Het ROODE KRUIS vaart met 1400 ZIEKEN door Nederland ITT Lofwaardige vredestaak Vrij willige helpers bezorgen de gasten een onvergetelijke vakantie Geknoei met „certificaten van oorsprong Samengaan van lidmaatschap van parlement en SER C.S.W.V. volkomen negatief tegenover een algemene kinderbijslagwet Imp asse Dertig ansichtkaarten per man Elektrificatie van het haanvak Alkmaar-Den Helder voltooid Vrijwel hele dag halfuurdienst voor Heemstede - Aerdenhout De regering wil nog geen verbod Loonfront in beweging Grabbelton Geduchte straffen geëist voor de Haarlemse rechtbank ZOMERDIENSTREGELING N.S. Ook Spierpijn Door tram aangereden en gedood Jef Last zestig jaar 4 ZATERDAG 3 MEI 1958 PAGINA 5 V) SERVICE VAN DE SPOORWEGEN sass* Er vaart een boot vol menselijk lijden en geluk door Nederland. Hij doorklieft de binnenwateren van noord naar zuid, van oost naar west. Aan boord bevinden zich zeventig zieken, meest mensen van middel bare en oudere leeftijd, die waarschijnlijk de grootste sensatie van hun ziekbed beleven: een week vakantie, een week uit de ziekenkamer, dwars door Nederland varen. Mensen, die wellicht in jaren niets anders gezien hebben dan door het raam van hun kamer een stukje straat, met elke dag dezelfde bakker en dezelfde schoolkinderen, en daarboven hetzelfde stukje hemel, met als enige variatie een wolkenlucht of een beetje zon. Deze mensen beleven één week de hemel op aarde. Langs de brede ramen van de boot schuift een voortdurend wisselend beeld, de mooiste kleuren film, die ooit van Nederland gemaakt werd: grazende koeien in de groene voorjaarswei, overkoepeld door een imposant wolkenspel, dorpen in lan delijke rust en steden, laaiend van energie, brede stromen met een zilte zeelucht, die opgesnoven wordt als een tedere herinnering aan vroeger, en smalle kanalen, grachten en vaarten, havens met grote zeeschepen en stille kaden van oude stadjes. Maar bovenal mensen, veel vreemde mensen in hun dagelijkse bedrijvigheid. Een beeld van Nederland, zoals zij het in lange tijd niet meer gezien hebben. Het Roode Kruis roept in de eerste plaats associaties op aan oorlog en slagvelden. Maar het heeft ook een vre destaak. Men denke aan de bloedtrans fusiedienst en de moedermelkcentrale. Sinds acht jaar omvat deze vredestaak ook een aantal boottochten voor chro nisch zieken en invaliden; mensen, die over het algemeen zelden of nooit hun kamer kunnen verlaten. Na opgave door de huisarts en zorgvuldige selec- he wijst de Raad voor Invalidenzorg Van ^et Nederlandsche Roode Kruis een aantal gelukkigen aan, dit jaar bijna veertienhonderd, die in groepen van ze- Ventig een week lang door Nederland varen en intussen aan boord de best denkbare verzorging genieten. Maandag 14 april is de „Kasteel Sta- Verden" van de Holland-Veluwe Lijn voor de eerste tocht uit Terneuzen ver trokken en er zaterdag 19 april weer aangekomen. Elke week vertrekt de boot uit een andere plaats met passa giers uit de omgeving. Er wordt dit jaar tot half oktober gevaren, met een onder breking van zes weken in de vakantie maanden, wanneer de rederij haar sa lonboot voor eigen tochten nodig heeft. Volgend jaar zal het Roode Kruis niet meer afhankelijk zijn van een rederij. Het eigen hospitaalschip ,,J. Henry Dunant" is op de werf van Bo- dewes te Millingen in aanbouw en zal in 1959 in de vaart komen. Het speciaal voor dit doel gebouwde schip zal zowel in medisch als in hygië nisch opzicht een betere accommoda tie bieden en voor het personeel bo vendien wat meer comfort. Niet dat ,je situatie op de „Kasteel Staverden" onverantwoord zou zijn, maar men moet -zich wel erg behelpen, al mer ken de zieken er niet zo veel van. Vakantiestemming De zieken genieten alleen maar. Wan neer zij maandagmorgen aan boord ge bracht worden, is het eerst wel even wennen aan de vreemde omgeving, de vreemde verpleegsters en de aanwezig heid van zoveel andere zieken. Maar spoedig maakt een vakantiestemming zich meester van de „gasten" het Roode Kruis wil beslist niet van „pa tiënten" spreken en wanneer het eerste middagmaal wordt opgediend, is het alsof men elkaar reeds jaren kent. Han heeft de lotsverbondenheid tussen ?e zieken reeds tot contact geleid en hebben zjj de hartelijke verzorging van het personeel al als een weldaad erva ren. Zo groeit wat aanvankelijk een wille keurige verzameling van zieken is, spoedig uit tot één grote familie en wanneer zaterdag het afscheid komt, is het alsof men jarenlange relaties ver breekt. Tussen maandag en zaterdag ligt een bewogen reis. De gasten worden gecon fronteerd met andere ziekte en narig heid, die hun eigen lijden minder groot doen schijnen. Zij genieten van het steeds wisselende uitzicht op het ver glijdende landschap en ondergaan een Verzorging, die alle lof te boven gaat. Het Roode Kruis doet hiervoor een beroep op vrijwillige helpers en help sters uit het eigen korps en enige des kundige verpleegsters, die onder leiding Van de scheepsarts eveneens een we kelijks wisselende vrijwilliger de me dische verzorging in handen hebben. Uiteraard zijn de mogelijkheden be merkt. Patiënten met besmettelijke ziek ten, een bijzonder veeleisend dieet e.d. kunnen niet toegelaten worden. Maai hiensen met chronische reuma, ver lammingen, vaataandoeningen enz., van tvie de huisarts meent, dat zij een der gelijke tocht verdragen kunnen, worden jheegenomen. In de drie salons van de boot wacht hun een helder bed, zodanig f.eplaatst, dat zij een onbelemmerd uit- lch op de ramen hebben. Net als in ~"-n op de ramen nebDen. inci -■ ?eh ziekenhuis worden zij 's morgens m d gewassen, krijgen zij de voorge schreven medicijnen toegediend en °rdt voor hun eten en drinken ge- *°rgd. Het Roode Kruis in casu 4e ••scheepsmoeder", die de niet-medi- sche leiding aan boord heeft wil °verigens geen ziekenhuissfeer schep pen. Alles wat de gasten aan hun ^iekte herinnert, wordt zoveel moge- jk vermeden. Het moet voor hen een ®chte vakantie zijn, een week van bis, zes dagen uit de eentonige sleur van het ziek-zijn. v -Re stemming aan boord wij heb" P bet een dag ervaren is daarom wiïS feestelijk. De gasten liggen opge wekt met elkaar te praten en de ene dr»=<?<?kplaat na de andere wordt ge haaid, waarbij de scheepsomroepster met verzuimt, schenker en begunstigde wSmen' 4oals „de dames van de bo- MsSt Weden Tante Jans het Ave knw„ a,an"; Tante Jans is de 70-jarige verrni,i,dl<Luit haar kleine kombuis de verrukkelijkste hapjes te voorschijn orengt en daarmee alle gasten aan zich Merkwaardig overigens, dat er veel ernstige en ietwat sentimentele pla ten gevraagd worden; Mozarts Kleine biachtmusik is een bijna frivole uit schieter. Hoezeer de gasten zich werkelijk op vakantie voelen, is merkbaar aan de bijna kinderlijke wijze, waarop zij an sichtkaarten versturen, tientallen, hon derdtallen tegelijk. Tweeduizend kaarten in de week, dus van zeventig gasten, is geen uitzondering. Het is de kenne lijke behoefte van niensen, die alsmaar kaarten ontvangen en alsmaar vakan tieverhalen van anderen horen, nu ook zelf eens een kaart te sturen, hun hele wereld te laten weten, dat zij op vakan tie zijn. Elke avond worden de helpsters de wal opgestuurd om nieuwe voorraad te halen en steeds komen zij nog kaar ten tekort. Er moeten bovendien lepel tjes en vaasjes gekocht worden iii vrij wel elke stad, die de boot aandoet; klei ne tastbare herinneringen, die straks in de ziekenkamer deze onvergetelijke week zullen doen herleven. De helpsters worden niet moe, aan deze vraag te voldoen. Zelfs in haar vrjje uren er wordt in ploegen ge werkt zitten zij honderden adressen te schrijven voor gasten, die zelf geen pen meer kunnen vasthouden; twintig keer achter elkaar „afzender Tante Mien" achter een stadsgezicht van Hoorn of Wijk bij Duurstede. Zo gaat de dag voorbij in prettige af wisseling van verzorging, eten, praten, kijken en schrijven. Enige gasten, die niet het bed moeten houden, worden tegen koffietijd in het dagverblijf ge bracht en gaan bij mooi weer op het dek een uurtje van de zon genieten. Na De Roode Kruis-helpsters zijn van alle markten thuis en helpen de gasten met alles; zelfs met een elektrisch scheerapparaat. het middageten ligt de boot anderhalf uur stil en moet er gerust worden; de inspanning van het ongewone zou an ders te groot worden. In de namiddag wordt de overnach tingsplaats bereikt, legt de boot aan en kan de scheepsmoeder haar inko pen doen. Voor de gasten betekent dit nog niet het einde van de dag, want meestal zorgt de plaatselijke afdeling van het Roode Kruis voor een gevari eerd avondprogramma. Soms treedt een compleet muziekkorps aan op de walkant of komen schoolkinderen in de salons een liedje zingen en iets aanbieden; alle treffende blijken van medeleven, die de gasten soms tot in tranen ontroeren. stimuleert het personeel tot grote offer vaardigheid, hoe moeilijk hun improvi satorisch werk soms ook is; op dienst uren wordt nauwelijks acht geslagen wanneer de gasten nog bepaalde wen sen hebben. Voor zichzelf is het personeel in clusief de bemanning 45 personen niet veeleisend; de helpsters slapen dicht opeen gepakt in het vooronder. Dat er velen zijn, die een volgend jaar zich weer beschikbaar stellen, dus weer een week van hun vakantie opofferen, is een bewijs van de uitstekende stem ming aan boord en van de voldoening, die het verzorgen van de gasten ople- •vert. Zo vaart er een boot vol menselijk lijden en geluk door Nederland, negen tien weken lang. Het lijden wordt er niet door weggenomen, wel een ogen blik vergeten. Wekenlang zien de uit verkoren gasten uit naar het ogenblik, waarop de Roode Kruis-ambulance hen komt halen en zij aan de kade afscheid mogen nemen van hun familie. Afscheid voor een week van ongekende afwisse ling en vreugde, die naderhand, wan neer het leven in de ziekenkamer weer zijn normale loop hernomen heeft, nog lange tijd van dankbaar terugdenken biedt. Weer terug in het eigen bed zullen de zieken iets van de zonneschijn, de lots verbondenheid, de gemeenschappelijke vreugde en het vele, dat zij gezien heb ben, bij zich houden. Het zal de donke re dagen, die na de boottocht weer vol gen, verlichten. NIC. SCHRAMA li- De gasten, die niet in. bed behoeven te blijven, zoeken bij voorkeur het bovendek op. Een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest (ongeveer vijf maan den) luidde gisteren de eis van de of ficier van justitie en de Haarlemse rechtbank zowel tegen een 56-jarige expediteur uit Santpoort als de 39-jari- ge passagiersontvanger uit Haarlem, de hoofdverdachten in een vervalsings complot van „certificaten van oor sprong", die nodig zjjn voor de uitvoer van produkten uit ons land. Met hen stonden terecht een 33-jarige Haarlem se handelsdrukker, die negen maan den met aftrek tegen zich hoorde ei sen, en een 39-jarige vertegenwoordi- Het is reeds laat in de avond voordat het werkelijk stil wordt aan boord en de gasten voor de komende nacht wor den klaargemaakt. In het dagverblijf groepen de helpsters en helpers dan sa men rond de scheepsmoeder en de scheepsarts en vertellen elkaar hun steeds weer andere ervaringen. Ook voor hen zijn de boottochten een beleve nis, afwijkend van hun dagelijks werk. De dankbaarheid van de gasten en de blijmoedigheid, waarmee zij de kleine inconveniënten van de reis verdragen, Advertentie De zomerdienstregeling van de Ne derlandse Spoorwegen die zondag 1 juni ingaat bevat de volgende belang rijke verbeteringen In het binnen iand: doorgaande elek trische treinen tussen Amsterdam en Haarlem enerzijds en Den Helder an derzijds; uitbreiding van het aantal te Heemstede-Aerdenhout stoppende trei nen. In het internationale verkeer: verbe terde verbindingen door voortschrijden de elektrificatie in Duitsland, door ver mindering van rangeerbewegingen on derweg, door vereenvoudiging en ver snelling van douane- en passencontrole en door uitbreiding van het aantal ligrjj- tuigen; nieuwe treinen tussen Amster dam en Rome-Ventimiglia (Rivièra-Ex- press), tussen Groningen en Bremen en tussen Rotterdam en het Ruhrgebied via Zuid-Nederland. In het binnenland vraagt allereerst de voltooiing van de elektrificatie van het baanvak Alkmaar-Den Helder de aan dacht. Als gevolg hiervan wordt de reis- duur op dit baanvak met 8 resp. 9 mi nuten bekort en worden van de DJ trei nen in beide richtingen er 13 doorge voerd van en naar Amsterdam en 7 van en naar Haarlem. Heemstede-Aerdenhout krpgt op een enkele uitzondering na de gehele dag een halfuurdienst omdat het aantal stop pingen wordt uitgebreid. Tussen Den Haag-Amsterdam is een nieuwe ochtend verbinding gecreëerd: trein 1006 Den Haag HS v. 6.40-Leiden v. 6.55-Heemstede-Aerdenhout v. 7.10- Haarlem a. .16. Te Haarlem bestaat aansluiting op trein 2206: Haarlem v. 7.20-Amsterdam CS a. 7.36. In het IJ-mondgebied wordt trein 2204 vervroegd (IJmuiden v. 6.13-Uitgeest v. b.la-Santpoort Noord v. 6.31-Am- sterdam C.S. a. 6.59), zodat uit de rich- tingen IJmuiden en Beverwijk te Am sterdam aansluiting ontstaat op expres- ï?!n 31 'Amsterdam C.S. v. 7.04) naar Uti echt Eindhoven en Maastricht. X oor het ochtendverkeer van Bever- 2208 rfidenai(TTittgeeSt 66n nieuwe trein 2208 rijden (Uitgeest v. 7.07) die te wor.(?t gecombineerd met de reeds thans rijdende trein 2208 sterdamTade7n5M. d°°rgaat naar Am" De ten behoeve van het forensenver keer tjjdens de winterdienst insrelevde treinen Haarlem v. 6.38 Uitgeest en Beverwijk v. 16.54 Haarlem-Am- sterdam blijven ook in de zomerdienst rijden. Als gebruikelijk zullen ook deze zomer de middagexprestreinen 16-17-26-27 Gro ningen, Leeuwarden, Enschede-Amster- dam, Den Haag, Rotterdam op zon- en feestdagen rijden. Tussen Maastricht en Amsterdam gaat een tweede ochtend-exprestrein rijden: sneltrein 58 Eindhoven v. 9.05 Am sterdam zal namelijk om 7.55 uur van de Limburgse hoofdstad gaan vertrek ken met te Sittard aansluiting van Heer len met trein 620 (Heerlen v. 7.53). De thans des zaterdags te 15.05 van Amsterdam naar Utrecht-Eindhoven- Maastricht rijdende exprestrein 35 zal ongeveer een uur worden vervroegd, n.l. Amsterdam CS v. 14.06-Maastricht a. 16.49. Groningen—Bremen De door noord-Nederland zo zeer be geerde doorgaande treinverbinding met noord-Duitsland wordt per 1 juni een feit. Voor de bestaande overstapverbin- dingen Groningen, Nieuwe Schans, Bre men v.v. komen doorgaande sneltrei- en rheumatische pijnen wrijft U weg met Dat ook bjj de Spoorwegen gesproken kan worden van een heel goede service bewijst het volgende. Een echtpaar'uit Santpoort was in de maand maart van dit jaar op een ver jaardagpartijtje geweest in Purmerend en bjj de terugtocht ontdekte de heer nen in de plaats, die een reisduurbe- des huizes dat zijn portefeuille weg was. korting van ongeveer 20 minuten leveren. op- De dienstregeling van de nieuwe trei nen Groningen-Bremen v.v. luidt: trein 490 Groningen v. 7.59-Bremen a. 11.08, trein 492 Groningen v. 18.04-Bremen a. 21.12; trein 491 Bremen v. 8.17-Gro- ningen a. 11.30; trein 493 Bremen v. 18.18-Groningen a. 21.30. Een andere belangrijke nieuwe interna tionale trein is de Rivière-express thans nog rijdend Keulen-Basel-Milaan- Rome-Ventimiglia, die van Amsterdam gaat vertrekken om 14.45 uur. De aan komst te Basel is 2.10, te Milaan om 8.40, te Rome om 17.55 en te Ventimi- glia om 15.30. In omgekeerde richting is het vertrek van Ventimiglia om 14.00, van Rome om 13.00, van Milaan om 21.48, van Basel om 4.10; aankomst te Amsterdam om 15.18. Er zal in deze j trein een slaaprijtuig le en 2e klasse Amsterdam-Milaan v.v. rijden en een ligrjjtuig Amsterdam-Ventimiglia, dat van Mainz (21.25 uur) tot Chiasso 7.48 u.) voor de nacht zal zijn ingericht en op de overige uren als zitrjjtuig. Dit ligrjjtuig is nog niet bij het begin van de zomerdienst beschikbaar; tijde lijk zal daarom in plaats ervan een gewoon rijtuig 2e klasse worden inge zet. Israël In de door Arabieren be volkte Israëlische stad Nazareth, waar op 1 mei communistische relletjes uit braken, zijn sedertdien ruim 150 arres taties verricht. Gisteren was de toe stand in de stad weer normaal. Navraag in de stations te Purmerend Amsterdam en Haarlem en Santpoort had geen succes. De portefeuille was weg. Doch de vorige week kwam iemand van de „Spoorwegen" haar bjj het echtpaar terugbrengen. Natuurlijk keek men daar van op, want er was geen enkel briefje waar naam en adres op stond. Behalve enig geld enkele papieren zonder waarde. Doch bij naarstig speuren van de spoormannen kwam ook een pensioen strookje voor de dag, waaruit men kon afleiden dat de eigenaar van de porte feuille een gepensioneerde spoorman moest zijn. Toen was het geen raadsel meer. In Utrecht wist men wie onder dit nummer stond ingeschreven en zo ontving men toch zijn eigendom weer te rug. Alle hulde voor de spoormannen. Tengevolge van een verkeersongeval is gisteren de 71-jarige mej N. Esch- bach uit de Van Malsenstraat te Rot terdam om het leven gekomen. Zjj wilde aan de Putselaan nog vóór een tram langs oversteken. Hierbij werd zij door de tram aangereden en twaalf meter meegesleurd. Met ernstige verwondin gen is zij naar het zuiderziekenhuis overgebracht. Zij bleek bij aankomst reeds te zijn overleden. (Van onze Haagse redactie) het lidmaat- Het samengaan van schap van de Sociaal Economische Raad Wiet dat van de Eerste of de Tweede Kamer der Staten Ueneraa wordt door de regering in het alge meen minder wenselijk geacht, op grond daarvan heeft de Ministerraat besloten dat Kamerleden njet meer voor benoeming tot zgn. kroonlid der S-E.K. zullen worden voorgedragen. Zij geelt er echter de voorkeur aan deze ge dragslijn voorshands niet op te leggen aan de organisaties, die tot benoeming van leden van de S.E.R. zijn gerech tigd. De regering vertrouwt, dat deze organisaties toegankelijk zullen zqn voor de bezwaren die tegen een der gelijke vereniging van functies kunnen worden ingebracht. Minister Struycken zegt dit in zijn memorie van antwoord aan de Twee de Kamer naar aanleiding van het wetsontwerp dat de incompatibiliteit van het S.E.R.-lidmaatschap met enke le andere functies regelt. Het hoofdbezwaar tegen het sa mengaan van Kamerlidmaatschap met het lidmaatschap van de S.E.R. richt zich tegen de invloed, die bij de werkzaamheden in het ene li chaam merkbaar zou kunnen wor den, wanneer dezelfde persoon over hetzelfde onderwerp in een andere funtie zijn oordeel zal moeten geven of reeds heeft gegeven. Een dergelijke redenering volgt ook een minderheid in de S.E.R., die over dit probleem een advies heeft uige- bracht. Minister Strycken voert tevens aan, dat scheiding van de verschillen de functies kan bevorderen, dat uit het georganiseerde bedrijfsleven in toene mende mate figuren naar voren tre den die leiding kunnen geven aan het sociale en economische leven. Er valt tijdens de boottocht zoveel te beleven, dat deze oude dame er een dagboek van moet bijhouden. Het Centraal Sociaal Werkgeversver bond is gekant legen de invoering van de algemene kinderbijslagwet. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1957. Tijdens een gisteren gehouden perscon ferentie over dat verslag werd door een functionaris van het verbond ge zegd, dat het C.S.W.V. „volkomen negatief" tegenover dit wetsontwerp staat. Het jaarverslag zegt, dat iedere vermeerdering van sociale voorzienin gen gesteld moet worden tegenover andere bestaande wensen, met name tegenover het verlangen van de werk nemers om een groter gedeelte van de loonsom voor vrije aanwending ter beschikking te krijgen. De grens van het percentage loon, dat door sociale voorzieningen in beslag genomen wordt, is nu in zicht. Dat blijkt, zo zegt het verslag, o.m. uit de enquete van de P.v.d.A., genaamd de „Ideeën bus der Democratie". Op het gebied van de lonen acht het C.S.W.V. grote terughoudendheid geboden. In 1957 vertoonde het loon- beleid een zekere consolidatie. Af gewacht moet worden of deze conso lidatie zich in 1958 zal bestendigen. Uit een uitlating ter persconferen tie van de voorzitter, de heer de Graaff. viel af te leiden, dat hij door de ontwikkeling op dit moment omtrent deze twijfel koestert. consolidatie enige De schrijver en dichter Jef Last is ter gelegenheid van zijn zestigste ver jaardag vrijdagmiddag in hotel Kras- napolsky te Amsterdam gehuldigd. Tij dens de receptie sprak prof. dr. N. A. Donkersloot over het afwisselende le ven van Jef Last en diens betekenis als literator, viele vrienden van de schrij ver boden hun gelukwensen aan, waar bij hem enige geschenken werden over handigd. Tot slot dankte de heer Last voor de vele blijken van belangstelling. Wat het systeem van de loonvor ming betreft zegt het verslag, dat de behandeling van loonverordeningen van publiekrechtelijke bedrijfsorganisaties niet bevredigend is. Deze verordenin gen worden door de bestaande loon politieke instanties niet op repercussie gevaar getoetst. Is de verordening een maal vastgesteld, dan wordt zij ge publiceerd, waarna de minister de zaak moet goedkeuren of verwerpen. Het C.S.W.V. meent, dat hierdoor spannin gen ontstaan en verwachtingen worden gewekt, hetgeen gebleken is bij het geschil over de lonen der mijnwerkers. Het verbond meent, dat vóór het vast stellen van de verordening overleg met het College van Rijksbemiddelaars en de Stichting van de Arbeid zou moeten worden gepleegd. De socialisten zijn de enigen in Ne derland, die geen plezier en nut heb ben van de beruchte „Ideeënbus der Democratie". Toen de uitslag van het onderzoek bekend werd heeft ieder een er, onder dankzegging voor het vlotte werk, de argumenten uit gevist waarmee men de socialisten om de oren kon meppen. Dat gedaan zijnde blijft er nog ruimschoots voldoende stof over, die men van tijd tot tijd ten eigen bate en zonder enige ver plichting kan benutten. Zo .gebruikt het Centraal Sociaal Werkgeversverbond de uitslag van de enquête in zijn jaarverslai teneinde de algemene kinderbijslagwet meer doel treffend om hals te brengen. Dat ver hindert dit verbond echter niet om uiterst koel te staan tegenover de be zitsvorming, waarvoor in de Ideeën bus een positieve uitspraak te vinden is. Zo neemt iedereen uit deze enquête wat van zijn gading is en gooit de rest terzijde, tot meerdere glorie ran zichzelf. De „Ideeënbus der democra tie" wordt steeds meer een grabbel ton der demagogie". ger, tegen wie één maand werd gevor derd. De goederen, die de expediteur voor zijn klanten naar het buitenland ver voerde moesten voor Nederlandse waar doorgaan, bijv. een partij damesonder goed van een Haagse grossier, die naar Zweden exporteerde. Ten behoeve van dergelijke klanten liet de expediteur, die aldus de uitlokker van het mis drijf was, vervalsingen maken door val se stempels van de betreffende Kamer van Koophandel te laten drukken op „goede" certificaten, waarvan de in houd echter nLL deugde. De passa giersontvanger „versierde" dat voor hem. Samen met de vertegenwoordi ger vond hij een drukker, die er aan vankelijk niet veel voor voelde, maar later adviseerde het middengedeelte van het stempel o.m. een wapen en der gelijke decoraties vertonend te laten clicheren. De drukker zou dan voor het randschrift zorgen en de aldus na gemaakte stempels afdrukken. De pas sagiersontvanger zorgde nog voor de benodigde (valse) signatuur van de se cretaris van de Kamer van Koophan del. De officier van justitie vond de fal sificaties bijzonder kwalijk voor de re putatie van Nederlandse exportpapie ren in het buitenland, ook al zou de handel er geen direct nadeel van be hoeven te ondervinden. Bonafide ex porteurs kunnen door dergelijke ma nipulaties echter benadeeld worden in dien voor de met valse certificaten uitgevoerde goederen contingenterings- bepalingen gelden. De verdedigers betoogden echter dat de certificaten voor degenen, die daar bij betrokken zijn, veelal lastige forma liteiten zjjn, waaraan men niet veel waarde hecht. Bovendien is het begrip „oorsprong" van goederen dikwijls zeer vaag. Het geeft aanleiding tot menings verschillen. Ook vanuit andere landen wordt veel geknoeid met certificaten en iedereen, die ermee te maken heeft, weet dat wel. De expediteur had in totaal ƒ1.800 voordeel van de vervalsingen genoten, de drukker ontving 50 per vals certi ficaat, de passagiersontvanger 400 en de vertegenwoordiger, wiens aandeel in de affaire zeer gering was, 100. De rechtbank zal woensdag 14 mei uitspraak doen. (Vervolg van pag. 1) Maar daartegenover ligt ergens bene nen een grens, waaronder men niét straffeloos kan gaan. De straf bestaat ofwel in sociale onrust, zich uitend in stakingen e.d., ofwel in het leeglopen van bedrijfstakken (bjj hoogconjunctuur vooral), en meestal in beide verschijn selen. Een typisch voorbeeld is momenteel de situatie bij de N.S. Het perso neelsbestand is daar in 10 jaar met plm. 9.000 man verminderd, n.l. van 41.000 tot 32.000 man. Velen hebben een goed heenkomen gezocht in beter betaalde werkkringen. Wat evenwel de werknemers het meeste grieft, en waar door de onrust zozeer toeneemt, is de ontzaglijk lange tjjd die telkens nodig oiijkt alvorens een beslissing wordt ge nomen over als rechtvaardig erkende verlangens. Met dit loonoverleg zjjn we in Neder land in een impasse geraakt, waar we uit moeten, willen we niet hopeloos vastraken. De katholieke senator J. Maenen heeft bij het jongste Eerste Ka merdebat over „Sociale Zaken" de ver- ambteliiking in dit loonoverleg duide lijk maar o.i. nog niet duidelijk ge noeg aan de kaak gesteld. De heer Maenen stelde ongeveer het volgende: De weg aie een loonvoorstel te gaan heeft, alvorens goedkeuring van het College van Rijksbemiddelaars ver- ktegen kan worden, is te lang gewor den. Nadat werkgevers en werknemers een akkoord bereikt hebben, vraagt het College advies aan de looncommissie van de Stichting van de Arbeid: ver volgens wordt het oordeel gevraagd van de deskundigen van de Stichting van de Arbeid en van de arbeidsinspectie. Eer deze adviezen binnen zijn, verlopen er meestentijds maanden. Dan komt de zaak terug in de looncommissie, en dan begint pas de slotfase. Maar de betrokken minister(s) gaat dan advies vragen bjj diverse publiekrechtelijke or ganen en alles en iedereen vindt het dan nog eens nodig de eigen deskundi gen erbij te halen. Dat kost allemaal zoveel tijd dat de man die op enkele procenter inkomstenverbetering zit te wachten er niet alleen niets meer van snapt, maar bovendien danig ontstemd raakt. „Als het maar om de hoge sa larissen gaat, dan kan het wel vlug", is zijn misschien niet geheel juist com mentaar. Zeker is, dat over een gezonde c.a.o. voor de bouwnijverheid nu al meer dan twee jaar wordt gedokterd; dat het overleg over de loonaanpassing van de spoormannen al in 1955 is geopend; dat al jaren gesproken is over de werk- c'assificatie bjj landarbeiders en ambte naren. Het ls duidelijk: het al te stringent georganiseerde overleg en gediscussi eer heeft ons voor wat de loonvorming betreft in een impasse gebracht, waar de gewone man niets van begrijpt en waar ook de overheid mee zit te kijken. Er moet een nieuwe procedure komen met veel soepeler loonoverleg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5