Nederlands Cultureel Contact bestaat tien jaar Mijn militaire zonen willen het zo goed mogelijk doen Haagse Puck" weer voor Amsterdamse rechtbank Kruiswoordraadsel Zes maanden geëist tegen Amsterdammer ENOORMAN Stijlvolle viering in het Stedelijk Museum te Amsterdam (Ill Minister Staf woont gedeelte van de IJsseloefening bij Tweemaal schermutselingen; in de Kamer en te velde" Tegen specialist in agressieve daden zeer zware straf geëist Wegens onttrekking van Haarlems meisje aan ouderlijk gezag Onderzoek-commissie uit Tweede Kamer benoemd j| GENERAAL KONING BIJ „CITRA ULTRA": Hij kan van cle Zeedijk niet scheiden Indonesiërs in de leiding van Neder landse bedrijven Bij Werkspoor Honderden ontslagen op komst Ontslag van twintig Australische K.L.M.- piloten Benoemingen Schetsboek van Goya? VRIJDAG 9 MEI 1958 PAGINA Helmen-affaire Examens Nederlandse pantomime op de Expo Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag Muji, a (Van onze speciale verslaggever) In tegenwoordigheid van koningin Juliana is donderdagmiddag in de aula van het Stedelijk Museum in Amsterdam op sobere, maar stijlvolle w;jze het tienjarig bestaan van de vereniging Nederlands Cultureel Con tact gevierd. Het N.C.C. is, zoals bekend, het nationaal orgaan voor be raad en overleg op het gebied van de volkscultuur en de volksontwikke ling in de ruimste zin des woords. Er zijn thans negentig organisaties bij aangesioten. -hrNa een openingswoord van de voor zitter, ds.J. A. de Koning, hield de staatssecretaris van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschap pen, mr. R. G. A. Höppener, een toe spraak. waarin hij o.m. constateerde, dat onder de gemeenschappen, die na de oorlog z{jn ontstaan, het N.C.C. èen zeer belangwekkende plaats inneemt. „Ik geloof," aldus spr., „dat het ken merkende van de samenwerking van na de oorlog is geweest het gesprek, het open, niet direct verplichtende, maar toch zo vruchtbare en bevrijdende ge sprek, het werkelijk samen-spreken in een niet-typisch organisatorische, maar bovenal menselijke verhouding". Het is deze opzet, deze geest, zo ging spr. verder, die het N.C.C. kenmerkt en die het zo waardevol doet zijn, ook en wel licht juist waar dit niet spectaculair tot uiting komt in wat men misschien daar buiten zo graag zou zien: directe con crete resultaten. Mr. Höppener stelde vervolgens: „Een centrum van gesprek, van persoonlijk, contact te hebben ge vormd voor zo velen, die op cultureel gebied werkzaam zijn. een forum van menselijk en geestelijk ontmoeten te hebben gegeven, een hartelijke en doel treffende samenwerking te hebben be werkt, is de eerste en meest wezenlijke verdienste van het Nederlands Cultu reel Contact." De staatssecretaris wees voorts op de vele waardevolle initiatieven en activi teiten van het N.C.C.: de N.C.C.-con- gressen en het samenstellen van nota's over actuele vraagstukken. Een essen tiële betekenis van het N.C.C., zo zei hij, is dat het verschillende vragen ook onder de aandacht van het grote pu bliek brengt en wel op een wijze, waar bij steeds de mens centraal wordt ge steld. Hij sprak zijn dankbaarheid uit over het feit, dat tien jaar geleden de Nederlandse samenleving met het Ne derlands Cultureel Contact is verrukt en hij wenste de voorzitter geluk met alles wat bereikt is. Vervolgens sprak ds. De Koning over „De plaats en de toekomst van het N.C.C.". Hij stelde o.m., dat volksont wikkeling in de ruifne zin geen liefheb berij doch een uiterst urgente zaak van het hoogst algemeen belang is. „Wjj zijn hier gekomen," aldus spr., „om voor de publieke opinie van ons volk de zin en de noodzaak van volksontwik keling, van mensvorming in alle lagen en groepen van heel ons volk, met de grootste nadruk te bepleiten. Dat is een volstrekt reële en eerste eis van gees telijke volksgezondheid." Spr. zette uit een, dat een tweede industriële revolu tie is begonnen. Het Nederlands Cultu reel Contact, zo zei hij, wil haar ge volgen voor de mensen thans openlik onder ons volk aan de orde stellen en zij biedt bij haar tienjarig bestaan deze zaak aan in de vorm van een werkboek, dat in het najaar zal verschijnen, Ds. De Koning pleitte voor het instel len van een raad voor volksontwikke ling en volkscultuur in navolging van de raad voor de kunst en de raad voor de jeugdvorming. En hij besloot met te zeggen: „Zo ooit een economische cri sis ons volk zou treffen, is juist het werk der volksontwikkeling een uiter mate noodzakelijk middel tot het opvan gen der menselijke gevolgen van zulk een crisis. Het opheffen van financiële steun uit economische overwegingen H. M. de Koningin heeft donderdag in AmsterdarA de herdenkingsbijeenkomst bijgewoond van de Vereniging Neder lands Cultureel Contact. Op de foto zien we de koningin terwijl zij begroet wordt door pater drs. A. van Straaten. In het midden de heer P. de Vries van het N.V.V.; geheel rechts ds. J. A. de Ko ning, voorzitter van de vereniging. aan dit werk, staat gelijk met het ver lagen van de dijken bij aangekondigde stormvloed." De bijeenkomst, die werd opge luisterd door de voortreffelijk ten ge hore gebracht muziek van Alma Musi- ca mondde uit in een receptie, die ook door de koningin in alle ongedwongen heid vrij geruime tijd werd bijgewoond. (Van onze parlementaire redactie- De commissie uit de Tweede Kamer, welke een onderzoek gaat instellen naar het beleid van de D.M.L., zcais gewenst door de motie-Vermeer, is nu benoemd. Zij bestaat uit de heren: Th. i D. J. M. Koersen, E. Visch en drs. j M. M. A. A. Janssen (leden van de K.V.P.); E. A. Vermeer, kolonel b.d. W. Wierda en drs. J. Koopman (leden van de P.v.d.A.); G. Ritmeester en mr. F. G. van Dijk (leden van de V.V.D.); C. F. v. d. Peijl en lt.gen. b.d. M. R. H. Calmeyer (leden van de C.H.U.) en J. Smallenbroek en mr. Th. A. Versteeg (leden van de A.R.-partij), De commissie zal genaamd zijn com missie onderzoek militair aankoopbe leid. Als voorzitter zal optreden de heer Th. D. J. M. Koersen. De heer Koersen is vice-voorzitter van de kamercommis sie voor de industrie. Hij is na mr. Don ker voorzitter van de parlementaire en quêtecommissie regeringsbelied 1940 1945 geweest. Eerste ondervoorzitter zal zijn mr. Th. A. Versteeg, die lid is van de Kamercommissie voor pri vaat- en strafrecht, en tweede onder voorzitter kolonel b.d. W. Wierda. Mr. G. M. A. M. Huigens, commies-griffier Van de Tweede Kamer, zal als griffier van de commissie optreden. Mr. Hui- gens is griffier van de parlementaire enquêtecommissie regeringsbelid ge weest. De commissie onderzoek militair aan koopbeleid zal dinsdag haar eerste ver gadering houden. AMSTERDAM, 8 mei Doet. aard kunde: H. F. W. Kleyn en A. R. Kuyper (Amsterdam)., doet. scheikunde: J. N. Schouten (Zaandam), J. Maas (Benne- kom) en H. A. Veringa (Haarlem)., cand. wis- en natuurkunde: mej. R. W. Bakhuizen, J. A. Velthuysen, H. Bar- bey. M. G. J. Heijenbrok (Amsterdam), F. Huijing (Ouderkerk a/d Amstel) en met lof R. P. G. de Rijk (Amsterdam). LEIDEN, 8 mei Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op proef schrift, getiteld „De groeibevorderende werking van ectromelia- en vaccine virus bij experimenteel opgewekte huid tumoren van de muis", de heer R. A. de Haas, geboren te Fort de Koek en thans wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift getiteld „Geurverschillen bij de mens als oor zaak van interindividuele verschillen in attractie voor malariamuskieten", de heer R. Brouwer, geboren te Haarlem en thans wonende te Leiden. Doet. Ned. recht: G. H. P. Smit te Rotterdam en C. J. Vogel te Leiden. NIJMEGEN, 8 m-i Kand. genees kunde II: de dames J. K. Feuerberg (Nijmegen), W. E. M. J. Mares (Maas tricht), M. T. A. Römgens (Kcrkrade) en de heren E. M. M. van den Bosch (Nijmegen), A. J. M. Hoogbergen (Den Bosch), A. A. Huith (Nijmegen), J. J. M. Leenders (Den Bosch), j. R. Leo (Hees-Nijmegen), B. J. N. Potma (En schede), J. J. Scaf (Hr-'rsbergen), T. J. J. H. Slooff (Nijmegen), A. J. M. van der Werf (Nijmegen) en Th. C M. van Woerkom (Nijmegen). ROTTERDAM, 8 mei Kand. econ. wetenschappen C. J. Brakel, Rotter dam, J. L. Prinsen, Den Haag en W. Broer, Rotterdam. Doctoraal economi sche wetenschappen J. D. Backer, Voorburg. rfW-n M M 110. Direct als Eric terug is op de burcht houdt hij een bespreking met zijn drie legeraanvoerders Thorwald, Erwin en Svein Langtand over de spionnen van Bohuslan. „Je hebt mij er nu al tweemaal van weer houden, Noorman", stuift Svein dadelijk op, „maar een derde keer zal je dat niet lukken." „Toch wel, Svein, toch wel", antwoordt Eric bedaard. En even hebben zijn ogen een uitdrukking, die Svein doet beseffen, dat hij te ver is gegaan. „Dat de vorst van Bohuslan spionnen stuurt, is een teken, dat hij iets tegen mij wil ondernemen", vervolgt Eric, „ik vraag mij af waar hij opeens de moed vandaan haalt, juist nu. Ik heb hier in Noor wegen orde op zaken gesteld, ik heb een groot en uitstekend geoefend leger hij had dus moeilijk een ongunstiger ogenblik kunnen uitzoeken. Daar moet dus een gegronde reden voor zijn." „Misschien heeft hij bond genoten gekregen", oppert Erwin. „Daar heb ik ook al aan gedacht", zegt de Noorman, „maar dat is voor het ogenblik niet zo belangrijk." Hij zwijgt even en kijkt de kring rond. „Belangrijk is, dat wij die spionnen de in lichtingen verschaffen, die wij kwijt willen. Daarom heb ik het volgende bedacht: Thorwald en Erwin trekken zich met hun legers terug in het Noorden en laten zich niet meer zien. Svein marcheert met zijn vijf honderd mannen naar de grens en gaat daar oefeningen houden. En dat hoeft niet in het geheim te gebeuren en ook niet zachtjes, als je begrijpt wat ik bedoel." „Daar kun je op rekenen, Noorman", brult Svein, die meent, dat hij iets goed te maken heeft, „en als ik de drie kerels tegeh kom, zal ik net doen of ik ze niet zie!" „Ik zie, dat ik verder niets hoef uit te leggen", besluit Eric met een twinkeling in de ogen. „Dus ik zou zeggen aan de slag mannen!" Maar als hij alleen is in het vertrek, maakt die twinkeling plaats voor diepe bezorgdheid. „Ik vrees, dat er iets verkeerd gegaan is met de Skalde", mompelt hij voor zich heen. „Als ik over twee dagen nog niets van of over hem gehoord heb, zal ik wat moeten doen." Na twee dagen is er nog geen nieuws over ,de Skalde. Eric zoekt twee geschikte mannen uit en trekt dan vermomd als jager het gebied van zijn aartsvijand binnen. Nauwelijks aan de andere zijde van de grens ontwaart hij iets, dat hem weer op zijn hoede doet zijn: een groep ruiters in wapenuitrusting draaft hem tegemoet, de voorste ruiter heeft een wit vaantje aan zijn speer. (Van een speciale verslaggever) Met steun van artillerie en taktische luchtmacht zijn gistermorgen om vijf uur twee bataljons infanterie van de 42ste gevechtsgroep op twee plaatsen in boten de IJssel overgestoken. Het 43ste bataljon Oranje-Gelderland uit Steenwijk volbracht de overtocht ten noorden van Gorssel. Zuidelijk van de ze plaats trok het 44ste bataljon Jo- han Willem Friso uit Zuidlaren de rivier over. Het terrein aan de over zijde werd op de vijand, gevormd door een bataljon Limburgse Jagers, ver overd. De oefening „Citra Ultra" be reikte toen een hoogtepunt. De minister van oorlog, ir. C. Staf was donderdag bij het begin van de acties, aanwezig. „Binnen twaalf uur zijn er tweemaal schermutselingen, gis termiddag in de Kamer en vanmorgen hier", zo merkte hij bjj een oversteek plaats lachend op. Hij vertoefde enige tijd bij de twee bataljons genietroepen, die een aantal oversteekvloften bouw den en daarna een zware baileybrug onder handen namen, die beide oevers van de IJssel op een historisch punt uit de tweede wereldoorlog zal verbin den. De gehele 42ste gevechtsgroep, die deze oefening van genietroepen en een bataljon geneeskundige troepen nogelijk makt, zou vanochtend vroeg de brug oversteken. De Stichting Nederlandse Pantomime onder directie van Jan Bronk en Ge rard Heystee, is uitgenodigd om mede te werken aan de gala-avond op 9 mei in het grote Auditorium van de We reldtentoonstelling te Brussel. Zij .zal daar, in aanwezigheid van vele autori teiten, ter gelegenheid van het acht jarig bestaan van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal onder regie van Jan Bronk een spel opvoeren van Karei Logher getiteld: „Hotel de l'Euro- p«". Men bereidt er zich op voor dat een eventuele toekomstige oorlog vooral in de nacht zal worden beslist. Daarom heeft men in deze oefening verschil lende nachtelijke acties verwerkt. De eerste nacht werd een infiltratie-oefe ning volvoerd. In de vorige nacht hebben de bataljons infanterie van de gevechtsgroep zich gereedgemaakt om de IJssel over te steken. Twee bataljons verplaatsten zich van hun stellingen op zes kilometer van de IJssel naar de oever, waar door de genie de boten voor de overtocht waren gereedge- legd. Een kwartier voordat de over steek begon, beschoot de artillerie de vijandelijke stellingen aan de overzijde. Precies op het uitvoeringsuur van de actie, 5 uur gistermorgen, namen de in fanteristen de boten op hun schouders, brachten deze naar de oever en staken van wal. Daarna begon het avontuur van deze groot opgezette actie. De acht Thunderstreak-straaljagers, die de vijand in de voorste stellingen zouden aanvallen op het moment van de oversteek, konden door de slechte weersomstandigheden pas later de lucht in. Zij namen de stellingen van de vijand in tweede linie onder vuur en steunden zo toch de oprukkende ba taljons infanterie. Nadat de twee ba taljons aan de andere oever waren ge land, begon de genie met het bouwen van vier lichte en twee zware vlotten. Op de lichte vlotten werden jeeps naar de overkant gebracht, de zwaardere zetten drietonstrucs en zelfs tanks over. Het slaan van de brug begon daarna, op dezelfde plaats waar de Canadezen in 1945 hun brug legden. Het reserve-bataljon van de ge vechtsgroep, dat zich gisternacht enigs zins naar voren had verplaatst, werd 's morgens door een denkbeeldige atoombom getroffen. Een geneeskundig bataljon, dat ook bi) de oefening is betrokken, kreeg daardoor geweldig veel werk te doen en werd daartoe in gezet met de gehele uitrusting, veld hospitaal en al. Een groot aantal chi- (Van onze verslaggever) Over een record is donderdagmiddag bij de Amsterdamse rechtbank niet gesproken, maar dat het strafblad van een 39-jarige portier, alias „Haagse Puck" van uitzonderlijke uitgebreidheid is, lijdt geen twijfel. Over twee we ken wordt het 23ste vonnis er aan toegevoegd. De Amsterdamse rechtbank zal zich dan uitspreken in een zaak, waarin lafheid en mishandeling een grote rol spelen. Zelfs de Zeedijk schrok er van. „Het was zo gemeen, dat ik er niet voor terugdeins om deze ene keer voor verrader te spelen," waag de zowaar een getuige te verklaren. Ik heb duidelijk gezien dat „Haagse Puck" een op de grond liggende, weerloze man tweemaal hard in het gezicht heeft getrapt. Aan deze verklaring herinnerde de officier van justitie mr. M. J. Hartsuiker in zijn requisitoir. Opzettelijk toebrengen van zwaar licha melijk letsel achtte hij bewezen. De eis tegen deze specialist in agressieve daden luidde: tien maanden gevangenisstraf met aftrek en verder een on voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. Ik weet dat wat ik tot nu toe gedaan heb, beestachtig was. Maak dat ik in deze stad niet meer mag komen. Zo gauw als ik weer op de Zeedijk kom, gaat het mis". Aldus luidde het laatste woord van „Haagse Puck", wiens zaak na de zware eis van de officier nu toch wel een zeer ernstige wending heeft ge nomen. Met een somber gemompel verlieten de talrijke belangstellenden de publieke tribune. Uitspraak 22 mei. rurgen en verpleegsters kwam snel in actie. De oefening heeft nogal wat man kracht op de been gebracht. Zjj vergt bovendien veel en kostbaar materieel. Het verbindingsbataljon bijvoorbeeld beschikt over een radio zend- en ont- vanginstallatie, een complete telexap- paratuur en een telefooninstallatie, die in totaal een waarde van twintig mil joen gulden vertegenwoordigen. Dat de militairen, die met deze apparatuur opereren, met bijzondere zorg te werk moeten gaan, behoeft geen betoog. De dienstplichtigen, die in een dergelijk onderdeel zijn gespecialiseerd, vormen een begeerlijke prooi voor het bedrijfs leven, aldus hun commandant. De oefening werd voorbereid en ge leid vanuit de commandopost op de Hol- terberg. Bijzondere aandacht werd be steed aan het voldoen aan de eisen, die door de atoomoorlogvoering wor den gesteld. Waar de commandanten gen. maj. B. Koning, divisiecomman dant, en kol. J. M. Wichers, gevechts groepscommandant vooral de na druk op legden, is dat de wil van de militairen om het goed te doen bijzon der groot is. „Zij willen vechten om dat ztj weten waarvoor zij moeten vech ten, mijn militaire zonen", aldus gene raal Koning. Dat er met een behoor lijk enthousiasme wordt gewerkt, valt bij deze oefening te constateren, ook al ontbreekt het onze vaderlandse soldaat soms aan de fantasie zich een oefening als werkelijkheid voor te stellen. Ook dat viel te constateren. Maar de wil is er, dat is een feit. Behalve minister Staf woonden >ok o.a. generaal W. Ward, commandant van de Northern Army- froup en It. gen. J. H. Couzy, comman- ant van het eerste legerkorps, gedeel ten van de oefening by. De oefening Is vandaag afgelopen. „Geef hem een schop, Haagse Puck, want deze kérel heeft een arme jongen met een bierglas in het gezicht gesla gen." Dit verzoek bereikte de potige portier op het moment dat een mon teur in doodsangst de Zeedijk op wilde. Vlak achter hem rende een aantal ste vige kerels, onder wie inderdaad een jongeman, .iens gezicht onder het bloed' zat. Er zijn op de Zeedijk en om geving altijd figuren die weten wat hun in zulke gevallen te doen staat. De hardlopende monteur is niet ver geko men. Hij struikelde over een zeer kun dig uitgestoken been en bleef kreunend op het asfalt liggen. Op dat moment naderde „Haagse Puck", die zijn op dracht niet vergat. Tot tweemaal toe plaatste de ex-bokser zijn rechter schoen met grote kracht in het gezicht van de monteur, die niet in staat was zich te verweren. Dit ging de „buurt" toch wel wat al te ver. Men ontzette de monteur, wiens neusbeen zoals later zou blijken verbrijzeld was, en waar schuwde de politie. Verscheidene ge tuigen boden zich aan, een uitzonderlijk verschijnsel in deze omgeving. „Ik was dronken, vier dagen lang had ik niets anders gedaan dan drinken en slapen," vertelde de portier donderdag middag op de zitting. ,,Ik moet u eerhjk bekennen dat ik mij er niets meer van kan herinneren." De getuigen konden met zijn relaas niet instemmen. Zeker, zij hadden geconstateerd dat „Haagse Puck" er nu niet bepaald „jofel" uit zag. Hij maakte een enigszins verwil derde indruk. Maar dronken, nee, dat moesten zij toch ontkennen. ,,Hy wist precies wat hij deed en schopte zo hard dat het net leek alsof hij tegen een eiken houten tafel trapte," luidde de getui genverklaring van een zeeman. „U ziet het, uw eigen mensen ver klaren het," sprak president mr. J. Coninck Liefsting tot de verdachte. „Ik weet het niet, u moet mü geloven; ik was toen dronken," antwoordde de krachtpatser in de verdachtenbank, die na zijn daad was gevlucht, maar nog dezelfde nacht in een café werd gear resteerd. „Deze man is verknocht aan het milieu van de Zeedijk. Hij kan er niet buiten. Steeds belooft hij beter schap, steeds weer opnieuw blijken het slechts mooie woorden te zijn. Het is ondoenlijk deze man van de drank al te houden. Hij gaat rustig zijn gangetje. De maatschappij moet tegen hem Be schermd worden." Deze harde woor den sprak de officier van justitie in zijn requisitoir, waarin hij tenslotte con- cludeerde tot de onvoorwaardelijke te beschikkingstelling. „Geef mij een stadsverw\js edelacht bare, ik wil weer terug naar^ Den Haag, ik ga een nieuw leven beginnen. Horizontaal: 1. Nederlands dichter: 6.' rooster; 11. vogel; 13. klein persoonr 15.' vergeving; 18. water in Friesland; 20. groente; 21. uitroep van pijn; 22. dub belklank; 23. kluizenaar; 25. bange; 27. deel v. e. muziekinstrument; 29. voor zetsel; 31. meisjesnaam; 33. jongens naam; 34. strafwerktuig: 35. kaarten verzameling; 37. waterkanten; 40. laatst leden (afk.); 41. mens; 42. rivier in Italië; 43. spil; 44. duivenverblijf; 46. kindergroet; 47. treiteren; 50. uitbouw; De Indonesische minister van handel, professor Sunardjo, heeft de „Raad voor handelszaken" gemachtigd verte genwoordigers van deze raad aan te stellen in de leiding van Nederlandse bedrijven, „indien dit noodzakelijk wordt geacht om de economische belangen fan het land te beveiligen". In Neder landse zakenkringen onthield men zich nog van commentaar op dit besluit, in afwachting van een nadere toelichting. Tevens heeft minister Sunardjo de raad opdracht gegeven „erop toe te zien, dat de Nederlandse bedrijven zich strikt be perken tot hun taak in het economische vlak". Tenslotte verklaarde de minis ter, dat „overname van de Nederlandse bedrijven door nationaal kapitaal in overweging zou kunnen worden geno men". Dit zou dan bp afzonderlijke re geringsordonnantie worden geregeld. Tegen een 38-jarige winkelier uit Am sterdam, die 11 april in Haarlem te recht zou staan wegens schaking van een Haarlems meisje, eiste de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. v. d. Valk Bouman, don derdagmiddag zes maanden gevange nisstraf met aftrek van ongeveer twee weken voorarrest. De officier kon de verdachte thans nog slechts het onttrek ken van een minderjarige aan het over haar gestelde ouderlijk gezag ten laste leggen, omdat de door hem primair ten laste gelegde schaking is vervallen. 2 Mei is de winkelier namelijk in Am sterdam gehuwd met het meisje, dat in januari van dit jaar meerderjarig is geworden. Haar ouders volhardden in hun weigering toestemming tot het hu welijk te geven zodat het paar de voor geschreven procedure bp de kanton rechter met drie maanden wachttermijn aanhangig had gemaakt. De officier van justitie had, hangende de strafprocedu re, geen bezwaar tegen het huwelijk. De rechtbank had tegen de verdachte een arrestatiebevel uitgevaardigd, om dat hp 11 april niet op tyd aanwezig was toen de terechtzitting zou beginnen. Hij is sinds 29 april op vrije voeten. De president van de rechtbank, mr. A. M. baron v. Tuyll van Seroosker- ken, deelde donderdag, toen de terecht zitting werd hervat, mede dat hij niet kon ingaan op het verzoek van de va der van het meisje de zaak met geslo ten deuren te behandelen. De vader naa zich steeds verzet tegen de omgang v zpn dochter met de winkelier, tweemaal van echt gescheiden was. n meisje was vorig jaar driemaal van huis weggelopen, maar was steea zij het met behulp van de sterke ar teruggekomen. De laatste maa J de ouderlijke woning verliet juni. Zij trok toen met de winkelier naar België met de bedoeling 1 Schotland te gaan huwen. JEen miaand na de escapad? haalde de vader het meisje echter uit Brugge terug naar Haarlem. De verdachte voerde aan, dat hp des tijds niet kon wachten,tot het meisje meerderjarig was. omdat hij mits gehuwd - kon emigreren naar de USA. Alle papieren waren reeds in orde en hem en zijn echtgenote wachtte een be trekking als amanuensis aan de univer siteit van Kansas City. Alles moest ech ter op vrij korte termpn geschieden. In zyn requisitoir wees de officier van justitie op het ongunstige reclasserings- rapport over de verdachte. De verdedi ger, mr. P. J. Prinsen Geerligs, meen de evenwel, dat de betrokken reclas- seringsambtenaar zich al te eenzijdig zou hebben laten voorlichten. Volgens de pleiter zou het standsverschil in de kwestie ook een woordje hebben mee gesproken. Mr. Prinsen Geerligs conclu deerde tot vrh'spraak omdat er z.i. geen sprake kon zijn van een onttrekking aan het ouderlijk gezag door de verdachte, daar het meisje eigener beweging was weggelopen. Het gebeuren kon volgens pleiter ook niet onder twee delictom- scnrpvmgen schaking en onttrekking aan ouderlijk gezag vallen. De vader van het meisje had in juli een klacht wegens schaking ingediend. Tot voor drie maanden had de winkelier daarop geen dagvaarding ontvangen, zodat mj meende dat de zaak tegen hem was ge seponeerd. laatste De verdachte merkte in zpn je woord op, dat de vader van het je hem steeds bedreigd had njet n- tige relaties, welke deze uit hoo^ van zpn functie zou hebben, d psdent van de rechtbank, de officier van usti- tie, de hoofdcommissaris van politie en de burgemeester, dl® k°P" je kleiner zouden hS. contact bleef houden ^.Xiraakter. De recht bank zal 22 mei uitspraak doen. De teruggang in de metaalnijverheid, welke de directie van Werkspoor noop- te om indertijd reeds honderden perso neelsleden in haar Utrechtse afdeling te ontslaan, heeft zich thans zodanig doorgezet, flat opnieuw een deel van het personeel het bedrijf zal moeten verlaten. Tijdens een bijeenkomst van de afde- hngs-chefs is aangekondigd dat de per soneelsbezetting van het Amsterdamse en Utrechtse bedrijf nog met ongeveer 4 a 500 man zal worden verminderd. Zowel de kantoorafdelingen als de werk plaatsen zullen in sterkte worden terug gebracht. Aanvragen zpn reeds bjj de Gewestelijke Arbeidsbureaus üigediend. De twintig Australische piloten, die indertijd door de K.L.M. te werk werden gesteld voor de diensten der Indone sische Garuda zullen waarschijnlijk niet op de Europese lijnen komen te vliegen, nu de samenwerking K.L.M.-Garuda is verbroken. De K.L.M. is van mening dat omscholing van de piloten voor Europa teveel tijd en geld zou vragen. Zij wil de Australiërs ontslaan. De betrokkenen hebben geconstateerd dat zij een arbeidscontract met de KLM en niet me de Garuda hebben gesloten en hebben ontslag geweigerd. Er is over lag gaande tussen KLM en de vliegers vereniging over deze kwestie. 52. mannelijk zöogdier: 54. soott onder wijs 55. leeftijd TSnV^f 57. Engelse ontkenning; 58. aanwezigheid elders; 61. waterdamp; 63. soort stof; 65. eenh. v. lichtsterkte (afk.); 66. tan deloos zoogdier; 67. meisjesnaam; 68. afstandsmaat (afk.); 69. vis; 71. jongens naam; 73. bepaalde ruimte; 75. snor; 76. te keer gaan. Verticaal: 2. gehoororgaan; 3. treurig; 4. lidwoord; 5. Chinese maat; 6. werke lijk; 7. wintervoertuig; 8. Frans pers. voornaamw.; 9. vogel; 10. deel v. h. oude Griekenland; 12. meisjesnaam; 14. rugzak; 16. uitroep van pijn; 17. edel steen; 19. inhoudsmaat; 23. cycloop; 24. en omgekeerd (afk.); 26. zangnoot; 28. spel; 30. dag; 32. selenium (afk.); 33. verlaagde toon; 36. zangnoot; 38. buit; 39. vloeit; 42. voor; 45. pers. voornaam woord; 46. soort paard; 48. keurtroep: 49. en anderen (afk.); 51. op room fi' lijkende; 53. niet raken; 56. Frans voeg woord; 59. uitroep; 60. deel v.Jj- -r 62. vrolijke, geestige; 64. D„ia„+0 plaats- 66. meisjesnaam; j o'j1 te grazen; 70 ijs (Eng.)j. jawoord; 73. dierengeluid; 74. bekende motor races (afk.). Horizontaal: 1. bokking, - mik; 2. relatief- *W; 3. armlastig; 4. ka, - el, - akela; 5. labiel; 6. laag, - PTT; 7. jnassaal, - ara; 8. aam, - Naarden; 9. krab, - laaien; 10. daad, - rag; 11. her komst, - ex. Verticaal: 1. brak, - smak; 2. Oeral, aarde; 3. K.L.M., - alsmaar; 4. kale- has, - bak- 5. Italiaan, - do; 6. nis,* - egaal; 7. getal, - laars; 8. fik, - raat; 9- gestadig; 10. ik, - tree; 11. kwaad, - annex. Bij K.B. zijn bevorderd tot weten schappelijk hoofdambtenaar in vaste dienst bij de Landbouwhogeschool te Wageningen de wetenschappelijke amb tenaren eerste klasse ir. K. A. Barkey en dr. H. de Haan, beiden te Wagenin gen. Bij beschikking van de minister van O., K. en W. is bevorderd tot hoofd commies in vaste dienst bij het mi nisterie van O., K. en W., R. Pas, thans commies A. Eveneens bij beschikking van de mi nister van O., K. en W. is benoemd tot wetenschappelijk hoofdambtenaar bij de faculteit der Godgeleerdheid van de Rijksuniversiteit te Leiden dr. H. Fa- ber, Nederlands Hervormd predikant te Wassenaar; aan dezelfde universiteit is benoemd tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar voor de verloskunde M. R. Mackenzie, vrouwenarts, thans weten- schappeiyk ambtenaar eerste klasse. Met ingang van 1 september 1958 is be noemd tot wetenschappelijk hoofdamb tenaar in vaste dienst bij de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijks universiteit te Leiden mr. M. H. van der Valk, thans in tijdelijke dienst. Aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen is met ingang van 1 september 1958 benoemd 'tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar in vaste dienst voor de kin derpsychologie dr. P. H. Wiegersma, thans psycholoog bij het selectiecen trum van de Koninklijke Landmacht te Amersfoort. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is benoemd tot wetenschappe lijk hoofdambtenaar A in vaste dienst voor de natuurkunde ir. M. Trousselot. Voor zeven pond en tien shilling is drie jaar geleden op een veiling te New York een schetsboek met teke ningen gekocht, waarvan nu wordt aan genomen, dat het van Francesco Goya is, en ongeveer 160.000 pond waard. Eige naar van het schetsboek is J. P., ®- Klaverwijden. vroeger statisticus bij Shell, thans woonachtig in Columbia- Volgens het tijdschrift „Shell Com- p y" heeft Klaverwijden met de Duits kunstexpert Herbert Paulus aangetoon dat het schetsboek inderdaad van Goy is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2