A FAREWELL TO ARMS Betaal uw kolen contant „De trein van drie uur tien" Cong fi en TRAITAL F.... vraag RIPOLIN Episode uit de eerste wereldoorlog, naar Ernest Hemingway Viering van Koninginnedag in Haarlem en Spaarndam res van internationale middenstandsvereniging Terreur in New York Als de dag begint ZWAARDEMAK EI ONDERLINGE NATIONALE VERZEKERING TEGEN ZIEKENHUISKOSTEN ItóSfe bl|ïV°<! (JnS) Pakkende Western van DelmerDaves Prolongaties en reprises Ontvangsten in Zandvoort en Haarlem autotentoonstelling sevilla orange marmelade Lido ZATERDAG 26 APRIL 1958 PAGINA 2 Cinema Palace Films: Diversen Apotheken en dokters diensten Rembrandt Frans Hals f neemt g g>* vaker jam' voor mannen (O.N.V.Z.) VOORSTRAAT 63—65 UTRECHT - TELEFOON 16941 (K 30) Opgericht in 1933 door de Nationale Federatie „HUT WIT-GETJü KRUIS" De O.N.VX, een der oudste en grootste instellingen op haar gebied in Nederland, biedt gelegenheid tot verzekering tegen de kosten van rieken- huisverpleging, specialistische behandeling en sanatoriumverpleging. Zij is een veilige verzekering: z{j sluit geen contracten, die opgezegd kunnen worden wegens ziekte of ouderdom; eenmaal verzekerd, blijft verzekerd, dus: veilig verzekerd; een gezinsverzekering: gezinnen genieten belangrijke reducties op de premies voor de kinderen; pasgeboren kinderen, ook met een aangeboren afwijking, hebben onmiddellijk recht op uitkering. Prospectus met uitvoerige inlichtingen verkrijgbaar aan bovenstaand adres. NOOITGEDAGT iSa gereedschap méér kracht véérkracht Tentoonstelling van „Jong Haarlem, vooruit!" H.H. Missen op zondag Burgerlijke Stand Haarlem Oplossing werkloos heid economisch en sociaal probleem Jaarvergadering W.M., afdeling Haarlem Geen cassatie in Haarlemse rusthuiszaak „Ardaleon" in Spaarn dam speelt De Voetbalpool Noord Oost Zuid-west nog DREEFZICHT Frans Halsmuseum Spaarndam OVERVEEN Uw haar - vrij van roos - met anti-roos Vraag TRAlTiL 3 FILMJOURNAAL Advertentie Zelfs met de vérre herinnering aan Frank Borzage's verfilming van A farewell to Arms, meer dan vijf en twintig jaar geleden, durven wij ver klaren dat de nieuwe, kleurrijke versie, die Charles Vidor er onlangs van ge maakt heeft, niet bij Borzage's film in de schaduw kan staan. Het heeft na tuurlijk weinig zin, dat te constateren, behalve dan wellicht om aan te tonen, dat een evolutie van vijf en twintig jaar niet aan iedere film gedemonstreerd wordt. Verre vandaar, kan men wel zeggen. We zullen er dus goed aan doen, de film van Vidor op zijn eigen verdiensten te beoordelen, en dan kan onmiddellijk geconstateerd worden, dat Vidor alle moeilijkheden uit de weg is gegaan en slechts in één episode ge daan heeft wat hij niet laten kon: fUm maken. Die episode is de vlucht van het Ita liaanse leger voor het opdringen van de Duitse troepen in de eerste wereld oorlog. Daar wordt in boeiende film vormen het trieste beeld opgehangen van de waanzinnige oorlog en de afschu welijkheden die er het gevolg van ple gen te zijn. Het fragment is van een aangrijpend realisme zonder overdrij vingen en heeft ook' psychologische verdiensten omdat de chaos van dat uur een gerede aanleiding moet zijn voor de halfwaanzinnige dokter om zijn gemoed uit te storten en de dood voor het vuur peloton te ondergaan. Maar hiermede hebben we alles wel gezegd. Want voor de rest bestaat de film uit landschaptafrelen, die fotogra fisch verdedigbaar, filmisch nihil zijn. Voorts uit kluchtige scènes, die de moed CINEMA-PALACE: Afscheid van de wa- penen, str. volw., 2, 8 uur. Zo. 1.30 4.30, 8 uur. FRANS HALS: Terreur in New York, 14 j 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Di.: 2.30, 8 uur. UDO: T.m. zo.: De trein van 3.10 uur, 14 jaar; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Ma. t.m. do.: De liefdesroman van een koningin, a. 1. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. MINERVA: Za. en zo.: Hans Christian An dersen, a. 1. Za. 2.30 uur; zo. 2, 4.15 uur. Di.: La Strada, 18 j., 8.15 uur. Wo.: The Milkman, a. 1., 2.30 uur. REMBRANDT: Als de dag begint, 14 j. 2. 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: T.m. zo.: De zwarte ridder, 14 j. 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Ma. t.m. do.: Het complot van Cripple Creek, 14 j. 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIODe lord, de lady en de butler, alle leeft. (Vierde week). 2.15, 7, 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Zaterdag 26 april Stadsschouwburg, 20 uur: Rotterdams To- fneel met ,De Boomgaard", toneelspel van Robert Bolt. Regie: Jan Teulings, m.m.v. Enny Meunier, Ina van Faassen, Ria Vro men. Hans Kaart, Jan Teulings e.a. Grote Markt, Haarlem, 20.40 uur: Taptoe Uniek. Vleeshal, 20.30 en 21.30 uur: Poppenthea ter Jan Neelissen: „Koffiecantate" van J. S. Bach. Grote Kerk, 20 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters. Zondag 27 april Grote Markt, Haarlem, 20.40 uur: Taptoe Uniek. Stadsschouwburg, 20 uur: Rotterdams To neel met „De Boomgaard", (Zie zaterdag 26 april). Concertgebouw, 20 uur: Feestavond ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de R.-K. Organisatie van Detailhande laren in aardappelen, groenten en fruit „St.-Marcus". H.K.B.-gebouw, Tempeliersstraat, 14 uur: Gymnastiekwedstrijden, georganiseerd door de R.k.s.v. „Leonidas". Vleeshal, 20.30 en 21.30 uur: Poppenthea ter Jan Neelissen: „Koffiecantate" van J. S. Bach. Maandag 28 april Brlnkmann, Grote Markt, 20 uur: Elise van Gasteren-Menagé spreekt voor de stich ting Geloof en Wetenschap over Spanje en Mexico. Domi, ZandvoorterpadHalfjaarlijkse ledenvergadering van de Bloemendaalse Reddingsbrigade. Brlnkmann, 20 uur: Vergadering van de Nederlandse Vereniging van Suikerzieken met onder meer een lezing door A. H. Lely. Gemeentehuis, Halfweg, 19.30 uur: Openbare vergadering van de raad der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Aula HBS-A, Raaks, 20 uur: „De beteke nis van het bedrijfskader voor de samen leving", causerie voor de Academie voor Voortgezet Economisch Onderwijs. Vleeshal, 20.30 en 21.30 uur: Poppenthea ter Jan Neelissen: „Koffiecantate" van J. S. Bach. Stadsschouwburg, 20 uur: Nieuw Neder lands Toneelgezelschap met „Intimiteiten", blijspel van Noel Coward. Regie: Ferd. Sterneberg, m.m.v. Andrea Domburg. Pre mière voor Haarlem. Concertgebouw: Toneeiavond door Alber- dingk Thijm voor ,,De vrije Tijd": „Als de kinderen maar eens groot zijn". Haarlem Apotheken: Marnix-Apotheek, Marnix- straat 65, tel. 56357; Fa. Loomeyer en Zn., Barteljorisstraat 11, tel. 10175: Apotheek Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596. Doktersdienst: Men belle nummer 11990. Tandartsen: G. A. van den Burg, Rus- tenburgerweg 26, Bloemendaal, tel. 55869. Ziekenvervoer: GGD, tel. 14141; Margriet, Turfmarkt 10 rd„ tel. 21400. Aerdenhout Apotheken; Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98, Heemstede, tel. 38197. Doktersdienst: W. E. Ulirici, Spiegelen- burghlaan 20, tel. 27888. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Wijkverpleging: Zr. H. J. G. Lugthart, Anjelierenlaan 5, tel. 26876. Bloemendaal Apotheken: Elswout Apotheek. Bloemen- daalseweg 341, Overveen, tel. 16760; Sant- poortse Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort-Station, tel. 02560-8249. Doktersdienst: H. D. G. A. Immink, Bloe- mendaalseweg 126, tel. 57753. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Wijkverpleging: Zr. J. J. M. de Bruin, Kerkplein 2, tel. 50075. Heemstede Apotheken: Zie onder Aerdenhout. Doktersdienst: R. J, P. Muller, Raadhuis plein 6, tel. 36550: J. G. M. van Walsem, Bronsteeweg 32. tel. 38377. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Overveen Apotheken: Zie onder Bloemendaal. Doktersdienst: J. A. Hollander, Zijlweg 17, tel. 11431. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Wijkverpleging: Zie onder Bloemendaal. Santpoort Artsen: Ph. J. Haselager, Hoofdstraat 153, Santpoort, tel. K 2560-8570. Apotheken (ook nachtdienst): Santpoortse apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort, tel. K 2560-8249. er in moeten houden maar verkeerd op de lachspieren werken, en een liefdes affaire, die veel meer aandacht vraagt dan voor de houding van de film nuttig kan zijn. De oorlog zinkt er bij in het niet. De twee hoofdfiguren zijn in het boek van Hemingway weliswaar een Amerikaanse hospitaal-officier en een Engelse verpleegster, maar in de film zijn het Rock Hudson, een slanke „mooie" filmster en Jennifer Jones, zijn vrouwelijke tegenligger. Twee figuren dus, van wie we geen ogenblik vergeten dat zij filmsterren zijn, te weinig dus om te kunnen boeien. Dramatische figuren worden zij geen ogenblik. Zij blijven handelsobjekten in de gestalten van voor sommigen mooie voor anderen ver velende mensen. De interessantste figuur van het ver haal is trouwens de dokter, ook bij Hemingway. Hij is namelijk de man, die innerlijk door de oorlog wordt aan gegrepen, zijn emoties onder bravour verdringt en verdrinkt, zijn roekeloze eerlijkheid met de dood bekoopt en de religie, die hij altijd lichtelijk maar min of meer sportief heeft bespot, rustig omhelst, voor de kogels van het vuur peloton hem doorzeven. Maar deze fi guur is tenslotte door de schrijver in het leven geroepen en vond in de film en wel in de persoon van Vittorio de Sica een nogal toneelmatige gestalte, die nochtans boven de anderen uitstak. Of de filmer de schrijver helemaal volgt in zijn filosofie, kunnen we ons niet met stelligheid herinneren. Maar wat de film betreft dient gezegd te wor den, dat de glossen over het sterven van moeder en kind over het lijden in het algemeen, hinderlijk simpel aan doen. Daarover spreekt de film waar lijk niet het laatste woord. Hetgeen nog duidelijker zou blijken, als de onderti tels de werkelijke teksten van de film getrouwer hadden weergegeven. A farewell to Arms is een heel dure film geworden, die geen kosten heeft gespaard en onzuinig in de verf steekt Hij duurt ook meer dan twee en een half uur. Maar deze zaken bieden zo weinig garantie op het stuk van artis tieke vormgeving. De film draait in Cinema Palace. Strikt volwassenen. In Frans Hals draait deze week de film Terreur in New York. Het is een rolprent die zijn onderwerp weer eens gezocht heeft in de vakbondgangsters die in New York de havenarbeiders proberen te tyranniseren. Een jong of ficier van justitie bindt nadat een der arbeiders in zijn woning is doodgescho ten de strijd met de vakbondsbonzen aan. Zelfs van zijn naaste medewerkers ondervindt hij tegenwerking maar uit eindelijk gelukt het hem een proces te forceren waardoor het verzet gebroken wordt. Terreur in New York is een eer lijke film die het verhaal anders dan b.v. in On the waterfront genuanceerd vertelt. Het is een spannende film, niet overal even duidelijk maar in zijn een voud een eerbetoon aan degenen die het recht te verdedigen hebben in een wereldstad. Technisch gezien kleven er nogal wat tekortkomingen aan. Slecht af en toe valt een bijzondere camera instelling op. Dat de film doorgaans te donker was, kan gelegen hebben aan de projectie-installatie van de bioscoop, j I Frans Hals, 14 jaar. Wolfgang Liebeneiner heeft in zijn film „Immer wenn der Tag beginnt" een probleem behandeld dat van belang is voor de moderne jeugd. Hij heeft dit, voor zover we kunnen nagaan, niet ge daan naar aanleiding van een boek, door een ander geschreven, maar blijk baar zijn eigen opvattingen over het thema op zijn manier gestalte gegeven. Als we dus spreken over de houding van de film, dan Is dat niet de gebrui kelijke tweedehandshouding, die verre weg de meeste films aannemen in na volging van een of andere schrijver, die het reeds tevoren, en soms eeuwen tevoren, al had gedaan. Liebeneiner voert een klas op uit het middelbaar onderwijs. In die klas ver schijnt de aantrekkelijke figuur van een jonge lerares, die -opvattingen over het onderwijs huldigt, welke afwijken van die harer superieuren. Ze is al eens overgeplaatst wegens haar eigengereid heid en ook op de nieuwe, zo mooie en moderne school gaat zij de nodige moeilijkheden tegemoet. Haar eerste conflict bestaat in een meningsverschil met de directeur, die alleen maar on derwijs wil en vooral geen belangstel ling voor de persoonlijke problemen van de jongelui. Maar mejuffrouw Burk- hard, onze lerares, ziet de problemen op zich af komen: een stel jongens, die jazz gaan spelen in plaats van huiswerk maken, een gevoelige, door zijn ouders verwaarloosde jongen, die bij haar ge negenheid zoekt en in zijn dagboek een hopeloze liefde voor de lerares boek staaft enz. enz. Tenslotte een jongen, die sterft en aan zijn sterfbed vraagt om een jazznummer op zjjn begrafe nis. Burkhard zet door. Het jazznum mer wordt gespeeld en het wordt be halve een kleine triomf ook een grote band met de school. De verliefde jon gen wordt door de lerares gered van een zelfmoord, maar het schandaaltje is aanleiding tot het dreigend ontslag van Burkhard of het wegsturen van de jongen. Dan echter grijpt de directeur in, die alle problemen oplost door zijn lerares ten huwelijk te vragen, aller minst tot haar verbazing overigens... Advertentie Advertentie Misschien heeft het verhaal iets ge wilds. Daarvoor is het een tendens- verhaal. Maar het is interessant en modern en het kiest een verstandig standpunt.- Het tekent ook de jeugd op een andere manier dan men in sommige schrifturen en periodieken doet, waar men de suggestie volhoudt dat er niet veel deugt van de jeugd, maar dat ze wel een dankbaar kran- tenonderwerp is. Zou men de film voorts willen verwijten dat er nog al wat toneelmatigheid aan te pas komt, dan kan men daartegenover weer stellen dat de kleuren van de film aanzienlijk meer goede smaak verra den dan tien gekleurde Amerikanen bij elkaar. In alle geval volgt men met belang stelling de lotgevallen van de heldin en haar helden, zonder zich te ergeren aan overdrevenheden als bijvoorbeeld misplaatste heroïek, vérgaande senti mentaliteit enz. Een aangename film dus, waaraan durf niet vreemd is. Advertentie jaar bekend Advertentie Als u „High Noon" hebt gezien, hebt u al enig idee van de nieuwste film van Delmer Daves, te weten „3.10 to Yuma", ofwel De trein van drie uur tien. Ongeveer dezelfde tijd, dezelfde atmosfeer, dezelfde contreien, hetzelfde drama en bovendien een melodietje, dat door de film heenwaalt. En toch alles bij elkaar geen imitatie. We beginnen met een overval van een postkoets. Een bende rovers maakt er korte metten mee en een boer met zijn twee zoontjes zijn getuige van de misdaad. Er valt ook een dode, de koetsier, die uit zenuwachtigheid is gaan schieten, hetgeen n et mag volgens de wetten van de prarGe. Tot overmaat van ramp neemt de bendeleider ook de paarden van de boer mee, die hij echter ergens verderop weer los zal laten. Of de boer ze daar maar wil ophalen. Ware een en ander niet genoeg voor de boer om de bandiet te haten, dan kan daar nog bij het feit, dat de man met zijn gezin in armoede leeft wegens de lang durige droogte. Als hij dus opgetrom meld wordt door de sherif om jacht te helpen maken op de boeven, doet hij mee. Men krijgt de bendeleider Ben te pakken, die zich in een eenzame kroeg verslingerd heeft aan een lief meisje en dus een poosje is achtergebleven. Ben wordt geboeid in het huis van de boer bewaakt en zal op de trein van drie uur tien worden gezet om naar het stadje Yuma te worden overgebracht. In afwachting van de trein en om de bendeleden te misleiden, brengt men Ben onder in een hotelkamer, waar hij door de boer bewaakt wordt. Men weet en voelt, dat de boeven naar alle kanten uitkijken, of ze hun baas niet bevrijden kunnen, en jawel, als hij ontdekt is, stormen ze op het stadje toe, waarvan de bewoners zich angstig in hun huizen verschuilen. Ook de makkers van de sherif, een handjevol vrijwilligers, trek ken er doodsbenauwd tussenuit. Inmid dels laat de geboeide Ben, die op zijn hotelbed ligt, geen kans voorbij gaan om zijn bewaker er van te overtuigen dat hij maar beter goede maatjes met hem kan zijn. Hij kan hem ook aan geld en dus uit de nood helpen. Maar onze man staat pal, zwetend van angst overigens. Hij brengt zijn gevangene naar het station, schoten vallen, maar beide mannen blijven ongedeerd. Zij weten zich aardig te dekken Ze springen zelfs in de rijdende trein, hetgeen alleen met behulp van Ben kon geschieden en dit verbaast de bewaker in niet geringe mate. Maar er is een oorzaak voor zo veel medewerking. Ben voelt zich aan zijn vijand verplicht, die hem zo goed behandeld heeft. De boer zal nu toch zijn geld krijgen en bovendien krijgt hij ineens volop regen, zodat er een gejuich opgaat bij de treinreizigers en zowaar ook bij de jeugdige boerin, die daar ergens met paard en wagen op de weg staat en de mannen gadeslaat. We moeten natuurlijk wel door de vingers zien dat Ben in de hotelkamer een groter psycholoog is dan men van zo'n schurk zou verwachten, maar een film is dan ook niet helemaal de reali teit. In alle geval leven we duchtig mee met de angsten, die rondwaren in het stadje, aan het station en in het hotel, waar de stilte nog erger is dan het lawaai der revolvers. De eenzaamheid van de sherif uit „High Noon", waar de man alleen stond tegen een bende en niettemin zijn plicht deed, is hier het thema niet. Veeleer wordt het ge vormd door de verwachting van de komende slachting en de verrassing van het slot, dat heel anders verloopt dan aanvankelijk wordt gesuggereerd. En Daves heeft bijzonder levendig zijn beelden gehanteerd. Niet al teveel hoef getrappel, niet al teveel schietpartijen, en des te meer stilte, die de storm aankondigt. Een superieure western, kan men zeggen. De film is tot zondagavond in Lido te zien. Toegang 14 jaar. Vanaf maandag kan men de kennis making hernieuwen met Romy Schnei der in „De liefdesroman van een ko ningin". Een film rond de jeugd van Koningin Victoria van Engeland. Voor iedereen toegankelijk. Elke j morgen loor de In Studio gaan de „Lord, de lady en de butler" hun vierde week in. Een kostelijke amusementsfilm voor alle leeftijden. Roxy vertoont „De zwarte ridder", een fikse vechtfilm uit de pe riode van koning Arthur. Amerikaans, in kleuren en voor veertienjarigen ge schikt. Vanaf maandag draait in deze bioscoop „Het complot van Cripple Creek", een western die eveneens voor veertienjarigen geschikt is. Morgenmid dag kan men in Minerva weer Danny Kaye zien als „Hans Christian Ander sen". Dinsdagavond komt voor 18-jari- gen de voortreffelijke „La Strada" te rug, terwijl woensdagmiddag „The milkman" wordt vertoond, een Ameri kaans luchtig geval voor alle leeftijden. Vandaag en morgen van 3 tot 5 en van 8 tot 10 wordt in de aula van het Stedelijk Gymnasium wederom de jaar lijkse tentoonstelling gehouden van ver vaardigde voorwerpen op de cursussen handenarbeid, tekenen, boetseren, vrije expressie, costuumknippen, fototechniek en handschriftverbeteren van „Jong Haarlem vooruit!". De tentoonstel ling zou vanmiddag om 3 uur geopend worden door de wethouder van onder wijs, de heer D. J. A. Geluk. Vanavond vertoont de heer J. Nap een keurcol- lectie kleurendia's. Kathedraal St. Bavo: 6.30, 7.30, 9 (H.), 11, 12 uur. O. L. V. Rozenkrans: 6, 7.30, 9, 10.30 (H.), 12 uur. H. Joannes de Doper: 6.15, 7, 8.15, 9.30 (H.), 11, 12.15 uur. H. Antonius van Padua: 6.30, 7.30, 8.30 (H.), 10. 11, 12 uur. H. Jozef: 6.45, 8, 9.15 (H.), 11, 18 uur. Allerh. Hart van Jezus: 6.30, 7.45, 9 10.30 (H.), 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara: 6.30, 7.45, 9 (H.), 11 uur. II. Liduina: 6.30, 7.30, 9 (H.), 10.45, 12 uur. O. L. V. van Zeven Smarten en St. Bavo: 6.30, 7.30, 8.45 (H.), 10.15, 11.30, 18 uur. H.H. Petrus en Paulus: 6.30, 7.45, 9 (H.), 10.45, 12 uur. O. L. V. Hemelvaart (Heemstede): 7, 8.30 (H.), 10, 11, 12 uur. H. Bavo (Heemstede): 6.45, 7.45, 9, 10.15 (H.), 12 uur. Allerh. Drieëenheid (Bloemendaal): 7.30. 9 (H.), 10.45, 12 uur. Hulpkerk (Bloemendaal)7.30, 9 uur. H. Antonius (Aerdenhout): 7.30, 9 (H.), 11 uur. H. Agatha (Zandvoort): 7.30, 9 (H.), 11 uur. O. L. V. Onb. Ontvangen (Overveen): 7, 8, 9 (H.), 10.30, 11.30 uur. GEBOREN: H. Wijers-Schoenmaker, z.; C. de Lang-Toon, z.; H. M. Meijer- Dedding, z.; E. Tonino-Schoenmakers, d.; H. C. Alders-Koster, d. GETROUWD: J. Bandstra en H. Boe rendans; F. de Gelder en J. Prent. OVERLEDEN: T. T. M. van Eeden, 2 weken, Kamperlaan; J. L. C.eGuiot, 79 jr., Wilhelminastraat; F. van As, 53 jr., Lorentzkade; H. C. van der Steeg, 70 jr., Zuid Polderstraat; E. C. Wagener- Strootman, 82 jr., Zaanenlaan 7; S. J. Martens-Landwehr, 83 jr., Duvenvoor- destraat. Afgezien van het feit of de werkloos heid een verschijnsel is van conjunctu rele of van structurele aard, is de op lossing daarvan door verkorting van arbeidsduur zowel een economisch als 'n sociaal probleem, omdat onder meer de vrijetijds-besteding daarmee verband houdt. Het is de taak van de vakbewe- i ging, alsook van de standsorganisaties op korte termijn een oplossing te zoe ken. Tot deze conclusie kwam men gis teravond tijdens een jaarvergadering van de afdeling Haarlem van de Werk- nemende Middenstand, die In restaurant Brinkmann werd gehouden. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer J. G. Boos, de on derscheiding die de heer J. N. van Don selaar onlangs ten deel is gevallen. Spreker wenste de heer Van Donselaar nogmaals geluk, verklarende, dat deze onderscheiding werd uitgereikt aan iemand die onnoemelijk veel werk ver richtte voor de W.M. De jaarstukken kregen een vlotte afwerking. Bij de be groting kwam de vorming van een ju bileumfonds ter sprake, doch de pen ningmeester voelde weinig voor de in stelling van een dergelijk fonds. De heer J. G. Boos werd als voorzitter her kozen en voor de heer Abeling werd mejuffrouw G. C. A. Luijben benoemd. De afvaardiging naar het diocesaan Bondscongres in Hilversum kreeg op dracht enerzijds het hierboven bespro ken punt over de werkloosheid ter spra ke te brengen, anderzijds aan te drin gen op een algemeen en concreet pro gramma van actie. Met de heer J. W. B. Beijk werd middels diens kleurendia's nog een reisje gemaakt naar Bretagne. De officier van justitie bij de Haar lemse rechtbank mr. G. W. F. van der Valk Bouman heeft afgezien van zijn voornemen bij de Hoge Raad in cassa tie te gaan tegen de beslissing van de rechtbank inzake de vrijlating van de 45-jarige directrice van een rusthuis in Haarlem. Mr. van der Valk Bouman achtte geen cassatiemogelijkheden -aan wezig. Haarlem gaat ook dit jaar weer ko ninginnedag op grootse wijze vieren en evenals vorige jaren neemt de kermis een centrale plaats in. Zowel op de Nassaulaan, Gedempte Oude Gracht en Zijhuizen als op de Aanenlaan zullen de kramen worden opgetrokken. In Haar lem-oost kan men op de Zomervaart, 'zij het in wat bescheidener mate, ker mis vieren. Het centrum vormt de kern van de feestvreugde, 's Morgens om 7.30 u. wordt op de Grote Markt door het tamboer- en hoornblazerskorps van de G.V. Bato de reveille geblazen. Het muziekkorps van het Leger des Heils verzorgt om kwart voor acht koraal- muziek waarna om acht uur een mu zikale wandeling begint door de Haar lemse Politiekapel en om kwart over acht een wandeling door de muziek vereniging harmonie Crescendo en het harmoniekorps Haarlem. Onder leiding van de heer L .J. van Mechelen bren gen op de Grote Markt om negen uur 3500 kinderen een aubade, waarbij de harmonie Crescendo voor de muzikale begeleiding zorgt. Om elf uur geeft de Tirolerkapel „de Alpenjagers" onder leiding van Will van Baekel een muzikale show op de Grote Markt en een uur later start de muziek vereniging „Arti et Religioni" voor een wandeling. Een evenement voor Haar lem is het optreden van het Metropole orkest onder leiding van Dolf van der Linden, dat om half drie begint. Mede werking aan dit optreden verlenen on der meer Corry Brokken, Christine Spierenburg en Bert Robbe. Men kan schriftelijk verzoeknummers hiervoor indienen. Deze moeten worden gezon den aan de heer Van Ellinckhuyzen, Prins Hendriklaan 77 te Overveen. Op het helikopterveld in Den Hout begint om drie uur een grote lucht- De toneelgroep „Ardaleon" in Spaarn dam heeft gisteravond liefst haar vier de, maar dan ook laatste voorstelling van het seizoen gegeven. Men had de keuze laten vallen op „De voetbal pool" van Arnold Ridley, in de bewer king van Nel Bergmans-VVithaar. Het is een bijzonder gezellige avond geworden, die de aanwezigen een paar uur onbe kommerd plezier heeft bezorgd. Paulien Poelgeest toonde zich deze avond weer eens van haar beste kant als Jacky, die de meest dwaze situaties volledig weet te benutten om het stuk vaart en humor te geven. Truus Bijl- Kenter speelde een prachtige tante Har riet en Ria Balm zorgde voor een bij zonder aantrekkelijke Mama. De twee debutanten in het gezelschap wisten zich aardig te handhaven tussen de oudere vakbroeders. Spaarndam ziet nu alweer reikhalzend uit naar het volgend seizoen. Intussen kunnen degenen, die gisteravond niet aanwezig konden zijn, maandagavond deze „Voetbalpool" nog komen bekijken. Zij zullen er beslist geen spijt van hebben. vaartshow en een wedstrijd om d« prins Hendrikbeker. Voor de bezoe kers is een attractie aan deze show verbonden in de vorm van een wed strijd in het schatten van de hoogte, waarop een ballonvaarder uit een bal" lonmandje zal springen. In de avonduren geeft de letterlie* vende vereniging J. J. Cremer een gratis toneelvoorstelling van het bUJ" spel „Toen wij trouwden" van J. p- Priestley. Op de Grote Markt begint om acht uur een grote musical show. De dag wordt besloten met een bal champêtre met muziek van „The Sun beams". De inwoners van Haarlem-noord be ginnen dinsdag 29 april al met de fees telijkheden. Om zeven uur gaat de ker mis open; om acht uur treedt aan de Middenweg, hoek Orionweg, het trio „Triple Sec" op. Een tweede en een derde optreden volgen om kwart over negen en om kwart over tien. Op Koninginnedag worden de festivi teiten ingezet met een rondgang van een geluidswagen en het C.J.M.V. tam boers en pijperkorps „Haarlem". Om half negen marcheren 1500 schoolkinde ren af van de Kleverlaan naar de Grote Markt voor de aubade. Een rondgang van het uit zestig personen bestaande Waterlandsch Fanfare Corps uit Amster dam begint om half vier 's middags. Om zes uur geeft het korps een con cert op het podium op het Frans Hals plein. Om acht uur begint op het Frans Halsplein het optreden van de boeren- kapel „De Tractorneuzen" en in de ver lichte Marnixstraat bij de Zaanenlaan een groot bal champêtre met muziek van „The Jillis Society Gang". Een reveille door de St.-Jorisband opent de feestelijkheden in Haarlem oost. Men zal een rondgang maken die om half acht vanaf de Catharijnebrug begint. Half negen is de tijd waarop de deelnemers aan de aubade vanaf het Teylerplein naar de Grote Markt trek ken. Een grote variété- en cabaretshow wordt 's middags om drie uur gehou den op het Teylerplein, terwijl om half zeven 's avonds „De Spaarnebazuin" een drietal rondgangen door het ooste lijk deel van Haarlem maakt. Vanaf tien uur kan men op de Zomervaart dansen. In het begin van de maand juni zal voor de leden van de afdeling Haarlem en Omstreken van de Nederlandse In validen Bond een touringcarreis wor den georganiseerd. Als voorlopig be- zoekpunt is gedacht aan Nijmegen en „Berg en Dal". Advertentie in Café-Restaurant te HAARLEM «ras Geopend zondag van 1022 uur en maandag van 1016 uur. GARAGE „DEN HOUT" Wagenweg 1G4-168. H'lem Gedurende de afgelopen dagen is te Zandvoort, in hotel Bouwes, de voor jaarsvergadering gehouden van de „Union internationale de l'artisanat et des petltes et moyennes entreprises" (de internationale organisatie van de nering doende en een ambacht uitoefe nende middenstand), waaraan van Ne derlandse zijde werd deelgenomen door de drie grote middenstandsbonden: de algemene, de christelijke en de katho lieke. De enige naar buiten tredende manifestatie van de bijeenkomst waren een receptie te:i gemeentehuize van Zandvoort op vrijdagmorgen en een ont vangst in het Haarlemse Frans Hals museum in de namiddag, aangeboden door de Kamer van Koophandel voor Haarlem en omgeving. De burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, begroette zijn gas ten in het Frans met een toespraak waarin hij zijn vreugde erover uitsprak, dat men Zandvoort had gekozen als plaats waar het voorjaarscongres zou worden gehouden. De naam van de or ganisatie vond de burgemeester veel belovend en inspirerend. Union, een begrip dat onze Belgische vrienden in hun nationaal devies hebben opgeno men: l'Union fait la force. Interna tionale: noodzakelijke voorwaarde voor de bevordering van de ontwikke ling van de kleine- en middelgrote on derneming. A r t i s a n a t: in dit tijdperk van techniek en mechanisatie is het am bacht in ere te houden, omdat het een vitaliteit bezit, die gevoed wordt door het hart. Entreprises: de kleine en mid delgrote ondernemingen zijn een waar borg voor de welvaart van het land. De ondernemers wensen vrijheid! Als burgemeester benoemd door de Kroon en deel uitmakende van de over heid was spreker ervan overtuigd, dat de ondernemers bevrijd moeten worden van de al te grote bemoeizucht van de overheid; de ondernemers moe ten beschermd worden tegen de be dreiging van de octopus van een alles omvatten willende publieke administra tie! De president van het congres dankte in een uitvoerige toespraak de burge meester voor de prettige ontvangst in de feestelijk met tulpen versierde raad zaal en voor de behartigenswaardige woorden tot de gasten gericht. Om half zes gisteravond werden de veregenwoordigers der verschillende de legaties door de Kamer var Koophan del en Fabrieken voor Haarlem en Om streken in het Frans Halsmuseum te Haarlem ontvangen. Namens de Ka mer werden de ongeveer vijftig gasten in het Frans toegesproken door de heer B. Enschedé. Zijn toespraak werd ver volgens in het Duits vertaald en daar na door de voorzitter van- het Congres beantwoord. De ontvangst had een bij zonder intiem karakter en werd voor al tijdens de aperitief in de Renaissan- cezaal gekenmerkt door een hartelijke sfeer. Bijna anderhalf uur bleven gast heren en gasten bijeen, waarna men nog even de gelegenheid aangreep om een glimp van de in het museum ver- zamelde kunstschatten te bewonderen. Als ;asten van de Kamer van Koop handel wai'en o.m. aanwezig de leden van de Haarlemse Middenstandsraad en de secretaris van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, mr. L. van Nou- huys. Het programma in Haarlem-zuidwest wordt geopend met een muzikale rond gang door de districtsband van de NPj£ Haarlem. Om kwart over negen WOr" de vlag gehesen en om half tien v»ngen de kinderspelen aan. Na „microfoonde- butantjes" wordt er om twee uur een variété gegeven. Om vier uur begint een gecostumeerde voetbalwedstrijd. Een lampionoptocht en een Oranjebal dat in „Ons Gebouw" om acht uur be gint besluit het feest. Het Kleverpark viert koninginne dag met een feestochtend voor de kinderen in het gebouw aan de Mole- naerstraat. 's Middags om vier uur en 's avonds om acht en negen uur kunnen de sensatielustigen hun hart ophalen bij gymnastiekoefeningen op een zeventien meter hoge mast. Spaarndam viert de verjaardag van de Koningin op geheel eigen wijze. Om kwart over negen beginnen de school kinderen met een rondgang met muziek door het korps „Harmonie Crescendo", waarna zij onder leiding van de heer S. F. van Dijk om half tien een aubade brengen. Om elf uur worden kinderspe len gehouden. Wedstrijden voor de jeugd van 15 en 16 jaar, volkspelen op de Westkolk en ringrijderijen op fietsen vormen de feestelijkheden van de mid dag. Om half vijf vangt bovendien nog een kindervoorstelling op de Westkolk aan. Een non-stopprogramma begint om acht uur 's avonds en duurt tot middernacht. Advertentie EXCLUSIEVE INTERIEURS BINNENHUIS ARCHITECTUUR ONTWERPEN EN ADVIEZEN VOOR EN VERZORGING VAN UW INTERIEUR ONZE NIEUWE EXPOSITIE RECHTVAARDlGD EEN BEZOEK AAM BLOEMENDAALSEWEG 25* TEL. K 2500 - 51728 Advertentie Trat tal 3 bevat het pas-ontdekte apefium met de sterke van roos bevrijdende eigenschappen. Na 6 wekelijkse haarwassingen is de roos verdwenen. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2