebleven en van de proefdie ren was totaal niets meer te vinden. Luitenant Meulener had zich bij de proefneming tot op een kilometer af stand van de ontploffing gewaagd. Dood ziek moest men hem naar een militair hospitaal in Madrid vervoeren, waar hij enkele dagen later stierf. Op zijn doodsbed heeft hij echter het verzoek gedaan om alle berekeningen, blauw drukken en schetsen van zijn uitvinding te verbranden, omdat hij er het groot ste onheil voor de wereld van verwacht te. Uit piëteit heeft men dit gedaan. De bron voor dit verhaal is niemand minder dan de onlangs overleden be roemde Spaanse generaal Bermudez y Castro, die toentertijd de enige getui ge bij het atoomdrama is geweest. Se dert die tjjd heeft Spanje geen atoom wapens meer gewenst en wil thans de moderne techniek uitsluitend op vredes- doelen ichten. Zo heet het tenminste in officiële termen. Je Amerikanen, die belangrijke lucht- en zeebases in Spanje bezitten, denken e: anders over en gaan voort hun atoomarsenalen vol te laden. Voor behoud van de vrede even eens, maar op een minder vredige ma nier! 'V De jaarlijks terugkerende overstroming van de Podelta in Italië dreigt op het ogenblik. Reeds staan circa 3000 hectare bouwland onder water, wordt de bevol king geëvacueerd en legt men nooddijken aan in de hoop het water te kunnen temmen. Terwijl de bevolking wordt geëvacueerd (links), leggen arbeiders een nooddijk aan (rechts). Te Nijega in de Friese gemeente Smallingerland is een boerderijtje af gebrand, bewoond door de veehouder S. Mud. De brandwc >r uit Drachten had aan vankelijk enige moeite met het blussen daar het water van grote afstand moest worden aangevoerd en de leng te der slangen ontoereikend was. Vier koeien kwamen in de vlammen om. Een hoeveelheid hoe' en de inven taris gingen verloren. Nederlandse restaurateurs van schil derijen zijn bijzonder geïnteresseerd in een in Engeland genomen proefneming met het verdoeken van een antiek schil derij op nylon, bericht het A.N.P. In de „National Gallery" te Londen zijn deskundig bezig het linnen van oude meesterwerken te vervangen door een nylon weefsel. Dit weefsel zou door zijn houdbaarheid en geringe capaciteit voor vochtopneming te verkiezen zijn boven linnen. Een groot schilderij uit de school van Bassano (16de eeuw) „De aanbidding door de herders" van de „National Gallery" is reeds op nylonweefsel verdoekt. Minister Vondeling heeft ernstige kri tiek te verduren gehad bij de behande ling van zijn begroting in de Eerste Kamer. De heer Mertens (K.V.P.) meende, dat de minister door zijn be slissingen het vertrouwen in zijn beleid niet heeft versterkt. Niettemin gaat hij rustig zijn gang en voert met het be drijfsleven op onvoldoende wijze over leg. Bovendien zijn de opvattingen van de minister over het toekomstig struc tuurbeleid bestrijdenswaardig. Voor de huidige moeilijkheden met de zuivel- overschotten ziet de heer Mertens slechts een oplossing op het interna- tionale vlak. De consumptie zal moeten worden opgevoerd en zo nodig moet de produktie worden afgeremd. De in cidentele maatregelen, die de minister wil nemen, zijn echter te simplistisch en te weinig doordacht. Zo zal bijv. een beperking van de garantieprijs voor de melk een tegengesteld effect kun nen hebben, omdat de boeren individu eel tot een opvoering van de produktie overgaan. Er zitten aan het probleem van de produktiebeperking zoveel haken en ogen, dat een diepgaande studie noodzakelijk is voor men tot verant woorde maatregelen kan overgaan. De verlaging van de inleveringsprij- zen voor boter en kaas acht de heer Mertens wel verantwoord. Evenals al le andere sprekers was het hem echter onbegrijpelijk, dat de regering nu nog blijft vasthouden aan het vetgehalte van 2,5 pet voor de melk. Een opvoe ring van het vetpercentage zou het boteroverschot voor een deel wegnemen en zou bovendien door het buitenland, waar men steeds sterker ageert tegen onze afgeroomde melk, gunstig worden ontvangen. In en buiten de Benelux wordt Nederland steeds meer verweten dat het de boteroverschotten kunstmatig vergroot. Wordt straks in de EEG het landbouwbeleid geharmoniseerd, dan zullen wij wel tot volle melk moeten overgaan, omdat de andere landen dit ook hebben gedaan. Evenals de heer Rip (A.R.) en de heer Louwes (V.V.D.) oefende de heer Mertens kritiek uit op de toenemende consumenteninvloed op de prijsvor ming. Hij wees waarschuwend op de rol van de vakbeweging, die enerzijds meewerkt aan het tot stand komen van beslissingen in de overlegsorganen om zich dan later als vertegenwoordigster van de consumentenbelangen tegen de resultaten van het overleg te verzetten. Fel verzette de spreker zich tegen de gedachte, dat het verdwijnen van de kleinere boerenbedrijven zou kim- Prins Bernhard heeft woensdagmiddag aangezeten bij een lunch aan boord van de „Westerdam" van de stichting „Wes tern World". Van rechts naar links Prins Bernhard, dr. Paul Rijkens, voor zitter van de internationale stichting „Western World"; de Britse ambassadeur, Sir Paul Mason en Comtesse de Fels, yice- presidente van de Franse vereniging „Occident". e H. Vader heeft woensdag het bestuur ?n het r.-l4. Bezinningscentrum voor l°scoooexploitanten in audiëntie ontvan- Pen- Hem werd een miskelk geschon- en, vervaardigd door de edelsmid Nico Witteman. .De 80 leden van het Nederlands be- bningscentrum van katholieke bios coopexploitanten en verhuurkantoren, j?1® momenteel een reis in Italië maken, 'ebben woensdag een audiëntie gehad 9de H. Vader. •vJ!ir heerste buitengewoon groot en thousiasme tijdens de ontvangst. In het 1 dits heeft de Paus zich tot de Neder- zn groep gericht. Hij drukte daarin grote lof uit voor het doel, dat de hpfei)'g'ng nastreeft. De paus stelde clnt Nederlands katholieke bezinnings- den voorbeeld van andere lan- tiev 611 sprak de hoop uit dat de initia al?11 dezer groep overal navolging en mogen vinden. In het slot van Hii f8 ?.prak de H. Vader Nederlands. enJ ,zÜn zegen aan alle aanwezigen aan heel het Nederlandse volk. Vijf Amerikaanse parachutisten zijn gisteren om het leven gekomen en honderd gewond bij manoeuvres te Fort Campbell in Kentucky, aldus melden Reuter en A.F.P. De slachtoffers maakten deel uit van een groep van 1300 man die allen tegelijk omlaag sprongen. De ongelukken zijn gebeurd bij de landing. Een krachtige wind sleurde de parachutisten over ruw ter rein ver weg van de plaats waar zij terecht hadden moeten komen. De Raad van de Westeuropese Unie heeft gisteren te Londen de Duitse bondsrepubliek toestemming gegeven geleide anti-tankprojectielen met een reikwijdte van drie kilometer te maken, aldus melden Reuter en A.F.P. De bondsrepubliek heeft een maand gele den een daartoe strekkend verzoek in gediend. De projectielen kunnen niet met een kernlading worden uitgerust. Dit besluit maakt het nodig het derde protocol van het Verdrag van Brussel te wijzigen. In dit protocol worden de wapens opgesomd, die in de bondsrepu bliek mogen worden gemaakt. (Van een correspondente in de V.S.) LOS Angeles i. een mil joenenstad, die in slechts enkele tientallen jaren tot haar tegenwoordige om vang is uitgegroeid, en haar groei is nog i lange niet b ëindigd. Teikens nieuwe gemeenten raken in vang armen van deze reus om kneld. Op grote schaal vol trekt zich hier hetzelfde pro ces als in Nederland, waar de gemeentegrenzen van Am sterdam en Haarlem, Den Haag en Leiden en Rotter dam met zijn randgemeenten elkaar steeds dichter benade ren. 1,-en ver acht hier, da binnen afzienbare tijd de ge hele kuststrook tot San Die- go, een afstand van een klei ne 200 kilometer, geheel zal zijn volgebouwd en er is ook al een naam gevonden v ior deze allernieuwste ver schijning onder de wereld- len: megalopolis. Aan vele dingen is deze onvoorziene snelle groei te constateren. De riolering bij voorbeeld is zo, dat bij een zware regenbui ettelijke, ook van de drukste boulevards, onder water staa" 'r zijn lieden, die hier een aardige bijverdienste aan te danken hebben. Voor vijf dollar sle pen zij met een oude jeep of truck de talr' ce auto's, die er midden in zo'n tijde) "ce binnenzee de bri aan geven uit hun nat isolement. De twee grootste vliegvel den van Los Angeles liggen nu midden in de stad en een van de drukste boulevards. Sepulveda. voert dwars on langs waren wij gedurende bijna vier uur van de bui tenwereld afgesloten, door dat bij een lijngenoot door een of andere onbekende oorzaak de hoorn blijkbaar niet op het toestel lag, het- der de startbanen van Inter national Airport oor. m aan alle aanvragen voor telefoonaansluiting te kunnen voldoen is hier het systeem van de pary- hne in zwang, d. '.z. dat drie of vier abonnees op een lijn zijn aangesloten. Dit heeft ten gevolge, dat wanneer een van de groep een ge sprek voert de anderen hun toestel niet kunnen gebrui- cen, maar als compensatie kunnen zij, als het hen in teresseert, het gesprek mee aanhoren en zelfs op gepaste momenten een duit mee in het zakje doen. Vooral 's avonds en op zon- ag kan het gebeuren, dat een paar vriendinnen of ge liefden zich in eindeloze ont boezemingen vermeien en on- geen was af te leiden uit het stemgeroes, dat weer klonk en op een verja$u-s- partij of een rumoerige te levisie-uitzending scheen te wijzen. 3 snelle, misschien te snelle groei van Los Angeles en de daar door soms onverantwoorde wijze en plaats van bouwen zal waarschijnlijk b-'-men af zienbare tijd catastrofale ge volgen kunnen hebben. In en langs de canyons van de mta Monica Mountains is een woonwijk ontstaan, Pa- 'fic Palisades geheten. De mooie omgeving en de prrch- tige vergezichten over de Stille Oceaan enerzijds en de stad San Fernandovallei landinwaarts hebben vele van de zeer gegoeden nan- getrokken en onder de 30 duizend dollar 'zal men er niet gemakkelijk een woning vinden. Nu is gebleken, dat de voet van deze bergen uit zg. adobe-klei bestaat, oen substantie, die bij zware re genval als een dikke laag groene zeep wordt, even taai en even glibberig. Door de abnormaal zwarr regenval van deze winter is hier de zaak aan het schuiven ge gaan. In de bergwanden, die omhoog torenen boven de prachtige highway 101, die langs de kust noordwaarts naar San Francisco voert, zijn enorme scheuren ont staan en ingewijden rijden liever vele mijlen om dan deze directe wee te volgen met de kans om onverhoeds onder tonnen aarde te wor den begraven. Verschillende huizen zijn reeds onbewoonbaar ver klaard en 'oor de bewoners ontruimd. Een ervan was geheel van zijn fun lering ge schoven en de ene helft, waarin een dure vleugel piano, hing in hoogst pre caire toestand over de rand van de afgrond. Maar de oude dame, die het bewoon de, weigerde koppig haar woning te verlaten en is ten slotte door de politie rr ge weld geëvacueerd. Deskun digen schijnen geen oplossing voor de situatie te weten, dus wacht men met ratalis- tische berusting de gang van zaken af. 1 nen bijdragen tot een oplossing van de huidig afzet- en prijsmoeilijkheden. De minister wijst het kleine bedrijf als de zwakke plek aan, maar de praktijk bewijst, dat de kleinere bedrijven min der overheidshulp ontvangen dan de grote en dat zij bij ongunstige conjunc tuur meer flexibel zijn dan eenzijdig gerichte grote bedrijven. Dergelijke ge luiden lieten ook de andere sprekers horen. De K.V.P.-afgevaardigde bepleitte als een mogelijke bijdrage voor de oplos sing van het structuurbeleid, het geven van ruimere financiële faciliteiten ten behoeve van agrarische emigranten. De heer Geuze (C.H.U.) wees even als de overige sprekers de minister op de gevaren van een produktiebeperking in verband met de Euromarkt. Lopen wij niet het gevaar onze produktie zo te beperken dat wij later betere kansen scheppen voor de partners, die hun pro duktie niet hebben beperkt? De heer Louwes bepleitte de invoering van een menggebod voor boter en margarine om aan het boteroverschot een einde te maken. Hij stond zeer sceptisch te genover de mogelijkheid en het nut van produktiebeperking in de landbouw. Het is, zo zei hij, voor een volk niet goed produktiefactoren ongebruikt te laten. Wij moeten wat dat betreft niet zo gauw terugschrikken voor bezwaren van de schatkist. De heer Rip meende, dat de huidige moeilijkheden voor een groot deel te verklaren zijn uit het feit, dat wij zowel met de afschaffing van de consumentensubsidies op drinkmelk als met de verhoging van het vetpercenta ge van de melk de trein hebben ge mist. Men zal zich wellicht herinneren dat de heer D. de Loor, socialistisch lid van de Eerste Kamer en burge meester van Delft, in maart op een conferentie van Morele Herbewape ning op de Phïlippijnen het nodig gevonden heeft de commissaris van de Indonesische nationale politie „vergeving" te vragen „voor wat wij in het verleden hebben gedaan". Volgens de heer De Loor had Neder land vele zwarte bladzijden geschre ven in de geschiedenis van Azië. Hij zei bij deze gelegenheid ook, dat hij naar Nederland zou terugkeren „om onze regering van deze nieuwe be nadering op de hoogte te stellen". Dat schijnt inmiddels gebeurd te zijn, en dezer dagen heeft het Tweede- Kamerlid Beemink (C.H.U.) eens bij de regering geïnformeerd, wat men er op te zeggen had. De minister van Buitenlandse Zaken a.i. heeft terecht geantwoord dat de uitlatingen van de heer De Loor voor diens eigen rekening bleven, maar het Eerste- Kamerlid heeft de zaak zelf als een misverstand willen voorstellen: „De betreffende persberichten (het ging hier met name om een Amerikaans bureau) hebben, aldus meldt het A.N.P.aan de uitlatingen een be paalde tendenz gegeven, welke niet in overeenstemming is met de strek king van het gesprokene". Het is echter een feit dat bijvoor beeld ons blad slechts citeerde uit een officieel communiqué van Morele Herbewapening, en wij hebben geen reden om aan te nemen dat dit com muniqué geen getrouwe weergave bevatte van het gesprokene. De sug gestie dat de pers de zaak verdraaid heeft, wensen wij dus niet te accep teren. We zouden overigens geen behoefte gevoeld hebben om op de hele on verkwikkelijke zaak terug te komen, als de kwestie nu niet in een vals daglicht was gesteld. Wij blijven van mening dat we de heer De Loor indertijd maar al te goed begrepen hebben. Advertentie GEEN ASPIRIN ZONDER BAYERKRUIS T) De Russische premier en eerste se- CTetaris van de communistische partij, Nikita Khroesjtsjev, heeft opnieuw een aan de Amerikaanse president, „'®?"kowcr gestuurd, aldus bericht Keuter. De boodschap heeft voorname lijk betrekking op het beëindigen van de proefnemingen met kernwapens, en is een antwoord op de brief die Eisen- hower 8 april aan Khroesjtsjev zond. Deze brief was weer een antwoord op een boodschap van Khroesjtsjev van 4 april. Het bureau van de president te Washington heeft meegedeeld, dat wi-'.T(Ieï' sievs boodschap niets nieuws blijkt te bevatten. Khroesjtsjev zegt in zijn brief, dat er re™s„genoeg verklaringen over de wen selijkheid van ontwapening zijn afge legd en dat het thans nodig is prakti sche stappen te doen. „En een besluit van alle staten, die over kernwapens beschikken, om een einde te'maken aan de proefnemingen daarmede, zou een dergelijke praktische stap zijn," aldus Khroesjtsjev. De Sovjet-Unie noemt dan drie rede nen, waarom de Sovjet-Unie heeft ver klaard de proefnemingen te zullen sta ken, namelijk: 1. Rusland wil een einde maken aan bedreiging van de gezondheid der wereldbewoners door de radio-actieve neerslag, die het gevolg is van de proe ven. 2. Het wil de vervaardiging van nog verschrikkelijker vernielingsmiddelen dan de bestaande doen eindigen, daar de aanmaak van dergelijke wapens het "U". ~Hpn' "verzonden. De data, waar gevaar voor het uitbreken van een oor I st worden veramueu. log met kernwapens en de daarmed se regering onmiddellijk een einde zal maken aan dit gevaarlijke spelen met vuur." De politierechter te Rotterdam heeft acht personeelsleden van de n.v. Esso Nederland veroordeeld wegens in dit bedrijf gepleegde onregelmatigheden, die zich in enkele gevallen over jaren uitgestrekt hebben. Duizenden liters petroleum, bezine en smeerolie werden gestolen en voorts werden voornamelijk autobanden en pe troleumkachels meegenomen. De zwaarste straffen zijn, conform de eis, uitgesproken tegen een 34-jarige doorsmeerder uit Rotterdam en een 30-iarige doorsmeerder uit Vlaardin- gen. die van begin 1955 tot maart van dit jaar respectievelijk 800 en 1000 zouden hebben „verdiend" met de dief stallen. Zij kregen tien weken gevange nisstraf met aftrek. Tegen de anderen luidden de vonnis sen voor diefstal en-of heling een maand gevangenisstraf met aftrek. Een ver dachte werd onmiddellijk m vrpheid ge steld. Hij kreeg veertien dagen met af trek. Met de volgende schepen kan zee- de correspondentie uiterlijk ter^post zijn bezorgd, staan x ,n het schip vermeld. gepaard gaande' verschrikkingen, nog oet zijn bezorgd,^staan achter de naam Argentinië: s.s. „Libertad": 27 apr., s.s. m.s. zou doen toenemen. 3. De Sovjet-Unie acht een staking "'.^""*7' fihertad"' 27 apr.; Cana- der proefnemingen met kernwapens een I azilie. s-5- 'Y 2a apr Chili' 29 reeds thans volledig uitvoerbare maai Ci: s.s. -tJIwud«m apr.^umii. regel, „die het bovendien mogelijk zou april via New AntiUen. maken de bestaande impasse in de ont- Drente 1 mei, wapeningsbesprekingen te doorbreken, j ^pto - ^ap "yia Enpeland 3 mei; Ameri: Suriname: m.s. „Norinda": 29 apr.; van Z.-Afrika en Z.-W.-Afnka: ms Jagersfontein": 29 apr. en Brits de richting der Russische fff? "en Oost-Afrika: s.s. „Pierre Loti": 26 apr. 11 lichtingen betreffende Omtrent de „vluchten van kaanse bommenwerpers, die atoom- en waterstofbommen aan boord hebben, in de richting der Russische gren verklaart Khroesjtsjev dat deze de verzen- vl"'r SS v«n ptSSïÏÏt«TbS.;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7