nieuw en warm thuis55 voor bejaarde g Spoedig een verpleeginrichting voor de chronische patiënten Wedloop met Amerika r> MOSKOU tracht breuk met Joegoslavië te vermijden EEN NIEUWE RAKET J Juridische strijd om - enige? - copie van de film „Jud Süsz" Katholieke Stichting toont zorg en daadkracht Als het zomert Brief van Khroesjtsjev aan Tito Tussen neus en lippen Aantrekkelijk hondeleven in St.-Moritz Akkoord over lonen in de landbouw mm. Ned. bioscoopdirec teuren in Rome Eerste fruitbomen in Zeeland in bloei BEROERING IN WEST-DUITSLAND Vrijstelling van dienst plicht leraren Bevolkingsgroei en energieverbruik Zes kajotters keren terug uit Afrika Dr. Tans zoekt spijkers op laag water PAGINA 11 Marechaussee verongelukt Vruchtbare contacten met Italiaanse filmindustrie Een maand later dan vorig jaar Service Maar dan allemaal! Q JOSEPH door ALSOP Examens (Van een verslaggeefster) y,(na' het vraagstuk van de assimilatie de? duizenden Indische Nederlan- li- s' die gedwongen door de ontwikke- h'el Van e toestand in het voormalige 'ni ,e ands-Indië naar ons land komen, hia gemakkelijk is, betwijfelt wel nie- Men kent de problemen van de ."'erkstelling, van de huisvesting en leef 'le aa"PassinS aan de Nederlandse 'gewoonten. Toch heeft de ervaring net verleden reeds geleerd, dat men (lie°Ver.het 'gemeen vrij goed in slaagt vr- ass'milatie te verwerkelijken. Eén, an? t>rot.V' categorie onder de repatri anten blijft er echter voor wie dit niet h?Faat: de categorie der bejaarden, is t voor Nederlandse bejaarden vaak eeds moeilijk zich aan te passen aan n veranderde omgeving en levenswy- voor de bejaarde gerepatrieerden, door de omstandigheden zijn losge- Ukt van de oude bodem, overgeplaatst aar een land, waar klimaat, levens- taal, kortom alles, verschilt van "des wat hun vertrouwd was, is assi gnatie vrijwel onmogelijk. Nieuw is dit •raagstuk niet. Reeds bij de overkomst •an de gerepatrieerden dadelijk na de fiouvereiniteitsoverdracht kwam 't naar }'°ren. Als direct gevolg daarvan werd n 1953 opgericht de Stichting Katholie- Bejaardenzorg voor Gerepatrieerd i. 4lJ ontstond uit een initiatief van per- Khroesjtsjev heeft aeze week weer eens verklaard, dat de Sovjet- Unie Amerika op economisch ter rein zal verslaan. In de concurrentie strijd met cL Amerikanen zouden de Russen uiteindelijk de overwinning be halen. Over dit thema heeft de Russi sche premier de laatste tijd herhaalde lijk gesproken. In het begin van deze maand verklaarde hij, bij een bezoek aan een collectieve boerderij in Honga rije, dat de Amerikanen beste mensen jvareri, maar dat zij in de wedloop voor het economische wereldleiderschap ten slotte slechts op de tweede plaats zou den komen. Hij zei ook, dat er uitein delijk slechts twee landen in de wereld }varen die economisch met elkaar wed ijveren: de V.S. en de U.S.S.R. (Enge land, Frankrijk, Duitsland en de ande re kapitalistische landen waren vol gens 1 .m reeds ver achter gebleven in de race). Het zou niet lang meer du ren, zo beweerde de Sovjet-dictator, of Rusland zou in de internationale econo mie de leiding nemen. Nauwelijks was Khroesjtsjev uit Hon garije in Rusland teruggekeerd, of op e®h massa-bijeenkomst in Moskou be- Son hij opnieuw vergelijkingen te ma ken tussen de Amerikaanse en de Russische economie. Rusland zou Ame rika weldra overtroeven in de produktie van cons -iptie-goederen, zo pochte hpj. „Dan zullen we eens zien welk volk beter eet en welk volk beter gekleed gaat." Khroesjtsjev zei ook, dat het communisme de strijd tegen het kapita lisme niet zot. winnen door middel van een oorlog, maar door het opvoeren van he produktie. Miar in de rede die Khroesjtsjev vorig jaar november voor de Opperste Sovjet heeft gehouden, ter ge- egenheid van de veertigste verjaardag ;an de oktober-revolutie, gaf hij toe, ?at de achterstand van de U.S.S.R. bij h.e V.S. nog zeer groot was. Uit de sta tistische gegevens die hij toen ver strekte bleek, dat Rusland nog een lan- S.e weg zou hebben te gaan, voor het *'ch met Amerika zou kunnen meten, "olgens Khroesjtsjev is de Russische Productie van tarwe, hout en suiker feeds groter dan de Amerikaanse, maar °P iet gebied van steenkool, staal, ma chinerieën, katoen en wol ligt Rusland hog ver bij de Verenigde Staten ten échter. Binnen een paar jaar hoopte Khroesjtsjev overigens de produktie Van vlees, melk en boter per hoofd van he bevolking hoger te hebben opgevoerd han in Amerika het geval zou zijn. Bin- hen vijftien jaar, zo beweerde hij bij de- 2e gelegenheid', zouden de Russen het Van hun grote kapitalistische concur renten hebben gewonnen. Het is opvallend dat de Russische Premier maar steeds op dit thema van he economische wedloop met Amerika Wijft hameren. Het is een kwestie die hem bijzonder hoog zit. Hij kan het Pjoe'ljjk verkroppen dat zijn commu nistische heilstaat nog altijd door een kapitalistisch land overtroefd wordt, en hat de voorspellingen van Marx en Le nin over de noodzakelijke ondergang Van het kapitalisme maar niet in ver- Vulling willen gaan. Khroesjtsjev ver jongt zich over de huidige recessie in ha Amerikaanse economie, maar hij is slim genoeg om zich te realiseren dat heze periode van verminderde welvaart an voorbijgaande aard zal zijn. e Russen hebben in hun economie lange tijd zo zeer de nadruk ge- legd op de zware industrie, Sat zij de produktie van consumptie-goe- jhfen hebben verwaarloosd. Khroesj- Islev v.il enerzijds de bewapening zo S°og mogelijk opvoeren, en anderzijds p6 welvaart van zijn landgenoten op beter peil brengen. Hij is vorig jaar u begonnen met een drastische reor- phhisatie vr de industrie, en intussen y®eft hij ook ingrijpende hervormingen vfb de landbouw aangekondigd. Zo ver jaarde hij kort geleden nog, dat de jachine- er. tractorstations moesten i Orden opgeheven en dat de collectieve tphrderjjen zelf de beschikking moes- jv," gaan krijgen over grote landbouw- tiin Khroesjtsjev heeft zich al- rj h bijzonder geïnteresseerd voor agra- hpf Problemen, en sinds Stalins dood 2: R hij op dit terrein heel wat van b laten horen. h^broesjtsjev heeft zich nu in het cor? Sezat spoedig te bewijzen dat de ripi rnunisten minstens zo'n grote mate- kanu Welvaart kunnen bereiken als de hpb'falisten. Het staat nog te bezien of locm lui'-en zal, maar hoe de af- Arn x-'an deze wedloop ook zal zijn, de toch6rikaanse welvaart-in-vrijheid zal hip? Pooit vergeleken kunnen worden hief e Russische, die gepaard gaat onJ meedogenloze onderdrukking en ten Phoudeljjke schending van de rech- iw.yan de mens. Khroesjtsjev, die wel brnij aJ beseffen dat de mens niet van iisr? alleen leeft, predikt een materia- ePï, dat zijn volk geen geluk zal bren- rrn, al P,- al zouden de Russen straks meer reJ'h_1Tlelk en boter kunnen consume- üan de Amerikanen sonen, die door hun werkzaamheden en bemoeienissen, respectievelijk met maat schappelijk werk, met gerepatrieerden- en met bejaardenzorg, met het vraag stuk waren geconfronteerd. Tot dat ogenblik was er praktisch nog niets ge daan om de specifieke groep van be jaarden onder de gerepatrieerden op te vangen. In februari 1953 kocht de bovenge noemde stichting het voormalige pen sion voor dames, St. Jan Baptist aan de St. Jorisstraat in Den Bosch aan. De Zusters van Barmhartigheid van Rons- se, die dit huis onder haar zorgen ge had hadden, zwichtten voor de argu menten van het stichtingsbestuur, dat hier een nieuw, belangrijk werk van naastenliefde om haar hulp vroeg. Een aantal zusters van Ronsse bleef en heeft sindsdien de leiding en verzorging van het huis en de vijf en zestig daar verblijvende bejaarde gerepatrieerden. Al zeer spoedig bleek, dat de in St. Jan Baptist beschikbare ruimte lang niet voldoende was om aan de vraag te kun nen voldoen. Daarom werd te Vught een tijdelijke dépendance ingericht. De behoefte aan onderdak en verzor ging voor de bejaarde gerepatrieerden was echter zo groot, dat al spoedig lan ge wachtlijsten moesten worden aange legd. Dit leidde in 1956 tot de aankoop en inrichting van huize „St. Antonius" te Heusden. Dit nieuwe huis heeft een capaciteit van ruim zeventig bedden. In tegenstelling tot ,,St. Jan Baptist" staat het onder lekenleiding. De direc trice, mevrouw Siegmund, heeft een langdurige Indische ervaring, wat haar bij de omgang met de pensiongasten zeer goed van pas blijkt te komen. De bewoners voelen zich over het alge meen bijzonder goed op hun gemak in de nieuwe omgeving. Het gevolg is dan ook, dat slechts zelden iemand een der huizen verlaat om elders onderdak te zoeken. Wanneer dat een keer voor komt, is het meestal een gevolg van de gelukkige omstandigheid, dat b.v. een der kinderen van de bejaarden woon ruimte heeft gekregen, waardoor men in staat is de ouders weer zelf te her bergen. Zodra echter door vertrek of door overlijden van een der gasten een plaats vrijkomt, wordt deze steeds on middellijk door een andere gegadigde ingenomen. Men laat de bewoners over het al gemeen zo vrij mogelijk in hun doen en laten, maar natuurlijk zijn er vas te uren voor de maaltijden. Twee maal per week worden deze op Indi sche wijze bereid. In de gezamenlijke conversatiezalen treft men radio en televisie aan, zodat men ook van de ze ontspanningsmedia kan profiteren. Voor zestig patiënten Naast de bovengenoemde stichting werd een tweede r.-k. stichting in het leven geroepen, die hetzelfde doel, n.l. het onderbrengen en verzorgen van be jaarde gerepatrieerden, beoogt en die de voormalige Horstink, nu huize „De Leeuwerik" te Laag-Soeren heeft aan gekocht en ingericht. Dit huis heeft een capaciteit van tweeënveertig bedden. Inmiddels bleek, dat wanneer er on der deze bejaarde gerepatrieerden per sonen waren, die echte verpleging be hoefden, daaraan in de bestaande te huizen niet kon worden voldaan. Opna me in ziekenhuizen kwam al evenmin in aanmerking omdat het hier gaat om chronische patiënten, waarop men daar al evenmin is ingericht. De behoefte aan een verpleeghuis werd steeds dui delijker. De Stichting Katholieke Be jaardenzorg voor Gerepatrieerden heeft daarvoor enige tijd geleden een kloos ter te Ewijk (bij Nijmegen) aangekocht, dat geheel verbouwd en gemoderni seerd wordt voor onname en verpleging van zestig patiënten Een staf van ie- kenverpleegsters zal met de verpleging worden belast, terwijl de huishoudelijke verzorging zal worden toevertrouwd aan Les petites «ervantes du Sacré Coeur, een Franse congregatie, die haar moederhuis heeft in Menton. Het mag een gelukkig samentref fen worden genoemd, dat deze con gregatie, die tot doei heeft het werk onder de negers in Afrika en die reeds verscheidene Nederlandse le den telt, zocht naar een pied-a-terre in ons land. toen het stichtingsbe stuur uitzag naar zusters, die de huis houdelijke verzorging in Ewijk op zich wilden nemen. Enige van deze Nederlandse zusters zijn nu al een poosje in Den Bosch, waar zij in hui ze „St. Jan Baptist" o.a. het berei- den van een echte Indische rijsttafel leren. Kan men dus voor wat het aantrekken van religieuzen voor het werk van geluk spreken, zeker geldt dit ook voor de plaats, waar men klaar gekomen is met de inrichting van het verpleeghuis. Ewijk immers, dat bestemd zal worden voor chroni sche zieken en gehandicapten ligt wel zeer gunstig ten ïpzichte van Nijme gen met Zijn nieuwe universiteitskli nieken. Begin juni zullen de patiën ten in dit verpleeghuis aankomen. Villa in Breda De gebeurtenissen in Indonesië heb ben de laatste ty 1 opnieuw problemen opgeroepen voor het stichtingsbestuur. De grote stroom repatrianten immers maakte het nemen van nieuwe maat regelen noodzakelijk. Nog voor de eer ste repatriantenschepen binnen kwa men, zag het stichtingsbestuur uit naar nieuwe opvangmogelijkheden. Daartoe heeft men in Breda de kapitale villa Trianon" aangekocht die plaats zal bieden aan zeventig bejaarde gerepa trieerden. Vrijwel ter zelf der tijd huur de men een leegstaand klooster in Gin- neken (Breda), „St. Frans", waar vijf enveertig gasten onderdak zullen kun nen vinden. Voor „Trianon" heeft men inmiddels reeds lekenleiding aangetrok ken, terwijl de Zusters van Etten zich bereid hebben verklaard om de leiding van „St. Frans" op zich te nemen, zo dat het stichtingsbestuur dus nu drie verschillende congregaties bereid gevon den heeft zich aan dit bij uitstek mo derne liefdewerk van de verzorging van bejaarde gerepatrieerden te wijden. Dit is te meer verheugend, omdat ge bleken is, dat het percentage katholie ken onder de bejaarde gerepatrieerden aanmerkelijk groter is dan men oor spronkelijk had voorzien. Inmiddels is door aankoop van een aangrenzend pand te Heusden de moge lijkheid geschapen om de opname-capa citeit met veertig bedden te vergroten. Gerekend naar de nu bekend zijnde ge gevens mag men verwachten, dat de genomen maatregelen voldoende zullen zijn om aan het vraagstuk het hoofd te' bieden. Buiten de huizen, die de twee bovengenoemde r.-k. stichtingen exploi teren immers, is voor deze categorie mensen het oude ziekenhuis te Deven ter door het ziekenhuisbestuur voor eni ge jaren beschikbaar gesteld, terwijl voorts een r.-k. stichting, waarvan het doel niet op de verzorging van bejaar den is gericht, tijdelijk een groot aan tal bejaarde gerepatrieerden in twee andere huizen heeft ondergebracht. In nauw contact met het departement van maatschappelijk werk blijft de Stich ting Katholieke Bejaardenzorg voor Ge repatrieerden de ontwikkeling van de situatie volgen om zo nodig dadelijk verdere maatregelen te kunnen nemen. Voor zover de gerepatrieerden over voldoende eigen inkomsten beschik ken, betalen zij zelf voor de genoten verzorging. Een groot percentage echter beschikt over geen of over te weinig middelen en dan zorgt het de partement voor gehele of aanvullen de financiering. In de praktijk blijken de regelingen, die door het departe ment van maatschappelijk werk voor de bejaarden getroffen zijn, zeer goed te werken. Natuurlijk houdt men er bij het treffen van alle voorzieningen voor deze bejaarde gerepatrieerden rekening mee, dat men hier te ma ken heeft met een langzaam aflopen de situatie. Men neemt aan, dat de jongeren zich zullen aanpassen aan de leefgewoonten van ons land. zodat er op de langere duur geen behoefte meer zal bestaan aan aparte huizen voor bejaarde gerepatrieerden. Geestelijke verzorging Wat de geestelijke verzorging van de bewoners der genoemde huizen aangaat, uitgangspunt is, dat deze parochianen zijn van de parochie, waarin het huis is gevestigd. Het huis in Den Bosch be schikte reeds over een kapel, waar el ke dag een H. Mis wordt opgedragen door de aan dit huis verbonden rector. Uiteraard heeft iedere bewoner de vrij heid om daarbij al dan niet aanwezig te zijn. In Heusden is op verzoek van de pensiongasten zelf een kapel inge richt, waar zij zonder enige dwang van boven af komen bidden, hetzij afzonder lijk, hetzij 's avonds gezamenlijk voor het rozenhoedje. De geestelijke verzor ging berust bij de pastoor van de pa rochie. Zondags komt een van de pa ters Cisterciënsers van de abdij „Ma- riënkroon" te Nieuwkuijk er een H. Mis opdragen. Wie een van de genoemde huizen be zoekt en een plaatje maakt met een der bewoners zal al spoedig ervaren, dat deze bejaarde Indische Nederlan ders zich hier zo gelukkig voelen als men van mensen, die afstand hebben moeten doen van alles wat hen in het verleden lief was, maar met enige mo gelijkheid kan verwachten. Gezien de hier opgedane ervaringen, mag men hopen, dat datzelfde het geval zal zijn met hen, die binnenkort een veilige ha ven zullen vinden in een der beide hui zen te Breda of in het verpleeghuis te Ewijk. Om ongeveer tien uur donderdagavond is de 25-jarige dpi. marechaussee Zwerus uit Kampen, dodelijk gewond toen hij bij de legerplaats Ermelo met zijn brom fiets op een groepje van vier militairen inreed. Hij werd naar de ziekenzaal van de legerplaats gebracht, waar hij korte tijd later overleed. De vier militairen kwamen er zonder letsel af. De 'marechaussee was voor herhalings oefeningen onder de wapenen bij de 51ste gevechtsgroep. T T et duurt nog wel eeb paar weken voor de kalender de zomer aan- wijst. Maar mocht 'n onverwachte hittegolf ons overvallen zoals vorig jaar, dan is dit een ideaal pakje, luchtig om dat het mouwloos is en los in de taille, dus nergens knelt. Het is gemaakt van wit en beige gestreept piqué, een mate riaal dat enige stevigheid heeft. Het is van de Franse couhire-confectie uit de collectie van Pierre Billet. De voorzitter van het bestuur van het bezinningscentrum van katholieke Ne derlandse bioscoopdirecteuren, de heer Vermin, die deel uitmaakt van de groep leden van deze vereniging, die op het ogenblik voor studiedoeleinden in Rome vertoeft, heeft tegenover het K.N.P. verklaard zeer voldaan te zijn over de resultaten van dit bezoek. Contacten welke met de Italiaanse filmwereld en met name met de alge meen Italiaanse vereniging voor to neel en film, A.G.I.S. konden worden gelegd, beloven vruchtbaar te worden en te zullen bijdragen tot een verhef fing van het filmpeil in christelijke zin. Wat van de filmindustrie in Rome werd waargenomen, stemt hoopvol, aldus zei- de hij. De Italiaanse film trekt door haar neorealisme veel publiek en dit zelfde neorealisme behoedt haar voor een vervlakking als die van de Ame rikaanse film, ofschoon deze in ensce nering volmaakter is. Het spreekt van zelf, dat de A.G.I.S. met het aanhou den en het nauwer aanhalen van de thans gelegde contacten ook wel com merciële doelstellingen nastreeft zoals het verruimen van de Nederlandse markt voor de Italiaanse film. De heer Vermin legde er vooral de nadruk op dat zijn groep uit de waarderende woor den die Z.H. de Paus'tijdens de audiën tie met betrekking tot de doelstellin gen der vereniging uitte, een aanmoe diging put, te volharden in haar stre ven de film op een hoger christelijk peil te brengen en deze pauselijke bood schap als een devies met zich mee naar Nederland neemt. De Russische pers heeft tot nu toe weinig aandacht besteed aan het con gres van de Joegoslavische communis tische partij, dat momenteel in Lju bljana wordt gehouden, aldus meldt Reuter. Daarentegen maakt de pers in Polen wel veel werk van het congres, waar president Tito, en de1 vice-pre- sidenten Alexander Ilankovic en Ed- vard Kardelj Moskou hebben verteld, dat de Russische regering niet de koers van de communistische partij in Joego slavië kan bepalen. Maar de Poolse kranten geven in hun kolommen ook ruimte aan de Russische kritiek op de redevoeringen, die tijdens het congres zjjn gehouden. Uit gewoonlijk betrouwbare bron heeft Reuter vernomen dat de Russi sche premier en partijsecretaris, Khroesjtsjev, president Tito in een De bloei van de fruitbomen in Zee land is begonnen. De vroeg bloeiende peren, de eerste pruimen en de eerste kersen vertonen thans hun witte bloe sempracht. Het hoogtepunt van de bloei van deze fruitgewassen kan in de ko mende week worden verwacht. De ont wikkeling van de bloesemknoppen is de laatste dagen zeer vlug gegaan tenge volge van het zachte weer. Het begin van de bloei valt dit jaar een week later dan het gemiddelde be gin van de bloei in de laatste jaren. In vergelijking met het vorig jaar is het verschil zelfs bijna een maand. Toen was het echter een zeer vroeg jaar. Het gaat de hoteleigenaars in St.-Moritz voor de wind. Hon derden vertegenwoordigers van het meest kiese publiek in de wereld vertoeven op het ogenblik in deze geliefde wintersportplaats om er te genieten van sneeuw en zon. Onnodig te vertellen, dat zij door de hoteleigenaars verwend worden. We overdrijven echter niet als we zeg gen, dat de honden het nog beter hebben dan hun bazen, want de ge wiekste hotelmanagers in St.-Moritz weten maar al te goed, dat zij in vele gevallen op de gunsten van twintig gulden per dag betalen „maar haar lievelingshond had dan ook veel weg van een veulen" aldus dezelfde Palace-baas, die overigens niet direct antwoord zou weten op de vraag, welke gasten hij het liefst heeft, de mensen of de dieren. hun klanten kunnen blijven rekenen als zij speciale zorg besteden aan hun viervoeters. Het Palacehotel heeft dit seizoen zelfs extra perso neel aangetrokken om voor de hon den te zorgen, ze te wassen, uit te laten en fijne menu'tjes voor te zet ten. De honden hebben een eigen eetzaal. De eetzaal voor de mense lijke cliëntele is namelijk voor die ren gesloten. In de lobby en de ge lagkamer kijkt de hoteldirectie ech ter niet zo nauw. Wat kun je doen als een klant zegt op de diensten van het hotel niet langer prijs te stellen, als zijn hond niet samen met hem thee mag komen drinken in de ge lagkamer? aldus de baas van het Palacehotel. De prijzen voor kost en inwoning variëren. Ze hangen af van de groot te, het temperament, het ras, maar vooral van het gedrag van de die ren. In het algemeen kan worden ge steld, dat de prijzen niet hoger lig gen dan tien gulden per dag. Soms wordt het echter wel eens wat meer. De moeder van wijlen de mar kies van Portago moest bijvoorbeeld Op weg naar de gevangenis, na veroordeling wegens diefstal, kreeg in Leeds in Engeland de 37-jarige Thomas Ward toestemming om bij het bureau van de burgerlijke stand uit te stappen om daarbinnen, in de trouwzaal, in het huwelijk te treden. De twee politiemannen, die Thomas naar de gevangenis ver voerden, fungeerden als getuigen. Na de plechtigheid hernam de brui degom zijn reis naar de gevangenis, waar hij zo verklaarde hij aan de getuigen zich op een eerzaam echtelijk leven zal gaan voorberei den. De Zweedse industrie is voor nemens een offensief te ope nen tegen het omvangrijke vraagstuk van dronkenschap en het gebruik van alcohol op het werk. Het spits daartoe is afgebeten door een Zweedse aluminiumfabriek in het noorden van het land. In de toe gangshal van de fabriek is nu naast de tijdklok een drankmeter ge plaatst. Bovendien heeft de directie een speciale man in dienst genomen, die de drankmeter nauwlettend be waakt, opdat er niet mee gesmok keld wordt. Zodra een werknemer minder vast ter been aan de poort verschijnt, gelast de bedienaar van de drankmeter hem een proef te on dergaan. Is de reactie negatief dan komt de sociale werkster van het bedrijf in de weer. Zij onderzoekt het geval en probeert de verslaafde er toe te bewegen althans nuchter op zijn werk te verschijnen. Wordt de zelfde man een tweede maal op dronkenschap betrapt, dan krijgt hij onmiddellijk ontslag. De surveillan ce van de drankmeter-employé strekt zich intussen niet alleen over de arbeiders uit; ook de hogere werknemers, directie inclusief, zul len voortaan op hun tellen moeten passen. De Zweedse vakbond, waar onder de aluminium-industrie valt, stond erop, dat de drankmeter alleen dan zou worden ingevoerd, wanneer geen discriminatie ten opzichte van het personeel van de fabriek zou worden toegepast. brief heeft meegedeeld, dat Joegosla vië het recht heeft op binnenlands ter rein zijn eigen zin te doen, maar dat het communistische blok het recht heeft eenheid te verwachten in ideologische en buitenlandse kwesties die alle com munistische landen raken. De meest vooraanstaande communis te in de Sovjet-Unie, mevrouw Ekate- rina Foertseva, heeft gisteravond in Warschau gezegd, dat de Sovjet-Unie en Joegoslavië altijd vrienden zullen blijven. Zij zei dit tegen Westelijke cor respondenten op een ontvangst ter ere van maarschalk Vorosjilov, die thans met mevrouw Foertseva en andere functionarissen Polen bezoekt. Me vrouw Foertseva, die lid is van het partij-presidium, zei op de vraag of maarschalk Vorosjilov nog steeds van plan is in mei naar Joegoslavië te gaan, dat het officiële bezoek voor half mei is vastgesteld. Washington „AGM-77" is nu geworden Hound Dog. Het is een symptoom van onze tijden, dat deze kabbalistische for mule van wezenlijke betekenis is voor de toekomst van het Ameri kaanse volk en van de wereld. Het betekent, dat een van de plannen van de Amerikaanse luchtmacht voor een raket, die van de lucht uit wordt gelanceerd naar een doel op de grond (Air-To-Ground Missile), met het catalogus-nummer 77, zo veel belovend blijkt te zijn, dat er een prototype van wordt vervaardigd. Zoals gebruikelijk is daarom het nummer van het wapen veranderd in een naam. „AGM-77" heet voor taan officieel Hound Dog". Deze mededeling is daarom zo belangrijk, nmdat de Hound Dog t _n brood nodige en werkelijk belangrijke versterking zal betekenen voor de afnemende nucleaire slagkracht van de Verenigde Staten. De Hound Dog zal wel iets weg hebben van de be- roemde en veelbelovende raket van de marine, de Polaris. De Ameri kaanse luchtmacht heeft zoveel ver trouwen in de bruikbaarheid van de nieuwe raket, dat de North Ameri can Aviation Co., die de Hound Dog vervaardigt, al mededeling heeft ontvangen, dat het voornemen be staat om „er heel wat van te bestel len". Ter zijner tijd zal de combi natie van de B-52, een straalbom- menwerper voor lange afstanden, en de Ilound Dog-raket met waterstof lading, zo verwacht men, dé grote kracht van de Amerikaanse Strate gische Luchtmacht zijn. In de cate gorie van de raketten, die vanuit de lucht naar de grond worden gescho ten is dit een van de zwaarste. Eén Hound Dog zal de normale lading worden voor een B-52 en twee zullen de maximale lading vormen. Men heeft nog niet besloten, of men een variant zal bouwen, die door een B- 47 kan worden meegevoerd, hetgeen een nieuwe aanwijzing vormt voor de omvang van de raket. De om vang van de Hound Dog zal echter de moeite van het vervoer door een vliegtuig lonen. Een van de dankbaarste manie ren om de onkwetsbaarheid van de bemande bommenwer per te vergroten en om hem iets van het karaxter van een raket te verlenen, is altijd geweest om aan boord een raket te brengen, die door de bommenwerper van een afstand op het doei kan worden geworpen. Omdat de Hound Dog een raket is, zal hij even moeilijk onderschept kunnen worden als een geleid pro jectiel De manier, waarop hij wordt gestuurd, is niet onthuld, maar men zegt, dat het systeem praktisch immuun is tegen de gewone elektro nische foefjes om de besturingssys temen in de war te brengen. En juist omdat de Hound Dog zo om vangrijk is, kan hij door de hem vervoerende bommenwerper worden afgeschoten op afstanden van maxi maal 650 kilometer van zijn doel. Deze grote reikwijdte is het opzien barende kenmerk van de raket en zij zal degenen, die de Russische luchtverdediging ontwerpen, heel wat zorgen kunnen berokkenen. In feite hebben de snelle en uitgebreide vorderingen van de Russische lucht verdediging de Amerikaanse lucht machtstaf ook heel wat zorgen be rokkend, al doen de extremistische voorstanders van de grote bommen werper heel laatdunkend over iedere vorm van luchtverdediging. Anders dan de Verenigde Staten heeft de Sovjet-Unie sedert de oorlog een groot deel van haar totale defen sie-uitgaven besteed aan de verde diging van haar eigen grondgebied tegen aanvallen uit de lucht. Vele deskundigen schatten dat deel op meer dan een kwart van het hele ko lossale bedrag, dat de Sovjets per jaar voor de bewapening uitgeven. Het resultaat is heden ten dage een veelomvattend waarschuwingsnet met radar-posten, die veel beter zijn dan die van de Amerikaanse DEW- line in het noorden van Canada: een geweldige vloot van zeer snelle en uitstekend uitgevoerde jachtvliegtui gen; en een indrukwekkende en nog steeds groeiende reeks afweerbases, die zijn uitgerust met raketten, voor zien van kernladingen. De kernra ketten. die Moskou beschermen, staan al opgesteld. Aan de verdedi ging van Leningrad wordt druk ge werkt. Te zjjner tijd zullen alle be langrijke Russische stedelijke centra op gelijke wijze beschermd zijn. Dank zij evenwel de Hound Dog kunnen de Amerikaanse B-52's uithalen voor een slag tegen de ze aldus beschermde centra lang vóórdat de B-52's binnen het bereik van de luchtafweerraketten komen. In vele gevallen zal de Hound Dog het de B-52's zelfs mogelijk maken toe te slaan zeer kort nadat zij het buitenste patrouillegebied van de Sovjet-jagers zijn binnengedrongen. Het bereik van de B-52's zal daar door ook belangrijk toenemen en op die mam er wordt de tactische be weeglijkheid van de Strategische Luchtmacht sterk vergroot. Al met al zou de Hound Dog dus bijzonder nuttig zijn. Maar al willen wij niet ondankbaar schijnen voor zulk een nuttig huisdier, toch moeten er aan deze honden-geschiedenis enkele op merkingen worden toegevoegd. Er schuilt een gevaar voor de democra tie in en of dat gevaar werke lijkheid wordt, hangt er van af, of bepaalde personen zich van hun po sitie bewust zijn indien de zin, waarmee dit artikel werd geopend, een werkelijke verandering in het strategische prestige van de Verenig de Staten inhoudt. Dat gevaar is te groter, omdat men er zeker van kan zijn. dat de Hound Dog door mannen als de perschef van het Witte Huis, James Hagerty, hemelhoog zal wor den geprezen als een verder bewijs van „Amerika's voorsprong". In werkelijkheid echter loopt de Hound Dog slechts een deel van de Ameri kaanse achterstand in. (Copyright N.Y.H. Trib.) Een voortreffelijk bewaarde copie van de sterk anti-semitische film „Jud Süsz", die in de nazi-tijd door Veit Harlan is vervaardigd, houdt al sinds enige tjjd de gemoederen in West-Duits- land in beweging. Een expediteur in Baden-Baden, August Hugo Bender, heeft de copie in 1952 in zijn bezit ge kregen en hij vermoedt zelf, dat het de enige nog bestaande copie ter we reld is. Veit Harlan heeft in april 1954 het negatief van zijn eigen film de monstratief verbrand. Bender was om streeks 8 maart 1955 een bedrag van 35.000 Mark schuldig aan de belasting dienst in Freiburg. De belastingamb tenaar, die liet geval-Bender behandel de, dr. Jordan, achtte het nodig, dat de schuldenaar een zeker deel van zijn bezittingen in onderpand gaf. Hij koos daarvoor zelf twee filmcopieën uit, een exemplaar van Choral von Leuthen" en de copie van „Jud Süsz". Het West- duitse weekblad „Der Spiegel" meldde dezer dagen, dat Bender en Jordan samen aan een Zwitsers jurist, dr. Schulthess in Bazel, hebben gevraagd de copie van „Jud Süsz" te verko pen, bijvoorbeeld naar Beiroet of Cairo. De zaak zou in dit stadium wellicht nooit aan het licht zijn gekomen, als Bender en Jordan zich alleen tot dr. Schulthess hadden gewend. Maar Ben der heeft ook contact gezocht met een handelaar in lompen en schroot te Karlsruhe. Hjj vertelde de man, dat hij al bepaal de contracten had gesloten met bios coopexploitanten in Beiroet en Cairo, die zich van een anti-semitische film als „Jud Süsz" veel voorstelden. Ben der schatte, dat de film in drie jaar tijds zeker drie miljoen mark zou op brengen. Maar zover zou het alleen kunnen komen, als eerst de schuld aan de belastingdienst in Freiburg zou zhn afgelost en er bovendien nog 150.000 mark op tafel zou komen om de film in de Arabische taal na te synchroni seren, Bender informeerde, of de lom penhandelaar bereid was het geval te financieren, als hij later de helft van de winst zou krijgen. Wat de expediteur uit Baden-Baden niet wist, was, dat de lompenhande- AMSTERDAM, 23 apr. (G.U.) Ge promoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde B. W. Koldewijn op het proefschrift „Sediments of the paria Trinidad shelf" en U. W. Krynen op het oroefschift „Bereiding en enige eigenschappen van een gepasteuriseerde plasmaeiwitoplossing" beiden te Am sterdam. AMSTERDAM, 24 april. (G.U.). Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift: „Sediments of the paria-Trtni- dad shelf" B. W. Koldewijn, geb. te Am sterdam, en op proefschrift „Bereiding en enige eigenschappen van een gepasteuri seerde piasma-eiwitoplossing H. W. Krijnen te Amsterdam. Doctoraal scheikunde Th. Braaf en H. A. Kok, Amsterdam. Kand. wis- en natuurkunde P. W. M. Kuit (Am sterdam). DELFT, 24 april. Gepromoveerd tot doc tor in de technische wetenschap ir. Raden Mas Soemantri op een proefschrift „Aspects on gas chromatography and selective hydro- treating". Promotor was prof. dr. ir. H. I. Waterman. NIJMEGEN, 24 april. Kand. rechten pa ter C. G. M. Bak O.F.M. (Nijmegen) en M. J. M. van Driel (Eindhoven). UTRECHT, 23 april. Kand. sociologie P. J Bolten te Uithoorn. Kand. rechtsgeleerd heid mej. C. G. Verhagen, Laren (N.H.) en P H. Einthoven, Wassenaar. Kand. Ned. letteren C. M. Oomes te Hilversum. De promotie van de heer W. E. Vliegenthart op 18 april geschiedde cum laude. laar in kwestie zelf van Joodse af komst was. De Joodse zakenman ging eerst na, of Benders verhaal over de huidige verblijfplaats van de copie klopte en toen dat het geval bleek te zijn, stelde hij de secretaris-generaal van de Centrale Raad van Joden in Duitsland, dr. van Dam, op de hoogte. Dr. van Dam wendde zich tot de pro cureur-generaal te Freiburg met het verzoek om de copie van „Jud Süsz" definitief in beslag te nemen. Zijn ar gument was, dat het tegen de belan gen van de bondsrepubliek zou indrui sen, als „in de Duitse taal" in het buitenland de rassenhaat werd gepro pageerd Het spreekt vanzelf, dat de Westduitse fiscus thans alle mogelijke moeite doet om het gedrag van dr. Jordan te rechtvaardigen. Het Openbaar Ministerie in Freiburg heeft inmiddels laten weten, dat aan de belastingdienst aldaar is verzocht de copie van „Jud Susz" voorlopig niet vrij te geven. Bender acht deze maatregel niet fair. Hij is thans in staat zijn belastingschuld te voldoen en hij zou kennelijk niets liever doen dan de on derhandelingen met Beiroet en Cairo hervatten. Er zijn overigens nog meer kapers op de kust verschenen. De rechts- opvolgster van de maatschappij, die de film in 1940 heeft uitgebracht, de toen malige „Terra", thans „Terra-Film- Kunst GmbH" in Berlijn, heeft de ci viele kamer van het Landgericht te Baden-Baden verzocht Bender te ver bieden over de film te beschikken. De maatschappij baseert haar eis op de wet op de auteursrechten. De auteursrechten worden krachtens deze wet minstens vijftig jaar lang be schermd. De civiele kamer leeft de eis van „Terra" toegewezen. Uiteraard is Bender w >edend, te m?,er.' omdat alle aandelen van de „Ter ra" in handen zijn van de bondsrepu bliek. „Eerst hebben ze mij financieel kapot gemaakt", zegt hij, „en nu pro beren zij mij mijn film af te troggelen". Zoals reeds eerder is medegedeeld, kan onder bepaalde voorwaarden vrij stelling van dienst als gewoon dienst plichtige worden verleend aan bevoegde leraren bij het V.H.M.O. in de vakken Nederlands, Frans, Engels, Duits, wis kunde, biologie, Grieks, Latijn, schei kunde en natuurkunde. De hierbedoelde dienstplichtigen, die niet reeds in mili taire dienst waren, moesten voor 1 augustus 1958 een betrekking als leraar vervullen of gaan vervullen aan dag scholen voor voorbereidend hoger of middelbaar onderwijs. De minister voor defensie heeft thans bepaald, dat de regeling ook van tpepassing is op hen, die in het tijdvak gelegen tussen 31 juli 1958 en 1 augustus 1959 een be trekking als leraar gaan vervullen. Bij Van Gorcum en Comp. te Assen is verschenen „Bevolkingsgroei en ener gie-verbruik" waarin opgenomen de bil- dragen van een tiental hoogleraren tot een symposium dat de Universiteit van Amsterdam in de zomer van 1957 heelt gehouden. Ge^jen het belang van de energievoorziening is het een goede ga dachte geweest om deze bijdragen te bundelen, zodat de belangstellenden in staat zijn deze materie te bestuderen en te verwerken. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiililiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiliiiliiiiiilliiiiliiililiiiliiii Het college van rijksbemiddelaars heeft zich akkoord verklaard met voor- stellflp van het landbouwschap omtrent de landarbeidersionen. De lonen van de landarbeiders zullen thans worden ge baseerd op de resultaten van het werk- classificatieonderzoek, zij het voor enke- Te categorieën nog slechts ten dele. In de huidige economische situatie bleek volledige realisering van de aan vankelijke voorstellen bij de regering op overwegende bezwaren te stuiten. Verwacht wordt, dat behoudens zeer bijzondere omstandigheden volle dige invoering van de werkclassificatie per 1 mei 1959 zal kunnen geschieden. De hoofdafdeling sociale zaken van het landbouwschap zal thans de betrokken partijen adviseren tot het afsluiten van de collectieve arbeidsovereenkomsten op basis van de goedgekeurde voor stellen. Zes Nederlandse kajotters, die onge veer twee jaar in de missie van Tan ganyika in Afrika hebben gewerkt ke ren maandag 5 mei per Raptim-vlieg- tuig naar ons land terug. Het zijn de Tilburgers Jan van Leest (timmer man) en Gerard Mommers (Electriciën) de Leidenaren L. Lagerberg (timmer man) en F. Habraken (metselaar), de Noordwijker B. de Ridder (metselaar) en de leider van het team. Jo Maas uit Ter- neuzen, uitvoerder van beroep. In maart en mei 1956 vertrokken zij naar de missie van Tanganyika, waar zij aanvankelijk in Chala hebben ge werkt aan de bouw van een nieuw zie kenhuis en later in Kaengesa aan een seminarie voor de missie. Na hun aankomst op Schiphol celebreert de na tionaal Kajottersaalmoezenier A. Huy- boom een plechtig lof in Amsterdam. (Van onze parlementaire redacteur) Publikatie in een Limburgs blad van een rapport over het staatstoezicht in de mijnen, dat naar aanleiding van het ongeval in de staatsmijn Maunts on- lancs is ingediend, is voor dr. lans (PvdA.) aanleiding geworden zich donderdag in de Tweede Kamer te be klagen Hij liet het voorkomen alsof het rapport, dat voor de leden van de Kamer ter inzage heeft gelegen, doof een van hen zou zijn doorgegeven aan de pers. Dr. Kortenhorst merkte od dat het rapport op de eerste plaats n?et geheim was, zodat publikatie met hi strad is geweest met het reglement van orde. Lliter las hij een brief voor van de parlementaire redacteur van het bedoelde blad, waaruit bleek dat hPt raDDort op geheel andere wyze moetrazPruitgelekgt. Kamerleden die de heer Tans dan wel in de K.v.u. irac tie zal hebben gezocht, hebben er part nog deel aan gehad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 11