DE SUIKER f Aantal leergangen wordt uitgebreid Prachtige Schuberts herschepping van door D ,Winterreise" Herman Schey EREZAAL VOOR Jhr.TEDING VAN BERKHOUT Goed solist met rammelende - begeleiding D D Kijkje in de r.-k. Technische School tijd ens openbare les Bloemenmeisjes terug van Brus selse „kermis" Vocale cyclus DOKTER P. IC. J. TERY00REN LEGT ZIJN PRAKTIJK NEER Katholiek huisarts met grote belangstelling voor de ziel Ledententoonstelling „Kunst zij ons 75-jarige amateur KARPETTEN LEVENSDUUR SLEUTEL WEG? KASHMIR" Meer dan 17000 bloemen uitgereikt INTERNATIONALE Een boeiende tentoonstelling. Voor vele bezoekers een „zoete" verrassing. TENTOONSTELLING R.A.I. GEBOUW VAN 22-30 APRIL Bedrijven in werking Vakdemonstraties Kunst in de suiker Moderne techniek a j. b. oord om ZATERDAG 26 APRIL 1958 PAGINA 3 MET EEN KLASSEKARPET IS EEN WAARDEVOL BEZIT, EEN BEZIT WAAR U JAREN EN JAREN PLEZIER van heeft, elk karpet van naam van de allerbeste tapijtfabrieken hebben wij VOORRADIG 200x140... 119.- 300x200... 254.- 325x225... 310.- kruisstraai Haarlem - TELEFOON 11491 Zware bronzen krans voor ere-begraafplaats in Bloemendaal Missief ilmpro gr am- ma's ter gelegenheid van de „Amate" Maandag in Minerva DE SLEUTELSPECIALIST" Orgelbespeling Passagierslijst Overige inzenders Pakketjes voor de pupillen van Pater Lucas in Bordeaux Voortrekkers zorgen voor verzending Laatste concert van Beethoven-cyclus Eduardo del Pueyo solist in vijfde piano- concert '-W De Haarlemse bloemenmeisjes zijn gisteravond 11a een bezoek aan de Brus selse „kermis" in Haarlem terugge keerd. Het j 11 ge gezelschap arriveerde een halt uur later dan aanvankelijk was vastgesteld. Dat kwam omdat de bus, waarmee de reis naar België werd. gemaakt, onder Wassenaar te kampen Advertentie Geopend óp werkdagen van 10-17 uur en van 19.30-22.30 uur. Toegangsprijs vóór 13 uur 2.50, na 13 uur f 1.25. Des zondags van 12-17.30 uur. Toegangsprijs f I.2S. hm d* bezoe- 3 shovtf n wed- hoogte, (Jen bal" •tterlie* er een .et blij" begint f show. "■en bal e sun- ird be- e fees- le ker- ::aan de •t trio en een •t over festivi- ïg van tam- «lkinde- J Grote idgang taande kmster- iddags. n con- ïs Hals- Frans )oeren- stie ver- eniaan (muziek 'isband .arlem- :èn die bebrug rop de af het ,t trek- ietshow gehou- m halt azuin" ooste- Vanaf irvaart lidwest rond zangen oonde- jr een begint istrijd. mjebal ur be- iginne- or de Mole- :r uur ■n uur hart ;en op g van Om chool- ïuziek ■ndo", heer ubade srspe- jeugd >p de ietsen mid- a nog stkolk legint rt tot IEURS JTUUR Leerlingen van de r.-kTechni sche School voor Haarlem en Om streken bezig met vijlen (zie boven) en boren (rechts). Men maakt bij deze drie jaar du rende leergang, gebruik van de modernste werk tuigen en machi nerieën. De deuren van de r.-k. Technische School voor Haarlem en Omstreken aan de Kamperstraat stonden gisteren en vandaag wagenwijd open. Een ieder kon vrij binnen lopen en zich op de hoogte stellen van het onderwijs aan en de inrichting van de school. Voornamelijk waren deze zogeheten openbare lessen bedoeld om de ouders van de leerlingen in de gelegen heid te stellen hun zoons aan het werk te zien. Boven dien boden de lessen aan toekomstige leerlingen de gelegenheid zich van een en ander op de hoogte te stellen, waardoor beroepskeuze mogelijkerwijs gemak kelijker wordt. De opleiding in de diverse vakken duurt drie jaar. In het eerste of voor bereidend leerjaar houdt men zich haast de theorie bezig met metaal- en houtbewerking, schilderen en tekenen. De directe vakopleiding geschiedt in het tweede en derde leerjaar. Doordat de school nog slechts enkele jaren be staat de opening had plaats op 1 september 1956 is het aantal cur sussen nog gering. Alleen toekomstige metaalbewerkers, timmerlieden en te kenaars kunnen nog op de r.-k. Tech nische School terecht. Bovendien is er op de zaterdagen een „part-time" cur sus voor centrale verwarmingsmon teurs. De cursisten zijn echter reeds in een bedrijf werkzaam. De directie van de school streeft daarom naar uitbrei ding van het aantal leergangen. Een opleiding voor automonteurs en electri- ciëns is reeds aangevraagd, maar om dat men het in regeringskringen niet eens was met de door de directie ge vonden ruimte, is uitvoering van het plan vooralsnog niet mogelijk. De ge meenteraad van Haarlem heeft een ur gentieverklaring afgegeven voor een cursus fijnmetaalbewerking. Het gebouw, waarin de school is gevestigd is slechts een noodoplos sing. De accomodatie is sober, de trappen zijn te smal voor 380 leer lingen, een rijwielstalling ontbreekt en tot voor de opening was er geen cantine. Op de zolder heeft men daar om een royale gelegenheid gescha pen, waar „overblijvers" tussen de middag kunnen vertoeven. Tijdens de „openbare lessen" werd in deze cantine een tentoonstelling gegeven van werkstukken en lesmateriaal. Advertentie LANGE kreeg met een klein defect: een van de achterlichten had het begeven. Op de Grote Markt in Haarlem stonden de muzikanten van de Harmonie Crescen do en een aantal familieleden intussen vol ongeduld te wachten op de meisjes, die in Brussel, Antwerpen en Gent zeer veel succes hebben gehad. Om half elf arriveerde de bus voor Brinkmaan, waar een kleine deputatie van de Haar lemse Gymnastiekvereniging BATO het gezelschap opwachtte. Uit de mond van de heer W. van Wil lige, reisleider en directeur van de stichting Haarlems Bloei, tekenden wij op, dat de reis een enorm succes ge worden is. In vier dagen tijd raakten de meisjes meer dan zeventienduizend bloemen kwijt. De inwoners van Bel- gië's hoofdstad hadden niets dan Brus sels) lof voor het charmante optreden van de Haarlemse „blommekes". Al de eerste dag werden zij op het terrein van de Wereldtentoonstelling letterlijk overvallen door honderden journalisten en fotografen. Op de Groote Markt in Brussel reikten de meisjes niet alleen bloemen, maar ook visitekaartjes uit. De heer Van Willige had er driehonderd meegenomen, maar die waren in tijd van mum „uitverkocht". Hoe hield u de bloemen vers, vroeg een van onze collega's. De heer Van Willige ant woordde daarop, dat hij in de hotels naast logies ook een badkamer had ge huurd, waarin de bloemen werden be waard. Ook in Antwerpen en Gent was de ontvangst van de Haarlemse meis jes bijzonder hartelijk. Wellicht niet zo hartelijk als gisteravond, toen de meis jes door hun ouders en verwanten wer den geknuffeld, als waren zij maanden van huis geweest. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers, die een gedeelte van de reis heeft meegemaakt, torste een grote mand bloemen, afkomstig van de vereniging van Gentse bloemenhan delaren. In een der zalen van Brink mann verraste mevrouw Cremers de heer en mevrouw Van Willige met een bloemenslinger. 10 mei zal tijdens de dodenherden king op de ere-begraafplaats in Bloe mendaal, die de Vereniging van ex-po litieke gevangenen heeft georganiseerd, een zware bronzen krans met rood-wit- blauw lint worden gelegd namens de Duitse familie L. Marx uit Australië. De familie Marx vluchtte in 1937 naar Nederland en moest tijdens de oorlog hier onderduiken. Na de oorlog is de familie naar Australië geëmigreerd. Zij heeft degenen, bij wie zjj tijdens de oorlog een veilig onderdak hebben ge vonden, thans een zware bronzen krans gestuurd, met het verzoek die met een rood-wit-blauw lint en bloemen te wil len versieren en daarna op de ere-be graafplaats in Bloemendaal te willen neerleggen. e zo met zorg voorbereide vocale cyclus staat bepaald niet onder een gelukkig gesternte. Moesten de eerste twee avonden wegens ziekte der solisten geannuleerd worden, ook vrijdagavond was dit bijna weer het ge val geweest. De zangeres Annie Her mes liet wegens ziekte plotseling ver stek gaan. Gelukkig is men er in ge slaagd de bas Herman Schey te engage ren, die ons door de zeer bewogen ge zongen liederencyclus „Winterreise" van Franz Schubert, over de aanvan kelijke teleurstelling wist heen te bren gen. Het was in het jaar 1827 (Schu bert had nog slechts één jaar te leven), dat deze te jong gestorven componist zijn Winterreise schreef. Het is de treu rigste van alle reizen, die een musicus ooit in tonen heeft beschreven. „Win terreise", met dit enkele woord heeft Schubert het beeld van zijn levensweg getekend, want we hebben het zo goed begrepen, dat het in ieder lied Schu bert zelf was, die zong. De toon in deze winterreis is niet dramatisch, maar lyrisch. Het is een reis door het leven, zonder doel en niemand wacht hem op langs de weg. Nergens heeft Schubert in zijn liederen zulk een donkere toon gelegd en weinige zijner vrienden be grepen deze liederen. Schubert zelf hield ze echter voor zijn diepzinnigste. Zo hebben wij ook dit keer met Her man Schey en de prachtig begeleiden de Felix de Nobel, de zwerver gevolgd door de vage symbolische atmosfeer van deze, dikwijls ogenschijnlijk koele, onbevallige liederen. Wij denken hier bij aan „Bevroren tranen", „Ver kleuming" „Eenzaamheid". Alleen het enige lied waar een lichtstraal door schemert „Lentedroom", brengt even opbeuring. Schey tekende de stemmin gen meesterlijk en Felix de Nobel was onovertreffelijk. Naarmate het einde van de cyclus naderde, werd de toon steeds somberder, om tenslotte te ein digen in „der Leiermann", een winter- naakt lied met een uiterst desolate stemming. De arme bedelaar zingt zijn lied, verkleumd, gevoelloos en machi naal en niemand luistert naar hem. En tochwij hebben nu weer met ingehouden adem geluisterd en zijn diep onder de indruk weggegaan. Aan de componist Franz Schubert, dachten wij nog lang met gevoelens van eerbied, aan Herman Schey en Felix de Nobel met bewondering voor hun doorleefde her schepping van deze diepzinnige winter reis. J. L. Heemstede organiseert maandag 28 april een begin van zijn actie in ver band met de grote missietentoonstelling Amate, die van 8 tot 18 mei in Haar lem wordt gehouden. Maandag zal daar- om in het Minervatheater in Heemstede de film „Waar de hemel zong" worden vertoond, die een boeiende documentai re is over land en volk van Palestina. De film is gemaakt door pater Eric Weymeersch W.P., die ook technisch adviseur is geweest bij het samenstellen van de film „De mijnen van koning Sa lomon". In de film worden de verschil lende plaatsen in het H.' Land getoond, die ter sprake komen in de H. Schrift. Maandag 28 april zal ook voor de kin- rissen in midden-Afrika handelt de film program worden vertoond in verband met de missietentoonstelling „Amate". Over het werk van de eerste missiona rissen in midden-Afrika handel de film „Sizimana". Voor de iets oudere kinde ren draait een programma van vier documentaires over Centraal Afrika te weten: Bronnen van de Njjl, Banbuti (over de Pygmeeën), Gekwelde Aarde (een vulkanische uitbarsting van de Nyamulagira-berg) en een journaal film over het missiewerk in Oeganda en Kwanda-Oeroendi. Inlichtingen over deze filmprogram ma's zijn aan het theater verkrijgbaar. Advertentie ff LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 e collecties werken van 10 leden van „Kunst zij ons doel" als es corte voor de ere-tentoonstelling van de 75-jarige „amateur" jhr. F. Te- ding van Berkhout leggen de bezoekers een zwaar corvée op. Het aantal (115 nummers naast de 50 die de jubileum collectie telt) is omgekeerd evenredig aan de kwaliteit; voor de critische be zoeker, die zo'n monstercollectie krijgt voorgezet, is het een slechte beloning dat hij zelf uit de overmaat moet op zoeken wat de moeite van het bekijken waard is. Het is niet om dit relatieve motief dat de collectie Teding van Berkhout op ons een uitstekende indruk gemaakt heeft. Zij had het te gen een volwaardig escorte zeker uit gehouden. Met uitzondering van twee, overigens voortreffelijke, aquarellen uit een ver verleden zijn de getoonde te keningen eh aquarellen gekozen uit de proauktie van de laatste vijf jaren en ZU maken een beslist jeugdige indruk. In de virtuoze en gevoelige tekenin gen, die de jubilaris met de inktstift heeft gemaakt, toont hij zich een goed observator en geroutineerd tekenaar van landschappen. Tot dit onderwerp heelt hy zich trouwens beperkt en het lijkt ons een wijze beperking geweest, Gerard Huysser is zelden een nieuw element te bespeuren en daar om zal het wel gewaardeerd worden dat er hier een enkele spontane notitie van hem te zien is. In de grote of St. Bavo Kerk te Haar lem zal donderdag 1 mei 1958 's middags van 34 uur Albert de Klerk het orgel bespelen: Programma: 1. Praeludium und Fuga f moll, George Fr. Handel; 2. a. Aria, b. Gigue, Jean Bapt. Loeillet; 3. Partite diverse sopra: „O Gott, du frommer Gott", Joh. Seb. Bach; 4. Praeludium (Regina caeli), Hermann Schroeder; 5. Deux Chorals, a. Choral Dorien, b. Cho ral Phrygien, Jehan Alain; 6. Toccata, Fuga en Hymne over: „Ave maris stella" Flor Peeters. Op ons bureau aan de Smede- straat te Haarlem ligt vanaf heden ter inzage de passagierslijst van het m.s. „Sydney" dat onderweg is van Tandjoeng Priok naar Genua. gezien de resultaten waartoe de specia lisatie heeft geleid. Zijn enige bioem- stilleven staat in de reeks overigens kwalitatief goed genoteerd. Het is een fris stuk kleur, vrij en groot gedaan. Zijn gebruikelijke onderwerpen liggen verder van het oog: bos-interieurs, be groeide duinen en het vlakke, met dé cors en groeisels en bouwsels bezette land; hij weet dit alles raak te docu menteren en de stemming ervan over te dragen. De besneeuwde Boomgaard (10) is daar een goed voorbeeld van. De gestrektheid van het veld, zoals in het wintergezicht (26) weet hij overtui gend te suggereren en ook het gewelf de landschap tast hjj met het penseel voortreffelijk na. Met een beweeglijker materie doet dat zijn vriend, de zeeschilder Oskar M e n d 1 i k van wie bij deze gelegen heid wat meer stukken tegelijkertijd te zien zijn dan op een algemene tentoon stelling. Er zijn enige voortreffelijke portretten van de volle zee bij en het is verwonderlijk, dat een man op zijn hoge leeftijd (87 jaar) nog in staat is tot een weergave als Storm bij avond (1956). Met de gestolde golving van de zee: het duinlandschap, houdt zich als derde specialist bezig Teding van Berkhouts leeftijdgenoot Dirk Hartin g. De keuze van zijn motieven is, mede in verband met de beperking tot de ets techniek, wel wat eenzijdig. Maar voor al zijn kleinere etsjes zijn van doorwer king en toonvorming zulke juweeltjes, dat het toch een genoegen is ze op de hand te bèkijken. De dierplastieken van Klinken berg, meestal in minder gebruike lijke materialen als ivoor en paarle moer, kunnen eveneens een technische bewondering gaande maken. De inmiddels 84-jarige oud-directeur van het Frans Hals museum, G. D. Gratama toont voornamelijk fami lieportretten uit de tijd rond de eeuw wisseling, die hem toen reeds als aris tocratisch en gevoelig, klassiek-gericht, schilder deden kennen. Het portret van zijn vrouw uit 1906, de beide vroege zelfportretten en dat van de Vlaamse boer uit 1896 zijn het beschouwen meer dan waard. Van zijn huidige werkzaam heid getuigt een recent zelfportret, waaruit blijkt dat Gratama nog niet aan zekerheid van observatie en notitie heeft ingeboet. De onlangs op 77-jarige leeftijd in Oostenrijk overleden oud-voorzitter van het genootschap. Albert Arens, wordt ter expositie herdacht met een voor hem wel kenmerkend kinderpor tret uit gemeentebezit. In het werk in decoratieve stijl van Uitgezonderd F. A. van Velsen, die met wat schilderijen op groter for maat en in grjjziger toon vertegen woordigd is dan wjj van hem gewend zijn, is er bij de overige inzenders slechts een enkel stuk dat de moei te van het bekijken loont. Men heeft het onbehaaglijke gevoel op te dun ijs te lopen als een schilder nog geen tien nummers bijeen kan brengen die op een plaatselijke tentoonstelling het predicaat aanvaardbaar kunnen be halen. We zijn deze situatie de laat ste jaren bij K.Z.O.D. niet meer ge wend! De tentoonstelling duurt tot en met 11 mei. L. T. Bloemenstilleven, een uit 1955 da terend werk van jhr. F. Teding van Berkhout. Het zal wel niemand meer onbekend zijn, dat de Nederlandse pater Lucas de Bruim in Bordeaux werkzaam is onder de armsten van de armen. Vaak heeft hij in ons land over zijn werk in Bor- deax geschreven en gesproken en het gevolg daarvan is geweest, dat heel wat Nederlanders de goede gewoonte hebben aangenomen om op weg naar Lourdes, op het station in Bordeaux een pakketje af te geven voor het werk van pater Lucas. Natuurlijk is lang niet iedereen in de gelegenheid om zelf naar Lourdes te gaan en om zelf een pakketje in Bor deaux af te geven. Daarom zullen de voortrekkers van de Dr. Paul Julien- stam voor iedereen die dat wil, pakket jes meenemen naar Bordeaux, wanneer zij van 12 tot en met 19 mei op pel grimage gaan naar Lourdes. Er is voor al behoefte aan lakens, handdoeken, theedoeken, kinderkleding, zeep, versna peringen, koffie, suiker, melk in blik, lepels, vorken, messen enzovoorts. Wanneer men dus een pakketje voor pater Lucas klaar wil maken, kan men een briefkaartje schrijven naar de Dr. Paul Julienstam, Van Wickevoort Crom- jnelinstraat 11 in Haarlem, of even op bellen onder nummer 54101, dan worden de pakketjes thuis afgehaald. Geldelijke bijdrage natuurlijk even welkom kunnen gestort worden op gironummer 492373 t.n.v. de Rafaëlgroep II te Haar lem, onder vermelding: voor pater Lu cas. onderdag 1 mei legt dokter P. K. J. Tervooren zijn uitgebreide prak tijk in Haarlem neer. Hij heeft zich meer dan veertig jaren geleden in Haarlem gevestigd. In die vele jaren heeft hij zich veel vrienden gemaakt. Vooral ook onder zijn patiënten, voor wie hij de echte, ouderwetse dokter was; de huisarts, die behalve naar het zieke lichaam, ook naar de moeilijk heden van de ziel van zijn patiënten keek. Hij is waarschijnlijk de laatste katholieke ouderwetse huisarts, die zich de tijd gunde om voor ieder van zijn patiënten een huisvriend te zijn. Maar ook is hij waarschijnlijk de eerste katho lieke huisarts in Haarlem die de ziekte verschijnselen van zijn patiënten als psycho-somatisch beschouwde: als zowel voortkomende uit organische als psychi sche moeilijkheden. Dokter Tervooren verstond als geen ander de kunst om zijn patiënten op hun gemak te stellen. Er ging een grote rust van hem uit, onmiddellijk wanneer hij het huis binnenstapte. Hij was tege lijk huisarts en biechtvader en zijn lief de voor de kinderen was bijna spreek woordelijk. Geen moeite was hem te veel. Velen zullen zich herinneren hoe hij hen in de oorlog bezoeken kwam op zijn oude liets. Zijn mensenkennis werd vooral in het begin niet altijd algemeen aanvaard. Men stelle zich voor: een tijd van strik geheim privé-leven. De mensen voelden er destijds weinig voor om met hun geestelijke moeilijkheden te spreken met hun huisarts. „Daarom gaat het me nu eigenlijk beter af dan vroeger", zegt dokter Tervooren De tij den zijn veranderd, De mensen zijn an ders, opener geworden. Dokter Tervooren behaalde in 1914 zijn doktersbul in Utrecht, waarna hij een jaar ongeveer in Dieren ging wer ken en zich daarna als narcotiseur ver bonden zag aan de Marig.stichting in Haarlem. Na betrekkelijk korte tijd be gon hij hier ter stede een particuliere praktijk, die zich snel uitbreidde Zijn grote belangstelling voor de men- sellJPsyche en voor de geestelijke moeilijkheden die vaak de achtergron den vormden van allerlei lichamelijke kwalen, brachten hem bij verschillende organisaties, die juist aan deze proble matiek hun aandacht wijdden. Belang rijk is zyn vele werk geweest als me disch leider van het katholiek huwelijks bureau. dat onlangs is omgezet in de „Stichting voor huwelijksaangelegenhe den", waarvan dokter Tervooren nog voorzitter is. Groot was zijn daadwer kelijke belangstelling voor het werk van de katholieke Reclasseringsvereniging en voor dat van de Sint Vincentiusver- eniging. Het is derhalve niet meer dan billijk, dat dokter Tervooren een offici eel afscheid wordt bereid in het gebouw, dat men kan zien als het katholiek ge zondheidscentrum van Haarlem het gebouw van het Wit-Gele Kruis aan het Kenaupark. Jarenlang is hij trouwens van het Wit-Gele Kruis bestuurslid ge weest. Op 10 mei zal van half vier tot vijf uur 's middags in dit gebouw een afscheidsreceptie worden georgani- seerd. Veel van zijn patiënten zullen ongetwyfeld de gelegenheid willen aan grijpen om dokter Tervooren ten af scheid de vriendenhand te drukken. Er heeft zich bereids een comité gevormd, dat zich heeft belast met een geldin zameling om de scheidende arts bij die gelegenheid een blijvende herinnering aan zijn Haarlemse vrienden en patiën ten te kunnen aanbieden. Dinsdag 29 april vindt het laatste concert van *de Beethovencyclus plaats. Het Noordhollands Philharmonisch Or kest zal o.l.v. Henri Arends het volgen de programma uitvoeren: Ouv. „Leo- nore II", Pianoconcert no. 5 en Sympho- nie no. 5. Solist is de vermaarde pia nist Eduardo del Pueyo. Eduardo del Pueyo werd in .1906 te Zaragoza (Spanje) geboren. Hu begon zijn muzikale studie op 7-jange leet- tijd. In 1917 werd hij reeds geenga- geerd bij de Cercle des Beaux-Arts te Madrid. In 1920., na een concert van de Sociedad Filarmomca te Za ragoza, waarmede hu' een enorm suc ces behaalde, ontving hu van de f^' meente Zaragoza een beurs, die hem i£ staat stelde, zijn studies m het bui tenland voort te zetten. Als solist werkte hij mee op de concerten van de grote Parijse orkesten en maakte tournées door Frankruk en Spanje, waarbij zijn reputatie gestadig groei de In het seizoen 1927-1928 organi seerde de „Concerts Lamoureux" een ffroot Beethoven Muziekfeest, waar voor hij als solist werd uitgenodigd. Hii kreeg talrijke aanbiedingen uit. het buitenland die hij echter van de hand wees. Hü besloot n.l. om de eer ste jaren niet meer op treden, ten einde zich geheel aan de voltooiing van zijn studie te kunnen wuden. Na deze periode, die 8 jaar duurde, trad hij in 1937 weer voor het eerst on met het 3e pianoconcert van Beet hoven, samen met de Société Philhar- monique de Bruxelles. Het succes was buitengewoon. Vanaf dit moment geeft Del Pueyo talrijke concerten, zowel in Europa als in Amerika, wel- jce tournée's slechts onderbroken moesten worden gedurende de oor logsjaren. GESLAAGD. Bij de examens in d# damesmodevakken te Schiedam is ge slaagd als costumière mej. R. Geer- lings te Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3