Missie-tiendaagse start volgende week in Haarlem AMATE moderne voort zetting van MITTOVOS I Paedagogisch concert voor Haarlemse schooljeugd Halve eeuw bestrijding tuberculose in N.-Holland I HAARLEM IN HET KLEIN D Boeiende voorstelling van het Nederlands Ballet D Vocale cyclus Sombere liederen door Léon Combé H Viaductfestijn aan de Zandvoortselaan Nieuw consultatiebureau in Haarlem <;roen ék o. Kleurige Caprices de Cupidon PANCY-FAIR MET VELE ATTRACTIES AMATE-team naar quiz K.R.O.-televisie M. Mulders veertig jaar bij Droste De Nutsspaarbank in april Amate-activiteiten in Zandvoort Voor jong en oud Kermis op de herdenkingsdag H. J. James 25 jaar tandarts te Haarlem 2 ZATERDAG 3 MEI 1958 PAGINA 3 De intocht OPENING AMATE- TENTOONSTELLING HYACINTEN-MOZAÏEK IN BLOEMENDAALS OPENLUCHTTHEATER Geen spreekuur Al enige jaren achtereen worden leerlingen van de hogere klas sen van de lagere scholen in Haarlem jaarlijks tweemaal in de ge legenheid gesteld een door het Noord-Hollands Philharmonisch Or kest te geven concert bij te wonen. Dat gebeurt onder auspiciën van de commissie ter bevordering van de estetische vorming van de lagere schooljeugd. Gistermiddag was er in het Concertgebouw zo'n concert, waarvan de hierbij gereproduceerde foto een beeld geeft. Onze muziek- verslaggever, van wiens hand de le zer hierna een bespreking van het concert aantreft, meent, dat streven CENTRALE VERWARMING POW-R-MATIC Oliebranders In 1904 Ziekte geenszins over wonnen Vragen van raadslid Prikkel Nieuw bestuur „Geloof en Wetenschap" I den is reeds de aandacht op de tentoon stelling gevestigd, in vier Haarlemse bioscopen draait een maand lang een plaatje, dat de toeschouwers attendeert op de tentoonstelling en tenslotte is of wordt er huis aan huis in Haarlem en omgeving een uitgebreide missiekrant verspreid. og enkele dagen, en in bet Haarlemse concertgebouw start een groots opgezette Missie-tiendaagse. In vroegere berichten is reeds IV groots opgezette Missie-tiendaagse. In vroegere berichten is reeds Aan activiteiten heeft het dus de laat- 1 gemeld, dat een speciaal daartoe door Deken W. N. Zijlstra ste t«d niet ontbroken Achter de scher- ft i t li- men ls er hard gewerkt om de tentoon- geïnstalleerd werkcomité in juni van het vorig jaar reeds aan de slag is ge-i stelling in alle opzichten een succes te g&an om de missietentoonstelling voor te bereiden. Met rector D. de Wit doen zijn. In totaal zullen veertig mis- T n TT T r. t.. t sionarissen aan de AMATE medewer- ö|s voorzitter en mr. J. brons als algemeen secretaris heett dit comité vele ^en Zjj zunen by toerbeurten aan de plannen ontworpen en uitgewerkt om bet missiefeest te doen slagen. Nu, twintig stands, die in de grote zaal van vlak voor de expositie wordt geopend, is iedereen, die er maar iets mee {^Ven^u^ heeft te maken, getroffen door een missiekoorts, die overigens niet alleen seerde. De bezoekers, die de tentoon- goedaardig maar ook zeer inspirerend werkt. Met een zekere bravour worden ^zfer beleven op^e" fancy* hu de laatste hindernissen genomen, en vrijdagavond 9 mei is de zaak kant fair, welke maar liefst vijf en twintig klaar, wanneer de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, in aan- attracties te bieden heeft. De baten zul- - T t t i i- j i it len de missie ten goede komen. De buf- wezigheid van het ere-comite en vele genodigden de missietentoonstelhng fetten zorgen er tenslotte voor, dat me- *al openen mand op een droogje hoeft te zitten. De missionarissen zijn reeds enkele dagen, voordat de AMATE wordt ge opend in het dekenaat. Zij zullen dan een bezoek brengen aan de scholen en daar van het missiewerk vertellen. De plechtige intocht van de missio narissen geschiedt vrijdagavond om half acht. In een stoet, waarin ruim duizend vertegenwoordigers van veler lei organisaties zullen meelopen, wor den de missionarissen naar het concert gebouw geleid. De stoet vertrekt vanaf het plein voor de kathedrale basiliek Sint-Bavo en gaat vervolgens door de binnenstad van Haarlem. In de stoet lopen zes muziekkorpsen mee, te weten „De Spaarnebazuin", de St.-Jorisband, de harmonie ,,St-Michaël" uit Heem stede, de KAJ.-band uit Amsterdam, de harmonie Crescendo en het tam boer- en pjjperkorps ,,BATO". Met slaande trom en vliegende vendel, zoals dat heet, gaat het naar het concertge bouw, waar de harmonie „Sint-Bavo" de muzikale wacht houdt. Daar zal mgr. Huibers als bescherm heer van de AMATE de tentoonstelling openen. Tijdens de AMATE, die tot en met zondag 18 mei haar poorten geo pend houdt, zullen er nog andere acti viteiten zijn. Zo zal er op de zondagen 11 en 18 mei in alle parochiekerken van het dekenaat gepreekt en gecollec teerd worden voor de missie. Zaterdag 10 mei is het de Wereldkindsheiddag en zondag 18 mei wordt er een blik semactie gevoerd om leden te werven voor de drie pauselijke missiegenoot schappen. Haarlem heeft reeds ver schillende keren een missie tentoonstelling binnen zijn veste" gehad, de laatste in 1948. Velen bewaren nog de beste herinneringen aan die expositie, welke toen nog MITTOVOS was geheten, dat is Missie TenTOonstelling Voor Onze Spaarnestreek, een naam, die tevens de latijnse vertaling is van „Ik zend U". In die dagen was het nog zo, dat een Plaatselijk comité de inrichting van de gehele tentoonstelling verzorgde. Hoewel van boven ju gedirigeerd droeg de ten toonstelling dus meer of min- j®r een plaatselijk cachet. kn®rin is nu verandering ge- Vaar11^ *n icdec Dekenaat, tvn^a. e missietentoonstelling gehouden, worden de Werkf ceritraal geleverd. Dat u/d V uiteraard praktischer, ant nu behoeft men slechts °e tentoonstelling ergens af te breken om haar op een an dere plaats zonder al te veel bijkomende kosten weer op te zetten. Daarbij heeft men de expositie, vooral vanwege af fiches, programmaboekjes en zovoort een algemene naam ge- k gegeven, te weten AMATE, de latijnse vertaling van „Be mint" en de afkorting van Algemene Missie Actie TEn- toonstelling. De nieuwe organisatie grijpt overigens veel dieper in. Nu men het vorig jaar met een nieuwe serie tentoonstellingen is begonnen, heeft men meteen de gelegenheid aangegrepen om de opzet drastisch te wij zigen. Droeg vroeger een missietentoon. stelling meer het karakter van een cu riositeitenwinkel, thans heeft men er naar gestreefd een directer beeld te geven van de stand van zaken in de missie. De tijd is trouwens voorbij, dat men de missie als een soort folkloris tische liefheberij zag van missionaris sen. Steeds meer dringt het besef naar Voren en de pausen hebben daar ook steeds op aangedrongen dat iedere katholiek mede verantwoordelijk is voor de uitbreiding of vestiging van de Kerk in de missie. Het is dus niet vol doende, dat hij of zij in een roman tische bui „wat afschuift" voor die arme nikkertjes, maar dat hij volkomen mee leeft met de missionarissen en met ben, die aan hun zorgen zijn toevertrouwd. Om daartoe in staat te zijn is het na tuurlijk nodig, dat iedereen een zuiver beeld krijgt van wat er in de missie leeft en gaande is. Dat beeld geeft de tentoonstelling. Niet alleen de missie zelf wordt op de expositie in al haar godsdienstige, culturele en sociale as pecten belicht, maar ook al de organi saties en instellingen, welke met haar Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, zal vrijdagavond 9 mei, om half negen, de missie-tentoonstelling AMATE'58 openen in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem. Mejuffrouw J. W. A. Spruyt en de heer G. F. M. van Duivenboden beiden uit Haarlem, hebben de AMATE-quiz gewonnen. Zij zullen in het komende najaar meedoen aan een quiz van de KRO-televisie. Overigens is ook de twee de avond van het AMATE-bal een bij zonder geslaagd feest geworden. De ja rige Ineke Vellekoop, lid van het corps Van Haarlemse bloemenmeisjes, werd door de algemeen secretaris van het hoofdcomité van de AMATE, mr. J. F. M. Brons, in de bloemetjes gezet. Zij hfeeg een heerlijke fles wjjn. Op dinsdag 6 mei zal de heer M- Mulder de dag herdenken dat hij 40 J®ar in dienst is bij Droste's Cacao en Chocolade fabrieken N.V. te Haarlem. Oe jubilaris die het bedrijf heeft zien Broeien van enige gebouwtjes tot het grote fabriekscomplex van heden is eer ste officier en heft daarnaast de func- van sous-chef. Door zijn eenvoudig •Ptreden is hij zeer gezien bij het per soneel. Huiten het bedrijf heeft hij zijn hart Xfrpand aan de voetbalvereniging -B.B. waar hij vele jaren in het le ,1^1 speelde. Na zijn voetballoopbaan bekleedt hij voor zjjn vereniging tot heden, reeds een tiental jaren de functie yah penningmeester. De heer Mulders dan ook op zijn jubileumdag zowel PP het bedrijf als daarbuiten veel bhj- n van belangstelling ondervinden. De besparingen bij de Nutsspaarbank 'O Haarlem gaven in de maand april een verheugende voortgang te zien, niettegenstaande de extra gezinsuitga ven ten gevolge van de schoonmaak. De inleggingen bedroegen in de af gelopen maand 2.388.66,- en de terug betalingen 2.031.177,-, zodat het spaar overschot 357.489,- beliep. Het inleg gerstegoed bereikte hiermede een totaal van 49.755.977,-, zodat verwacht mag worden dat in de maand mei 50 mill, zal worden overschreden. In april wer den 576 nieuwe spaarders ingeschreven, waarmede het aantal inleggers per ul timo april een totaal bereikte van 86.781. Het aantal spaarbusjes in omloop steeg met 71 tot 14.389. te maken hebben, zullen zich presen teren. Wij noemen bijvoorbeeld de Me dische Missie Actie (Memisa), de Missie Verkeersmiddelen Actie (Miva) en de Pauselijke Missiegenootschappen, waar van het aantal leden in het Dekenaat Haarlem niet bepaald indrukwekkend is. Voorbereiding De maanden, die nu aan de AMATE in Haarlem zijn vooraf gegaan, zijn uit stekend benut om overal in het deke naat, in de parochies dus van Haarlem, Heemstede, Bioemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Bennebroek en Zandvoort, een zekere missiesfeer te scheppen. Iedere parochie had een eigen comité, dat naar vermogen die activi teiten ontwikkelde, welke de parochia nen konden voorbereiden op het komen de missie-evenement. Film- en ge- spreksavonden werden georganiseerd, enkele parochies besloten zelfs een ei-1 gen attractie op de fancy-fair voor haar 1 rekening te nemen en voorts nam men een groot aandeel in de AMATE-loterg. De jeugd-, jongeren- en sportbeweging werd onderhanden genomen door een missaris, die de verschillende groe pen afging om over het werk in de mis sie te vertellen. Het hoofdcomité zelf zat intussen niet stil. De leden hadden verschillende sub commissies gevormd, waarin de voor bereidende werkzaamheden werden af gedaan. Zo moest de fancy-fair worden klaar gemaakt, moest de loterij geor ganiseerd worden, moest er voor onder dak voor de missionarissen gezorgd wor den. Verder was het noodzakelijk de scholen bij het missiefeest te betrekken, moesten mensen aangetrokken worden, die bij de opbouw wilden helpen en moest de missionarissen een goed ge organiseerde ontvangst bereid worden. De organisatie van de buffetten, het „or ganiseren" van jongelui om de attrac ties de bezetten en de propaganda ne pen weer andere zorgen op. Tenslot te was het secretariaat, gevormd door mr. J. Brons en twee secretaressen, de centrale, waar alle draden bijeen kwa- men. De loterij is thans nog in volle gang. Volgende week zal er vanwege de pa rochiële comité's nog een huis-aan-huis- actie op touw worden gezet, terwijl het restant van de loten, waarop bijzonder f'aaie prijzen te winnen zijn, op de AMATE zelf gesleten zullen worden. De propaganda heeft het niet alleen bfl affiches gelaten. In verschillende bla- Het Amate-comité Zandvoort heeft voor de komende dagen verschillende evenementen op touw gezet om jong en ^ndvoort in de gelegenheid te stellen hun bijdrage aan de missie te geven. De kmeedtsdrdijnrdwTAeeT-..d geven. De kinderwedstrijd, welke enige weken geleden werd gestart, vindt woensdag mei zijn voorlopig einde in de inlevering van de werkstukken tus sen 3 en 5 uur aan het parochiehuis De bekroning van de arbeid komt dan za terdagsmiddags als de prijsuitreiking plaats vindt, eveneens in het paro chiehuis. Van 1.30 tot 3 uur de jeugd van de le en 2e klassen, van 3.30 tot 5 uur de 3e en 4e klassen en van 7.30 tot 9 uur de 5e en 6e klassen en de ouderen. Zondag- en maandagavond 11 en 12 mei staan in het teken van de gezellig heid die dan te vinden is op avonden vol attracties. Twee bands zorgen voor de nodige muziek, tombola's, verlo tingen, sketches en kienronden laten al met al nauwelijks tijd over om de leuke expositie van de bekroonde werkstukken der kinderen te bekijken. Voor velen zal het darom nodig blijken beide avon den te komen, hetgeen de organisato ren uiteraard welkom is en de missie alleen maar ten goede kan komen. De vele prijzen die voor de verschil lende wedstrijden beschikbaar zijn ge steld zjjn nu ai te bewonderen in een etalage van de firma Burger in de Hal testraat. Van 5 tot 17 mei zal door de mid denstand van de Zandvoortselaan tus sen Vondelkade en Herenweg met een aantal feestelijke evenementen de opening van het nieuwe station Heem' stede-Aerdenhout worden gevierd. Voor de kinderen zjjn er evenementen als: optochten, een ballonnenwedstrijd, een zeepkistenrace en een rebus-wedstrijd. Het onderwerp „De Spoorwegen" zal bij dat alles de hoofdtoon voeren. Aan de wedstrijden kunnen de kinderen als spoorwegman verkleed deelnemen in welk geval er weer extra prijzen te winnen vallen naast de prijzen die al door de Nederlandse Spoorwegen en de gezamenlijke middenstand beschikbaar zijn gesteld. Daaronder zjjn gratis rei zen per le en 2e klasse door het gehele land en geldprijzen. De optocht en de ballonnenwedstrijd zijn op woensdag 7 mei om 2 uur: de zeepkistenrace op woensdag 14 mei op de Zandvoortse Allee, ook 's middags om 2 uur. De organisatoren en deel nemers. kenbaar aan het vignet „Via- ductfestijn", hebben ook gezorgd voor een passende versiering bestaande uit imitatie-spoorbomen en bloembakken. De vele vlaggen zullen 's nachts wor den verlicht. In de etalages zullen mo dellen van verschillende treinstellen, door de N.S. beschikbaar gesteld, ten toongesteld worden. Tenslotte staan nog verschillende at tracties op stapel, zoals een turn- en B.B.-demonstratie en een springcon cours. De vroegere spoorwegmannen die jarenlang trouw voor de nu tenslot te uitgeschakelde spoorbomen hebben gezorgd, zullen op passende wijze wor den bedacht. et programma van de derde avond in de vocale cyclus, verzorgd door Léon Combé met Isja Ros- sigan aan de vleugel, was uitermate interessant. De platgetreden paden waren volkomen vermeden, en persoon lijk kende ik slechts enkele liederen, en dan nog slechts van muziekpapier. Léon Combé heelt als zanger een zeer bepaalde instelling. Laat iK vooropstel len dat die er één is van groot artis tiek gehalte. Zijn uitbeeldingsvermogen van de tekst is zeer suggestief, waarbij hij zijn stem techniscn op bewonde renswaardig- wijze weet te gebruiken. Dat deze stem grote kwaliteiten heeft wil ik niet zeggen. Wat Léon Combé er echter mee doet is wonderlijk. Op den duur hoort men niet meer een zeke re grofheid die in beginsel aanwezig is in het hoge register. In forte passa ges is dit soms hinderlijk. Maar men vergeet alles wanneer Léon Combé met zijn wonderlijk mezza-voce de meest subtiele gevoleens van een tekst raakt. Dit is in één woord meesterlijk. Eén ding moet me echter van het hart: ik voelde me na dit recital toch wel een beetje teneergeslagen. Een paar zonniger liederen hadden geen kwaad gekund. Bijzonder boeiend waren de drie liederen van Ernst Krenek, vooral door de sterke tekstuitbeelding. Henriët- te Bosmans was met vier fraaie lie deren vertegenwoordigd, die eveneens aangrijpend werden gezongen. Na de pauze bleef het in de sombere sfeer met liederen van Poulenc, Roussel en Strawinsky. Alleen het laatste lied van Strawinsky was van meer opgewekt karakter. Met grote lof vermeld ik de subliem begeleidende Is ja Rossigan, die zich werkelijk een groot kunstenaar toonde op deze avond. Samenvattend: een avond van hoogstaand kunstgenot. J. L. Door het warme weer zjjn nu voldoen de hyacintennagels beschikbaar geko men voor het leggen van een groot bloe- menmozaïek op het speelveld van het openluchttheater. Het mozaïek, waarvan het motief ge vonden is in een afbeelding van ver schillende mogelijkheden die het thea ter biedt in het kader van het tienjarig bestaan is vandaag gereed gekomen. Het openluchttheater verheugt zich de laatste dagen, dank zij de tienduizenden bollen die in de hellingen van het park zijn geplant, en de fraaie heesters die weer aan het groen worden zijn, in een grote belangstelling. Vooral ook reisge zelschappen, op weg naar de Keuken hof, doen het theater aan. De Haarlemse wethouder W. F. Happé is volgende week verhinderd spreekuur te houden. Advcrtntt* BLOEMENDAAI TELEF 54855 n 1931 deelde het bestuur van de Noordhollandse Vereniging tot Be strijding van de Tuberculose me de, dat er in Haarlem een nieuw districts-consultatiebureau gesticht zou worden, ter vervanging van het onvol doende geworden bureau in het oude patriciërshuis Gedempte Oude Gracht 41. „Reeds" in 1937 nemen die nieuw- bouwplannen vastere vorm aan al thans dat meende men toen. Twintig jaar later echter, in 1957 kon met de bouw begonnen worden van het nieu we consultatiebureau. Steenbokstraat 44 hoek Orionweg, dat zoals bericht, vol gende week vrijdag door de burgemees ter van Haarlem geopend zal worden, welke plechtigheid voorafgegaan zal worden door de herdenking van het vijftigjarig bestaan van de Noordhol landse Vereniging tot Bestrijding van de Tuberculose. Ter gelegenheid van haar halve eeuw feest heeft de vereniging een wel verzorgd en smaakvol uitgevoerd ge denkschrift uitgegeven, dat samenge steld is door de secretaris, dokter A. D. Bloemsma. Aan dit boeiend geschre ven gedenkschrift ontlenen wij onder meer de hierboven reeds summier ge schetste, allerminst vlotte gang van za ken bij de tot standkoming van het nieu we consultatiebureau. Die gang van za ken is echter uiteraard te wijten aan tijdsomstandigheden en geenszins aan e V.V.V. „Haarlems Bloei" heeft een koket om niet te zeggen „beeldig" fotoboekje over Haar lem uitgegeven voor de vreemdelingen, die Haarlem bezocht heb ben. Het zal hun niet moeilijk vallen, dit boekje mee te nemen, omdat het maar zeer klein is: de hoogte be draagt nog geen acht en de breedte zes centi meter. Niettemin telt het met een wit-plastic spiraalband gebonden boekje 24 pagina's op kunstdruk-papier, het kaftje evenwel (van iets dikker papier) mee gerekend. Óp twee pa gina's is een inhoudsop gave gedrukt en een pagina, de tweede, wordt gesierd door het stadswapen en de naam van de uitgeefster. Het boekje is echter niet alleen opvallend door geringe afmetingen, maar vooral ook door zijn in houd, die voor Haarlem mers verrassend en voor de vreemdelingen boven dien zeer aantrekkelijk moet wezen. Er staan namelijk eenentwintig, onzes inziens zeer goede, foto's in van verschillen de objecten, die Haarlem bezienswaardig maken. De omslag vertoont aan de voornaamste zijde de Groote Kerk en de Vlees hal, aan de andere kant drie Bloemenmeisjes in hun nieuwste jurken te gen het décor van de Oudhollandse geveltjes van het Groote Gasthuis aan het Groot Heilig land. Verder staan er onder meer foto's in van het Hofje van Loo aan de Barrevoeterstr. (1489), het Stadhuis (13e eeuw) en de Ridderzaal, het standbeeld van Lourens Jansz. Coster en een af beelding van de oudste specimen der boekdruk kunst, een schutterskop door Frans Hals en het portret van Giovanni Bologna door Henric Goltzius (16e eeuw) in het Teyler Museum. Voor Haarlemse ogen opval lend zijn de foto's van het Spaarne bij de Waag en van de Kathedrale Basiliek. Het Spaarne slingert zich op een lucht foto als een vreemde, zilver-glanzende sliert met schuitjes er op tus sen historische bebou wing. De Kathedraal ziet men met bloeiende tul pen (in de kwekerij van de firma van Tubergen aan de Koninginneweg) op de voorgrond. De Waag, de Amsterdamse Poort en het Paviljoen jaren van deze monu menten vermeldt het werkje helaas niet) wor den evenmin vergeten als het standbeeld van „Pie- ter" Brinker te Spaarn- dam („the boy who saved the dike). Stemmig is de foto van het water sportcentrum de Mooie Nel. Het boekje is voor vreemdelingen bedoeld en dat noopt Haarlemse be oordelaars tot enige dis tantie. Het is voor Haar lemmers heel moeilijk hun stad te zien door de ogen van vreemdelingen. De omstandigheid, dat hef boekje de Haarlem mers, die het toevallig in handen krijgen, moois laat zien, dat zij niet kennen soms zelfs niet willen kennen maakt het niet gemakkelijker een licht gevoel van wre vel, van „dat is flauwe kul" te onderdrukken. Criticasters kunnen daar enboven nog opmerken, dat het boekje niets laat zien van de moderne Haarlemse woning- en scholenbouw, van de ex pansieve industrie en an dere zaken, waar serieuze Haarlemmers zich wel mee moeten bezighou den. Maar laten zij be denken, dat vreemdelin gen zich daarover door gaans zeker niet vrijwil lig druk maken, wanneer „Welgelegen" (de bouw- zij Haarlem bezoeken. gebrek aan aktiviteit van het bestuur of van de betreffende instanties. Dokter Bloemsma schildert in zjjn ge denkschrift de strijd tegen de lange tijd mysterieuze tuberkelbacterie. Lange tijd meende men, dat bestrijding on mogelijk was van de „tering", die men kende als besmettelijk, maar waarvan men het ontstaan zocht in erfelijkheid, In de laatste honderd jaar eerst wer den de sluiers, welke rond het geheim hingen, opgelicht, onder meer door mannen als Röntgen en vooral Robert Koch. Tevoren had de geniale Hollan der Antoni van Leeuwenhoek (1632- 1723) reeds baanbrekend werk verricht met zjjn ontdekking der bacillen. Omstreeks de eeuwwisseling werden in verschillende steden verenigingen tot bestrijding van de tuberculose op gericht. In Haarlem kwam in 1904 een dergelijke vereniging tot stand op ini tiatief van ile op 17 januari van dit jaar overleden dr. L. C. Kersbergen, die van 1908 tot 1942 secretaris was van de Noordhollandse Vereniging tot Be strijding der Tuberculose en van 1942 tot 1950 voorzitter. Op 4 mei 1908 werd de Noordhol- lands(ch)e Vere(e)niging te Haarlem opgericht. Zij ontwikkelde weldra een grote aktiviteit op het gebied van de propaganda en de stichting van consul tatiebureaus. Tevens werd de oplei ding van de bekend en zeer gewaardeer de huisbezoekster ter hand geno men. Verschillende instanties erkenden het grote belang van dit werk, dat veel steun mocht ontvangen. Mede dank zij dit alles kon het kwaad van de tubercu lose aanmerkelijk verminderd worden. De oorlogsjaren 1940-1945 brachten uiteraard vele moeilijkheden met zich mee, vooral in de Hongerwinter, maar na de bevrijding werd de heropbouw van het apparaat met kracht ter hand genomen. Het kwaad der tuberculose mag sinds de laatste halve eeuw vermin derd zijn, de ziekte kan nog geens zins ais overwonnen beschouwd wor den, aldus dokter Bloemsma. Hij be sluit met de hoop, dat de T.B.C. over vjjt en twintig jaar een „inci denteel voorkomende" ziekte zal zijn. De Commissaris der Koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, ge tuigt in een voorwoord tot de uitgave van zjjn bewondering voor het werk der Noordnoliandse Vereniging tot Bestrij ding van de Tuberculose in het belang van de volksgezondheid. „Thans, na vijftig jaar", aldus dr. Prinsen, „on vermoeide strijd, behoeft de tuberculo se hoewel nog steeds een gevaarlijke dreiging niet meer tot oe moeilpk overwniDare, grootste vijanden van de volksgezondheid te worden gerekend. De intensieve bestrijding van het be smettingsgevaar, de doelbewuste en doeltrenende medische verzorging en tenslotte de spectaculaire vooruitgang op het gebied der medicamenten en de cnirurgische therapie bij de longtuber- culose hebben er toe geleid, dat thans Dij tuberculose een redelijke kans op volledig herstel mag worden ver wacht. Tekenend is dan ook, dat heden ten dage van een tekort aan sanato riumbedden niet meer kan worden ge sproken en zelfs het tegendeel het ge val is". Uit een originele gezichtshoek, na melijk van het concertpodium af, nam onze fotograaf deze foto, die in boeiende compositie een beeld geeft van enige musici en de aan dachtig naar hen luisterende kinderen. en werk van de betrokken commissie niet genoeg te waarderen zijn. In het kader van de opvoeding op school dient naar zijn oordeel aan het mu- ziek-onderwijs een onbetwiste plaats gelaten te worden. Het programma, dat het N. Ph. Or kest gistermiddag tweemaal ten geho re bracht, werd door mejuffrouw Alice Michielsen, een van de muziekconsu- lenten van Haarlem, bij de jeugd inge leid. Zij wees de jeugd er o.m. op, dat zij thans het voorrecht genoot eens naar een echt concert te mogen luisteren. Dirigent Marinus Adam heeft op een voudige, doch instructieve wijze daar na enkele instrumenten verklaard. Het eerste werk van het programma, het concert voor trompet en orkest van Jo seph Haydn, werd door Ben van Dijk (die Nelly Boeree verving) op uitste kende wijze vertolkt. Mede door de toe lichting op het programma, die de jeugd op school reeds had ontvangen, vond deze mooie muziek bij de jonge lui veel weerklank. Het was doodstil, waardoor de edele melodie haar este tische vorming niet miste. De muziek van Maurice Ravel drie delen uit „Moeder de gans" was misschien iets te zwaar voor deze kinderen. Uit deze bemerking mag niet worden gecon cludeerd, dat het werk een minder ge lukkige greep is geweest. Het is wel goed, dat de jeugd ook kennis maakt met moderne klassieke muziek. De tot slot gespeelde wals „Künstlerleben" Het Haarlemse gemeenteraadslid J. Prikkel (P.v.d.A.) heeft B. en W. de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist dat door de daartoe be voegde autoriteit vergunning is ver leend om op 3 mei van dit jaar, de dag van de Nationale herdenking, de kermis open te stellen tot 6 uur? 2. Is het U bekend, dat het Haarlems Comité Nationale Feesten aanvanke lijk het voornemen had de kermisex ploitanten toe te staan op 3 mei de kermiszaken open te stellen tot 5 uur? 3. Is het Uw College bekend, dat ge noemd comité zijn aanvankelijk plan om de kermis open te stellen tot 5 uur, slechts uiteindelijk heeft opgege ven na een aangekondigde actie van een bepaalde groep van de burgerij? 4. Is Uw College van mening, dat een in bedrijf zijnde kermis verenigbaar is met de Nationale Rouwdag? 5. Kunnen B. en W. de verzekering ge ven, dat in de toekomst en voor zover dat in hun macht ligt, geen vergunning wordt gegeven tot het openstellen van kermiszaken op de dag van de Natio nale herdenking? Krachtens bisschoppelijke benoeming is het bestuur van de stichting „Geloof en Wetenschap" te Haarlem thans als volgt samengesteld: mr. F. Vorstman, voorzitter, mevrouw Th. Vorstman-Coe- lensecretaresse-peningmeesteresse, J. H. van Beers, arts, dr. B. M. I. van Johann Strauss veroverde alle har-1 Delfgaauw, drs H. A. J. M. van Haren, F. van Rijn, chirurg, leden en dr. van Straaten O.E.S.A., modera ten, getuige het stormachtige applaus I F' va? cl^rg~' ?eden eI?-dr- na afloop. J. L. tor. e pauze deelde het programma dat Het Nederlands Ballet gister- ayond in de Haarlemse Stads schouwburg heeft uitgevoerd in twee gelijkwaardige delen. Het gedwarrel van de hoge pluimen en tere kleurtjes in ruisende zijde en tule, waarin Har ry Wich het slotballet had gekleed ont lokte de uiterst matig bezette zaal een volledige ovatie. Dit ballet, „Les capri ces de Cupidon" is het oudste en enige voor-romantische ballet uit de 18de eeuw, zoals het programmaboekje ver meldt, staat sflids 1876 op het repertoi re van het Koninklijk Deens Ballet en is door zijn ex-balletmeester Harald Lander bij het Nederlands Ballet inge studeerd. Het geeft de gelegenheid tot een lichte parodie op de volksdansen in de geëigende costuums tijdens een soort receptie bij Cupido. Dit onderhoudend en luchtig geldad- der dat de dansers uit het corps de ge legenheid geeft te soliëren en waarin de jonge Sonja van Beers de rol van Cupido vervult, danste de beklemming weg die de strijd van „Oedipus en de Sfinx" nad opgeroepen. Aart Verste gen en Marianna Hilarides zijn daarin de voortreffelijke tegenspelers die in de verhouding van hun posturen reeds de strijd van kracht en verstand tegenover list en charme toespitsen. Het komt ons voor dat de uitvoering ervan in het Openluchttheater in de vorige zomer in tenser was: storend 'in dit ballet blijft de overbodigheid van de spreek-sugges- ties die de onmacht van de expressie in dans en pantomime onnodig oproe pen. Het programma werd geopend met „Dessins pour les six": een dynami sche compositie van de mooiste plasti sche orabesken die met een meervoud van menselijke ledematen te bereiken zijn. Het was heel puur, en daarom jammer dat er aan het slot toch weer een beetje toneel ingelast moest wor den. Choreografie van Taras op muziek van Tsjaikovsky. De gedanste parabel van De Verlo ren Zoon van Lichine Prokofieff in de decors en nogal geklede costuums van Ronault, had enkele boeiende momen ten. Over het algemeen werd het te rea listisch uitgemeten en vreemd contras teerde daarmee de wat bizarre pirami den van menselijke figuren waarlangs de sirene (Willy de la Bye) werd ont heven van ieder gewicht. Haar man Jaap Fiier vertolkte de verloren zoon in een sterke typering. Ad. int. Maandag 19 mei zal het 25 jaar ge leden zijn dat de heer H. J. James zich als tandarts vestigde aan de Parklaan te Haarlem, als opvolger van tandarts Van Sitteren, die kort daarvoor was overleden. A. spoedig bleek dat de nieuwe tandarts niet alleen uitblonk door grote kunde, maar dat hjj tevens een zeer beminnelijk mens was, die door de rust en de eenvoud waarmede hij zijn patiënten tegemoet trad, veel van de verschrikkingen wist weg te ne men welke voor velen zijn verbonden aan de spreekkamer van een tandarts. 25 jaar lang heeft de heer James nu met inzet van zjjn gehele persoon de be langen van zijn talrijke patiënten ge diend. Om te doen blijken van dank baarheid en waardering daarvoor heeft zich een klein comité gevormd onder leiding van dr. Ch. de Beus, dat zich voorneemt de jubilaris namens zijn pa tiënten een hulde te bereiden. Penning meester van dit comité is de heer G. de Boer, die verzoekt bedragen voor dit doel te gireren aan De Twentsche Bank te Haarlem met vermelding „Ju bileum H. J. James"; het postgironum mer van De Twentsche Bank is 4000. De heer James zelf heeft de wens te kennen gegeven om het jubileum slechts in de familiekring te vieren. Het comité zal daarom volstaan met op de jubi leumdag namens de patiënten een ge schenk aan te bieden met een lijst van de namen der deelnemers. EXCURSIE CAPRERA Door het grote succes van de eerste excursie naar het landgoed „Caprera" zal op zaterdagmiddag 10 mei een tweede excursie naar dit eigendom van de ge meente Bioemendaal worden gehouden onder leiding van de heren G. van Eek, gemeentesecretaris en P. J. van der Maas, hoofd van de dienst voor plant soenen. Er wordt verzameld bij de in gang van het Openluchttheater.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3