1 Beschikking Rijksbemiddelaars door de vakbonden HERDENKING pilot verworpen Impasse Gevangene ontsnapt uit het huis van bewaring te 's-Gravenhage Bommen afkomstig van „buitenlandse avonturiers" „Maak van Indonesië geen Korea of Vietnam Formateur Pleven geeft het op HET LOONCONFLICT BIJ DE SPOORWEGEN Aardolieproduc ten goedkoper Antara meldt dood van twee Amerikaanse en Revolutie in Columbia onderdrukt Indrukwekkende en in het begin zeer rumoerige ver gadering van de spoormannen Stuurman maakt een val van tien meter T.V. rekent op uitzending Motorrijder door trein gegrepen en gedood Moeten de kinderen Versteeg weer onder de wol?" Jonge Rotterdammer neemt na een sportles de benen Bewaker schiet tevergeefs ■Het weer- ZATERDAG 3 MEI 1958 82ste JAARGANG No. 29900 Op een bijeenkomst van studenten te Bandung heeft pre sident Soekarno van Indonesië gisteravond de waarschu- wing geuit „dat er een derde wereldoorlog zal uitbarsten, Wanneer de wereld buiten Indonesië denkt in de richting, dat Indonesië zal worden gemaakt tot een tweede Korea of een tweede Vietnam", aldus meldt het A.N.P. „Het zou - aldus de president voor ons zeer gemakkelijk zijn als wij, na wij worden gebombardeerd door buitenlandse avontu- riers> op onze beurt avonturiers uit het buitenland zouden ^ra»en voor ons te vechten." Bemanningsleden van bommenwerper dei- opstandelingen99 \p de duintop in de nabijheid van de ere-begraafplaats te Overveen staat hoog en een zaam een houten kruis. Beide tekenen spreken een eigen taal, die het hevigst wordt verstaan op de nationale herdenkingsdagdie dit jaar valt op vandaag, 3 mei. Vanavond zullen allerwegen stille tochten trekken naar de ere begraafplaatsen en monumenten ter dankbare herdenking van hen die zijn gevallen voor de vrijheid van ons vaderland. Dertien jaar na de bevrijding blijkt de traditie van de herdenking met één minuut algemene stilte op de ook overigens in een sfeer van stilte en bezinning gehouden avond volop levend. Ook de jeugd, die de oorlogsjaren in het geheel niet of nauwelijks bewust heeft meege maakt, neemt op grond van een haar bijgebracht besef met over tuiging aan de herdenking deel. Dat is een gelukkig teken. Want de dankbaarheid voor zulke grote offers als die in de jaren van oorlog en verzet werden gebracht dient blijvend te zijn, en anderzijds is de wereldsituatie helaas vol doende verontrustend om te inspi reren tot een waakzame bezinning op de doorstane onderdrukking en op de verlossing daaruit dank zij onherstelbare verliezen. Sociaal commentaar Voor zijn leven wordt gevreesd NederlandTurkije KNVB wacht tot het laatste moment Diemen is vrijdagmiddag omstreeks 2 - - - Verloop der onder handelingen Prins Bernhard naar Canada vertrokken Geen enkele Roemeense bisschop kan zijn ambt meer vrij uitoefenen s&ee MORRIS beforet/ouóut/f 1STURKA SCOOTERKLEPING V er anderlij ke bewolking Het weer in Europa o.a o BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon Redactie 21544 Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk Breestraai 171, tel 4790 Bijkantoor en Red Umuiden Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 1. 7 W Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter, hoogte Omroepers 16 cents per m m -hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentlën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, t 2.65 per maand, f 7 90 per kwartaal Voot klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds tel. 21544 SOEKARNO WAARSCHUWT voor nieuwe wereldoorlog 55 Soekarno herhaalde de beschuldigingen, die premier Djuanda heeft ge- 111 f, dat Amerikaanse en nationalistisch-Chinese staatsburgers de rebellen hulp bieden, en vervolgde: „Als vrijwilligers van een bepaalde kant ons bombarderen, kunnen zij worden bestreden door vrijwilligers van de tegen gestelde zijde." Soekarno voegde hieraan echter toe, dat zijn gevoelens van sympatie jegens de Verenigde Staten nog dezelfde zijn als zij steeds zijn geweest. In zijn toespraak verklaarde de pi-e- sident nadrukkelijk, dat zijn systeem voor „geleide democratie" „niets met communisme heeft uit te staan". Soe karno bracht in herinnering, dat hem na de bekendmaking van dit systeem is aangewreven, dat hij pro-communis tisch gezind zou zijn. Geleide democra tie echter, aldus Soekarno, is een werk zame democratie, welke dient te worden geleid door „nationale leiders met ge voel voor verantwoordelijkheid, die wor den bijgestaan door technisch deskundi gen". De Stoomvaartmaatschappij Neder land en de Koninklijke Java-China Pa- ketvaartlijnen hebben gisteren mede gedeeld, dat zij opdracht hebben gege ven hun scheper buiten de Indonesische Wateren, waar vliegtuigen van de op standelingen thans aanvallen doen, te houden. De Java-China-Paketvaart- maatschappü heeft haar schepen opge dragen deze wateren te mijden, doch liet aan haar plaatselijke vertegenwoor digers in Djakarta en Hongkong over, te bepaler welke' wateren moesten wor den ge .„eden. Stoomvaartmaat schappij Nederlanc. verklaarde, een ge lijke opdracht te hebben gegeven en de „Nias' die op weg is van Hongkong naar Java, te hebben geïnstrueerd Straat Makassar te mijden en de route te wijzigen naar de wateren ten wes ten van Borneo. De Kon. Rotterdam- sche Lloyd deelde mede, dat zij de be slissing inzake het mijden van gevaar lijke wateren overliet aan haar alge- Heen vertegenwoordiger in Singapore. René Pleven heeft president Coty an Frankrijk verzocht in zijn plaats een ander te benoemen tot kabinetsforma teur, aldus meldt United Press. De pre sident heeft nog geen besluit genomen. De socialisten besloten gisteravond geen zitting te nemen in een eventueel door Pleven gevormde regering, maar hem bij zijn investituur in de Nationale Ver gadering wel te steunen. Toen moest Pleven, die al zijn hoop op de socialis tische >artij had gesteld, zijn pogingen wel opgeven. Je lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Met ingang van maandag zullen de prijzen voor enkele aardolieprodukten opnieuw worden verlaagd. Autobenzine wordt 0,3 cent per liter, lichtpetroleum 0.25 cent per liter goedkoper. De prijzen voor huisbrandolie, autogasolie en andere gasoliën worden met 50 cent per 100 liter verlaagd. »5 Twee Amerikaanse piloten en ver scheidene Chinese nationalisten zijn om het leven gekomen, toen een vliegtuig van de Indonesische opstandelingen bij aanval op bet vliegveld Maiidai bij 'tkassar (Zuid-Celebes) ontplofte, al- l"s heeft het Indonesische persbureau Hitara vandaag gemeld. Tn het bericht wordt niet meegedeeld, wanneer het vliegtuig zou zijn neerge stort. Wel werd gezegd, dat de explosie ?an boord van het toestel een gevolg was van sabotage door groepen, welke «('kant zijn tegen de opstandige bewe- °lr>g op Noord-Celebes. Indonesische re geringsfunctionarissen hebben, zoals ge- de beschuldiging geuit, dat Anie- Jkanen en Chinese nationalisten de op- tandelingen op Sumatra en Celebes en U5en' van de zijde van de V.S. j/1 Formosa is daarop verklaard dat van een dergelijke deelneming ts weet. kernl r''gering van Colombia heeft be- vmi f.emaakt een poging tot revolte hir.]'l<. te hebben onderdrukt, aldus taié TJnited Press. Opstandige mili- ven C ,poli'ie-eenlieden namen gistermor- Van a presi'lent en drie overige leden vRegerende militaire junta ge- leidaf a t vijfde lid van de junta de nrvc» aarna alleen de operaties tegen traven a ?elinsen. Gistermiddag reeds het 'wee groepen rebellen die het Rnn-ef hadden uitgehouden zich in knlnnei uVCr' De leider van de opstand, Kolonel Hernando Torero Gomez, heeft asyi gevraagd op een buitenlandse am- Dassade in Bogota. De vier junta-leden Z(jn thans weer op vrije voeten. Er zijn geen tekeilen, die erop wijzen, dat er slachtoffers zijn gevallen. Het zakenle ven m de hoofdstad is weer op gang gekomen. (Van onze Haagse redactie) „De hoofdbesturen der vakbonden hebben behoefte in het openbaar de beschikking van het College van Rijksbemiddelaars te verwerpen." Deze uitspraak van de voorzitter van de personeelsraad van de Nederlandse Spoorwegen, de heer H. J. Kanne, werd vrijdagmiddag op de grote protest- vergadering van het spoorwegpersoneel in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag met een oorverdovend applaus onderstreept. Een applaus dat niet louter de uitlating van de heer Kanne gold, maar veel meer het beleid van de vakbonden inzake de nieuwe loonregeling voor de Nederlandsche Spoorwegen. Drie tot vierduizend in burgerpak geklede spoorwegmannen, voorzien van spandoeken, signaalfluiten en rangeerhoorns, hadden de reis naar Den Haag ondernomen om met hun verschijnen kracht by te zetten aan het protest dat de hoofdbesturen van de vakbonden die middag in het zonnig Den Haag inzake de nieuwe loonregeling wilden laten horen. Dat protest werd een zeer rumoerig protest het werd in een deel van onze oplage van vrijdag al gemeld maar was niet minder indrukwekkend. De duizenden waren met speciale treinen uit alle delen van Nederland aangevoerd. Een praatje met een buurmeisje op de galerij van eer flatgebouw is de 39- jarige stuurman C. Loendersloot donder dag noodloftig geworden. Terwijl hij op de derde verdieping van een woonblok aan het Bareveld in Rotterdam Zuid een gesprek voerde met het op de verdie ping boven hem wonende meisje, en zich wat ver achterover boog, verloor hij plotseling het evenwicht. Voor de ogen van het verschrikte meisje maakte de stuurman een val van tien meter. Hij kwam ongelukkig genoeg precies op zijn hoofd tjreoht, zodat hij zeer zwaar werd gewond. De man is opgenomen in het Coolsingelziekenhuis. Men vreest voor zijn leven. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat. dc interlandvoetbalwedstrijd Nederland- Turkije te Amsterdam door de N.T.S. zal worden uitgezonden. In verband hiermee zijn in het Olympisch stadion technische voorbereidingen getroffen. De beslissing hangt af van de KNVB, die waarschijnlijk eerst vanavond al dan niet zijn toestemming zal verlenen. Ongetwijfeld zal hierbij de stand van zaken in de kaartverkoop voor deze wedstrijd een grote rol spelen. Er zijn namelijk nog een flink aantal kaarten niet verkocht en dat zou voor de KNVB een reden kunnen zijn, om van een re portage door de T.V. af te zien. Op de Diemerweg onder de gemeente uur de 40-jr.rige gehuwde glazenwasser loonstop de mogelijkheid open om daar - - waar een duidelijke achterstand was, correcties aan te brengen. Nu is het menselijK dat de ene groep poogt zich aan een beter betaalde „op te trekken", d.w.z. er gaat een magneetwerking uit van elke verhoging die een bepaalde groep ontvangt op een groep die niets ontvangt. Aan zulk een magneetwer king zonder meer toe te geven zou een gevaarlijke onderneming zijn: er zjjn en zullen ook altijd beter betaalde groe pen zijn. (Vervolg op pagina S) (Van een medewerker) De sfeer in een zeer groot deel van de werknemerswereld is er op het ogenblik een van gespan nen onrust. Officieel bestaat er feite lijk sinds 19 maart 1956 een loonstop met mogelijkheden tot correctie daar waar van een duidelijke achterstand kan worden gesproken. Deze loon- sto' is, in 's lands belang, mede door de vakcentrales in het bekende beste dingsbeperkingsrapport aanvaard, op voorwaarde dat het totale prijspeil geen al te sterke stijging zou vertonen. In het algemeen zijn beide doelstellingen tamelijk dicht benaderd, maar de prijs die moest worden betaald heet werk loosheid. En dat werkloosheid het wel vaartsbeeld schaadt, behoeven we niet nader te betogen. Het maakt alleen nog eens duidelijk, dat aan de verdeling van het nationale inkomen nog steeds de fout kleeft, dat bij een dalende conjunctuur het tenslotte de kleine man is die di rect de klap moet opvangen. De werk loze arbeider ziet zijn weekinkomen- zonder-spelingsmogelijkheid met veel meer dan 20 pet dalen. Zijn uitkering be draagt immers 80 pet van het contract loon (en niet tevens van de kleine bij komstigheden als diverse toeslagen, welke zorgden dat hij toch nog een re delijk bestaan had). Wat men zou kun nen noemen „materiële weerstand" is er bij het overgrote deel van de arbei dersmassa nog steeds niet. En dat zal toch noodzake lijk zijn willen we in Nederland kun nen spreken van een welvarend land. Daarom is het katholiek-sociale stre ven naar bezitsvorming wezenlijk iets anders dan een propagandistische stunt; het is zowel sociaal als economisch een onontKOombare noodzaak. Nu is bezitsvorming een middel tot het bereiken van een hoger peil van sociale rechtvaardigheid, dat slechts op den duur tot het beoogde doel zal lei den. Het voornaamste middel, de weg tot bezitsvorming, zal naar onze me ning allereerst diénen te gaan langs de loonpolitiek. Onder vele arbeiders is men maar matig enthousiast over de bezitsvorming. Niet omdat men deze niet van belang zou achten, maar wel omdat velen, lettend op de koopkracht van hun weekloon, er slechts een on bereikbare illusie in zien. En om hun eigen opvatting dan kracht bij te zet ten, wijst men op de achterstand die er bij verschillende groepen loontrekken- den bestaat. Daarbij gaat het dus niet om een of ander individueel noodge val, maar om achterstand in een bepaal de groep. Men noemt daarbij speciaal: de landarbeiders, bouwvakarbeiders, spoormannen, lage ambtenaren. Dit rij tje is nog wel uit te breiden, maar als men de zaak tot in de kern probeert te zien, bemerkt men dat er eigenlijk wat anders aan de hand is. Zoals gezegd hield de afgesproken J. v. L. uit Amsterdam, met zijn motor rijwiel op de onbewaakte overweg on der de sneltrein Amsterdam-Amersfoort gekomen. Hij was op slag dood. De trein, welke uit de richting Baarn kwam, reed plm. 120 kilometer per uur en kwam na éfi kilometer tot stilstand. De bestuurder vond het ontzielde li chaam tussen de rails. De 18-jarige duo-rijdster mej. M.J.M., eveneens uit Amsterdam, had zich tijdig van de mo tor af laten glijden. Zij liep enkele on beduidende schaafwonden op. Versterker brachten het geluid van de i en door het College van Rijksbemidde- sprekers door het gehele gebouw. De laars reeds waren bezien en akkoord zaal die ongeveer twee-en-twintighon-1 mmictor »an derd zitplaatsen bevat, was ook in de paden en achter in de loges geheel door de spoormannen bezet. Een groot aan tal protesterenden kon echter niet eens meer de zaal binnen en luisterde daar om in de gangen, de hal en de koffie kamers naar de drie sprekers, die in anderhalf uur hun hart luchtten. De eerste man die achter de microfoon plaats nam, mr. T. J. den Hertog voor zitter van de protestants-christelijke bond van vervoerspersoneel, had het zwaar te verduren. Hem werd het spre ken praktisch onmogelijk gemaakt door de menigte, die brulde en joelde en luid van zijn ontstemming blijk gaf. Nadat de tweede bestuurdr.e de heer Kanne, een beroep had gedaan op de vele verstandigen onder de aanwezi gen" en nadat de spoormannen inder daad wat rustiger werden, was het mo gelijk net gesprokene te volgen Het gehele spoorwegpersoneel voelt zich door de regering groot onrecht aan gedaan. Het heeft moeten ervaren dat het door de directie en de personeels organisaties in grote eenstemmigheid vastgestelde loonvoorstel, op willekeu rige en ondeskundige wijze eenvoudig ergens verknipt en verminkt, als be schikking van het College van Rijksbe middelaars op aanwijzing van de minis terraad uit de bus is gekomen, aldus de heer Kanne. De heer Kanne gaf een overzicht van de geschiedenis van het complex van wijzigingen, dat zou hebben moeten voorzien in de achterstand van de Ionen van het spoorwegpersoneel ten opzichte van die in het bedrijfsleven. Hü maakte gewag van de stagnaties die optraden voordat het advies over de loonvoor- stellen aan de ministerraad werd voor gelegd. Toen dit eenmaal was gebeurd, kwam er nog geen uitspraak van de regering, aldus de heer Kanne. Hü be toogde dat opnieuw details ter sprake werden gebracht, die door de looncom- missie van de Stichting van den Arbeid bevonden. De regering, de minister van binnnelandse zaken met name, had hier geen taak en ook geen bevoegdheid, anders dan die ontleend aan de machts positie tegenover het college, aldus de heer Kanne. Men begrüpe goed dat ook als men de begrippen staking en lijdelijk verzet meent te kunnen wegwuiven, het goed functioneren van het spoorwegbedrijf voor een belangrijk deel afhangt van de ononderbroken goodwill en lust bij elk personeelslid individueel om 't werk zo goed mogelijk te doen. Het spoor wegpersoneel staat op zijn recht, aldus besloot de heer Kanne zijn toespraak, die vaak door applaus en instemmend gejuich was onderbroken. (Vervolg op pagina 9) De motoren van de DC-7C „Zwar te Zee" draaiden al, toen prins Bern hard gister vond op Schiphol in de deuropening van het K.L.M.-toestel ver scheen om nogmaals wuivend afscheid te nemen van koningin Juliana en prin ses Beatrix en de vele gasten en belang stellenden, die hem uitgeleide deden voor zijn reis naar Canada en de Ver enigde Staten. Om kwart over elf ver trok Z.K.H. De prins zal negen dagen in Canada verblijven en daar de gast zijn van gou verneur-generaal Vincent Massey. Hij zal gelegenheid hebben de Canadese eerste minister, John Diefenbaker, te ontmoeten en voorts aan de universi teiten van Montreal en Vancouver ere doctoraten ontvangen. In Vancouver zal de prins de viering van het eeuw feest van de staat „Brits-Columbië" bijwonen. Nabij deze stad zal hij een Nederlandse nederzetting bezoeken. Op 11 mei zal Z.K.H. naar de Ver enigde Staten gaan, waar hij in San Francisco een bijeenkomst van de „Ne therlands Benevolent Society of Cali fornia" zal bijwonen. Even na acht uur gisteravond is uit het tehuis van bewaring aan de Car suaristraat te 's-Gravenhage een ge vangene ontsnapt. Een bezoeker van de kraamkliniek Bethlehem aan de Prinsessegracht zag hem langs de muur vluchten in de richting van het Voorhout, waar hij verdween tussen de menigte, die daar van de voor- jaarskermis genoot. De man was ge kleed in een gestreepte korte sport- broek en dito hemd. De ontsnapte gedetineerde, een 25-ja- rige Rotterdammer, zat in het huis van bewaring in voorarrest, in afwach ting van behandeling van zijn zaak in hoger beroep. De man vluchtte na afloop van de sportles. Tezamen met nog een ge vangene bukte hij zich, platgedrukt te gen de muur, toen de hoofden werden geteld. Op het ogenblik dat zij wer den gemist, volgens de politie om streeks half acht, waren de mannen al bezig over een muur te klimmen. Een van hen kon nog worden gevat. De Rotterdammer slaagde er ech ter in te ontsnappen. Een bewaker schoot nog twee keer in de lucht, maar de man stoorde zich daar niet aan. Zijn signalement luidt: 1.75 me ter lang, blond haar, gezond uiterlijk. De vluchteling is indertijd door de rechtbank te Rotterdam veroordeeld wegens inklimming met braak en po ging daartoe. Hij zou o.m. hebben in gebroken aan de Pannekoekstraat te Rotterdam en een poging tot inklim ming hebben gedaan in het Centraal Station te Rotterdam. Hij werd toen door de politie betrapt. De man ont kende het hem ten laste gelegde ech ter en heeft hoger beroep aangetekend tegen de hem opgelegde gevangenis straf. 4 d?7t»rieri£f* De Roemeense communistische auto riteiten hebben de bischopp van Alba Julia, mgr. Aaron Morton, onder politie-toezicht gesteld, aldus meldt het K.N.P. In Roemenië kan nu geen enkele bisschop zijn ambt meer vrij uitoefenen. De communisten staan mgr. Morton slechts toe in zijn residentie eri kathedraal de liturgische handelingen te verrichten. De bisschop heeft reeds eerder van 1951 tot 1954 ge vangen gezeten. 1 BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Koude nacht met plaatselijk nacht vorst, morgen ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Verander lijke bewolking en later op de dag mogelijk hier en daar enige regen. Zwakke tot matige wind uit weste lijke richtingen. Zondag: Zon: 5.06-20.08. Maan: 21.35-5.47. Maandag: Zon: 5.04-20.10. Maan: 22.41-6.34. Station Weer max. neersL temp. afgel. gisteren 24 uur Stockholm sneeuw Oslo onbewolkt Kopenhagen half bew. Londen licht bew. Amsterdam onbewolkt Brussel geheel bew. Luxemburg onbewolkt Parijs half bew. Berlijn zwaar bew. Mtlnchen zwaar bew. Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck zwaar bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. 13 15 16 25 19 22 23 25 19 19 23 20 21 19 23 4 0 0.3 0 0 0 0 0 0 0 O 0 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1