Spelen woningwet- mogelijk? Onfris gestook Willen K.Y.P. en A.R. aan dit kabinet een einde maken?" met de positie van de P.v.dA. in de regering onverantwoordelijk geacht Bouw van 10.000 woningen extra Waarom de Indonesische diplomaten hier en daar moesten aftreden Secretaris-generaal deed in de ambassade te Rome een vondst Poging tot staatsgreep in Atjeh verijdeld Jaarverslag Nederlandsche Bank: Somber en critisch Balikpapan opnieuw gebombardeerd Invasie op Morotai Mr. BURGER (PvdA) EIST DUIDELIJKE UITSPRAAK Tas met 20 mille gestolen Verjaardag Koningin Juliana „Carbon geeft de doorslag DJAKARTA DEELT MEE: Groep wilde zich hij Sumatraanse opstandelingen aansluiten Conjunctuurpolitiek onbevredigend; rentegamma gevaarlijkwerkloos heid onvermijdelijkgemeentelijke investeringen onbetaalbaar MORRIS iïefii Het weer a.'&srti fissaS® Grootste deel verstopt LINTJESREGEN OPSTANDELINGEN ZEER ACTIEF Morgen zacht weer DINSDAG 29 APRIL 1958 82sfe JAARGANG No. 29897 55 r,Het lijkt wel of er tegenwoordig maar één minister in j-^ederland is bij wie een aantal confessionele krullejongens "un boodschap komen halen," merkte mr. J. A. W. Burger, voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de P. v. d. A. °P een maandagavond in het Minervapaviljoen te Amster dam gehouden kadervergadering van de P. v. d. A. op, toen hij beweerde, dat minister Witte de verantwoordelijkheid voor de bouw van 10.000 extra woningen, zoals de P. v. d. A. eist, zou hebben afgeschoven op minister Hofstra. Volgens de heer Burger zou minister Witte gezegd hebben dat minis ter Hofstra zou aftreden als het geld voor die 10.000 wonin gen extra aan hem zijn gevraagd. Minister Hofstra, die ook op de kadervergadering aanwezig was, interrumpeerde hierop de heer Burger met de mededeling dat hem nimmer dit geld was gevraagd en dat hij er niet aan zou denken als het hem wel gevraagd zou worden daarvoor af te treden. STURKA TENNISKLEDING Zonnige perioden S SwlmM,, i" In verband met de verjaar dag van H. M. de Koningin zal ons blad morgen niet verschijnen. DE DIRECTIE. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon Redactie 21544 Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk Breestraat 171/ tel 4790 Bijkantoor en Red IJmulden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v.. RUN en W Severln. SCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter, hoogte Omroepers 16 cents per m m hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents pet week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544. (Van onze verslaggever). Mr. Burger had tevoren uitgerekend dat het z.i. best mogelijk is om 10.000 woningwetwoningen extra te bouwen nu de premiebouw zo sterk is verminderd. Hij becijferde dat met de belastingfaci liteiten aan ondernemers voor inves teringen 75 miljoen gld. gemoeid is, die men z.i. beter op een andere wijze kan besteden. En hfj zei verder dat als men 75 miljoen gld. toestaat aan de onder nemers, men eenzelfde bedrag ook moet toestaan aan de loontrekkers en de con sumenten. Dat maakt totaal 150 miljoen gld. uit hetgeen nodig is voor de 10.000 woningwetwoningen extra.Verder reken de hij uit dat minister Hofstra, die hij in dit geval maar alle eer gaf, in acht maanden tijds 1.500 miljoen gld. aan de viezen heeft weten te verwerven, waar van dan wel 30 miljoen gld. aan devie zen kan besteed worden voor die 10.000 extra woningen. En de bouw hiervan acht hfj noodzakelijk om de werkloos- Mr. Burger, de fractieleider van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, heeft gisteren tijdens een vergadering van deze partij in Amsterdam een onfrisse poging ondernomen om twee ministers tegen elkaar uit te spelen teneinde daar voor zijn partij poli tieke winst uit te slaan. De zaak is, dat de socialisten in de achteruit gang, welke de particuliere bouw als begrijpelijk gevolg van de eco nomische omstandigheden vertoont, een motief willen vinden om de woningwetbouw met 10.000 stuks op te vijzelen. Minister Witte heeft daarop in de Eerste Kamer ver klaard, dat het bouwen van meer woningwetwoningen o.m. bekeken moet worden vanuit het gezichts punt van de financieel-economische situatie van het land. Welnu, er is geen geld voor meer woningwet woningen en er kunnen er dus niet meer gebouwd worden dan de 43.000, die nu gepland zijn. Bij deze argu mentatie heeft minister Witte ook de heer Hofstra betrokken, door te roggen dat deze wel zijn ontslag zou nemen als het kabinet besloot om ondanks de slechte situatie van de schatkist toch 10.000 woningwetwo ningen meer te gaan bouwen. Misschien is dit, politiek gezien, oen weinig prudente uitlating ge weest. De heer Burger legt het nu immers zo uit, dat minister Witte de verantwoordelijkheid van zich af schuift. Op deze wijze weet hij de Gevoelige kwestie van de woning bouw voor het partijpolitieke kar- retje te spannen. Deze manier van optreden is ech- *er bijzonder onwaardig en onwaar achtig. Wie kennis neemt van de felle bewoordingen, waarmee dr. Holtrop, de president van de Neder landsche Bank, de hooggestegen over heidsinvesteringen, inclusief die voor ®e woningbouw, becritiseert, moet bet duidelijk zijn, dat het hier gaat wrn een zaak, welke van huis tot huis en van cent tot cent kabinets- Politiek is. Wie dan poogt twee fuinisters uit dat kabinet tegen el kaar in het harnas te jagen met de bedoeling om de overheidsbestedin gen nog sneller op te jutten dan reeds gebeurd is-, bewijst het land een verbazend ,slechte dienst. Op de duur kan deze manier van optreden bok de P.v.d.A. zelf geen goed doen. Het volk begrijpt maar al te goed, dat het geld voor de woningbouw dit de lengte of uit de breedte moet komen en dat ook de vinnige poli tieke roddel van mr. Burger dat geld liet in het laatje brengt. heid te bestrijden, die ontstaan is door de rentestijging van 3 op 6 pet, het geen betekende dat elke nieuwe arbei derswoning, om rendabel te zijn, 9 per week meer aan huur moet opbrengen. De rente is intussen wel gezakt tot 5 pet (hetgeen 3 minder huur per week betekent) maar nog niet voldoende. Hij verweet de kamermeerderheid dat zij te gen de socialistische waarschuwingen in, een beleid heeft afgedwongen dat tot overbestedingen en overinvesterin- gen aanleiding heeft gegeven. „Er zijn stemmen en niet alleen van politieke tegenstanders maar ook uit de P.v.d.A. dat de P.v.d.A. na de jongste verkiezingen in de oppositie moet gaan", zo verklaarde mr. Burger, en hij vervolgde dat het begrip opposi tie niets afschrikwekkends voor hem heeft. Met tal van voorbeelden toonde hij echter aan dat ook toen de socialis tische beweging in de oppositie was, zij een terugslag kreeg als de conjunctuur omsloeg en zij weer in kracht toenam als het economische dieptepunt was ge passeerd. „Men moet dus zeker geen winst verwachten voor de P.v.d.A. als zij in een economische depressie in de oppositie is", aldus mr. Burger. Tot 1939 heeft de S.D.A.P. geen enkele mo gelijkheid gehad om aan de regering deel te nemen en in 1939 werd zij afge scheept met slechts twee ministerszetels. Mgr. Nolens sprak van de „uiterste noodzaak" bij de vorming van een ka binet met de S.D.A.P. samen. „Men staat verbaasd", aldus mr. Burger, „wat men zich toen durfde te permit teren ten aanzien van het socialistisch volksdeel. Dit is in vergelijking met het heden een verschil van dag en nacht." Het is beslist niet zo dat de P.v.d.A. moet scharrelen en manoeuvreren om in de regering te blijven maar hij achtte het anderszins onverantwoordelijk om met de positie van de P.v.d.A. in het kabinet te spelen en de moeilijkheden te ontvluchten. Bij de inzet van een de pressie wordt de socialistische beweging tiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiitiiiiiitiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 55 (Van een verslaggever) Op de Geldersekade in Amsterdam heeft de politie maandag een dronken boswerker uit Heeze (N.-Br.) gevonden, die later bekend heeft een tas met bijna 20.000 gulden te hebben gestolen uit een auto in Someren. Van het gestolen geld is nog maar ruim tweeduizend gulden terug gevonden. De boswerker had na zijn diefstal de bloemetjes in Amsterdam buiten gezet. Toen de politie hem opviste en naar het I bureau bracht om zijn roes te laten uit- I slapen, kwam hij de recherche op een of andere manier verdacht voor. Toen de man bijgekomen was, voelden de rechercheurs van het bureau J. D. I Meyerplein hem nader aan de tand. Er i kwam een lucifersdoosje te voorschijn, I waarin twee briefjes van duizend zaten opgevouwen. Uiteindelijk gaf de man toe dat het geld afkomstig was van een diefstal die hij in Brabant gepleegd had. De rest van het geld is vermoedelijk verstopt. Daarover wilde de landarbei der zich niet nader uitlaten. De Rijks politie heeft de zaak verder in onder zoek genomen. altijd verweten dat zjj de inzinkingen van het kapitalisme niet of nog niet de baas kan. Aldus trachtte mr. Burger het verschil in de verkiezingsuitslagen van 1956 en 1958 te verklaren. „Toen wij won nen in 1956", aldus mr. Burger, „sprak prof. Romme van de toenemende on kerkelijkheid, die uit de verkiezingsuit slag zou zijn gebleken. Moet men nu aannemen dat er een massabekering is gekomen?" vroeg mr. Burger, die ver der zei dat er thans blijkbaar een mas saemigratie van niet-katholieken uit Limburg is ontstaan omdat men van K. V. P.-zijde het verkiezingssucces van de P.v.d.A. in Limburg in 1956 aan een migratie van niet-katholieken heeft geweten. Mr. Burger verweet verder de K.V.P.- voorzitter mr. van Doorn, dat hij als een riet heen en weer zwalkt omdat hij op 11 november verheugd was over toe nadering van socialisten en op 20 april heeft verklaard dat de K.V.P. bereid was te regeren zonder socialisten. Mr. van Doorn begon toen al meteen zijn condities te stellen, waarop de heer Oud aan dat kabinet zonder socialisten zou kunnen deelnemen. Ook de A.R. heeft verklaard dat de tijd bijna rijp is voor regeren zonder P.v.d.A. „Die tijd moge dan bijna rijp zijn, ik ben van mening dat het op een fataal fiasco zou uitlo pen", aldus mr. Burger. Men beklaagt zich dat de regering re geert door middel van het dreigement om af te treden, zo ging mr. Burger ver der. „De ten dele socialistische rege ring kan slechts regeren door het par-' lenient telkens de keus te geven om de socialistische ministers naar huis te stu ren. Elk uur van de dag kan de con fessionele meerderheid in de Kamer de regering naar huis sturen, waarom jam mert ze er dan over? vroeg mr. Burger, die tenslotte zei dat de P.v.d.A. weigert haar beste mensen het slachtoffer te doen zijn van het spreken met twee monden van de hoge confessionele he ren. Willen de K.V.P. en de A.R. een einde maken aan dit kabinet, dat zjj duidelijk spreken, zij hebben het iedere dag in de hand. Willen zij dat niet dan moeten zij duidelijk de regeringsverant woordelijkheid dragen voor het beleid op de grondslag van het regeringsprogram, zo besloot mr. Burger. H. M. de Koningin heeft ter ge legenheid van haar verjaardag, zoals gebruikelijk, een groot aan tal onderscheidingen verleend. Men zie voor deze „Lintjesregen" pagina 11. Een recente foto van H. M. de Koningin gemaakt ter gelegenheid van haar 49ste verjaardag- (Foto M. C. Meyboom De militaire bevelhebber van Atjeh heeft een poging tot een staatsgreep van een groep militaire leiders in de kiem gesmoord, aldus verluidt naar A.N.P. meldt te Djakarta. Radio Kotaradja heeft bekendgemaakt dat een aantal officieren en avonturiers van plan waren, Atjeh aan de zijde van de rebellen-regering van Midden-Sumatra te laten deelnemen aan de strijd tegen Djakarta. Aan deze actie zou een staatsgreep tegen de militaire bevelhebber en de burgerlijke autoriteiten van Atjeh vooraf hebben moe ten gaan, aldus radio Kotaradja. Uit gesprekken met Indonesische diplomaten in Genève is het een corres pondent van het A.N.P. duidelijk ge worden, waarom verscheidene aanhan gers in Europa van de revolutionaire regering in Indonesië ontslag uit de bui tenlandse dienst van Djakarta hebben genomen, toen het ene revolutionaire bolwerk na het andere in Midden-Su matra reeds in handen van de regerings troepen viel. De oorzaak van deze reeks ontslagen is een ontdekking, die de secretaris-generaal van het Indonesische I ministerie van buitenlandse zaken, Su- I wito, Kusumowidagdo, in de ambassade te Rome heeft gedaan. Suwito had tot taak een onderzoek in te stellen naar de loyaliteit van de Indo- I nesische diplomatieke vertegenwoordi gers. Uitgerust met de speciale bevoegd heden van inspecteur-generaal arri veerde hij op 1 april j.l. in Rome. De eerste vier dagen van zijn verblijf al daar leverden weinig concrete resulta ten op. Wel vatte hij een zekere ver denking op tegen de ambassadeur, mr. Mohammed Rasjid, maar bewijzen kon hij voorlopig niets. Op een gegeven ogenblik echter week Rasjid uit naar Zwitserland. In de avonduren van 5 april gaf Suwito opdracht het gebouw van de Indonesische ambassade in Rome open te breken. In bureauladen en papiermanden vond hij toen vellen car bon, waarop afdrukken stonden van een groot deel van de correspondentie van mr. Rasjid. Een voor de heer Suwito bijzonder gelukkige omstandigheid was daarbij, dat voor bijna elke brief en elk telegram een nieuw vel carbon was gebruikt, zodat het zeer eenvoudig werd de han delingen en de plannen van de tegen regering in Europa te reconstrueren. Op een van de vellen carbonpapier trof Suwito een lijst aan met de namen van stafleden, die zich achter de tegen regering hadden geschaard. De volgende personen kwamen op deze lijst voor: mr. Mohammed Rasjid, ambassadeur in Rome; mr. Achmad ambassadeurraad te Rome; B. Effendi persattaché te Rome; Tjoa Hok Swie, handelsraad in Rome; Harun Nasution, eerste secretaris in Brussel; Anwar Moein, persattaché in Brussel; Abdul Hakim Lubis, ambassaderaad te Den IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMMIIIIIIIIIII Het radiostation meldt dat de militai re bevelhebber van Atjeh, luitenant-ko lonel Sjamaun Gaharu, zondagnacht „maatregelen" heeft genomen tegen de in verzet gekomen militaire leiders en avonturiers De namen van de officieren en burgers, die bij de mislukte staats greep warei. betrokken, zijn niet be- ke. .gemaakt. Gaharu zou volgens de voorlichtings dienst van het militaire bevel in Atjeh hebben verklaard dat er „voor een zo genaamde revolutionaire regering in At jeh geen plaats is". De voorlichtings dienst gaf geen oijzonderheden over de maatregc'm di tegen de regionale lei ders zijn genomen. Deze leiders waren volgens de verklaring van plan de vre de i het gebied te verstoren en „het volk van Atjeh weer te verleiden tot we derzijdse moordpartijen" door het ge bied te brengen in het kamp van de re bellen. Atjeh is tussen 1953 ?n 1957 geteisterd door bloedige opstanden, in die periode DR. HOLTROP e president van de Nederland- I sche Bank, dr. M. W. Holtrop, ■s-S komt in zijn verslag over 1957 tot onderstaande conclusies. 1 Aan de overspanning van de con junctuur kwam in 1957 een einde. Niet echter door een vooruitzien de politiek van de overheid. In tegendeel. De overheid heeft zei tot de overexpansie bijgedragen. 2. De rentegamma-voorschriften van de centrale overheid hebben de gemeenten aangemoedigd tot een verderfelijke financiering. Nieuwe regels moeten worden opgesteld om aan de ongezonde financiering van de gemeentelijke investerin gen een einde te maken. 3. De investeringen van de overheid zijn gestegen tot een peil, dat niet houdbaar is, tenzij men andere bestedingen terugdringt. V oor dit laatste zal echter nauwelijks een parlementaire meerderheid gevon den kunnen worden 4. De bestedingsbeperking heeft niet te diep ingegrepen. De bestaande werkloosheid en terugslag in de bedrijvigheid zijn voor het herstel proces noodzakelijk. 5. De particuliere investeringen zijn niet te hoog geweest. Beperking van deze investeringen, ten gun ste van he lagere overheid, zelfs ten gunste van de woningbouw verdient nauwelijks overweging. Wij dreigen met onze produktie bij andere Europese landen ten achter te blijven. 6'. Het gevaar, dat het economische evenwicht in de toekomst op nieuw bedreigd wordt door In flatoire financiering der over heidsinvesteringen is groot. 7. Wij zullen meer voor export moe ten produceren. De Nederlandsche Bank heeft een open oog voor de noodzaak van gemakkelijker ex portkredieten. Dr. Holtrop waar schuwt echter het bedrijfsleven om op dit punt niet te grote ver wachtingen te koesteren. De mo gelijkheden zijn beperkt. 1 Over de toekomstige internationale conjunctuur is dr. Holtrop opti mistisch. De Europese conjunctuur vertoont een groot weerstandsver mogen. De Euromarkt schept nieu we kansen. Voor het uitvoerige verslag, zie pag. 13). hebben groepen, behorend tot de fana tieke Mohammedaanse beweging „Da- rul Islam" een aantal opstootjes ontke tend. Luitenant-kolonel Gaharu slaagde er het vorig jaar in een bestand tot sta d te brengen, aldus de voorlich tingsdienst. Advertentie d® n''eUw drank fantastisch lekker! naar ieders smaak! Haag; Zahar, raad voor economische zaken in Den Haag; kapitein Junus, assistent militair attaché in Den Haag; Abubakar Lubis, eerste secretaris in Bonn; Chabarsjah Latif, tweede secre taris in Bonn; Makatita, handelsraad in Londen; Iljas Hamzah, ambassaderaad in Parijs; Agus Ramadan, eerste secre taris in Parijs. Het bericht, dat deze lijst zich in handen van de heer Suwito bevond, deed snel de ronde op de Indonesische ambassades in Europa en veroorzaakte een reeks ontslagaanvragen, die sterk de aandacht hebben getrokken. Uit de carbon-vellen in Rome is de heer Suwito ook veel duidelijk geworden omtrent allerlei financiële kwesties en over de taak, die mr. Rasjid in Europa had. Die taak was tweeledig: een de facto-erkenning van de revolutionaire regering te verkrijgen door de Europese regeringen, en voorts te bereiken, dat over Indonesische zaken niet alleen met vertegenwoordigers van Djakarta maar ook van Padang werd gesproken. De heer Suwito, die op zijn inspectie reis na Rome ook Bonn en Brussel heeft bezocht, is thans naar Londen. Via Bern en Rome keert hij naar Djakarta terug. Hij is er zich van bewust, dat niet alle aanhangers van de tegen-re- gering op de carbon-vellen van mr. Rasjid hebben gestaan, maar hij is met de behaalde resultaten toch zeer te vreden. Een van zijn naaste medewer kers zei: „Dit keer heeft het carbon letterlijk en figuurlijk de doorslag ge geven". Niet alle veertien afgetreden diploma ten zullen als vijanden worden behan deld, zei die medewerker. Enkelen van hen, die hun functies neerlegden en met schrijfmachines en ambteliike stukken zijn verdwenen, zijn oneervol ontheven. De overigen, die officieel bij de hoof den van de missies ontslag hebben aan gevraagd, hebben eervol ontslag gekre gen. De twee diplomaten, die in Bonn werkten, waren al teruggeroepen, voor dat 17 februari j.l. de actie van mr. Rasjid begon en zullen naar Indonesië terugkeren. Voor allen geldt, dat zij naar Djakarta kunnen terugkeren. „Zij zullen zich echter voor hun gedrag moeten verantwoorden en het zal voor hen zeker het einde van hun diploma tieke carriere betekenen". Aan de regeringen van de landen, waar zij thans verblijven, zullen geen maat regelen worden gevraagd. Wel is aan de verschillende regeringen verzocht de dienstrapporten, die zij als ambtenaar van de regering in Djakarta hadden, als gewone paspoorten te beschouwen. Aangezien mr. Rasjid en zijn mede werkers over vrij aanzienlijke fondsen beschikken wordt niet verwacht, dat zij in de naaste toekomst in financiële moeilijkheden zullen komen. zoverzen tu BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Vliegtuigen van de tegen-regering van Midden-Sumatra hebben volgens een woordvoerder van de Indonesische opstandelingen te Singapore vandaag opnieuw Balikpapan gebombardeerd, aldus meldt United Press. De Britse tanker „Tromus", die gisteren het S.O.S. van de aangevallen tankschepen „San Flaviano" en „Daronia" relayeer- de, heeft vandaag een noodsein aan alle Shell-tankers doen uitgaan: „Vaar Balikpapan niet binnen, bljjf in open zee". De woordvoerder deelde voorts mee, dat eenheden van de strijdmacht vari de regering-Sjarifuddin op Morotai, in de Halmaheira-archipel, zijn ge land. Twee uur na het begin van de invasie zou het vliegveld van Morotai reeds door de opstandelingen zijn be zet. De invasie vormt volgens de woordvoerder het sluitstuk van een actie, die reeds enkele weken geleden is begonnen. Morotai, Jailolo en enige andere eilanden zijn in die tijd ge bombardeerd, volgens de woordvoer der. De raffinaderij van de Bataafsche pe' troleum maatschappij in Balikpapan is tijdelijk gesloten, na de luchtaanval, welke gistermorgen op deze oiiehaven werd uitgevoerd, aldus meldt het ANP. Een woordvoerder der B.P.M. deelde te Djakarta mede, dat ook de operaties te velde voorlopig zijn gestaakt. Vol gens deze woordvoerder blijkt uit be richten van de bedrijfsleiding te Balik papan ontvangen, dat de stad gister ochtend door niet-geïdentificeerde vliegtuigen is aangevallen. Hjj beves tigde de aanval op de Engelse tank schepen „San Flaviano" en „Daronia". De 18.000 ton metende supertanker „San Flaviano" is uitgebrand en verlaten. De 12.000 ton metende „Daronia" heeft geen schade opgelopen. Ook onder de staf van het personeel der maatschap pij deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. De raffinaderij is in Balikpapan EN TALAUD g|L! rART°"505(? 0R0TAI SgELAEIL GUINEA Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Vannacht en morgenochtend op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking. Morgen overdag zonnige perioden. Zwakke wind. Iets hogere middagtemperaturen. Woensdag: Zon: 5.14-20.02. Maan: 16.16-3.34. Donderdag: Zon: 5.12-20.03. Maan: 17.38-4.02. gelegen en de olieterreinen in de om geving van de stad. De Nederlandse en de Engelse en andere buitenlandse leden van de staf tellen met inbegrip van de gezinsleden ongeveer 500 per sonen. Het gehele personeel in Oost- Borneo omvat 7.000 werknemers. Het hoofdkantoor vap de B.P.M. te Djakarta zal de heer H. Bridges als gedelegeerde van de algemeen hoofd vertegenwoordiger zo spoedig mogelijk naar Balikpapan zenden, teneinde zich ter plaatse van de toestand op de hoog te te stellen. De Indonesische lucht macht en andere betrokken autoriteiten hebben volle medewerking verleend voor het mogelijk maken van deze reis, die met een amfibievliegtuig van de maatschappij zal worden gemaakt. De algemeen vertegenwoordiger, de heer L. E. Astley-Bell, heeft over deze aan gelegenheid contact opgenomen met de Indonesische regering. In internationale scheepvaartkringen in Djakarta verwacht men, dat spoedig een verhoging van de premie voor oor logsrisico voor schepen, die havens in het oostelijk deel van Indonesië aan doen, zal worden bekendgemaakt, m verband met de luchtaanval op de na ven van Balikpapan. Men verklaarde dat het geheel van de hoogte der ver zekeringspremies zal afhangen, of scne- pen havens als Makassar, Balikpap en Ambon zuilen aandoen. Men wist evenwel nog niet of ook Surabaja, tweede haven van Indonesië, tot de ge varenzone zal worden gerekend. De vooruitzichten voor Koninginnedag laten zich vandaag gunstig aanzien. Een sterk hogedrukgebied met het centrum ten zuidwesten van Engeland gelegen heeft zich boven onze omgeving tut- gebreid waardoor het weer een rustig en overwegend droog karakter heelt gekregen. Ook morgen zal dit hoge drukgebied het weer gunstig beïnvloe den. Er dringt nog iets zachtere lucht binnen waarin overdag opklaringen voorkomen. Wel kan er zich in de komende nacht en morgenochtend hier en daar mist vormen die m de ™°^en- Nederland tot 13 a 17 kr. C. stijgen. temp. Leersl. Weer Station Stockholm feneeI6ew. Kopenden ^aar^bew. Amsterdam onbewolkt Luxemburg hebt bew.' Luxemburg el bew nS1 half bew. Berlijn geheel bew. München regen Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome geheeJ bew. zwaar bew. onbewolkt regen zwaar bew. onbewolkt heden 7 UUi 2 3 6 11 6 8 7 11 10 4 6 7 7 4 7 3 8 algeL 24 uur 6 1 9 0 1 1 2 0 0 5 3 3 2 0 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1