De maan 't houvast Poging tot doodslas miTii Rallye Bagdad Tussen de onwezenlijke fantomen van Brussels Expo J Ontwikkeling in de gang van zaken in Indonesië komt geheel voor eigen rekening Nederlands carillon te New York in Nederlandse toren JL Behoud van vrede afhankelijk van vrees voor atoom)oorlog Ons land is bereid genoeg geweest Zonder atoomwapens geen Ameri kaanse troepen in Europa ■WAT IS EIGENLIJK DUUR? M Minister Luns aan adres van P.v.d.A. GESCHENK AAN AMERIKA Vier jaar geëist tegen Ambonees Pensioen voor de nabestaanden van de omgekomen militairen Lacoste: Binnenkort vrede en veiligheid in Algerije naar Ontslag directeuren voorgesteld MINISTER LUNS TOT EERSTE KAMER: ZATERDAG 3 MEI 1958 PAGINA 13 Goed voorbeeld doet... De prijsverhoging van huisbrandkolen Minister Zijlstra zet de oorzaken uiteen De explosie te Weert Roos verdwijnt met anti-roos Vraag TRAITAL 3 door AGATHA CHRISTIE •nKa,,i,.hl".fXg£f.rg SS- —aw. a« Metaalbuizen Excelsior Examens Erna Spoorenberg in „Don Pasquale" SUHAT/?^ nadruk verboden De „beschieting" van het Duitse dorp Minister Staf antwoordt op vragen :c.p.n.) Coed, men geeft nogal wat geld uit op de Expo. frlaar men hééft er dan ook wat voor. En waar geeft men tegenwoordig zijn geld niet makkelijk aan uit? Met een op de tien gezinnen, die televisie hebben? Geen wonder, dat de Nederlander, die zo bang is voor zijn geld, en kankert op de dure tentoonstelling, de naam heeft krenterig ie zijn. Het ts waarachtig niet alledaags om hier rond te lopen, en de opbouw van dit alles heeft heus nogal wat gekost. Mijn hemel wat zijn we onredelijk om dat allemaal voor een krats te willen. De Expo met het fascinerende bouwsel van het geweldige onwezenlijke atomium, voert je binnen in een surrealistische wereld, die je ondergaat, waardoor je je gegrepen voelt, en waar het kabbelende water met boorden van bloeiende beplanting aan de voet van de glooiende lusthof vol bloeiende narcissen en de bomen van het Laeken-park met hun kruinen van jong groen, het evenwicht bewaren en de rust van het vertrouwde, het altijd-gekende, het veilige. zusters, in het lichtgrijs met plissé rokje, mosterdgele mutsjes op, op gr_ e schoentjes met gele hakjes. Wij persoonlijk vonden de Russische mode veel belangwekkender. Daar zie je nooit iets van. Wij hebben dan ook uren gebruikt om in het reusachtige Russische paviljoen iets te leren ken nen van dit weinig toegankelijke land, dat hier zijn hele hebben en houden ten toonstelt: de landbouw, de machines, de ontspanning, de cybernetica, de huis vlijt met veel kant en beschilderd ge lakt hout, de levensmiddelen met zoetig heid gepakt in ronde dozen van berke- bast, de textiel, de modellen gemaakt door twaalf Russische modehuizen, die hard hun best doen om de Europese mode te imiteren. Bont, dat is hun sterkste kant. Er staat een kinderman- Men ondergaat de Expo als iets van een vreemde toekomstwereld, bijna als van een andere planeet, en als men te gen de avond, doodmoe omdat men met twee ogen en één hoofd veel te eindig is om ook maar een honderdste van net gebodene in zich op te nemen, een beetje thuis is geraakt in die nieuwe. Wereld van onwezenlijke constructies, dan wordt men opnieuw in de ban van net vreemde, bijna onaardse getrokken als het verlichtingsspel hoog tegen de hemel boven de fonteinen, in wisselen de kleur ,het schouwspel nog bizarder maakt. Wij vonden de maan aan de he mel een veilig houvast, om ,,dag lieve maan, jou kennen we tenminste", te gen te zeggen, tussen alle vreemde ten hemel reikende silhouetten, waarbij de dansend verlichte bollen van het ato mium, ook in het donker, het meest onwezenlijke fantoom blijven. Wie zondags de avondmis volgt in de ne- "ffzetting van Civitas Dei, in de hyper moderne kerk met wijkende wanden en n hellende vloer, die staat daarna teJ?ï?,eling in de inmiddels verlichte sen ng' -®r zÜn dlde avondmis- kerk 6,1 in de breed uitlopende ruime *"K zonder stoelen met vier in- surigen, js het doorstromend publiek, Qat de ganse dag door alles wil zien, dus °°k dit, niet hinderlijk. De kerk zelf doet haar onze smaak echter te zeer aan een zwembassin denken, met de onrustige dwarse kleurcomposities in de glazen wanden. Maar dit zwembassin, als het niet oneerbiedig is om de vergelijking door te zetten, trekt vissen uit alle we reld-wateren, die zich hier thuis voelen. Het is wel goed om de kennismaking met de Expo te beginnen met een rond rit. Ja, dat kost geld, zestig franc. Maar in ieder geval spaar je om naar de ten toonstelling toe te gaan een tramkaart je. Want in iedere tram, die naar de Expo rijdt, kun je een toegangsbewijs krijgen en daarbij is de rit dan inbegre pen. Op het tentoonstellingsterrein cir culeren motor-zitwagentjes voor twee, als het regent lekker beschermd met een kap. Er rijden er zoveel rond, zo als taxi's in Parijs, dat ze makkelij ker te vangen zijn dan een vlieg. De chauffeur rijdt je er een half uur in rond volgens elke gewenste ronte en zo oriënteer je je langs de paviljoens, die «ie wereld in het klein vormen en geniet je van het gloeiende lentegroe ne park Backen, snel en lui voortschie tend tussen de weggetoeterde wande laars, terwijl de rommelende schuitjes van de telelift vol passagiers boven de hoofd over de draad glijden. Als het half uur, waarvoor je betaald hebt, om is, stopt de „pousse-pousse" prompt. Want de service gaat niet zo ver, dat je dan ook nog op het uitgangs punt wordt teruggebracht. Overigens zijn de twee dingen, die ons gefrappeerd heb ben op deze wereldtentoonstelling, de doorgevoerde service en de orde en Properheid. De tentoonstelling heeft be paald een heel eigen stijl en geacheveerd- beid. Er mogen dan ook geen frites ver bocht worden. Dat zou degraderen met he ontsierende vieze papier-afval. Ech- '6 rommel vindt men tot nu toe alleen blaar bij het Franse paviljoen! Dat na tuurlijk nog niet klaar is, maar ze heb ben dan ook met de fundamenten veel pech gehad. En er wordt nog hard gewerkt aan het glazen paviljoen in vlindervorm dat, naar men zegt, het allermooiste belooft te worden. Over die service gesproken: wie een postzegel zoekt en een vijffranc- stuk m de automaat drukt, vangt daaruit een doorzichtige enveloppe op waarin de postzegels plus een keurig gedrukt lijstje der posttarieven in zes talen. Wie geld wil wisselen kan dat doen in de enorme ontvangsthal, waar je ook alle kranten kunt kopen, treinen en vliegtuigen bespreken, telegraferen, in bad gaan, je haar laten permanenten en je jas in bewaring geven. In het pa- leis van schone kunsten zijn er zelfs draagbar© radiootjes to huur om com- hientaar op de tentoonstellingen te be-, bisteren in de gewenste taal. Alles blaar dan ook alles wat de mens sinds de adembenemende vooruitgang van de techniek bedacht en bereikt heeft om het leven comfortabeler, toegankelijker, sneller en makkelijker te maken, is hier bijeen. Alles wat via het menselijke brein geconstrueerd is om de eindig heid van de aarde en de mens te over winnen, kun je hier bewonderen m de Paviljoens met de meest imponerende, griezelige, ingewikkelde en volstrekt Onbegrijpelijke machines. En daarom 'boet je af en toe maar eens peinzend pan zitten bp een van de vele aange rende watertjes waar de violen en de primula's bloeien, omdat het menselijk Kunnen zo overweldigend is. Wie zegt, dat je niet kunt zitten op de Expo? De man die rode en groe- be stoeltjes-wandelstokken verkoopt heeft niet heel veel aftrek. Er staan ?veral stoelen om op neer te vallen. Het hele Amerikaanse paviljoen, dat ï'ond is en op een reuzen bijou lyKt, Advertentie Zeker, haar grootmoeder en ook haar moeder gebruikten reeds Maïzena DU RYE a en zij volg de dat goede voorbeeld. Vandaar haar lekkere groenten, smakelijke soepen en smeuïge sausen. En als haar vriendinnen vragen hoe het komt dat zij zo lekker kan koken, dan zegt zij,,Goed voorbeeld dóet goed volgenen gebruik - zoals ik - maïzena puryea voor het binden van groenten, soepen en sausen. Dan zijn mislukkingen hij voorbaat uitgesloten. -M Advertentie (Van onze Haagse redactie) De P.v.d.A.-fractie in de Eerste Ka mer heeft van minister Luns de vraag voorgelegd gekregen welke betekenis moet worden gehecht aan de conclusie van het betoog over onze verhouding tot Indonesië n.l. dat er een nauw ver band bestaat tussen het besef van me deverantwoordelijkheid voor de ontwik keling aldaar met het aanwezig zijn van bereidheid tot een nieuw overleg. „Stel len deze leden zich voor," aldus de be windsman in zijn memorie van ant woord, „dat onder de huidige omstan digheden overleg met Indonesië tenein de tot een verbetering van de verhou ding te geraken, mogelijk is en tot enig resultaat zal kunnen leiden? Minister j Luns zegt zich dit moeilijk in te kun- I nen denken, zelfs indien in dit overleg I ook de souvereiniteit over Nieuw-Gui- nea wordt betrokken, iets waartoe de regering niet bereid is. Naar aanleiding van de door de P.v.d.A.-fractie geworpen terugblik op het recente verleden zegt mr. Luns dat „deze leden blijkbaar achteraf de op een reuzen armband, is omcirkeld door een ononderbroken terras vol makkelijke moderne draadstoelen. Er binnen groeien de bomen want het paviljoen, dat van boven als een fuik open is, is opgetrokken rondom de esdoorns, die er stonden. Het hart, in de diepte, is een ondiepe water plas met vlonder, waarop een per manente modeshow, permanent be wonderd door drommen kijkers, die de Amerikaanse schonen veel inte ressanter vinden dan de enorme schij. van een vijftienhonderd jaar oude boom, die ook hier terecht geko men is uit het land der ongelofelijk heden en der ice-creams. En overal vlinderen hier de fair-hostesses rond, die frêler lijken dan hun Europese teltje tentoongesteld met bijpassend mutsje en mofje van bruin bont, langs de randen versierd met ingewerkte nop pen van wit bont. Buitengewoon aardig. Er was een soortgelijk geheel voor een klein meisje, een jak met capuchon, wanten en een mofje, van wit bont, „ingelegd" met lichtblauw bont. Het was echter onmogelijk daarover, in welke bekende Europese taal ook, te spreken met het Russische meisje dat bij de afdeling behoorde. In de trein terug van Brussel naar Amsterdam spraken wij met een Amerikaanse, die natuurlijk ook van de Expo kwam en wie dit bijzondere bontwerk ook was opgevallen. Op een wereldtentoonstel ling kan iedereen wat van elkaar leren. A. Bgl. Binnenkort zal het Nederlandse ca rillon in Washington, een geschenk van het Nederlandse volk aan het Ameri kaanse volk, in een permanente klok- ketoren worden opgehangen. Zoals be kend is heeft H. M. de Koningin tijdens haar officiële bezoek aan de Verenig de Staten het carillon aangeboden als blijk van vriendschap en dankbaar heid voor de hulp, die Amerika tij dens en na de oorlog aan Nederland heeft gegeven. Het carilon, dat in Ne derland is gegoten, hing tijdelijk in het West Potomac park te Washington. De klokketoren, een onderdeel van het geschenk en waarvoor de gelden eveneens in Nederland zijn bijeenge bracht, zal gebouwd worden aan de Nevius Tract Avenue" in Washington, dichtbij het gedenkteken voor de Ame rikaanse gesneuvelden op het eiland Iwo Jima. De ontwerper van de klok ketoren, de Nederlandse architect Joost Box, heeft op een dnor de am bassadeur van Nederland te Washing ton, dr. J. H. van Roijen, gehouden persconferentie de Amerikaanse jou - nalisten een en ander over de nieuwe toren verteld. De toren wordt een gebronsd sta len opengewerkte constructie met een rechthoekig grondvlak van i by meter op een vierkant platform, om geven door lage muurtjes, die als zit plaats kunnen dienen. De toegang tot het platform zal worden bewaakt door twee bronzen leeuwen van de Neder landse beeldhouwer Paul Koning. De toren wordt 30 meter hoog. Twee trap pen leiden naar een platform, van waar het publiek een uitzicht heeft op het carillon, dat op tweederde van hoogte van de toren komt te hangen, de hoogte van de toren komt te han gen. De modernste acoustische principes zijn in het ontwerp toegepast. Een klankbodem versterkt de tonen van de kleine klokken, terwijl het geluid van de zware klokken iets wordt gedempt door latwerk. Hierdoor ontstaat een mu zikale harmonie tussen zware en lich te klanken. De beiaardier zit tussen de rijen zware en lichte klokken. Het ca rillon kan met de ïand of automatisch bespeeld worden. Het krui^notief is in het ontwerp verwerkt. Ethiopië De economische en soci ale raad van de Verenigde Naties heeft gisteren de hoofdstad van Ethiopië, Ad dis Abeba, aangewezen als permanente zetel van de economische commissie voor Afrika, tot de oprichting waar van de raad dezer dagen besloot. De stemverhouding was elf stemmen voor Addis Abeba tegen drie voor Caïro. De prijsverhoging voor huisbrandko len, die door de Nederlandse mijnen is vastgesteld, werd niet door de K.S.G. voorgeschreven. Zij hangen er echter wel indirect mee samen, aldus minister Zjjlstra in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Roemers (P.v.d.A) In een nadere beschouwing zegt de bewindsman dat zowel de rentabiliteit van het mijnbedrijf als de marktstruc tuur van de E.G.K.S. de achtergrond van de verhoging vormen. Door de cu mulatie van loonstijgingen gedurende de laatste jaren is de rentabiliteit van de Nederlandse mijnen teruggelopen. Op zichzelf was dit nog geen reden tot prijsverhoging (in het kader van de prijsstabilisatie was bepaald dat loons- verbeteringe» slechts bij uitzondering in de prijzen mochten worden doorbe rekend) maar bovendien geldt dat de prijzen binnen de Europese gemeen schap geen grot - verschillen kunnen vertonen. Deze samenhang heeft tot de prijsverhoging geleid. De minister herinnert eraan, dat hem onder de werking "an het E.G.K.S.-ver drag niet meer de bevoegdheid toekomt de prijsverhoging eventueel ongedaan te .naken. Nederlandse politiek tussen 1945 en 1950 niet (meer) kunnen bewonderen". Daartegenover houdt de bewinds man staande, dat Nederland in de af gelopen jaren volledig bereid is ge weest aan alle reële wensen van In donesië tegemoet te komen. In 1949 werd medegewerkt aan de vestiging van een volledig onafhankelijke staat Indonesië en de R.T.C.-overeenkom- sten waren volkomen normaal en ze ker niet bezwarend voor de nieuwe staat. Toen Indonesië later iedere bij zondere binding met Nederland wilde verbreken heeft Nederland ook mee gewerkt aan de opheffing van de Ne derlands-Indonesische Unie en daar mee afstand gedaan van al wat mo gelijkerwijs als een inbreuk op volko men onafhankelijkheid zou kunnen worden gevoeld. Dat Indonesië zich niettemin telkens weer niet aan algemeen gebruikelijke normen hield komt dan ook naar 's mi nisters stellige overtuiging geheel en al voor verantwoordelijkheid van dat land. De leden die het afkeurenswaardig ge drag van Indonesië willen vergoelijken door ons land daaraan mede verant woordelijk te achten hebben volgens mr. Luns „innerlijk blijkbaar wel licht onbewust de volledige eigen souvereine positie van Indonesië nim mer aanvaard." Naar aanleiding van een opmerking van andere zijde zegt de memorie van antwoord dat Nieuw-Guinea nog gerui me tijd ontwikkeling zal behoeven al vorens een eigen rol in de wereld te kunnen spelen. Geen internationale con ferentie kan hierin op korte termijn wij ziging brenigen, een conferentie met „bijzonder bevriende mogendheden" zoals door deze leden, voorgesteld al evenmin als enige andere. De officier van justitie bij de recht bank te Assen heeft vrijdag tegen een 35-jarige Ambonese kleermaker uit het woonoord Schattenberg, wegens po ging tot doodslag, vier jaar gevange nisstraf geëist. De man wordt ervan verdacht zijn kampgenoot Jacob S. op 6 december 1957 na een twist driemaal met een mes te hebben gestoken. Ter zitting bleek dat er al enige jaren een verhouding be stond tussen Jacob S. en een schoon zuster van verdachte. Öp 6 december 1957 ontstond een woordenwisseling tus sen de echtgenote van S en de schoon zuster var. verdachte. De mannen be moeiden zich er ook mee en al spoe dig was er een vechtpartij aan de gang. Verdachte verklaarde ingegrepen te hebben om zijn broer te ontzetten. Aan de gezinnen van de militairen, die onlangs bij een oefening te Weert om het leven zijn gekomen, zal een jaarlijks pensioen worden uitgekeerd, gelijk aan het salaris dat de betrokkenen als beroepsmilitair in het jaar vóór het ongeval hebben verdiend. Bovendien zal aan twëe van de gezinnen een kin dertoelage worden verleend. Minister Staf zegt dit in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Bak ker (C.P.N.). Het ongeluk gebeurde toen bij de her vatting van een onderbroken oefen- aanval op de kazemat een zgn. bagalore torpedo door een misverstand vroegtij dig tot ontploffing werd gebracht. Er zijn, inmiddels voorschriften gegeven, die een herhaling kunnen voorkomen. De Franse minister voor Algerije, Robert Lacoste, die de „sterke man" van de militaire pacificatiecampagne in dat Franse gebiedsdeel is, heeft in een vraaggesprek met het links-radica le blad ,,1'Express" verklaard, dat „ons doel binnen ons bereik" is, aldus meldt Reuter. De grens met Tunesië is door 900.000 mijnen en zes regimenten val schermtroepen vrijwel gesloten. „Wan neer ik nog een regeiment valscherm troepen in Constantine, waar nog enige onrust heerst, heb gelegerd, zullen er een miljoen Mohammedanen zijn die de Franse overwinning zullen aanschouwen in de vorm van vrede, werk, veiligheid en politieke opvoeding. Dat is een mach tig wapen", aldus Lacoste. Henry Cornelius, de uit Zuid-Afrika afkomstige regisseur van de filmcome- dies „Genevieve" en „Passport to Pim- iico", is vrjjdag op 43-jarige leeftijd te Londen overleden. Zijn gezondheid liet de laatste tien jaar al veel te wensen over. Hij had juist de laatste hand ge legd aan een nieuwe comedie. „Next to no time", waarin Kenneth More, be kend uit „Genevieve", de hoofdrol speelt. (Van onze Haagse redactie) Opnieuw heeft minister Luns het zgn. plan Rapaeki voor een neutrale zone in midden Europa afgewezen. Het plan moet, tezamen met andere op de kern wapens betrekking hebbende voorstel len van de Sovjet Unie, worden gezien in het licht van het sinds jaar en dag door de Sovjet Unie nagestreef de doel om aan het Westen het voor naamste middel tot afweer van agres sie uit handen te slaan, aldus de be- Advertentle Traital 3 bevat het pas-ontdekte apelium met de sterke van roos bevrijdende eigenschappen. Na 6 wekelijkse haarwassingen is de roos verdwenen. 54 Zij lieten zich naar het Tio-hotel brengen, waarna hun chauffeur met de kok verder inkopen ging doen. lag een hele stapel post op dr. Pauncefoot Jones en Richard te wachten. Marcus kwam ook stralend en dik te voorschijn en verwelkomde Vic weer met grote hartelijkheid. „Ah, wat hebben wij elkaar in geen tijd gezien!" riep hij. „Blijft u niet logeren? Al is 't maar 'n week je of twee? Waarom niet?. U luncht hier vandaag en krijgt alles wat u graag lust.... Piepkuikens? Een grote biefstuk? Alleen kan ik u nu niet een gevul de kalkoen voorzetten, want dat behoren we een paar dagen te voren te weten." Het was duidelijk, dat van Vies ontvoering niets in het Tio was doorgedrongen. Waarschijnlijk had Ed ward, op verzoek van meneer Dakin, de politie er buiten gelaten, overwoog Vic. „Weet je ook of me neer Dakin in de stad is, Marcus? „Meneer Dakin? Ja, die ken iksympathieke mannatuurlijk, u kent hem ook heel best. Hij was hier gisteren nog.nee, eergisteren. En kapi tein Crosbie, zjjn vriend, kent u die ook? Die komt vandaag uit Kermansja terug." „Weet je het kantoor van meneer Dakin?" „Natuurlijk. Iedereen kent het kantoor van de Iraqi Iranian Oil." „Goed zo. Dan ga ik daar eerst even heen. Maar ik moet er zeker van zijn, dat de taxichauffeur weet waar ik zijn moet." „Dat zal ik hem persoonlijk wel zeggen," bood Marcus hoffelijk aan. Hij vergezelde haar tot de hoek en gilde op zpn bekende wijze tot er een taxi verscheen. Toen zij instapte, vroeg ze nog: „Wil je een kamer voor me reserveren?" Ik zal u 'n pracht-kamer geven en een grote biefstuk laten bakken met van die kleine aardappel tjesen vanavond heb ik caviaarmaar dan drinken we eerst samen 'n glaasje!" „Wat zalig," lachte Vic. „O, Marcus, heb je soms wat geld voor me ter leen?" „Natuurlijk, meisje, hier is alles wat ik heb. Neem maar wat je nodig hebt." Met een ruk schoot de taxi daarna vooruit en Vic nlofte op de achterbank met een handvol bank papier en kleingeld. Vijf minuten later betrad ze het kantoor van de Petroleummaatschappu en vroeg ze naar de heer Dakin. De heer Dakin keek op van zijn bureau, toen Vic werd binnengelaten. Hij verrees van zijn stoel en reikte haar uiterst correct buigend de hand. „Juf- frouwjuffrouwJones nietwaar? Hoe maakt u het' Breng koffie, Abdoella!" Toen de geluid vrije deur achter zijn bediende dicht- zoefde voegde hii er licht verwijtend aan toe: „Je had eigenlijk niet naar mijn kantoor mogen komen, Weïk'iekonaonmogelijk anders," legde Vic uit. „Er is'iets dat Tk u moet vertellenvoordat me weer iets overkomt overkomen?" "Weet o daar niets van? Is Edward dan helemaal ni:kbweUetgntotbSetor of je zit nog altijd b« De Olijf tak Niemand heeft mij iets laten weten. "„Catherine!" riep Vit verontwaardigd. "Dtokaf'va'n 'n Catherine! Ik wil wedden, dat zij Edward eenvoudig wat op de mouw heeft gespe heer Dakin aan. „Als ik 't zeggen mag.... ik zie u liever als brunette!" vorze- „Dat is 'n onderdeel van mijn avontuur. kerde Vic. Maar op dat ogenblik werd er geklopt en bracht de bediende twee kopjes geurige mokka binnen. Zoals altijd, wanneer Vic iets aan meneer Dakin vertelde, bleef zij zakelijk kort en bondig. Zij besloot haar relaas met een beschrijving van de rode sjaal, die Carmichael bij haar had laten vallen en het verband, dat zij tussen Madame Defarge en deze sjaal had gelegd. Daarna keek zij de heer Dakin vol spanning aan. Toen ze het vertrek binnenkwam, had hij haar ver moeider en gebogener dan ooit geleken. Maar nu flonkerde er een ongekend licht in zijn ogen. ,,Ik moet óók meer in Dickens gaan lezen!" zei hij. „Gelooft u dan, dat ik het bij het goeie eind heb? Dat hij werkelijk Defarge gezegd heeft.... en dat er dus een mededeling in die sjaal kan zijn gebreid?" „Ik geloof," antwoordde Dakin, „dat dit het eerste licht is, dat ons in deze zaak opgaaten dat wij dat aan jou te danken hebben, meisje. Maar alles draait natuurlijk om die sjaal. Waar is die op 't ogen blik?" „Bij de rest van mijn spullen. Ik heb haar op die bewuste avond gauw in een lade gestopt en ik her inner me. dat ik alles uit de la in mijn koffers heb gepakt, zonder te kijken wat ik greep." „En heb je tegenover niemand tot nu toe over die sjaal gerept? Weet dus niemand anders, dat die sjaal van Carmichael afkomstig is?" „Neeantwoordde Vic, „ik heb geen moment meer aan die sjaal gedacht. Toen ik naar Basra ging, heb ik die koffer ingepakt en ik heb hem daarna niet meer open gehad." „Dan is alles in orde. Zelfs als ze je koffers moch ten hebben onderzocht, heeft niemand aandacht ge schonken aan die oude sjaaltenzij ze natuurlijk van te voren waren ingelichtiets wat me hoogst onwaarschijnlijk voorkomt. Het enige wat we nu moeten doen is al je bagage laten ophalen en die aan je tegenwoordige adres doen bezorgen. Waar is dat?" vroeg de heer Dakin. „Ik heb 'n kamer genomen in het Tio.' Dakin knikte. „Voor jou het beste op 't ogenblik." „Moet ikvindt u het nodig, dat ik naar De Olijktak terugga?" vroeg zij. Dakin zag haar oplettend aan. „Ben je er bang voor?" Vic stak haar kin omhoog. „Dat niet. Als t moet, dan ga ik!" 8 CWordt vervolgd) windsman in zijn memorie van ant woord aan de Eerste Kamer. Men mag niet voorbijzien aan het feit, dat het behoud van de vrede in grote mate afhankelijk Is van het voortbestaan van de overtuiging dat agressie zal leiden tot een catastrofa le atoomoorlog. Naar het oordeel van minister Luns zou het plan Rapaeki beteke nen dat de Westelijke strijdkrach ten zouden komen te staan tegenover de overmacht aan conventionele strijdkrachten welke Rusland op het continent blijft behouden. Bovendien zou bij een verbod van atoombewapening de terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Europa te verwachten zijn. Tenslotte biedt volgens de minister het plan geen oplossing voor. de kwestie Duitsland. Over de mogelijke topconferentie zegt de be windsman dat volgens het Westelijk standpunt de bijeenkomst van de staatshoofden zou moeten worden voor bereid op diplomatiek en ministerieel niveau. Daarbij zou moeten worden nagegaan welke mogelijkheden er be staan voor het bereiken van resulta ten en zouden de wederzijdse stand punten zover mogelijk moeten zijn ge analyseerd en tot elkaar gebracht. In de komende buitengewone verga dering van aandeelhouders van de Me- taalbuizenfabriek Maatschappij Excelsior te Schiedam, waar de moeilijkheden van het bedrijf ter sprake zullen romen, zal o.m. worden voorgesteld ontslag te verlenen aan de beide directeuren. AMSTERDAM, 2 mei Doet. pol. en soc. wetenschappen: M. de Vaal (R'dam), P. de Fares (A'dam) en J. Th. Sperling (Bussum). GRONINGEN, 2 mei Bevorderd tot arts: A. P. M. van Gestel, Tilburg; W. P. A. M. Lamers, Venlo. NIJMEGEN, 1 mei Doet. pol. en soc. wetensch. pater P. Schreuder O. F. M. (Nijmegen). ROTTERDAM, 2 mei Kand. econo mie: Tjan Hok Soei, R'dam; D. Schuit. R'dam en K. Angus, Den Haag. Doet econ. wet.: H. Veenstra, Den Haag; R Bakker, R'dam, J. van der Linden, Nieuw-Beyerland; P. G. Hoefnagel, Zoe- termeer: J- de Ridder, Dordrecht; F. van Doornewaard, Den Haag; E. van de Beek, R'dam en R. A. Tenback, Rhenen. ROTTERDAM, 2 mei Bevorderd tot accountant J. Molhoek, Den Haag, en A. Groeneveld, Rotterdam. Na haar succesvol optreden bij De Nederlandsche Opera als Koningin van de Nacht in Mozarts „Zauberflote", zal Erna Spoorenberg op zondagmiddag 11 mei, aanvang half twee, in de Stads schouwburg te Amsterdam voor het eerst de rol vertolken van Norina, in Donizetti's „Don Pasquale". De „beschieting" van een Duits dorp door een Nederlands artillerie-onder deel, dat in Duitsland oefende, werd veroorzaakt doordat door een samen loop van omstandigheden een deel van de lading uit tevoren gereedgemaakte huizon was gevallen. Dit werd in de duisternis niet opgemerkt. De projectielen kwamen neer op een veel kortere afstand dan was berekend. De tukscommandant, die er verant woordelijk voor is dat de gecomman deerde lading in de vuurmond wordt gebracht, is krijgstuchteljjk gestraft. Aldus minister Staf in antwoord op vra gen van het Tweede Kamerlid Bakker Van een eigenlijke beschieting is vol gens de minister geen sprake geweest, omdat slechts twee projectielen in de nabijheid van het dorp terecht kwamen en dan nog op ca. 300 meter van het dichtstbijzijnde huis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 13