Groei radiostad wordt bedreiging tuinstad Beademingscentrmn voor jeugdige poliopatiënten AANLEG EN MILIEU GEEN CARILLONMUZIEK VOOR 100.000STE V erkeersvliegers: „Wij zwijgen niet permanent Eerste spant" voor nieuw home SOVJET-UNIE GAAT HAAR PRODUKTIE OPVOEREN Lak 't zeil met NEB0-MEX Transparante klenrlak SJESotS E' Nieuwe verklaring TWEE JONGENS TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN NOVITEIT IN ROTTERDAM Rusland zal "U.S. voorbijstreven Nationale herdenkingen Directie van de N.S. uitgebreid Altijd gaaf huidje ZATERDAG 26 APRIL 1958 PAGINA 7 De Overijssel naar Ned. Nieuw-Guinea Koninginnedag Slagersbedrijven na 13.00 uur dicht f^r2uhLvan *!>e «Hoving geheel of gedeeltelijk onderdrukt kan worden en slechts rudimentair blijft. Voorbeel den te over. Iedereen kent ze uit eigen omgeving. e Vererving van eigenschappen van ouders op kinderen: geliefd onderwerp van gesprek in de familiekring Dammonument het aangewezen centrum Kerkelijke rechtbank voor „Heilig Bruurke" van Megen HILVERSUM wordt met tegenzin volwassen Ve grote klokken van de St. Vitus hebben het vrijdag over het hele Goot uitgegalmd: Hilversum is stad geworden; de 100.000ste inwoner is Betonen. Burgemeester Boot, nooit indrukwekkender dan in zijn rol van burgervader, heeft het jonge wicht en zijn ouders een officieel bezoek Qebracht en na het aanbieden van de traditionele cadeaus heeft hij er zijn Ieedwezen over uitgesproken, dat het feestgeschenk van de burgerij, een Prachtig carillon van 47 klokken in de raadhuistoren, zijn stem nog niet 'n het welkomstgebeier had kunnen doen horen. Het was, evenals de 00.000ste, pas voor het najaar besteld. Een kleine misrekening, minder ernstig dan die van het provinciale planbureau, dat hem niet voor t®70 had verwacht. Zo bereikt dan de hoofdstad van t Gooi, als veertiende in de rij der Neder landse Gemeenten, de volwassenheid en zij mag met trots constateren dat zij de weg van armzalig heidedorp naar roemrucht radiocentrum met -evenmijlslaarzen heeft afgelegd. Die trots is nog meer gerechtvaardigd als men ziet hoe Hilversum de uitbreiding in strakke banen heeft gehouden en een stad heeft gebouwd, die, vergeleken met andere groeizame gemeenten als Eindhoven en Tilburg, model genoemd mag worden. Nergens staan d' Woningen vrijer uitgebouwd in het groen, nergens zijn de gazons rzo ®enliHimeterd en zo rijkelijk besproeid en nergens zijn de bossen ongerepter, en rond de Gooise hoofdstad. Als straks de televisie met haar ''norrne groeimogelijkheden uit Bussum in het vaderhuis terugkeert, wacht 1 lersum een nieuwe ontwikkeling, waarvan de grenzen nog niet te -'en zijn. Voorwaar een benijdenswaardige gemeente. POEDER -ZALF-OLIE-ZEEP cf l1 hebben de Hilversumse stadsbe stuurders die dag niet zonder kommer naar de spuitende fonteinen in de raad huisvijver gekeken. Hilversum, en dat weten maar weinigen, gaat gebukt on der zeer vele zorgen. Het voelt zich, zo als een wethouder het zei, een goudvis in 'n kom. Het zou 't liefst de klok stil willen zetten en na de komst van de 100.000ste tevreden terneerzitten in de iuwte van de hoge bomen, genietend van de bloemen in de tuin en de stilte in de lanen. Voor goed begrip van wat de stadsbestuurders de rimpels in het voor hoofd brengt, zo gauw de toekomst ter sprake komt, moeten wij éven in de geschiedenis duiken. Tot 1870 was Hilversum- een heide- dorp, van straatarme en vechtlus tige erfgooiers, die hun karige kost ver dienden met het weven van koeharen tapijten en het verbouwen van boek weit op de eng. Gedwongen winkelne ring behoorde er nog tot de normale Praktijken der fabrikeurs en het Gooise weversbrood was even slecht als in Brabant en Twente. Zelfs voor de be scheiden Gooise begrippen was Hilver sum een onderkomen nest. Maar buur- tnan Amsterdam kreeg in die jaren ein delijk de teugels van de conjunctuur te pakken en sloeg zijn ijzeren vleugels naar alle kanten uit. In 1874 reed de eerste trein op de nieuwe Oosterspoor weg naar Amersfoort en in een royale bui gaf de directie de erfgooiers een dag vrij reizen. Het feest eindigde, als gebruikelijk, in een vechtpartij, maar de volgende zomer wemelde het in Hil versum al van de Amsterdamse vakan tiegangers. Met honderden tegelijk kwa men zij, dicht bij huis, van het idylli sche, ongerepte Gooi genieten. Binnen tien jaren was het dorp omringd door statige herenhuizen, die de Amsterdam se grachtenhuizen concurrentie aande den. Hoe romantisch het er toeging kan then nalezen in Lode wijk van Deyssel's Memoires. De „rijkdom" nestelde zich ep de Boomberg en Trompenberg. Het Palace Hotel verrees en zag tientallen jaren lang bourgondische feesten bin ten zijn muren. De koetsen stonden er tot diep in de nacht voor de deur en toen, na de verloren oorlog van Trans vaal, Paul Kruger zelf er zijn intrek ham, voelde Hilversum zich voor het eerst een gemeente van betekenis. De tot welstand gekomen fabrikeurs, rooms zonder uitzondering, kregen de smaak te pakken en verschaften de bouwpastoor van de nieuwe St.-Vitus Zoveel geld, dat hij Pierre Cuypers zelf opdracht geven kon een kerk te bouwen als een kathedraal. Het werd de mooiste neo-gotische kerk van Nederland met een honderd meter hoge toren, die het Gooise landschap naar alle einders be heerst. Rond de Vitus ontwikkelde zich een deftig en traditiegetrouw katholicis me, dat de regenten van de roomse radio, eenmaal met studio en al paro chiaan geworden, opmerkelijk snel heb ben overgenomen. Alleen het Gooise volk, in eeuwenlang Isolement volkomen vastgegroeid in de oude zeden, kwam in verweer tegen de aanslag op zijn vrije heiden, engen en meenten. Onder leiding van Floris Vos hamen de erfgooiers de strijdbijl letter lijk op. Eerst toen er een dode was ge vallen bij de gevechten tussen de scha- renden en de nieuwe Gooise heren, greep de regering in. De vrede werd getekend. Het middeleeuwse instituut van Stad en Lande werd bij wet erkend eh tot op de dag van vandaag gaan de duizenden nazaten van de erfgooiers laarljjks naar de algemene vergadering m het Hilversumse sportpark om het Presentiegeld van enkele guldens te ïn- h®n, de bestuurders van Stad en Lande ®het hoon te overladen en de jaarreke- Pjng af te keuren. Want ruzie is het a't(jd gebleven. Al voor 1914 begon de uittocht van De Brink, het centrum van Hilversum; een dorpsdécor om de drukte van een echte stad- danst, terwijl de volksvoorstellingen onbezocht blijven, maar vroeg of laat moet Hilversum er zich bij neerleggen, dat het een „gewone" stad wordt. Een zeer prettige stad, voor wie ruimte, groen en de Loosdrechtse plassen weet te waarderen, maar toch een stad, geen welvarende buitenwijk van Amsterdam, geen villadorp voor forensen en gepen sioneerden, maar een normale stad met straatlawaai, verkeersproblemen, schoffies en op zijn tijd een echt schan daal. B. Kr. In het kader van de periodieke aflos singen der schepen zal de onderzeeboot jager Overijssel 1 juli naar Nederlands Nieuw-Guinea vertrekken. Kapitale villa's worden er in de buitenwijken nog steeds gebouwdDeze werd ontworpen door W. M. Dudok. de oude families der Amsterdamse grachten naar de lommerrijke Gooise dreven. Wie het telefoonboek van Am sterdam opslaat vindt er geen enkele Alberdingk Thijm meer. Maar in La ren vindt hij er drie. Amsterdam be schouwde 't Gooi als zijn eigen zomer- tuin. Toen de welvaart na '18 losbarstte was er geen houden meer aan. Bij dui zenden trokken de Amsterdammers Hilversum binnen. De villa's rezen als Napoleontische legereenheden bij honderden tegelijk uit de grond. Het mag een geluk heten voor Hilversum dat toen een gedemobiliseerde officier, met name W. M. Dudok, het roer van Publieke Werken in handen nam. Hij bracht orde in de chaos en wendde tij dig een aanval af van het al te voort varende Amsterdamse gemeentebe stuur, dat midden in het Gooise groen 'n satellietstad wilde bouwen. Amster dam nam zijn nederlaag-en draaide met groot gebaar de rollen om. Het ver schafte miljoenen guldens om alle vrije heiden en bossen op te kopen voor het Goois Natuurreservaat. Dat was het moment, waarop Dudok had gewacht. Zijn internationale repu tatie had hij reeds gevestigd door de bouw van het raadhuis, tegen het woe dende verzet van de traditionalisten in en met ijzeren hand volgens zijn plan nen voltooid. Hij tekende in 1935 een kaart van Hilversum, zoals het zich in de verre toekomst zou ontwikkelen, binnen de onaantastbare groene gor del van het Natuurreservaat. Een stad van hooguit 100.000 inwoners omsloten door een machtige ringbaan. De stads bestuurders, het beëindigingsplan goed keurend, meenden hun taak jegens vele generaties te hebben vervuld. Inmiddels had een zekere Willem Vogt zeer spectaculaire daden ver richt met de piepjonge radio. Dat Hilversum radiostad werd geschiedde bij toeval. De N.S.F., een plaatselijk bedrijfje dat geprofiteerd had van de oorlogsconjunctuur, zat volkomen aan de grond en begon, uit nood, radio toestellen te maken. De inventieve vertegenwoordiger Vogt pionierde met uitzendingen in een loods op het fa brieksterrein. Er kwam een zendmast en voordat men het wist stonden er centrum van Hilversum is nog steeds het oude heidedorp met zijn lage wevershuisjes en zijn miezerige tuintjes. studio's in Hilversum. Het werd druk in de stad. De artisten begonnen de wijk te nemen naar Laren en de zeer rijken naar meer geïsoleerde oorden. Er wonen overigens nog altijd 75 mil jonairs in Hilversum. Wie het Hilver sum van tussen '20 en '30 wil leren kennen, kan het best „De glimlach van het Gooi" van Antoon Coolen na lezen. Hij heeft er dertien jaren ge woond, samen met tientallen beken de auteurs, die evenmin als hij zich ooit door Hilversum hebben laten in spireren. Graag prijzen zij de blonde schoonheid van de streek en het be haaglijke wooncomfort, maar verder gaan zij niet. Hilversum is nog steeds de stad van de „intellectuele binnen vetters", de eenlingen, wier ideaal het is om zo onbekend mogelijk te blij ven voor de buurman. Dat lot deelt het met de Haarlemse duinrand, Was senaar en al die afgelegen buitenwij ken van de grote steden, die hun oor spronkelijk karakter hebben prijsgege ven voor de lucratieve immigratie. Het Hilversum van 1935 was Hil versum op zijn best. Het enige defect was het oude dorp. Gepromoveerd tot het centrum van een pretentieuze tuin stad sloeg het een allerdroevigst figuur. De adempauze van de bezetting benutte Dudok voor het tekenen van het kern plan. Op de puinhopen van het verval len dorp zag hij een klassiek centrum verrijzen, een aristocratisch' hart van een moderne stad. Bijna 15 jaren zijn er sindsdien verlo pen. Aan het oude dorp is geen steen veranderd, maar de groei van Hilver sum is niet meer te houden. De N.S.F heeft 5.000 werknemers in dienst. De radio heeft een complete wijk moeten bouwen om haar nieuwe employees onderdak te brengen. Hil versum bouwt, met tegenzin, flats in vele woonlagen. De nieuwe wijken spoe len over de ringbaan van Dudoks be- eindigingsplan heen en nog kampt men met een wachtlijst van 4000 woningzoe kenden. Industrievestigingen worden geweerd. Bestaande bedrijven ziet men met vreugde vertrekken. Vestigingsver gunningen voor nieuwe bewoners wor den met tegenzin en mondjesmaat ver strekt. Oude herenhuizen, eens de roem en de rijkdom van de stad, gaan tegen de grond en op de ruime erven worden flats in vele étages gebouwd. Daarom kijken de stadsbestuurders bezorgd nu de 100.000ste enkele tien tallen jaren voor dato is geboren. Daarom confereren zij eindeloos met stedebouwkundigen. „Er wordt in deze stad niet gebouwd buiten de grenzen van mijn plan", zei Dudok tot een hunner, die zijn mening wilde horen over een noodoplossing en hjj wees hem de deur. Hilversum wordt met tegenzin al zo snel volwassen. Het wilde zo graag een deftige gemeente blijven temid den van de groene Gooise dreven, met de radiobedrijvigheid als een grappige gast in haar midden. Maar het luistervinkje van de heer Vogt heeft, als men ons deze beeldspraak toestaat, een koekoeksei gelegd en misschien komt daar straks nog een TV-struisvogelei bij. De nieuwe wo ningen kosten in Hilversum al even duur als aan de Amsterdamse Goud kust. Er is zelfs al een nozempro bleem in de rustige tuinstad. Nog is de zaal van „Gooiland" over vol als het peperdure Parijse ballet er l" Van de zijde van het bestuur van de vereniging van verkeersvliegers wordt ons verzocht het volgende mede te de len: „Het persbericht donderdag uitge geven door de vereniging van verkeers vliegers was op generlei wijze bedoeld de komende arbitrage te beïnvloeden. De vereniging van verkeersvliegers is van oordeel dat een dergelijk pers bericht arbitrage niet kan beïnvloeden. De vliegersorganisatie was verzocht, door de voorzitters van de werkgevers- en van de werknemersvakbonden, de zwijgplicht tegenover de pers in acht te nemen gedurende de onderhandelingen en de vereniging van verkeersvliegers hield nauwkeurig haar woord. Het zij opgemerkt dat de K.L.M.-di- rectie zelf inlichtingen aan de pers ver strekt heeft betreffende de salariskwes tie, nadat het oordeel van de minister openbaar was gemaakt. De bemiddeling eindigde een week geleden en tot nu toe is noch een de finitieve aanduiding van het begin van arbitrage, noch de tijdsduur hiervan be kend. De vliegers menen dat niet van hen verwacht kan worden, dat^ zij een permanent zwijgen handhaven." De vierjarige Roelof Fejjen uit Zierik- zee is vrijdag bij de aanlegplaats van de provinciale boot te Zierikzee ver dronken. Hjj speelde met een vriendje op de ponton van de aanlegplaats en raakte te water. Toen het jongetje door het personeel van het motorschip Zand- kreek op het droge was gebracht, wa ren de levensgeesten reeds geweken. Het zevenjarig jongetje D. Bijlsma te Lemmer is in de Zijlroede gevallen en verdronken. Bij beschikking van de staatssecreta ris van sociale zaken en volksgezond heid, is vergunning verleend op woens dagmiddag april, Koninginnedag, de slagersbedrijven na 13.00 uur te sluiten. Op de tiende verjaardag van de stichting van de staat Israël heeft premier David Ben Goerion de witte haren wapperend in de lichte bries in het versierde stadion van Jeruzalem een grote menigte burgers en militairen toegesproken. De Russische premier en partijsecre taris, Nikita Khroesjtsjev, heeft giste ren in een toespraak tijdens een open bare bijeenkomst te Koersk, ongeveer 480 kilometer ten zuiden van Moskou, volgens Reuter, verklaard dat de Sov jet-Unie haar produktie nog wil opvoe ren, teneinde de Verenigde Staten in dit opzicht voorbij te kunnen streven. „De regering is bezig plannen voor uitbreiding der chemische industrie op te stellen, zodat in nieuwe, In de nabije toekomst te bouwen fabrieken, duurza me en goedkope verbruiksgoederen zul len worden vervaardigd. Wij menen dat wij in een niet zover verwijderde toe komst in staat zuilen zijn van een ge hele reeks goederen meer te kunnen vervaardigen dan de Verenigde Staten", aldus Khroesjtsjev. „Tass" meldt, dat Khroesjtsjev ook weer verklaarde dat er „geen twijfel" over bestaat, dat de Sovjet-Unie in de toekomst per hoofd der bevolking meer landbouwgoederen zal voortbrengen dan de Verenigde Staten. Volgens Khroesjtsjev heeft de zgn. „anti-partijgroep" van Kaganovitsj, Malenkov en Molotov zich verleden jaar verzet tegen plannen om de leverings plicht op te heffen voor voortbrengse len van het eigen grondbezit van wer kers der gemeenschappelijk gedreven boerderijen. Zij hebben aangevoerd dat de voortbrenging van landbouwpro- dukten hierdoor zou dalen en dat er daardoor niet genoeg levensmiddelen zouden zijn voor de stadsbewoners. Doch het omgekeerde is geschied: na de opheffing van de leveringsplicht is de voortbrenging van landbouwproduk- ten gestegen", aldus Khroesjtsjev. (Van een verslaggever) Op het terrein van het Zuiderzieken huis te Rotterdam zal mr. J. Klaasesz, commissaris van de koningin in Zuid- Holland, woensdag de eerste spant plaatsen voor een nieuw gebouwtje voor jeugdige poliopatiënten. Het centrum, zal eind juni van dit jaar gereed zijn. Met de bouwkosten is een bedrag van 85.000 gemoeid, die het Prinses Bea- trix-poüofonds ter beschikking heeft ge steld. In het Zuiderziekenhuis zijn sinds bij na drie jaar, in een zgn. beademings- centrum, poiiomyelitispatiënten en zie ken die door andere oorzaken een stoor nis in de ademhaling vertonen, behan deld. Gelukkig herstellen de meeste pa- tënten totaal of in zoverre, dat zij het zij onder controle een normaal leven kunnen leiden, hetzij thuis kunnen zijn voorzien van apparatuur voor aanvulling van hun tekortschietende ademhaling. In de loop van de jaren bleven in het geheel zes kinderen op de afdeling achter, die niet een voldoende sponta ne ademhaling terug kregen. Deze kin deren waren in 1957 reeds zolang geob serveerd, dat wel met zekerheid kon worden gezegd dat hun toestand blij vend zou zijn of dat het nog heel lang zou duren voor ze zichzelf zouden kun nen redden. Het ziekenhuis gaf en geeft de kinderen afleiding, spelen, allerlei onderricht, o.a. ook lager onderwijs, enz., maar de directie meende reeds toen dat de kinderen niet meer in de ziekenhuissfeer, maar in een aparte af deling thuis horen. Verpleging samen Advertentie (Van onze medische medewerker) i en geliefd onder werp van gesprek en twistpunt Soms in familiekring en ande re gezelschappen is het overerven van eigen schappen van de ouders op de kinderen. Het be gint al als het kindje pas geboren is. Vader en moeder strijden om de eer op wie de kleine het meest lijkt. En zo gaat het 't gehele verdere leven stil zwijgend of hardop uitgesproken door, hetzij vol trots hetzij met al of niet oprechte verwondering: van wie kan hij dat nu weer hebben? Hoe zit het eigenlijk met het over erven van eigenschappen van ouders op kinderen? Krijgt een kind zonder meer de kenmerken van zijn ouders, of is er integendeel helemaal geen overerving? En hoe is te verklaren, dat soms bepaalde eigenschappen van de ouders niet meer bij de kinderen zijn terug te vinden? Is het hebben van een bepaalde aanleg ook een ga rantie dat er iets uitkomt, met andere woorden: zal het zaadje zeker een bloeiende plant opleveren die boven dien vrucht draagt? Door de erfelijkheidsleer weten wij, dat bepaalde eigenschappen inderdaad erfelijk zijn. De Oostenrijkse Augustij ner pater Mendel heeft rond en na 1850 voor het eerst exact geformuleerd dat een aantal eigenschappen afzon derlijk worden overgeërfd volgens vas te wetten. Bij de mens kent iedereen voldoende voorbeelden: de kleur van haren en ogen, lichaamsbouw, bloed groep, muzikaliteit, maar ook karak tereigenschappen als opvliegendheid, nauwkeurigheid enz. zijn duidelijk overerfelijk. Ook is bekend en door de experimenten van Mendel en zijn op volgers bevestigd, dat eigenschappen zich kunnen mengen en in elkaar grij pen. Mendel toonde het in de klooster tuin aan met bloemen. Er zjjn enkele planten die bij kruising een gemeng de kleur opleveren, er is bijvoorbeeld een plant die rode of witte bloemen kan krijgen. Kruising tussen de rode en witte variëteit levert rose bloemen. Dit is helemaal niet vanzelfsprekend want meestal heeft 't nakomelingschap de kleur van één van de ouders, dus öf wit öf rood. Bij de mens treedt de vermenging respectievelijk combinatie van eigenschappen eveneens op. Bij mensen die op een of ander gebied iets bereiken in het leven is het na speuren van de desbetreffende eigen schappen bij het voorgeslacht voor de biografen een dankbaar terrein van onderzoek. Kunstenaars vooral zijn Bij een in aanleg muzikaal kind (om dit zeer duidelijke voorbeeld nogmaals te gebruiken) dat zelden of nooit goede muziek hoort laat staan de kans krijgt een instrument te bespelen, zal deze Sfü verschrompelen. Opvliegend- beid kan door voorbeeld en verstandig opvangen van de kinderlijke uitbar stinkjes in goede banen worden geleid en later alleen nog tot uiting komen m een zekere mate van impulsiviteit, dankbare objecten; artisticiteit van een van de ouders gecombineerd met een groot intellect en of doorzettings vermogen van de andere ouder heeft ondanks moeilijke financiële omstan digheden menig groot kunstenaar voortgebracht. Tet is echter lang niet altijd zo dat een erfelijke eigenschap ook werkelijk overgeërfd wordt. Of liever, de eigenschap kan wel in aan leg aanwezig zijn maar zonder dat zij tot uiting komt, zelfs niet in de meest ideale omstandigheden. In zo'n geval kan deze eigenschap in de volgende generatie wel weer naar voren treden. Er is dan een generatie overgesla gen. De eigenschap is van grootvader op kleinzoon overgegaan. Weliswaar via de vader, maar deze bezit de eigen schap niet waarneembaar. Zo is het ook te begrijpen dat een broer van de vader (beiden dus zoons van de groot vader) een eigenschap heeft, bijvoor beeld muzikaliteit, die ook bjj het kind van de vader (die deze eigenschap mist) naar voren komt. Maar ook het verwezenlijken van een reëel aanwezige aanleg is geen vanzelfsprekendheid. De omstandig heden, het milieu waarin een kind ver keert zijn eveneens van grote bete kenis. Een bepaalde gunstige aanleg kan verstikt worden evenals een on gunstige aanleg door het gunstige te- die misschien nog wel eens lastig kan zijn, maar toch ook veel goeds kan hebben. Hier is dus een groot ver schil met de vader van zoëven, bij hem komt de aanleg niet tot gelding. Hij draagt hem verborgen en verzegeld bij zich zonder er zelf weet van te heb ben, met hoogstens de mogelijkheid dat deze aanleg bjj zijn zoon weer tot uiting komt, als die de aanleg onge zegeld doorkrijgt. Omdat het milieu zo belangrijk is, wordt het beoordelen van de aanleg van een kind niet gemakkelijk ge maakt. Geduldig en rustig observeren moet daarom al beginnen als de kleine nog in de wieg ligt. Juist de zuigeling vertoont nog het meest on gecompliceerd zijn hebbelijkheden. Elke moeder, die meer dan één kind heeft weet dat geen van haar kinderen in de wiegetijd hetzelfde was. Toen al toonden zjj hun karakter a an 1 e g. Belangstelling en zorg voor het ka rakter van de baby zal de ouders hel pen ook later het milieu en de on?" standigheden zo gunstig mogelijk doen zijn, opdat de waardevolle mo gelijkheden van hun kind to tot hun recht komen en eventueel ongewenste trekjes tijdig m het goede spoor worden gebracht. Deze Hjke "hygiëne is minstens zo belang- rjjk als de hygiëne (zorg voor de ge zondheid) van bet lichaam. met volwassenen die soms in zeer slechte toestand verkeren, is niet aan vaardbaar te achten. Met de ingebruikneming van het nieuwe home gaat een wens in vervul ling die ook elders is gevoeld, maar nog nergens werd verwerkelijkt. In het te huis zullen in het kader van centralisa tie tevens twee kinderen uit het Amster damse beademingscentrum worden op genomen, zodat in het geheel acht kin deren zullen worden verpleegd in een prettige omgeving en voorzien van alle hun toekomende mogelijkheden van spel onderwijs, revalidatie, enz. Door de directe aanwezigheid van het ziekenhuis met zijn doktoren, verpleeg sters en andere hulpkrachten kan de ver" pleegprijs per dag worden teruggebracht tot ongeveer 40 gld. In andere beade mingscentra bedraagt die van 60 tot 80 gld. De capaciteit van het nieuwe polio centrum is met opzet tot acht beperkt om het geheel niet het uiterlijk van een kliniek te geven. De ruimte zal wat bedden, meubilering, stoffering enz be treft in geen enkel opzicht aan een ziekenhuis herinneren. Het verplegend personeel zal geen uniformen dragen. In Nederland zijn in totaal, met in begrip van Rotterdam, nog 35 patiën ten met ademhalingsmoeilijkheden als gevolg van polio. Hieronder zijn 15 vol wassenen en 20 kinderen. Op schriftelijke vragen van de Twee de Kamerleden Roosjen (A.R.), Cal- meyer (C.H.U.), Welter (K.V.P.), Rit meester (V.V.D.), J. M. Peters (K.V.P.) en Van Dis (S.G.P.) over net toekennen van een bredere beteke- nis aan het nationale monument te Amsterdam, heeft de minister-pre sident, schriftelijk geantwoord, dat de plaats, waar het monument zich ver heft, gezien kan worden als het aange wezen centrum voor nationale herden kingen in het algemeen. De Tweede Kamerleden hadden ge vraagd, of ook in Nederland, in over eenstemming met andere Westeurope- se landen, voortaan op de vierde mei bij het nationale monument op de Dam te Amsterdam een nationale her denking dient te worden gehouden ter herdenking van allen, die ongeacht tijd of plaats het offer van hun leven voor de vaderlandse zaak hebben gebracht. In de vrijdag gehouden buitengewone algemene vergadering van aandeelhou ders van de n.v. Nederlandse Spoor wegen zijn met ingang van 1 mei tot directeur van de vennootschap be- nóemd de heren ir. J. P. Koster e» ar. J. Lohmann, respectievelijk chef van de dienst van materieel en elektrische in richtingen en chef van de dienst van de exploitatie. O den Hollander, pi Wansink, ir. J. P. Koster en ir. J. Loh- mM>t ingang van dezelfde datum is be- tot chef van de dienst van de exDloitatie ir. B. van Bilderbeek en tot chef van de dienst van materieel en elektrische inrichtingen ir. J. J. Jon ker. Mgr. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch heeft aan pater Marculphus Hever de vice-postulator voor de zaak van het „Heilig Bruurke" van Megen oDdracht gegeven tot de samenstelling van een kerkelijke rechtbank welke een informatief onderzoek zal Instellen naar de mogelijkheid van een eventueel zalig- en heiligverklaringsproces in de toekomst. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7