Spoorwegpersoneel vrijdag voor demonstratie naar Den Haag Bondsbesturen achten het moment voor model-actie nog niet gekomen TAPTOE IN HAARLEM Vier jonge mensen gedood en twee ernstig gewond II Verdronken jongetje na lang dreggen gevonden Luchtaanval op haven van Balikpapan Voorrang voor Hem- en Coentunnel 1/eeïless PRINSES MARGARET SPANNING BIJ DE SPOORWEGEN NEEMT TOE Ondanks het gure weer zeer druk bezoek aan de bollenstreek Dode en negen gewonden bij nog andere verkeersongevallen A Op telefonische aanwijzingen van paragnost Croiset? Hond geeft zijn baas een lesje Kardinaal Stritch geopereerd Weer geruchten over tunnels Lot van de hond in de Russische kunstmaan Het weer- 25.000 mensen op de Keukenhof Triest auto-ongeluk te Nieuw Buinen Vijfjarig jongetje na aanrijding overleden „Ik hoorde dat u mijn moeder bent" Hoe de gevangene te Rotterdam ontsnapte Door onbekend vliegtuig Engelse tanker door bom getroffen en in brand gevlogen s&ee MORRIS Geforeyot/tfvp/ Veel bewolking Het weer in Europa Ijooilwill MAANDAG 28 APRIL 1958 o 82sfe JAARGANG No. 29896 De drie honden van spoorwegpersoneel hebben de in de nacht van vrijdag op zaterdag genomen beslissing inzake de Ionen onaanvaardbaar genoemd. Zaterdagmiddag hebben de drie bondsbesturen zich beraden over hetgeen de bonden thans te doen staat. Besloten werd a.s. vrijdagmiddag te Den Haag een grote protestbijeenkomst voor de leden van de drie bonden te organiseren om de volksvertegenwoordiging en het gehele Nederlandse volk duidelijk te maken op welke wijze de regering het spoorwegpersoneel heeft behandeld. Bij het uitgaan van de gereformeerde kerk te Nieuw Buinen, zondag middag omstreeks vier uur, stak het 14-jarige meisje Margien Bakker plotseling de weg over met het gevolg, dat zij werd gegrepen door een pas serende auto uit Stadskanaal met vijf inzittenden, leden van een tennis club, die in Stadskanaal een tenniswedstrijd hadden gespeeld. Het meisje iverd door de auto geschept en kwam om het leven. De auto is daarna tegen een boom gevlogen en totaal vernield. Van de vijf inzittenden waren een meisje en een jongen op slag dood. Een ander lleisje stierf later. De twee andere inzittenden liggen thans zwaar, doch Piet levensgevaarlijk gewond in het academisch ziekenhuis in Groningen. W ,7^ 1 Te Lemmer werd donderdagavond het zevenjarig zoontje van de familie Bijlsma vermist. Met behulp van de politie ging men het knaapje zoeken, aanvankelijk zonder resultaat. De gehele avond en nacht werd in en rond Lemmer gedregd. Ten einde raad belde men de paragnost Croiset te Utrecht, die meedeelde, dat het jongetje verdronken was en dat men moest gaan zoeken bij een oud gebouw, dat afgebroken en herbouwd was, vlak voor een huis met twee bomen en een nieuw muurtje. Dat oude gebouw kon slechts de oude gas fabriek zijn, die verbouwd is tot aardgasstation. Voor het huis van de directeur staan twee bomen en een nieuw muurtje. Bij het dreggen op deze plaats vond men inderdaad het lijkje van het jongetje. FALCOH TWEEPMAHTELS Maar fris en koel en vol comfort hebt u het thuis met ironniuiIUI BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon Redactie 21544 Advertenties 2154J Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk. Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red Omulden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: 3. 3 W Boerrlgter en Mr. W A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drt H. v RUN en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich hel recht voor advertentlën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week. f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. ^|Ht>iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ,-°,ndanks storm en regen is het be- »°ek aan de bollenstreek toch niet tegen- gevallen. Een zeer groot aantal Duitsers ■ewam op de geur en kleur van hyacin- jen, late narcissen en vroege tulpen of. "e wegen waren dan ook druk bezet, en° ,net auto's. Bromfietsen, scooters Weinigt0rfietse" zag: men betrekkelijk ?e Keukenhof te Lisse kwamen, Znoï s y°rise zondag, ruim 25.000 be- son in 250 toerwagens en 4000 per- mptn5uto's- Ook kwam een extra trein he-.transe bezoekers uit Parijs. Van veer al aantal bezoekers was onge- Duit» procent Nederlands, 45 procent Fr=m en bestond 10 procent uit Belgen, anseti en Zweden, hofS, Bollenstreek en ook de Keuken- een erclen gisteren bezocht door o.a. te,V ®roeP Italiaanse reisbureau-direc- tnnen' een groep Engelse journalis ten en een Italiaans televisieteam. De vjjf inzittenden, drie jongens en twee meisjes, waren allen H.B.S.-ers Pit Meppel en leden van de tennisclub Meppel", waarvan zij het tweede team vormden. Van hen zijn om het leven gekomen: de 17-jarige Frits Deutman, de 17-jari- ge mejuffrouw Jeanne van der Wal en de 18-jarige mejuffrouw de Jong. De gewonden zijn de bestuurder T. Ide- Tna, 20 jaar en de ongeveer 18-jarige Rob Deutman, een broer van Frits. Zondagavond werden vijf personen gewond bij een autobotsing op de Haag se weg ter hoogte van de Schipholweg. De botsing ontstond, toen een met een snelheid van 120 km rijdende per sonenauto, die uit de richting Den Haag kwam, tijdens het passeren van een Wagen, een tegenligger, die op de ver keerde rijbaan reed, ramde. De be stuurder van de eerstgenoemde auto, de Particuliere chauffeur V. kwam met de schrik vrij. Zijn werkgever, de heer L. P. H. en diens echtgenote en de drie Inzittenden van de tegenligger, de heer H. F. uit Den Haag met vrouw en dochter, moesten met verwondingen Paar het Wilhelminagasthuis in Am sterdam worden overgebracht. De heer F- was ter hoogte van de Schipholweg °P de Haagse weg gereden en had niet gemerkt, dat hij op de verkeerde rij baan terecht was gekomen. Beide auto's werden zeer ernstig be schadigd. Vier personen zijn zaterdagavond omstreeks half zes ernstig gewond bij een botsing tussen twee personen- auto's op de rijksweg Utrecht-'s Her togenbosch, nabij de verkeersbrug Over de Waal. De bestuurder yan de Personenauto die uit de richting Utrecht kwam, de 39-jarige G. Die- Pier uit Eindhoven is overgebracht 5aar het ziekenhuis te 's Hertogen bosch. De inzittenden van de auto potnend uit de richting 's Hertogen bosch, de familie Smit uit Nieuwer- Anastel, bestaande uit vader, moeder v P. baby, is opgenomen in het zieken- Puis te Zaltbommel. Aangezien nog ®een van hen gehoord kan worden, ver- 'Oekt de groepscommandant van de Rijkspolitie te Zaltbommel "etuigen van uit ongeval zich te melden op telefoon nummer 04180-210. .Zondagmiddag is de motorrijder W. s uit Landsmeer op de Overtoom te .Omstreeks vier uur zaterdagmiddag te r>e de vijfjarige Gerben Siersma c Berlikum (Fr.) plotseling de achter- rieg °ver. Op hetzelfde moment nader- uc een personenauto, waarvan de be- hetUL?er uit aUe macht remde, doch j-, knaapje niet meer kon ontwijken. c longen werd overreden en ernstig «ewond. Op doktersadvies werd hij jergebraeht naar het Diakonessenhuis Leeuwarden, waar hij in de nacht a» zaterdag op zondag is overleden. Westzaan door een uit tegenovergestel de richting komende personenauto aan gereden. De heer Bas kwam hierbij om het leven. De duopassagiere liep lich te verwondingen op. Als vermoedelijke oorzaak neemt de politie aan dat de auto plotseling van de rijbaan is afge weken. De ontstemming onder het personeel is bijzonder groot en de spanning neemt toe, getuige de vele telegrammen, die in het afgelopen weekend bij de bonds besturen binnen kwamen, afkomstig van plaatselijke afdelingen. In scherpe taal eisen groepen van spoorwegperso neel, dat de bonden tot directe actie overgaan. Het advies van de drie bonds besturen luidt echter nog steeds: geen gekke dingen doen. Een zegsman van de Katholieke Bond van Vervoersper- soneel ,,St. Raphael" wees er ons op, dat de bondsbesturen die in deze he le zaak als één gesloten blok optreden afwijzend staan tegenover staking, om dat dit strijdmiddel onwettig is, en zij het moment voor een model-actie die slechts goed georganiseerd kan worden wanneer het initiatief van de drie bon den uitgaat nog niet gekomen achten. De drie bondsbesturen zijn overi gens nog niet officieel ingelicht over de regeringsbeslissing. Deze houdt in, dat de loonsverhoging ingaat op 1 ju li a.s., op welke dag het tweejarige R.D.V. (reglement dienstvoorwaar- den) afloopt. De bonden waren met de directie van de Nederlandse Spoor wegen overeengekomen, dat de ver hoging op 1 november 1957 zou in gaan. Als compensatie voor dit uit stel krijgt het gehele spoorwegperso neel een uitkering van 2 pet van het jaarloon ineens. Voor de twee laag ste loongroepen (personeel met resp. alleen lagere school en ambachts school) blijft de regeringsbeslissing 2 pet onder de ingediend- voorstel len. De andere groepen krijgen een loonsverhoging van 3 pet en eventueel een extra verhoging van 1,5 pet af hankelijk van bepaalde voorwaarden. Naar wij vernemen, zou ook de direc tie van de Nederlandse Spoorwegen te leurgesteld zijn over de regeringsbeslis sing. Verenigde Staten Voor de eerste maal sinds de kerstvakantie hebben le den van de onder federaal gezag gestelde Nationale Garde niet de wacht betrok ken bij de geïntegreerde school van Little Rock. Incidenten deden zich niet voor. Zaterdag- en zondagavond werd op de Grote Markt te Haarlem in het licht van vele schijnwerpers de Taptoe Uniek 1958 gehouden. De foto geeft een overzicht van het spectaculaire op treden van alle deelnemende korpsen. Voor het fraaie Haarlemse stadhuis, op het pleintje staat de leider van de manifestatie, dirigent Van der Peijl. (Voor een verslag zie pagina 3) Een beeld van het bezoek van Prinses Margaret van Engeland aan Indië, De Prinses arriveert op het Caraïbische kunst-festival te Port het eiland Trinidad,. Brits West- of Spain op (Van onze correspondent) Na een scheiding van 14 jaar is de 19-jarige Peter Krauert uit Finster- walde in Oost-Duitsland herenigd met zijn moeder, mevrouw F. Bos- Grap en met zijn stiefvader, die thans aan de Parallelweg in Hengelo woonachtig zijn. Als baby werd Pe ter in de oorlogsjaren naar een dorpje geëvacueerd, omdat het leven in Berlijn veel te gevaarlijk was. Aan het eind van de oorlog bleek contact tussen moeder en zoon niet meer mogelijk. De moeder kwam in Hengelo terecht en de zoon groei de op in de Oost-zone, waar hij als rangeerder bij de spoorwegen werk zaam was. Op 11 maart wist hij te vluchten. In west-Berlijn probeerden Oostduitse agenten nog hem maar de oost-zone te doen terugkeren. Peter wist de politie te waarschuwen die. een van de drie agenten arres teerde. Via Westduitse instanties kwam Peter te weten, dat zijn moe der nog in leven was en in Hengelo woonde. Hij kondigde zijn komst aan in een brief, waarin hij schreef: „Ik hoorde, dat U mijn moeder bent". In aansluiting op de berichten over de arrestatie van de 37-jarige man, die uit de Rotterdamse strafgevangenis wist te ontsnappen, vernamen wij over die ontsnapping nog, dat de vluchte ling op de binnenplaats van de gevan genis te Rotterdam kans had gezien ongemerkt onder een vrachtauto te ko men, waaruit goederen werden gelost. Toen de wagen wegreed had hij zich met handen en voeten onder het chas sis vastgeklemd en werd zo de poort uitgereden. Toen de vrachtauto op de Noordsingel voor een overstekende voetgangster vaart minderde, had hij zich laten vallen. Via Amsterdam en Utrecht is hjj toen naar Hilversum ge gaan. De hond van een inwoner van Diesen in het Franse Moezeldistrict heeft zijn baas een lesje gegeven. De man hield er naast de hond ook nog konijnen en een kat op na. Toen hij dezer dagen bemerkte dat zijn kat een nest met konijnen had uitgemoord, was hij hierover zo ver ontwaardigd, dat hij de kat in een zak deed en in een diepe plas wierp. Een half uur later werd zijn keu kendeur opengeduwd en tot zijn grote verbazing stapte zijn hond naar bin nen, met de druipende maar leven de kat aan zijn nekvel in zijn bek. De hond had de zak' uit het water gehaald en vervolgens de redding van het dier kennelijk nog niet vol doende vindend, de zak aan stuk ken gebeten. De eigenaar van het tweetal heeft de kat gratie verleend. Vanmorgen is door een niet-geïden- tificeerd vliegtuig een luchtaanval on dernomen op de haven van Balikpapan. Het twee jaar oude Engelse tankschip „San Flaviano", dat 12.278 ton meet en dat eigendom is van de „Eagle Tanker Company" te Londen, is door een bom getroffen en in brand gevlogen. De be manning van de „San Flaviano" is over genomen door de Shell-tanker „Dro- mus". Een andere Engelse tanker, de 8.139 ton metende „Daronia" van de Shell, ontkwam maar amper aan het lot van de „San Flaviano". Vlak bij het schip vielen enkele bommen in het water, maar de „Daronia" liep geen schape op. Uit de voorlopige berichten wordt afgeleid, dat de „San Flaviano" als verloren moet worden beschouwd. De „Daronia" en de „San Flaviano" lagen ruwe olie te laden, die ze van de Perzische Golf naar Balikpapan hadden gebracht. De „Daronia" had 12.000 ton olie aan boord, de „San Flaviano" 18.000 ton. Volgens de laatste berichten zijn en kele leden van de geheel Britse beman ning van de „San Flaviano" gewond. Samuel Kardinaal Stritch, aartsbis schop van Chicago, heeft vanmorgen een operatie ondergaan, waarbij zijn rechterarm is afgezet. Dr. Philippo Ro- chi van de gezondheidsdienst van het Vaticaan zei, volgens Reuter, dat de operatie, die 25 minuten geduurd heeft, „een volledig succes" is. Professor Pietro Valdoni, een van de beste chi rurgen van Italië, die de operatie uit voerde, verklaarde dat de toestand van de kardinaal uitstekend is. De kardinaal leed aan een verstop ping van de hoofdader van de arm, die hem veel pijn bezorgde. Drie dagen geleden is kardinaal Stritch uit de V.S. in Rome aangekomen om de functie van pro-prefect van de congre gatie De Propaganda Fide, de hoogste Vaticaanse functie, die ooit aan een Amerikaan is aangeboden, op zich te nemen. Prof. Valdoni heeft acht jaar geleden ook jen operatie verricht op de leider van de communisten in Italië, Palmiro Togliatti. Hij verwijderde een bloed- prop in de hersens van Togliatti. Vaticaan De H. Vader heeft twee nieuwe bisschoppen in Polen benoemd. De aartsbisschop van Gnosen heeft een nieuwe wijbisschop, gekregen in de per soon van mgr. Andrea Wronka, professor aan het seminarie te Posen; de bisschop van Kielce heeft de vicaris-generaal van dit bisdom mgr. Jan Jaroszwecz tot hulp bisschop gekregen, aldus meldt het K.N.P. „De IJ-tunnel zal pas worden gebouwd, wanneer de Hem-spoorweg- tunnel en de Coen-autotunnel gereed zullen zijn. Met deze twee tunnels zal zo spoedig de financiën dit toelaten, worden begonnen. Hem- en Coen tunnel zullen vrijwel gelijktijdig worden gebouwd en prioriteit krijgen. Met de spoorwegen heeft het rijk reeds overeenstemming bereikt over de Hem- tunnel, die de Hembrug overbodig zal maken. De plannen voor de Coen tunnel zyn gereed; met de bouw zou onmiddellijk door rijkswaterstaat kunnen worden begonnen na onteigeningen en verplaatsing van enkele bedrijven". Met de publicatie van dit bericht, dat dus zou inhouden dat de IJ-tunnel als laatste van de drie omstreden tunnels aan de beurt zou komen, heeft het „Handelsblad" zijn bijdrage geleverd aan de geruchten, die reeds lang de ronde doen over de resultaten van de besprekingen tussen rijkswaterstaat en publieke werken Amsterdam. Deze be sprekingen duren reeds veel langer, dan verwacht was. Zowel van de zijde van rijkswaterstaat als van die van pu blieke werken heeft men de juistheid van het bericht ontkend. Van de zijde der regering deed men uitkomen, dat een mening, die leeft in de kringen van de technici van waterstaat nog lang met de mening van de minister en nog minder die van het kabinet is. De wethouder van publieke werken van Amsterdam, mr. G. van 't Huil, om commentaar gevraagd, beriep zich op de afspraken inzake geheimhouding der besprekingen. Het standpunt van Amsterdam is voldoende bekend, zo zei hij. Op het moment geldt voor de tun nelbouw vooral het financieringspro bleem, dat op zijn beurt weer bepaald wordt door de rentabiliteit van elk der tunnels. Dit onderzoek naar de renta biliteit is nog gaande. De groepscommandant van de rijks politie te Lemmer verklaarde desge vraagd, dat inderdaad de hulp van de heer Croiset is ingeroepen, echter niet door de politie doch van particuliere zij de. Naar wat de groepscommandant had gehoord kwam de beschrijving van de heer Croiset goed overeen met de werkelijke omstandigheden waaronder het kind is gevonden. Hij achtte het achteraf niet mogelijk uit te maken, of het vinden nu ook inderdaad is gebeurd op de aanwijzingen van de heer Croiset. Hem was althans niet bekend, dat het personeel de aanwijzing van de heer Croiset had ontvangen, voordat het op de aangegeven plaats ging dreggen. De politie zoekt uiteraard eerst op voor de hand liggende plaatsen, daarna op min der voor de hand liggende. In dit geval kwam de politie na lang dreggen op de plaats terecht waar het kind bleek te zijn verdronken. De groepscommandant zei te menen, dat de politie daar zeker ook gedregd zou hebben indien de heer Croiset niet was geraadpleegd. Van een vinden-op-aanwijzing zonder meer kon daarom naar zijn mening in dit geval niet direct worden gesproken. Radio Moskou heeft in een uitzending over de resultaten van het onderzoek met de twee Russische kunstmanen ge zegd, dat duidelijk is vastgesteld, dat dieren zich tijdens een tocht door de kosmos bevredigend gedragen. Over het hondje in de tweede Spoet nik zei Radio Moskou, dat het zich dadelijk na de start nog kon bewegen, maar toen de snelheid van de raket steeds meer toenam, werd het dier te gen de onderzijde van zijn verblijf gedrukt zonder dat het zich kon ver- roeren. „Zy'n hart sloeg driemaal zo snel als gewoonlijk, maar later, toen de snelheid van de raket nog steeds toe nam, nam de hartslag af. Ook werd de ademhaling drie- tot viermaal zo snel. Nadat de kunstmaan in haar baan was gebracht, had het hondje geen gewicht meer. Zijn ademhaling en hartslag werden normaal. De hart slag had er echter driemaal zoveel tijd voor nodig als bij soortgelijke proeven op de aarde," aldus Radio- Moskou. In de uitzending werd tenslotte gezegd, dat het niet mogelijk is te zeggen welke invloed de kosmische stralen op het dier hebben gehad. Intussen is meegedeeld, dat in de neuskegel van de Amerikaanse Thor- Vanguard-raket, die vorige week woens dag in de Atlantische oceaan viel, een levende muis zat. De raket, die van Cape Canaveral in Florida werd afgeschoten, legde niet ae voorgenomen afstand van bijna 9.0UU Km af, omdat de tweede trap van de raket niet' werkte. Naar men aanneemt, werd de muis gebruikt als middel om na te gaan ol de neuskegel in staat was lading van een raket te beschermen tegen over verhitting in de dampkring. 4 clvenentie 8ARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting: tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen of motregen. Ma tige tot krachtige wind tussen west en zuidwest. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zon: 5.16-20.00. Maan: 14.55-3.07. Advertentie het goedkoopste goede zongordijn met de sleufje* Station Stockholm Oslo Kopenhagei Londen Amsterdam Brussel Luxembui Parijs Nice Berlijn Müncher Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Weer regen regen geheel bew. motregen zwaar bew. half bew. zwaar bew. zwaar bew. half bew. regen zwaar bew. half bew. zwaar bew. onbewolkt geheel bew. zwaar bew. regen temp. neersl. heden afgel. 7 uur 24 uw 5 4 8 6 5 2 7 10 4 4 4 4 10 6 3 12 3 16 0.1 0 2 6 2 0 5 2.5 1 3 1 O 9 5 Advertentie BINNENVERINGBED 'II hel besle bed ooit gemaakt ,j[|P Haxet-Fabrfeken Zevenbergen SCHUIMRUBBERBED met extra versterkte middensector

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1