Nationale Reserve wordt een zuiver militair instituut Minister Cals doet intocht gezeten op een stier K.L.M.-vliegers uiten kritiek Ondankbaar Tweede-Kamerlid Peters (K. VPvreest tekort aan werfkracht bij de nieuwe organisatie Twijfel van vele kanten Zware eisen tegen kruidkundige Ongewoon ceremonieel te Delft Ter gelegenheid van de ingebruikneming van vier studentenflats Piloten blijven arbitrage aan vaarden er Herdenking Prins Willem I C.P.N. richt zich tot de P.v.d.A. Kinderbedevaart naar Lour des Beschuit met muisjes in raad van Apeldoorn VRIJDAG 25 APRIL 1958 PAGINA 3 Onder de krijgstucht Handelwijze van minister gelaakt Het woord nog aan de arbiters Voldoende tact? - Initiatief gewaardeerd Auto-industrie in V.S. j Verzoek om discriminatie op te heffen (Van onze parlementaire redacteur) Minister Staf heeft donderdag in de Tweede Kamer nadrukkelijk ver klaard, dat de nieuwe opzet van de Nationale Reserve, waaromtrent hij onlangs richtlijnen heeft bekendgemaakt, geen „uitsterfsysteem voor deze vrijwilligers-organisatie betekent. De minister wil er juist een echt militair Instrument van maken. De heer J. Peters (K.V.P.) die de minister hier over interpelleerde, was dankbaar voor deze positieve mededeling, maar Wees op de noodzaak om de werving van de vrijwilligers niet te vergeten. Volgens hem is het nationaal instituut Steun Wettig Gezag daarvoor absoluut onmisbaar. Op dit punt kwam minister Staf hem niet tegemoet. Integendeel, hij heeft duidelijk te kennen gegeven dat hij vreest dat het in stand houden van Steun Wettig Gezag alleen voor de werving zou be tekenen dat taken dubbel worden verricht. Ook voor extra voorzieningen wilde ir. Staf niets meer weten, nu de Nationale Reserve nieuwe stijl een echte militaire organisatie wordt. Het zou volgens hem onbillijk zijn als men Vrijwilligheid extra zou gaan honoreren boven dienstplicht. Wel kunnen de vrijwilligers rekenen op alle normale honorering en extra toelagen Voor kostwinning enz. die de normale militair krijgt. De minister heeft toegezegd, dat de nieuwe opdracht aan de vrijwilligers, die h(j onlangs heeft omschreven met eenvoudige bewakingstaken" geens zins bestaat uit het verrichten van ..klusjes", zoals de heer Peters vrees de. In een van zijn vragen had het Kamerlid het vermoeden uitgespro ken dat er niet voldoende wilskracht van de nieuwe organisatie meer zou bitgaan vooral omdat de leden zo wei- ning meer omhanden hebben. Dit te meer nu de concretisering van het nieuwe werk in handen is gesteld van de territoriale commandanten. De minister antwoordde, dat hij bij de Nationale Reserve nieuwe stijl vooral denkt aan gewezen dienstplichtigen, die bijzondere diensten kunnen ver richten als specialisten. Hij ziet deze taak helemaal niet als zo onbelangrijk. De krijgstucht zal op alle vrijwilligers normaal worden toegepast. Wanneer zij in militair verband komen, is er geen enkele reden dat niet te doen. Het is zelfs veel beter voor de betrokkenen. Allereerst moet worden gezorgd voor goede pelotons en voor goede groeps commandanten. Hij vond het minder aan te bevelen dat de vrijwilligers apar te secties zouden vormen onder de ter ritoriale commandanten. Hoewel ir. Staf enige malen herhaal de: ..Wij zjjn er nu zeker van, dat de territoriale commandanten er wat van eaan maken", bleek de Kamer lang niet Gerustgesteld, dat het Instituut in zijn nieuwe vorm levensvatbaar zal zpn. De interpellatie had een uitgesproken informatief karakter. Het leek wel als of men om een of andere reden de zaak niet met een motie scherp durfde "vm 'alle kanten kwam niettemin twij fel oDzetten. De heer Fens (K.V.P.) vroeg de minister, watn^ptnV« kreeg wacht an de nieuwe opzet. Hu kreeg een ontwijkend antwoord: „Men verze kert mij dat er belangstelling voor is ,,U zult er geen mensen voor vin den", repliceerde de heer Fens. De heer Vermeer wond dat de om schrijving eenvoudige bewakingstaken erop wijst dat de minister zelf nog niet precies weet wat de taak voorde Na tionale Reserve zal worden. Hij vrees de met de heer Peters, dat de volks weerbaarheid een gevaarlijke knauw gaat krijgen en had liever van hem ge wild dat hij dan maar gezegd had, dat de hele organisatie radicaal moest wor den afgeschaft. Het lijkt er volgens de socialistische spreker meer op dat nu een organisatie wordt opgebouwd, waar bij tegelijk wordt gedacht: ze moet er uit. tionale Reserve verre van overtuigd wa ren. Hij vond dat het gehele begrip volksweerbaarheid, waar de interpel- lant met verve over gesproken heeft, heel anders is. Daarbii denkt de heer Cal- meyer niet aan de vrijwilligers maar aan iedere man of vrouw in Nederland wanneer ons land in gevaar zou ko men. Hij was van oordeel dat het be roep dat de regering in 1948 na de overrompeling van Tsjechoslowakije op ons volk heeft gedaan, onvoldoende be antwoord is en dat daardoor de Natio nale Reserve geen bloeiend instituut geworden. De heer Peters had juist op de waar de van de vrijwilligers Revvezen uit het oogpunt van volksweerbaarheid. Dit w as hem in de oorlogstijd wel duidelijk ge worden. Hij herinnerde eraan hoe een kleine groep in het zuiden van het land bij het Von Rnndstedt-offensief in de Kerstdagen 1944 eens op een zeer be langrijk strategisch punt een drievou dige overmacht van Duitsers heeft te gengehouden. Minister Staf heeft de heer Peters verzekerd dat hij de bevordering* van de volksweerbaarheid wel degelijk ziet als een integrerend deel van zijn verantwoordelijkheid voor de opbouw van een goed militair apparaat. Hjj liet zich ontvallen, dat men hem nu voor de zoveelste keer over de Na tionale Reserve ter verantwoording had geroepen. ,.De artillerieinrichtingen en de Nationale Reserve zjjn twee pro blemen, waarmee de Kamer mij nu al zeven jaren lang, zolang ik minis ter ben, blijft kwellen. Steeds heb ik aangetoond dat ook andere ministers daarvoor verantwoordelijkheid dragen." Ir. Staf doelde op de verantwoorde lijkheid voor Steun Wettig Gezag, die voor een deel ook bij de minister van binnenlandse zaken berust. Hij kon zich echter niet onttrekken aan de plicht de Kamer, voor zover het hem zelf al dui delijk voor ogen staat, in te lichten over de plannen met de vrijwilligers. Onlangs heeft hij in antwoord op schriftelijke vragen reeds de hoofdlijnen van zijn beleid te dien aanzien uiteengezet. De minister van binnenlandse zaken heeft een nota over de voorstellen van de staatscommissie pensioenwetgeving in voorbereiding, welke nota is bestemd voor de ministerraad. De minister over weegt of daarbij aan de wachttijdenre geling en aan het generaal pardon voorrang zou kunnen worden verleend aangezien deze punten een zo snel mo gelijke afhandeling vereisen. "ÏW"v? I siÉSM Een wonderlijke wijze van vervoer ge bruikte minister mr. J. M. L. Th. Ca Is donderdagmiddag in Delft, toen hij zich van de openbare weg naar een blok studentenflats begaf om dat officieel te openen. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen beklom on vervaard een karbouwstier, welke de opgetogen studenten ter beschikking hadden gekregen van een circus, dat in Delft voorstellingen geeft. De officier van justitie heeft voor het kantongerecht te Apeldoorn een reeks van straffen geëist tegen een kruidkun dige uit Apeldoorn. Inzake twee feiten, die betrekking hadden op correspondentie over een huidziekte en het toesturen van medi cijnen, werd twee maanden hechtenis geëist, waarvan één maand niet ten uitvoer zal worden gelegd na een proef tijd van twee jaar. Voor de overige dertien feiten die de man ten laste waren gelegd en waar voor eveneens wettig en overtuigend het onbevoegd uitoefenen der genees kunst bewezen werd geacht, werd per feit een boete van 1.000.-, subs, veer tien dagen hechtenis geëist. De officier herinnerde eraan, dat dit de derde keer is. dat verdachte voor het onbe voegd uitoefenen der geneeskunst te recht staat, dit keer binnen twee jaar na zijn laatste veroordeling. De kantonrechter zal 8 mei schfifte- lijk vonnis wijzen. (Vervolg van pagina 1) peljjk bureau van de K.A.B., waarin kritiek zou worden geleverd op het rap port-Tinbergen, mede door prof. Tinber gen zou worden ondertekend. De beslis sing van de minister, aldus de verkla ring, „negeert ten enenmale het weten schappelijke commentaar en de gefun deerde kritiek, die door de twee onaf hankelijke deskundigen is gegeven en bevat verder bepaalde foutjes van re kenkundige en van principiële aard. Het oordeel van de minister (een ach terstand van slechts vijf procent) gaat blijkbaar uit van een commentaar van de zijde van de K.L.M.-directie op het Haccoü-Coppesrapport, dit, terwijl geen van beide partijen in dit geschil het recht had zulk een commentaar b(j de minister in te dienen. De vliegers zijn van mening, dat deze handelwijze van de minister moreel onjuist en juridisch betwistbaar is, maar de vliegers willen dit niet zien als een hindernis inzake een aanvaarding van het oordeel van de minister betreffende het salaris-ni veau van 1956." „Het volledig voorbijgaan van de mi nister van sociale zaken van de argu menten, die naar voren zijn gebracht door experts "van een kaliber als prof. Haccoü en drs. Coppes, kan slechts aanleiding geven tot grote ongerust heid", zo wordt verder in de verklaring gezegd. En de vliegers brengen daarbij tevens naar voren, dat prof. Tinbergen slechts zijn naam zou hebben gehecht aan het omstreden rapport, dat in wer kelijkheid grotendeels zou zijn samenge steld door het Nederlands Economisch Instituut, dat daarbij veelvuldig fouten zou hebben gemaakt. Het deelnemen van prof. Tinbergen in het laatste sta dium zou het rapport niet essentieel hebben kunnen wijzigen. „Zjjn gezag hebbende naam leidde er echter toe dit document als het resultaat van een eer lijk en wetenschappelijk onderzoek te beschouwen, hetgeen het niet is", aldus de verklaring van de K.L.M.-vliegers. De woordvoerders van het bestuur van de vliegersorganisatie deelden voorts mee, dat prof. Tinbergen 11 april minister Suurhoff in een brief heeft me degedeeld, dat de minister bij zijn oor deel over de salarisachterstand van de K.L.M.-vliegers enkele vergissingen heeft begaan. Op 21 april heeft de mi nister vervolgens een schrijven gericht aan de K.L.M.-directie en aan de vlie gers, waarin werd verklaard dat de mo gelijkheid niet uitgesloten is te achten, dat het oordeel van de minister wellicht niet geheel juist is geïnterpreteerd. De minister zou opnieuw de zaak bestude ren en eventueel zijn oordeel in enkele details wijzigen. Donderdagmiddag heeft de minister van O.K. en W. Z. Exc. mr. J. M. L. Th. Cals aan de Maria Duijstlaan en de Oudraadtweg te Delft met enkele forse verfstreken de laatste hand ge legd aan de vier aldaar gereed geko men studentenflats en deze officieel in gebruik gesteld. De intocht jan de minister was van een zeer ongebruikelijk ceremonieel en had een bijzonder spectaculair verloop: aan de ingang van het terrein, waar op het complex is opgetrokken stond niet alleen de commissie van ont vangst, maar ook een door vier Spaan se arenaknechten in toom gehouden 'buffelstier van het in Delft optredende Circo Espanol. Minister Cals, die naar zijn zeggen Spaanse voorouders heeft gehad, stel de dit speelse trekje van het protocol op prijs, besteeg de zware stier zonder Advertentie De heer Roosjen (A.R.) vreesde, dat de territoriale commandanten niet de tact zullen opbrengen, met vrijwilligers om te gaan zoals dat moet. Zij zullen dit alleen kunnen, wanneer hun mede werkers in het kader hiermede de no dige ervaring hebben opgedaan. De heer Calmeyer (C.H.) behoorde tot de genen die van o« v.-.arde van de Na- Advertentie ÊB'ÉP'®SruS».\'' '.••Sisli/fiei 'Wiufrtri'. r-tr.i •.BfctKBÏ-KC-FN - brie van de Leyt.se Toebackxsuygehrs in actie. Tussen ons en de sigaret is het uit, sinds gisteren. En wij zjjn er van overtuigd dat velen, indien ze de ,,We- reldpijprookdag 1958" hadden meege maakt, er op dit moment precies zo over zouden denken. De sigaret be houdt nu eenmaal, ook als ze met over leg zou worden gerookt, haar vluchtig om niet te zeggen jachtig karakter, terwijl men (van hoe goeden huize ze ook mogen zjjn) beslist niet ongestraft de hele dag sigaren kan roken. Met een pijpje echter kan men urenlang zoet zijn. zonder er nu direct schade lijke gevolgen van te ondervinden, ter wijl er bovendien aan een piip zo veel te frunniken valt. Hij moet eens schoongemaakt worden, nietwaar, of een beetje ijgestopt, of afgekoeld, of opnieuw aangestoken. Het lijken, zo op het eerste gezicht, wat klungelige karweitjes, maar met z'n alle heb ben ze een buitengewoon kalmerende uitwerking op de mens. Waar een pijp wordt gerookt, neemt men ook de tpd voor een overpeinzing, of voor het luis teren naar wat een ander te vertellen heeft. Het is niet de bedoeling geweest om zoveel mogelijk pijpen te roken, toen de Purmerendse pijprokers, nu zeven jaar geleden, hun „Gesellighe Damp kring" oprichtten. „In het pijproken zit iets van vrede, vriendschap en ver trouwen", zoals de burgemeester van Purmerend, mr. R. Kooiman zelf overigens een niet-roker het donder dagmorgen uitdrukte. En het is in de eerste plaats het streven van De Ge sellighe Dampkring, deze drie deug den in de wereld te helpen bevorde ren. Daartoe heeft men, vijf jaar ge leden voor het eerst, de jaarlijkse Wereldpijprookdag ingesteld, en om nu op passende wijze het eerste lus trum te vieren, had men alle Neder landse universiteiten en hogescholen uitgenodigd, een delegatie van vuf man te sturen, die met elkaar zouden kampen om het studentenkampioen schap pijproken. Nu, het merendeel was gekomen. Utrecht niet, en Am sterdam ook niet, merkwaardigerwijs, evenmin als Tilburg en Wageningen. Maar stemming was er toch wel, en de rest dampte voor twee. Er waren dus studenten, gewone, en ook hele mooie. De Nijmegenaars waren een béétje mooi, met hun rood-fluwelen baretten op, de Leldenaars bijzonder fraai in hun kleurige zijden vesten. pandjesjas en streepjesbroek, slob kousen, puntboord en sierlijk-gestrik- te dassen. Ze maakten deel uit van De Leytse Toebackxsuyghers (hèhè) een college waarvan ene Hendrik Wy- lant omstreeks 1878 de oprichter is geweest. Het werd een fraaie wedstrijd; men had de heren studenten een week te voren een speciaal voor deze wed strijd vervaardigde Bruyère-pijp thuis gestuurd, die dus vóór de strijd nog wat kon worden ingerookt. Deze pijp moest, op een afgesproken teken, ge stopt worden met 2,5 gram beste Ame rikaanse tabak; een tweede sein, en het dampen kon beginnen. Na een uur tje bleek, dat de Groningers niet voor niets zo vroeg hun bed uit waren ge komen; met 66,8 'minuten won de heer R Bijlstra uit Groningen 't kampioen schap. Ook de heer d'Engelbronner, die als een na laatste zijn vuurtje brandende wist te houden, was uit Groningen afkomstig, zodat de deel nemers uit het noorden ook met de groepsprijs gingen strijken. Rotter dam werd tweede, Delft derde, Nij megen vierde, Leiden vijf en Eindho ven 't jongste kind, per slot van rekening zesde. Opa Klijzing kon niet van de partij zijn, zo werd van de zijde van het be stuur medegedeeld. En toen Delft voorstelde om hem te gaan halen, meende men toch verstandig te doen door de bejaarde kampioen niet in z'n rust te storen. Wie schetst dus de vreugde, toen Opa even later in eigen persoon in de deuropening verscheen, vastbesloten zijn pijpje mee te smo ren? Hij deed er deze keer maar vijf envijftig minuten over, wat korter dus dan de heer Bijlstra, die tussen haak jes ook het Duitse record heeft doen sneuvelen. Hier staat tegenover, dat opa Klijzing eergisteren een tijd maak te van 95 minuten, wat nog altijd een zeer bijzondere prestatie mag worden genoemd. De aanwezige journalisten hoefden intussen ook niet stil te zitten. Of eigenlijk wel, maar ook zij hielden een onderlinge wedstrijd die uitliep op een overwinning voor de heer Van Duuren van het Haags Dagblad, een gere nommeerd pijproker, aan wie de por seleinen wisselpijp zeker toekwam. Burgemeester Boekhorst van Broek in Waterland, die als voorzitter van de jury optrad leidde de wedstrijd met wijs inzicht, en met een klem grapje nu en dan. Nietwaar, als iemand ineens een levensgroot bord met „verboden te roken" te voorschijn tovert, dan dóét dat het wel, op het hoogtepunt van een pijprokerswed- strijd. Ook de burgemeester van Purmer end werd in het zonnetje gezet. On danks zijn niet-roker zijn hebben de leden van de Gesellighe Dampkring in hem zo'n geestverwant gevonden, dat ze niet hebben geaarzeld hem het ere-voorzitterschap van de vereniging te verlenen. Onder Pickwickiaans bra- vo-geroep werden hem de versierselen opgespeld. En is met deze daad niet het beste bewijs geleverd, dat het de echte pijprokers beslist' niet alleen om hun pijpje te doen is? enige aarzeling en na een ovationeel applaus voor deze sportieve geste, reed hij terwijl hem uit honderden kelen het lied van de toreador uit Carmen werd toegezongen niet veel statie naar de ingang van een der flatgebou wen. De buffel blijkbaar diep onder de in druk van het gewichtige personaadje, hield zich ondanks gezang, gefluit en zweepgeknal opmerkelijk rustig, doch nauwelijks was hij van zijn ministeriële last ontheven of hij gaf er met een on heilspellend gebrom de brui aan. Di verse gasten konden nog maar juist op tijd opzij springen, toen het nerveus ge worden dier, zijn vier bewakers mee sleurend, door de uitgang naar buiten stormde, waar hij in een der aangren zende straten tenslotte weer bedwongen kon worden. Na dit emotioneel en Spaans begin, werd in een der souterrains het een en ander uit de doeken gedaan om trent het totstandkomen van de stu dentenflats. Wethouder P. C. Elfferich gaf een overzicht van de wordingsge schiedenis en stipte daarbij aan, dat het geschenk van de gemeente Delft be staat in het geven van een toeslag van 5 op de kamerhuur voor een maand. Per jaar betekent dit een be drag van 13.000 dat betaald zal wor den tot de afschrijving op de bouwkos ten van dien aard is, dat elke flat zich verder van de binnenkomende huren kan bedruipen. Minister Cals had grote waardering voor het Delftse initiatief, dat met zo veel voortvarendheid is gerealiseerd en dat de regering een weg heeft uitgestip peld, waarlangs ook elders kan wor den gewerkt. Deze opzet is uniek voor Nederland en na Delft volgen nu Lei den en Nijmegen, die eveneens gehol pen moeten worden. Het enige grote probleem, nu een goede vorm gevonden is, is de financiering. Naar schatting zijn er momenteel 30.000 studenten, maar in 1970 zullen er naar alle waar schijnlijkheid 60.000 zijn. Dit brengt mee, dat er dan minstens 15.000 stu dentenkamers voor rekening van het Rijk zullen komen als tenminste het be drijfsleven en particulieren de andere 15.000 voor hun rekening nemen op fif ty fiftybasis. In flatbouw kost een studentenka mer gemiddeld 5000 en dat bete kent dus, dat er in dit soort bouw in de komende jaren een bedrag van 75 miljoen gulden geïnvesteeerd. zou moeten worden. De thans in gebruik genomen flats bestaan uit vier verdiepingen en elke woonlaag is bestemd voor een gemeenschap van achttien personen. Deze gemeenschap stelt zelf een oudste aan, die met de oudsten der andere woonlagen in overleg kan treden omtrent belangrijke aangelegenheden van orde of anderszins. Zij zijn het ook, die eventueel bij de stu dentbeheerder van de flat om raad en bijstand kunnen vragen, terwjjl er bo vendien nog een eerste beheerder is, die fungeert als tussenpersoon tussen de Stichting, welke de exploitatie voert en de studenten. De Stichting bemoeit zich overigens zo weinig mogelijk met het beheer en op deze wijze worden de studenten zelf dus volledig verantwoor delijk gesteld voor de gang van zaken in hun eigen rayon. Dit beheersysteem, dat voor het eerst in deze vorm hier te lande wordt toegepast, heeft voor wat de afgelopen vier maanden betreft tot zeer bevredi gende resultaten geleid. Na de toespraken van de waarn. pres cur. der T.H. ir. G. Maris; prof. O. Bottema rector magnificus der T.H prof Berghoeff, voorz. van de landelijke Stichting huisvesting studenten, prof. Heringa namens de Centrale Huisves ting en diverse andere sprekers droeg burgemeester D. de Loor van Delft de gebouwen over aan de S.H.S. waarna de talrijke genodigden het gebouw be zichtigden. De kamers, die bijzonder licht zijn en met goede smaak zijn gestoffeerd, doen een prijs van 23,26 per maand, waar nog 22 bijkomt voor licht, ver warming en het schoonhouden. Met het gereed komen van de flats beschikt de Studenten Huisvesting te Delft thans over 1800 kamers. Rest nog te vermelden, dat in de thans in gebruik genomen flats 284 stu denten gehuisvest werden, en dat de to tale bouw, welke onder leiding van ar chitect ir. J. Galis werd uitgevoerd, in totaal 2.300.000 gekost heeft. Volgens Automotive News zal de produktie van personenauto's in de Verenigde Staten in de lopende week dalen tot naar raming 59.814 stuks. Dit is het laagste produktiepeil dat de Amerikaanse auto-industrie af gezien van de perioden, waarin werd overgeschakeld op nieuwe modellen of waarin werd gestaakt sedert onge veer zes jaar heeft bereikt. De indus trie werkt thans op ongeveer 32 pet van haar capaciteit. eD vorige week bedroeg de produktie van perso nenauto's 73.217 stuks en in de over eenkomstige week van het vorige jaar werden er 123.633 personenauto's ver vaardigd. Verleden jaar is een vooroorlogse traditie, de herdenking van de geboortedag van Prins Willem de Zwijger met een kranslegging aan de voet van het ruiterstand beeld op het Noordeinde in Den Haag, in ere hersteld. Ook dit jaar vond de kranslegging, die is georganiseerd door de afdeling Den Haag van het Nederlandse veteranenlegioen, plaats. De C.P.N. heeft zo deelt zjj mede een schrijven gericht aan het dage lijks bestuur van de P.v.d.A., waarin zij haar mening voorlegt met betrek king tot „enkele van de dringendste vraagstukken van deze tijd": werk loosheid, woningbouw en aanleg in ons land van raketbases. Na in het kort de opvattingen en ge dragingen van de rechtse politieke par tijen te hebben aangeroerd richt de C.P.N. zich rechtstreeks tot het P.v.d.A.- bestuur. Het zegt o.a.: „De krachten van het behoud sluiten zich nauwer aaneen en pogen zich nog meer dan tot dusver te doen gelden bij het bepalen van het regeringsbeleid. Maar wat stelt gij hier tegenover? Gp volhardt in een onvruchtbaar anti- communisme". Gepoogd wordt de discriminatie van de communisten op te heffen, de com munisten in wethoudersfuncties en raadscommissies te aanvaarden en één Ipn te trekken door P.v.d.A. en C.P.N voor een zo vruchtbaar mogelijke be. nartiging van de belangen der bevoL kmg door de gemeenten. De gebeden en gedachten van een enorm thuisfront vergezellen de zesde kinderbedevaart, welke met ruim 200 zieke kinderen, 1500 katholieke arbei dersvrouwen en nog 300 andere pel grims vandaag onder de hoede van de centrale reiskas der K.A.B. met de wit te, rode, gele en groene trein naar Lourdes is vertrokken. Tienduizenden arbeidersvrouwen en schoolkinderen hebben met de 2000 pelgrims mee ge- bede^ in de voorbereidende novene voor deze bedevaart, welke de Vervolgde Kerk tot bijzondere intentie heeft. Hon derden schoolkinderen zonden hun ge bedsintenties, hun goede wensen in brieven en tekeningen met de 212 zieke kinderen mee. Ai hun intenties zullen aan de voet van het genadebeeld wor den neergelegd. Maandag 28 april hou den alle K.A.V.-afdelingen in Nederland een Lourdesdag. De patiëntjes worden gedurende de reis en hun verblijf door een uitgebrei de staf van medici en verpleegsters verzorgd. De algemene leiding hiervan berust bij dr. J. M. Beckers uit. Npme- gen, die geassisteerd wordt door vier artsen. De verpleging berust bU^ Tijdens de donderdag gehouden ver gadering van de raad van Apel doorn is een „verlate" herdenking gehouden van de aangifte van de honderdduizendste Apeldoorner. In de vorige vergadering had het col lege van B. en W. met geen woord gerept over dit voor de stad zo be langrijke feit. De fracties in de raad vonden dit toch wel enigszins pijn lijk. Daardoor kon het gebeuren, dat donderdag de fractievoorzitter van de V.V.D., de heer A. Willering, burgemeester mr. A. L. des Tombe verzocht de vergadering even te schorsen. Toen de burgemeester aan dit verzoek gevolg had gegeven, verlieten de voorzitters van de frac ties de raadzaal. Zij keerden even later terug met bladen, waarop be schuiten met muisjes hoog waren opgetast. Manfreda van het H. Bloed uit hoven, die geholpen wordt door 24 ver pleegsters, 10 kinderverzorgsters, o s zinshulpen en 24 brancardiers. Verant woordelijk voor de geestelijke le van de bedevaartgangers is de zeei eerw. heer A. J. M.KimmehterwOl de geestelijke verzorging derkindere is toevertrouwd aan 9'!.1r Adams uit Heerlen, aalmoezenier van de Arbeid. Bij de behandeling van de begroting van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds is de Eerste Kamer krach tig van leer getrokken tegen de orga nisatie van dit fonds, dat met grote tekorten werkt. Daarbij is geput uit een rapport dat voor degenen die deze organisatie in handen hebben, vernie tigend moet worden geacht. Onlangs heeft de directeur van de Pensioen raad aangetoond dat de verwijten ver keerd gericht waren. Niet de organi- tie moet in discussie komen, maar de wijze waarop de regering met het pensioenfonds omspringt. Ook, minis ter Struycken heeft in de Kamer de Pensioenraad verdedig a en laten uit komen dat de regering wel degelijk verwijten heeft te incasseren. De mi nister zei letterlijk dat zij met krach tig genoeg is opgetreden. Nu is dezer dagen bericht, dat de wiskundig adviseur van het Pen sioenfonds is voorgedrage.. voor ont slag. De reden is duidelijk. Deze ad viseur heeft meegewerkt aan het rap port, dat door de directeur van de Pensioenraad onbillijk wordt geacht. Is dat niet een beetje ondankbaar tegenover een man, wiens rapport al thans de verdiensten heeft gehad, ae aandacht te vestigen op fouten van ae regering? De wiskundig adviseur en de anderen, die aan het rapport hebben medegewerkt, hebben althans bereikt dat nu de schijnwerper fel ler dan ooit is gericht op de grote tekorten van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Hierover zou de mi nister van Financiën nog beter aan zijn ambtgenoot van Binnenlandse Zaken de Eerste Kamer hebben kun nen inlichten. Hij was bij de behan deling van deze kwestie echter met aanwezig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3