Radio Bukittinggi maakt bekend] hebben aanval op Sumatra geleid ZEVENTAL VLIEGERS MET NAME GENOEMD Dure Expo In Rotterdam ontsnapte gevangene door politie te Hilversum gegrepen Zeilboot omgeslagen 3 pet salarisverhoging, mogelijk met toeslag Veiligheid centraal Holland voldoende verzekerd Waterkeringen bij Maassluis behoeven nog een aantal belangrijke verbeteringen Sociale verzekering I BARRICADES IN MALTA RENAULT-TENTOONSTELLING Solok veroverd Djakarta neemt toezicht over Koffiemelk ca 30 cl per liter duurder Pleegkind van de militairen BIJ CONTROLE IN LOGEMENT Inbraak gepleegd om aan andere kleren te komen 13-jarige jongen verdronken Overbruggingsuitkering van 2% voor gehele spoorwegpersoneel NA UITVOERING VAN DELTAVERKEN Snelle uitvoering het minst riskant Het weer- SPOORWEGLONEN VASTGESTELD ZATERDAG 26 APRIL 1958 82sfe JAARGANG No. 29895 De zender van de opstandelingen, radio Bukittinggi, heeft volgens Reuter gemeld, dat Tsjechische piloten en legerofficieren de aanval uit zee op West-Sumatra hebben geleid. Zeven van hen zijn thans volgens radio Bukittinggi in Djakarta. De radio maakte de namen van de zeven hekend, Jiri Sebanek, Harower Pokorny, Vladimir Micha- lek, Vladimir Nemecik, Lubomir Zdarsky, Karei Matejice en Ratislav Gubis en noemde tevens de nummers van hun Paspoorten. Zij zouden in hotel.Transaera te Djakarta staan ingeschreven als „bureau-ambtenaren". „Deze buiten landers hebben op uitnodiging van President Soekarno aan rie burgeroorlog deelgenomen. Zij zijn verantwoordelijk Voor de luchtaanvallen op Padang, waarbij Indonesische kinderen werden gedood", aldus de radio. Rebellen hebben nog twee belangrijke steunpunten in handen Nederlandse bedrijven in Indonesië WÊMÊÊÊh. lüËS Gevaar bij Maassluis De financiering MORRIS Ibefore pot/óup/ Suède dames/herenjasjes Opklaringen in Restaurant „DREEFZICHT" BUREAU SMEDESTRAA1 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544 Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkant. Beverwijk Breestraat 171. tel 4790 Bijkantoor en Red IJmulden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrlgter en Mr. W A. M van der Kallen. Hoofdredactie: Drt H v RUN en W Sever!»». NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Omroepers té cents per mm -hoogte. De administratie behoudt rich hei recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per «reek, f 2.65 per maand, f 7 90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 't avonds tel. 21544. TSJECHISCHE PILOTEN De radio van de opstandelingen heeft tevens berichten tegengespro ken als zouden de premier van de tegen-regering, Sjafruddin Prawiane- gara en zes andere leiders in Singa pore zijn gearriveerd op doorreis naar Menado, in het eveneens opstandige Noord-Celebes. De „Strait Times" en ..Semananjong" hebben gemeld, dat behalve Sjafruddin luitenant-kolo nel Achmad Hussein, de chef-staf van het rebellen-leger, Burhanuddin Hara- hap, de minister van defensie, kolonel Dachlan Djambek, de minister van voorlichting, kolonel Simbolon, de mi nister van buitenlandse zaken, Sumi- tro, de minister van handel en de Masjumi-leider, Mohammed Natsir met een snelle boot over Straat Ma- lakka naar Singapore zijn gebracht. He beide kranten zouden deze inlich tingen hebben verkregen van een ad judant van kolonel Hussein, luitenant kolonel Boris A Hutagalung. Radio Bu kittinggi heeft meegedeeld, dat dit nieuws de mensen van Midden-Suma- tra slechts kan doen lachen. De be volking van Midden-Sumatra heeft vertrouwen in haar leiders, aldus de radio. Lincoln White, de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken, heeft gisteren op een pers conferentie verklaard dat nieuwe bewe ringen, dat de Verenigde Staten wapens leveren aan de Indonesische opstande lingen, „volkomen ongegrond" zijn. Uit bericht Reuter. White zei dit naar aan leiding van donderdag j.l. te Djakarta gehouden redevoeringen, waarin op- hieuw was beweerd dat Amerika de rebellen wapens heeft geleverd. Er is bij voorbaat gewezen op de hoge kosten die een bezoek aan de Brusselse Expo met zich mee zou brengen. Maar al geldt een gewaar schuwd mens voor twee, het is de vraag oj hij, nu de tentoonstelling op toeren begint te komen en de sombe re veronderstellingen aan de praktijk getoetst kunnen worden, zelfs met tweemaal zijn oorspronkelijk ge raamd budget een enigszins onbe wolkt bezoek aan het grootse evene ment kan brengen. De Expo is een kermis, maar een pretentieuze en dus dure kermis die zich met populaire prijzen niet inlaat. Zo mag het nu wel als algemeen be kend beschouwd worden dat een een voudig toegangskaartje tot de Expo plus een bezoek per lift en roltrappen aan het atomium en dan nog een en treebiljetje voor de afdeling Vrolijk België (wat officieel Folklore België 1900 heet) de bezoeker op tien gulden komt te staan. Hiermee heeft hij zich dan toegang tot de terreinen en al leen de grootste attractie van de ten toonstelling verschaft. En daar wordt hij vervolgens ge confronteerd met de prijzen voor eten en drank die minder algemeen bekend zijn en die voor hen die niet met mee gebrachte broodjes en thermosflessen Werken, een bezoek aan de Expo tot een hachelijk financieel avontuur kun- nen maken. We hebben enkele van die prijzen °Pgevangen uit de mond van een re fute bezoeker en niet zozeer als af- "ehrikwekkend dan wel als waarschu wend voorbeeld van het Brusselse Prijzenbeleid laten wij hier enige fei- telijke informaties volgen. Een heel eenvoudige „plat" van fQ-rdappelen, vlees en bonen in toma tensap kostte in het Amerikaanse re staurant 95 frs., wat neerkomt op t.J-50, een wat uitvoeriger maal- tlld exclusief drank in een Bel- Oisch restaurant op het terrein *teeg tot f 14. Voor een sandwich *}et ham, een wat deftiger omschrij- ln9 van ons broodje belegd, zal men ?Veral tenminste 15 frs is f 1.15 moe- en betalen. Voor een glaasje bier 75 £ent. De in verhouding goedkoopste rvaring deed onze bezoeker op in net Nederlandse en Italiaanse restau- hnt. Maar in dit laatste vroeg de ge- ak]uffrou w voor een minuscuul aartje toch nog 20 frs is 1.50. in Vrolijk België zijn de verhoudin- I «en nog meer zoek. Na twaalven werd 2nV 'H een 0root en slordig café frs berekend voor een kopje koffie. En in 'n „deftige" bar met grammo- joonmuziek mocht men voor een niskysoda 80 frs is f 6 neertellen. maar dat men 't weetl iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Een woordvoerder van de Indonesische regering in Djakarta heeft vandaag ge meld dat de regeringstroepen Solok, het bolwerk van de rebellen hebben ver overd. In Solok was het militair hoofd kwartier van de opstandelingen ge vestigd. De opstandelingen hebben thans nog twee belangrijke steunpunten in handen: Boekittinggi en Batoesangkar. De val van Boekittinggi wordt op ieder ogen blik verwacht. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliilitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilililitiin De Indonesische regering zal het toe zicht over Nederlandse banken, zaken en ondernemingen, die thans onder mi litaire supervisie staan, overnemen, al dus meldt het A.N.P. uit Djakarta. Vol gens radio Djakarta zouden de banken worden beheerd door een toeziend li chaam, waarvan de voorzitter wordt ge kozen door de minister van financiën. Volgens de bekendmaking moeten Ne derlandse employés, indien dit verzocht wordt, inlichtingen over bankaangelegen- heden verschaffen. Wat de Bank Indo nesia betreft zouden ook de militairen een stem hebben bij de samenstelling van het toeziend lichaam. Afhankelijk van de uiteenlopende vetgehalten zal de koffiemelk in prijs stijgen met ijven tot acht cent per kwart liter. De prijsverhoging zal voor de verbruiker pas in de loop van de volgende week merkbaar zijn, daar de kleine voorraaden bjj de detailhandel nog tegen de oude prijzen worden ver kocht. Ook de prijsverlagingen van bo ter en kaas zullen pas geleidelijk op treden. WÈiIllilllÉll Sinds enkele dagen verzorgen drie sergeants van het 41e geniebataljon te Nun- speet een eekhoornjong, dat zij tijdens een wandeling in de omtrek van hun kamp vonden en dat waarschijnlijk door de moeder verstoten is. Het beestje, dat net een week. oud is, wordt met melk gevoed. De Hilversumse politie is er vrijdagavond in geslaagd de 37-jarige man te arresteren, die vrijdagmiddag kans heeft gezien uit de strafgevangenis te Rotterdam te ontsnappen. De man is gepakt naar aanleiding van een inbraak die donderdagavond in een villa te Hilversum is gepleegd. Toen de Hilversumse politie in kennis werd gesteld van deze inbraak is zij direct een onderzoek begonnen en als gevolg daarvan bracht zij vrijdag een bezoek aan een logement aldaar. Bij controle vond men een band recorder, die uit de villa was verdwenen. De man die het a pparaat in het logement had neergezet was evenwel niet aanwezig. Vrijdagavond tien uur kwam deze in het logement opdagen en toen stond de politie hem op te wachten. Hij bleek de ontsnapte gevangene uit Rotterdam te zijn. Rond zeven uur vrijdagavond heeft zich op het Uitgeestermeer een tra gisch ongeval voorgedaan, waarbij de 13-jarige Take Conijn uit Alkmaar ten gevolge van het omslaan van een zeil boot verdronken is. Met een 13-jarig vriendje, Ronald van Zijl, eveneens uit Alkmaar, zou Take een zeilboot ophalen van de jachthaven te Uitgeest om deze naar de jachthaven te Akersloot te varen. Ter hoogte van Dijkehemme is de zeilboot omgeslagen. Beide jongens zwommen naar de wal, maar Take Conijn wilde de boot niet in de steek laten en keerde naar de omgeslagen boot terug. Dwars door de weilanden begaf Ronald v. d. Zijl zich naar de familie van Zaanen aan de I.agedijk om hulp te halen. Van Take Conijn was geen spoor meer te vin den. De Rijkspolitie had gisteravond laat na uren dreggen, nog geen resultaat. Aangenomen moet worden, dat de jon gen is verdronken. Behalve de bandrecorder had hij uit de villa ook nog een portefeuille met geld meegenomen, gouden manchet knopen, een dameshorloge en verschei dene kledingstukken. De man had de portefeuille met 200 nog in zijn zak Ook de andere gestolen goederen zijn terecht gekomen. De ontsnapte gevangene werd on middellijk herkend door inspecteur S. A. Hupkes van de recherche, die don derdagavond de televisie-oproep had ge zien en deze zeer nuttig noemde. Aan vankelijk bleef de gearresteerde hard nekkig ontkennen maar later viel hjj door de mand. Gebleken is dat de man na donder dag uit de strafgevangenis te Rotter dam te zijn ontvlucht liftend tot Hil versum is gekomen. Hij besloot zich in die gemeente even schuil te houden. Om aan andere kleren te komen pleeg de hij een inbraak. Hij drong tijdens een korte afwezigheid der bewoners de villa van de familie M. aan de Utrecht- seweg binnen en nam allerlei van zijn gading mee. Toen de familie omstreeks tien uur tuiskwam vond zij het huis overhoop ge haald. Nadat de man tenslotte zijn ontvluch ting en de inbraak had bekend vertel de hij de recherche, dat hij vrijdag nog even naar Amsterdam was geweest. Hij had daar de gestolen goederen voor een valse pas willen ruilen om naar het buitenland te kunnen vluchten, maar dat was hem niet gelukt. Op de slotzitting van het congres van de Joegoslavische communistische partij te Ljubljana is 't nieuwe programma van de partij met algemene stemmen goed gekeurd. De afgevaardigden zongen daarna staande het lied „Kameraad Tito, wij zweren u, dat we ons niet van onze weg laten afduwen." Met helmen beschermde politieagenten bewaken Spaanse ruiters in de straten van Malta, om relletjes te voorkomen. (Van onze Haagse redactie) Het gevaar van een toekomstige overstroming van de Randstad Holland en andere gebieden beneden de zeespiegel door een geleidelijke daling van de bodem en een stijging van het zeeniveau behoeft naar het oordeel van de regering niet te worden overschat. Zij zegt in haar Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer op het ontwerp-Deltawet, dat het hier gaat om een zeer langzame beweging, waarvan de snelheid niet precies bekend is, maar die ligt in de orde van grootte van 20 cm per eeuw. Het is dus mo gelijk door een geringe extra hoogte aan de waterkering te geven, de on gunstige invloed van de relatieve bodemdaling over een zeer lange periode te neutraliseren. Indien bij de constructie erop wordt gelet, dat verdere verhoging mogelijk blijft, dan behoeft in dit opzicht geen beduchtheid te bestaan. Na de uitvoering van de Deltawerken is naar het oordeel van de regering de veiligheid van centraal Holland, ook in verhouding tot de zeer grote, in dit gebied gelegen belangen, voldoende verzekerd. Een andere vraag is of ook met het oog op oorlogsomstandigheden de be veiliging voldoende mag worden ge acht. Daarvoor zullen zeker nog voor zieningen moeten worden getroffen. De minister van verkeer en waterstaat werkt daarvoor samen met zijn ambt genoot van oorlog binnen het kader van de wet bescherming waterstaatswerken in oorlogstijd. Er worden intussen reeds voorzieningen getroffen, waarvan de administratieve en financiële regeling geschiedt ingevolge de bepalingen van deze wet. De waterkeringen langs de Nieuwe Waterweg bij Maassluis behoeven nog belangrijke verbeteringen. Minister Al- gera ..ïtkent echter dat de kering op enkele plaatsen „ondeugdelijk" zou zijn zoals in eeu adres van de gemeente raad van Maassluis wordt gezegd. Bij de stormvloed van 1953 zijn ter plaat se geen doorbraken ontstaan. Het grootste gevaar schuilt in de bebouwde kom van Maassluis, waar het water slechts door een enkele dijk wordt gekeerd. De verbetering van de waterkering wordt evenwel gecom pliceerd omdat deze hoogstwaar schijnlijk gepaard zal moeten gaan van een wijziging in de situatie van de haven. Deze houdt verband met de plannen tot mogelijke verbetering van de Nieuwe Waterweg en de eisen die aan deze belangrijke zeevaartweg worden gesteld. De plannen voor de verbetering zijn nog niet zover gevor derd, dat zij reeds aan de minister konden worden voorgelegd. In hoe verre de Nieuwe Waterweg van een stormvloedkering zou kunnen worden voorzien moet nog nader worden overwogen. De studie is nog niet ten einde gebracht. De financiering van de Deltawerken en in het bijzonder de verdeling van de kosten over het rjjk en de bij de wer ken betrokken waterschappen zal een zeer nauwgezette afweging van de ver schillende belangen vergen. Het ont werp-Deltawet gaat uit van het begin sel dat zij die belang hebben bij de uit voering der werken ook de kosten moe ten dragen. Men kan, zo zeggen de ministers Al- gera, Hofstra en Vondeling, een onder scheid maken tussen de grote afslui- tingswérken, waarbij naast de beveili ging van de streek grote algemene be langen op het spel staan, en de werken i waarbij m hoofdzaak de beveiliging van 1 de achtergelegene gebieden is betrok- ken. Voor de eerste categorie zullen de kosten in beginsel door het rijk, de ge meenschap, worden gedragen. Het is echter een eis van redelijkheid dat zij, die door de werken ontslagen worden var de plicht hun eigen waterkeringen te verbeteren en te onderhouden, niet worden bevoordeeld boven hen die wel deze lasten moeten blijven dragen. Een bijdrage van de onmiddellijk belang hebbenden ligt daaron in de rede. Voor de tweede soort werken, die van meer plaatselijk karakter, dienen de kosten in beginsel door de belang hebbenden te worden gedragen. Het rijk zal hier slechts een bijdrage ver lenen n de mate waarin het nationaal belang bij de werken is betrokken. Naar het oordeel van de regering zou een vergelijking met de februari- ramp, toeL de kosten van herstel vrij wel geheel voor rijksrekening kwamen, niet juist zijn. Toen werd in een nacht het resultaat van lange jaren arbeid vernietigd en vergde naast een ge voel van lotsverbondenheid met de slachtoffers het nationaal belang dat zo spoedig mogelijk de welvaart in de getroffen gebieden werd hersteld. Deze overwegingen gelden echter voor de Deltawerken niet. Over de financiering in het algemeen wordt gezegd, dat de veiligheid eist dat de werken zonder vertraging kunnen worden uitgevoerd. De snelste uitvoering is de minst ris kante. Naar het ANP van niet-officiële zijde verneemt, heeft de Ministerraad gister avond uitvoerig beraadslaagd over het advies dat de looncommissie van de Stichting van de Arbeid via het College van Rijksbemiddelaars heeft uitgebracht over de loonvoorstellen van het spoor wegpersoneel. Tegen middernacht heeft de regering haar visie op dit advies wederom ter kennis gebracht van het college van Rijksbemiddelaars. Dit college heeft di rect daarop zijn beschikking inzake de spoorwegionen mondeling medegedeeld aan de directie van de Nederl. Spoor wegen en de samenwerkende vakorgani saties. Deze beschikking volgt het advies van de looncommissie voor wat betreft de lonen voor het spoorwegpersoneel, dat een lagere onderwijs- en een la gere technische opleiding genoten heeft. Het College wil het spoorwegperso neel met een u.I.o.-, middelbaar on derwijs en een middelbaar technische opleiding een salarisverhoging van drie procent toekennen. Het College van Rijkshemiddelaars laat daarbij de moge lijkheid open om, indien aan een aan tal voorwaarden is voldaan, boven deze drie procent nog een toeslag van an derhalve procent te verstrekken. Over deze anderhalve procent zal dan nog overleg moeten plaats vinden. De looncommissie van de Stichting van de Arbeid had voorts geadviseerd om een overbruggingsuitkering toe te kennen van twee a drie procent. Het College van Rijksbemiddelaars heeft nu beschikt dat deze uitkering, die con form het advies van de looncommissie van de Stichting van de Arbeid voor het gehele spoorwegpersoneel geldt, twee procent zal bedragen. Deze twee pro cent-uitkering moet gezien worden als compensatie voor het feit, dat de nieu we spoorwegionen niet, zoals was over eengekomen tussen directie en perso- neelraad 'van de spoorwegen, zullen ingaan op 1 november 1957 doch op 1 juli 1958. De samenwerkende vervoersbonden zijn over de beslissing van het College van Rijksbemiddelaars bijzonder ont stemd. In een spoed-circulaire aan de leden hebben zij meegedeeld, dat de beschikking van het College in tegenstel ling is tot het advies dat ditzelfde Col lege aan de ministers van verkeer en waterstaat en sociale zaken heeft ver strekt en dat overeenkwam met het advies van de looncommissie van de Stichting van de Arbeid. Met dit advies konden de vervoersbonden zich in het algemeen wel verenigen. Uit de inhoud van de beschikking bleek dat de loonsverhoging voor vrij wel alle functies van het lagere perso neel aanzienlijk achter blijft bij hetgeen door de bonden is voorgesteld. In de circulaire aan de leden zeggen de samenwerkende bonden dat, de be drijfsleiding en de personeelsraad van •Mlnurierm* BARTEUORISSTR. HAARLEM TEl. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL 717162 Verwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Aanvankelijk nog plaatselijk enige regen, later opklaringen en hier en daar een bui. Matige tot vrij krach tige wind uit westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Zaterdag: Zon: «5.20-19.56. Maan: 12.21-02.08. Zondag: Zon: 05.18-19.58. Maan: 13.37-02.39. de Spoorwegen „met verbijstering en verontwaardiging kennis genomen heb ben van de verminking van adviezen van organen van de geleide loonpoli tiek en dit krachtig onder woorden hebben gebracht". Bedrijfsleiding en personeelsraad van de spoorwegen zijn vanmorgen in spoedvergadering bijeen geweest, ter wijl de hoofdbesturen van de drie ver voersbonden telegrafisch zijn opgeroe pen voor een bijeenkomst die van middag in Utrecht zou worden gehou den en tijdens welke men zich zou be raden over de te nemen stappen. (Van een medewerker) onze jonge jaren hebben we ge leerd, dat onder een sociale wet moest worden verstaan die wette lijke maatregel, welke de economisch zwakkere in bescherming nam tegen de economisch sterkere. Deze definitie was een typisch uitvloeisel van de strjjdsfeer, waarin sociale maatrege len eigenlijk werden afgedwongen. Er groeide een onderscheid in regelende-, beschermende- en verzekerende wetten. Om dit onderscheid met enkele voor- beelden te verduidelijken zouden we de arbeidswet Aalberse (1918) een regelen de wet willen noemen, de verschillende veiligheidswetten zoals de caissonwet, fosforluciferwet enz. beschermende wet ten en de ziektewet, invaliditeits- en on gevallenwetten de verzekerende wet ten. Men is reeds vrij snel teruggeko men van de aanduiding, dat al deze wetten slechts beoogden de economisch zwakkere in bescherming te nemen. De beschermende en regelende wetten im mers golden onverkort voor elke werk nemer en zelfs kunnen we wetten aan wezen, waarbij ook de ondernemer vol op is betrokken, b.v. de winkelsluitings wet. We zullen het niet hebben over de zegenrijke gevolgen van deze wetten; zSn immers te algemeen bekend. We zouden ons eenvoudig het leven niet meer kunnen voorstellen waarin machtsverhoudingen en de daaruit voortvloeiende willekeur bepalend zou den zijn voor de gang van zaken in het bedrijfsle ven. Ook de meest conserva tieve liberaal heeft niet alleen vrede genomen met deze toestand, maar erkent er de waarde van. Bij de verzekerende wetten is nogal eens een verschil van uitgangspunt aan vaard. In het algemeen zijn het typische arbeidersverzekeringen, al zijn er direct een aantal uitzonderingen aan te wyzen. In totaal kennen we 11 sociale verzeke ringswetten, waarvan de ongevallenwet, de A.O.W. en de kinderbijslagwet met gebonden zijn aan een loongrens maar zowel bij de werkloosheidswet als bu de invaliditeitswet, de zieJ£®w®L f" het ziekenfondsenbesluit kermen we de loongrens. Voor het overgrote deel is het handhaven van deze grens nog een gevolg van de „afkomst" van onze so ciale verzekeringswetten. In de meeste landen van West-Europa kent memn veel beperkter mate deze loongrens dan bh ons Volgens het rapport van het Centrum voor Staatkundige Vorming over de herziening van de werkloos heidswet treft men een dergelijke grens slechts aan in West-Duitsland voor de verzekering voor de „Angestellten en irf Noorwegen voor de ziekte- en moe derschapsverzekering. Wij geloven dat niet alleen het aanvankelijke karakter van onze sociale wetten hier invloed heeft gehad. (Vervolg op pagina 5) Advertentie Toegang vrij. Zaterdag van 1 uur n.m. tot 10 uur n.m Zondag van 10 uur v.m. tot 10 uur n.m. Maandag van 10 uur v.m. tot 4 uur ï.m. GARAGE DEN HOUT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1