Op in allerijl belegde persconferentie 5,Minister Suurhojf voor de terugkeer van de oude toestand verantwoordelijk Breuk lijkt welhaast onvermijdelijk BLOKKADE TEGEN MIDDEN-SUMATRA OPGEHEVEN Hatta houdt zijn kruit droog RENAULT - TENTOONSTELLING Vendelzwaaiers op Keukenhof MIKOYAN IN BONN Drie militairen omgekomen Moordaanslag op Tito? Majoor K. krijgt staf-functie Opvolgster van koningin Mimi? Luchtaanvallen op vliegvelden van Djakarta en de Molukken Nederlandse arts persona non grata op Soemba Het weer Twee bestuursleden van de Vereniging van K.L.M.vlie- *krs hebben gisteravond op een in allerijl in Amsterdam Wiegde persconfentie een lange verklaring afgelegd, die bittere en dikwijls scherpe kritiek bevat op de hele onder handelingsprocedure in het salarisconflict, op minister Suurhoff, het Nederlands Economisch Instituut dat het °mstreden rapport-Tinbergen heeft opgesteld en op de k.L.M.-directie. Er viel voortdurend diepe teleurstelling filet een ondertoon van dreiging in de verklaring en de toelichting daarop te beluisteren. Zoals bekend, is de commissie, gevormd door de voorzitters van de U'erkgevers- en werknemersvakcentrales, er niet in geslaagd te bemid delen in het geschil tussen de directie van de K.L.M. en de vliegers do zal thans een arbitrage-college - dat nog moet worden samenge steld - een bindende uitspraak doen. De woordvoerders van het bestuur van de vliegersvereniging verklaarden gisteren, dat zij deze Arbitrage zullen accepteren. „Onder protest?" werd er gevraagd. ••Nee", was het antwoord, „dat zou zinloos zijn. Die hele arbitrage is b°g maar een formaliteit." Waarom, zo informeerde men, gaan de N-L.M.-piloten niet naar andere maatschappijen als die beter betalen? "^acht u maar eens af", was het antwoord. „Wij naderen thans het bünt waarop een breuk onvermijdelijk is. De twee partijen in het conflict zijn in de afgelopen weken heel dicht tot elkaar gekomen, b^aar het probleem zelf is niet opgelost en zal ook niet opgelost borden. Wij zijn niet onredelijk, maar wij menen recht te hebben op eeh faire en juiste beoordeling van onze wensen." Heeft Sovjet-leider verrassing in petto? TWEE Nederlandse projectielen „buiten de route" ingeslagen Beschadigingen in een West duits dorp Tijdens oefening in Restaurant „DREEFZICHT" Siboiga op rebellen heroverd Gevangene ontsnapt te Rotterdam ee MORRIS 'Geforeyw/tfvp/ Falcon popeline regenjassen Opnieuw regen Het weer in Europa ^DAC 25 APRIL 1958 82s1e JAARGANG No. 29894 K.L.M.-vlieg ers uiten bittere en felle kritiek ct(Pe verklaring legt op de eerste plaats nadruk op het gebrek aan vertrou- <wn. dat tengevolge van het geschil is ..nsta *_nöe Ssht? van de staking een goede gele- W"eid te zien een einde te maken aan Ve.rtrouwensconflict. Men hoopte dat nieuwe en vruchtdragende verhou- Oi, tussen de directie van de K.L.M. Hikt vliegercorps zou ontstaan. Er W h echter op dit ogenblik weinig hoop sit,, staan op enige verbetering in deze natie." u, "Minister Suurhoff", zo gaat de ver- ojnring verder, „is in zekere zin ver- ntwoordelijk voor deze terugkeer tot toestand zoals die vóór de staking e as, toen er eveneens weinig contact n samenwerking was. De openbaar- 'aking van ziin langverwachte beslis- ?'hg, hol6' (waarin" werd meegedeeld dat IQ 1 salaris van de K.L.M.-vliegers in viif hoogstens een achterstand van Procent vertoonde) nog voor het „.stuur van de Vereniging van K.L.M. 'egers de gelegenheid had gehad ?.®.te bestuderen, was louter „loon- tiek", aldus de verklaring. hA?'sens de K.L.M.-vliegers heeft de tra„i„er. voorts eind december een ver- tipjf'nS in het verloop -van de onderhan- hetrfen veroorzaakt, door te eisen dat kl,n f|t>ort van twee onafhankelijke des- Am Pr°£- G. F. Haccoü van de 'hisch r stichting k en drs net-directeur van het wetenschap- (Vervolg op pagina 3) V.l.n.r. de heren Lionel Metz. G. J. Korteling, technisch expert van het bestuuren H. G. B. Boshofbestuurs- lid tijdens de persconferentie der K.L.M. vliegers. Een van de beide eerste vice-premiers van de Sovjet-Unie, Anastas Mikoyan, is vanmorgen met een Russisch straal vliegtuig van het type TU-104 aangeko men op de Rhein-Main-vliegbasis van Frankfort. Hij werd verwelkomd door de Westduitse minister van buitenland se zaken, Von Brentano en andere voor aanstaande regeringsfunctionarissen, met wie de Russische economische spe cialist korte tijd later per speciale trein naar Bonn vertrok. Mikoyan is naar West-Duitsland ge komen om daar zijn handtekening te zetten onder een Russische-Westduitse handelsovereenkomst, die voorziet in leveringen tot een bedrag van 3 miljard gulden. Er zijn veronderstellingen, dat Mikoyan ook iiog een verrassing in petto heeft. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat hij tijdens een ontmoeting, die hij morgen met dr. Adenauer zal hebben, een nieuw plan zal ontvouwen met be trekking tot de Duitse hereniging. Een van de voorwaarden ter verwezenlijking van dit plan zou zijn, dat West-Duits- Jand afziet van atoomwapens. Mikoyan blijgt in West-Duitsland tot maandag avond. Hij zal dan weer per vliegtuig naar Moskou terugkeren. Twee projectielen van een Nederlands stuk zwaar geschut op het exercitie terrein bij Lüneburg in de Westduitse- bondsrepubliek zijn in de nacht van dinsdag op woensdag ingeslagen aan de rand van het dorp Suroide in het dis trict Soltau. Een hoogspanningsleiding werd beschadigd. Vermoedelijk zijn er te zwakke springladingen gebruikt, zo dat de projectielen ver voor het doel neerkwamen. De verantwoordelijke Ne derlandse officieren hebben, volgens het Westduitse persbureau DPA, donderdag officieel hun verontschuldiging aange boden. Duitse en Nederlandse deskun digen overleggen thans, hoe dergelijke ongelukken in de toekomst kunnen wor. den vermeden. Donderdagmiddag hield een klas met cursisten van de onderofficiers- school te Weert een oefening met z.g. „bangalore"-torpedo's op het oefen terrein op de Boshoverheide. Deze torpedo's dienen om prikkeldraadver sperringen en bunkers op te ruimen. Bij een aanval van een peloton op een bunker is een dergelijke torpedo ont ploft. De 30-jarige sergeant eerste klas A. A. O. Weemaes, instructeur van de onder- officiersschool, uit Weert, gehuwd en vader van drie kinderen en de 30-jarige korporaal eerste klasse J. A. van He- mert, uit Apeldoorn, cursist, gehuwd en vader van vier kinderen waren vrijwel op slag dood. De 31-jarige gehuwde kor poraal eerste klasse Ch. W. Burgemees- tre uit Amsterdam, die zwar gewond werd opgenomen in het St.-Janszieken- huis te Weert is enige uren later aan zijn kwetsuren bezweken. De familieleden zijn op de hoogte ge steld. De oorzaak van het ongeval ligt ver moedelijk aan het feit dat de elektri sche ontsteking te vroeg in werking is gesteld. De kon. marechaussee stelt een onderzoek in. Het Italiaans nieuwsagentschap „Ansa" meldt vandaag, dat in Triëst berichten zijn ontvangen, volgens welke een moordaanslag zou zijn gepleegd op pre sident Tito van Joegoslavië. Twee leden van Tito's lijfwacht zouden bij deze aan slag, die gisteren in de namiddag zou zijn gepleegd, gewond zijn geraakt. Tito zelf zou niet gewond zijn. Van Joegoslavische zijde zijn deze be richten ontkend. Bladen in Belgrado noemen het Ansa-telegram „belachelijke nonsens". Majoor K., die in verband met zyn arrestatie in november 1956 bij het direc toraat materieel landmacht werd ge schorst, is na de vrijspraak van het Hoog Militair Gerechtshof volledig in zijn militaire rechten hersteld. Hij heeft een functie gekregen bij de sectie G 4 van het hoofdkwartier van de generale staf in Den Haag. De majoor zal zich in zijn functie, een zuivere bureau-functie, bezighouden met planning voor de logistieke, dat wil ongeveer zeggen materiële behoeften van de strijdkrachten. Mimi Tossetto, de koningin der zigeuners, is gisteren overleden in een oude tent in Lendinaria. Als zeer waarschijnlijke „troonopvolgster" wordt nu genoemd Marika Rossetti, die we hier bezig zien met de was op de drempel van haar woonwagen. Ook zij woont in Lendinariahet zigeunerkamp in de Po-vallei. Advertentie Zaterdag van 1 uur n.m. tot 10 uur n.m. Zondag van 10 uur v.m. tot 10 uur n.m. Maandag van 10 uur van. tot 4 uur ï.m. Toegang vrij. GARAGE DEN HOUT Het Italiaanse ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren bekendge maakt, dat de assistent van de militai re attaché van de Sovjet-ambassade in Rome. Solovov, Italië moet verlaten. Dit meldt Reuter. Advertentie Om nooit te vergeten De Indonesische marine heeft de blokkade tegen Midden-Sumatra opge heven en de schepen in Singapore maken zich weer gereed om naar de op de opstandelingen veroverde havens van Midden-Sumatra uit te varen, aldus bericht Keuter. Het hoofd van de afdeling economische zaken van het Indonesische consulaat in Singapore verklaarde gisteren dat het consulaat opdracht heeft gekregen van de regering om de ruilhandel tussen Singapore en Indonesië „weer op poten te zetten". Tevoren was deze ruilhandel door de regering van Djakarta verboden, als onderdeel van de strijd tegen de op standelingen. Kadio Djakarta meldde gisteren, dat de marine opdracht heeft gegeven om van elke poging de scheepvaart in de Indonesische wa teren te belemmeren aangifte te doen. Ook deelde radio Djakarta mee, dat in de op de rebellen veroverde gebieden in Midden-Sumatra en Noord- Celebes duizenden tons rubber en kopra zijn gevonden. Radio Djakarta heeft ook de val van Sibolga, de hoofdstad van Tapanuli, be kendgemaakt. De radio meldde, dat de stad in handen van het 133ste bataljon infanterie van majoor Sjahlan is geval len. Een grote hoeveelheid geweren, ka rabijnen, pistolen en munitie werd buit gemaakt. Aan onze kant vielen geen slachtoffers, aldus de radio. Aan de boorden van een van de vijvers van Keukenhof te Lisse gaven vendeliers uit het Brabantse Kempenland gisteren een fraaie demonstratie vendelzwaaien. De witte kruisen van de vlaggen staken prachtig af tegen het frisse groen van de Keukenhof. Het vendelzwaaien was een der hoogtepunten van de Brabantse Dag. waarop ook in kleurige kledij gestoken jonge boerinnen en boeren van het gilde van St. Marlinus uit Woensel Tongelre spectaculaire.volksdansen ten beste gaven. De radio van de opstandelingen, ra dio Bukittinggi, heeft gemeld, dat troepen van de opstandelingen Teluk Bayur, de haven van Padang weer in handen hebben. De aanval zou gedaan zijn toen de regeringseenheden zich op stelden voor een belangrijk offensief. De luchtmacht van de Indonesische rebellen heeft zich volgens United Press de afgelopen dagen actief be toond met aanvallen op twee vlieg velden, die bezet zjjn door troepen van de regering te Djakarta. In een communiqué werd in Dja karta bekendgemaakt dat twee onbe kende vliegtuigen maandag een aan val hebben gedaan op het vliegveld Djailolo op zuidwest-Halmahera. Er werd lichte schade aan de landings baan en gebouwen aangericht. De volgende dag werd door een en kel vliegtuig een aanval ondernomen op de luchtbasis op Ternate, een eiland voor de westkust van Halma- hera. De vliegtuigen werden door lucht afweergeschut verdreven. Er von den geen persoonlijke ongelukken plaats en de schade is gemakkelijk te herstellen. De beide aangevallen vliegvelden liggen op 150 tot 250 mijl ten westen van Menado, waar kolonel Ventje Su- mual, de leider van de opstand op Noord-Celebes, zijn hoofdkwartier heeft gevestigd. Berichten als zouden de vliegvelden in Kendari en Palopo, op zuid-Cele bes, begin deze week door onbeken de vliegtuigen zijn aangevallen, wer den door de plaatselijke militaire com mandanten ontkend. Eerder deze maand heeft de regering te Djakarta ontkend, dat Balikpapan, op Borneo, door- rebellen is K®bo'Tlbardee^:T' bericht werd later toch door Djakar ta bevestigd. Indien men Djakarta mag geloven is de rebellie van Midden-Sumatra militair zo goed als onderdrukt en blijft er voor de tegenregering van Sjafroedin niet veel over dan het hoofd in Soekarno's schoot te leggen of zich in de Sumatraanse bossen te rug te trekken en een guerilla a la de Daroel Islam te beginnen. Indien dit juist is, doet het wel heel zonderling aan, dat tal van Indone sische diplomaten in het buitenland zich alsnog voor de verloren zaak van de tegenregering verklaren en aftre den en dat Zuid-Sumatra zijn neutra liteit thans schijnt te willen opgeven ten gunste van de in het nauw gedre ven tegenregering van Midden-Su matra. Wat daarvan de reden kan zijn, is moeilijk te doorzien. Vrezen de met Sjafroedin sympathiserenden, dat Dja karta zijn aangekondigde hervormin gen en verbeteringen in de structuur van de regering en de Indonesische republiek niet zal realiseren, wanneer de druk daartoe te gauw zou weg vallen? Het is in ieder geval opmerkelijk, dat de ervaren politicus Hatta, wiens persoonlijk nationale prestige vrijwel het enige effectieve tegenwicht is te gen dat van president Soekarno, er voortdurend angstvallig voor gewaakt heeft zich met een van beide par tijen te compromitteren. Hij heeft wijselijk zijn kruit droog gehouden. Het is voor Indonesië en zijn toekomst te hopen, dat hij dit niet voor niets zal blijken te hebben gedaan. Op het westelijk deel van het eiland Soemba heeft een Nederlandse arts zich volgens Antara de ontstemming van de bevolking op de hals gehaald door een „onsympathieke houding". Het Indone sische persbureau Antara heeft gisteren bericht dat de bevolking de arts, dr. J. Kuiper, tot „persona non grata" heeft verklaard. Het initiatief tot actie tegen de arts werd genomen door de nationa listische partij, de P.N.I. Volgens het persbureau stond de arts niet in dienst van de Indonesische re gering, maar werkte hij in het particu liere ziekenhuis „Lende Maripa" in Waikaboedak. Dr. Kuiper zou zich niet hebben kunnen aanpassen aan de nieuwe toestand in Indonesië en hij zou bü een gelegenheid het personeel van het ziekenhuis opdracht hebben egeven het ziekenhuis op 30 april te sluiten. Om dat op deze datum de Nederlandse koningin verjaart, kwam het personeel tegen het bevel van dr. Kuiper in ver zet. aldus Antara. Ook zou dr. Kuiper bezwaar hebben gehad tegen het opplakken van aan plakbiljetten met „Bevrijd West-Irian" erop, op de muren van het gebouw. Voorts zou hij zijn sympathie hebben betuigd met de opstand in Midden-Su matra en gezegd hebben, dat de re volutionaire regering „een betere re gering" is. Op initiatief van de plaat selijke leiders van de P.N.I. en de vereniging van democratische jeugd werd een verklaring uitgegeven, waar in dr. Kuiper tot „persona non grata" werd bestempeld en waarin zijn uit wijzing uit Soemba werd geëist. An tara voegde hieraan toe vernomen te hebben dat de arts zich thans in han den van de militaire autoriteiten be vindt. Donderdagmiddag omstreeks kwart over een ontstond in de Rotterdamse gevangenis aan de Noordsingel plotse ling opschudding, toen bewakers ont dekten, dat een 37-jarige man die wegens een zedendelict in 1957 tot 2li jaar gevangenisstraf was veroor deeld, was verdwenen. Men begrijpt nog niet hoe hij ontsnapt kan zijn. Advertentie BAR1EUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Over het algemeen veel bewolking met tijdelijk enige regen of mo*" regen. Matige, later af en toe krach tige zuidwestelijke wind. nemig verandering in temperatuur. Zon: 5.22-19.55. Maan: 11.09-1.33. Een storing, die aan haar zuidflank zeer zachte lucht meevoert, nadert Ier land en zal morgen ook in ons land p- nieuw enige regen veroorzaken. De temperaturen passen zich aan normale Sden voor de tijd van het jaar aan. Station Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Grenoble Nice Berlijn Frankfurt München Zürich Genève Locarno Innsbruck Rome Weer onbewolkt licht bew. regen mist licht bew. regen regen zwaar bew. regen onbewolkt onbewolkt zwaar bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. geheel bew. onbewolkt onbewolkt temp. heden 7 uui 2 3 4 2 5 9 9 8 8 5 10 4 4 3 r.eersl. af gel. 24 uur 0 0 0.1 0 0.2 0.1 1 0 5 0 O 0 0 O 0 0 0 0 0.1 *uREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM 'eiefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 «ponnementen 20800 Postgiro 143480 Biiu n' beverwijk: Breestraal 171, tel 4790 antoor en Red llmuiden: Leeuweriklaan 30 i\,. Telefoon 5790 ectie: J I w Boerrigter en ti. M'. W A. M. van der Kallen, "ootdredactle: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m -hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7 90 per kwartaal Voo» klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1