Oostduitse bisschoppen verwerpen Jeugdwijding Onder de blauwe vaan van Lotharingen Deelname aan herdenking van slag om Atlantische Oceaan GEDUCHT BRITS RAKETWAPEN Minister Klompé opent het congres te Scheveningen Rallye Bagdad Internationaal congres in Brussel: PRIESTER EN LEEK „Dit is het uur der naastenliefde BORDEAUX Pakwagen bi] het C.S. ontspoord „Hartelijke betrekkingen tussen Canada en Nederland Christendom kan de fundamentele noden oplossen Jongen van pier in zee gevallen Karei Doorman spoedig in dienst „Niet zozeer gehoorzaamheid en respect, cdswel de liefde'" Ouders moeten in schoolbestuur" Treinverkeer uit de hoofdstad vertraagd L' m PRINS BERNHARD IN OTTAWA JONGE CHRISTENDEMOCRATEN Mgr. Holterman terug naar Willemstad naar Ongewenst optreden van twee Hongaarse diplomaten in Wenen In IJmuiden Visser steekt hem een reddende hengel toe Aartsdiocesane ouder- raad vergadert MAANDAG 5 MEI 1958 PAGINA fris is geen nieuw merk! bezoekt LOCli DES De prijswinnaars van „Pa van Uzzel" Oefening ;,Citra Ultra" door de 42e gevechtsgroep Ned. Antillen nog dit jaar bisdom? iilliiliitilts door AGATHA CHRISTIE Advertentie alle goede koolzuurhoudende, alcoholvrije dranken zijn fris-dranken I De aanzienlijk verscherpte situa~ tie der Kerk in Oost-Duitsland is voor de bisschoppen en bisschoppelijke com missarissen in Oost-Duitsland aanlei ding geworden, zo meldt het K.N.P., tot een gemeenschappelijk herderlijk schrijven, dat gisteren gepubliceerd is. Hierin constateren zij, dat sedert hun laatste bisschoppelijke brief over onder wijs cn opvoeding (oktober 1957) de druk op de gewetensvrijheid en het ge loof nog sterker ceworaen is. De atheïs tische levensbeschouwing wordt steeds meer en sterker in het openbare leven doorgevoerd. De Oostduitse bisschop pen protesteren tegen de beschuldiging, dat zij zich in hun strijd voor de vrij heid der Kerk laten leiden door richt lijnen uit het westen. Zij verklaren: „Niemand aeeft ons dergelijke richt lijnen gegeven. Niemand van ons heeft dergelijke richtlijnen ontvangen. Wan neer wij onze stem verheffen, dan doen wij dat, omdat ons herderlijk ambt zulks eist en ons geweten zulks ge biedt." De bisschoppen keren zich tegen de talrijke represailles, waaraan de gelo vigen in Oost-Duitsland blootgesteld Advertentie Vakantie in Frankrijk De stad van de beroemde wijnen, vermaard om haar goede keuken, centrum van toerisme en kunst, uitgangspunt naar Périgord, Arca- chon. de stranden van de Atlantische Oceaan, les Landes. de Baskische kust. Pyreneeën, en Spanje Voor alle Inlichtingen betreffende hotels, verblijf, excur sies, feestelijke gebeurtenissen, wende men zich tot het Syndicat d'Initlatlve, Office de Tourisme, 1. cours du 30-Juillet. Tel. 08.28.41. zijn. Ondanks herhaalde verzekeringen, zelfs van de hoogste regeringsautoritei ten, dat de „Jeugdwijding" vrijwillig is, wordt door ambtenaren een krachtige druk op de jonge mensen uitgeoefend. Feiten bewijzen, aldus de bisschoppen, dat degenen, die zich niet aan de „Jeugdwijding" onderwerpen, daarvan in hun werk grote nadelen ondervin den. De ouders moeten het aanzien, dat men in de school en in het openbare leven stelselmatig de christelijke opvoe ding van hun kinderen ondermijnt. De bisschoppen wijzen erop, dat de christenen bitter moeten lijden onder de steeds sterker wordende propaganda te gen Kerk en godsdienst. „Het mensen recht wordt totaal geminacht," aldus het herderlijke schrijven. „De grondwet wordt geschonden, wanneer eerlijke en gewetensvolle staatsburgers hun be trekkingen verliezen, omdat zij wei geren uit de Kerk te treden o£ omdat zij de actieve beleving van hun geloof niet willen opgeven." De bisschoppen wijzen erop, dat zü herhaaldelijk zowel in persoonlijk mondeling contact als per brief bij de regering stappen hebben on dernomen teneinde te bereiken, dat deze druk op het geweten zou worden opgeheven. Zij constateren, dat al hun pogingen zonder enig resultaat zijn ge bleven. Zij roepen de ouders op duidelijk en klaar te weigeren in te gaan op de communistische eis tot deelneming van hun kinderen aan de „Jeugdwij ding" en tot verlating van de Kerk. Deze tijd van zware gewetensnood, aldus de bisschoppen, moet worden tot het grote uur van helpende naas tenliefde. Gezin en parochie moeten hechte gemeenschappen blijven. De bisschoppen besluiten hun herder lijk schrijven met de vermaning: „De vrijheid sterft alleen daar geheel uit, waar de geest der vrijheid sterft. De geest der vrijheid „eeft echter ondanks alle druk onverstoorbaar voort, waar het levende geloof weet, dat Christus de Overwinnaar en de Heer is". De herderlijke brief is ondertekend door mgr. dr. Julius Döpfner, bisschop van Berlijn, de apostolische administra tor van Meissen, mgr. Spülbeck, de ka pittel-vicaris van Görlitz, mgr. Piontek, door de wijbisschop van Maagdenburg, mgr. Rintelen, de wijbisschop van Er furt, mgr. Freusberg, de bisschoppelij ke commissaris van Schwering, mgr. Schrader en de bisschoppelijke commis saris van Meiningen, mgr. Schönauer. Per abuis hebben wjj zaterdag foutie ve namen van de prijswinnaars van Pa van Uzzel gepubliceerd. Hier komen de „echte" gelukkigen: Th. Frommé, N. Passeerdersstraat 2, AM STERDAM; H. Bonarius, Orionweg 142, HAARLEM; P. Oostdam, 's-Gravendam- scheweg 20, NOORDWIJKERHOUT. Om misverstanden te voorkomen, vermelden wij nog even, dat de inzen dingen voor de nieuwe prijsvraag moe ten worden gestuurd naar het Kasteel van Aemstel, afd. prijsraadsel, N.Z. Voorburgwal 65, Amsterdam, met de vermelding ouder of jonger dan 18 jaar. In het treinverkeer van en naar de hoofdstad op de lijnen Zaandam-Alk maar en Amersfoort is zaterdagavond vertraging ontstaan ten gevolge van een ontsporing bij het Centraal station te Amsterdam, van de pakwagen van een trein uit Zaandam. De wagon bevond zich midden in het treinstel. De overige wagons bleven in de rails. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor en de m- iële schade was gering. Wel was er gedurende de avonduren vertraging op de lijnen naar Amers foort en Alkmaar. Aanvankelijk be droeg deze vertraging ongeveer een half uur maar naarmate de avond ver streek werd zij minder.. Zondagmiddag om kwart over twaalf is ernstige vertraging ontstaan op de lijn Haarlem-Amsterdam toen een beugel van een trein bij Halfweg defect raakte. De trein moest naar Amsterdam worden gesleept. Door de defecte beugel was de boven leiding van de lün Haarlem-Amsterdam in het ongerede geraakt waardoor deze lijn slechts op één spoor (van Am sterdam naar Haarlem) berijdbaar was. Dit duurde tot drie uur des middags. Reizigers voor Haarlem werden in het C.S. te Amsterdam aangeraden over Uitgeest te reizen. HM 61 Het is een vreugdevol weerzien, daar in de heuvels. Victor en Robert zien zich weldra door bekenden omringd, die hen allen de hand willen drukken. Hierdoor raken Bianca en de anderen wel even op de ach tergrond. Maar dan brengt Victor hen bij de Hertog en vertelt hij in het kort wat er gebeurd is. Godfried heet ook hen welkom en geeft daarna bevel om een korte marspauze te houden, ten einde Victor en Robert verslag uit te laten brengen. Dan vertelt Victor uitvoerig de belevenissen van de afgelopen maanden en ontvouwt tevens de plannen van Keizer Alexis. Na dit verslag, zegt Hertog Godfried: „Gij beiden hebt het Kruisleger en mij onschatbare diensten bewezen, welke ik te zijner tijd naar waarde zal be lonen. Op het ogenblik wacht u een nieuwe taak. Gij, Victor, zult het bevel over een van onze legerafdelingen op u nemen, en Robert zal uw onder bevelhebber zijn. Wij trekken nu op naar Byzantium, waar wij Bianca naaf haar ouders zullen brengen. Ik zal met Keizer Alexis onderhandelen en ben door uw verslag thans volledig ingelicht over de plannen van de Keizer. Wat uw Armeniërs betreft, die zullen wij gaarne in ons leger opnemen!" En dan voegt hij er lachend aan toe: „Wat gij verder ten opzichte van Bianca van plan bent, laat ik geheel aan u overZo nodig wil ik als getuige bij uW huwelijk optreden!" EINDE (Van onze speciale verslaggever) De twee-en-veertigste gevechtsgroep, samengesteld uit onderdelen van de vier de parate divisie en de legerkorpstroe pen, begint vandaag een oefening, die tot vrijdag zal duren. Zevenduizend man zijn by deze oefening, .Citra Ulta" genaamd, betrokken. Een deel van gevechtsgroep, die bestaat uit vier infanteriebataljons, een genees kundig bataljon, twee geniebataljons, een verkenningsbataljon en aanvullende troe pen, begaf zich vanmiddag op weg naar het concentratiegebied in Overijssel. De rest begint de tocht morgenochtend. Dinsdagmiddag om vier uur gaat de oor logstoestand in en moet de gevechts groep op het concentratiegebied zijn aan geland. De reorganisatie van de vierde divisie is voltooid. De gevechtsgroep voert de actie dan ook uit volgens de nieuwe tac tische richthjnen, aangepast aan de atoomoorlogvoering. Zondag heeft prins Bernhard te Ot tawa deelgenomen aan de vüftiende herdenking van de slag om de Atlan tische Oceaan uit de tweede wereld oorlog. Op het grote plein in de Canadese hoofdstad, waar liet monument voor de gevallenen uit beide wereldoorlo gen staat, woeien talrijke Nederland se en Canadese vlaggen ter begroe ting van de prins, voor wie ook vele Nederlandse emigranten naar de De minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. Klompé, heeft vanochtend in het Kurhaus te Scheve ningen het tiende congres van de „Union internationale des jeunes demo- crates-chretiens" geopend, dat daar vandaag, morgen en overmorgen wordt gehouden. De minister sprak de deelnemers in het Frans toe. Zij acht de ontmoe ting van de jonge christenen in Euro pees verband belangrijk, zowel voor nieuwe bezinning op het gemeen schappelijk fundament, „alsook om te ontdekken dat wij tezamen in dezelf de Europese situatie, staan". De snelle veranderingen in de mo derne samenleving noodzaken ons tot een nieuwe oriëntering en een nieuwe vormgeving. De wezenlijke vraag daar bij is: wat komt er van de mens te recht? Wij zien grote verbeteringen in materiaal opzicht, ook al bestaan er op dit punt nog grote en onduldbare on gelijkheden, zelfs binnen Europa. De mens kan echter bij brood niet leven. De veranderende wereld roept geheel nieuwe menselijke noden op, zo zei minister Klompé verder o.m. In dit opzicht noemde minister Klom pé het besef van ongeborgenheid, de tot probleem geworden vrijheid van de moderne mens en zijn eenzaamheid. De moderne techniek brengt door spoet niks de- hemellichamen dichter bij el kaar, maar de afstand tussen de men sen wordt groter. „Tot onze schaamte Mgr. M. Holterman, de apostolisch- /icaris van de Ned. Antillen, die gedu rende enige maanden in Europa heeft vertoefd, keert heden via New York te rug naar .Willemstad, waar hij 7 mei hoopt aan te komen. Sedert enige jaren is de vraag ac tueel, of de Ned. Antillen van vicariaat tot bisdom zullen worden verheven. Op een vraag of hierover tijdens zijn verblijf te Rome besprekingen zijn ge voerd, antwoordde mgr. Holterman, dat, naar hij hoopt, tegen het einde van het jaar de officiële verheffing van het apostolisch vicariaat der Ned. Antillen tot bisdom haar beslag zal krijgen. Over zün besprekingen in Nederland zei mgr. Holterman, dat deze vrüwel alle interne kerkelijke zaken betroffen, b.v. onderwijskwesties, waarbü ook is gesproken over de vraag, wat in de Ned. Antillen kan worden gedaan om de schoolvrüe jeugd op te vangen. moeten wij nederig erkennen, dat de kerken niet de eerste zijn geweest om deze toestand te onderkennen en om er een antwoord op te vinden. Het waren allerlei geestelijke en politieke bewe gingen, staande buiten de kerkelijke kring, die zich er het eerst mee hebben bezig gehouden. Ik verwijs", zei de minister, „naar het nazisme en het com munisme, twee richtingen die wij vol ledig verwerpen omdat wij ze geheel in strijd achten met de grondbeginse len van .de menselijke waardigheid. Maar thans zal Europa deze noden moeten kunnen oplossen." Van het Christendom uit kan een weg gevonden worden tot oplossing van de fundamentele noden, omdat het Chris tendom de mens ziet als een schepsel van God. In de moderne wereld, die de mens dreigt te reduceren tot een func tie en hem zgn persoonlijke verant woordelijkheid afneemt, moeten wij de waarde van de mens veel sterker tot gelding brengen, ook in onze economi sche, sociale en politieke activiteiten. „'-XX ÉMhÉM WmmS Naast de Ameri kaanse eenheden in het zuiden van West-Duitsland die met geleide projec tielen van het type Corporal zijn uitge rust het zwaar ste wapen waarover het machtige ze vende leger beschikt heeft nu ook het eerste Britse raket regiment dit robuus te projectiel ont vangen. In de bos sen van Hampshire in Engeland trach ten de manschap pen thans de be diening van het in gewikkelde, maar uiterst eenvoudig hanteerbare wapen onder de knie te krijgen. Op de foto zijn enkele militai ren in speciale be schermende kleding bezig de licht ont- brandbare brandstof van de 15 m. hoge raket aan het eind van een oefening af te tappen in spe ciale ronde brand stoftanks. Wanneer de Cor- poral-eenheden van het Britse raket regiment voldoende zijn geoefend zul len ze zeer waar schijnlijk in West- Duitsl&nd worden gestationeerd bij de noordelijke leger groep, waar ook Nederlandse strijd krachten deel van uitmaken. Dan zul len de landstrijd krachten van de NATO ook in het noordelijk deel van West-Duitsland de eerste wapens heb ben ontvangen uit het „afschrikwek kend arsenaal". Meer naar het zui den heeft het ze vende Amerikaanse leger reeds ruim schoots uit dit ar senaal geput en er zijn strijdvaardig heid aanzienlijk mee opgevoerd. 55 „Ik geloof niet, dat het nodig isof dat het verstandig zou zpn. Maar ze zijn er natuurlük ach ter gekomen wat jü eigenlijk in je schild voerde. Daarom hebben ze hun maatregelen getroffen, zodat je daar toch niets meer te weten zou komen. Het heeft dus geen enkele zin er weer heen te gaan. Blüf er maar uit de buurt." Hü lachte eens tegen haar. „Anders verven ze je de volgende keer misschien rood!" „Dat is nu wat ik het liefst zou willen weten!" riep Vic uit. „Waarom, hebben ze mijn haar blond geverfd? Ik heb me suf geprakkizeerd, maar geen enkel motief kunnen bedenken. Heeft u enig idee?" „Alleen dit onplezierigedat de politie je stof felijk overschot minder gemakkelijk had kunnen iden tificeren!" „Maar als ze mü naar het leven stonden, waarom hebben ze me dan niet dadelük vermoord?" „Dat is een zeer belangwekkende vraag, Vic!" verzekerde de heer Dakin. „En daarop zou ik nu het allerliefst het antwoord weten!" „Maar u heeft geen enkel idee?" „Tot dusver zelfs geen aanknopingspunt," beves tigde de heer Dakin met een spoor van een glimlach. „Van aanknopingspunten gesproken," hernam Vic, „herinnert u zich nog dat ik u zei, dat ik iets aan Sir Rupert Crofton Lee had gezien, dat ik vreemd vond, toen hij die dag in 't Tio op het balkon zat?" „Ja, zeker." „U kende hem niet persoonRjk, hè?" „Nee, ik had hem nog nooit eerder ontmoet." „Dat dacht ik al. Want dat is toen niet de echte Sir Rupert geweest, weet u?" Daarna stak Vic haar tweede interessante relaas af over de steenpuist in Sir Ruperts nek, waarnaar ze in het vliegtuig tot Caïro had zitten kijken. „Juist. Nu weten we hoe het in zün werk is ge gaan," zeide de heer Dakin tot besluit. „Ik begreep al niet hoe Carmichael die avond zo weinig op een plotseling aanval verdacht kon zijn geweest. Hij dacht veilig en wel bü Crofton Lee te zün aangeland. En die heeft hem op een onverwacht moment de dood steek toegebracht. Carmichael heeft nog kans gezien weg te komen en jouw kamer te bereikenwaar- schijnlü'k met de bedoeling de rode sjaal in veilig heidalthans buiten het bereik van zijn belager te brengen." „Gelooft u, dat ze mij hebben ontvoerd omdat ik degene ben, die dat van die steenpuist gezien had? Maar ik had het aan geen mens anders verteld dan aan Edward." „Ik ben er vast van overtuigd, dat ze jou ten spoedigste van het toneel wilden laten verdwijnen. JÜ had je neusje veel te diep in De Olpftak-affaire gestoken". „Dr. Rathbone heeft me er voor gewaarschuwd. Het was zelfs eerder een dreigement dan een waar schuwing. Ik geloof vast, dat hü begreep, dat ik niet degene was, waarvoor ik me had uitgegeven." „Rathbone," merkte Dakin droogjes op, „is om de clrommel niet dom." „Ik ben erg blij, dat ik er niet meer naar toe hoef te gaan," gaf Vic volkomen opgelucht te kennen. „Ik hield me daarnet maar dapper, ziet u... maar in mijn hart zat ik lelijk in angst. Maar... als ik nu niet meer naar De Olüftak ga... hoe kom ik dan verder met Edward in contact?" Dakin glimlachte. „Ais Mohammed niet naar de berg komt, moet de berg maar naar Mohammed ko men. Schrijf hem eenvoudig even een briefje. Zeg alleen, dat je in het Tio logeert en vraag, of hij je kleren en bagage bij je wil brengen. Ik ga dr. Rath bone vanochtend eens raadplegen over een van zün voordrachtsavonden. Dan kan ik heel gemakkelijk een briefje voor zijn secretaris binnensmokkelen zonder dat Catherine het in handen krügt. Wat ik jou mag raden is blüf rustig in het Tio, dan kan je niets gebeuren... maar Vic, luister eens..." „Wel, wat is er?" „Raak je toch in moeilükheden, sla je er dan zo goed mogelük doorheen. Wü zullen je heus wel in het oog houden. Maar onze tegenstanders zijn hoogst gevaarlüke lieden en het ongeluk wil, dat je veel te veel van ze weet, meisje. Heb jij je bagage een maal bü je in Hotel Tio, dan ben je van iedere verplichting tegenover mü ontslagen. Onthoud dat goed." „Ik ga er onmiddellijk naar toe," beloofde Vic. „Ik moet onderweg alleen nog wat poeder, crème en lippenstift kopen. Tenslotte „Tenslotte," vulde de heer Dakin aan, „kan een jong meisje niet ongewapend haar uitverkorene te gemoet treden." „Tegenover Richard Baker kwam dat er niet zo erg op aan," bekende Vic kinderlijk openhartig. „Of schoon hü best mag weten, dat ik er heel wat voor deliger kan uitzien, dan hü rne kent. Maar Edward..." Ze had haar platinalokken nu keurig gekapt. Haar neusje glom niet langer en haar lippen zagen er verleidelijk uit. Zo nam Vic op het balkon van het Tio plaats... andermaal in de rol van Julia, in af wachting van de komst van Romeo. Romeo liet inderdaad niet lang op zich wachten. Hü kwam aanlopen over het grasveld en keek naar links en rechts. „Edward!", riep Vic van boven. Edward keek omhoog. „Ah, Vic! Ben je daar?" „Kom maar gauw boven!" „Ik kom!" Even later stond hij voor haar op het verlaten bal kon. „Hier worden we niet gestoord", zei Vic. „Straks kunnen we wel naar beneden gaan en wat drinken." Edward keek haar, één en al verbazing, aan. „Maar Vic! Wat heb je met je haar gedaan!", riep hij. Vic slaakte een wanhopige verzuchting. „Als er nog iemand over mijn haar begint, spring ik gewoon uit mijn vel!" „Ik geloof, dat ik het veel mooier vond zoals je het had." N „Dat moet je aan Catherine zeggen!" „Wat heeft Catherine er mee te maken?" (Wordt vervolgd). r?? plechtigheid waren gekomen. Bij zün aankomst per auto werd de prins, ge kleed in het uniform van luchtmaar- schalk, begroet door generaal Foulkes, de Canadese stafchef, en vele andere hoge Canadese officieren van leger, vloot en luchtmacht. Prins Bernhard legde een boeket witte lelies en an jers aan de voet van de cenotaaf, deed enkele stappen achterwaarts en bracht het militair saluut toen een muziek korps de volksliederen en de Last Post ten gehore bracht. Daarna onder hield de prins zich enige tijd met een afvaardiging van oudstrüders voor hij zich naar zijn auto begaf. Des avonds zat de prins aan een diner dat gouverneur-generaal Massey te zijner ere gaf. Ook pre mier Diefenbaker en Lester Pearson waren hierbp tegenwoordig. Zaterdag heeft prins Bernhard voor de Canadese radio de rol, die Canade se militairen bü de bevrijding van Ne derland hebben gespeeld, in herinnering gebracht 30.000 heldhaftige Canade se militairen slapen voor eeuwig op Ne derlandse bodem. 130.000 Nederlan ders hebben zich reeds in Canada ge vestigd en er zullen er meer volgen. „Kunt u zich een betere basis voor stellen voor de hartelijke betrekkingen die tussen Canada en Nederland be staan?" aldus de prins. Prins Bern hard sprak vervolgens over de gast- vrüheid, die de Nederlandse koninklij ke familie in de tweede wereldoorlog in Canada heeft genoten en hij bracht het Canadese volk de „beste wensen van koningin Juliana en onze dochters" over. De prins heeft de zaterdag verder doorgebracht in de ambtswoning van gouverneur-generaal Massey, waar hü de premier Diefenbaker ontmoette. De Weense politie heeft zaterdag vol gens Reuter twee Hongaarse diplomaten op heterdaad betrapt, toen zü trachtten een Hongaarse vluchteling te werven voor de Hongaarse geheime dienst. Een van beide diplomaten, die in een tram probeerde te vluchten, bleek de eerste secretaris van het Hongaarse gezant schap te zün. De ander, die een diplo matiek paspoort had, werd door de vluchteling ontmaskerd als een voor malige officier van de Hongaarse ge heime dienst, die hem in 1955 in een gevangenis van Boedapest had „behan deld Het incident wordt door het Oos tenrijkse ministerie van buitenlandse zaken onderzocht. Een rechter te Buenos Aires heeft een verzoek van de Peronistische partü om weer als rechtspersoon te mogen optreden afgewezen. Aan de oplettendheid van een Rotter" damse piervisser is het te danken, dat zondagmorgen in IJmuiden een omstreeks 15-jarige Amsterdamse jon gen S. niet in zee is verdronken. De jongen was met zijn vader met de auto naar IJmuiden gekomen en samen maakten zij een wandeling op de pier. Ongeveer halverwege is de jongen door nog onopgehelderde oorzaak aan de binnenkant van de pier in zee gevallen. De Rotterdamse visser, die het onge luk zag gebeuren, stak de jongen on- middellük zün hengel toe. De knaap wist de top daarvan te grijpen. Deze brak af, maar opnieuw kon de jongen de hengel pakken. Van de pier af heeft men toen de jongen aan de hengel voor zichtig naar de dichtst bijzünde trap getrokken, waar hij weer op de pier kon klauteren. Hevig ontdaan van het onverwachte bad in het koude water, is de jongen met zp'n vader ülmgs naar het Plateau bij de zuidpier gegaan, waarna zijn va der hem zo snel mogelijk met de auto naar huis heeft gebracht om hem on der de wol te stoppen. Het vliegkampschip Karei Doorman zal eind van deze maand in dienst wor den gesteld. In smaldeelverband zullen de kruiser de Zeven Provinciën, de fre gatten Van Zijll en Jaguar en de onder- zeeboot Zwaardvis oefenen op xAoovcf zee en in het Engelse Kanaal. De jager Utrecht en de onctérzeeboot Tijgerhaai houden onderzeebootbe- strijdingsoefeningen onder de Engelse kust. De jagers Groningen en Drenthe doen dienst in de Zuid-Oost-Aziatische wate ren. De fregat Evertsen is in Nederlands Nieuw-Guinea gestationneerd. De fregat Van Speyk oefent in de Ca- raïbische wateren en is ter beschikking van de commandant zeemacht in de Ne derlandse Antillen. Twee squadrons mijnenvegers oefenen in de Noordzee. De jager van de Friesland klasse Overijssel die, zoals bekend, 1 juli naar Nederlands Nieuw-Guinea zal vertrek ken, zal onder commando staan van de kapitein-luitenant ter zee G. A. M. Sara- ber. Als eerste officier is aangewezen de luitenant ter zee der eerste klasse J. M. Eibers, als hoofd machinekamer de luitenant ter zee van technische dienst der eerste klasse J. C. de Wit en als officier belast met de administratieve dienst de luitenant ter zee van admini stratie der t\veede klasse O. C. W. F. Schutte. Indie De pokkenepidemie, die al geruime tpd in de Indische staat Oet- tar Pradesj woedt, heeft tussen 1 janu ari en 19 april aan 2.500 mensen het leven gekost. (A.F.P.) Het driedaags internationaal congres „priester en leek", dat vrüdag te Gent in België begon, is zondag besloten met een algemene vergadering in het audi torium van Civitas Dei op de wereld tentoonstelling te Brussel. De algemene vergadering werd bügewoond door ruim 1300 congressisten. Onder de talrüke bisschoppen en geestelijken uit verschillende landen be vond zich mgr. Bekkers, bisschop-coad jutor van Den Bosch. Mgr. Bekkers sprak tijdens deze slot vergadering over de verhouding van priester en leek en hun wederzüdse helpende taak. Hü toonde aan hoe in de geschiedenis der Kerk geleidelijk een scheiding ontstond tussen priester en leek toen de contra-reformatorische theologie het institutionele karakter van de Kerk eenzqdig benadrukte. Mgr Bekkers verheugde zich erover, dat eni ge tientallen jaren geleden in de Kerk een duidelüke stroming ontstaan is, die weer sterker de nadruk legde op de com- munio, de gemeenschap. Het zal niemand kunnen verbazen, aldus mgr. Bekkers, dat deze nieuwe aandacht voor de communio na zo veel eeuwen niet onmiddelhjk is te doorzien, zodat de eigen taak van de leek in de Kerk nog niet scherp kan afgebakend worden. Liever dan grenslünen voor hun taak en verant- woordelükheden vast te leggen, ver- wees mgr. Bekkers naar ieders lid maatschap van de Kerk. Dit betekent dat „allen gelijke zorg voor elkander zouden dragen, waarbü competenties en nuanceringen niet worden opgelost met deugden van gehoorzaamheid en respect, maar met de liefde als wa pen". Kanunnik Delvaux, president van het groot seminarie te Luik, sprak ver volgens over de vreugden en smarten van de priester. Pater Berengueres uit Spanje las een brief voor van mgr. Lahiguerra, bisschop van Madrid. Hier in vraagt deze bisschop het congres aan de H. Stoel te verzoeken om de instel ling van het liturgische feest van „Christus, eeuwige hogepriester". Dit voorstel werd door de algemene vergadering aanvaard. „De ouder-comité's vormen een over gangstoestand. Op den duur zullen zü moeten verdwünen. Men zal dan als normale zaak moeten krügen, dat de ouders zitting hebben in het schoolbe stuur", aldus prof. dr. J. J. Gielen in een discussie tüdens de vergadering van het aartsdiocesane ouderraad, za terdag in Apeldoorn. In zün inleiding wees prof. Gielen op de belangrijke plaats, die de school in het maatschappebjke bestel inneemt. Het gezin moet echter veel nauwer in het bestuur van de school worden betrokken, terwül de invloed van de parochiekerk tot het redehjke beperkt moet blijven. Ook moet erop worden gelet, dat de overheid haar neus niet te diep in de zaken van het büzon- der onderwps steekt. De voorzitster van de aartsdiocesa ne ouderraad, mevr. E. Scholtens-v. d. Loo uit Utrecht, pleitte voor de vor ming van stedelijke en/of streek- ouderraden ter verbetering van het onderlinge contact.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2