Grote waarde van de christelijke partijen Wordt steeds duidelijker Sociale verzekering De verdeeldheid democratische Nenni als leider van een onder de partijen „sleutelpartij" W Mikoyan en Yon Brentano tekenen handelsverdrag Van horen en zien gesproken Groeiend begrip tussen protestanten en katholieken in de politiek Eén dode, twee zwaar gewonden bij autobotsing Rit per auto niet veilig genoeg Mikoyan vergeet zijn vulpen Mr. VAN DOORN BI] OPENING VAN K.V.P.-PARTIIRAAD Onderzoek gevraagd naar beleid Pensioenraad Gasvondst te Schonebeek WurliTzer 1 OP16 MET DE IDEAL 19 Explosie te Weert Derde slachtoffer overleden Bedrijf redelijk lonend mits vol bezet DE KOMENDE ITALIAANSE VERKIEZINGEN (II) ZATERDAG 26 APRIL 1958 PAGINA 5 GO LDSCHMEDING (Advertentie) Maus Gatsonides heeft, zoals u hier ziet, zijn eerste zuinig- heidsrallye met succes gereden. Hij heeft namelijk de 1e plaats gewonnen in het algemeen klassement van de internationale „Caltex Economy Run 1958", waarbij zijn Idéal 19, de bekende nieuwe Citroën, over een afstand van 2200 km 136 liter benzine heeft verbruikt (drie inzittenden, bagage, route door Ardennen en Eifeleen ware prestatite 1 op 16, bijna zo zuinig als het „lelijke eendje" Dat vermag een zeer goede rijder met een zeer goede wagen. Zijn vrouw, die hem vergezeld heeft, zei: „zuinig is die wagen zeker, maar ook het komfort is ongelooflijk". Geen wonder, met die hydropneumatische vering i Generaal bestuur der paters Montfortanen H.H. Wijdingen Vergadering Van Gelder verdwijnen met Frans Omroep I Franse Omroep II T.V. bij operaties? Philadelphia Orkest r»an onze parlementaire redacteur) 'ami sPrrkeiide wijze heeft het Neder- j, volk de .orige maand zijn sym- Soe f hitgesproken voor een christeiijk- don politiek, die gedragen wordt v,, de diepe overtuiging, dat Gods en h 00'< 'n ('e staatkunde het eerste t,, „«et gewichtigste houvast behoort v0n aldus mr. H. W.. van Doorn, orzitter van de K.V.P. vanmorgen bij t'tr 1penin? van de Partij-raad te Wit vroeS z"'b af, hoe Frank- ehri *na. om 'let bezit van krachtige "lelijke partijen thans moet benijden Vertelde, dat bondskanselier Aden- aer onlangs in een gesprek hem van jn vertuigd optimisme in de nieuwe liefelijkheden voor de christelijke po- "ek had doen blijken. En heeft ook s et de vertoning in het on-Nederiand- i communistische wereldje van de aatstp tijd ons duidelijk gemaakt, dat met onze christelijke partijen nog slecht niet af zijn? Zou ons land niet eel vvat meer stakingen en sociale on- 1p's hebben gekend, als de christelijke r ,?nsvisie had moeten opgaan in libe- en vme en socialisme, waartussen Oud Vermeer de Nederlanders willen op- eien? Al overkomt het mij een enkele het1"' ih in de politiek van alle dag 1 1 gevoel krijg, dat wij ons in Neder- nu druk maken over kleine zaken, die v ïr de levensomstandigheden van ons van raken dan het leven zelf, dit gevoel Cro. 0nniacht om iets te bereiken in de 'isme w.ereldproblemen mag ons idea- Zjjn J. "iet vermin eren. Ons christen- geven^f ons iedere dag het vertrouwen Zjjn dat het ergens goed voor moet Werk 8 christenen staatkundig samen- rKen, a,ldus de partijvoorzitter. j^T- van Doorn sprak over het „ge lukkig gegroeide begrip tussen de beide Protestantse partijen en de Katholieke partij" en herinnerde eraan, dat dit samenvalt met de ontvangst door deze drie van de christendemocratische par tijen van de wereld begin mei op het congres der Nouvelles Equipes Interna tionales in Den Haag. Hij gaf de socialisten te verstaan dat Ni(Vervolg van pag. 1) og steeds doet het verhaal de ron de, dat een verzekering van iemands welvaartspositie, of van wat daarvoor moet doorgaan, zoge naamd van de wieg tot het graf, ern- ?ng afbreuk doet aan het persoonlijk -'an two or de lij kheid sgevoel. Ook bij de l?hgste begrotingsbehandeling van so ciale zaken in de Tweede Kamer han teerde de liberale afgevaardigde mej. Ten Broeke Hoekstra weer dit oud ver haal. En nu moeten we toegeven, dat we meerdere keren in contact komen met mensen die, misbruik makend van sociale wetten, zich inderdaad maar laten drijven op de verantwoordelijk heidszin van anderen. We hebben daar twee opmerkingen tegenover. Vooreerst dat men. indien men zulke mensen ont- htoet, er goed op moet letten, met wat ?°or soort mensen we dan te maken heb- jU. Hun verantwoordelijksheidsgevoel *°u zeker met groter zijn indien de be schermende maatregel niet bestond. Ze hden zonder twijfel de mensen zijn "Or wie in vroeger dagen Vincentius jh Armenzorg hun collectes het meest '•ringend nodig hadden. De situatie van Jhans kan misschien nog als goede kant "ebben dat langzamerhand een soort ^an trots zich begint te ontwikkelen, die fdt uitdrukking komt in de gedachte: Jk heb recht op uitkering en hoef dus "iemand naar de ogen te zien. Onze tweede opmerking is van meer wezen- 11 ke aard. Het is een dwaas verhaal te "lenen, dat de verantwoordelijkheid van de mens ophoudt bij het antwoord op de vraag in welke mate hij in zijn ma terieel bestaan kan voorzien. Wij heb ben eerder de neiging om te zeggen: eerst wanneer het materieel bestaan verzekerd is kan de mens volop aan dacht gaan schenken aan die andere en veel grotere verantwoordelijkheid, de eigen ontplooiing van de persoonlijkheid en vooral ook de opvoeding van de kin deren. .Indien Immers waar zou zijn dat so ciale zekerheid de verantwoordelijkheid geheel of ten dele laat verdwijnen, dan js de vraag gerechtvaardigd of iemand d'e nooit materiële zorgen heeft gekend een onverantwoordelijk individu is. Er is geen zinnig mens die deze vraag be vestigend zou durven beantwoorden. De laatste tijd komt steeds meer de vraag in discussie of de solidari teit. die we als Nederlanders ge meen hebben, ook niet moet voeren tot ?e gedachte van de volksverze- e r i n g. Iemand die meer dan 6900 verdient, kan niet onder de werkloos heidswet vallen. Nu dragen over het algemeen de ho- f®r gesalarieerden een geringer werk- "°sheidsrisico dan de loonarbeiders ,"et lagere functies. Maar indien de ogen^gepiaatsten werkloos vorden, is j"" risico veel groter. Zij leven op een uurder niveau en bij het wegvallen p®" de betrekking is het heus geen \ypik'lijk dat er voldoende reserves aan- ol? zijn om een wat langer durende ljg kl sheidsperiode te overbruggen. hinnaast evenwel voert naar onze me- "8 de solidariteit ertoe, dat alle werk- gezamenlijk het risico dragen hpp de kwade kansen die een deel van dip altÜd loopt. Natuurlijk kan men Vor s°hdariieit begrenzen, in dezelfde m als dat gebeurd is in de algeme- Ujp "hderdomswet. Ook daar betaalt biet Premie naar inkomen, maar over Uit]! "jeer dan over de eerste 6900. De ïhin ng 'R daarmee in overeenstem biet8' ,Pezelfde gedachte kan gelden, ipa "Heen voor de werkloosheidswet. Wet - Zeker ook voor de invaliditeit» Voor6", de ziektewet. Toen men destijds grens ongevallenwetten geen loon- co von kwam dat- omdat het risi- Maar de ondernemingen te groot was. ihvaiij.?'e'k mens kan het risico van jnVa li/V* "icfis rvcui utfi limcu van Voiko— zell dragen? We vinden het Van Ho 1" 'ogisch dat een doorbreking WorHÏ ioongrens van deze wetten thans Vonr.,V00rgesteld- eens 5,-°pig kunnen we het nog niet bedoni met dp conclusie van boven- het rapport ten aanzien van fonripLekenfondsenbesluit. Het zieken- 'ijk onderscheidt zich name- Wetton ru e"-ik van de andere sociale *oonl&°mdat het hier 8aat om de per- Maar rto-018 voor de e'gen gezondheid. We rip„ een kwestie apart, waarop Wine "n?ok 7°or een nadere beschou- g wd'en terugkomen. zy het ernaar gemaakt hebben als zij worden aangezien voor de partij van de bestedingsbeperking. Drees en Suur- hoff hebben na de verkiezingsuitslag de voorstelling in omloop gebracht, dat wü ,,met dubbele kaarten spelen". Zij zijn even Hecht verliezers als psychologen. Suurhoff heeft in Rotterdam het rode partjjkader gezegd: ,,niet freewheelen maar trappen." Zelf is hij maar meteen met trappen oegonnen, maar dan meer in de zin van het „potig betoog", dat hij volgens Het Vrije Volk daar heeft ge houden. Wat die dubbele kaarten be treft, mogen de kiezers alsjeblieft een beetje doorz'cht tonen? vroeg mr. van Doorn. Mogen zij bv. het zeer reëele verschil ook zien tussen de socialistische en de katholieke opvatting omtrent het doorzetten van de bestedingsbeperking en inzake het waarborgen van een rui me werkgelegenheid? Mogen zij alsjeblieft begrijpen, dat Schmelzer meer voor de bezitsvorming is dan Hofstra, ai dragen deze beide he ren te dezer zake verantwoording, omdat zij beiden in de regering zitten? In de katholieke partij wordt een toe loop naar de WD allerminst gezien als een vergroting van de kansen op een sociaal beleid, waarin aan de eco nomisch zwakkeren de bijzondere aan dacht wordt gegeven, die hen toekomt, aldus de heer Van Doorn. „Wij weten in Nederland wel wat de WD niet wil, maar de liberale partij moet ons ook eens vertellen wat «.Ij wel wil, indien wij willen weten vvat wij voor de toekomst aan haar hebben. Is de WD bereid haar opvattingen te wijzigen ten aan zien van de P.B.O., de kinderbijslag, de urgentie van een voorziening voor we duwen en wezen, de woningbouw voor kinderrijke gezinnen? Voor de vraag of de winst van de WD bestendig zal zijn is volgens de voorzitter van de K.V.P. van overwe gende betekenis, hoe de socialisten in de komende jaren zullen koersen. Gaat de P.v.d.A. een poging doen de pacifisten en de volgelingen van Sam de Wolff en zijn Sociaal-Democratisch Cen trum tevreden te stellen, dan zal de WD haar nieuwe aanwinst niet spoe dig zien teruglopen naar de P.v.d.A. Zal men de moed hebben de uiterst linker vleugel af te knippen, dan lijkt het zeer goed mogelijk dat Oud zijn nieuwe winst niet tot de blijvers mag rekenen. Terwille van de duidelijkheid in de politieke verhoudingen zou een tijdig op stellen van een nieuw program door de P.v.d.A. volgens mr. Van Doom te wen sen zijn. Het Tweede Kamerlid Smallenbroek (A.R.) heeft de minister van binnen landse zaken, bezitsvorming en publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie de vol gende vragen schriftelijk gesteld: 1. Acht de minister het niet van be lang, dat, in verband met de thans plot seling naar voren gekomen ernstige kritiek op de administratie en het be leid van de Pensioenraad en mede ter wille van de rust onder de ambtenaren en de gepensioneerden en een mogelij ke rechtvaardiging van het tot dusver steeds gewaardeerde beleid van dit col lege, een onderzoek door een daartoe te benoemen commissie wordt ingesteld naar die administratie en dat beleid? 2 Zo ja, is de minister dan voorts bereid aan de Kamer mede te delen, tot welke conclusies dit onderzoek heeft geleid. De Nederlandse Aardolie Maatschap pij heeft meegedeeld dat zii een gas- producent heeft verkregen op een gas- laag, welke in het Schoonebeek-veld on der de bekende olielaag werd aange troffen. Advertentie Wurlitzer de koning onder de electro- nische orgels - een Instrument met een zeldzame klank rijkdom. Dé oplossing voor kleine ker ken.eenaanwinst voor zaaien huis. Een gelukkige combinatie van traditie en moderne techniek. Verkrijgbaar in vier uitvoeringen. Raadhuisstraat 48-50 - Amsterdam Schiedam je Vest 67 Rotterdam j Advertentie Behandeling met 20 jaar garantie NED. RATIN MIJ. DEN HAAG Koninginnegracht 135, telef. 633583 Geeft vrijbl. prijsopgave' Op de Veldenseweg te Venlo is vrij- aagmiddag tengevolge van een botsing tussen twee auto's de 36-jarige verte genwoordiger M. Veenhof uit Deventer om net leven gekomen en zijn twee an deren levensgevaarlijk gewond. j °*}&eluk moet zjjn ontstaan, na dat de door de heer V. bestuurde auto uit een zijweg de Veldensewg op reed en daar in aanraking kwam met een auto bestuurd door de ongeveer 25-ja- nge A.E., wonende te Heerlen. Een der twee wagens is na de botsing verschei dene malen over de kop geslagen en tenslotte tegen de afrastering van een kloostertuin gevlogen. In het St.-Jansziekenhuis te Weert is vrijdag het derde slachtoffer van de explosie op de Budelse heide te'Weert, de 31-jarige korporaal le klas Ch. W. Burgemeestre uit Amsterdam, overle den. Het slachtoffer, dat donderdagmid dag bij een militaire oefening te Weert, waarbij twee militairen op slag werden gedood, levensgevaarlijk werd gewond, was gehuwd en vader van vier kinderen. generaa' kapittel der paters Montfortanen, dat momenteel in Rome wordt gehouden, heeft voor het gene ra! bestuur der congregatie de vol gende'leden gekozen: pater C. M. Hei ligers uit Nederland is, zoals reeds is gemeld, de generale overste. Assisten ten van de generale overste zijn de pa- ters O. Lehorgue, (Frankrijk), B. Le- Tlreur(I?nacia^' Gambari (Italië), A. Welters (NederlandValkenburg), M Genclrot (Frankrijk) en E. Vroemen (Nederland Beek). De procurator bij de H. Stoel en de econoom generaal zullen uit deze groep van assistenten worden aangewezen. Naar verwacht wordt zal Z.H. de Paus maandag, de feestdag van de fi!5«.d®,r congregatie, Griguion de Montfort, de paters kapitulanten in audientte ontvangen. Mgr. W. Mutsaerts zal zondag in de kloosterkapel van de paters Assumptio- nisten te Bergeijk de volgende H.H. Wudingen toedienen: het H. Subdiaco naat aan de fraters Felix van Haaren, Hippolyte Sibum, Godfried Zuiker en Eligius van der Sloot; het H. Priester schap aan de frater Hubertus Heusschen. Alle wijdingen z\jn van de congregatie der paters Assumptionis- ten. De Koninklijke Papierfabrieken van Gelder en Zonen tracht haar aandeel in de papierindustrie op de Nederland se markt te behouden. Papier zal er al tijd wel worden gebruikt, al zal dit ver bruik per kilo per hoofd bijtijden ver anderen. Aldus deelde de directie mede in de jaarvergadering. Desgevraagd zei- de de directie voorts, dat de toestand van het bedrijf thans niet slechter is dan bij het verschijnen van het ver slag. In ruwe trekken werd de verla ging van de prijs van het krantenpa pier goedgemaakt door de daling van de grondstoffenprijzen. Wanneer ge werkt kan worden met een volle be zetting, is het bedrijf thans redelijk lonend. Algemeen gesproken dienen pa pierfabrieken continu-bedrijven te zijn en is een werkweek van zeven dagen een noodzakelijkheid. Over Suriname zeide de directie, dat daar door Van Gelder een proef wordt genomen met de aanplant van pinus- bomen, waarvan het hout wellicht tot grondstof voor papier kan dienen. Wan neer deze proef na vele jaren is ge slaagd, kan pas van een project wor den gesproken. Ten aanzien van de Euromarkt werd gezegd, dat de nieu we structurele vorm de papierindustrie voor zeer grote problemen zal stellen. Ten aanzien van het sluiten van de cellulosefabrieken werd van aandeel- houderszjjde opgemerkt of dit niet een beetje overhaast was geschied. De fa briek te Velsen zal niet worden ver kocht, doch voor andere doeleinden, o.a. opslag, worden gebruikt. De andere fabriek is thans nog in bedrijf. Het pro duceren van cellulose is niet meer ren dabel wegens de grote concurrentie van het buitenland. Daarbij komt nog, dat Van Gelder een zeer omvangrijk be drijf is en zich niet alleen gespeciali seerd heeft op de produktie van cellulo se. De verbouwing van de papiermachi ne in Renkum is gereedgekomen en is bedoeld voor fabricage van een goed kope papiersoort. De jaarstukken werden goedgekeurd. Advertentie (Van onze Romeinse correspondent) anneer op 25 mei a.s. de verkie zingen voor de Italiaanse ka mer van afgevaardigden en de senaat gehouden worden, zal het elec toraat beslissen, of het land uit het politieke slop kan komen, waarin het door de stembusuitslagen van 1953 ge raakte. Hoe moeilijk de zaken er in Italië de laatste vijf jaar voor gestaan hebben, blijkt uit de toen geschapen parlemen taire verhoudingen. De neofascisten be zetten i procent der zetels, de monar chisten, een zeer conservatieve groepe ring, die minstens voor de helft op de neofascisten trekt, 6 procent. De demo cratische partijen, het zogenaamde cen trum, haalden nauwelijks 51 procent, waarvan de Democrazia Cristiana 41,5, de sociaaldemocraten 2,7 de libe ralen 2,4 en de republikeinen 1 procent. Het rode blok der communisten en Nen- ni-socialisten bereikte de 37 procent. Voor de vorming van een kamermeer derheid vielen uiteraard extreem rechts, extreem-links en hun medereizi gers uit, zodat de centrumpartijen maar moesten zien hoe zij zonder natte voeten over de sloot kwamen. Voeg daar nog de moeilijkheid bij, dat deze partijen zowel onderling als binnen de afzonderlijke organisaties dermate he terogeen zijn, dat men met hen alleen al een fulldress parlement kan vullen. De situatie van 1953 is er in de af gelopen legislatuur niet beter op ge worden. Er zijn twee pogingen gedaan om tot een hergroepering te komen, beide mislukten. De nagestreefde een heid der twee monarchistische partijen met de neofascisten ging niet door. De unificatie der socialisten tot een op de democratie stoelende partij is niettegen staande alle moeite heden verder dan ooit van haar verwerkelijking af. Nen- ni's partij keerde zelfs onlangs, na een tijdelijke breuk met de communisten, tèrug tot het oude verbond van gelijk handelen. De monarchisten vielen uit een in twee partijen, toen haar steriele behoudzucht en haar hypernationalisme Achille Lauro van Napels te veel werd en hij zich afscheidde. De eenheid binnen de partijen kreeg heel wat butsen en deuken. Uit angst voor een socialistische hereniging ver schoof de liberale partij in versneld tempo naar rechts. De linkervleugel splitste zich af en vormde een zelfstan dige groep, die der radicalen. In hun jjver om Nenni de overgang van het Kremlinkamp naar de Italiaanse demo cratie zo gemakkelijk mogelijk te ma ken helden republikeinen en radicalen met hun laïcistische affekten soms ge vaarlijk over naar links. Om Nenni ont stond binnen de sociaaldemocratische partij een conflict, dat eindigde met de afzetting van de partijsecretaris Matte- otti, die het opblazen van de resten der centrumregering voorstond. Kort daar op echter ging ook de leader Saragat door de wind, hetgeen het einde van het kabinet-Segni betekende en de begrafe nis van de coalitie. Door de reeds ge noemde verschuiving naar rechts van de liberalen waren deze programma tisch al met de sociaaldemocraten, de republikeinen en de meerderheid der Democrazia Cristiana in strijd geko men. De christendemocratische partij, die 's lands politieke spil is. rammel de te vaak in haar scharnieren. Alcide De Gasperi had in de eerste parlementaire periode (1948-1953) de eenheid in de „federatie", rijk aan politieke tinten, weten te handhaven en hij kon globaal de vrede met de kleine democratische partners bewa ren. Ook heeft hij in een land, dat voor het overgrote deel katholiek is, van zijn kant scherp de grenzen van het politieke en het kerkelijke terrein getrokken en geen voet gegeven aan het onder de Latijnse volkeren zo endemische anticlericalisme. De Gas- peri's opvolger Fanfani heeft de grote verdienste na 1953 de partij aan de basis en als organisatie te hebben ver nieuwd en stevig opgebouwd. Maar het korps der leidende elementen, in clusief de kamerfracties, heeft hij niet meer in de and als voorheen De Gas peri, en in het parlement bespeurt men maar al te duidelijk en al te dik wijls de divergerende opvattingen der vleugels. Voorts heeft men niet kun nen verhinderen, dat sinds een jaar of twee het anticlericalisme weer sterk toeneemt en door bepaalde groepen gestreden wordt met zulk een affek- tieve geladenheid en irrationele wrok, dat een vergelijking met het racis me zich onwillekeurig opdringt. In het politieke vlak werkt dit als een breek ijzer. Het parlementaire bestel in Italië is momenteel dus muurvast komen te zit ten. Terwijl resumerende rechts de nuanceringen lopen van totalitaris me via de geleide democratie naar de paternalistische en links Moskou weer nieuwe triomfen viert, ir de democra tische concentratie zeer verdeeld. Be zwaarlijk is ook dat er in dit centrum niet een zeker evenwicht van krachten bestaat. De Democrazia Cristiana heeft eerlijk haar best gedaan de drie klein tjes niet dood te drukken, maar natuur noodzakelijk domineert deze kolos bij zonder. Dit euvel zal ook de nieuwe kieswet niet kunnen verhelpen, al krij gen door een verder doorgevoerde pro portionaliteit en de landelijke verbin ding der kandidatenlijsten de kleine partijen nu het volle pond en wordt de groten het meevallertje der restzetels grotendeels ontnomen. Wat in Italië ontbreekt is het democratisch alterna tief, het vrije spel van oppositie en keu ze. De brede schare, die met haar stem- mengewicht nu eenmaal de zoden aan de dijk zet, wordt slechts aangesproken door de twee groten, de Democrazia Cristiana als „katholieke partij" ge steund door ie katholieke organisaties en door de sociaalcommunisten. Is deze massa ontevreden over het gevoer de beleid en wil men daaraan uiting ge ven, dan komt zij onherroepelijk terecht bij extreem-links. Deze overgang is ge makkelijker dan men denkt. Immers het eenvoudige volk is politiek 2eer on geschoold en een handige staatsman als Nenni maakt met zijn slagzinnen hiervan juist gebruik: „de socialisten sleutelpartij" is deze keer zijn slogan, en hij suggereert dat hij de oplossing biedt voor hen die noch de Democrazia Cristiana noch de communisten willen steunen. Reeds in 1953 had hij met zijn „socialistisch alternatief", wat zo onge veer op hetzelfde neerkomt als „de sleutelpartij" van 1958, groot succes. Hoe hachelijk de gehele politieke lig ging is, blijkt wel hieruit, dat, wanneer de sociaalcommunisten (thans 37 pet) er nog enkele percentages bij zouden winnen, dit blok niet meer uit de rege ring te honden is. En nog steeds is hun gedragsregel: dal govemo al po- tera, via de regering naar de macht. Een gelijke toename van beide oppo santen, en dit ten koste van de kleine partijen, tendeert op den duur onher roepelijk naar dictatoriale pogingen. Van de kant der sociaalcommunisten is dit voorop gezet; de democratie zou er in laatste Instantie toe gedwongen kunnen worden, wanneer het erom zou gaan het land te behoeden voor het lot van een satellietstaat. Maar ook bij de ze operatie zou de patiënt kunnen suc- comberen, in een burgeroorlog bijvoor beeld. De komende verkiezingen zjjn niet slechts voor Italië van belang en het is ook niet Klein-Europa alleen, dat de ontwikkeling met spanning gade slaat. ■s Communistische verkiezingspropaganda op de Piazza Colonna in het centrum van Rome. Op 25 mei worden in Italië par lementsverkiezingen gehouden BONN, hedenmorgen. (Van onze correspondent in Bonn) De eerste waarnemende premier der Sovjet-Unie, Anastas Mikoyan, heeft gisterenmiddag op het Westduitse mi nisterie van buitenlandse zaken namens zijn regering zijn handtekening gezet onder de handels- en consulaire verdra gen, die in de loop van maanden van moeizame onderhandelingen in het Spirodonovska-paleis In Moskou werden gesloten. Over de repatriëring van Duitse burgers uit Kusland bestaat geen schriftelijk akkoord. De Kussen deden hieromtrent alleen mondelinge toezeg gingen, die zjj inmiddels zijn begonnen in te lossen. Voor de Bondsrepubliek ondertekende de minister van buiten landse zaken, dr. Von Brentano. Hoog gestemde redevoeringen werden by die gelegenheid gewisseld. Mikoyan liet de zijne door zijn tolk in het Duits voorle zen, zonder hem zelf te hebben uitge sproken, opdat zo zeide hij „ieder een in de zaal gelijk zou kunnen ver staan, wat ik wil zeggen". Hetgeen een homerisch gelach ontketende. Inmiddels is gebleken, dat het ont vangst-protocol op het laatste ogenblik moest worden gewijzigd, omdat de mannen van de Russische geheime dienst die de delegatie uit Moskou voor uit waren gereisd, het niet wenselijk achtten Mikoyan c.s. langs de „Auto bahn" van het Frankfurtse vliegveld naar Bonn te laten vervoeren. Er werd dus een speciale trein ingelegd, die om een uur in Bonn aankwam, waar even eens uitgebreide voorzorgsmaatregelen waren genomen. Op het station kregen journalisten ruzie met de zgn. „Bahn- polizei" een bewakingsdienst van de Duitse staatsspoorwegen die hen in hun werk belemmerde en de toe- gang tot het afgezette eerste perron weigerde. Een journalist werd „abge- fuhrt Dit incident zal nog een parle mentair naspel krijgen: alle Bondsdag- fracties willen van de minister van ver- Toen de speciale trein reeds op weg was naar Bonn, bemerkten Mi koyan en Semjonov gisteren dat zij in Frankfurt hun vulpennen waarmee zij 's middags de Duits-Russische overeenkomsten zouden tekenen, ver geten hadden, aldus bericht A.F.P. De kostbare vulpennen werden door de minister van economische zaken van Hessen in het Russische vliegtuig gevonden en door een chauffeur van de regering van Hessen nog voor de ondertekeningsplechtigheid in Bonn afgeleverd. De „Cour des Comptes". de Franse Rekenkamer, heeft zich dezer dagen op weinig welge- valiige wijze uitgelaten over liet financiële beheer bij de Franse omroep. Men zei rond- int dat de omroep niet, zoals steeds beweerd wordt, over on voldoende middelen beschikt, maar dat met die middelen nogal vreemd wordt omge sprongen. Er is met name veel te weinig controle op de uitga ven; vooral bij investeringen weet men tevoren niet waar men zal eindigen. Ook trekt de Cour des Comptes van leer tegen de al te hoge honoraria. Er zijn te veel lieden dié 350.000 francs en meer ver dienen (ongeveer 350C per maand dus). Ook vindt men het nogal vreemd dat de vrou wen en andere familieleden van deze hooggehonoreerde personen steeds belast wor den met de „bewerking" van hoorspele. en draaiboeken, werkzaamheden waarvan de noodzaak nooit is aangetoond. Intussen geeft men toe dat al deze misstanden vooral onder de vorige directie voorkwa men en dat onder de leiding van de tegenwoordige direc teur, de heer Delaunay, beter en zuiniger wordt gewerkt. In de Kamer zjjn er ook nogal wat scherpe woorden ge wijd aan de toestanden bij de R.T.F. De staatssecretaris voor Voorlichting trachtte de gemoederen te kalmeren. Hjj zei dat van de 14.000 me dewerkers van de Franse om roep er slechts 18 een bedrag van 350.000 francs per maand verdienen. Twee ver dienen een half miljoen francs. Daarnaast moest men vooral niet vergeten dat de Franse omroep zware concur rentie ondervindt van de com merciële zenders aan de rand van het land, met name van Luxemburg. Men zal dus vaak aan bepaalde krachten dusda nige salarissen moeten betalen dat zjj niet bij de commercie g«an werken. Het is een onweerlegbaar feit dat de Franse omroep, èn wat de radio èn wat de televi sie betreft, tot de beste van de wereld behoort. Misschien ook wel doordat men zoveel weer standen moet overwinnen, want beide media zijn in Frankrijk helemaal niet zo populair als in de andere lan den. Maar waar men in andere landen om zit te springen, heeft men in Frankrijk in overvloed: talent. En inder daad vormen de commerciële zenders Luxemburg. Europa I en Monte Carlo een grote be dreiging voor de Franse om roep. Niet zozeer omdat de programma's van deze zenders zouden uitmunten - het tegen deel is het geval - maar de reclameuitzendingen bevatten veel attracties als wedstrijden en prijsvragen. Nu heeft de heer Delaunay het mes gezet in veel begrotin gen van radio en van televisie. Met name op de montagekos- ten van televisiespelen wordt de helft bezuinigd. Bij de ra dio heeft men de programma's vereenvoudigd. De nieuwe zen derindeling, France I, II en III, waarover wij onlangs schreven, is een sccces. Voor al het nachtprogramma van France III blijkt aan een zeer grote behoefte te voldoen. Maar men heeft de heer De launay eigenlijk een onmoge lijke taak gegeven om ener zijds te bezuinigen en met een sluitende begroting te werken, en anderzijds meer taken op zich te nemen en de concur rentie van de reclamezenders te bestrijden. Er gaan dan ook in Frank rijk veel stemmen op die zeg gen dat de omroep alleen goed en voldoende gefinancierd kan worden wanneer men reclame in gaat voeren. Er is nog iets anders. Geregeld krijgen de grote overheidsbedrijven gele genheid zich voor radio en te levisie te uiten. Vooral de spoorwegen, de Air France, de aluminium- en petroleumbe drijven maken hiervan graag en veel gebruik. Daar wordt natuurlijk op de een of andere wijze voor betaald. Waarom, zo vragen velen zich af, de Staats bedrijven wel en anderen niet? Intussen is de televisiezen der van Monte Carlo, Télé Monte Carlo, na eindeloze on derhandelingen voor ruim 1.500.000 aan de Franse staat verkocht. Op het gebied van de televisie dus een concurrent minder. De R.T.F. gaat de zender gebruiken om de kijkers aan de Rivièra beter te bedie nen. In het debat over het al dan niet toelaatbare van het verto nen van operaties voor de TV, heeft zich een nieuwe stem la ten horen. Tijdens de 75e bij eenkomst van het Deutsche Gesellschaft für Chirurgie, waarbij in München 2500 art sen uit 17 landen aanwezig wa ren, heeft de voorzitter prof. Bauer uit Heidelberg derge lijke uitzendingen scherp ver oordeeld. „Onderzoekingswerk en Jupiterlampen verdragen elkaar niet. Bij de deur van de operatiezaal begint het heiligdom van de chirurg. Waar het gaat om mensenle vens is geen plaats voor de sensatiezucht van de massa", aldus zeer duidelijk prof. Bauer. Van 11 mei tot 4 juli zal het Philadelphia Orkest een zeer grote tournee door Europa ma ken. Van enige concerten in ons land zullen radio-uitzendin gen gegeven worden en het is vrijwel zeker dat het orkest in Brussel ook voor de televisie komt. Het vermaarde ensemble uit 'de rijke stad Philadelphia be staat thans 58 jaar. Het stond bij de oprichting onder leiding van Fritz Scheel, een dirigent uit Lübeck. Het orkest be stond toen uit 80 musici, die vrijwel allen Eurcpese namen droegen. Evenals bij het orkest van New York zijn het deze muzikale emigranten die de basis legden voor de thans formidabele muziekcul tuur in de Verenigde Staten, waar niet minder dan 150 sym- phonieorkesten zjjn. In al die orkesten komt bijv. de naam Gusikoff voor. Overgrootvader Gusikoff was een emigrant uit Rusland en eerste violist in Philadelphia. Na de dood van Scheel leidde Carl Pohlig gedurende vijf jaar het orkest. Daarna begon een zeer spectaculaire periode, de tijd n.l. dat Leo pold Stokowski het ensemble wereidberoemd maakte. Het Philadelphia Orkest was het eerste ensemble dat voor de grammofoon speelde. Reeds in 1917 werden de eerste opna men gemaakt. Door de ontel bare opnamen onder Stokowski is het ensemble vermaard ge worden. Kon men het met de opvattingen van deze nogal opvallende dirigent vaak niet eens zijn, dat hij een schitte rend gezelschap muzikanten bij elkaar had zal nooit iemand betwisten. De huidige leider van het or kest kennen wij hier goed van zijn vele concerten met het Concertgebouworkest: Eugen Ormandy. Hij is Hongaar van geboorte en als violist leerling van de vermaarde virtuoos Hubay. Toen hij 17 jaar was, had hij alle examens achter de rug. In 1931 viel hij onverwacht in voor de ziek geworden Tos- canini. Men verklaarde hem voor gek, een dergelijk groot man te willen remplaceren. Maar hij sloeg er zich zeer goed doorheen en zo begon zijn carrière als dirigent. Het eerste concert dat Eduard van Beinum, nu zeer populair in de Verenigde Sta ten, over de oceaan gaf, was met het Philadelphia Orkest. Hjj nam een Brucknersympho- nie in het programma op. Men wees hem er op dat Ameri kaanse orkesten nooit Bruck ner spelen en dat het Ameri kaanse publiek niet op een vierde grote „B" gesteld is. Van Beinum zei rustig: „Of ze ervan houden of niet, ik speel Bruckner in Philadelphia Het is een welhaast sensationeel succes geworden. En van Bei num kon geen woorden vmden voor het orkest, dat voor eerst Bruckner gespeeld en hoe het had keer een uiteenzetting hebben over het gedrag van z;in „Bahnpolizei". De grote menigte, die buiten het stationsgebouw wachtte en door honderden politie-agen- ten op een afstand werd gehouden hield zich rustig en toonde voor de 22 Rus- sen, een delegatie van twaalf man, plus tolken detectives en journalisten, niet meer belangstelling dan zjj anders voor hoge gasten aan de dag plegen te leg gen. Mikoyan is bovendien niet op „staatsbezoek". Dit bleek o.m. uit de afwezigheid van een militaire erewacht en een mu ziekkorps om de volksliederen te spe len. Tijdens de treinreis van Frankfurt naar Bonn praatten Mikoyan en Von Brentano letterlijk over de koetjes en kalfjes in het voorbijtrekkende land schap. Mikoyan toonde veel belangstel ling voor de wijnbouw en prees de inten siviteit van de bebouwing der Duitse landerijen. Om beter te kunnen zien kneep hij af en toe zijn lorgnet op de neus. Over politiek werd niet gespro ken. Dit onderwerp is gereserveerd voor het onderhoud, dat Mikoyan vandaag zal hebben met bondskanselier dr. Ade nauer in de bondskanselarij, aan de ingang waarvan dan voor de eerste maai in de geschiedenis der Bondsre publiek de Russische vlag met hamer en sikkel zal worden gehesen. Mikoyan heeft vandaag voorts een onderhoud met de vice-kanselier en minister van economische zaken, prof. Erhard, die morgen zijn begeleider naar Hannover is, waar Mikoyan de opening van do industriebeurs zal bijwonen. De spe ciale trein zal door het Roergebied wor den geleid, waaraan Mikoyan 'n uitgebreider bezoek had wille gen. Zijn programma is echter is echter dermate vol, dat daarvoor ge"" -1 Dit is de Duitsers niet °nwelfcom Zij hebben in feite alles gedaan r™ gebied hinderen, dat Mikoyan het Roergehieu zou intrekken. Zijnerzijds wist h<j te «int hii een boottoent op Bonn naar Assmannshausen zou moe ten maken. H„r rpeering woont Mikoyan YS Jn defegaüf in hotel Königshof. ne voor hem gereserveerde suite zal prfiter leeg blijven, want hij heeft er de „„to.lr aan gegeven gedurende zijn Bonns verbl«f b« zijn vriend de Kus- fjsche ambassadeur Smirnoff m Ro- landseck te wonen. Dp serie ontvangsten is gisteravond u „Ünmpt een door Von Brentano beg0nH„HP^ receptie in de „Redoute" üfWad Godesberg, gevolgd door een diner op het Petersberg, in Koningswm- ter Vanavond heeft ambassadeur Smir- noff 1000 gasten uitgenodigd op een re- ceotie die eveneens in de „Redoute ral worden gehouden. Morgenavond heeft de premier van Nedersaksen, Hetnrich HeUWege, een receptie m Hannover. In de nacht van zondag op maandag reizen de Russen per speciale treinvan Hannover naar Stuttgart om de Daimler-Benz-fabrieken te bezich- tigenT Vandaar gaan zij naar Frank- Kirt waar het „Tupolov" straalvlieg tuig hen maandagmiddag dan weer af haalt om hen naar Moskou terug te brengen. verhinderen, de Rijn van

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5