Acheson keert zich tegen Ken nans opvattin gen Internationale Spectatorover De grenzen van Europa s Zevende leger houdt voortdurend een vinger op de pols van de grens Amerikaanse straaljagerpiloten ontmoeten soms wel eens een Sovjet-collega Raketten en geleide projectielen in Duitsland III AMERIKA KAN ZICH NIET VAN RUSLAND LOSMAKEN 1 ZATERDAG 3 MEI 1958 PAGINA 9 „Koude oorlog" is er Ustbare werkelijkheid Bij de „Bezige Bij'' le Amsterdam is zojuist een boekje verschenen, getiteld „Rusland, het atoom en het Westen dat de lezingen be vat die de Amerikaanse oud-ambas sadeur te Moskou, George F. Kennan, vorig jaar voor de B.B.C. heeft ge houden. De merkwaardige theorieën, die in Kennans voordrachten ont vouwd werden, hebben alom in de Westerse wereld zeer de aandacht getrokken, omdat zij sterk afwijken van de huidige NATO-politiek. De uitgave van de ..Bezige Bij", die als Ter ondersteuning van de Ameri kaanse militairen, die de obser vatieposten langs het IJzeren Gor dijn bezetten, staan vlakbij de scheidslijn zware pantserwagens opgesteld, geladen met munitie. De bemanning houdt van achter de geladen mitrailleur het grensge bied eveneens nauwlettend iv het oog. Ontzagwekkende paraatheid langs het IJzeren Gordijn document waardevol is, zou interes sanler geweest zijn, als, bijvoorbeeld in een inleiding, ook aan de kritiek op Kennan aandacht was geschonken en wij denken hierbij vooral aan hei commentaar dat Dean Acheson in januari namens de Democratisch* partij heeft geleverd. Zoals het boekjt van Kennan nu verspreid wordt, za het. vrezen wij, hier en daar ver warring stichten bij hen die niet be seffen dat de auteur liet hele tegen woordige Westerse beleid aantast. Kennan bepleit een terugtrekken u' Duitsland en eventueel uit Europ van alle Amerikaanse. Britse. Cana dese en Russische strijdkrachten. Hel is de theorie van de ..disengagement De grote mogendheden die over kern wapens beschikken zouden geografisch van elkaar gescheiden moeten worden De NATO-I anden zouden nog slechts verantwoordelijk zijn voor hun eigen verdediging. Deze defensie zou niet geba seerd mogen zijn op kernwapens, maar op strijdkrachten van para militaire aard. een soort territoriale militie. Kennan is tegen de vestiging van bases voor kernwapens in West- Duitsland of in enig ander Europees continentaal land. Hij is voorstander van een soort neutralisatie van Duits land. Een herenigd Duitsland zou niet vrijgelaten mogen worden in de keuze van zijn militaire bondgenoten, en tenslotte bepleit hij een houding van afzijdigheid tegenover de „un committed areas de min of meer I i I a ir.i iDe Amerikaanse oud-minister van Bui- neutrale landen van Azie en Atnka. ten]andse Zaken ,.c- ^teen dat West- Adam Rapacici is sinds mei 1956 minister van Buitenlandse Zaken van Polen. In de herfst van het vorig jaar lanceerde hij in de Verenigde Naties zijn project voor de vorming van een atoomvrije zone in Centraal-Europa, dat sinds dien het plan Rapacki ivordt ge noemd. Rapacki, die in 1909 in de Oost-Poolse stad Lwow geboren werd, heeft in het begin van de tweede oorlog als officier gestreden tot hij door de Duitsers gevangen genomen werd. Hij verbleef niet minder dan vijf jaar in Duitse ge vangenkampen. Na zijn thuiskeer sloot hij zich aan bij de Poolse socialistische partij. In 1948 speelde hij een grote rol bij de fusie van de socialisten en communisten. Hij werd vervolgens lid van het Polit- buro, en in 1950 volgde zijn benoe ming tot minister van Hoger Onderwijs. In 1956 droeg hij er toe bij dat Gomulka weer aan de macht kwam. George F. Kennan is tussen 1947 en 1950 een van Trumans voor naamste adviseurs geweest voor de buitenlandse politiek. Bijna elf jaar geleden ontwierp Kennan de „policy of containment", de bedwingings- politiek die jarenlang ten grondslag heeft gelegen aan het hele Ameri kaanse beleid ten aanzien van de Sovjet-Unie. (In het nummer van juli 1947 van het Amerikaanse tijdschrift „Foreign Affairs" schreef Kennan onder het pseudoniem „Mr. X" een artikel waarin hij zijn denkbeelden ontvouwde). Ken nan werd in 1952, op grond van zijn grote kennis van de Russische taal en de Russische geschiedenis, tot Amerikaans ambassadeur in Moskou benoemd, maar zijn verblijf in de Sovjet-Unie duurde niet lang, ivant reeds in 1953 verklaarde het Krem lin hem „persona non grata". Toen vervolgens in Amerika de Republi keinen aan het bewind kwamen, wilden zij ,de gunsteling van oud president Truman geen diplomatieke post meer geven, en Kennan trok zich terug uit de buitenlandse dienst. Europa bijzonder bevreesd zou moeten zijn voor Russische ondergrondse acti viteiten als er geen Amerikaanse en Britse troepen meer gestationeerd zou den zjjn op het Europese continent. „De Russen worden er vooral van weerhou den West-Europa hun wil op te leg gen", zo schreef Acheson, „omdat zü weten dat Amerika onmiddellijk tussen beide zou komen." Als de Amerikanen zich op hun eigen grondgebied zouden hebben teruggetrokken, zouden zij niet snel genoeg meer kunnen ingrijpen, als de Russen kwaad zouden willen. Kennan verkondigt de vreemde op vatting, dat „we moeten zien de obses sie kwijt te raken, dat de Russen er naar snakken West-Europa aan te val len en te bezetten. Indien de gewapende macht van de Verenigde Staten en En geland niet aanwezig was op het vaste land", zo verklaart hij, „zou voor de volkeren van het continent het defen sieprobleem op de eerste plaats een probleem zijn van de interne gezond heid en discipline van de nationale par tijen". Vooral tegen deze fantastische be wering heeft Acheson fel geprotesteerd (Van een speciale verslaggever) RODACH, aan het IJzeren Gordijn Steeds paraat, is de wapenspreuk van de drie pantserregimenten van het zevende Amerikaanse leger, die langs de grenzen van Oost-Duitsland en Tsjechoslovvakije over een lengte van meer dan achthonderd kilometer het IJzeren Gordijn bewaken. Het wapenschild van de grensstrijdkrachten vermeldt deze slogan om een of andere reden in het Frans, met drie woorden, waar er eigenlijk maar twéé moeten staan: „TOU JOURS PRET". Een in het oog lopen de vergissing, want een Amerikaan dweept minstens ®venzeer met fel gekleurde wapenschilden als met ?°nte overhemden. Op het tuniek van iedere militair ls het schild bevestigd en we vonden de fout-geschre- v['n-wapen spreuk ook terug op de officiële grenspas, die de weg voor ons baande tot in de 5 kilometer- Zone en zelfs tot in de 50 meter-zone langs het IJzeren Gordijn. Van de Franse taal mogen de Amerikaanse grensstrijdkrachten dan kennelijk niet al te veel be grijpen, de betekenis van de Franse wapenspreuk is hun zonder twijfel volkomen duidelijk. En ze handelen er ook naar! Nog nooit hebben we in vredestijd een dermate pa rate troepenmacht gezien als die drié pantserregimen ten langs het IJzeren Gordijn. De „koude oorlog" is er tastbare werkelijkheid. Verdekt opgesteld in ob servatieposten, voorzien van geladen zware mitrail leurs, bazooka's en lichtere wapens, houden kleine een heden „voortdurend een vinger op de pols van de grens", zoals luitenant-generaal Bruce C. Clarke ons daags te voren de situatie had gekenschetst. We ken nen dit soort imponerende uitspraken van leidende militairen en we hadden de woorden van de comman dant van het machtige zevende Amerikaanse leger aan vankelijk niet al te serieus opgevat. Maar in Rodach, een Westduits plaatsje dat aan drie zijden door het IJzeren Gordijn wordt ingesloten, voelden we de in tense spanning, zagen we de dodelijke ernst waarmee de manschappen met zware veldkijkers het Oostduitse gebied observeerden en begrepen we dat de generaal geen woord te veel had gezegd. Het scherpst hebben we ons dat gerealiseerd toen een officier ons toevertrouwde, dat op sommige pun ten zelfs televisie-camera's het terrein aan de andere zijde van de scheidslijn tussen Oost en West bespieden. i Tijdens onze hele reis langs Ameri kaanse raketbases, vliegvelden en mi- j'taire eenheden heeft deze ontzagwek- kehde paraatheid ons trouwens voortdu- ®hd gefrappeerd. Het begonal op het jhegveld Bitburg, waar we in een ge bouwtje tussen twee hangars een paar traaljagerpiloten aantroffen. Ze hadden „Zulu-wacht": ztj moesten klaar jhan ^ij eerste waarschuwing fhhnen vijf 'minuten met hun zware, maar razendsnelle Super-Sabres m de i"cht te zitten. Ze zaten er wat non chalant bij in hun wachtlokaal, waar aast een paar gemakkelijke fauteuils jJA °P een Amerikaanse basis onvaf~ sjh^lijke televisie-toestel stond °Pb®* dn Volgens ons programma zouden eP„vlieSers een demonstratie geven van 0n „scramble", een alarmstart, maar ha„„ 'aatste moment was van hoger- Zona heslist dat het niet door zou gaan. 'tr er opgave van redenen. „let waren straaljagerpiloten van het volkomen zelfver- Zek-Tlkaanse -j i een r'evenwei zonder dat er iets van type: gen." De vlieger vertelt dit met een onverschilligheid of het de gewoonste zaak van de wereld is. Hij bemerkt onze verbazing en legt geduldig uit dat er voor dergelijke gevallen inter nationaal overeengekomen tekens be staan, waarmee de ene piloot de ande. re duidelijk kan maken dat hjj de grens heeft overschreden, onmiddellijk moet terugkeren of ergens moet lan den. „Wij volstaan altijd met de aan maning, dat ze het roer moeten wen den." Zijn jullie dan bewapend?" Dat vindt dc piloot kennelijk een domme vraag. „Bij een scramble zijn yyü altijd volledig bewapend. Heel dikwijls wor- gerdekt opgesteld in de observatiepost bij Rodach, een Westduits plaatsje dat aan drie zijden door het IJzeren Gordijn den we haastig de 'ucht ingejaagd om wor(n ingesloten, slaat een klein groepje Amerikanen onder leiding van een sergeant voortdurend het Oostduitse gebied te gaan patrouilleren, omdat de radar gatje Qe manschappen van de drie panlserregimenten van het zevende Amerikaanse leger krijgen daar een speciale nlotseling aan de andere kant van het training voor. 's Morgens vroeg en 's nachts kan het nog vinnig koud zijn in het open veld. De Amerikanen dragen in Gordijn een abnormaal grote verband daarmee mutsen, die veel doen denken aan die van hun collega's aan de andere zijde van het IJzeren Gordijn. activiteit in de lucht heeft waargeno men. Wat voor zin zou het hebben om dan ongewapend op te stijgen De woorden zijn nauwelijks zijn mond uit of ergens in het lokaa^ begint hef tig een bel te rinkelen. - fplptnor, ww. haastig tenbe*LnderIÜke een euren- 7 - zelfoverschatting viel Ze hebben vrij geregeld bïi'i'ktlcrarnblevertelden ze. Dikwijls ze hV va>s alarm te zijn en kunnen Weer het begif van de startbaan al een erugkeren. Soms vliegen ze naar te °Pgegeven positie, zonder precies der waarom en zonder iets bijzon- s te zien. Maar gemiddeld zo een or ir de twee dagen moeten ze een ongeïdentificeerd vliegtuig verkennen. vu2W.e! steeds blijkt dat een passagiers- riaf8 g of een militair toestel te zyn, rn,,tpei- ongeluk van de voorgeschreven route ls afgeweken of met radio-sto- ieïw kamPen heeft en daardoor van ls Ti contact met de grond verstoken vlieGm straaljagerpiloten helpen die vliegtuigen dan weer een eind op weg oi Degeleiden de toestellen-met-panne Veld naar het dichtstbijzijnde vlieg- „Nooit Russen ontmoet?" We krij gen een ander utwoord dan we ver wacht hadden. „Ja zeker", zegt een Luitenant-generaal Bruce C. Clarke, de commandant van het machtige zevende Amerikaanse leger, dat in de defensie van West-Europa een vitale taak vervult piloot met een sterk zuidelijk accent. „Als we Zulu-wacht hebben op een ba sis vlak bij het IJzeren Gordijn, Für- stenfeldbruck bijvoorbeeld waar we bij toerbeurt naar toe gaan dan ont moeten we van tijd tot tijd wet eens een Sovjet-straaljager, die per onge luk over het IJzeren Gordijn is gevlo- De comman dant" neemt een telefoon op. „Scram blei", schreeuwt hij en, na overleg met de man aan de andeie kant van de lijn, voegt hij er aan toe: „Dit is geen demonstratie, dit is echt. Slechts enkele seconden duurt de Plot selinge activiteit in het v^acdtlT nn Twee piloten grijpen hun vheghelm en rennen naar hun wachtende sti aai.ja gers. Het eveneens gealarmeerde grond personeel treft al de eerste voorberei dingen om de motoren te starten en even later waggelen dt beide Super Sabres over de taxi-baan Bij het oe- gin van de startbaan blijft de medede ling dat ze terug kunnen keren uit: het is geen loos alarm. Binnen vyf minuten vliegt de jongeman, die net nog zo onverschillig met ons heeft zit ten praten, inderdaad al op vele duizen den meters hoogte. Vitale missie De paraatheid van de Amerikaanse grondstrijdkrachten, ook die welke ruim honderd kilometer van het IJze ren Gordijn afzitten, doet zeker niet onder voor die van de luchtstrijdkrach ten. De luchtdoelbatterijen, die met Ni- ke-raketten zijn uitgerust, kunnen zo no dig binnen enkele minuten in actie ko men. En er zijn altijd een paar artil lerie-eenheden mei Honest John en Coi poral-raketten, die binnen niet *eel lan ger dan een half uur vurensgereed zijn. De drie pantserregimenten langs het IJzeren Gordijn vervullen misschien wel de meest vitale missie, „een van de belangrijkste militaire taken van de vrije wereld", zo heeft generaa) Clar- ke ons verzekerd. Indien het Westen wordt aangeval len' rust op hen de verantwoordelijke taak het zevende leger, en misschien zelfs wel de hele wereld te alarmeren Om die taak te kunnen volbrengen moe ten de grensstrijdkrachten voortdurend in beweging blijven, uitkijken, luiste ren en patrouilleren, dag en nacht, maanden achtereen, jaar in jaar uit. Als er alarm geslagen moet worden, dan moet dat snel en beslist gebeuren Een vertraging van een paar minuten kan het verschil betekenen tussen over- winnin. en nederlaag. De situatie taal een ontspanning, of een vermindering van de paraatheid eenvoudig niet toe. Er kunnen geen halve maatregelen ge nomen worden. Militairen en materieel moeten voortdurend in de beste staat verkeren." Het klinkt even grimmig als vast besloten uit de mond van de man, die tijdens de tweede wereldoorlog o.a. bij het Ardennen-offensief 'n grote rol heeft gespeeld, zijn aandeel heeft geleverd bij de bevrijding van Nederland en in Korea o.a. het Nederlandse bataljon on„ zijn bevel heeft gehad. Nu com mandeert generaal Clarke een kwart miljoen Amerikanen in West-Duitsland, waarvan een belang ijk deel pal langs het IJzeren Gordijn is gelegerd. Langs de grens met Oost-Duitsland en op sommige plaatsen ook langs de Tsjechische grens staren zij uit over een tien meter brede strook grond, die door Oost-Duitsers en Tsjechen voortdurend wordt omgeploegd en glad gehouden. Van tijd tot tijd horen de Amerikanen aan de andere zijde van het IJzeren Gordijn schoten en soms vuren hun overburen op eens een groot aantal lichtkogels af. Op communistisch grondgebied langs de Tsjechische grens en hier en daar eveneens langs de Oostduitse grens zijn achter elkaar Irie rijen prikkeldraad ver-perringen op -etrokken. De middel ste en ho, gste is van isolatoren voor zien, die er op wijzen dat deze versper ring onder stroom gezet kan worden en 's nachts van tijd tot tijd ook ongetwij feld onder stroom staat. Op Tsjechisch en Oostduits grondgebied zijn honder den uitkijktorens opgericht, terwij] communistische grenstroepen op ver scheidene plaatsen in verlaten boer derijen en andere gebouwen zijn onder gebracht. Aan de westelijke zijde van het IJze ren Gordijn staan slechts de stenen grenspalen en borden met „Landes Grenze" en in het Engels de waarschu wing: „Attentie, grens op 50 meter af stand". Verder geen omgeploegde stro ken en geen uitgestrekte prikkeldraad versperringen, alleen hier en daar, om zichtig ingegraven, de verkenningseen heden van het zevende Amerikaanse leger, de wapens geladen. Iedere Ame rikaanse militair weet precies wat in verschillende situaties, als die zich zou den voordoen, van hem verwacht wordt. Hij is nauwkeurig geïnstrueerd en er voor zichzelf van overtuigd, dat hij die taak goed zal volbrengen. „Des te gro ter onze paraatheid is", zo betoogde een sergeant, de jeugdige comman dant van 1> observatiepost bjj Rodach, „des te kleiner is de kans dat het ooit zo ver zal komen." ean Acheson heeft in aansluiting op zijn verklaring van drie maan den geleden, nu in het april nummer van „Foreign Affairs" opnieuw scherpe kritiek geleverd op Kennans visie. In een artikel, getiteld „The Il lusion of Disengagement", verwerpt hij één voor één de stellingen van zijn landgenoot. Hij zegt. dat het Westen zich misschien in Europa los zou kun nen maken van de Russen zij het tegen een veel te hoge prijs maar dat er dan toch nog elders in de we reld vele raakvlakken zouden blijven bestaan. Acheson is ook van mening, dat men van de Duitsers niet kan eisen, dat zij zich na een eventuele hereni ging van hun land verplichten „neu traal" te blijven. Hij acht het ge vaar voor een eventueel verdrag tus sen een verlaten Duitsland en de grote mogendheid in het Oosten (naar analogie van de overeenkomst tussen Ribbentrop en Molotov) niet ondenkbaar. Acheson is er vast van overtuigd, dat de terugtrekking van het Europese vasteland van de troe pen van de enige grote mogendheid die Rusland kan weerstaan slechts een gevaarlijker situatie kan schep pen dan die welke nu reeds bestaat. Het plan van Kennan vertoont over eenkomst met dat van de Poolse mi nister van Buitenlandse Zaken, Rapacki, die gepleit heeft voor een ver bod van opslag en produktie van kern wapens in Oost- en West-Duitsland, Po len en Tsjechoslowakije. owel de denkbeelden van de Ame rikaanse oud-diplomaat als die van de Poolse minister worden in het jongste nummer van de „Interna tionale Spectator" aan een diepgaand onderzoek onderworpen. In een zeer uitvoerig artikel, getiteld „De grenzen van Europa's veiligheid", zet dr. S. I. P. van Campen uiteen, waarom zowel het Plan-Kennan als het Plan-Rapacki afgewezen moeten worden. De instel ling van een atoomvrjje zone in Cen traal-Europa zou het militair even wicht tussen Oost en West voor het Westen op gevaarlijke wijze verstoren. Slechts met taktische atoomwapens kan het Westen de zoveel sterkere con ventionele strijdkrachten van de Sov jet-Unie weerstaan. De instelling van een atoomvrije zone zou voor Rusland de mogelijkheid openen van een beperk te en conventionele oorlog, waar in de Russen verreweg de krachtigste partij zouden zjjn. Het Westen zou in zo'n situatie in laatste instantie moeten terugkeren tot de leer van „instant massive retaliation", onmiddellijke massale vergelding met grote kernwa pens, een leer, waarvan men juist af zou willen. Dr. Van Campen merkt in zijn arti kel terecht op, dat het Plan-Rapacki uitloopt op een terugtrekken van de vreemde troepen uit Europa. De Ame rikanen zullen hun eenheden niet in Europa handhaven, als die eenheden niet minstens over taktische kernwa pens kunnen beschikken. Zowel het Plan-Rapack' als het Plan-Kennan zullen in laatste instantie leiden tot ontbindig van de NATO. De NATO is echter niet slechts een militaire organi satie voor onze defensie tegen de Rus sische bedreiging, het is ook het be gin van een Atlantische gemeenschap. Het is een van de grote bindende ele menten tussen Amerika, Engeland en het Europese continent: een bolwerk van Westerse solidariteit. Kennan en Rapacki geven geen reële oplossing voor het probleem van de Duitse hereniging. De Westerse grote mogendheden hebben zich de laatste ja ren steeds terecht op het standpunt ge steld dat een stelsel van Europese vei ligheid zonder een daarmee gepaard gaande hereniging van Duitsland een illusie zou zijn. Dit hebben zij bijvoor beeld in 1955 in Genève nog eens uit drukkelijk onder de aandacht ge bracht van de Sovjet-Unie. Maar Ra packi wil z\jn project uitdrukkelijk los zien van het probleem van de Duitse hereniging, en in Kennans opzet wordt wel gezegd dat de Duitse hereniging door middel van vrije verkiezingen zou moeten worden geregeld, maar hoe die vrije verkiezingen tot stand zouden moeten worden gebracht, schijnt hij ook niet te weten. H.Br.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9