KN VB-voetbalpool sal veroordeeld moeten worden Onder de blauwe vaan van Lotharingen S.P.D. STUURT AAN OP EEN KRACHTPROEF Uitgewezen Fin mag naar de V.S. terugkeren De Nationale Reservist een „klusjesman"? Kruiswoordraadsel \i~w~wzm ■ZZZJiZZI^ZIZi y O.M. BIJ KANTONGERECHT IN DEN HAAG UITLOKKING VALSHEID IN GESCHRIFTE Spanningen in West-Duitsland Socialisten wensen referendum over atoomwapens Geld en sieraden gestolen Geen gelegenheid van zijn echtgenote afscheid te nemen Voorjaarsmoeheid Minister Staf betwist standpunt van Tweede-Kamerlid Peters (KVP) Huwelijk en gezin (w btmBt I RELIGIEUZEN EN LEKEN NAAR DE AFRIKAANSE MISSIE Bestuur algemeen werkloosheidsfonds Directeur van N.V. staat terecht Inbrekers veroordeeld tot vier jaar Met paar gekregen dollars op Schiphol Cursus voor priesters en leken begonnen ij ■bjv at knpj w Dr. Schweitzer stelt de gehele wereld aan de kaak Omdat er nog altijd kernproeven worden genomen Saudi Lines gaan op Rotterdam varen VRIJDAG 25 APRIL 1958 PAGINA Geen vers brood op Koninginnedag Bakkerswinkels gesloten ism ECHTE medicinale bloedwijn 99ATLAS" <ti JÊBpT" w vo mm?/ it w Ui W Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag Bedrijfsleider onder tractor verongelukt (Van onze Haagse redactie) De officier van justitie bq het kan tongerecht in Den Haag, mr. H. van 't Veer, heeft donderdag ais zün mening uitgesproken dat in de zaak van de K.N.V.B.-voetbaipool een veroordeling zal moeten volgen. Hij deed dit tijdens de zitting die het kantongerecht besteedde aan deze rechtszaak, die pro forma gevoerd wordt tegen de secretaris-penningmeester van de Ii.N.V.B., de heer L. Brunt, maar in feite gericht is tegen de K.N.V.B. De heer Brunt wordt het overtreden van de loterijwet ten laste gelegd door het organiseren van de K.N.V.B.-voet- balpool. Mr. Van 't Veer vroeg vijf- en twintig gulden boete of een dag hechtenis. Hij kondigde aan, dat, wan neer de K.N.V.B.-pool wordt verboden, in het arrondissement Den Haag elke clubpooi, die ontstaat, in beslag zal worden genomen. ,,Ik wacht dan geen principële uitspraken meer af", aldus mr. Van 't eer. Op de zitting waren de heren Schro der en Martens, respectievelijk voorzit ter van de K.N.V.B. en voorzitter van de sectie betaald voetbal, als belang stellenden aanwezig. De kantonrechter ging eerst in het kort in op de feitelijke gang van zaken bij de pool, Op een vraag van de kantonrechter, mr. G. J. M. van den Dunge. antwoordde de heer Brunt dat de K.N.V.B. maatregelen ge nomen heeft, toen gemerkt werd dat buitenstaanders, door een bepaald be drag aan een sigarenwinkelier te be talen, donateur werden en zo aan de pool konden meedoen. Er zijn verschil lende voorwaarden gesteld, aldus de heer Brunt en het .werven van onder steunende leden door sigarenwinkeliers is verboden. De controle op de adressen werd verlegd naar de verenigingen. De heer Brunt zei er niets aan te kunnen doen dat meer personen op een pool- formulier meedoen. Mr. van 't Veer zei van mening te zijn dat de K.N.V.B. door de pool de loterijwet overtreedt. Hij merkte ten aanzien van de beslotenheid op welke beslotenheid volgens hem het zwaarte punt in de strijd zou worden dat er gezegd moet worden dat zowel de K.N.V.B als de Caritas door hun pools een loterij hebben opengesteld waaraan iedereen kan deelnemen. De K.N.V.B. had kunnen voorzien dat iedereen aan de pool zou meedoen, evenals dat eer der bij de plaatselijke toto's het geval was. De K.N.V.B. had het aantal kolom men op één moeten stellen, aldus mr. Van 't Veer. Op de formulieren kunnen acht kolommen worden imrevuld. De zaak van de Caritas-pool lag volgens mr. Van 't Veer precies zo. Als het gaat om een besloten kring moeten we terug naar de privé-sfeer, zei mr. van 't Veer. Hij haalde twee arresten van de Hage Raad over dit onderwerp aan. Hij noemde de band hij de K.N.V.B. nog iets vaster dan bij de caritas. Wanneer door een rech terlijk vonnis de voetbalpool zou wor den gesanctionneerd de regering denkt er niet aan en is niet in staat de zaak ii een wet te regelen zou dit een ombuiging van de loterijwet zijn, aldus mr. van 't Veer. Ir. C. Wijckerhek. Bisdom, raads man voor de K.N.V.B., noemde de pool een behoorlijk georganiseerd en goed lopend bedrijf, door middel waar van grotf belangen als de lichame lijke en geestelijke volksgezondheid worden gediend. Het leek hem het beste dat er een goede toto bestaat. Er kan niet van een exces worden gesproken. De K.N.V.B. omvat 3750 clubs, 300.0CO actieve leden en 100.000 donateurs. 2851 clubs doen mee met de pool. Het aantal mogelijke deelne mers noemde mr. Wijckerheld Bis dom zeer groot. De banc tussen deze deelnemers is zo nauw dat er beslo tenheid bestaat. Ook bij de meest be sloten loterij kan men niet garanderen dat geen andere dan de aangesloten personen meedoen, aldus de verdedi ger. De K.N.V.B.-pool is alleen open gesteld /oor leden van de K.N.V.B., onve. chillig met wie zij afspraken hebben gemaakt. Het vonnis van de Haagse rechtbank, tijdens de eerste vervolging, bij welk vonnis de pool een loterij in de zin van de wet werd genoemd die geen beslo ten kring omvat, noemde mr. Wijcker- De staatssecretaris van sociale zaken heeft blijkens een thans in de staats courant opgenomen beschikking be paald, dat het aantal leden en plaats vervangende leden van het bestuur van het algemeen werkloosheidsfonds 15 zal bedragen. De hieronder genoemde organisaties van werkgevers en werknemers zullen de daarbij aangegeven aantallen leden en plaatsvervangende leden van ge noemd bestuur aanwijzen. Centraal sociaal werkgeversver bond: 1 lid en 1 plaatsvervangend lid, Katholiek verbond van werkgeversvak verenigingen: 1 lid en 1 plv. lid, Ver bond van protestants-christelijke werk gevers in Nederland: 1 lid en 1 plv. lid. Koninklijke Nederlandse midden standsbond, Nederlandse katholieke, middenstandsbond, Christelijke midden standsbond en Nederlandse verbond van middenstandsverenigingen, alle te 's Gravenhage, tezamen 1 lid en 1 plv. lid. Koninklijk Nederlands landbouw- comité. Katholieke Nederlandse boe ren- en tuindersbond en Nederlandse christelijke boeren- en tuindersbond, alle te 's Gravenhage, tezamen 1 lid en 1 plv. lid. Nederlands verbond van vakvereni gingen: 2 leden en 2 plv. leden. Neder landse katholieke arbeidersbeweging, te Utrecht: 2 leden en 1 plv. lid, Chris telijk nationaal vakverbond 1 lid en 2 plv. leden. De staatssecretaris heeft met ingang van 15 april in het bestuur van het al gemeen werkloosheidsfonds benoemd: tot lid en voorzitter E. Kupers, te Bloe- mendaal; tot leden mr. A. C. M. van de Ven, te 's Gravenhage, drs. F. W. Dirker, te 's Gravenhage, prof. dr. H. J. Witteveen, te Rotterdam, en dr. W. L. P. M. de Kort, te Goirle; tot plaats vervangend lid, als plaatsvervanger van mr. A. C. H. van de Ven, B. Mul der, te 's-Gravenhage; als plaatsver vanger van drs. F. W. Dirker, dr. J. E. Aaidri essen, te 's-C«avenhage; als plaatsvervanger van prof. dr. H. J. Wit teveen, mr. H. van Riel, te 's Graven hage; als plaatsvervanger van dr. W. L. P. M. de Kort, prof. dr. J. J. de Jong, te Amsterdam. held Bisdom onjuist. De Hoge Raad heeft zich over het karakter van de pool niet uitgesproken Als de caritas- pool vrijuit gaat dan kan men ook van de K.N.V.B.-pool niets zeggen. Mr. Wijckerheh. Bisdom schetste tot slot een toekomstbeeld. Als de KNVB-pool ver dwijnt zullen de clubpools weer begin nen te draaien. Er zullen combinaties worden gevormd en wat zal er dan ge beuren? Het ware te wensen dat de tegenwoordige toestand gehandhaafd zou blijven, aldus de verdediger. De kantonrechter zal 1 mei schrifte lijk uitspraak doen. Naar aanleiding van de desbetreffen de bepalingen van de verbindend ver klaarde collectieve arbeidsovereen komst voor het bakkersbedrijf vestigt het georganiseerd overleg van werkge vers- en werknemersorganisaties in deze bedrijfstak er de aandacht van het publiek op, dat op Koninginnedag, 30 april dus, op welke dag tevens de natio nale feestdag wordt gevierd, geen vers brood zal worden gebakken en bezorgd en dat ook de bakkerswinkels op deze dag gesloten zullen zijn. De 58-jarige directeur van een N.V. in Voorburg, wonende te Amsterdam, stond donderdag terecht voor de Haagse rechtbank, beschuldigd van uitlokking van valsheid in geschrifte en van om koping. De directeur zou aan zijn bedrijfslei der en twee boekhouders opdracht heb ben gegeven de administratie van ar beidsuren. besteed aan het uitvoeren van opdrachten voor de N.V. Fokker te Dordrecht, te vervalsen. Daardoor zouden er ongeveer 25 pet meer ar beidsuren in rekening zijn gebracht dan er in werkelijkheid aan de opdrachten waren besteed. De N.V. vervaardigde onderdelen voor straaljagers en de N.V. Fokker betaalde deze op basis van de kosten van het aantal arbeidsuren en het materiaal. Verdachte zou voorts een calculator van de N.V. in Dordrecht, die belast was met de controle, heb ben omgekocht met enige duizenden guldens en een televisietoestel. In totaal zou deze affaire de N.V. van de directeur ongeveer 110.000 hebben opgeleverd, welke het rijk heeft betaald. Want de N.V. Fokker leverde aan het rijk en bracht de kostprijs verhoogd met tien pet in rekening. De bedrijfsleider en de boekhouders, die als getuigen werden verhoord, deel den mee dat zij opdracht hadden gekre gen de administratie aan te passen aan de verhoogde rekeningen. De directeur ontkende zich aan het ten laste geleg de te hebben schuldig gemaakt. Hij zei dat de administratie niet goed was. Er werden zelfs te weinig arbeidsuren ge rekend. De calculator, die belast was met het controleren van de facturen voor de N.V. Fokker verklaarde onder meer, dat hij voor de directeur van de N.V. lijst jes had gemaakt met achter de werke lijke bedragen hogere bedragen dan die hij eventueel zou kunnen goedkeuren. 54Met een snelle beweging laat Victor de monnikspij afglijden en trekt hij zijn zwaard. Hij heeft nu meer bewegingsvrijheid. Bij de paleis poort hebben zich enkele wachten met getrokken zwaard opgesteld en ook van opzij valt men hem aan. Maar plotseling klingt van buiten af de kreet ,,Houd moed, LotharingerEn daar dringen zijn vrienden van buiten de poort in, om hem te hulp te komen. De paleiswachten aarzelen een ogen blik en dat is voor Victor het moment om naar buiten door te breken. Op het plein ziet hij de paarden gereedstaan en ook de vertrouwde gestalte van Robert. Van alle kanten stuiven echter de soldaten op het kleine troepje af en als ze te paard zijn gestegen, worden ze weer door een groot aantal aanvallers omringd. „Geen pardon," zegt Victor, „naar de zijstraat!" Met beide handen hanteren hij en zijn makkers hun zwaarden en vele aanval lers tuimelen gewond tegen de grond. Boven het verwarde krijgsrumoer uit hoort Victor de stem van Basilius: „Grijpt hem, grijpt die barbaar!' Zijn aartsvijand heeft hem herkend. Gelukkig is hun kleine groep nu bij de zijstraat gekomen. De laatste soldaten worden opzij gedrongen en dan stormt de kleine groep de straat in, op weg naar Het huis van Basilius. BONN, hedenmorgen, (Van onze correspondent in Bonn) De S.P.D. stuurt aan op een kracht proef in de bondsrepubliek. Alle waar schuwingen ten spyt, dat een zgn. „Volksbefragung", (een referendum onder het Westduitse volk) over de vraag of de Westduitsers het eens zün met de politiek der bondsregering om de „Bundeswehr" met atomaire wa pens uit te rusten ongrondwettig is, heeft de grootste oppositiepartij giste ren in de Bondsdag een initiatief-voor stel van wet ingediend, dat zulk een referendum mogeiyk moet maken. Dit voorstel heeft geen schqn van kans te worden aangenomen, aangezien niet al leen de beide regeringspartyen C.D.U. en C.S.U., maar ook de conservatieve „Deutsche Partei" en zelfs de liberale Vrqe democratische partij, die overi gens in het oppositiekamp pleegt te staan, het van de hand wijzen, omdat zy aan een aantasting van de consti tutie en een ondergraving van de par lementaire democratie niet willen mee werken. Het socialistische voorstel zal in de commissie voor rechtszaken van de Bondsdag terechtkomen en daar ver moedelijk worden begraven. De com missie zal een uitspraak over het voor stel doen, waarvan de regering ver wacht, dat zij de ongrondwettigheid er van zal bevestigen. Mede op grond van dit rapport zal de regering dan bij het hooggerechtshof zoijbdig een aanklacht tegen de S.P.D. indienen om de „Volks befragung" te verhinderen, aldus de minister van binnenlandse zaken, dr. (Van een verslaggever) Bij een inbraak in een Amsterdamse villa is vannacht een vrij aanzienlijk bedrag gestolen, zowel geld als aan sieraden. Hoe groot de buit totaal is, heeft men nog niet kunnen vaststellen. Waarschijniyk is de dader met meer dan 5000 gulden naar huis gegaan. Bp de sieraden waren een platina armband met achttien briljanten en een platina damesring met twaalf briljanten. In de villa, aan de Oranje Nassau- laan, woont de heer J. A. L. Kemps, de directeur van Standaard-films. Zijn kantoor is eveneens op dit adres ge vestigd. Toen de heer Kemps vannacht met zijn echtgenote thuis kwam, viel hen de onordelijkheid direct op. De kasten waren opengebroken en de in houd was volledig overhoop gehaald. De dader (als het er geen twee of drie zijn geweest) leek met wellust naar een complete chaos te hebben ge streefd. Op verschillende plaatsen in het huis heeft hij wat van zijn gading gevonden. Aan de brandkast is hij niet gekomen. Hij is over een hek in de tuin ge komen, heeft aan de zijkant van het huis een ruitje ingedrukt en zich ver volgens toegang kunnen verschaffen. Ieder vier jaar gevangenisstraf met aftrek, zo luidde vanmorgen het vonnis van de rechtbank te Rotterdam in de zaak tegen een 26-jarige los werkman, een even oude varensgezel en een 27-ja- rige musicus, allen uit Rotterdam. Dit drietal had in verschillende com binaties in december 1957 en januari van dit jaar 41 inbraken gepleegd te Rotterdam en Vlaardingen. De buit bedroeg totaal ca. 10.000 aan geld en goederen. De rechtbank overwoog in haar von nis, dat de wijze waarop de inbrekers te werk gingen blijk gaf van overleg, doortastendheid en brutaliteit. Ze heb ben brandkasten open gemaakt en wa ren in het bezit van een speciale uit rusting. De eis was vijf jaar gevangenisstraf met aftrek voor ieder van hen. Schroder, die de juridische positie der regering in de bondsdag uiteenzette. De S.P D. weet, dat haar initiatief voorstel nimmer tot wet zal worden verheven, maar gebruikt het als hef boom tegen de regering van dr. Adenauer en de uitrusting van de Westduitse strijdkrachten met kernwa pens, waartegen de partij ook op ver scheidene andere fronten agiteert, on der meer met de actie tegen de atoom- dood. In enkele „Lander"-regeringen heeft de S.P.D. de regeringsmeerder heid. Zij zal ongetwyfeld trachten in de deelstaten de landelijke referendums door te zetten en het op deze wjjze op een krachtproef met de federale rege ring die op de „Bundestreue" der deelstaten en op handhaving der con stitutie insisteert laten aankomen. De van de Canadian Pacific Airlines, de „Empress of Montreal" kwam maandag door tegenwind in plaats van om half vijf pas om zes uur op Schiphol aan. Een forse passagier met bril en reeds dun in het haar en zonder rechterarm stap'3 uit het toe stel. Hij was de 52-jarige Fin Kaino Viljami Heikkilae, die op de luchtha ven met grote teleurstelling het be richt vernam, dat hij de aansluiting naar Helsinki had gemist, want iiet toestel van de Finnair was volgens schema precies om vijf uur via Ham burg naar de Finse hoofdstad ver trokken. De Finse passagier was dus genoodzaakt een nacht in Amsterdam te blijven. Heikkilae, huiverend in zijn zomers pak werd naar een hotel in Amster dam gebracht. Een paspoort kon hij /liet laten zien. Het enige was hij b:j zich had was een identiteitskaart, die vijf jaar geleden door de,Finse consul- generaal in New York Was afgegeven. Zijn eerste daad in het hotel was een gesprek aan te vragen met zqn vrouw in Sam Francisco om haar te vertellen, dat alles goed met hem was. Want zonder afscheid van haar te nemen was Heik- kilea een paar dagen geleden per vlieg tuig uit San Francisco vertrokken, op last van de Amerikaanse immigratie- autoriteiten. Wat was er met hem ge beurd? Als baby van drie maanden was Heik kilae met zijn ouders, die in Vertil, een plaatsje in midden-Finland woonden, in 1906 naar de Verenigde Staten geko men. Van 1929 tot 1939 is hij lid geweest van de Amerikaanse communistische partij. Volgens zijn zeggen had hij in laatstgenoemd jaar voor het lidmaat- Advertentie Ook U kunt zich fit voelen door .de smaak is heerlijk! en.. ALLEEN VERKRIJGBAAR BIJ DE SLIJTER-WIJNHANDELAAR Voor de handel: "ËMCOVINOS" Schiedam Perzië. De Sjah van Perzië heeft gistermiddag de nieuwe spoorlijn tussen Teheran en Tabriz, welke stad op 750 km van de Perzische hoofdstad ligt, geopend. Het gehele kabinet was bij de plechtigheid aanwezig. (Van onze parlementaire redacteur) Zowel het korps der Nationale Re serve zelf als het verlies aan weer baarheid van ons gehele volk, bepaal den de motieven die de heer J. Peters (K.V.P.) hebben geleid tot het houden van een interpellatie over dit instituut. Hy heeft in de Tweede Kamer minis ter Staf op het hart gedrukt nu eens duideiyk aan te geven waar hij met de Nationale Reserve nieuwe styi heen wil. Ook na het aangeven van de hoofdlijnen van zün beleid in een brief aan de Kamer, heeft de minister een aantal onzekerheden laten voortbestaan. De heer Peters vroeg of de minister de bevordering van de algemene volks weerbaarheid wel een integrerend deel van zijn verantwoordeiykheid achtte en of hij van oordeel was dat de Natio nale Reserve als maatschappelüke ver bindingsschakel een belangrijke bete kenis heeft voor deze weerbaarheid. De heer Peters wees vervolgens op de wezenlijke betekenis van het Natio naal Instituut Steun Wettig Gezag voor werving en voortbestaan van de N.R. Voorts gaf hij aan dat de vrijwilligers het recht hebben om te weten waar zij nu aan toe zijn. „Zij staan met het geweer aan de voet en wachten Uw antwoord af", aldus de heer Peters Hij sprak uit zijn herinneringen over het jaar 1944 en zei dat een peloton vrijwilligers, gesteund door artillerie, destijds, in de kerstdagen, een gecon centreerde doorbraakpoging van drie compagnieën Duitser.- op een strate gisch zeer belangrijk punt heeft weten af te slaan. Thans ziet het er naar uit alsof de functie der Nationale Reserve wordt teruggebracht tot een eenvoudige be wakingstaak, die geheel in handen wordt gelegd van de territoriale com mandanten. Gaat dit neerkomen op een grote uniformiteit van „klusjes"? De minister van oorlog heeft de heer Peters geantwoord dat hij de bevorde ring van de weerbaarheidsgedachte van het grootste belang acht en het ook tot zijn verantwoordelijkheid rekent hieraan mee te werken. Het is voor hem echter nog de vraag welke bijdrage de Natio nale Reserve kan leveren in de nationale verdediging. Wel staat voor op dat de commandanten alles zullen doen om van de Nationale Reserve nieuwe stijl een deugdelijk militair apparaat te maken. De werkzaamheden zullen wel bestaan uit eenvoudige bewakingstaken zoals ook bij de Nationale Reserve oude stijl het geval was, maar dit zijn bepaald geen „klusjes". De minister acht geen redenen meer aanwezig voor bijzondere voorzieningen om de toetreding van vrijwilligers die „om enigerlei reden buiten de gewone dienstplicht zijn gevallen" via een eerste basisopleiding in een depot te kunnen effectueren, zoals de interpellant had gevraagd. Hij achtte de bestaande capa citeit van de depots voldoende voor de opvang. Voor de werving van de toekomstige vrijwilligers ziet de bewindsman veel belovende mogelijkheden, o.m. in de afdeling „Personeelspubliciteit". Nadere mededelingen hierover kon hij niet doen. Wel deelde ir. Staf mee, dat hij met zijn ambtgenoot van binnenlandse zaken nog zal overleggen of er nog een taak zal zijn voor het Nationaal Instituut Steun Wettig Gezag. Wanneer deze taak alleen nog de werving zal betreffen, dan zag hij die functie niet meer aanwezig. Een doublure in de taken van ver schillende instanties moet worden voor komen. Wat betreft de bijzondere faci liteiten voor vrijwilligers om verplich tingen te kunnen nakomen bijvoorbeeld in verhouding tot werkgevers, inzake vakantiegelden enz. zei de minister dat de huidige overdreven regeling za) moeten vervallen. Wij gaan immers nu naar een zuiver militaire organisatie over. Toch liet hij nog iets horen over kleine dagvergoedingen voor avond oefeningen en stelde hij ook iets in het vooruitzicht voor oefeningen die iets langer zullen duren. Bij de replieken heeft de heer Peters minister Staf zijn erkentelijkheid betuigd dat hij de Kamer de overtuiging heeft willen geven dat hij de Nationale Re serve niet met klusjes zal opscheppen en tot een zeer deugdelijk militair in strument zal maken. Hij wees er echter op dat voor niet dienstplichtigen veel duidelijker mogelijkheden en grotere fa ciliteiten noodzakelijk zullen zijn dan ir. Staf thans kon toezeggen. Dit zijn mensen die uit hun werk gehaald wor den. Willen zij aan deze oproep kunnen voldoen, dan moeten zij ook weten dat daar iets tegenover staat. De minister moet geen „rookreclame in de lucht schrijven". Ook meende hij dat voor de propaganda meer moest worden gedaan en voorts achtte hij o.a. het instandhou den van het instituut Steun Wettig Gezag absoluut noodzakelijk. schap bedankt. Sedert die tijd had Heikkilae, die op technisch gebied werk zaam is, zich van de politiek verre ge houden. Ja, zijn rechterarm had hij ver loren bij een ongeluk in een fabriek te Minnesota. Hij was toen 14 jaar oud ge weest. Later is Heikkilae naar San Fran cisco verhuisd, war- hij is getrouwd met een Amerikaans meisje. Enkele dagen geleden hadden enkele ambtenaren van de immigratiedienst hem midden in de stad meegenomen m begeleid door enkele van hen was hij per vliegtuig naar Vancouver in Cana da gebracht. Zijn vrouw had Heikkilae niet meer kunnen waarschuwen. Hij verklaarde niet in het bezit te zijn van de Ame rikaanse nationaliteit. Dit is waar schijnlijk de reden geweest van zijn uitwijzing, ook al was hij dan al vijf tig jaar in de Verenigde Staten woon achtig. In Vancouver brachten twee van de Amerikaanse begeleiders hem naar de „Empress of Montreal" van de C.P.A. Het toestel ging twee uur later weg en al die tijd moest hij in het vlieg tuig blijven zitten, terwijl de andere passagiers naar de wachtkamer konden gaan voor het nuttigen van een maal tijd. Met slechts twee Amerikaanse dol lars op zak en een tandenborstel als bagage kon hij niet veel uitrichten. Vriendelijke passagiers stelden hem daarom tien Canadese dollars ter hand om hem gedurende de reis naar Am sterdam en verder naar Helsinki te helpen. Tot zover het verhaal van Heikkilae: Dinsdag" is Heikkilae naar Kopen hagen gevlogen en vandaar naar de Finse hoofdstad. In Helsinki heeft hij vandaag vernomen, dat de Amerikaan se rechter zich met deze gang van za ken niet heeft kunnen verenigen, hij zou met het eerste net beste toestel kunnen terugkeren naar San Francisco. Priesters en leken, samen ongeveer dertig in getal, volgen op het ogenblik een cursus van tien dagen in Huize „Bergen" te Vught, waar vragen rond het huwehjk, die zo niet een oplossing, dan toch zeker een perspectief eisen, worden behandeld. Deze vragen doen zich voor in huwe lijks- en verloofdenweken, in gezinscur- ts '4 I to J3 Vo H|-t/ ii Si S3 So f</ HBtsS -i/ 36 ty 3<P J' u Ti Vi TWT "Pi f~r~ n 63 óv 6s '4 De zendeling-arts dr, Albert Schweit- z' 'eit volgens Reuter in een gisteren te jkio ontvangen brief geschréven, dat de gehele wereld aan; dé kaak dient te worden gesteld, omdat er nog altijd proeven met kernwapens worden ge nomen. In de brief, die gericht is aan de ziekenhuisdirecteur dr. Nomura, wordt gezegd, dat de besmetting door radio-actieve stof elk jaar toeneemt en dat de mensheid met algehele vernieti ging wordt bedreigd. Dr. Schweitzer zond dr. Nomura de tekst van radio lezingen, die een Noorse zender op 28 april in een campagne voor beëindiging van de kernproeven zal uitzenden. Vol gens de zendeling-arts, die een winnaar is van de Nobelprijs Voor de vrede, aarzelen dagbladen in Europa en de Verenigde Staten de werkeiyke gevol gen van de atoomaanvallen op Japan te melden. Schweitzer, die de brief aan een Ja panse collega heeft gezonden omdat „Japan het enige land is dat van atoombomaanvallen te lijden heeft ge had", verzocht alle atoomwapenbezit- sussen, op bureaux voor huwelijksmoei-1 tende landen ten spoedigste de kern- lijkheden en in allerlei privé-gesprek- ken, zij kunnen niet met een passe-par- tout beantwoord worden. Een honderd tal van dit soort vragen wordt in de studiedagen ter behandeling voorgelegd aan de volgende specialisten: dr. H. Ruygers, anthropologic; drs. J. van Hessen, sociologie; prof. H. Weterman, exegese; dr. P. J. A. M. Schoonenberg dogmatiek; dr. M. J. de Jong, kerke lijk recht; prof. dr. J. Linschoten, psy chologie; dr. Vaassen, psychiatrie; prof. J. H. A. Vermeulen, moraal. De „leerlingen" zqn priesters en le ken, die in de verschillende diocesen als docent optreden en belast zijn of zullen worden met de zorg voor het hu welijk- en gezinsapostolaat van de Ka tholieke Actie en van andere instituten. De Katholieke Actie in Nederland heeft deze dagen georganiseerd op grond van vele verzoeken van priesters en leken. Er blijkt dan ook een grote belangstelling voor deze cursus te be staan, zodat in het najaar meerdere pa rallelcursussen - georganiseerd zullen moeten worden. Ook van de zijde van de Hiërarchie blijkt de belangstelling door de aanwe zigheid van Mgr. Bekkers op de eerste cursusdag. In een korte toespraak verklaarde Mgr. Bekkers, dat het ondernemen van dit werk hem uit het hart was gegre pen. In zijn ontmoetingen met gehuw den tijdens de periode van zyn pasto raat en die met de priesters op de de kenale priesterdagen na zijn bisschops wijding had Monseigneur ervaren dat priesters en leken in brede lagen een sterke bereidheid tonen om wegen te zoeken ten einde de mensen te helpen in de angsten, noden en zorgen die voor al ook in huwelijks- en gezinsleven be staan. Hij was verheugd, dat er nu een sa menspel is tussen priesters en leken om iets te ondernemen, dat op langere termijn vruchten kan afwerpen. Mgr. Bekkers zag als een concrete noodzaak voor de toekomst de verbreding van de katholieke huwelijksbureaus wellicht tot gezinsbureaus, waar de mensen vanzelf sprekend hulp zouden vinden. De Nationale Saudi Lines, die sinds kort een geregelde lijndienst met 14- daagse afvaarten tussen de havens aan de Perzische Golf en de Rode Zee en de Middellandse Zeehavens onderhou den, zullen deze in juli a.s. uitbreiden door het bieden van geregelde afvaar ten van Hamburg, Bremen, Rotterdam, Antwerpen en Londen naar Djeddah en de bekende havens aan de Per zische Golf. proeven stop te zetten. Nu de Sovjet- Unie haar plan voor internationale ont wapening heeft ontvouwd, zouden alle betrokken landen overeen moeten ko men de kernwapens af te schaffen. Desondanks zijn Amerika en Engeland nog steeds tegen schorsing van hun proeven, die dit jaar nog op het pro gramma staan, gekant. Hoewel deze beide landen hun tevredenheid te ken nen hebben gegeven over de successen met schone bommen, is het een grote misrekening te geloven dat de gevaren van straling voorbij zijn, aldus dr. Schweitzer, die voorts schreef ervan overtuigd te zijn dat als het ooit tot een kernoorlog tussen Amerika en Rusland mocht komen, de gehele wereld daarin betrokken zal raken en dat geen land dan de overwinning zal kunnen vieren. Schweitzer noemde het tenslotte nood zakelijk een topconferentie te organise ren en deze dan tot Amerika, Engeland en Rusland te beperken. Horizontaal: 1. zacht, lief; 5. schoen makersgerei; 9. zangnoot; 10. volk; 12. kledingstuk; 14. per expresse (afk.); 15. keukengerei; 16. deel van de dag (afk.); 18. oppervlaktemaat; 20. dividend; 21. omroepvereniging; 23. landbouwwerk tuig; 24. bergplaats; 26. kruipend dier; 30. onderhoud; 33. plaats bij de Rode Zee; 34. grafische handeling; 36. Euro pese vulkaan; 37. nauwe; 38. oude vocht maat; 39. groente; 40. rivier in Duits land; 41. schriel; 43. dus (Lat.)! 45. bodemkundige; 47. historisch geschrift; 49. voorzetsel; 51. pers. voornaamw.; 52. verbond; 55. kleding" stuk; 58. landbouwwerktuig; 60. voeg woord; 61. plaats ih Zeeland; 62. stof" maat; 63. ontkenning; 65. meisjesnaam; 66. luchtstrijdkrachten (afk.); 68. meis jesnaam; 69. nauwte. 'Verticaal: -1: meisjesnaam; 2. leder?; 3. 'kracht; 4, treffende; 5. inhoudsmaat 6.Vlasbewerking; 7. meisjesnaam; 8. soort onderwijs (afk.); 9. soort drank; 11. linnen huisje;; 13. voertuig; 14. oos terse titel; 17. drank; 19. natuurverschijn sel; 22. consumptie; 23. jongensnaam; 25. spil; 27. meisjesnaam; 28. bovenaards wezen; 29 gestadig; 30. vorm van mik ken; 31. vruchten; 32. unieke; 35. treiter; 40. gelijke; 41. keuken op een schip; 42. snel wegnemen; 44. lichaamsholte; 46. onder-officier (afk.); 48. in orde (afk.); 50. gebied; 53. zijrivier van de Donau; 54. bijbelse figuur; 56. vreemde munt; 57. Duits lidwoord; 58. verharde huid; 59. dwaas; 64. rivier in Friesland; 67. selenium (afk.). Horizontaal: 1. woordenboek; 2. aflaat - anno; 3. afmattend; 4. nr. - dier - ido; 5. etser - zeis; 6. troef - hert; 7. heel - kou - ma; 8. ent - sieraad; 9. japon - rad; 10. moeras - tele; 11. st. - énkels. Verticaal: 1. waan - Theems;' 2. offre ren - O.T.; 3. olm - toetje; 4. raadsel - are; 5. datief - span; 6. etter - kiosk; 7. er - hoen; 8. ban - zeur - T.L.; 9. ondier - Ares; 10. en - ditmaal; 11. kolos - adder. De 43-jarige bedrijfsleider van een landbouwbedrijf aan de Vliegtuigweg bij Nagele in de Noordoostpolder, de heer J. Vermeulen is woensdagavond bij werkzaamheden op het land dode lijk verongelukt. De man was aan het eggen, toen de door hem bestuurde tractor achterover sloeg. V. kwam er onder en moet onmiddellijk dood zijn ge weest. Het ongeluk werd kort daarna ontdekt door een zoontje dat zijn vader koffie kwam brengen. Het slachtoffer laat een vrouw en drie kinderen achter. Leden van verscheidene religieuze in stellingen en lekenorganisaties zullen binnenkort naar de Afrikaanse missie gebieden .vertrekken. Het zijn acht le den van het Karosi en vier dames van de Graal, die er gaan arbeiden, als mede twee fraters van Tilburg en drie broeders van Johannes de Deo, die op onderzoek uitgaan, welke arbeid zij er kunnen ter hand nemen. Dokter Oomen vertrekt naar Kenya om aldaar de leiding op zich te nemen van het missieziekenhuis te Mutune. Het Kardinaal van Rossum Instituut zendt acht personen naar het missiege bied van centraal-Afrika. De Kajotters, leden van het Karosi, die de kajotters- groep, welke twee jaar geleden werd uitgezonden vervangen, zullen de mis sionarissen bij het bouwen van kerken, seminaries en scholen assisteren. Een team, bestaande uit een archi tect en drie M.T.S.-ers, vestigt zich in Oeganda en zal worden belast met de leiding van de bouw van een klein-se- minarie in het bisdom Mbarara. Twee andere Kajotters zullen in het aarts bisdom Rubaga een klein-semina- rie bouwen. De laatste Kajotter zal zich aansluiten bij de werkgroep, welke reeds vorig jaar in Nyegezi (Tan ganyika) begon. 24 leken-missionaris- sen zijn deze Kajotters reeds voorge gaan sedert de oprichting, anderhalf jaar geleden van het Karosi. De Nederlandse afdeling .van de Graal van het internationale vormings centrum „De Tiltenberg in Vogelen zang zendt een équipe van vier da mes uit, onder wie mej. Donders, leid" ster van het missionerings vormingsin stituut te Ubbergen, Zij brengt tijdens haar oriëntatiereis in oost-Afrika de Graaléquipes aldaar een bezoek. Van de nieuwe groep heeft mej. Van de Ploeg reeds grote ervaring opgedaan tijdens haar missiepraktijk in Surina me. De dames van de Graal zullen zich voornamelijk wijden aan de medische, sociale- en opvoedkundige zorgen voor de vrouw, welke zij in samenwerking met de inheemse vrouwen uitoefenen. Aan boord van hetzelfde vliegtuig rei zen de superior en de missie-procura tor van de Fraters van Tilburg naar Afrika, de broeders Verrijt en Vincks. Zij zullen in het kader van de hulpver lening aan de missiegebieden door de stad Tilburg de missie in Afrika de hel pende hand bieden. Voorts reizen naar Afrika drie broe ders van St.-Johannes de Deo. Deze kleine groep zal onderzoeken of in oost- Afrika mogelijkheden aanwezig zijn, met het werk, dat de broeders in Ne derland verrichten een begin te maken. De directeur van de Raptim tenslotte, de heer B. L. F. M. Storimans, zal deze reis meemaken in verband m® de planning van de komende Raptim* vluchten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2