m ELECTRO LUX de koelkast GEEN INSPECTIE VAN NOORDPOODGEBIED t f Het seizoen is nu weer begonnen „U hoeft me niets te vertellen ik heb een kam peervergunning Vergadering van de spoormannen Keukenkastje - krijgt 'n kwastje - met gemak en CETALAC «EtSSK, Aangeboren ziekten en afwijkingen Blijf meester Ruslands 83ste veto Resolutie van Sovjets verworpen Toch neemt aantal af het brand in hakhout ZATERDAG 3 MEI 1958 PAGINA 7 Voortbestaan van het vluchtelingenprobleem „beschamend" Slechts luttele miljoenen nodig WAT Mijn harpt maakt isGOED Voor de bosbrand- weer in ons land hangt de rode vlag weer uit. Bosduin en hei zijn droog- gestoofd en ont vlammen gretig bij de geringste aan raking met vuur. 5 55 WINDRICHTING HAKHOUT MET VARENS j WEG OUDE DENNEN MET :WE6: 20 J VAREN <5R( Zweedse waarneming van Russische explosie Plaquette onthult te Genève Ter nagedachtenis van mr. Van Heuven Goedhart Vragen van het Tweede-Kamerlid Maenen (KVP) Demonstratie Vragen Door betere gezondheidstoestand en vooral door de prenatale zorg is het aantal aange boren ziekten en misvormingen sterk verminderd i =i ,,:- v .-> ->v (Van onze Haagse redactie) Dat er voor het vluchtelingen probleem, dat in en zélfs vóór de oorlog zijn ontstaan vond, door het tekort aan voldoende gelden nog steeds geen oplossing is gevonden, wordt door mi nister Luns „beschamend" genoemd. In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer zegt de minister de op rechte hoop te koesteren dat de enkele miljoenen voor dit doel een luttel bedrag vergeleken bij andere internatio nale fondsen en ondernemingen op korte termijn bijeengebracht kunnen worden. De bewindsman herinnert daar bij aan de actie van de hoge commissa ris van de V.N. organisatie voor de vluchtelingen om het tekort van 4,8 miljoen weg te werken. De Nederlandse regering heeft reeds, laatstelijk in 1957, bijdragen geschonken, die mede waren bedoeld om de stoot te geven tot ver hoogde contributies van andere landen. Advertentie over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Zij schenken de rust tot herstel De Sovjet-Unie heeft gisteren bij de voortzetting van het debat van dinsdag in de Veiligheidsraad haar veto uitge sproken over de Amerikaanse resolutie, waarin wordt gevraagd een inspectie systeem in het Noordpoolgebied in te stellen, aldus melden Reuter en United Press. De overige tien landen stemden voor. Het is voor de 83ste maal dat de Sovjet-afgevaardigde, ditmaal was het Sobolev, zijn veto uitbracht. Hiervan hebben 47 veto's betrekking op kwesties van lidmaatschap. De Veiligheidsraad Bosbrandgevaar! nu mi Minimie Bosbrandgevaar!" Wellicht hebben juist vandaag de wegenwachters bun Waarschuwingsborden te voorschijn gehaald, anders gebeurt het mor gen of de volgende week. Want het seizoen is weer begonnen. Langs de wegen in bosrijke gebieden van ons land zal het passerend verkeer telkens opnieuw door dit woord tot voorzichtigheid worden gemaand. Boswachters bezetten vandaag of morgen hun hoge post weer in de brandtorens, vanwaar zij nauwlettend de omgeving in het oog houden. Lezen of een andere vorm van afleiding is hun niet toegestaan, want iedere seconde die na het uit breken van een brand werkeloos verstrijkt, kan noodlottige gevolgen hebben. Op de Veluwe houden zich 1800 man paraat om op het eerste alarm volledig toegerust uit te rukken, en ook elders in Nederland staan de brandbestrijders al klaar voor hun taak. Bos, heide en duin zijn schaarse artikelen. Noncha lance van vakantiegangers maakt dit bezit ieder jaar nog schameler. Dé rode haan blijft een grillig dier, dat, eenmaal ontwaakt door handelingen van onoplettende lieden, moeilijk meer tot rust is te brengen, zeker niet als de weersomstandigheden op zijn hand zijn. Hij sterft niet uit en is altijd weer bereid de vurige kop op te steken zolang het mensdom van Prometheus' gift gebruik maakt. Nu het brandgevaarlijke seizoen is aangebroken halen de wegenwachters hun borden weer voor de dag. Op een idyllisch i lekje midden in de Veluwe ontwaarde de heer Chr. Tie- mens, plaatsvervangend commandant van de Apeldoornse brandweer, eens een groepje vrolijke mensen om een tent heen, dat zich bezighield met de bereiding van een maaltijd op een spi ritusbrander. De primus stond op de kurkdroge hei, terwjjl twee meter ver der zich een zandvlakte uitstrekte. Toen de brandweerman hen op het gevaar opmerkzaam maakte en verzocht de brander naar het zand te verplaatsen, kreeg hij van een vrouw ten antwoord: >,U hoeft me niets te vertellen, want ik neb een kampeervergunning". Er zijn ook minder domme, maar eenvoudig nonchalante mensen die voor het bos- en heidelandschap een gevaar beteke- ï16,1?' ,We,dei'°m uit eigen ervaring ver telt de heer Tiemens van een ontmoe- bet. bos met enkele toeristen die 7eer herJh! hun P°Ue kookten. Zeer bereidweillig brachten zij hun ge rei over naar een naburige zandstrook i Tiemens verzekerend dat zij na afloop het vuurtje met zand zouden doven. Enkele uren late— alarm De toeristen waren verdwenen'en het vuur had van hun vergeetachtigheid ge profiteerd door, met steun van de wind met vonken en gloeiende asdeeltjes dé omringende hei in brand te steken. Daar is dan verder natuurlijk het klassieke voorbeeld van het „achteloos Weggeworpen" eindje sigaret^of sigaar. De stedeling op straat is niet anders gewend en kan men hem kwalijk ne men dat hij in de natuur evenzo doet? Gewoonte moet dan plaats maken voor een handeling die enig nadenken en eni ge moeite kost, en dat nog wel in de Zorgeloze vakantietjjd. Oudere mensen blijken zich vaker aan dergelijke on voorzichtigheden te bezondigen dan de jeugd, een overigens verklaarbaar ver schijnsel. Voorlichting op de lagere en middelbare scholen en acties van na tuurbeschermingsverenigingen hebben er toe geleid, dat jongeren tussen 18 en 23 jaar zelden meer van een onver antwoord gebruik van vuur beticht kun nen worden. Deze categorie blijkt er althans van doordrongen, dat onze spaarzame voorraad bos- en duinterrei- nen in betekenis toeneemt naarmate de bevolking zich uitbreidt. Een door vuur geteisterde heidemat is slechts gedu rende vier jaar voor de recreatie ver veen, maar een bos heeft vijfentwintig Jaar nodig om ,,op hoogte" te komen. .Ons land is voor 7% pet bedekt met boscomplexen, ofwel 250.000 hectare, er wijl daarnaast nog 226.000 ha heide- andschap voor recreatie en andere bfleinden Deschikbaar is. Deze getal- ..Z1 Seven wel voldoende aan, in hoever ee ontbossing is voortgeschreden als toen bedenkt dat eertijds vrijwel geheel land met wouden was begroeid, af gezien van de later aangeslibde gron- f a. De Nederlandse houtstand is met uitsluitend van belang voor de ontspan- ning van door zenuwen geplaagde bur gers en voor hun herstel van krachten m sanatoria en klinieken, maar niet het minst ook voor de binnenlandse behoef te aan hout. Mijnindustrie, papierfabrie ken, woning- en scheepsbouw zijn in oeiangrijke mate aangewezen op de op- urengst van de Nederlandse bossen, "aarbü zij er terloops op gewezen, dat nog veel meer personen van bos en hei- mni?uden kunnen genieten, als ze de moed vonden letterlijk eigen wegen in ï,..®!fan- Maar het merendeel blijft utUKbaai liever op een algemeen ge zochte plaats bijeen om uitgestrekte ter reinen aan de enkele fijnproevers over te laten. Dle daarvan uiteraard dank baar gebruik maken. Intensieve propaganda-acties hebben niet nagelaten ook bij Ouderen meer besef wakker te roepen voor de waar de van onze woeste gronden en het aantal bos- en heidebranden neemt dan ook gestaag af. Tussen 1925 en 1950 kwamen nog gemiddeld 294 bran den per jaar voor, waardoor jaarlijks een oppervlakte van 377 ha bos en 1760 ha heide en ruigte vernietigd werd- De schade, alles bijeengenomen, be droeg telkens ruim 125.000. Een bij zonder droog jaar was '54 en in de cij fers weerspiegelt zich onmiddellijk het verhoogde brandgevaar. Niet minder dan 525 branden eisten toen het in grijpen van diverse korpsen en vrij willigers en ruim 1900 hectare bos en hei maakte plaats voor geblakerde vlaktes. De schade bedroeg ruim 2,5 ton. Doch wanneer men deze piek even terzijde laat is duidelijk een teruggang in ten eerste het aantal branden en ten tweede, in de gevolgen van die branden waar te nemen. Op de Velu we, waar éénderde van onze bos- en heidegronden is geconcentreerd, is het aantal brandmeldingen de laatste 25 jaar zelfs met 40 pet afgenomen. Niet temin rukt de brandweer nog altijd zo'n 80 a 85 keer uit per jaar en soms moet er met honderden mensen tegelijk worden gewerkt om het vuur de baas te blijven. De eerste twee brandjes dit jaar zijn al weer gere gistreerd, terwijl ook in de Kennemer- duinen en het Gooi vuurtjes moesten worden geblust, waaraan vermoede lijk opzet ten grondslag lag. Het is overigens zeer de vraag, of het merendeel der bos-, duin- en heide branden te wijten zou zijn aan onvoor- hÜ, ige handelingen met vuur in een Drandgevaarlijke omgeving. Van slechts 8 pet staat het vast, dat dit f werkelijke oorzaak is, van nog- pct der gevallen bestaat een mrSen m deze richting. Dezelfde doo?^!nlfS ge'den voor baldadigheid n;v L ^reJ? resPectievelijk vermoede- deze onirogh!ïid- Doorgaans stookt om te fio ue ïeugd een vuurtje 'éewlff rtaf h°! goed fikt" met het kinderen in fl te goed fikt en de verwarring 0p de vlucht slaan. Van ongeveer 2 pet is bekend dat kwaadwilligheid de oorzaak is hl 5 pet der branden wordt dU verméed *let g,evafr vQa" vonken uit locomotie ven, die in 1955 nog ruim 3y t d brandjes stichtten, is nu geweken en ook de ongelukjes bij militaire oefeningen komen steeds minder voor. Blijft het merkwaardige feit, dat achter bijna de helft der gevallen een groot vraagteken moet worden geplaatst. De oorzaak is ten enenmale onbekend en aangezien spontane branden door droogte of broei niet mogelijk zijn, zoals men wel eens veronderstelt, moeten andere verklarin gen te vinden zijn. Waarschijnlijk is, dat in deze categorie de menselijke on voorzichtigheid aan een groot deel der branden debet kan worden gesteld, al zal men vergeefs naar bewijzen zoeken. Ruim 28 jaar geleden, in 1929, brak nabij Kootwijk een brand uit, die bin nen korte tijd, aangewakkerd door de wind, een rampzalige omvang aannam. Door niets liet het vuur zich tegenhou den en van de paar mensen die, gebrek kig toegerust, de strijd aanbonden, was trouwens geen verweer van betekenis te verwachten. Na vele uren nam de brand in hevigheid af en nog vele uren later doolde eindelijk de laatste vlam. Niet dank zij de blusactiviteiten van de mens, maar eenvoudig bij gebrek aan voedsel. Ongeveer 700 hectare prachtige boscomplexen waren verwoest ter waar de van meer dan 6 ton. Deze victorie van de rode haan was de stoot tot op richting van een particulier brand weercomité, dat sedert 1951 stauttair de stichting „Het Veluwsche Boschbrand weer Comité" is geheten. Het aantal wachttorens groeide van oorspronkelijk 5 tot precies 20, waarvan sommige van 33 meter hoog. Twintig paar ogen kunnen van daar uit de gehele Veluwe overzien en bij de eerste waarneming van een rookpluim belt de boswachter het cen trale bureau in Apeldoorn. Grijze rook betekent een heidebrand, grijze rook met zwarte pluimen een heidebrand in een terrein waarin zich waaiden nen bevinden en zwarte rook duidt op een bosbrand. In iedere toren is een peilroos gemonteerd waarop de 60e minuut naar het noorden wijst. De rookontwikkeling kan dus gelocali- seerd worden door het snijpunt te be palen van de minutenlijnen die twee torenwachters aan de centrale opge ven. In Apeldoorn maakt de comman dant dan uit, hoe de blussing moet geschieden en wie daaraan deel neemt. Men heeft de beschikking over 74 bosbrandweergroepen, elk be- Boswachters krijgen in de Apeldoornse brandweercentrale les xn moderne be- strijdingstactiek. De meest uiteenlopende situaties worden in kaart gebracht en behandeld. Zand, water en berketakken zijn nog steeds de eerste hulpmiddelen in de strijd tegen bos- en heidebranden. staande uit 20 tot 30 personen, die meestal in de bossen werkzaam zijn of althans daar wonen. Voorts zijn over de Veluwe 36 materiaaldepots ingericht en de verschillende brand weerkorpsen in de Veluwse gemeen ten kunnen gezamenlijk 35 watertank auto's in het veld brengen. Tenslotte zijn er de technische leiders die bekend zijn met de nieuwste bestrij- dingsmethoden. In zeer ernstige geval len doet de bosbrandweer een beroep op militaire hulp die dan prompt ver leend wordt. Op een elektrisch wand bord in de centrale te Apeldoorn is de gehele organisatie af te lezen, die in de korte tijd van haar bestaan reeds een internationale reputatie heeft opge bouwd. Brandweerdeskundigen uit lan den waar men door de vele bomen de bossen niet meer kan zien, zoals Frank rijk, Engeland en Pakistan, hebben een reis gemaakt naar Apeldoorn met als gevolg, dat het Nederlandse systeem, dat toch in vergelijking maar een onbe duidende oppervlakte geldt, geheel is overgenomen. De doelmatigheid van de organisatie en de snelheid waarmee de branden gesignaleerd en gesitueerd worden, heb ben de gevolgen van ongelukken met vuur belangrijk ingeperkt. Daarbij zijn door de Nederlandse Heidemaatschap pij en door Staatsbosbeheer in de loop der jaren tal van voorzieningen getrof fen die de bestrijding van branden ver gemakkelijken. In Apeldoorn geeft men bovendien les in de strategiemethoden tegen de acties van de rode haan. En hoewel diens vraatzucht steeds minder gelegenheid krijgt zich uit te leven, blijft van april tot augustus het devies van kracht: bosbrandgevaar. Daarna is de hei weer sappig en groen en niet meer zo vatbaar voor vuurwerk. Men kan er evenwel ook dan beter niet te veel mee spelen. •".v" V. Twee Zweedse waarnemingsstations hebben gisteren volgens Reuter bekend gemaakt dat hun seismografen te Ku- runa en Upsala woensdag twee even zware schokken met een tussenpoos van vier seconden hebben opgetekend. Deze schokken kwamen uit de noorder- Hjke Oeral en zouden door ontploffingen veroorzaakt kunnen zijn. heeft vervolgens de Russische ontwerp resolutie verworpen, waarin wordt ge vraagd om stopzetting van de vluchten van Amerikaanse atoomboramenwer- pers in de richting van de Russische grens en waarin de hoop wordt uitge sproken dat er zo spoedig mogelijk een topconferentie wordt gehouden. Al leen de Sovjet-Unie stemde voor. Zwe den onthield zich van stemming. De Amerikaanse vertegenwoordiger, Cabot Lodge, had voor de stemmingen over de beide resoluties verklaard, dat zijn regering het Zweedse amandement op het Amerikaanse voorstel aanvaardt, dat ten doel heeft de besprekingen in de Verenigde Naties over het Ameri kaanse inspectieplan met die op een top conferentie te verbinden. Sobolev had in zjjn redevoering onder meer het optre den van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld, afgekeurd, die dinsdag in de Veiligheids raad hoogst ongebruikelijk persoonlijk het Amerikaanse voorstel heeft onder steund en ten gunste ervan een beroep op de Sovjet-Unie heeft gedaan. „Dat heeft zjjn gezag niet doen toenemen", aldus Sobolev, „het tegendeel is eer der het geval". Sobolev verklaarde dat de uitslag van de stemming, waarbij de meerder heid van de leden zich had uitgesproken tegen het Russische voorstel, betekent dat deze leden „met de V.S. een zware verantwoordelijkheid op zich nemen" Deze verantwoordelijkheid, aldus de Rus, betreft de wellicht catastrofale ge volgen, die kunnen voortvloeien uit de weigering van de Amerikaanse regering de uitdagende vluchten van haar stra tegische luchtmacht in de richting van de Sovjet-Unie stop te zetten. De weduwe van wijlen mr. G. J. van Heuven Goedhart heeft vrijdagochtend in het Volkerenpaleis te Genève een plaquette onthuld ter nagedachtenis van de in 1956 overleden eerste hoge commissaris van de Verenigde Naties voor de vluchtelingen. Mr. van Heuven Goedhart had deze functie van begin 1951 af vervuld. De plaquette draagt als inscriptie on der het ,,in memonam" de woorden: „met liefde en het voorbeeld van onze persoonlijke opoffering kan het vluchte lingenprobleem worden opgelost", een aanhaling uit de rede, die mr. van Heu ven Goedhart 12 december 1955 te Oslo hield bij gelegenheid van de toeken ning aan zijn bureau van de nobelprijs voor de vrede 1954. De plaquette krjjgt een plaats in de „hal van de roem" bij het portret van de door mr. van Heuven Goedhart zo bewonderde Fridtjof Nansen, de hoge commissaris voor vluchtelingen van de volkenbond, naar wie de door mr. van Heuven Goedhart ingestelde medaille is genoemd, welke telkenja- re voor grote verdiensten in het werk voor de vluchtelingen wordt ver leend. Gerrit Jan van Heuven Goedhart werd 19 maart 1901 te Bussum gebo ren. Hij werkte in de journalistiek, tij dens de jongste wereldoorlog bij het verzet en wist in 1944 na een gevaar volle tocht door Frankrijk en Spanje Londen te bereiken. Na de oorlog werd hjj leider van de Nederlandse afvaar diging naar de Verenigde Naties. Hij overleed plotseling op 8 juli 1956. (Vervolg van pagina lj Aan het slot van de protestvergade ring sprak de heer J. M. Blommers, voorzitter van de Nederlandse katholie ke bond van vervoerspersoneel Sint Raphaël. Hij noemde de vergadering geslaagd. Deze vergadering is er om een beslissing te voorkomen die we niet wensen. We zouden de indruk verkleinen als iedereen nu in de gelegenheid werd gesteld te discussiëren. We moeten de actie voortzetten met de organisaties, aldus de heer Blommers. Hij vroeg de vergadering in te stemmen met een aantal conclusies, waarvan de voor naamste waren: De beschikking is kwalijk in overeen stemming te brengen met een rechtlij nige loonpolitiek. De gewraakte beslissing, als deze tot uitvoering zou komen, zou grote lijks onrecht doen aan het spoorwegper soneel. Het beleid van de hoofdbesturen wordt stevig onderstreept en het vertrouwen in die besturen bevestigd. De heer Blommers stelde voor een dringend beroep te doen op het kabinet en de volksvertegenwoordiging om aan het spoorwegpersoneel recht te doen wedervaren. De conclusies en het voor stel werden met een langdurig applaus aangenomen. Daarmee was aan de pro testvergadering, die door verschillen de leden van het parlement werd bijge woond, een eind gekomen. De organi satoren hadden de duizenden, na een moeilijk begin, vrij aardig tot een be trekkelijke rust kunnen brengen. Die rust uitte zich ook later op de middag toen het overgrote deel van de spoormannen in een lange optocht naar het Binnenhof wandelde, met de spandoeken met opschriften als „Ons geduld is op", „Wel plichten, geen rechten", „Moeten de kinderen van Versteeg weer onder de wo en „Geen Struycken tussen de rails" hoog geheven. Op het Binnenhof werd een keer een ronde gemaakt, voor de mi nisteries van verkeer en van binnen landse zaken werd gefloten op ran geerhoorns en perronfluiten en lege beurzen werden demonstratief in de lucht geheven. De lange optocht vertrok daarna ech ter gewillig naar de stations. De Haagse politie hield zich op de achtergrond. Wel werd bezwaar gemaakt tegen het meevoeren van de spandoeken. Deze moesten op net Binnenhof op aanwijzing van enkele agenten worden opgerold. Het lid van de Tweede Kamer de heer Maenen (K.V.P.) heeft intussen aan de minister-president de volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Is het juist, dat de looncommissie van de Stichting van den Arbeid be houdens een onderdeel zich akkoord verklaard heeft met de voorstellen tot wijziging van de arbeidsvoorwaarden van het personeel der Nederlandse Spoorwegen, waarover in het overleg tussen de directie der N.S. en de bon den van het spoorwegpersoneel overeen stemming werd bereikt en dat ook het College van Rijksbemiddelaars zich aan vankelijk met dit standpunt van voor noemde looncommissie heeft verenigd? 2. Indien het antwoord op de eerste vraag geheel of gedeeltelijk bevestigend luidt, wil de regering dan een uitvoerige uiteenzetting geven van de redenen, die ertoe hebben geleid om van deze advie zen af te wijken en een beslissing te nemen, die tot gevolg zal hebben dat de tussen de directie en de bonden van spoorwegpersoneel bereikte overeen stemming voor een belangrijk deel te niet wordt gedaan? 3. Is bij het nemen van de beslissing voldoende aandacht geschonken aan de vraag of deze voor de N.S. praktisch ook uitvoerbaar is, met name of de sa- larisverhoudingen in het spoorwegbe drijf daardoor niet in ernstige mate worden verstoord? 4. Is de regering van oordeel, dat de PJ"°f,edui;e.^le. tot de regeringsbeslissing heeft geleid, juist en bevredigend moet worden geacht, mede in verband met et feit, dat aan het spoorwegpersoneel geen stakingsrecht toekomt? Advertentie (Van onze medische medewerker) A angeboren nge afwijkingen ziekten, res pectievelijk mis vormingen zijn gelukkig betrekkelijk zeldzaam. Het is een heterogene groep aandoeningen, die behalve, dat zij bij de pasgeborene aanwe zig zijn, zeer uiteenlo pend van aard en ver schillend van oorzaak kunnen zijn. Wij maken een onderscheid tussen aangeboren ziekten en aangeboren afwijkingen of misvormingen. Bij éen aangeboren af wijking is een bepaalde toestand aan wezig, die in hoofdzaken zo blijft tij dens het verdere leven. Een aangebo ren ziekte is een proces, dat verloopt in beweging is. Een kind met een mis vormd voetje of een zogenaamde wijn vlek kan verder zo gezond als een vis zjjn, terwijl bij een jonggeborene met een geslachtsziekte het gehele lichaam ziek is. Misvorming en ziekte kunnen ook samen voorkomen. Kinderen met aan geboren hartgebreken zijn zeer gevoe lig voor infecties. De infectie komt dan echter eerst na de geboorte. Zui ver aangeboren ziekten zijn overigens zeer zeldzaam. Vroeger was berucht de aangeboren syphilis. Door de ver beterde therapie en vooral door de prenatale zorg (regelmatige controle van de aanstaande moeder) zien wij ook deze ziekte zelden meer bij de pasgeborene. Als de aanstaande moe der besmet wordt zal het kind of voor de geboorte al sterven of ziek ter we reld komen, tenzij de vrouw goed be handeld wordt; in dat geval Is de kans op een gezond kind groot. Aangeboren tuberculose komt niet voor. Zuigelingen met t.b.c. zijn al tijd na de geboorte besmet. Als in een gezin t.b.c. voorkomt moet men tijdig maatregelen nemen en het kleintje zo nodig elders onderbrengen. Vooral in dergelijke gevallen is het inenten met BCG een zaak, die serieuze aandacht verdient en besproken moet worden met de huisarts en eventueel de kin derarts. De laatste jaren is bekend geworden de toxoplasmose. De toxo plasma is een protozo, die van zijn oorspronkelijke gastheer (huisdieren, vooral de hond) wel eens over gaat op de mens (likken!). Deze parasiet kan het kind vóór de geboorte besmet- genstralen en de hiermee op één lijn te stellen radio-actieve straling kiem- beschadigend kunnen werken. Daar om wordt van een aanstaande moeder bij voorkeur geen röntgenfoto ge maakt in de eerste maanden van de ten en aangeboren oorzaken. afwijkingen ver- Ook aangeboren misvormingen ko men niet veel voor. Het aantal aangeboren afwijkingen is trou wens sterk gereduceerd als gevolg van de betere gezondheidstoestand van het gehele volk en vooral ook ten gevolge van de prenatale zorg van de aanstaande moeder. Vanzelfsprekend zal een ongezonde leefwijze: onvol doende en onjuiste voeding, overmatig roken enz. de. gezondheidstoestand van het kind niet gunstig beïnvloeden. Vroeger was men er van overtuigd, dat allerlei omstandigheden tijdens de zwangerschap de oorzaak zouden kun nen zijn van aangeboren afwijkingen bij het kind. Wij weten nu wel, dat val len, schrikken en wat dies meer zij er in elk geval niets mee te maken hebben. Wij kennen op de eerste plaats de zuiver erfelijke aandoeningen. Deze worden van ouder op kind overgeërfd volgens de wetten van Mendel, waar over wij het vorige maal hebben ge had. Bekend zijn de aangeboren heup ontwrichting (die voornamelijk in sommige streken in Zuid-Nederland voorkomt) en de doofstomheid (waar over volgende maal meer). Overigens is meestal geen duidelijke oorzaak aan te wijzen. Vast staat, dat de rönt- zwangerschap. In voorkomende geval len (bevolkingsonderzoek bijvoor beeld) is het verstandig de betrokken medicus te raadplegen over het al of niet deelnemen aan het onderzoek. De toenemende radio-activiteit in de atmosfeer is een gigantisch probleem, waarop wij binnenkort terug zullen komen. Op het ogenblik blijkt nog niet, dat het aantal aangeboren afwij kingen, dat een gevolg hiervan zou kunnen zijn, groter is dan voorheen. Wij moeten tenslotte niet vergeten, dat aangeboren afwijkingen al voor kwamen in de oudheid toen men nog geen röntgenstralen en kunstmatige radio-activiteit kende. Een bcxend voorbeeld is ook de kin derziekte: rode hond. Het virus, dat deze ziekte veroorzaakt blijkt in de eerste drie tot vier maanden van de zwangerschap (daarna niet meer) de vrucht te kunnen beschadigen, waar door het kind wei eens met een aan geboren afwijking, vooral van de ogen, wordt geboren. Daarom moet een aan staande moeder, die in de eerste maanden deze overigens onschuldige ziekte krijgt of er mee in contact komt en deze ziekte als kind niet heeft gehad, dit onverwijld melden aan de huisarts, opdat zij een beschermende injectie ka;, krijgen. St.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7