Van lagere naar de middelbare school takensysteem een gezonde Elektrisch stemmen in het Parlement? Ambonezen zullen hun leven wat economischer moeten inrichten Speciale training voor het toelatingsexamen van geringe waarde Huis voor prinses Irene METHODE GEACHT BORDEAUX RESULTAAT VAN ONDERZOEK Nieuwe NS- dir Volledige opening van zaken Joy-sailing" door drie matrozen Sint Joris voor Amersfoort Prisma-boeken bekroond R.K. ONDERWIJZERS EN LERAREN RAPPORTEREN Opdracht aan prof. Esser Straal(oor-)jager? Nieuwe voorzitter Ziekenfondsraad Brand-v. Gent-Prijs „Sibajak" brengt 8 verstekelingen mee Man pleegt aanslag op zijn vrouw Ir. J. Lohmann ir. J. P. 'Koster DINSDAG 29 APRIL 1958 PAGINA 7 „De Toetsnaald" een der naarste boekjes Middelen ter selectie Aan te passen methodiek Rekenen Geschiedenis Frans 7t Vakantie in Frankrijk bezoekt lOIJRDES Mr. SCHEPEL: Dan gaat er de spanning af Van hoge muur naar beneden geworpen W' Gearresteerd en naar de „Utrecht" teruggebracht Verongelukte korporaal begraven (Van onze onderwijsredacteur) Katholieke onderwijzers en leraren in ^rschillende plaatsen van ons land zijn 'h de afgelopen maanden tezamen geko men om overleg te plegen over de di- daktische aansluiting tussen het lager onderwijs en het v.h.m.o. De aanslui ting waaraan kortgeleden ook een sPeciale studieconferentie werd gewijd door de drie pedagogische centra v°rmt een sleutelprobleem in het com plex van aan de orde zijnde onderwijs vraagstukken. De besprekingen van le raren en onderwijzers waren gestimu leerd door enerzijds het katholiek peda gogische bureau V.H.M.O. en anderzijds het katholiek pedagogisch -bureau L.O. De uitkomst van het overleg in de dertien discussiegroepen zijn thans sa mengevat in twee rapporten, samenge steld door werkgroepen van l.o- en v.h.m.o.-zijde. De l.o. -groep constateert, dat nog steeds te veel lagere scholen zich, om J'elke reden dan ook, te sterk blijven genten naar de eisen van allerlei toe latingsexamens voor het voortgezet on derwijs. De sfeer in de hoogste leerja- fen van de lagere school en soms zelfs de middelklassen is dientengevolge volkomen fout. Op de tweede plaats T-rtt men vast, dat er nog tal van exa mens worden afgenomen, die de toets hen een rechtvaardige kritiek niet kun- dan Y°°rstaan. Wanneer deze examens Wan "°vendien nog worden gebundeld, nrrn,r°p scholen op hun beurt weer L'0beren al deze examens door te wer- j\en, dan mag men rustig van drillen, j>Jaarstomen en africhten spreken. Aan de v.h.m.o.-kant spreekt men in dezelf de geest. De eisen van het middelbaar onderwijs en de verlangens van de ou ders vormen blijkbaar voor vele lagere scholen een zware druk, waar men met name in de hoge leerjaren niet onder uit komt. Ook wordt hier gewezen op de onderlinge concurrentie van de lage re scholen. Hoewel een zekere mate van training in een beperkte hoeveelheid stof onontbeerlijk wordt geacht, is men het vrjj algemeen eens over de schade lijke gevolgen van de z.g. trainingsme thoden. Het l.o.-rapport stelt, dat de lagere school een taak in zich heeft. Dit houdt in, dat het voortgezet onderwijs niet de inhoud van het basisonderwijs dient te bepalen. Anderzijds moet 't basisonderwijs ech ter wel een zo goed mogelijke grondslag 'eggen voor het voortgezette onderwijs. Trainingsmethoden, die alleen letten op de parate kennis (waar het voortgezet Onderwijs, op enkele uitzonderingen na, geen al te grote waarde aan hecht) zijn Verwerpelijk, juist omdat deze methoden echte vorming en training der verstan delijke vermogens in de weg staan. Het gaat om de vorming van alle ver mogens, niet alleen de intellectuele, waarbij vroeger in feite alleen werd ge dacht aan training van het geheugen. Een beperkte hoeveelheid parate ken nis, verkregen tijdens het grondig ver werken van de leerstof en daardoor geestelijk eigendom van de kinderen, is veel belangrijker dan veel parate ken nis, slechts opgetast door training van bet geheugen. De een of andere middelbare school *ai een bepaalde hoeveelheid parate kennis aanvaardbaar achten; een an dere school heeft hierover, waarschijn lijk terecht, een andere mening en hecht meer waarde aan de andere kennis. Gaat men deze opvattingen samenvoe gen, dan ontstaat een van de naarste boekjes: ,,De Toetsnaald". Men is van rnening, dat een speciale opleiding door uitbreiding van de parate kennis (het rapport-Souren over het l.o. in Noord- Brabant sprak van een „schijnverto- ning") geen enkele waarborg geeft, dat het kind ook inderdaad de verdere stu die met goed gevolg kan beëindigen. De Wer'-groep van het katholiek pedago gisch bureau L.O. staat dan ook in haar grootst mogelijke meerderheid afwijzend tegenover de z.g. opleidingsklassen. De leraren noemen in hun rapport als wenselijkheden o.m.: denkvragen stellen, laten vragen naar het waarom, beper king van de leerstof, steeds nadruk leg gen op het inzicht en niet te veel op het reproduceren, de leerlingen, leren studeren, het geven van taken, de ge- spreksmethode, stillezen en niet te veel leiden", maar leren om zelf te werken. Men voelt over het algemeen voor een takensysteem, een „werkschool", doch Waarschuwt wel tegen oppervlakkigheid, „Spielerei" en amerikanisme. Beide rapporten wijzen er op, dat men bjj de overgang van het lager naar het voortgezet onderwijs van de kinderen nog geen echte studiegeest mag verwachten. Over de toelating tot het v.h.m.o. blijkt men het aan beide zijden op belangrijke punten eens te zijn. Een volkomen betrouw baar selectiemiddel is nog niet ge vonden. Het l.o.-rapport acht het meest verantwoord een combinatie van: een zuiver objectief advies van de lagere school, een toelatingsexa men, dat vooral de ontwikkeling van de vermogens van de kandidaat on derzoekt en een psychologisch onder- Zoek verricht door bevoegde krachten. Het v.h.m.o.-rapport noemt het advies Van het schoolhoofd het betrouwbaar ste selectiemiddel, maar dan toch in combinatie met het toelatingsexamen, verder zegt dit rapport, dat het hui dige toelatingsexamen een ongunstige m vloed op het lager onderwijs uitoe fent en dat, wanner dit examen toch gehandhaafd moet worden, het accent Verlegd zou dienen te worden naar de formelecriteria. Van l.o.-zijde V'ordt aangetekend, dat samenspre- king en samenwerking tussen lagere Scholen en ontvangende middelbare scholen (in sommige plaatsen, maar uog lang niet overal gerealiseerd) zo'n- °er meer vereist zijn. data!J beide zijden is men van oordeel, Van a methodiek van de eerste klas móet middelbare school zich meer ,aanpassen aan de manier van wer- Sch 'n f'e b°°Ksfe klas van de lagere De overgang i- anders te groot, sch f"een krijgt op de middelbare al] e"c Vi'k zijn eigen leraar en niet m,!jf.n beeft in feite elk vak zijn eigen vel i maar bovendien schijnen diót kraren er nog een eigen metho- op na te houden, aldus het I.o.- «Pport. Het v.h.m.o.-rapport noemt het kefhi i!e vaklerarensysteem een strui- inlok en suggereert een combinatie U n vakken in handen van één leraar. we.fi?' a°bt men van belang de aan wezigheid van een klasseleraar en het onderling contact van de docenten. Slecht- ervaren docenten zouden de zorg voor het eerste leerjaar op de mid delbare school dienen te hebben. Alge meen is de klacht, dat de taal van ve le schoolboeken m.o. niet aangepast is aan 12- en 13-jarigen. Men heeft voorts, gelet op het nu een maal bestaande toelatingsexamen, zpn gedachten laten gaan over de behande ling van de leerstof op de lagere school. Het l.o.-rapport zegt, dat het spelling- onderwijs, hoe voornaam ook, gezien zijn dienend karakter feitelijk een te Jte plaats inneemt. Van v.h.m.o.-zp- de zou men deze aangelegenheid^ weten schappelijk onderzocht willen zien. De onderwijzers achten het van groot be lang, dat nagegaan wordt wat precies het veronderstelde minimum aan gram matica omvat. Men wil vooral aandacht besteed zien aan de passieve taalschat van de leerlingen: daarvan zal de gehe le middelbare school vruchten plukken en niet alleen de Nederlandse taalleraar. De taal beslist voor een groot gedeelte over het al dan niet slagen van de eerstejaars m.o.-scholier. De l.o.-groep acht de formele waarde van het vak rekenen minder groot dan vroeger gemeend werd; de praktische waarde wordt daarentegen sterk be- klemtoond.Voor ingewikkelde vraagstuk ken heeft men weinig goede woorden over om de doodeenvoudige reden, dat het dagelijks leven dergelijke vraagstuk ken niet aanbiedt en de middelbare school op dit rekenen toch niet door gaat. Beide groepen wijzen in grote meerderheid of unaniem kennis van kleinste gemene veelvoud en grootste gemene deler als overbodig af. Aangaande geschiedenis zegt men van l.o.-zijde: het kind van de lagere school is niet rijp voor enig inzicht in de historie. Beide groepen staan voor: behandeling van de geschiede nis door sprekende verhalen, „geschie denissen uit de geschiedenis". Het v.h.m.o.-rapport vraagt echter wel, dat de kinderen een tijdsbegrip wordt bijgebracht. Over en weer is men ge porteerd voor afschaffing van ge schiedenis als vak op het toelatings examen. Evenals bij geschiedenis vraagt men bij aardrijkskunde meer om begrippen dan om parate kennis. Dit vak zou men echter wel op het toelatingsexamen gehandhaafd willen zien. Men heeft zich in de gespreksgroe pen ook bezig gehouden met de kwestie van hei Frans op de lagere school. Het l.o.-rapport zegt, dat geen enkele groep dit vak schadelijk vindt, maar dat ook geen enkele groep het noodzakelijk acht. Ongeveer 60 pet van de gespreksdeel nemers vindt het onnodig. De leraren merken op, dat de huidige situatie on gewenst is: het ene kind krijgt op de lagere school wel Frans en het andere niet. het ene veel en het andere wei nig, terwijl de middelbare school er min of rr eer van uitgaat, dat er Frans ge geven is. De huidige aktes L.O. geven gem garantie, dat het onderricht op verantwoorde wijze wordt gegeven, al dus het v.h.m.o.-rapport. Uit het bovenstaande blijkt, dat lera ren en onderwijzers het over de didak- tiscr.e aansluiting tussen l.o. en v.h.m.o. op vele punten met elkaar eens zijn. De rapporten van de 2 katholieke Pe dagogische Bureaus zijn bovendien van betekenis omdat hierin de stem klmkt van mensen, die in de praktik van het onderwijs staan. Advertentie Van Nelle bestellen 1 Het gemeentebestuur van Amersfoort heeft aan prof. V. P. S. Esser te Am sterdam opdracht gegeven het beeld van de schutspatroon der stad. St. Jo ris, te vervaardigen. Het beeld zal op 13 juni 1959, als het 700-jarig bestaan van Amersfoort herdacht wordt, wor den onthuld. Het beeld zal een plaats krijgen op de Hof, het centrale plein in de stad, tegenover de ingang van de St. Joriskerk. die reeds als kapel werd gewijd in 1248, voor de stad stadsrech ten kreeg. Amersfoort kreeg in 1259 stadsrechten. Advertentie De stad van de beroemde wijnen, vermaard om haar goede keuken, centrum van toerisme en kunst, uitgangspunt naar Périgord, Arca- chon. de stranden van de Atlantische Oceaan, les Landes. de Baskische kust. Pyreneeën, en Spanje Voor alle inlichtingen betreffende hotels, verblijf, excur sies, feestelijke gebeurtenissen, wende men zich tot het Syndicat d'Initiative, Office de Tourisme, 1, cours du 30-Juillet, Tel. 08.28.41. De waarnemend particulier secreta resse van prinses Irene heeft medege deeld, dat de prinses in september aan de rijksuniversiteit te Utrecht zal gaan studeren. Evenals prinses Beatrix zal prinses Irene zich bij haar studie in de eerste plaats toeleggen op de inleiding in de staats- en rechtswetenschappen en de economie. Daarnaast zal de studie van prinses Irene zich richten op de Spaanse taai en letterkunde. Prinses irene zal haar intrek nemen ten huize van mevrouw L. de Monchy aan het Lepelenburg te Utrecht. Advertentie Van Nelle bestellen! /n den Helder hadden zon dagavond een dame en haar gade zich ter ruste gelegd. Mevrouw vroeg toen aan haar man, of ook hij die straaljager hoorde. Deze luisterde in opper ste concentratie. „Ja" zei hij toen. In de buurt van het oor van zijn echtgenote vernam hij een aan houdend gezoem. Mevrouw bleek er later van overtuigd te zijn, dat het in haar oor zelf zat. Mijn heer tilde het hoofd zachtkens op voor een onderzoek, toen staakte het geluidZodra me vrouw echter haar hoofd weer op het kussen vleide, begon het weer. Ondanks het late uur werd de dokter gebeld, die zich spoor slags naar de woning van het echtpaar spoedde om dit medi sche unicum te onderzoeken- Dok ter zou net z'n vamp in orde maken, toen hij opeens iets onder de kussensloop zag bewegen. De sloop werd geopend en een wel gedane hommel verkoos de vrij heid. Welterustenzei de dokter. Bij Koninklijk Besluit is tot voorzitter van de Ziekenfondraad benoemd de heer Ph. J. van der Burg, die in deze functie dr. ir. A. H. W. Hacke opvolgt, aan wie met ingang van 1 juni eervol ontslag is verleend wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. De heer van der Burg, die zijn loopbaan is begonnen als beroepsofficier bij het wapen der artil lerie, is sedert 1945 verbonden aan het ministerie van sociale zaken en volksge zondheid, laatstelijk als hoofd van de af deling maatschappelijke gezondheidszorg, en is sedert 1950 lid en waarnemend voor zitter van de Ziekenfondsraad. Advertentie Van Nelle bestellen 1 In het Nederlands ju ristenblad heeft mr. J. Nierstrasz opmer kingen gemaakt over de hoofdelijke stemmingen in de beide kamers der Staten-Generaal. Hij er gerde zich aan „dit meestal vervelende en langdradige oponthoud". In het jongste nummer van genoemd orgaan wordt hierop geantwoord door de griffier van de Tweede Kamer, mr. A. F. Schepel. Deze verhaalt, dat enkele jaren geleden een berekening is ge maakt, waaruit bleek, dat er gemiddeld slechts éen hoofdelijke stemming voorkomt in tweederde van het aantal vergade ringen. Toen de Tweede Kamer honderd leden had, duurde een hoofde lijke stemming niet meer dan 4 a 5 minuten; thans met 150 leden, neemt zo'n stemming niet meer dan 6-8 minuten in beslag (afhankelijk van het aan tal aanwezige leden). Ge middeld kost het hoofde lijk stemmen per verga derdag (van 4 tot 8 uur) dus slechts ongeveer 5 minuten. Is dit tijdverlies inder daad voldoende om zich er aan te ergeren? vraagt mr. Schepel zich af. Mr. Schcppl betoogt, dat de grondwet het ge rust zou kunnen toelaten deze wijze van stemmen te vervangen door een elektrische methode. Deze werd aanvankelijk al leen in Zweden toege past, daarna ook in Fin land. Ze wordt nu ook in België gebezigd en binnenkort in Frankrijk ingevoerd. Aan deze elek trische stemming is, hoe wel zij feilloos werkt, nog afgezien vari de hoge kosten van het installe ren der apparatuur, ook een bezwaar verbonden, n.l. een van psychologi sche aard: de spanning gaat er tot op zekere hoogte uit. Welisw--"- kan men achteraf in het of ficieel verslag nazien, welke leden hebben vóór gestemd en welke tegen, maar tijdens de stemming zelf merkt men niet. hoe iedereen stemt, aldus mr. Schepel. Juist het ten overstaan van al zijn medeleden hardop voor zijn me ning uitkomen is een element, dat bij het elek trisch stemmen verloren gaat. Mr. Schepel zou dit betreuren, vooral wan neer het stemmingen be treft, waarbij fracties on derling verdeeld zijn. Zijns inziens heeft ieder lid er recht op van elk zijner medeleden per soonlijk en zonder uitstel te horen, hoe de_e stemt. Intussen geldt dit alleen bij belangrijke beslissin gen en vooral bij die, waarbij tot het laatste moment onzekerheid be staat over de vraag, hoe bepaalde leden zullen stemmen. In de praktijk wordt i- ons land slechts zelden hoofdelijke stem ming gevraagd. In verre weg de meeste gevallen volstaat men hetzij met een stemming bij zitten en opstaan, hetzij met het vragen van de bekende aantekening, dat men ge acht wil worden te heb ben tegengestemd. Er zijn tot dusverre uit onze Kamers zelf nog geen stemmen opgegaan, aldus mr. Schepel, die ernstig hebben aange drongen op het invoeren van de elektrische stem- apparatuur. Gezien het geringe tijdverlies, dat met het huidige systeem gemoeid is, lijkt het hem ook twijfelachtig, of de voordelen tegen de na delen zouden opwegen. De jury voor de Brand-Van Gent-Prijs van de Federatie Sint-Jan, bestaande uit de heren prof. dr. F. van der Meer, drs. L. van den Ham en drs. J. van Sleeuwen, heeft binnen het kader van de haar gegeven richtlijnen, waarin o.m. voor bekroning in aanmerking komt de uit gever van het fraaist uitgegeven boek of van een grootse uitgave, ditmaal de prijs toegekend aan de uitgeverij Het Spec trum te Utrecht voor het geheel van de door haar uitgegeven pocketboeken, maar in het bijzonder de Prisma-boeken. In haar rapport merkt de jury op, dat met recht kan worden gesproken van een grootse onderneming op publicistisch ge bied, die ongekende mogelijkheden tot verspreiding van het goede boek onder steeds bredere lagen van het lezend pu. bliek heeft verwezenlijkt. Zowel de uiter lijke vorm als de keuze der afzonderlijke delen getuigen, aldus de jury, van een positieve instelling en van voortreffelijke smaak. De serie is een voorbeeld van de wijze, waarop een uitgever een zeer uit eenlopend publiek kan bereiken, zonder concessie te doen aan de wansmaak van de dag of de zucht naar nivellerend amusement. Het is voor de vijfde maal, dat thans de Brand-Van Gent-Prijs wordt uitge reikt en de tweede keer dat 'n uitgevers prestatie wordt beloond. In het verleden is de prijs toegekènd aan resp. Marie Koenen, Antoon Coolen en prof. dr. v. d. Meer, met het oog op hun gehele oeuvre en aan de uitgeverij Romen Zonen te Roermond, voor de door haar uitgegeven wetenschappelijke reeks „De Godsdien sten der Wereld". Advertentie Van Nelle bestellen Niet minder dan acht verstekelingen heeft de Rotterdamse rivierpolitie van morgen om vier uur al van boord ge haald van het m.s. „Sibajak", dat uit Nieuw-Zeeland, Australië en Indonesië kwam. Het was een record aantal en onder hen bevond zich de eerste vrou welijke verstekeling uit Indonesië, een 19-jarig meisje, wier naam ter wille van familierelaties in Indonesië beter niet genoemd kan worden. De verstekelingen zijn allen zgn. spijtoptanten, die zelf of wier vader destijds als Nederlander toch de Indo nesische nationaliteit hebben geprefe reerd. Alle verstekelingen zijn naar „De Kruisberg" in Doetinchem ge bracht, in afwachting van wat de minister van justitie over hen zal be slissen. Een voor een hadden zij zich in de loop van de eerste zeedagen bij de boordgeestelijke, pater C. J. Agasi, gemeld. Advertentie Van Nelle bestellen 1 Advertentie Van Nelle bestellen 1 Maandagavond heeft een 34-jarige Poolse emigrant, een koperslager, wo nende te Vlissingen, een moordaanslag gepleegd op zijn 24-jarige echtgenote. Tijdens een avondlijke wandeling over de boulevard greep de man zijn vrouw plotseling vast, tilde haar op, wierp haar over de ongeveer één meter hoge muur naar beneden op de acht a negen meter lager gelegen stenen glooiing van de Westerschelde en liep daarna hard weg. Een enige minuten later passerende wandelaar hoorde de vrouw schreeuwen en waarschuwde de politie, die haar met behulp van de brandweer naar boven wist te halen. De vrouw had slechts enkele builen en schrammen op gelopen. Het doktersonderzoek wees voorlopig niets anders uit. Daar de vrouw ten prooi was aan hevige zenuwemoties is zij in het ziekenhuis opgenomen* De man is voorlopig in arrest gesteld. Hij heeft een volledige bekentenis afge legd. (Van onze Haagse redactie) Van het allergrootste belang is dat er belangstelling gewekt wordt voor eeh bétere economische huishoudelijke be stiering, waarbij door de mensen zelf gezocht zal moeten worden naar een oplossing. De inschakeling van de Am- bonnees zelf is uiterst belangrijk. Dit is een van de conclusies van het verslag van een onderzoek dat door het Voor lichtingsbureau voor de Voeding is ge houden naar de voeding en voedings gewoonten in enkele woonoorden voor Ambonezen in Nederland. Van de vijf endertighonderd Ambonese gezinnen in Nederland werden er honderdzesen twintig bezocht. Het bij het onderzoek aangetroffen voedingspatroon zal op de duur veel te veel gaan kosten in ver houding tot het gemiddelde inkomsten niveau. Het eerst zullen hieronder de kinderen lijden, zo is de conclusie. Ge bleken is dat ongeveer driekwart van het gezinsinkomen aan voeding wordt besteed. In overig Nederland varieert dat cijfer van eenderde tot bijna een tweede. Nu het Commissariaat voor Ambone- zenzorg tot taak heeft gekregen het ver blijf van deze groep mensen op het ogenblik ongeveer achttienduizend per sonen in ons land te gaan zien als van meer langdurige aard, is het zaak door een goede voorlichting ook de groep zelf op dit verblijf voor te be reiden. De voorlichting zal zich uiter aard niet moeten richten op het terrein van de voeding alleen. Zij zal in han den moeten worden gelegd van terzake deskundigen op het gebied van voor lichting, voedingsleer en huishoudwe- tenschappen. Zij moeten de Maleise taai machtig zijn. De Ambonezen, die gehuisvest zijn in zeventig voormalige D.U.W.-kampen zullen over drie jaar allen een eigen Hollands huisje bewonen, vooropgesteld dat daartoe de nodige gelden worden verkregen, waarnaar het wel uitziet Er worden nieuwe woonoorden ge bouwd, waarvan er dit jaar al een in gebruik is genomen. Er zullen er dit jaar nog twee gereedkomen, waarin ve ie honderden Ambonezen een waardi ger woonplaats zullen vinden. In het woonoord in Kapelle, het eerste van de nieuwe serie, beschikken de bewoners b.v. over butagas-kooktoestellen, een grote verbetering, daar men overal el ders op kachels moet koken. Deze verbetering zal de hygiëne ten goede komen. Bij het onderzoek door het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding is gebleken dat de hygiëne in het algemeen en ook bij de voedselberei ding te wensen overlaat. Men streeft naar een voeding die de oorspronke lijke voeding het meest benadert. De Ambonezen gebruiken veel rijst, vaak tot zeven maal per week. Het groen- Van de twee nieuwe directeu ren van de Nederlandse Spoor wegen, die vrijdag als zodanig werden benoemd, heeft alleen ir. J. Lohmann een typische spoor wegcarrière achter de rug. In deze zin, dat hij na zijn opleiding aan de T. H. te Delft direct in het spoorwegbedrijf stapte, nu 28 jaar geleden. Ir. J. P. Koster daarentegen heeft na Delft (1938) eerst nog twee andere functies vervuld alvorens hij in 1942 „mijns ondanks", zoals hij het zelf uitdrukt, bij de spoorwegen belandde. Hij was ingenieur bij het Utrechtse Electriciteitsbedrijf en kreeg daar onenigheid met het N.S.B.-stadsbestuur, zodat het hem veiliger leek, zijn heil el ders te gaan zoeken. „Ik heb altijd een voorliefde gehad voor de elektriciteitsvoorziening," ver telt hij ons, „maar achteraf heb ik er toch geen spijt van, bij de spoorwegen te zijn terechtgeko men." Ir. Lohmann vertelt, dat zijn vader ook civiel ingenieur was, directeur van een construc tiewerkplaats, en zijn zoon de raad gaf, ambtenaar te worden. Vader Lohmann was er van over tuigd, dat de werker in het particuliere bedrijf en de ambte naar elkaar per generatie moes ten afwisselen om beide cate gorieën fris te houden. Ir Lohmann'in 1908 te Den Haag geboren heeft het grootste deel van zijn spoorwegjaren doorgebracht bij de nieuwe werken. „Ik begon als „tweede meisje" van ir.- Bardet aan de voorbereiding van de 'grote werken in Amsterdam-oost," vertelt hij, „en onder de oorlog hebben we elkaar zoët gehouden met fantasieplannen, zoals de beroemde ondergrondse liin Na de bevrijding werkte hij aan de werken te Hengelo, Zutphen Venlo en Den Helder. In 1947 volgde zijn benoeming tot chef van het bouwbureau Rotterdam, in 1949 tot chef van de afdeling nieuwe werken in 1952 tot chef van de dienst weg en werken en in 1954 tot chef van de dienst van de exploitatie, in welke functie hij verantwoordelijk was voor de veilige tiidiae en regelmatige treinenloop, het opruimen van onregelmatigheden en 't onder houd van de baan, voor welke taken hij het grootste deel van het spoor- wegpersoneel onder ztjn leiding had Tot 1952 lag zijn functie voornamelijk ^fC^mSC errein> nadien vroeg de algemene bedrijfsleiding zijn grootste uUTtUuCftL. Ir. Koster Utrechter van geboorte (1914), bracht zijn jeugd in Indonesië door. Eenmaal bij de spoorwegen beland, waar hij in 1956 chef van de dienst van materieel en elektrische inrichtingen werd, werd hij na de belrljding eeist belast met de her-elektnficatie van het verwoeste spoorwegnet „waarbij we met zeer beperkte middelen moesten werken" en nadien met de uitbreiding van de. elektrificatie. De omschakeling van stoom op elektrische en diesel-elektrische tractie is in de afgelopen naren onder ziin leiding tot stand gekomen. Reizigers, die onderweg blijven steken, wanneer bij plotselinge vorst sneeuw of ijzelvotming de dienstregeling in de soep loopt kunnen er ir. Koster boos op aanzien. „Maar ik ben er niet bang voor} „tl buitenland gaat niet steeds op omdat ons klimaat veel vochtige? is. Wij. zijn bovendien bezig met proeven om langs chemische weg de ijzelvorming op de bovenleiding te voorkomen." Als wij het goed begrepen heb ben, gaat het er om, een anti vriesmiddel op de draden aan te brengen.. Sinds 1952 vervult ir. Koster aan de T. H. te Delft een leer opdracht in de afdeling elektro techniek voor de elektrische trac tie. Verleden jaar heeft hij de Canadese spoorwegen geadvi seerd omtrent de exploitatie met (diesel) elektrische tractie. Hij is bovendien auteur van vele publi caties op spoorweggebied, o.a. van het enige Nederlandse boek over geiijkstroomtractie op hoofd spoorwegen. Bij de in bedrijf- stelling van de doorgaande elek trificatie AmsterdamBrussel werd hij benoemd tot officier in de Orde van de Kroon van Belgie. Het ligt voor de hand, dat de nieuwe directeuren ieder op hun eigen terrein werkzaam zullen blijven. De verdeling der werk zaamheden binnen de directie vindt echter pas de volgende maand plaats. Na het dj^eden van ir. Wessels Boer bestond de directie nog slechts uit tweeman, ir. F. Q. den Hollander en drs. D J. Wansink. Ir. Den Hollander bereikt dit jaar de ven^oenge- rechtigde leeftijd.. Verondersteld wordt, dat nazijn af treden uit de dan weer driehoofdige directie de nieuwe president-directeur gekozen zal worden. tegebruik is gering. Bieten en kool rapen, en dikwijls ook rode kool, wor den niet of zelden geaccepteerd. Men kan de Nederlandse voeding niet waarderen. Dikwijls heeft een ondoel matige verdeling van het beschikba re voedsel plaats. De kleutervoeding Hjkt over het algemeen onvoldoende. De grote vraag is intussen of de Am bonezen zelf zullen meewerken. Tot nu toe worden de huisvesting, de brand stol, net onderwijs en de medische ver zorging van rijkswege betaald. Daarom kan driekwart van het inkomen worden oesteed aan de voeding. Maar op de duur zullen de Ambonezen economischer moeten huishouden. Een commissie bestudeert thans de maatschappelijke vraagstukken der Ambonezen en met name de moeilijk heid dat de Ambonezen niet erg tot aanpassen bereid ziin. Voorlichtingscur sussen voor vrouwen cursussen op huishoudelijk gebied worden door ruim achthonderd vrouwen gevolgd. De overige vrouwen, ruim tweeduizend in getal, zijn hiertoe niet bereid. Advertentie Van Nelle bestellen 1 Als men zijn gedachten laat gaan over hetgeen er door Kamerleden en minister gezegd is over de Dienst Materieel Landmacht, wordt men op nieuw getroffen door de lankmoedig heid van de Kamer jegens een minis ter, die grove fouten van een onder zijn verantwoordelijkheid werkende dienst heeft moeten erkennen. In me nige buitenlandse democratie zou een minister in dergelijke omstandigheden in plaats van lof voor zijn „ruiter lijke erkenning" een motie van af keuring of wantrouwen hebben ge oogst. In het Nederland van vroeger jaren zou het niet anders zijn geweest. Nu beperkte de oppositie zich tot het verzoek aan de minister een com missie van competente buitenstaan ders te benoemen en haar rapport ter kennis van de Kamer te brengen. Het zal nu van de inhoud van dat rapport afhangen, of het politieke le ven van de minister en/of staatssecre taris langer kan worden gesauveerd. Op dit ogenblik was het de interpel- lant meer te doen om een volledige opening van zaken, dan om de hoof den van minister en staatssecretaris, aangeboden op een schotel. Dat lijkt ons in ieder geval gezon der dan het omgekeerde: dat men na melijk aan het behoud van beide excellente hoofden meer waarde zou hechten dan aan een volledige ope ning van zaken. Het lijkt er sterk op dat de overhaast ingediende motie- Vermeer ten doel heeft de minister en zijn staatssecretaris politieke dek king te verschaffen. Het onderzoek van de door de heer Vermeer voor gestelde commissie van Kamerleden zou in deze veronderstelling een (ne ven) doel hebben dat voor de politi ci van de brede basis misschien jan hoge sentimentswaarde is, maar geens zins interessant voor het Nederland- se yolk, dat treurt om de verspilde miljoenen. Zijn de politieke strategen van de Tweede Kamer zoveel des kundiger in zaken van calculatie, materiaalkeuring, inkoopbeleid en af- ficiency dan een gezelschap van daarvoor uitgezochte personen uit het bedrijfsleven? In het verleden is dat dan met gebleken. Advertentie Van Nelle bestellen Drie matrozen van de Koninklijke Ne derlandse Marine zijn maandag door de Britse politie in hechtenis genomen, na dat zij in een motorboot de haven Tor quay in Devonshire waren binnengeva ren. De marinemannen die behoren tot de bemanning van hr. ms. torpedobootja- ger „Utrecht", waren sedert zondag te middernacht vermist, toen het oorlogs schip te Torquay voor anker lag. De matrozen zijn maandagavond door de politie naar de „Utrecht" terugge bracht. Gevreesd werd, dat de motorboot, die tot de uitrusting van de torpedoboot- jairer behoort, in Het Kanaal was afge- dreven, ofschoon voldoende benzine aan boord was voor een tocht van dertig mvi'iegtuigen en schepen hebben maan dag de gehele dag voor de kust van Zuid-Devon naar het bootje gezocht. Toen de kustwacht het tenslotte in de richting van Torquay zag varen, werd het zoeken afgelast. Een politieman zej maandagavond: De drie mannen zijn overgebracht naar de „Utrecht", dat is alles wat ik er verder van weet". Te Apeldoorn is gisteren met militai re eer begraven de korporaal eerste kias J. A. van Hemert, die donderdag bij de veldoefeningen van leerlingen van de onderofficierenschool te Weert tengevolge van een ontploffing om het leven is gekomen. Het stoffelijk over schot werd door een militair escorte begeleid naar de St.-Victorkerk, waar door aalmoezenier W. Arts de requiem mis werd opgedragen en vervolgens naar de r.-k. begraafplaats aan de Arn- hemseweg. De baar was met de natio nale driekleur bedekt. Toen de kist in de groeve werd neergelaten loste een peloton saluutschoten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7