Noordhollandse duinen ideaal voor de naar frisse lucht snakkende stadsmens Unilever besteedde ruim 880.000.000 aan reclame in 1957 Ontslag voor adjudant van politie te Gulpen Daders van de overval te Voerendaal op een bejaard echtpaar gearresteerd Twee van de drie verdachten leggen bekentenis af Enorme olie-brand in Amerika Uitroeiing van de konijnen bittere noodzaak Vrouw met mes gestoken; meisjes lastig gevallen Herdenking van de conferentie te Bandung Kampeerterrein Bakkum reeds door eerste kampeerders bezet Reclamekosten openen echter ook weer de weg voor besparingen Grote brand in een Amerikaanse olie-opslagplaats Raadsman: „Een droevige en pijnlijke geschiedenis" uV VRIJDAG 25 APRIL 1958 PAGINA 7 Zes jaar geëist tegen hulparbeider FOTOGRAFEREN? vraag AGFA films niets! Schade bedraagt reeds enige miljoenen dollars Geen audiëntie Zeven gulden te veel gedeclareerd Vier landen en de „Expo" Valkenburg- Ho ut hem yin Benoeming bisdom Haarlem Televi Philips Nijmegen breidt gestadig uit De rijkspolitie heeft in samenwerking met de gemeentepolitie van Hoens- broek en Heerlen drie mannen gearresteerd, die er van worden verdacht zaterdagavond 29 maart een overval te hebben gepleegd op het bejaarde echtpaar Verheggen in het Zuidlimburgse dorp Voerendaal, waarbij de buit bestond uit een bedrag van ongeveer drieduizend gulden. Het zijn een 62-jarige inwoner van Heerlen, een 43-jarige ingezetene van Hoensbroek en een 36-jarige Heerlenaar. De twee laatsten hebben bekend de overval te hebben gepleegd. Stuifkrater in de Noordhollandse duinen. (Van onze speciale verslaggever) Het kampeerterrein te Bakkum is uit zijn winterslaap ontwaakt. De eerste kampeerders uit Amster- am hebben reeds bezit genomen van - bouten huisjes en kleumen een beet- i '"Weiijk bijeen. Het zonnetje wil r® 'natste dagen wel eens lekker zijn, ».r f'e avonden zijn nog fris, te fris "ollieht om nu reeds met vrouw en kinderen het zomerbivak in de duinen °P te slaan. Dat de voorlopers van het grote leger kampeerders nu toch reeds gekomen zijn. laat zich eenvoudig ver klaren. De stadsmens heeft er steeds meer behoefte aan, de drukte te ont vluchten, de vrijheid om zich heen te hebben, een beetje van de natuur te genieten. Daarom trekt de Amster dammer nu reeds naar Bakkum en heeft hij de dagelijkse reis naar zijn Werk er voor over. Het is er nu nog rustig, maar elke week komen er ge zinnen bij en wanneer het eenmaal vol op zomer is, zullen op het grote kam peerterrein, evenals verleden jaar, dertienhonderd huisjes staan, bevolkt niet ruim achtduizend mensen, die rust, vrijheid en natuur zoeken. Het is een veelbetekenend verschijn sel in deze tijd, de behoefte aan ont spanning in de vrije natuur. De bevol king breidt zich uit, steeds meer men sen klitten samen in de steenwoestij nen, die wij steden noemen, en in de uitstulpende dorpen. Industrie en me- De eerste, een zakenrelatie van het j echtpaar, zou het tweetal op de hoogte hebben gesteld van de situatie ter plaat se. De Hoensbroekenaar is reeds meer malen met de justitie in aanraking ge weest. Destijds werd hij wegens dood slag tot een langdurige gevangenisstraf veroordeeld. Het drietal zal dezer dagen aan de officier van justitie te Maas tricht worden voorgeleid De overval op de beide echtelieden heeft destijds grote opschudding ver wekt in het anders zo rustige kastelen dorpje Voerendaal. In de avond van 29 maart tegen neg'en uur vervoegden zich twee mannen, de Hoensbroekenaar en de jongste Heerlenaar, bij de woning van het echtpaar Verheggen Toen zij op de vraag of de knecht thuis was, een ontkennend antwoord kregen, zei een van hen: We komen van de recherche en moeten hier huiszoeking doen. Hun optreden was zo zelfverzekerd, dat het echtpaar het tweetal binnenliet. Zij doorzochten de gehele benedenwoning, Geurende kamperfoelie behoort tot de gevarieerde flora van het duinlandschap.. De officier bij de Rotterdamse recht bank heeft zes jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen een 29-jarige hulparbeider aldaar. Deze was ten las te gelegd dat hij 10 februari in het Kra- lingse bos een bij een auto staande vrouw met een mes in de linkerzijde van het bovenlichaam had gestoken. Hij had haar de weg gevraagd en plot seling toegestoken. Waarom, kon hij voor de rechtbank niet zeggen. Voorts zou de man in de periode van 5 decem ber 1957 tot 16 februari 1958 van ver schillende meisjes op straat handtasjes afgepakt hebben. Ook was hem een po ging tot aanranding ten laste gelegd. Als minderjarige bleek deze jongeman al eens ter beschikking van de rege ring gesteld te zijn wegens dergelijke misdrijven. Hij werd verminderd toere keningsvatbaar genoemd. De verdedi ger, mr. G. J. Hattum, zag hem als een patiënt en vroeg de rechtbank hem te laten onderzoeken in Utrecht. Uitspraak 8 mei. doch schenen niets van hun gading te vinden. Een van hen had het echtpaar toen gesommeerd voor te gaan naar de bovenverdieping. Pas toen hadden de echtelieden argwaan gekregen. Hier vonden de twee overvallers een kist, waarin zich een bedrag van ongeveer drie duizend gulden bevond. Met mede neming hiervan zijn zij verdwenen. Het echtpaar kon de politie slechts een vaag signalement van de overvallers verstrek ken. In een toespraak voor een bij eenkomst, welke in Djakarta werd ge houden ter herdenking van het feit, dat drie jaar geleden in Bandung de A.A.- conferentie werd gehouden, heeft de chef-staf van het leger, generaal-ma- joor Nasution, verklaard, dat de opstan delingen in Midden-Sumatra ongeveer 2.000 stuks wapens uit het buitenland hebben gekregen, aldus meldt Reuter. „Het buitenland voorzag de opstande lingen van moderne wapens," aldus Na sution in zijn rede, die door radio Dja karta werd uitgezonden. „Wij hebben twee jaar lang vergeefs om buitenland se wapens gevraagd. Dit is een voor beeld van koloniale invloed. De Neder landers hebben van de huidige crisis in Indonesië gebruik gemaakt om hun ko loniale heerschappij in West-Irian te verstevigen," aldus de generaal. Nasu tion zei nog, dat het Nederlandse kolo nialisme nog zijn sporen achterlaat. Ne derlandse kolonialen hadden de opstan delingen van de Darul Islam van wapens voorzien en instructeurs gezon den. De strijd tegen de opstandelingen op Sumatra en de Permesta in Noord- Celebes is in feite ook een anti-kolonia listische strijd, omdat de opstandelingen en de revolutionaire regering met bui tenlandse steun de nationale revolutie van 1945 ondermijnen. Ook president Soekarno voerde het woord. „De mensheid bevindt zich tus sen twee werelden," aldus de president. „De eerste is een stervende wereld, en de tweede wacht op haar geboorte. De eerste is de wereld van het kolonialis me en de tweede is een wereld waarin geen kolonialisme meer bestaat." Een beeld van de enorme brand, welke sinds woensdagavond, na een explosie, in de olie-opslagplaats woedt van de maatschappij Esso Standard te New Port News in de Amerikaanse staat Virginia. De brand, welke door meer dan twee honderd brandweerlieden wordt bestreden, heeft eeeds tweeëntwintig opslagtanks vernield en verscheidene miljoenen dollars schade aangericht. (Telefoto). chanisatie dringen op. Nieuwe wegen en andere openbare voorzieningen hemen steeds meer cultuurgrond tus sen de bevolkingscentra in beslag. La waai en luchtverontreiniging nemen toe. De mensen vluchten naar buiten. Deze vlucht noodzaakt tot vrijheids beperking. Nederland moet zuinig omspringen met wat ons nog aan re creatieruimte rest. Wanneer de naar frisse lucht snakkende stadsmens zijn gang mocht gaan, zou het met de laat ste resten natuurschoon spoedig ge daan zijn. Daarom moet zelfs met dankbaarheid aanvaard worden, dat een groot deel van de Noordhol landse duinen geen onbeperkte vrij heid biedt aan de recreatie-zoekende stedeling. De duinterreinen van het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noord-Holland, die zich uitstrekken van Wijk aan Zee tot Egmond en van Het Woud tot voorbij Bergen aan Zee, zijn slechts toegankelijk voor wie een kaartje koopt en op de paden wil blij ven. Niet alleen moet dit waterwin gebied worden beschermd tegen ver ontreiniging, maar bovendien tegen be schadiging van wat er groeit in grote verscheidenheid. De duinflora is bij zonder gevoelig en wanneer het publiek zijn gang mocht gaan, zou er spoedig Advertentie de olie-opslagplaats van de maat- !fhaPPij Esso Standard te New Port "Ws in de Amerikaanse staat Virginia Xv°edt een grote brand, welke woens- agavond laat na een ontploffing uit- 'ak, aldus bericht Reuter. 200 brand weerlieder bestrijden het ■sla waardoor reeds elf van de 22 op- a-gtanks zijn verwoest. De schade be fast reeds verscheidene miljoenen ars- Er hebben zich tot dusver geen Selukken voorgedaan. leiT?gr' 7 Huibers, bisschop van Haar- verl'ene ^^ns<^ag 2" aPr" geen audiëntie ^Le bisschop van Rotterdam, mgr. M. aiL an.aen' zal woensdag 30 april geen audientie verlenen. weinig meer van overblijven dan één grote zandverstuiving. Het provinciaal duinterrein 4800 ha, tussen 1903 en 1948 van particulie ren aangekocht wordt door een jaar lijks toenemend aantal mensen be zocht; verleden jaar werden meer dan twee miljoen dagbezoeken geregistreerd van fietsers, wandelaars, kampeerders en natuurliefhebbers, die de rijke flora en fauna komen bewonderen. Voor de geïnteresseerden worden excursies ge organiseerd en provisorische tentoon stellingen ingericht. De Noordhollandse duinen zijn een waar lustoord voor botanici. Zij vinden er berken, meidoorns, vlieren, liguster en iepen, alle moeizaam geworteld in het droge zand. De blauwe bloemkaars, het kruipend zenegroen, de wilde aard bei en voor de geduldige zoeker de wilde orchidee bloeien er in be scheiden schoonheid. Klim- en slinger planten zijn er in overvloed: hegge- rank, kamperfoelie en duindoorn. De kleine muurpeper voelt zich uitstekend thuis in het duinlandschap, duinviool tjes en duinroosjes vlijen zich tegen de zonnige zuidhellingen, terwijl de noordhellingen gestoffeerd zijn met eik varens, dauwbramen en hondskruid. om maar iets te noemen. Tussen heester en plant tiert de duin fauna: zandhagedissen, bosmuizen, steenuilen, ransuilen en zilvermeeu wen. Bovendien, uiteraard, konijnen, de grote plaag van het duinlandschap. Er is de laatste tijd nogal iets te doen geweest over de konijnen in de Noordhollandse duinen; zij zouden met wrede klemmen worden gevangen. Er wordt inderdaad jacht gemaakt op deze leuke beestjes, die zich he laas zo snel voortplanten, dat men de natuur wel moet corrigeren om te voorkomen, dat de duinen vrijwel kaal zouden worden gevreten. Deze plaag dateert niet van vandaag of gisteren. Reeds in 1661 besloten de Staten van Holland, de konijnen in de nationale duinen uit te roeien. Het lukte echter niet. In de 18e eeuw verschenen twee rapporten over dit onderwerp en in 1827 werd 'een koninklijk besluit uit gevaardigd: „overeenkomstig de wil des konings" moesten de konijnen bin nen een jaar worden uitgeroeid. Ze zijn er nog en ze zullen er wel blijven. De twaalf jachtopzieners van de Provinciale Duinterreinen, die ieder 400 ha voor hun rekening moeten nemen, werken met klemmen, licht bakken en fretten. In 1954 leverde de jacht meer dan twintigduizend konijnen op. De myxomatose roeide nadien de konijnenstand vrijwel uit, echter niet helemaal. In 1956 kregen de jachtopzie ners slechts 1700 konijnen te pakken, in 1957 echter reeds 3500; het aantal stijgt dus weer, reden waarom de uit roeiing voortgaat. De directeur van het provinciaal be drijf, ir. S. Kramer, verzekerde ons ech ter nadrukkelijk, dat men slechts door het ministerie goedgekeurde klemmen gebruikt en dat er geen betere be staan; er is geen sprake van nodeloze dierenmishandeling, wel van een betreu renswaardige noodzakelijkheid. Behalve de eigen aanplant in de duinen bedrei gen de konijnen ook de aangrenzende land- en tuinbouwgrondende provincie is daarom verplicht, de konijnenplaag met wettige middelen doelmatig te be strijden. Vooral de aanplant van bomen zou zon der uitroeiing van de konijnenstand on mogelijk zijn geworden. Nu vindt men echter in de Noordhollandse duinen prachtige aanplantingen, o.a. van Cor- sicaanse en Oostenrijkse pijnen, die het landschap zeer decoratief stofferen. In de dennebossen is de ransuil een vertrouwde verschijning. Een droevige en pijnlijke geschiede nis", noemde mr. L. A. M. van Sasse van Ysselt uit Maastricht het geval, waarin hij donderdag pleitte voor de centrale raad van beroep te Utrecht. Het gold het ontslag uit de dienst van de groepscommandant van de Rijkspo litie te Gulpen (L), een adjudant. Dit ontslag was het rechtstreeks gevolg van een vorig jaar uitgesproken vonnis door de rechtbank te Maastricht, waarbij de betrokken politieman wegens valsheid in geschrifte tot een boete van 200 was veroordeeld. Aangenomen werd, dat de adjudant onjuist opgemaakte de claraties van reistochten te fiets of per motor had ondertekend, waardoor hij over de periode van enige jaren een bedrag van 7 te veel had ontvangen. De raadsman van de adjudant gaf ter zitting van de centrale raad de onjuist heid van de door zijn cliënt ingediende declaraties toe, maar wees erop dat deze falsificatie niet met opzet was ge schied. De adjudant liet n.l. de decla raties aan de 'hand van zijn aantekenin gen door een ondergeschikte, een wacht meester, opmaken, waarna hij ze onder tekende, echter zonder zich voldoende van de juistheid te vergewissen. De raadsman gaf toe, dat zijn cliënt daar mede onjuist en slordig had gehandeld, maar dat de opzet tot het indienen van valse declaraties had ontbroken. De rechtbank te Maastricht had de zaak ook niet zo hoog opgenomen, blijkens de straf, die bestond uit de geldboete. Mr. van Sasse van Ysselt wraakte het, dat op dit vonnis nog een disciplinaire straf en wel de strengste, n.l. ontslag uit de dienst, was gevolgd, gemotiveerd door de verklaring, dat de adjudant door de declaratie-affaire een „mentali teit aan de dag had gelegd, die hem on geschikt maakte voor de politiedienst." Hij concludeerde tot vernietiging van de uitspraak van het ambtenarenge recht te Heerlen, dat het beroep van zijn cliënt tegen het hem gegeven ont slag had afgewezen. Namens de algemeen inspecteur van de Rijkspolitie trad op overste mr. J. P. v. d. Steur, die betoogde dat het ontslag op wettige gronden was gege ven, i.e. overeenkomstig de bepalingen van de ambtenarenwet en het ambtena renreglement. Het ging hierbij overi gens niet alleen om de bewezen geachte falsificatie met declaraties, maar ook om het feit, dat de adjudant pressie op zijn ondergeschikten had uitgeoefend om gunstige verklaringen over hem af te leggen bij het gerecht, dan wel de door hen afgelegde ongunstige getui genissen te herroepen. De overste con cludeerde tot verwerping van het be roep van de adjudant. De centrale raad zal 15 mei uitspraak doen. Advertentie liggen binnen uw bereik wan neer u in Valkenburg bent. Verrukkelijke tochtjes door de Ardennen, het Zevenge bergte en Luxemburg kunt u ondernemen om afwisseling te brengen in uw vakantie. Zoek het niet te ver, u vindt het in Gratis, inlichtingen met W.T. S-pakket Valkenburg (L.) V tel. 04406-2048 Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haar. lem, heeft te Hoorn een nieuwe paro chie opgericht onder de titel van de H. H. Engelbewaarders en als eerste pastoor benoemd de zeereerw. heer E. J. M. Hupperetz, die reeds bouwpastoor was aldaar. In 1957 heeft Unilever voor onge veer 880 miljoen gulden (bijna evenveel als de bedrijfswinst vóór belasting) aan reclame besteed, welk bedrag was verdeeld over vele honderden merk artikelen van zeer uiteenlopende aard, die door bijna 200 maatschappijen in een honderdtal landen aan de markt worden gebracht. Noord-Amerika alleen nam bijna de helft van de reclame kosten voor zijn rekening. Reclame is belangrijk, omdat zij in de groei van Unilever een onmisbare faktor is ge weest en dat altijd zal blijven, aldus verklaarde de heer F. J. Tempel, voorzitter van de raad van bestuur van Unilever N.V., in de redevoering die hij hield tijdens een vandaag te Rotterdam gehouden algemene vergadering van aandeelhouders. Reclame is voor Unilever ais produ ct het onmisbaar middel om contact te zoeken met haar afnemers. De po tentiële markt voor de artikelen omvat circa 1800 miljoen verbruikers, m.a.w. de gehele bevolking van de vrije we reld. Er bestaat geen andere mogelijk heid om hen te bereiken dan de recla me. Grote sommen gelds, veel tijd en veel denkwerk worden besteed aan het ontwikkelen en vervaardigen van ar tikelen, waaraan de consument naar sprekers mening behoefte heeft. Het zou dwaasheid zijn op dit punt halt te hou den en niet nog een stap verder te gaan door hem te vertellen, wat men te koop heeft en hem zo mogelijk tot kopen te bewegen. Spreker noemde reclame ook een we zenlijk bestanddeel van een vrije volks huishouding, waarin wordt uitgegaan dat de consument vrij is in zijn keuze. Het is duidelijk dat deze vrijheid een illusie is wanneer men niet weet waar tussen men kiezen moet. Daarnaast levert de reclame een bijdrage tot de materiële vooruitgang, aangezien zij door haar overredingskracht de traagheid helpt overwinnen en de verbruiker ervan doordringt, dat de oude gewoonten niet altijd ëe beste zijn. Spr. wilde verder niet onvermeld laten dat de reclame de strek king heeft de stabiliteit in het econo mische leven te bevorderen. Vele econo men zijn dan ook van mening, dat bij een dalende conjunctuur de uitgaven voor reclame moeten worden verhoogd in plaats van besnoeid. Daarna ging spreker in op de vraag wie de reclame betaalt. Dikwijls wordt met een zekere bitterheid gezegd: de consument betaalt altijd. In zekere zin is dit natuurlijk waar, aangezien de re clamekosten een onderdeel vormen van de totale kosten van het artikel. Maar het is een dwaling, daaruit te conclu deren dat het artikel goedkoper zou zijn als de reclame werd afgeschaft. Reclame is ongetwijfeld een van de kostenfaktoren van het produkt, maar het zijn kosten, die besparingen met zich brengen. Aan de kant van de dis tributie leiden zij tot een snellere om zet, waardoor een lagere handelsmarge mogelijk wordt zonder dat het inkomen van de winkelier wordt verkleind. Aan de kant van de fabricage is reclame een van de faktoren, die produktie op grote schaal mogelijk maken en wie zal willen ontkennen, dat massaproduk- tie de kosten verlagt? De wereld zou er heel wat slechter aan toe zijn als het bedrijfsleven niet over de reclame beschikte om de ont wikkeling van wetenschap en techniek ten goede te laten komen aan het ge wone dagelijks leven. isie Televisie noemde spreker wel het modernste voertuig voor reclame. In Nederland is het hele vraagstuk in dis cussie. Spreker hoopt dat de hierna vol gende opmerkingen tot die discussie iets kunnen bijdragen. Televisiereclame kost de opdrachtgever "eel geld, maar blijkt dat waard te zijn. Naarmate het aantal dergenen die er door worden bereikt, groeit, wordt de vorm van reclame economisch rncei verantwoord. Zowel in de Varel?lgfï? „2 ten als in Engeland betekent communiecatiemiddel, dat niet alleen door de consument op prijs schijnt te worden gesteld, maar bovendien doel treffend is. Wat Nederland betreft is spreker er van overtuigd, dat de mogelijkheid om via de televisie reclame te maken een maal zal komen. Maar het zou voor de ad erteerder weinig bevredigend zijn, als de mogelijkheid werd geboden door in de bestaande programma's een beetje ruimte vrij te maken, zeker als dat zou gebeuren op tijden die er toch niet zo op aankomen en in programma's, die de kijkers en dus de opdrachtgever min der interesseren. Wat nodig is, is een geheel nieuwe programmamo-'el" .heid, naast die van de omroepverenigingen. Dat behoeft in Nederland nog niet via een afzonder lijke zender; maar het kan door uit breiding van de zendtijd. De opdracht gevers zullen dit nieuwe programma in zijn geheel moeten financieren met zo danige garanties voor een beschaafde wijze van reclame maken en voor on afhankelijkheid der programmaleiding, als in de aanhangige licentieaanvraag wordt aangeboden en als in Engeland reeds zijn gerealiseerd. „Ik ben er mij van bewust", besloot de heer Tempel, „dat er aan de reclame kanten zijn, die gemakkelijk gecriti- seerd kunnen worden, soms niet geheel ten onrechte. Wij zijn grote voorstan ders van verdere verbeteringen in de ethiek van de reclame, die overigens in vele landen reeds is vastgelegd in ge dragslijnen die veel strikter zijn dan s-.Timige critici beseffen. Maar als dit proces de ondernemer uiteindelijk zou L=roven van zijn fundamentele recht om te trachten, de keuze van de ver bruiker in zijn voordeel te laten uit- v Hen, dan zou ook de verbruiker mer ken dat hij iets was kwijtgeraakt, name lijk zijn vrijheid van keuze." In de jaarvergadering van Unilever N.V. werd in antwoord op vragen van aandeelhouders nog medegedeeld, dat de invloed van de verlaging van de boterprjjs in Nederland voor het ge hele concern niet van grote betekenis is, mara het is natuurlijk nooit een prettige maatregel. De jongste belastingmaatregelen in Engeland maken voor Unilever wei nig verschil uit met de toestand die daarvóór bestond. De belastingveria- gingen in Duitsland daarentegen zijn wei van enige betekenis voor de maat schappij. Op een vraag waarom de post op de geconsolideerde balans ten bedrage van 62.271.000, die belangen omvat in Tsjechoslowakije, Zuid-Siavië, Roe menië, Polen, Hongarije en China, nog niet was afgeschreven en uit de ba lans was verdwenen, antwoordde .de neei Tempel, dat men het thans politiek niet verstandig acht dit te doen. De rubberproduktie op de Pla"tag?f van de maatschappij, die de laatste jaren steeds is gestegen, zal zeker nog vorder toenemen. De jaarstukken over 1957 werden goedgekeurd en de 22 leden van de raad van bestuur werden bjj acclama tie als zodanig herbenoemd. De Nijmeegse Philipsvestiging breidt zich gestadig uit. In de eerste drie maanden van 1958 nam het Nijmeeg se bedi'ijf niet minder dan driehonderd nieuwe werknemers in dienst, hoofd zakelijk mannen. Toen de Philips ves tiging in 1955 (juli) in Nijmegen start te waren er zevenhonderd werkne mers nu bedraagt dit aantal reeds zestienhonderd. Ook het gebouwencom plex breidde zich dienovereenkomstig "'onlangs nog is een nieuwe hal ge reed gekomen (oppervlakte 2400 .vier kante meter) welke als mechanische werkplaats is ingericht, en waar tevens de vakopleiding van jonge werkkrach ten ter hand wordt genomen. De Nij meegse Philips vestiging legt zich uit sluitend toe op de fabricage van tran sistors.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7