m De belangstelling voor openbare herdenkingen wordt steeds geringer T raditionele be vrij dingsdag f. k DR. W. DREES: TOEKOMST BIEDT MEER MOGELIJKHEDEN DAN OOIT VOOR DE JEUGD Ook in Heemstede en Zand- voort was de Stille Tocht hoogtepunt der herdenking 1 Gruwelen uit tweede wereldoorlog gedegradeerd lot louter vaderlandse geschiedenis Bevrijdingsavond in Oude St.-Baaf St.-Brigittagroep bestaat 12V2 jaar DODENHERDENKING IN HAARLEM Raad, voor de jeugd te Haarlem Niet verantwoordelijk voor propaganda- actie Cyclus Haarlemse raad voor de jeugd Versnelde terugkeer van mr. Kranenburg Koperen jubileum St. Felicitas-groep Zangconcours stoffen voor maat kleding MAANDAG 5 MEI 1958 PAGINA 3 Jeugdherdenking Zaterdagavond zijn ook in Haarlem de doden herdacht. In het centrum in de Oude Sint Baaf en aan de Dreef, in zuid-west bij het monument op de Westergracht en in Haarlem-Noord bij het verzetsgedenkteken nabij de Jan Gijzenbrug. Vanaf zes uur 's avonds hingen van vele open bare gebouwen en huizen de vlaggen halfstok. De vermaakcentra hadden hun deuren gesloten en op de straten werd het allengs stiller. Nederland whde zich bezinnen, wilde de duizenden mannen en vrouwen herdenken, die hun leven veil hebben gehad voor de vrijheid, de vrede en de erken ning van de menselijke rechten. In hun toespraken hebben bijna alle spre kers gewag gemaakt van de steeds geringer wordende belangstelling voor de openbare herdenkingen. Ds. J. Bronsgeest drukte het kernachtig uit toen hij zei, dat de bevrijding niet meer wordt gezien als een waarschu wing en dat de gruwel van de tweede wereldoorlog wordt gedegradeerd tot louter vaderlandse geschiedenis. Westergracht Haarlem-Noord Discussie WÊ- Dinsdag aanwezig bij behandeling moties H.B.C.-volleybal- kampioen OVERDRACHT VAN 225 WONINGEN IN „DELFTWIJK" Majoor K. In Zandvoort Pater A. Wilshaus O.F.M. wees er in z;jn toespraak op, dat het sterven van Naar aanleiding van de verkiezings- fctie van de P.v.d.A. na afloop van de lezing van dr. W. Drees, zaterdagmid dag voor de Raad van de Jeugd te -Haarlem gehouden, heeft het bestuur van de raad de volgende verklaring Gepubliceerd. •d Zoals bekend heeft de Haarlemse Haad voor de Jeugd in de afgelopen maanden een lezingenreeks georgani- feerd voor de leiding van het jeugd- Werk om meer bekendheid te geven "aan de organisatie, aan de taak en de °evoegdheden van de overheid". Op zaterdagmiddag 3 mei vond in de Rid- 0erzaal een lezing plaats door ministèr- Pfesident dr. W Drees over „Jeugd en Handspolitiek". Daar na afloop van deze bijeenkomst door enkele leden van de H-v-d.A. een brochure is verspreid in Pandpoort, stelt de Raad voor de Jeugd er prijs op te verklaren dat dit geheel buiten medeweter van hem is geschied. He Raad voor de Jeugd betreurt het dat door deze verkiezingsactiviteit deze bijeenkomst, welke tevens als 3 mei- berdenking was georganiseerd, ten 'eerste is geschaad. de gevallenen een grote vraag inhoudt: „Burgers van Nederland, wilt gij de vrijheid behouden, waarvoor wij ge leefd hebben?" Daarvoor is vertrou wen nodig, wederzijdse goede wil en er kenning van eikaars rechten. Ds. A. J. van Rhijn, Ned. Herv. predikant stelde, dat het wel degelijk zin heeft te her denken, vooral voor de jongeren, die de strijd om de vrijheid niet zo beleefd hebben als de ouderen. „Wij schijnen maar al ie vaak de bron van onze vrij heid te vergeten: het offer van duizen den, die daarvoor hun leven gaven De herdenkingsplechtigheid werd mu zikaal omlijst door de Zangbrigade en het muziekkorps van het Leger des Heils onder leiding van Barend Schut Jr. Na afloop werd het Wilhelmus ge zongen. De deelnemers aan de plech tigheid defileerden langs het monu ment, waar velen een bloemenhulde brachten aan de gevallenen. 's Middags werd bij het monument aan de Westergracht een herdenkings plechtigheid gehouden voor de jeugd uit Haarlem-Zuid-west, die daaraan in gro ten getale, veelal ook met onderwij zeressen of onderwijzers, deel nam. De heer J. Th. van den Boogaardt, voorzitter van de Bond van Oud-Illegale Werkers, afdeling Haarlem, hield er een zeer bewogen toespraak, waarin hij de jeugd de verschrikkingen van de dictatuur en het grote goed van de vrij heid schetste. „Later zullen jullie be grijpen, wat dat zeggen wil," aldus spreker. Na een minuut stilte zongen Om kwarl voor zeven verzamelden zich een groot aantal nabestaanden van overleden verzetsstrijders, autoriteiten en stadgenoten in de Grote Sint Bavo nan de Grote Markt, waar de centrale herdenkingsplechtigheid zou worden ge houden. Nadat het bevrijdingsvuur uit Nijmegen op plechtige wijze de kerk was binnen geleid, beklom ds J. Brons- Reest de kansel voor het uitspreken van een kort herdenkingswoord. Ds. Bronsgeest stelde vast, dat steeds minder mensen bereid zijn om wanneer het tegen 5 mei loopt, een ogenblik achterom te zien. De bevrij ding wordt niet meer als een waarschu wing gezien en de gruwelijke feiten van de tweede wereldoorlog worden gede gradeerd toi louter vaderlandse ge schiedenis. „Het gaat er echter om, hiet alleen in tijden van tegenspoed, blaar ook in tijden van voorspoed sa men te werken en de verwantschap te blijven voelen met degenen die voor dit ideaal hun leven hebben gegeven," aldus ds. Bronsgeest. Hij besloot zijn herdenkingswoord met een opwekking aan de aanwezigen zich bewust te bin tje" is °nZi? natIe 6en christeli.'ke na- Onmiddellijk na deze toespraak zon gen 700 Haarlemse scholieren begeleid door het symphonie-orkest „Haerlem" het eerste deel van de bevrijdingscanta te van Jos ae Klerk en Jaap Moulijn. De aanwezigen zongen gezamenlijk de eerste en zesde strofe van het Wilhel mus, waarna de fakkeldrager, de bloemendragers en de aanwezigen zich opstelden voor de Stille Tocht door de Haarlemse binnenstad, op weg naar het bevrijdingsmonument aan de Dreef, waar bereids ook de Stille Tocht uit Haarlem-oost was gearriveerd. In aanwezigheid van honderden stad genoten en vreemdelingen, ontstak de fakkeldrager bij het monument aan de Dreef de gasflambouw, waarna velen van de gelegenheid gebruik maakten om een bloemenhulde aan de voet van het monument neer te leggen. Een groot deillc langs het monument besloot deze eenvoudige, stijlvolle herdenkingsbyeen- KOlïisi, „Wij vergeten veel. Wij vergeten gauw." Aldus de heer F*. Vink, voorzit ter van het Haarlemse Comité Natio nale Herdenking, sectie West, tijdens zijn kort openingswoord tot de herden kingsplechtigheid, welke zaterdagavond gehouden werd nabij het monument op de voormalige Duitse fusiladeplaats aan de Westergracht. De herdenking aldaar werd door velen bijgewoond, maar de belangstelling scheen iets minder groot dan vorige jaren. Naar het monument waren Stille Tochten gehouden uit Haarlem Zuid-west, de Van Oosten de Bruynstraat, het Theemsplein, het Oranjcplein en het Hasselaersplein. De tochten werden voorafgegaan door muziekkorpsen. Militairen en oud-verzetsstrijders had den bij het monument aan de Wester gracht de erewacht betrokken. De heer Vink wees er in zijn openingstoespraak op, dat niet alleen de elf mannen her dacht werden, die in de hongerwinter van 1944 op wrede wijze gefusileerd werden, maar allen, die hun leven veil hadden voor onze vrijheid en onder het ^iTn w.?eVjeld van de Duitsers gevallen TnHor, uu, ?cgen e'i een half miljoen m die in 1939 in Euro- kaif «er ruim en een half miljoen afgemaakt. Niettemin speelde er zaterdagavond aldus de heer Vink tot zeven uur nog goede jazz-muziek voor de radio, kan men amusante films gaan zien en was er zelfs sprake geweest de kermis te laten doorgaan. „Heeft het nog wel zin de herdenking op deze wijze tot een formaliteit te ma ken?", zo vroeg de spreker zich af. Hii wekte alle aanwezigen op er voor te zorgen, dat de deelneming in volgende jaren, ook van de zijde van de jeugd, minstens drie maal zo groot als thans zou zijn. de kinderen uit volle borst het Wilhel mus, waarna namens allen een krans bij het monument gelegd werd. Vele kinderen legden bij het défilé ook nog tuiltjes narcissen of andere bloemen. De belangstelling voor de herdenking bij het monument aan de Jan Gijzen brug in Haarlem-Noord was minder groot dan andere jaren. Tegen achten naderden vanuit drie richtingen de deel nemers aan de stille tochten, elk voor afgegaan door tamboers en hoornbla zers. Na de twee minuten stilte sprak pater Mettrop een korte herdenkings rede uit. Daarin schetste hij de geval lenen als volledige mensen, die van hun thuis, van hun werk en hun liefhebbe rijen hieldendie naar de lente en naar de zon in de zomer verlangden; die bang waren voor ellende, pijn en dood. Als ieder haakten zjj naar het leven. Toen zij echter voor de keuze wer den gesteld: verraad aan of vrijheid voor het Nederlandse volk, kozen zij de dood, opdat het volk, waartoe zij be hoorden, zou kunnen leven zonder dwang zou kunnen liefhebben zonder angst en zou kunnen werken in onge veinsde blijheid. Zij offerden hun leven, opdat de oorlog zou worden verbannen en vervangen zou worden door oprechte liefde van volk voor volk, van mens voor mens. „Indien wij de doden dank baar willen zijn, voor wat zij met hun leven hebben betaald, dan dienen wij te luisteren naar hun raad en hun voor beeld niet te vergeten." Dr. H. van der Loos, predikant te Haarlem, zei ontroerd te zijn door de spontane hulde, die de kinderen de doden hadden gebracht. De mening, dat de jeugd, waarvan het merendeel de oorlog niet of met bewust heeft mee gemaakt. de offers van het Nederland se verzet zou onderschatten, is beslist onjuist gebleken. Daarom is het des te betreurenswaardiger, dat de jeugd op groeit in een periode van een nieuwe bewapeningswedloop. De jonge mensen, mogen de oude doden niet vergeten, zo wordt hun voorgehouden, maar tegelij kertijd schijnen machten er op uit te zjjn om de mensheid opnieuw in ellende te dompelen. Dr. Van der Loos riep zijn toehoorders op God te bidden om uitkomst en zelf de vuren van geloof, hoop en liefde brandende te houden. De herdenking, die culmineerde in het leggen van kransen en bloemen aan de voet van het monument, waar 's middags een kleine honderd kinde ren uit Haarlem-Noord tijdens een jeugdbijeenkomst vele tuiltjes bloemen hadden neergelegd, werd omlijst met stemmige muziek van harmonie Cres cendo en van het Haarlems Christelijk Mannenkoor. Na het eerste couplet van het Wilhelmus trokken velen langs het monument. „Ondanks de vele gevaren van deze tijd, is het voor de jeugd van deze tijd toch ook een periode van veie moge lijkheden; van veel meer mogelijkheden dan zij vroeger ooit gekend heeft". Dit was in het kort de boodschap, die de minister-president, dr. W. Drees. zater dagmiddag richtte tot de jeugdleiders die in de Bidderzaal van het stadhuis waren samengekomen. De causerie van dr. Drees was de zesde in een cyclus van zeven, die de Haarlemse Baad voor de Jeugd dit seizoen heeft georganiseerd onder de titel „Haarlem, onze stad, ons werk, ons leven". De minister-pre sident had tot onderwerp van zijn spreekbeurt gekozen: „Jeugd en lands- politiek". Dr. Drees werd verwelkomd door de voorzitter van de Raad voor de Jeugd, de heer W. van Liemt, die in zijn wel komstwoord ook de commissaris van de Koningin in Noord-Holland en me vrouw Prinsen betrok, welke laatste een charmante bloemenhulde kreeg aange boden. De heer Van Liemt legde in zijn inleiding verband tussen het onderwerp van de causerie door de minister-presi dent en de datum van 3 mei, de dag van de dodenherdenking. Dr. Drees be gon zijn lezing met te verklaren, dat hij het van zeer groot belang achtte, dat bij de jeugd begrip bestaat voor de po litiek, omdat de politiek ieders leven persoonlijk raakt. Waar het in de poli tiek om gaat is juist de vraag in hoe verre de landsoverheid mag ingrijpen in ieders persoonlijke leven. De lands- nolitiek raakt het leven van gemeenten en provincies, maar gaat bovendien nog verder. Vooral sedert het emde van de oorlog reikt zij tot ver over de lands grenzen. Daarin - en in het feit dat de binnenlandse problemen voorheen duidelijker en eenvoudiger lagen ligt vooral een verschil met vroeger. Tegenwoordig zijn mede door het kies stelsel van di evenredige vertegenwoor- diging de partijen veel belangryker ge worden. In de regering werken verschil lende partijen samen en ieder van die ministers is verantwoording verschul digd aan het parlement. Wat in de re gering tot stand komt, zijn dus noodza kelijk compromissen, die het resultaat zijn van „geven en nemen". Deze de mocratische besluitvorming wekt voor het publiek, dat de problemen niet ge heel kan overzien, vaak een verward beeld op. Men moet niet denken dat men het maar voor het zeggen heeft, wanneer men eenmaal tot een hoge post §ar<?.eP?n is. Dr. Drees deelde mee, dat Uis, °°k wel eens mopperde als er ?n4ers gelopen was dan hij het ad voorgesteld en thuis zei men ls toch wel ver gekomen, """'ster-president nu ook al be- fnnnen kankeren". Maar het tot stand inUt pPn n ,van compromissen is juist een van de democratie. compromissen winstpunten van de d?eo«i^Strii"PraSident herinnerde aan dl Jeugd in de jaVen 1940-1945 heeft gebracht. Dat was een andere soort politiek. Men trotseerde gevaren voor het ideaal van™ho- ngheid. Die saamhorigheid is mogelijk gemaakt door het herwinnen van de vrijheid. Aan de jeugd van thans de minder dramatische, maar even grootse opgave om die saamhorigheid te reaïi seren. De minister-president eindigde zijn betoog met de aanmaning tot de jeugd om niet te lang in organisaties met louter leeftijdgenoten te blijven zit ten. Op een gegeven ogenblik zal men een keuze moeten doen en samen met ouderen het werk moeten aanpakken Hij wees er met nadruk op, dat de pol litiek een voortdurend contact is met de werkelijkheid met het doel deze ten goede te beïnvloeden. Of dit goed of slecht gebeurt is afhankelijk van de vraag hoe degenen die de politiek be drijven, hun werk doen. Tijdens de discussie na afloop van de toespraak, antwoordde de minis ter-president een van de vragenstel lers, dat men in de politiek kiest op grond van zijn beginselen en dat in dat verband de partijkeuze zeer be langrijk is. Men handelt dan verder met als doel het algemeen belang. Velen, die nog geen keuze hebben kunnen doen op grond van hun begin selen, verwarren deze dingen nog wel eens en verwijten een staatsman, dat hij handelt uit partijbelang, terwijl hij in feite handelt op grond van zijn be ginselen. Overigens vond dr. Drees, dat vroeger het partijbelang in de practische politiek vaak veel sterker meesprak dan tegenwoordig. Een van de vragenstellers informeer de of de minister-president niet uit par tijbelang had gehandeld, toen hij in 1956 op de verkiezingsdag huis aan huis zijn visite-kaartje had laten bezorgen. Dr. Drees antwoordde, dat hij slechts een opwekking had geschreven om zijn stem uit te brengen. Inderdaad was een en ander een idee geweest van de propa- gandadjenst van de P.v.d.A. Hij had er echter geen bezwaar tegen gehad, om dat hij meende in een verkiezingsperio de gerust duidelijk voor zijn politieke beginselen te mogen uitkomen. Buiten de verkiezingstijd hield hij zich dan ook meestal erg gereserveerd. I Met het K.L.M.-vliegtuig uit New York is zaterdag tegen het middaguur de staatssecretaris van oorlog, mr. F. J. Kranenburg, na een studiereis van twee weken in de Verenigde Staten, op Schiphol teruggekeerd, waar hij werd verwelkomd door zijn echtgeno te en zijn adjudant, kapitein De Vroom. Op uitnodging van het Ame rikaanse ministerie van defensie heeft de staatssecretaris een tournee ge maakt. waarbij o.m. een bezoek ls gebracht aan een proefterrein voor ra ketten. verder aan Colorado Springs, waar het hoofdkwartier van de lucht verdediging voor het Noordamerikaan- se continent is gevestigd en tenslotte aan fort Bliss, waar een aantal Ne derlanders wordt opgeleid voor het gebruik van het Nike-projectiel. Het hoofd van de legervoorlichtings- dienst, mr. G. P. Kies deelde aan d» journalisten op de luchthaven mede, dat de staatssecretaris niets te zeggen had, aangezien het hier een studie reis betrof en de in de Verenigde Sta ten verkregen informaties ten aanzien van de raketten van vertrouwelijke aard zijn. Mr. Kranenburg zal dinsdag aanwe zig zijn bij de behandeling van de moties Ritmeester en Vermeer in de Tweede Kamer. Oorspronkelijk had het in de bedoeling gelegen dat de staats secretaris 1 mei met de Rijndam van New Vork naar Nederland zou terug keren. II.B.C. is er na een spannende strijd met Santpoort nog vrij onverwacht in geslaagd het kampioenschap te beha len in de eerste klasse van de afdeling Haarlem van de Ned. Volleybalbond. Niet minder dan vijf sets waren nodig om H.B.C. de titel te bezorgen. De overdracht van het complex van 225 woningwetwoningen in het plan „Delltwijk" aan de Woningbouwvereni ging „Eigen Haard" G.A. zal plaats vinden zaterdagmiddag 10 mei in een van de zalen van café-restaurant Brink- mann aan de Groote Markt. Gisteravond is op bijzonder geslaag de wijze de viering besloten van het ko peren jubileum van de Sint Felicitas- groep uit de parochie van de H. H. Eli sabeth en Barbara. Ouders, vrienden en genodigden hebben kunnen genieten van „Het witte schaap van de familie", op gevoerd door de r.-k. Rederijkerska mer „Alberdingk Thijm". Tussen de be drijven door dansten drie meisjes van de groep het ballet „De ontgoochelde Prins", waarmede zij veel succes oogst ten. De groep is, namens de ouders van de leden, een prachtige pannenuitzet ca deau gedaan, waarvoor natuurlijk een hartelijk dankwoord werd gesproken. .Men zag hierin een tastbaar bewijs, dat de ouders intens meeleven met het jeugdwerk in de parochie. Mede dank zij het heerlijke voorjaarsweer is de Bevrijdingsdag dit jaar weer in .alle opzichten een feestdag geworden, vooral voor de jeugd. Vanmorgen waren duizenden kinderen op de been voor de traditionele zeepkistenrace op de Grote Markt en voor het kinderzangconcours in het Proveniershof. Deze evenementen werden georganiseerd onder auspiciën van het Centrum Comité Koninginnedag. Om acht uur 's morgens werden de Haarlemmers (voor zover nodig) in het centrum gewekt door een re veille op de Grote Markt, geblazen door het Tamboer- en Hoornblazerskorps van de Gymnastiek Vereniging Bato. Terzelfdertijd maakte de Haarlemse politiekapél een muzikale wandeling door de straten van Haarlems binnen stad. De bewoners van Haarlem-noord hoorden en zagen vanmorgen vroeg een geluidswagen door hun straten trekken, die vrolijke muziek ten gehore bracht. Voor de kinderen was er later in de morgen een toneelvoorstelling door het Haarlems Revue- en Cabaretgezelschap „De Vonk", dat de toneel stukken „De Vrek" en „De Avonturen van Hein Kordaat" opvoerde. In Haarlem-oost begon om half acht een reveille door de Sint Jorisband, die een muzikale wandeling door de straten maakte. Voor de kinderen in Oost, ongeveer zevenhonderd, was er in het Rembrandt-theater een filmvoorstel ling, waarheen de toeschouwers in optocht, voorafgegaan door de Sint Joris band. trokken in een feestelijke stoet. Na afloop van de voorstelling in het Rembrandt-theater zorgde de Hillegomse harmonie „Crescendo", volledig met drumband, voor de begeleiding van de kinderen. Door een abuis onzerzijds is zaterdag bij de samenstelling van het bestuur van „Geloof en Wetenschap" verzuimd de naam van mr. F. A. Bijvoet te ver melden, die als vice-voorzitter van de r jaar, was dat niet het minst te danken Stichting fungeert. I aan het bijzonder milde lenteweer. De Tegen tien uur stroomden duizenden voor" het grootste deel jeugdige perso nen naar de Grote Markt te Haarlem, waar voor de negende pnaal op be vrijdingsdag de zeepkistenrace werd verreden. 75 wagens reden daarna, voor afgegaan door de St.-Jorisband, vanuit de Zijlstraat de markt op, waar, ter wijl de jongens hun eerste ronde reden, een groot aantal ballonnen werd opge laten. Evenals aan de zeepkistenrace was aan het oplaten van de ballonnen een prijs verbonden. Het meisje alleen meisjes deden aan de ballonwedstrijd mee wier ballon de grootste vlucht heeft ge maakt, krijgt een fraaie prijs. De zeep kistenrace heeft elk jaar opnieuw zijn eigen aantrekkelijkheid, en vooral dit Ten aanzien van het proces tegen ma joor K„ antwoordde dr. Drees, dat men hier ten onrechte de regering verwijten maakt. Het is de onafhankelijke rech terlijke macht, die het proces heeft ge voerd. Overigens voegde de minister president er aan toe, dat de militaire strafwetgeving beslist niet van deze regering afkomstig is. Wel zijn tijdens het proces contra majoor K. uit getui genverklaringen tekortkomingen geble ken bij regeringsdiensten. Maar de mi nisters weten bij hun ambtsaanvaarding ook niet precies wat er zich allemaal op hun departement afspeelt. De fou ten zullen zo snel mogelijk hersteld wor den. De veiligheid is hierdoor niet in ernstige mate in gevaar gebracht. Dr. Drees herinnerde eraan, dat enkele persorganen deze zaak en andere za ken met grote nadruk naar voren heb ben gebracht, niet om de zaak zelf, maar omdat zij tot iedere prijs de rege ring willen aanvallen. De heer W. van Liemt dankte de mi nster-president voor de wijze waarop hij zijn jeugdig gehoor had toegesproken en geantwoord en hü deelde mee, dal namens de Raad voor de Jeugd een krans zou worden gelegd bij het monu ment voor de gevallenen aan de Dreef. Het is jammer, dat de Partij van de Arbeid deze zo geslaagde middag voor de jeugd, heeft menen te moeten mis bruiken met aan het einde van de bij eenkomst op het terrein van het ge meentehuis verkiezingsfolders uit reiken aan de bezoekers. ge- te Wat zaterdagmiddag na afloop van de bijeenkomst van de Raad voor de Jeugd op terrein van het stadhuis is gebeurd, komt ons zeer ongepast voor. De overheid onthoude zich van politieke propaganda, zo luidt een ongeschreven wet. In diezelfde geest moet men ook niet het huis van de gemeente voor partijpolitieke belan gen misbruiken. De jongelui die de ver kiezingsfolders uitreikten, hebben bitter weinig profijt getrokken van hetgeen dr. Drees even tevoren in de Ridderzaal had meegedeeld. Het is bovendien jam mer, omdat men in zekere zin de Raad voor de Jeugd, die boven de partijen staat en behoort te staan, gecompromit teerd heeft. Wij nemen onmiddellijk aan dat de Raad voor de Jeugd tevoren niets geweten heeft van wat de Partij Op de Herenweg raasde zaterdag het verkeer, de vele buitenlandse bollenbezaekers, onverminderd door, in de kom van Heemstede scheen een machtige hand echter alles stil te leggen, toen om 8 uur de sirenes loeiden om de aanvang van de 2 minuten stilte aan te geven. Van vele huizen hingen de vlaggen halfstok, in de kerk waren velen verzameld om de gevallenen van de oorlogsja ren in gebed te herdenken. Het best echter manifesteerde het niet vergeten van doorgemaakte strijd en gebrachte offers zich als sfeeds in de lange zwijgende stoet, die om 10 minuten voor 9 vanaf de Dreefbrug naar de Vrijheidsdreef trok. Door de niet verlichte straten trokken oud en jong van elke stand in een gezamenlijk her denken en eren verenigd, naar de don kere rand van Groenendaalsebos waar in de flakkerende verlichting het reeds verweerde monument staat opgesteld. Kort, maar als steeds indrukwekkend was de^korte plechtigheid, die door de velen in een ruime kring rond het beeld werd bijgewoond. Slechts het neerleggen van een bloemenhulde, het zingen van het „Wilt heden nu treden" en het „Wilhelmus", waarna de menig te, zich verspreidend, door de late schemering huiswaarts keerde. Voor de dodenherdenking in Zand voort bestond dit jaar nog groter be langstelling dan anders. Tijdens een bijeenkomst in „Mono- pole" sprak de burgemeester van Zandvoort, Mr. H. M. van Fenema over de zin en de betekenis van het offer dat de gevallenen hebben ge bracht. Zij vielen voor de vrijheid en daardoor vond de burgemeester de scheiding tussen de dodenherdenking en de viering van de bevrijding niet helemaal juist want daardoor ont staat het gevaar dat wij de gevallenen gaan vergeten. Zou het daarom niet beter zijn om de gevallenen te her denken in de vroege morgen van de dag van de vrijheid? Zij horen er bij! Onze vrijheid wordt thans weer be dreigd. Daartegen past onverflauwde paraatheid. Elke concessie betekent verlies van vrijheid. Zoals 1 mei de dag moet zijn van ons aller arbeid en niet van een bepaalde groep zo blijve 5 mei de dag onzer vrijheid waarvoor de gevallenen het hoogste offer hebben gebracht. van de Arbeid van plan was; dat zij even onaangenaam getroffen was als wij Daarom is het goed, dat de Raad voor de Jeugd zich openlijk van deze actie gedistancieerd heeft, zodat aan haar objectiviteit geen twijfel bestaat. Het is beslist jammer, dat de Partij van de Arbeid gemeend heeft een cursus in staatsburgerschap, die tot nu toe zo'n groot succes is geweest, te eigen bate te moeten misbruiken. De muzikale omlijsting van het ge sprokene werd verzorgd door Zand- voorts Christelijk kinderkoor en het r.-k. kerkkoor St. Caecillia". Met het ge meenschappelijk zingen van het Wilhel mus werd de bijeenkomst gesloten Hierna volgde de stille tocht naar het verzetsmonument in het Vijverpark. Om 8 uur zong Zandvoorts mannen koor daar het Requiem Aeternam van Cornelius en Domine Salvum fac Regi- nam v.-.n Giesen. duizenden langs de kant en de 150 „coureurs" beleefden daardoor weer een grootse viering van de bevrijdings dag. Op het „circuit" heerste grote span ning; aan de kant moedigden de vele supporters hun favorieten op luidruch tige wijze aan. „Lautje", die vanaf zijn voetstuk de fleurige menigte gade sloeg, moet weer evenals de voorgaan de jaren al zijn genoegen hebben be leefd aan de strijd tussen de jeugdige autorenners. Alles hadden de jongens ingezet om te trachten uit de race te halen wat erin zat. Weken lang hebben zij geoefend, weken lang ook zijn zij be zig geweest met het Douwen van hun wagens. Sommigen hadden er com plete raceauto's van gemaakt, zoveel mogelijk gestroomlijnd en veel smeer aan de assen. Anderen verschenen op de baan met eenvoudige karretjes, gebouwd van planken, bespijkerd met hout van sinaasappelkisten. De stuur- installaties liepen in bouw ook ver uiteen. Er waren volmaakte stuurwie len, maar ook touwen. Valhelmen en stofbrillen gaven aan het geheel de indruk van een waar autosportfes tijn. De wedstrijden, die werden verreden in twee klassen een kleine en een grote hadden een zeer spannend en emotioneel verloop. Daartoe droeg in grote mate, naast de scherpe rivaliteit die onder de renners bestond, bij het feit, dat de ,,Le Mans-start" werd toe gepast. Dat houdt in dat de coureurs en hun „motoren" op één lijn staan en wanneer de vlag neergaat, zij zo snel mogelijk in hun wagens moeten zien te komen. Niet altijd verliep de start vlot. Herhaalde malen schoot een been uit of greep een hand mis, waardoor de wagen niet vooruit schoot maar tegen een andere kist reed of met een vaart in de kant vloog. Waren de jongens echter goed in hun kist gekropen, dan stoven zij over de baan zonder zich maar enigszins te bekommeren over uit de bocht vliegen of in eikaars wie len rijden. De laatste twintig meter werden in „vrije loop" afgelegd. Voor een enkeling bracht dat nog een te leurstelling, doordat de wagen vlak voor de finish omsloeg en een zege in rook opging. De uitslagen van de zeepkistenrace waren: Grote, Klasse: 1. Henk Visser, Jan Gijzenkade 83 en Hans van Dijk, Spoor wegstraat 16 zw.wisselbeker en fiet sen; 2. R. Bezemer, Noordertuindorp- laan 62 en R. J. Heuperman, Noorder- tuindorplaan 54, voetballen: 3. J. van Maas, Oranjestraat 106 en H. van Boe kei, Ged. Voldersgracht 43 rd, voetbal schoenen. Kleine Klasse: 1. Frans Meier, Thor- beckestraat 7 en Fred van Woensel, Harmenjansweg 100, voetballen; 2. P. Rabbé, Roosveldstraat 1 en R. Klein tjes, Deckerstraat 5, voetballen; 3. H. van Galen, Ged. Raamgracht 67 en Chr. van Zanten, Rijksstraatweg 68, badmintonspelen. De prijzen werden tijdens een bijeen komst in Brinkmann door mr. J. A. P. C. ten Bokkel uitgereikt. De uitslag van het kinderzangconcours, dat vanmorgen in het Proveniershofj» werd gehouden is: Eerste prijs, wissel beker benevens 100.St. Luciachool, voorheen St. Franciscusschool. Tweede prijs 75.St. Philomenaschool uit de Eemstraat. Derde prijs 50.H. Hart- school, Velserstraat. Vierde prijs ƒ25. St. Luciaschool, Gen. de la Reystraat. Vijlde prijs ƒ10.R.K. Opleidings school, Nieuwe Gracht. Advertentie best fabrics only s -vraagt uw kleermaker O w Honderden Haarlemmertjes stroomden vanochtend de Grote Markt op om deel te nemen aan de zeepkisten-race. De Grote Markt was vanmorgen volkomen het domein van de jeugd. D<> St.-Brigitta-groep van de Gidsen- heweging in de parochie van O.L. Vr. van Zeven Smarten en St.-Bavo bestaat 12/2 jaar en dus werd er gisteren ge feest. De dag werd ingezet met een plechti ge, Hoogmis, ter intentie van de Gid- sen opgedragen door de parochieher- der. Hierbij werd de Katanga-neger- mis uitgevoerd door leerlingen van het Lavigeri-college, alhoewel dit. niet spe ciaal voor dit Gidsen-feest geschiedde, doch meer toevallig samen viel. Na de plechtigheid verenigden de gidsen en kabouters zich aan een fees telijk ontbjjt waarbij mede aanzaten de aalmoezenier, kapelaan J. L. van Res teren en enige oud-leidsters. De Karin- groep uit de parochie van St.-Petrus en Paulus voortgekomen uit de St.- Brigitta-groep. Karin is de Noorse naam voor Katharina. dochter van St.-Brl- gitta bood bij deze gelegenheid da feestende groep enige kampbenodigdhe den aan. 's Middags vond in de aula van het Mendel-college de feestelijke viering plaats met een spel. ontworpen en ge speeld door de gidsen en kabouters. Guido Ans Gorter heette alle aanwezi gen welkom waaronder pastoor A. P. van Eeden, de parochie-kapelaans, als mede de diocesaan en districtscommis- saressen en oud-leidsters. Het spel, dat hoofdzakelijk bestond uit schetsjes, dansjes en zang werd door klein en groot met enthousiasme gespeeld en was zodanig geregisseerd dat guido Ria van Leeuwen, die deze middag wegéns haar vertrek naar Ca nada afscheid nam, na van de oprich ting af de groep geleid te hebben, op het podium moest verschijnen. Van deze gelegenheid maakte de aalmoezenier van de groep gebruik haar toe te spreken en te danken voor hetgeen zij voor de jeugdbewe ging en speciaal voor de gidsen heeft verricht. Ook de hoofdcommissaresse mej. W. van IJselmuiden sprak een kort woord en speldde de scheidende leidster het blauwe waarderingsteken op. Namens alle ouders drukte mevrouw Belle hun dank uit door de aanbieding ran een foto-camera met foudraal, ter wijl mevrouw Cateau aan guido Ria, die daar stond te midden van honderd vijftig kinderen, namens de jeugdcom missie een polshorloge offreerde, welk cadeau door de gezamenlijke leidsters werd gecompleteerd met een draag band. Na het zingen van een speciaal feest lied, werd een hartelijk dankwoord ge sproken door guido Ria van Leeuwen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3