Menado nu zetel der tegenregering Overste Warouw sou met de leiding sijn belast in Frankrijk op de bon? CRISIS-dag in Engeland Neo-Stalinisten in actie KHROES JTSJEV THANS IN MOSKOU ONDER ZWARE DRUK? Koningin Elizabeth met bomaanslag bedreigd Vandaag wordt beslist over de eisen tot loonsverhoging van het spoorwegpersoneel Molotov zou teruggekeerd zijn uit zijn ballingsoord Djakarta ontkent besprekingen met de opstandelingen Prinses Margaret tussen de nonnetjes Ook benzine en textiel worden genoemd Lancering van een Russische raket naar de maan mislukt? Fatsoen ■Het weer- VOLGENS RADIO-BERICHTEN SCHOTSE NATIONALISTEN IN ACTIE woensdag 7 mei 1958 82ste JAARGANG No. 29903 De opstandige beweging in Indonesië heeft de zetel van de regering naar Menado op Noord-Celebes overgeplaatst en het leiderschap „overgedragen" aan Joop Warouw, de vroegere militaire attaché in Peking, aldus heeft het pers agentschap Antara van radio-Menado opgevangen. Dit Wicht zou gisteravond officieel door overste Ventje ^ttïiual via radio-Menado zijn meegedeeld. Reeds maandag zou Warouw met de leiding van de revolutionaire beweging z'jn belast. Over de leider van de revolutionaire regering °P Sumatra, mr. Sjafruddin Prawiranegara, wordt in dit verband niets meegedeeld. Royl? Ranamees schip in haven van Ambon gezonken Staf's zorgenkind In wankele positie Nieuwe ontslagen in Indonesisch leger (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Vandaag is de derde dag van de Londense busstaking. Alles verloopt nog steeds rustig, en de meeste Londenaren en forensen, die gebruik maakten van de busdiensten om naar hun werk te gaan, schijnen alterna tieve vervoersgelegenheden te hebben gevonden. De voornaamste slacht offers van de staking zijn de grote warenhuizen in de binnenstad, welke door het verdwijnen van de bussen buiten het bereik zijn komen te liggen van een groot deel van hun klanten aan de periferie van Londen en in de voorsteden. In Spoetnik gr ad W erktij dverkortingen in april Politieke waarnemers zijn van mening, dat de positie van Nikita Sergejevitsj Khroesjtsjev als premier van de Sovjet-Unie en leider van de Russische communistische partij op het ogenblik aan hevige spanningen bloot staat. Het Amerikaanse weekblad „Newsweek" meldt, dat twee leden van het machtige partij secretariaat, Michiel Soeslov en Pjotr Popelov, thans bezig zijn Khroesjtsjev in het defensief te dringen door een aanval te doen op, wat zij noemen, zijn „buitensporig liberalisme". Ten huize van de ie Kirkcaldy, in Schotland woonachtige 37-jarige journalist Alan Mackay, zijn gisteren een zelf gemaakte bom en een brief bezorgd waarin hei leven van de Engelse koningin Elizabeth wordt bedreigd, aldus meldt Reuier. Konigin Elizabeth zal de volgende maand dit deel van Schotland bezoeken. j&e MORRIS '6eforeyot/óep/ Suède dames/herenjasjes Zacht weer bureau SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk; Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red Umulden; Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrigtei en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents pei millimeter, hoogte. Omroepers 16 cents per m m -hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel rondei opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544. Een woordvoerder van het Indone sische leger heeft gisteren de berich ten tegengesproken, volgens welke de opstandelingen op Noord-Celebes ver zocht zouden hebben om het openen van ouderhandelingen teneinde het conflict in Indonesië bij te leggen. Dit meldt de correspondent van het ANP. Vol gens de militaire woordvoerder zijn deze berichten het gevolg van een ver keerde interpretatie van mededelingen, die maandag van officiële zijde in Dja karta zijn gedaan. Inderdaad is mel ding gemaakt van een brief, die de ge- Wezen militaire attaché in Peking, lui tenant-kolonel Joop Warouw, aan de stafchef van het Indonesische leger, ge- heraal-majoor Abdul Haris Nasution, heeft doen toekomen. Deze brief be helsde evenwel alleen de mededeling, dat hfj zou pogen de tegen-regering er toe te brensen onderhandelingen te ope nen n164 <ie ref>erlnBT in Djakarta. Slaag de hij bij die poging niet, dan zou hij zich genoodzaakt zien de zijde van de tegenregering te kiezen. De brief in kwestie, aldus de militaire woordvoer der, is al meer dan een maand oud en Warouw heeft inmiddels de zijde der opstandelingen gekozen. De woordvoer der van het leger gaf toe, dat onlangs enkele officieren van de Siliwangi-divi- S1e, met toestemming van generaal Nasution, een onderhoud hebben gehad "let kolonel Kawilarang. Deze bijeen komst had echter uitsluitend ten doel de kolonel zich van zijn verantwoorde- 'Mkheid bewust te doen worden, aldus de militaire woordvoerder in Djakarta. .Deze tegenspraak op de berichten van psteren heeft bij politieke waarnemers hi Djakarta aanzienlijke verrassing ^eroorzaakt. Men vraagt zich af, hoe «et überhaupt mogelijk is dat officiële mededelingen dermate onjuist worden geïnterpreteerd als door de woordvoer der van het leger wordt beweerd. Of- wel de officiële voorlichting heeft dan een steek laten vallen, zo redeneren de waarnemers, of de onderhandelingen hebben met het gewenste verloop ge had. Men meende al eerder een zekere te genstelling te zien tussen de standpun ten van generaal Nasution, die het na zijn militaire successen op Midden-Su- matra welletjes begint te vinden, en t'an de regering-Djuanda, die bij ge brek aan enige prestatie harerzijds aandringt op onverzoenlijkheid en on- v°orwaardelijke overgave van de op- standelingen. v°e revolutionaire strijdkrachten op a°°rd-Celebes zijn intussen nog niet een onvoorwaardelijke capitulatie vAnited Press heeft een bericht uit hado opgevangen, waarin gezegd P'mit, dat opstandige troepen onder eVei van overste Ventje Samual maan dagmiddag stad en vliegveld van Djai- „lo op West-Halmahera hebben ver- y^rd. Aan deze verovering zouden ne- 'Se bombardementen vooraf zijn ge- ^aan. jje regeringstroepen zouden wei- S, verzet hebben geboden. ii Een woordvoerder van de opstande- on ?n 'n Singapore zei, dat de toestand si ..Morotai, dat vorige week door de e.'Mkrachten van de revolutionaire re- rin is bezet, normaal is. De rege- bii^Lroepen op het eiland zouden zich ten f. tegen-regering hebben aangeslo pen e revolutionaire autoriteiten zou- beh Per schip zeshonderd ton rijst ten hebh Ve van de plaatselijke bevolking r>2en aangevoerd. het 7, revolutionaire luchtmacht heeft in a Matste dagen gemakkelijk, want vrydweewateren st heeft van Hongkong via Singa. Prinses Margaret bracht in Brits Hon duras een bezoek aan het St. Catharina- klooster. Zij onderhield er zich onge dwongen met de nonnen, van wie moeder-overste haar een uit schelpen vervaardigd scheepsmodel aanbood. van Oost-Indonesië is geen schip meer te bespeuren. die -eyal Interocean Line, die Poré Beeft van Hongkong via be«wnaar Djakarta en Makassar, heeft route Bet Indonesische deel van de schor, voor.lopig te laten vallen en haar tp ij?eri niet verder dan tot Singapore 'aten gaan. vracht cole53 r,ton metende Panamese dooi- een n-'Uying Lark" is op 30 ap"1 in rio vf et geïdentificeerd vliegtuig branhtBaven van Ambon tot zinken ge- VP3 aldus heeft A.F.P. te Hongkong verlat n" bemanning had het schip van o ïoen Bet 28 april tengevolge „.,,.1.? Bombardement in brand was La"'' Bii het eerste bombardement leven rL- zeven opvarenden om het vermist andere schepelingen worden Functionarissen van het Franse mi nisterie van financien zijn van oordeel, dat alleen onmiddellijke rantsoenerings maatregelen en invoerbeperkingen Frankrijk kunnen redden van een eco nomische depressie in 1959. Dit meldt Reuter. Zij delen dit mede in een rap- port, dat zij heben opgesteld ten be hoeve van de commissie voor de natio nale begroting, die vandaag is begonnen met haar jaarlijkse tweedaagse bespre king van de Franse economische toe stand. Volgens het rapport leeft Frank rijk op het ogenblik op buitenlandse leningen. Frankrijk importeert te veel en exporteert te weinig en financiert het verschil door te putten uit zijn ge leende deviezen-reserves, die iedere maand met ruim 50 miljoen dollar slinken. De industriële produktie van Frankrijk beweegt zich op een niveau, dat 9 procent boven dat van het vorige jaar ligt. Een politiek van deflatie, die zonder onderscheid op de gehele volkshuis houding' wordt toegepast, wordt in het rapport verworpen, daar een dergelijke gedragslijn zou leiden tot een niet te beheersen recessie en de mogelijkheden van uitbreiding van de uitvoer op lange termijn nadelig zou beïnvloeden. De functionarissen van het ministerie van financiën bevelen in plaats daarvan aan onmiddellijk over te gaan tot een selec tieve beperking van het verbruik, die bereikt zou kunnen worden door een beperkt aantal goederen, waarin veel geïmporteerde materialen zijn verwerkt, te rantsoeneren. Het rapport bevat geen lijst van goederen, die de functionaris sen op het oog hebben, maar de des kundigen noemen onder andere wijn, benzine en textielgoederen. De staf-chef van het Indonesische leger, Nasution, heeft vandaag weer twee officieren van het militaire com- mando voor Oost-Indonesië oneervol ontslagen, aldus meldt het A.N.P. Het zijn luitenant-kolonel dr. Engelen, het voormalige hoofd van de legergezond- heidsdienst in Oost-Indonesië, en kapi tein Bing Latuhamina. Zoals eerder werd gemeld, zal 't militaire commando voor Oost-Indonesië binnenkort van Makassar naar Kendari worden ver plaatst. Beide officieren werden ont slagen wegens „het in gevaar brengen van de discipline in het leger en schen ding van hun' soldateneed". Tegelijker tijd werden nog twee officieren in Zuid- Sumatra ontslagen. René Pleven heeft erin toegestemd nogmaals te trachten een nieuwe Franse regering te vormen, aldus meldt United Press. Hij heeft steun gekregen van de katholieke volksrepublikeinen en de rechts onafhankelijken, zodat hij met enige kans op succes de opdracht kon aanvaarden. Vandaag is crisisdag. Maar de crisis geldt niet de busstaking doch de onder handelingen tussen vertegenwoordigers van de 426.000 man spoorwegpersoneel en de Britse Transportcommissie. Gis teren zijn deze besprekingen begonnen. Zij duurden tien uur, maar de vakver enigingsleiders konden er niet in sla gen Sir Brian Robertson, de voorzitter van de Britse Transportcommissie, te bewegen een definitief antwoord te ge ven op hun eisen tot loonsverhoging. Het standpunt van de Britse Transport commissie en van de regering is dat geen loonsverhoging kan worden toege kend aan het spoorwegpersoneel, ten- zjj doeltreffende bezuinigingen een der gelijke verhoging mogelijk maken. Aan het eind van de besprekingen van gis teren besloten de vakverenigingslei ders, na verder onderling overleg, van daag te eisen dat een onmiddellijke loonsverhoging zal worden toegekend van ongeveer vier procent. Men zal evenwel geen ultimatum stellen aan de Transportcommissie. Indien echter geen definitieve toezeg ging wordt gegeven door de commissie, bestaat er gevaar voor een onofficiële en misschien zelfs een officiële staking bij de Britse spoorwegen. De vertegen woordigers van het spoorwegpersoneel hebben tot heden voorbeeldige kalmte en takt getoond en het is niet uitgeslo ten dat, indien zij vandaag wederom geen vaste toezegging kunnen krijgen, de onderhandelingen alsnog zullen wor den voortgezet. De vakverenigingslei- ders begrijpen wel dat de spoorwegsta king catastrofale gevolgen zou hebben voor de nationale economie en voor de positie van het pond sterling. De toe stand heeft gisteren reeds geleid tot een vrij scherpe daling van de koers van het pond in het buitenland. Het daalde tot 2.8114, de laagste koers genoteerd sinds het eind van februari. Ook op de Londense beurs, welke zich maandag nog vrij optimistisch toonde ondanks de busstaking, was gisteren de stem ming gedrukt. Het Italiaanse persbureau „Agenzia Continentale", dat in het bijzonder be richten geeft uit communistische landen, heeft gemeld, dat 2 mei een Russische poging tot lancering van een raket naar de maan is mislukt. Dit bericht Reuter. Het pers" ureau meent te weten, dat de brandstof van de raket is ontploft op het ogenblik van de start. Dit zou gebeurd zijn op een raketbasis in Siberië, Spoet- nikgrad genaamd. De materiële schade is aanzienlijk, maar niemand liep letsel op, zo voegde het persbureau er aan toe. De gebruikté brandstof heeft in kringen van Russische geleerden de naam bijzon der betrouwbaar te zijn, aldus „Agenzia Continentale". In de maand april werd op grond van door de arbeidsinspectie verleende ver gunningen tot verkorting van de werk tijd in 884 ondernemingen door 36.564 mannen in totaal 1.754.722 uren en door 10.138 vrouwen 435.449 uren minder ge werkt dan b(j een 48-urige werkweek het geval zou zijn geweest. In alle communistische landen onder kent men twèe „schadelijke stromin gen". De ene wordt aangeduid als „dogmatisme" en bestaat hoofdzakelijk uit lieden, die zeer onder de indruk zijn van de doelmatigheid van 'de metho den, die wijlen Stalin toepaste. De andere schadelijke stroming is het „re visionisme", dat alle restanten van het Stalin-regime ijlings wil opruimen en dat tal van ingrijpende veranderingen in de communistische ideologie voor- Betrekkelijk kort geleden is nog uit gesproken, dat beide stromingen be streden moeten worden, maar uit de titels van de artikelen in de Pravda blijkt reeds, dat de strijd vrijwel uit sluitend gaat tegen het „revisionis me". Bij politieke waarnemers bestaat het vermoeden, dat neo-Stalinisten als Soeslov en Pospelov de strijd tegen het „revisionisme" gebruiken als voor wendsel om het verzet tegen hun eigen richting, óók als dat geboden wordt door meer gematigde elementen, te breken. Er staan Khroesjtsjev in hoofdzaak drie wegen open om zijn positie weer veilig te stellen. Hij kan pogen, aan te tonen, dat hij in geen geval tot de „re visionisten" gerekend mag worden. Misschien, dat dit de bedoeling is van zijn felle aanvallen op Malenkov, twee weken geleden in Koersk en Kiev ge daan. De tweede mogelijkheid is, dat hij de neo-Stalinisten een geduchte afstraf fing geeft en tenslotte is het theore tisch denkbaar, dat hij eenvoudig hun partij kiest. „Newsweek" maakt in dit verband melding van berichten uit Moskou, dat Vijatsjeslav Molotov uit zijn De busstaking in Londen ontwricht het dagelijkse leven in de stad. Maar iedereen blijft er tot op heden althans goedmoedig onder. Hier ziet u Mr. A. D. Dodds— Parker conservatief parlementslid, en wing-commander R. GrantFerris van de R.A.F., die plotseling diepe belangstelling tonen voor een fiets, een vervoermiddel dat zij normaliter, dunkt ons, nog niet zien staan „ballingschap in Buiten-Mongolië" (waar hij volgens Tass overigens vo rige week woensdag nog in het open baar optrad) naar Moskou zou zijn teruggeroepen. De westelijke ambas sades vragen zich volgens het Amerikaanse blad af, wat de bedoe ling hiervan is. Wil Khroesjtsjev met de voormalige minister van buitenlandse zaken voorgoed afre kenen, of zijn Soeslov, Pospelov en de andere neo-Stalinisten zo machtig geworden, dat zij hun gewezen aan voerder weer in de Kremlin-hiërar- chie kunnen doen opnemen? Dat de neo-Stalinisten op het ogenblik veel in de melk te brokken hebben blijkt uit het feit, dat de nieuwe aanval op Tito, voorbereid tij dens Khroesjtsjevs afwezigheid uit Moskou, nog steeds voortduurt. De Pravda heeft gisteren de kritiek op het Joegoslavische partijprogram overge nomen, die het Volksdagblad te Peking weer aan Soeslov en Pospelov had ont leend. Opmerkelijk is, dat omstreeks veer tien dagen geleden een Sovjet-diplo maat tegenover een westelijke collega de opmerking maakte, dat Molotov wel eens heel spoedig weer aan het hoofd van het Russische ministerie van bui tenlandse zaken zou kunnen staan. Hij gebruikte dit als argument om op be spoediging van de voorbereidingen voor een topconferentie aan te dringen. Al geruime tijd wordt van Oosteuropese zijde de indruk gewekt, dat Khroetsjt- sjev niet in staat zal zijn, zijn po litiek" tegen de neo-Stalinisten te handhaven, als hij niet betrekkelijk spoedig kan schitteren in een glansrol tijdens een topconferentie. Het Vrije Volk, socialistisch partij blad, durft zijn lezers niet in het vermoeden te brengen van het onge lijk van mr. Burger in de kwestie Witte. Van de officiële tekst van de rede van de minister in de Eerste Kamer publiceert het blad slechts de eerste zin, waarin te lezen staat, dat minister Hofstra liever zou aftreden dan toestemmen in een uitbreiding van de woningwetbouw met tien duizend stuks. Wat men in Het Vrije Volk niet te lezen krijgt is, dat minis ter Witte zeide dat hij en het gehele kabinet daarbij achter minister Hof stra zouden staan omdat de bijna wanhopige situatie van de schatkist geen verdere extra lasten toelaat. Natuurlijk weten de lezers van alle andere Nederlandse bladen, dat juist deze toevoegingen minister Witte's eerste woorden rechtvaardigen en mr. Burgers woedevertoon ridiculi seren. Wij hebben ons afgevraagd van welke motieven Het Vrije Volk be zeten was toen het zijn lezers aan deze merkwaardige voorlichtings methodes overleverde. Het peinzend oog viel daarbij op een ander be richt in hetzelfde blad. Daarin wordt uit de mond van de heer Vermeer opgetekend: „Wij moeten oppassen, dat wij niet kapot gaan aan ons eigen fatsoen". De heer Vermeer zal dan uit zijn partijblad met vreugde mogen leren, dat de patiënt nog niet op sterven ligt. Advertentie De bom die twaalf pond geligniet be vat is veilig aangekomen. Maar in de brief wordt gewaarschuwd, dat „de bom die wij op 30 juni in Fifeshire willen gebruiken en die misschien niet van de zelfde soort zal zijn, zeker niet veilig zal zijn en de belediging van juni 1953 zal uitwissen." (In juni 1953 werd de konin gin tot Elizabeth II gekroond, een titel die door de Schotse nationalisten, die zeggen dat Elizabeth I alleen koningin van Engeland was, hevig wordt betwist.) De verzenders van de bom vragen Mackay de bom naar de bevoegde autori teiten te zenden en het Schotse publiek mede te delen „dat Engelse beledigingen niet langer geduld zullen worden". Ko ningin Elizabeth en prins Philip brengen 30 juni een bezoek aan Fifeshire en zullen een mijn bij Kirkcaldy bezichti gen en vervolgens met de autoriteiten van Kirkcaldy het noenmaal gebruiken. De politie heeft de bom onderzocht. Een rechercheur verklaarde, dat de bom zeer krachtig was en had kunnen ont ploffen. BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 Verwachting: tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Aanvankelijk veel bewolking met plaatselijk wat regen. Morgen in de loop van de dag zonnige perioden en droog weer. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidwest. Over dag zachter. Zon: 4.59-20.15. Maan: 0.21-9.34. Station Helsinki Stockholm Oslo Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Frankfurt MüncheD Zurich Genève Locamo Wenen Innsbruck Rome Weer half bew. regen motregen zwaar bew. onbewolkt regen regen zwaar bew. geheel bew. onbewolkt regenbui regen zwaar bew. licht bew. licht bew. zwaar bew. regen mist max. temp. gistere^ 9 11 12 17 17 16 16 20 18 17 19 18 20 22 23 21 22 22 neersL afgel. 24 uur 0 0.1 9 2 2 2 10 3 1 8 5 4 0 0 0 1 1 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1