TAPTOE UNIEK, boeiend schouwspel met weinig verrassingen Regen was saterdagavond soms spelbreker E J Alle treinen rijden thans hoog Spoorbomenmisère voorgoed van de baan 1 Sint Marcus" viert uitbun dig zijn veertigjarig bestaan Bij „De Scotjes" ging alles schots 1maar niet scheef Wind sneed zangers de pas af Ridder van de H. Gregorius Gouden ere-medaille St.-T arcisiusgroep vijfentwintig jaar BIJ HEEMSTEDE-AERDENHOUT MAANDAG 28 APRIL 1958 PAGINA 3 Morgen apotheose van het Pauze-theater seizoen Met o.a. Max Tailleur „Zang en Vriendschap" concerteert in Heerlen INBRAAK BIJ WIJNHANDEL Films: Postkoets Muzikale prestaties Bloembollentocht van W.S.V. „Jan Pastoor?" Jongetje breekt beide benen Minister Cals reikt onderscheiding uit Di ïversen Winkels 's middags dicht op 30 april Verkenners vieren feest Geen voorrang verleend Arbeider en hoger onderwijs R.-ki. Bond van Groentenen Fruithandelaren 5} Bij spel op dekschuiten Vierjarig meisje in de Nieuwe Gracht Beurs van Amsterdam - - Zaterdagavond (en ook zondagavond) werd op de Grote Markt te Haarlem de langzamerhand traditionele Taptoe Uniek gehouden. Even traditioneel waren, althans zaterdagavond, de malse regenbuien, die mee dogenloos de meer dan zevenhonderd medewerkenden en enkele duizen den toeschouwers, onder wie wethouder D. J. A. Geluk, overvielen. Het is °ns nog altijd een raadsel, waarom dit muzikale openluchtfestijn niet in de zomer wordt gehouden. Het kille voorjaar met zijn natte nukken maakt een langdurig verblijf op de Grote Markt allerminst tot een pretje, ook al wordt er een betoverend schouwspel als de Haarlemse Taptoe Uniek op gevoerd. Want betoverend was het optreden van de muzikanten uit Til burg, Oss, Lisse, IJmuiden en Haarlem en al bleven verrassingen zoals Vorig jaar uit, niettemin heeft de Taptoe ons geboeid van het begin tot het eind. Men had zich geen prachtiger décor kunnen denken dan het eerste huis van Haarlem, dat bijzonder fraai in zacht licht was gezet. Om ongeveer kwart voor neger legden hoornblazers van de Harmonie Unox uit Oss met een struise fanfare het geroezemoes op de Markt het zwijgen op: de Taptoe Uniek f958 Haarlem was begonnen. Nadat tij dens een korte vaandelparade de tam- hper-maïtres van Unox, Canite Tuba uit p'sse, de IJmuider Harmonie, De Scot- fes uit Tilburg, Crescendo uit Haarlem fn van het Tamboer- en Hoornblazers- £°rPs BATO, eveneens uit Haarlem, aan ~}et Publiek waren voorgesteld, kregen e kijkers een staaltje massa-regie voorgeschoteld, dat tot op de tel klopte. Voor het stadhuis marcheerden onder het spelen van de indrukwekkende mars „Du Hero" honderden muzikanten naar voren (op Loutjc aan) en terug en op dat moment kwamen vanuit het stad huis Crescendo en BATO aangemar- cheerd. Het was een kluwen van men sen in dan weer rood, dan weer groen licht. Hoe moest dat ooit op zijn been tjes teiechtkomen? Welnu, aan die been tjes veertienhonderd in getal trok de regisseur van de Taptoe Uniek, Wim van der Peijl, trefzeker en zonder aar zelen. Daarom werd het een spectacu laire show, een der hoogtepunten van de avond. Het is eigenlijk zaterdag avond bij dit ene massale korps-optre den gebleven. Daardoor werd de taptoe te statisch. De regen heeft daar onge twijfeld schuld aan, want van een groot se afscheidsparade kon niets komen, omdat de vliezen van de drums en trom mels al zo nat waren geworden, dat men vreesde, dat zij zouden bezwijken. Morgenmiddag om tien over half één geeft het Pauzetheater de laatste voor stelling van dit seizoen in de Rem- brandtbioscoop. De organisatoren heb ben de verschillende kunstenaars, die dit seizoen in het Pauzetheater zijn op getreden, gevraagd aan deze slotvoor- stelling van het seizoen hun medewer king te willen verlenen. Het is vrijwel ïeker, dat ook Max Tailleur morgen middag weer van de partij zal zijn. Na afloop van de voorstelling zal de stichting „Haarlems Bloei" aan de me dewerkenden van dit seizoen een lunch borden aangeboden. Enige bloemen meisjes zullen deze samenkomst met haar aanwezigheid verluchtigen. Ter gelegenheid van het 80-jarig be- gtaam van het Koninklijk Heerlens Man nenkoor „Pancratius" te Heerlen I de Koninklijke Liedertafel „Zang cn Vriendschap" op zondag 11 mei te Heer len medewerking verlenen aan een concert, waarbij eveneens zullen optre den het Zwitserse mannenkoor „Ber- ner Lietertafel" en b-t jubilerende Limburgse mannenkoor zelf. „Zang en Vriendschap" zal verschil lende Schubertwerken uitvoeren en de Wals „Wein, Weib und Gesang" van Johann Strauss, daarbij aan de vleu gel begeleid door de Haarlemse musi cus Anton de Beer. Als extra-nummer Zal het Heerlense publiek in kennis Worden gebracht met het „Requiem voor de blauwe" van Jos de Klerk, dat vele Haarlemmers op 31 augustus 1957 hebben kunnen beluisteren bij het af scheid van de laatste tram der N.Z.H.V.M. Lieden die er niet genoeg van konden krijgen, hebben zaterdagnacht bij een wijnhandel aan het Spaarne twee glas- in-lood-raampjes ingedrukt. Op die ma nier verschaften ze zich toegang tot de bedrijfsruimte, waar nu verschillende flessen sterke drank worden vermist. CINEMA-PALACE: Afscheid van de wa penen, str. volw., 2, 8 uur. FRANS HALS: Terreur in New York. 14 j. 2.30, 7, 9.15 uur. Di.: 2.30, 8 uur. LIDO: De liefdesroman van een koningin, a, 1. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. MINERVADi.: La Strada, 18 j., 8.15 uur. Wo.: The Milkman, a. 1., 2.30 uur. REMBRANDT: Als de dag begint, 14 j. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. «OXY: t.m. do.: Het complot van Cripple Creek 14 j. 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: De lord, de lady en de butler, alle leeft. (Vierde week). 2.15, 7, 9.15 u. en andere attache was het opret- den vau een groepje tonelisten van de r.-k. Rederijkerskamer Alber- dingk Thijm uit Haarlem. Zij speelden als intermezzo op de rotonde van de Markt een pantomime, waarin aan een postkoets een wat te geforceerde rol was toebedeeld. Het was niettemin een aardige entre-act met voetzoekers van baldadige jongelui. Ontwapenend was de show van De Scotjes uit Tilburg. Wat die kereltjes presteerden was precisie-werk. Er viel geen slag te laat, er werd geen stap te veel gezet; alles klopte prefect. Over de prestaties van het Koninklijk Man nenkoor Caecilia kunnen wij (geen vak man) geen oordeel vellen. Onze muziek recensent (wel vakman) dit keer ook niet, omdat veel van wat de Caecilianen gezongen hebben voor een groot deel van het publiek onhoorbaar bleef. Oor zaak: de wind, die de zangers de pas afsneed. Ofschoon het zaterdagavor. 1 dus niet zo'n vlekkeloze vertoning is geworden als waarop in de eerste piaats Wim van der Peijl had gehoopt, was de Taptoe Uniek toch een boeiende ge beurtenis, waarbij onze muziekrecensent de volgende kanttekeningen heeft ge plaatst. Toen zaterdagavond de koperbla zers van de Harmonie Unox uit Oss met een fikse fanfare het begin van de taptoe aankondigden gin gen onze gedachten terug naar de stadsspeellieden uit vervlogen tijden, die, eveneens op het bordes van het stadhuis staande, de hertogen, die Haarlem een bezoek brachten, met hun spel verlustigden. Na dit klaroen geschal traden de medewerkende korpsen in het strijdperk. Voor de vocale medewerking had men dit keer de legerscharen van het Ko ninklijk Mannenkoor „Caecilia" o.l.v. Anton de Beer ingeschakeld, die als decoratief element op de trappen van het raadhuis stonden opgesteld. Aange zien wij uiteraard een beoordeling ge ven van het muzikale gedeelte richten wij het zoeklicht op de drie korpsen, die van de hoge stemming zijn afgestapt en hun toevlucht hebben gezocht bij de diapason (normale stemming) t.w. „Unox" uit Oss, „Canite Tuba" uit Lis- se en de IJmuider Harmonie. Dit drie manschap getuigde in het algemeen van grote eenheid en goed samenspel, dat vooral tot uiting kwam toen dirigent Jan Groot met deze 3 korpsen „Night fall in Camp" van Pope (bijna Nightfall in the Rain) op muzikale wijze vertolk te. Bijzonder fraai was de bronzen ko perklank. De zestienjarige Anke Roose zorgde voor een gave trompetsolo, die vele handen op elkaar bracht. Wanneer men een postkoets uit de Biedermeiertijd van stal haalt, zal men in de toekomst toch een andere muzi kale omlijsting moeten zoeken dan de privé-diligence van Jos Cleber. De doedelzakspelers „De Scotjes" lieten op de karakteristieke Bourdon vrolijke wijs jes horen, waarbij het show-element prevaleerde. Voor de apotheose zorgde gastdirigent Benedict Silberman, die met „Sempre Fidelis" van Sousa en „London Air" van Boudijn toonde wat men met ama teurs op dit gebied kan bereiken. Veel bewondering hebben we voor organisa tor Wim van der Peijl, die met weinig gebaar een taptoe in dynamische stijl creëerde. Met onze vaderlandse hym ne, gezongen door het Koninklijk man nenkoor Caecillia, werd hét werkelijk „doe de tap toe". A. Krt. Naar wij vernemen is de Taptoe Uniek zondagavond toen de weers omstandigheden wat beter waren een bijzonder geslaagd evenement geworden. Verschillende onderdelen die zaterdag avond wegens de regen niet of slechts gedeeltelijk konden doorgaan, kwamen gisteravond goed uit de verf. Er waren veel kijkers, o. w. de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers. De Haarlemse wandelsportvereniging Jan Pastoors heeft dit weekeinde van gebouw Princehof in Heemstede uit voor de 26ste keer de jaarlijkse bloem bollentocht gehouden. Er waren parcour- sen uitgezet over 10 en 15 km. en bovendien 20 km. op zaterdag en 25 km. op zondag. In het totaal hebben 1300 wandelaars een ongeveer even groot aantal als in 1957, de tocht afgelegd, die via Benne- broek naar Hillegom leidde en vandaar via de Ruygenhoek, de Zilk en Voge lenzang terug naar hun uitgangspunt. Het aantal deelnemers was zaterdag 540, waaronder 27 groepen en op zon dag 24 groepen en individuelen tot een totaal van 750 deelnemers. Allen, die de tocht volbrachten, ontvingen' een medaille met bollenmotief. Tot de deel nemers behoorden groepen uit Sneek, Borculo en Oud Beierland en individu elen uit Zwolle en Deventer. Een jury, bestaande uit mevrouw C. Klaver-Budding en de heren W J. Korte en J. W. Schorfhaar, had de taak de groepen te beoordelen voor de ex tra prijzen. Hiervoor kwamen onder andere in aanmerking de Reserve Po litie Velsen met een eerste prijs bij de zaterdag gewandelde 20 km en een derde prijs op de 10 km voor D.V.O. uit Hillegom. De volgende activiteit van Jan Pas toors wordt begin juni gehouden. De vereniging organiseert op de avonden van 3 tot en met 6 juni in Haarlem een avond vierdaagse, uitgaande van de kripg Alkmaar van de N.B.v.L.O. GEEN SPREEKUUR Wethouder W. F. Happé zal woensdag 1 mei geen spreekuur houden. Vandaag is de heer J. J. Kimman vijfentwintig jaar kerkmeester van de Sint Antoniusparochie te Haar lem. Ter gelegenheid daarvan heeft de Paus de heer Kimman benoemd tot ridder in de orde van de H. Gre gorius. Tijdens een bijeenkomst van het voltallig college van kerkmees ters in de pastorie aan de Nieuwe Groenmarkt gisteravond heeft pastoor K. J. Notenboom de jubi laris de onderscheiding uitgereikt. Mevrouw Kimman kreeg bloemen. In een kort toespraakje memoreerde pastoor Notenboom de vele ver diensten van de jubilaris, die in het sociaal-maatschappelijk leven reeds jarenlang vooraanstaande functies bekleedt. Hij prees hem om zijn zakelijke talenten, waarvan het kerkbestuur vele keren heeft geprofiteerd. Vanmorgen heeft Dastoor Notenboom met assistentie van de paters J. Groen en S. van Rijn tot intentie van de jubilaris een plechtige H. Mis opgedragen. Zaterdagmiddag omstreeks kwart over vier is op de Bloemendaalsestraatweg te Santpoort de bijna vijfjarige T. A. L. K. uit Santpoort-Station, gegrepen door een personenauto. De jongen liep tus sen twee geparkeerde auto's door de straat op. Met twee gebroken benen is hij door de ongevallendienst naar het marinehospitaal in Overveen vervoerd. Zaterdagavond gingen voor de laat ste maal de bomen van de spoorweg overgang over de Zandvoortselaan na bij het station Heemstede-Aerden- hout neer om de trein nr. 1097 van 0.13 uur uit de richting Amsterdam vr(je doorgang te verlenen. Toen de trein was gepasseerd gingen de bo men omhoog, voorgoed, want in de nacht van zaterdag op zondag heeft men de aansluiting voltooid van het traject Amsterdam-Rotterdam met de nieuwe baan die over de verhoogde spoorbaan loopt. Er waren geen treu rig gestemde belangstellenden, maar Qok waren er geen feestklanken bij het opruimen van het hinderlijke obstakel, dat de spoorbomen vormden in de steeds groeiende verkeersstroom naar en van Zandvoort. Evenzo was het zon dagmorgen toen trein nr. 1215 om 7.29 uur langzaam tot stilstand kwam langs het tweede perron, richting Leiden. Geen belangstelling, geen bloemen en geen redevoeringen rond de ingebruik neming van de nieuwe verhoogde spoorbaan. Desondanks liet Heemstede de inge bruikneming van het station niet zon der meer voorbijgaan. Zondag maak ten ongever 200 Heemstedenaren en Aerdenhouters gebruik van perronkaar tjes om het nieuwe station te gaan be zichtigen. Een station is het namelijk inderdaad, zowel qua bouw als inrich ting. De benaming „halte", die in de N.S.-titualatuur werd gebruikt, wordt nu gewijzigd in „station". Ook zal Heemstede een eigen stationschef krij gen. Het gebouw is een geslaagd ontwerp van ir. v. d. Gaast. Het geeft het idee van een volwaardig station. De hal wordt aan de oost- en westzijde be grensd door een glaswand. Aan de noordkant scheidt een. glaswand de hal van een ruime en moderne plaatskaar- tenkantoor. De zuidwand is opgetrok ken uit natuursteen. De ruimte naar de twee trappen, die toegang geven tot de perrons, is in geel betegeld. De perrons, die gedeeltelijk overdekt zijn, bieden de reizigers voldoende zitgele genheid. Lang zullen de passagiers In het groot auditorium der rijksuni versiteit te Lei<Jen heeft minister Cals zaterdagmiddag de gouden Dicke-me- daille van de Vereniging van Neder landse maag- en darmartsen voor de eerste maal na de instelling van deze onderscheiding uitgereikt aan prof. dr. Maandag 28 april Brinkmann, Grpte Markt, 20 uur: Elise ,.an Gasteren-Menagé spreekt voor de stich- ''ng Geloof en Wetenschap over Spanje "h Mexico. bomi, Zandvoorterpad: Halfjaarlijkse ledenvergadering van de Bloemendaalse Reddingsbrigade. «Brinkmann, 20 uur: Vergadering van de Jfederlandse Vereniging van Suikerzieken ^et onder meer een lezing door A. H. Lely. -Gemeentehuis, Halfweg, 19.30 uur: rPenbare vergadering van de raad der «emeente Haarlemmeriiede en Spaarnwoude. Aula HBS-A, Raaks, 20 uur: „De beteke- leviVan het bedrijfskader voor de samen- iï:lng", causerie voor de Academie voor oortgezet Economisch Onderwijs. t_^leeshal, 20.30 en 21.30 uur: Poppenthea- s _Jan Neelissen: „Koffiecantate" van J. Bach. lanrt dsschouwburg' 20 uur: Nieuw Neder- biii Toneelgezelschap met „Intimiteiten", Ktp- 61 van Noel Coward. Regie: Ferd. ir,i„ rg, m.m.v. Andrea Domburg. Pre- C^6 voor Haarlem. Oin®"c®rtgebouw: Toneelavond door Alber- klnri hiim voor ,.De vrije Tijd": „Als de ren maar eens groot zijn". Dinsdag 29 april lnC?®c®rtgeh°uw, 20.15 uur: Derde concert lanrto Beethoven-cyclus van het Noordhol- Aroifrf Philharmonisch Orkest o.l.v. Henri Provr solist: Eduardo del Pueyo, piano. bo„„Ia mma: Ouverture „Leonore III", pia- s "cart no. 5, symfonie no. 5. VereJischouwburg, 20 uur: R.-K. Toneel- Wilden" ^udamus met "Eij kregen wat Grote Markt, 10.30 uur: de 4MrSsiebiieenliomst in het kader van Vlpiik missietentoonstelling. ter Hv 20.30 en 21.30 uur: Poppenthea- a. Bach Bssen: „Koffiecantate" van J. Het hoogtepunt van de Taptoe Uniek was onge twijfeld de grandioze show van de Tilburgse kinderdrum- en doedel zakband „De Scotjes". De Brabantse jongens met hun zwierige Schotse uniformen, waarvan de witte slobkousen wel het meest indrukwekkend wa ren, veroverden met hun perfecte demonstratie de harten .an de vele dui zenden op de Haarlemse Markt. Zij gaven een pit tig stukje trommelen weg, bliezen met verve op hun doedelzakken en excer- ceerden dat de stukken er van af vlogen. De tam- boer-maitre vam het corps de tienjarige Jan Mut- saers was de held van de avond. Door een simpel trillertje op zijn fluit liet hij zijn „mannen" lopen, figureren, trommelen en spelen. Er ging niets scheef; het was zo Schots als het maar zijn kon. De Scotjes" vieren in mei van dit jaar hun eerste lustrum. Het zal vooral voor Gerard en Jan Mutsaers dan groot feest zijn, want zij heb- was, terwijl veel ontvam ben vijf jaar geleden in gen werd ook. Het corps de Gasthuisbuurt van Til burg de stoot gegeven aan de oprichting van de band, hoe klein zij dan ook waren. De vader van de beide jongens hield zo'n beetje een oogje in het zeil. De band van de Mutsaersen trad voor namelijk op bij verjaar- hebben er daar nog vier dagen van de ouders van in bestelling. was aanvankelijk uitge rust met instrumenten, die veel op een doedel zak leken, maar het ge luid hadden van een blok fluit. Dat werd spoedig anders. Er kwamen doe delzakken, acht echte uit Schotland. De Schotjes de „leden". Langzamer hand begon de heer Mut saers in de onderneming van de knapen plezier te krijgen. Hij spande zich er helemaal voor en toen ging het met de presta ties van de jongens, die al aardig op weg waren Scotjes te worden, steeds crescendo. Een Engels tijdschrift is eigenlijk schuldig aan de naam van de band. Op een van zijn pagina's drukte het een prachtige foto af van een Schotse muziekband Dat plaatje kreeg de heer Mutsaers toevallig in han den. Op dat moment be zat Tilburg „De Scot jes". Er werd gewerkt, dat het een lieve lust De jongens krijgen les van de heer Mutsaers. Hii leert ze trommelen (hij was vroeger tamboer), figuren lopen en spelen op de doedelzak (dat hij zelf eerst heeft moeten leren). Dat hij een per fect leermeester is be wijst de nu al enorme staat van dienst van „De Scotjes". Zij traden op o.a. voor prinses Beatrix en veldmaarschalk Mont gomery. Op verschillende vaderlandse en buiten landse concoursen be haalden „De Scotjes" meer eerste dan tweede prijzen. De medailles er van heeft de kleine tam- boer-maitre Jan Mutsaers op zijn tuniek gespeld. W. K. Dicke, hoogleraar in de kinder geneeskunde te Utrecht, die bereid was om zijn naam aan dit ereteken voor ori ginele fundamentele wetenschappelijke arbeid op het gebied van de gastro-en- teriologie te verlenen. Deze onder scheiding ging gepaard met de verle ning van het ere-lidmaatschap van de vereniging aan prof. Dicke. De plechtige uitreiking, die bijge woond werd door zeer vele vooraan staande artsen in den lande, door de rector-magnificus, de president-curator, curatoren en vele hoogleraren van de rijksuniversiteit te Leiden, werd geopend door dr. A. J. C. Haex, de voorzitter van de vereniging, die in de aanwezig heid van minister Cals een aanwijzing zag voor de toenemende actieve aan dacht der regering voor de noodzaak van een verdere krachtige ontplooiing van het wetenschappelijk onderzoek in ons land. Dr. Haex stelde vast, dat het ere-lidmaatschap niet alleen op grond van wetenschappelijke prestaties is ver leend, doch mede op grond van de hu mane persoonlijkheid van prof. Dicke. Tussen deze beide zaken bestaat echter een verband, want klinisch wetenschap pelijk werk van de hoogste orde is, naar sprekers overtuiging, alleen te verwe zenlijken, indien wetenschappelijk in zicht gepaard gaat aan een onbegrens de belangstelling voor de zieke mens. Vervolgens reikte minister Cals de medaille en de oorkonde van het ere lidmaatschap uit, na een enkel woord, waarin hij namens de regering getuig de van een blijvende warme belangstel ling voor fundamenteel en toegepast wetenschappelijk werk aan de Neder landse universiteiten. De rector-magnificus van de rijks universiteit te Leiden, prof. dr. S. E. de Jongh, en prof. dr. J. F. Nuboer, dekaan van de'medische faculteit, van de rijksuniversiteit te Utrecht, voerden eveneens het woord. De middenstandscentrale en de raad van grootbedrijven te Haarlem hebben besloten, dat de zaken 30 april vanaf 1 Uur 's middags gesloten zullen zijn. Voor 5 mei geldt de normale winkel sluitingsregeling. Met een diner in Café Restaurant Brinkmann voor oud-leiders en oud-ver kenners besloot gisterenavond de St. Tarcisiusgroep van de St. Antoniuspa rochie aan de Nieuwe Groenmarkt de viering van haar vijfentwintigjarig ju bileum. Zondagmorgen 20 april werd de ju- bileumweek ingezet met een plechtige Hoogmis in de Paterskerk, die werd op gedragen door de aalmoezenier, pater Th. van Schie O.F.M., geassisteerd door twee ordebroeders. De H. Mis werd gediend door verkenners in uniform. Tij dens zijn feestpredicatie wees de aal moezenier de jongens zowel als de ouders op de vriendschap, welke een der hoofdzaken is van de Verkenners beweging. Daarna was er een gezellig ontbijt voor verkenners, welpen, leid sters en leiders alsmede genodigden in het hoofdkwartier van de troep. Diezelfde avond was er door het oudercomité een bijeenkomst georgani seerd voor ouders en jongens welke deels in de gymnastiekzaal van de St. Antoniusschool, deels in het clublokaal van de Don Bosco-club werd gehouden. Op deze avond werd de leiding van de troep gefeliciteerd achtereenvolgens door pastoor K. Notenboom O.F.M., na mens het parochiële groepscomité door de heer Houtschilt, namens het ouder comité door de heer Truyens, namens de Gidsen door pater Huigens O.F.M. en namens het district Haarlem van de K.J.B. door de districts-commissaris W. Smit. Dinsdagavond 22 april was er een feestavond in het St. Bavogebouw in de Smedestraat. Zowel de welpen als de junioren- en senioren-verkenners zet ten hun beste beentje voor in voor dracht en zang. De laatste dag van de jubileumweek was voor de oud-Tarcisianen en hun da mes. Een H. Mis in de kapel van de Zusters aan de Zijlsingel, opgedragen door de oud-aalmoezenier, pater Wils- haus O.F.M.vormde de opening van de bijeenkomst. De rest van de dag werd doorgebracht in gezellig sa menzijn, waarbij menige herinnering aan vroegere troep-bijeenkomsten en kampen werd opgehaald. evenwel niet behoeven te wachten, want zowel in de richting Rotterdam als in de richting Amsterdam stoppen on geveer veertig treinen per dag; na 1 juni komen daar nog 13 treinen naar Rotterdam gn 11 treinen naar Amster dam bij. Van de ruim 150 treinen, die dage lijks over het viaduct rijden, onder vindt men beneden weinig hinder, doordat men een speciaal systeem heeft toegepast dat het gebouw vrij wel trillingvrij maakt. Een lift voor 't goederenvervoer, die ook voor min der valide reizigers zou kunnen die nen, ontbreekt in het stationsgebouw. Nu de laatste verbinding is vol tooid, kan men de hulpbaan en het hulpstation opruimen. Aan de baan van het traject RotterdamAmster dam is men reeds begonnen. Wan neer het gehele project gereeds is, valt nog niet te zeggen; echter zal men zoveel mogelijk spoed betrach ten. Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor twee verleende een 64-jarige Haarlem mer met zijn bromfiets geen voorrang aan een bestelauto, toen hij op de hoek van de Bernard Zweersstraat kwam. Hij werd aangereden en tegen de grond gesmakt. Met een gebroken rechterbeen moest hij naar de Mariastichting worden overgebracht. (De in deze rubriek geplaatste BRIE VEN VAN LEZERS vallen buiten de ver antwoordelijkheid der Redactie. Anoniem ingezonden brieven worden terzijde ge legd). Het sociaal commentaar van een me dewerker in uw krant van 19 april, handelend over „Arbeider en hoger on derwijs", lijkt mij te belangrijk om er niet op te reageren. Te belangrijk niet om zijn juistheid, maar omdat m i. de strekking ervan scherp bestreden moet worden. Als men arbeiders spreekt over hun belang bü het hoger onderwijs, komt er strijk en zet de opmerking dat dit toch niets is voor ons soort mensen. Nu dit antwoord getuigt van dieper wijs heid dan de schrijver in uw blad ver moedt. Dit is geen tekort aan inzicht in de betekenis van het hoger onderwijs maar getuigt van het juiste inzicht in de verhoudingen. Aan het slot van uw artikel komen getallen: 65 pet arbeiders, 7 pet studenten uit arbeiderskringen, met commentaar: ook hier is nog iets scheef. De kern van de gedachtefout schuilt m.i. in het volgende. De arbei der wordt hier bekeken als iemand die eigenlijk op een andere plaats zou moe ten staan en daarom in een minder waardige toestand verkeert. Uw blad geeft daarom aanleiding tot ontevreden heid en kweekt minderwaardigheidsge voelens met alle boze gevolgen. Ik zelf ken voorbeelden van kinderen uit arbei dersgezinnen die door een buitengewone intellectuele aanleg door het middel baar en hoger onderwijs tot de hoogste maatschappelijke functies zijn doorge- klommen. Gelukkig dat dit in onze maatschappij mogelijk is. Veel groter echter is het aantal dat ongelukkiger wijs belangstelling voor een onderwijs instelling vertoont die ver boven het in tellectuele kunnen uitgaat en zich daar door tot levenslange ongelukkigheid ver oordeelt ziet. Neen, ik ben blij dat strijk en zet uit arbeiderskringen het realistische en gezonde antwoord komt „niets voor ons soort mensen". Minder waardig is alleen die arbeider, die le venslang zich niet op zijn plaats voelt door zijn belangstelling in het hoger on derwijs en daardoor zijn eigenlijke werk verwaarloost. Van wijsheid getuigt die arbeider die totaal geen interesse heeft voor hoger onderwijs, maar betrouw baar en vakbekwaam zijn werk doet. Dr. J. Deknatel, Iordensstraat 4, Haarlem. Onze medewerker tekent hierbij aart: In ons sociaal commentaar van zater dag 19 april beoogden we op de eers- ste plaats belangstelling te wekken bij de arbeiders voor het feit, dat er hoger onderwijs is op katholieke grondslag en dat dit soort onderwijs de sympathie en de steun verdient óók van de hand arbeider, die zijn uitvoerend werk gro tendeels moet verrichten onder leiding van academici, gevormd op katholieke grondslag. Op de uitlating „Hoger on derwijs is niets voor ons soort mensen" volgt dikwijls een afwijzende houding, ook wanneer het gaat om financiële steun. Dit achtten wij onjuist wegens het indirect belang dat de niet-academi- cus heeft bij de opleiding van academi ci. Vanzelfsprekend zijn wij het eens met de opvatting, dat de mens. die op een plaats wordt gesteld dié hij niet aan kan, zich ongelukkig voelt. Maar dit geldt bepaald niet alleen voor ar beiders. Overigens vermochten wij geen tegen stelling te zien, tussen belangstelling voor hoger onderwijs en het betrouw baar en vakbekwaam zijn werk ver richten. JEUGDHONK. Het jeugdhonk van de stichting Jeugdbaken aan de Doel- straat te Haarlem zal dinsdag 6 mei worden geopend. AUTOMARKT. In verband met de viering van Koninginnedag zal de auto markt op het terrein aan de Boter markt deze week dinsdag inplaats van woensdag worden gehouden. Na de grootscheepse receptie, die het bestuur van de r.-k. Bond van Han delaren in aardappelen, groenten en fruit „Sint Marcus" verleden week heeft gehouden ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de organisatie, is gisteren de interne viering gehou den voor de leden. Oin tien uur ver zamelde zich een groot aantal hunner met hun dames in de paterskerk aan de Groenmarkt, waar de geestelijk ad viseur, pater R. Huigens o.f.m.,een plechtige hoogmis opdroeg voor de feestende bond. Hij werd daarbij ge assisteerd door de paters P. van Schie o.f.m. en A. van der Wansem o.f.m., terwijl het parochieel zangkoor onder leiding van 'André Kaart de misgezan gen uitvoerde. Het altaar was versierd met groente- en fruitmanden. Daarna troffen de leden elkaar weer in café-restaurant Brinkmann, waar een feestelijk ontbijt de aanwezigen wachtte. Voorzitter Metzelaar sprak een woord van welkom tot allen, maar in het bijzonder tot het ere-lid van de bond, de heer van Kessel, oprichter van „Sint Marcus" in Haarlem. Namens het hoofdbestuur was de heer P. Lod der aanwezig terwijl voorzitter van Reysen en penningmeester Holt van de r.-k. Middenstandsbond eveneens van hun belangstelling blijk gaven. Nadat pater Huigens een gebed had uitgespro ken, verklaarde voorzitter Metzelaar, die nu alweer 33 jaar „Sint Marcus" leidt, trots te zijn op zijn bond. Men kon spreken van een grote opkomst, zowel onder de ouderen «als onder de jongeren. De voorzitter zag daarin een teken van gezondheid van de organisa tie en had dan ook alle hoop voor de toekomst. Hij sprak de hoop uit, dat deze gezondheid mag blijven bestaan en dat men in dezelfde geest het vijftigjarig bestaan mag gedenken. Pater Huigens zag in het jubileum alle reden om de leden van „Sint Mar cus" te feliciteren. De boom die veer tig jaar geleden geplant is, heeft vele goede vruchten voortgebracht, consta teerde hij. Dit is alleen mogelijk door nauwe samenwerking van alle leden met het actieve bestuur, waarbij de geestelijk adviseur voorzitter Metzelaar en secretaris Breuring persoonlijk prees. Pater Huigens las een telegrafische ge lukwens van de bisschop van Haarlem voor, waarna de aanwezigen besloten mgr. Huibers telegrafisch hun aanhan kelijkheid te betuigen. Oud-voorzitter van Kessel gaf in zijn tafelrede een overzicht van wat er in de afgelopen veertig jaar zoal bereikt is. Vroeger waren de winkels tot 12 uur 's nachts open, terwijl er van vrije dagen of van vakantie geen sprake was. In nauwe samenwerking met de andere plaatselijke bonden is daarin verande ring gebracht. Er is nu een redelijke sluitingstijd, een wekelijkse vrije dag en anderhalve week vakantie. Bij een jubileum is het goed zich deze dingen te herinneren. Dan bedenkt men, dat de organisatie de belangstelling der leden waard is, niet alleen tijdens een feestelijke bijeenkomst, maar ook op de gewone vergaderingen. Bondsvoorzitter Lodder prees de Haarlemse afdeling van „Sint Marcus" en stelde die zelfs den lande ten voor beeld. Vrijwel alle katholieke handela ren in Haarlem en omstreken zijn hier georganiseerd. De heer Lodder wees op de moeilijkheden in verband met de langzamerhand neergaande conjunc tuur, maar als bestuur en leden goed samenwerken, zal ook dat alles over wonnen worden. Middenstandsvoorzitter Van Reysen dankte voor de vriende lijke uitnodiging van „Sint Marcus" om deze feestelijke herdenking van het veer tigjarig bestaar mee te maken. Hij prees de afdeling, die hij als een der peilers van de Middenstandsbond be schouwde. Voorzitter van Kessel dankte ieder der sprekers. 's Avonds ontmoetten, de feestende Marcianen elkaar weer in het Concert gebouw, waar Lex van Delden voor een non-stop-cabaretprogramma zorg de. De volle zaal was opgetogen over het gebodene. Na afloop bleef men on der leiding van de heer Schroder en op muziek van de Topliners onder lei ding van C. de Vries nog tot twee uur dansen. De vierjarige Margriet S, uit Bloe- mendaal was zaterdagmiddag omstreeks vijf uur aan het spelen op de dekschui ten in de Nieuwe Gracht. Plotseling viel ze in het water en ging maar liefst twee keer kopje onder. Drie jongens van tos sen de negen en tien jaar oud, reikten haar de hand en wisten haar zo op het droge te halen. Het meisje is naar het Diaconessenhuis overgebracht ter obser vatie. 3% Ned. 1953 314 Ned 1953 314 Ned. 1956 314 Ned. 1948 314 Ned. 1950 314 Ned. 1954 314 Ned. 1955 I 3-314 Ned. 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. Inschr Grtbk 1946 3 B.N.G. Won.bouw 6 Ned Handel Mil cert A.K.U Van Berkei's Patent CaJvé-Delft cert Van Gelder Kon. Hoogovens cert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber HoU Amerika Lijn Kon Ned Stoomb. Mil Ned Scheepv. Onie KXJd H.V.A. Deli Mi), cert. A'daro 214 '56 J A'dam '56 n A'dam in Rentespaarbr. vorig opening Slot 28/4 9314 92% 92& 92% 87 86% 88 88 91% 93% 93% 108 163 174% 173 19414 28514 17514 290 33114 329 220 27514 27514 164.90 185.30 5514 55 Vi 135% 13534 13214 13234 11114 111% 107.70 93% 80% 79% 801', 94% 95% 106

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3