Bouw van bollenbeurs aan de Dreef en het Frederikspark ontraden chousachterde u Agenda voor Haarlem en omgeving UW NAAIMACHINE Natu-raLax Voor corso bouwers wordt het laat vannacht „Vrouwen in paniek" bij AlberdmgkThijm" parels HAARLEM WIL EEN WONING- KARTOTHEEK Uit STAD Ien STREEK BLAZERSTOF MAJORICA VAN NIEL RENAULT R B A C H VRIJDAG 9 MEI 1958 PAGINA 3 Adres van Heemschut99 aan de Haarlemse raad Wijkbijeenkomst K.A.B.- kring Oost Parochiehuis „De Schuylenburcht" wordt ingewijd Nieuwe ambtenaren burgerlijke stand T.Y.B.B.Geleritas Antwoord van B.enW. De toestand van de V olkscredietbank UITBREIDINGS PLAN CENTAURUS- STRAAT Goudleer Frans Hals museum liet los Ondeugdelijk plakmiddel bezorgt gemeente strop van 2000 Films: staat bij KUIPERS in de Burgerlijke Stand Haarlem Muziek I oneel Diversen I entoonstellingen Wmm „Broodkantoor" van pastoor Blommert wordt gerestaureerd Ziektekostenregeling voor ambtenaren Ongehuwden protesteren Verbeterde verbinding met industrieterrein kost acht ton Oude weg wordt nu 21 meter breed Centraal antennesysteem voor Patrimonium huizen Draaiorgelconcours aan Zaanenlaan Onder wij svoor stellen in de Haarlemse raad Jaarverslag Rode Kruis HONKBAL-START VAN VELSEN ¥7wGA2. 2°^SskS1-AABC%2H|rl% rnR«GH2HCHC2K Hardnekkige versfopping 7 Dure huistelefoon Passagierslijsten ZANDVOORT Brandweerdemonstratie besluit de feestweek Ter gelegenheid van jubileum van Handelsvereniging HEEMSTEDE Kinderboerderij „Groenen- daal" weer open GARAGE DEN HOUT Beurs van Amsterdam Beurs van New York Het bestuur van de Bond „Heem schut" heft een schrijven gezonden aan de gemeenteraad van Haarlem in ver band met de plannen tot stichting van een gebouwencomplex van Bloembollen cultuur aan de Dreef en in het Frede rikspark te Haarlem. In zijn schrijven zegt het bestuur van Heemsschut: Het is te begrijpen, dat de gemeente Haarlem een zeer groot economisch be lang heeft'bij het behouden van de zetel van de Koninklijke Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur. Het be stuur meent evenwel, dat voor het nieuw te stichten gebouwencomplex andere terreinen een zeer gunstige ligging mo gelijk maken, met name aan de West zijde van Haarlem in de omgeving van de Zijlweg. Het bestuur meent te weten, dat daar nog voldoende ruimte aanwe zig is en dat de ligging minstens zo Advertentie r rf Een goede koelkast is Zuinig! Die goede koelkasten vindt u bij Schous. In de allernieuwste modellen, met alle moderne snufjes, van beroemd fa brikaat met wereldreputatie. Profiteer van onze adviezen en demonstraties met 110, 140, 170 en ^15 Liter kasten. Service, garantie en kwaliteit zijn altijd 100% bij I w N M oude St Bavo Oude Groenmarkt 16-14 Haarlem-Tel 11266 (02500) In de H.B.G.-hallen te Lisse moet tot diep in de nacht worden doorgewerkt om de ruim dertig corsowagens, die za terdagmiddag door de bloembollen streek zullen trekken, klaar te krijgen. De eerste wagens zullen morgen tegen het krieken van de dag de hallen wor den uitgesleept om koers te zetten naar Sassenheim, vanwaar de met bloe uur* vertïv,oisscerde stoet om precies elf corsoconsul X?4n is het werk vot£ van de BloémVÏ,/anus Willem va bi Dnel der, him.mpnrf.t™"5' en voor de honder oen bloemenstekers, die dagen achter- Jen miljoenen hyacintennagels door hun handen hebben laten gaan, afgelopen. Aan de fantasie van deze Amstelveen- ïe corso-ontwerper, die op dat gebied eeh internationale faam geniet, zijn de Heest wilde ideeën ontsproten, waar van verwezenlijking aanvankelijk on mogelijk leek. Maar in de bollenstreek zijn de organisatoren van het corso lang zamerhand wel gewend geraakt aan de monstrueuze scheppingen van Adrianus Willem van Driel, wiens elan en „gek- zrjn-van-de-bloemen" de mensen in de streek opzweept tot ongekende presta ties. Iedereen die wij vanmorgen in de cantine van de H.B.G.-hallen spraken, tmi onthousiast, ook al stond hij te bleek1 op zÜn benen. De koffiekan te S.echter een niet op te drogen bron voor d om nieuwe kracht te putten de zwaav ?mende uren- die ongetwijfeld slaap, di zullen zijn. Dan komen de moeidheid a? °8en prikt en de ver werk meer t de handen niet te veel het werk eedestaat Als morgen vroeg werkers hun ?an is en de honderden in de armen varleSucllt bebben gezocht wegen Aurore !p;2rpheus- zal de praal- op weg zijn v00r-„r- van de stoet> al een half miljoen kijkPnrs zeSetocht lan8s Gisteravond werd een wiikhnQO,, komst gehouden van de kring Oost de Katholieke Arbeiders DGW°?t van een der zaaltjes van .Kmdervreued aan de Zomervaart m Haarlem. De heer E. van Hezik trad op als gesprekslei der over het onderwerp Geloofs gesprek", waaraan vrijwel alle aanwe- f'gen levendig deel namen. De uiteen- loPendste standpunten kwamen naar vo ren. De aanwezigen en het bestuur "leken een dergelijke ay0^1,' °f Aleer bij wijze van proef belegd, zeer PP prys te stellen, zodat er in de toe- komst stellig meer en met andere onderwerpen zullen komen. veel voordelen biedt als aan de Dreef. Ter wille van het behouden van het nog overgebleven unieke stadsschoon in dit deel van Haarlem geeft het be stuur in overweging alsnog op het bo vengenoemde besluit terug te komen. Omstreeks 1800, zo schrijft het be stuur, heeft Haarlem een ernstige stedebouwkundige fout begaan. Ondanks de ervaringen heeft het gemeentebe stuur in 1933 wederom zo'n fout begaan, namelijk door in het Frederikspark het Sportfondsenbad te laten bouwen, waar door dit park de voormalige Koe kamp belangrijk verkleind werd en aan fraaiheid zeer inboette- Thans wil het gemeentebestuur voor de derde maal een dergelijke fout ma ken. Als men van de Grote Houtstraat, komende van het Plein, naar de Dreef wandelt, wordt men getroffen door de grootsheid van de aanleg van deze parkweg, Te midden van de bebouwing doet deze ruimteontwikkeling weldadig aan. Door een zorgvuldige boombeplan ting heeft Haarlem steeds getracht aan deze weg een waardig aanzien te geven. Drie villa's tussen de Dreef en het Frederikspark liggen echt „in het hout". Wat er na de bouw van het Sportfondsenbad van het Frederikspark nog overgebleven is, vormt met de tuin van de Provinciale Griffie een waarde volle en indrukwekkende ruimte. Het Frederikspark vervult als park nog steeds een belangrijke functie in het dichtbevolkte stadsdeel daar ter plaatse; hetzelfde kan gezegd worden van de parkstrook langs de oostzijde van de Dreef, die bovendien van bij zonder veel belang is voor de leerlingen van de aan de Dreef gevestigde scholen. „Indien de plannen voor het gebou wencomplex van de bollenbeurs inder daad doorgang vinden, komt aan dat alles een einde. Van het Frederikspark blijft door bebouwing en proeftuin prak tisch niets meer over, terwijl ook de parkstrook langs de Dreef door bebou wing opgeofferd wordt. Bovendien zal alle nog overgebleven ruimte langs de Dreef en omgeving als parkeerterrein voor de honderden auto's van de bezoe kers van dit gebouwencomplex worden ingenomen". Aldus het bestuur van „Heemschut". (In de vergadering van 9 januari jl. heeft de Haarlemse gemeenteraad be sloten medewerking te verlenen aan de stichting van een gebouwencomplex voor Bloembollencultuur aan de Dreef en in het Frederikspark te Haarlem. Bloembollencultuur is tot op heden nog niet akkoord gegaan met het besluit van de Haarlemse raad.-Red.) Mgr. C. Kramer O.F.M., bisschop van Luanfu in China, die ter gelegen heid van de AMATE-missietentoonstel- ling in Haarlem verblijft, zal Hemel vaartsdag 15 mei 's morgens om kwart over tien een Pontificale Hoogmis gaan celebreren in de parochiekerk van het Allerheiligst Hart van Jezus in het Kleverpark te Haarlem. Deze Ponti ficale Hoogmis zal worden opgedragen om Gods bijzondere bijstand af te sme ken over het Missiewerk en uit dank baarheid voor de stichting van het bui tenkerkelijke parochiële centrum van het Kleverpark „De Schuylenburcht", naast de kerk gelegen. „Voor heilzaam contact en zegenrijke acties voor alle parochianen", is het motto, waaronder het parochiecentrum zal staan. De stichting werd mogelijk dank zij de milddadige medewerking van bijna alle parochianen en van zeer vele niet-parochianen velen in Heerlen (waar pastoor A. P. Louwe O.F.M., van hét Kleverpark destijds rector was) hebben met gulle hand geofferd. Mgr. Kramer zal het nieuwe parochie huis op Hemelvaartsdag om een uur 's middags inwijden. Belangstellenden kunnen „De Schuylenburcht" tussen half drie en vier uur die dag bezich tigen. „Vrouwen in paniek", het stuk, waar mede de r.-k. rederijkerskamer „Alber- öingk Thijm" dinsdag-en gisteavond in de schouwburg voor het voetlicht kwam, dreigde vorige week bittere werkelijk heid te worden. Jeanne Kruijver-Rube- ling, die de grootste en belangrijkste rol had te spelen, moest zich tengevol ge van een huishoudelijk ongelukje plot seling terugtrekken. Regisseur Joop Kruijver vond mevrouw Els van de Vel de bereid in te springen, en zij benutte de paar dagen, die haar restten, om de tekst er in te pompen. Wat mag men in zo'n geval van een voorstelling verwachten? Niet veel, En toch is het veel, zelfs heel veel gewor den. Wij hebben bewondering voor de wijze, waarop Els van de Velde de fi guur van de detective Pamela Dark creëerde. Zij deed het rustig, koel, bijna zakelijk. Gedecideerd trad zjj op, maar kon natuurlijk geconcentreerd als zjj moest zijn op haar tekst niet al die nuances in haar spel brengen, die haar creatie volmaakt zouden hebben ge maakt. Voor haar medespeelsters alleen vrouwen hebben in dit stuk het woord moet het spel van de remplancante een geheel nieuwe instelling gewaagd hebben. Jeanne Krujjver-Rubeling ken nend moeten wij aannemen, dat zjj de detective anders gespeeld zou hebben. Vermoedelijk feller en agressiever. Het was de andere vrouwen aan te zien, dat zij daar, de een meer de ander minder, op ingespeeld waren. Tezamen hebben zij niettemin geluk kig partij gegeven, en het stuk van Cy ril Campion, waarin een merkwaardige en mysterieuze intrige rond een lief bruidje wordt uitgesponnen, waar ge maakt. Willy Poierrié speelde de spiri tistische vrouw zonder al te veel char ge, Frieda Corbee leverde een traditio neel dienstmeisje, Ria Brok speelde met het gebruikelijk gemak en met veel flair het bruidje en Mies Nieles-Vlekke deed het rustig en zelfverzekerd als de „first lady". In Willy Kruyver en Mia Spronk herkenden wij twee springerige bakvissen, soms wat al te kinderlijk, Cocky Bottenburg-Bakker vond tenslotte haar eigen plaats in het gezelschap en Miep Beijk kon zich als gedienstige wel enige versprekingen veroorloven. W. H. B en W van Haarlem stellen voor te benoemen tot ambtenaren van de bur gerlijke stand de heer H. H. Janssen, de nieuwe chef van de afdeling Bevol king, Burgerlijke Stand en Verkiezingen ter gemeentesecretarie, en mejuffrouw W. H. S. van Buuren, ambtenares ter afdeling Burgerlijke Stand. Zondag om half drie speelt TYBB aan de Schalkwjjkerweg de competitie wedstrijd tegen het Haagse Celeritas. Beide elftallen maken nog een uitste kende kans voor de bovenste plaats, doch de verliezer wordt onherroepelijk uitgeschakeld. Aan spanning zal het in deze wedstrijd dus niet ontbreken Advertentie Toonaangevend in damesstoffen effen en gestreept reeds v.a. f 9.75. per meter Gen. Cronjéstraat 39 - Telef. 56880 Advertentie Zie de collectie bij: PARFUMS - BIJOUX GROTE HOUTSTRAAT 92 HAARLEM In antwoord op schriftelijke vragen van de raadsleden J. A. Schippers (K.V.P.), A. Wensing (C.H.U.) en J. G. Bettink (V.V.D.) inzake de moei lijkheden rond de Volkskredietbank voor Haarlem en Omstreken, hebben B. en W. van Haarlem een schrijven overgelegd, dat de Raad van Bestuur van de Volkskredietbank op 31 maart aan B. en W. heeft gezonden over de gang van zaken aldaar. In hoofd zaak worden hierin dezelfde gegevens overgelegd, die enige tijd geleden ook in ons blad zijn gepubliceerd, na een persconferentie van de heer W. F. H. Happé, voorzitter van de Raad van Bestuur en wethouder van Haarlem. Hierin wordt gesteld, dat tijdelijk een aantal maatregelen getroffen moesten worden om het snel stijgende tekort zo gering mogelijk te maken. Toen deze maatregelen niet het ge wenste gevolg hadden, maar in te gendeel juist een nog verdere vergroting van het tekort veroorzaakten, heeft men besloten de oude toestand te her stellen, waardoor inderdaad de omzet weer vergroot is. Ten aanzien van de administratie zullen beperkende maat regelen getroffen worden. Tegen het ontwerp-uitbreidingsplan Centaurusstraat zijn door een aantal om wonenden bezwaren ingebracht. Men vreest dat de te bouwen kleuterschool voor de omwonenden het zonlicht zal wegnemen, terwijl men bovendien het vele lawaai vreest, dat zulk een school ongetwijfeld met zich zal brengen. B. en W. van Haarlem delen de raad mede, dat zij deze bezwaren niet kunnen onder schrijven. De school wordt slechts 3,5 meter hoog, terwijl er voldoende af stand tussen de school en de huizen ligt, terwijl het bezwaar van kinderla- waai niet van doorslaggevende aard wordt geacht, temeer omdat er een heg zal worden aangelegd, die dit bezwaar nog zal verminderen. B. en W. stellen de raad dus voor het ontwerp-uitbrei dingsplan zonder meer goed te keuren. Het goudleerbehang in de goudleer- zaal van het Frans Halsmuseum is in 1954 opnieuw bevestigd. Men heeft daar bij toen gebruik gemaakt van een nieuw plakmiddel, dat door het Lederinstituut TNO te Waalwijk en de rijksinspecteur voor roerende monumenten bijzonder was aanbevolen. Het gevolg is echter geweest, dat vakken goudleer hebben losgelaten en dat het behang gekrompen is. Het behang moet nu verwijderd, op nieuw bewerkt en bevestigd worden. De kosten hiervan bedragen 5000. B en W zijn echter van oordeel, dat de ge meente niet de volledige verantwoor ding draagt voor deze gang van zaken, en dat met name het bureau van de rijksinspe cteur mede dient te betalen. Overleg heeft er toe geleid, dat dit bu reau nu 3000 bijdraagt, zodat de ge meente 2000 moet betalen. B en W vragen de raad dit bedrag ter beschik king te willen stellen B. en W. van Haarlem willen, nu de gegevens van de Algemene Woningtel ling 1956 goeddeels bekend zijn, een be gin maken met het inrichten van een woningkartotheek. Bij de behandeling van de begroting 1957 is dat reeds toe gezegd. Middels deze kartotheek zal het in de toekomst mogelijk zijn op ieder ge wenst ogenblik de belangrijkste gege vens ter beschikking te hebben, die van belang kunnen zijn voor het beantwoor den van vragen met betrekking tot de volkshuisvesting. Bovendien kan men er de gegevens uit putten, die nodig zpn voor het bepalen van een te voeren be leid ten aanzien van de woninggrootte. Daarvoor heeft men bovendien de gege- CINEMA-PALACE: Gejaagd door de wind, 14 jaar, 1.30 en 7.30 uur. FRANS HALS: Lift naar het schavot, str. volw., 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Di. 2.30, 8 uur. LIDO: T.m. ma.: Hyenas van de grote weg volw 2 4.15, 7, 9.15 uur. Di. t.m. dó.: Bonjour Tristesse, str. volw. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: Getuige a charge, 14 laar. 2, 7, 9.15 uur. Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9-15 uur. MINERVA: T.m. zo.: Het Congres danst, alle leeft. Vr. 8.15 uur. Za. en zo. 7, 9.15 uur. Za. en zo.: Staatsvijand no. 11, alle iee Za. 2.30 uur, zo. 2, 4.15 uur. Ma.: Strangers on a train, 18 j„ 8.15 uur. \X°- en do.: Wonderman, 14 jaar. 2.30, 8.15 U. RtmdI' 4 15' 7. 9.15 uur. 2 4B,¥®t: Getuige a charge, 14 jaar. ROXv. 't 915 uur- 2 30 '7 zo,: Het laatste gevecht, 14 j. u»_«» ».i5 uur. Advertentie K'eine Houtstr. 112. Haarlem, Tel. 11142 Geboren: M. M. Lommers-Weijers, z.; R' raima-Bootsma, z.; H. G. Lubert- «erg, z.; Y. I. van Langelaar- Stelm?l£rg' d-: W. J. van der Linden- d Sr/' d,: W- de Koning-Muurlink, ïsr' xj.'Ij- van den Heuvel-van Galen, d.; hisse and"oldenkotte> dd A- Ahto- Van "j-rnrggraeve, <3.; j. a. van Deursen- van der Werf, d. RonJo rtrouwd: p- Klitsie en M. J. Wittem' P' Kraakman en M. G. H. M t ?=a?' T' p- de Vos en A- M- Kloes; GeV„„ nhage en c- van Nimwegen. Wo/t- /?wd; J- van Es en J. M. van p N- Meijer en C. T. van Ophem; oweeren en M. C. van de Weterik; Bópó IanTde Stolpe en A. Kroese; J. N. van PeS H' Me«er: G- Smit en E. L. J. bert?- a gem; L- MeÜer en B. Bruinen- T P .Yan Drielen en D. van Walen; en T' J- A- van Tol; H. M. Otter M a rl- Bloem= p- H- Warmerdam en van Kdrvers; W. Verkade en G. R. Over? Iiaag: J" J' KliJn en R- E- palm. stria11! t enJ- Koning, 80 j„ Scheper- A w- Prins- 78 j„ Leidsestraat; zwemmer87 j., Scheepmakersdijk; Klnncfa?ls' 77 Linnaeuslaan; N. A. keH? L 6 J" Kleverlaan; M. C. Heems- 65 J-, Timorstraat. Ma. 2t.m15do7'. -15 uur' 14 jaar. 2.30, 7, t m h Ö,AÖ UUr. iaar *9?A*:„De vi3and uit het heelal, jaar. 2.30, 7 qu Do. 2, 4.15, 7 riTDTn- n0 \15 uur. S™:£U0>r'd' de 7'en de butler, a. 1. 2.15, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Dinsdag 13 mel Grote Kerk, Haarlem, 20 uur- Orgelbe speling door Albert de Klerk. Programma: Werken van Vivaldi Sweelinck, Cléram- bault, Telemann en Bach. Minerva-theater, Heemstede, 20.15 uur- Concert door het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest o.l.v. Henn Arends. Soliste: Marie Claude Thenveny, viool. Woensdag 14 mei Mozart-café, Vleeshal, 21 uur: Mozart- concert. Stadsschouwburg, 20 uur: Rotterdams To neel met „De Bolle", komedie van Marcel Achard, die geregisseerd wordt door Fons Rademakers. Zaterdag 10 mei Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie met „Wie is Janus? von Caro lyn Green, een knap geschreven blijspel, dat echter nogal de spot drijft met de hu welijksnormen. Het stuk wordt gespeeld met Mary Dresselhuys en Joan Remmelts en onder regie van Henk Rigters. Voor minderjarigen is „Wie is Janus?" beslist ongeschikt. Zondag 11 mei Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie met „Wie is Janus?", een blijspel van Carolyn Green. Hoofdrollen: Mary Dresselhuys en Joan Remmelts. Regie: Henk Rigters. (Zie zaterdag 10 mei). Donderdag 15 mei (Hemelvaartsdag) Stadsschouwburg, 20 uur: Als 't kindje binnenkomt, een blijspel van André Rous- sin, gespeeld door het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap onder regie van Frits van Dijk met in de hoofdrollen Ellen Thouars. Vrijdag 9 mei Concertgebouw, 20.30 uur: Officiële ope ning van de AMATE-missietentoonstelling. Die Raeckse, Raaks, Haarlem, 20 uur: Con tactavond van de Vereniging van Politie Reservisten in Haarlem. Tevens uitreiking van de diploma's. Muiderlsotweg 222, 19.30 uur: Opening door burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers van de kleutertuin van de „Hof van Eden". Zaterdag 10 mei Bollenstreek, 11 uur: Bloemencorso „Lente-parade 1958". Vertrek vanaf de War- monderdam te Sassenheim. De route loopt via Lisse, Hillegom naar de grens Hille- gom—Bennebroek. Daarna via Hillegom en Lisse naar Sassenheim. De finish ligt nabij „De Uiver" te Sassenheim. Erebegraafplaats, Overveen, 15 uur: Her denkingsbijeenkomst van de Nederlandse Vereniging van Ex-politieke gevangenen. Dinsdag 13 mei Griffie, Dreef, Haarlem: Bezwarenzitting i.v.m. de opheffing van de gemeente Haar- lemmerliede en Spaarnwoude van Gedepu- te rde Staten van Noord-Holland. Woensdag 14 mei Stadhuis, Haarlem, 14 uur: Vergadering van de raad der gemeente Haarlem. Donderdag 15 mei Z.B. Spaarne, 13.30 uur: Roeiwedstrijden. Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Geopend van 10—17 uur; zon en feestdagen van 1316 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp in februari 1953. Dagelijks geopend van 912.30 uur en van 13.30—16 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals' meesterwerken). Geopend op werkdagen van 10—17 uur; op zon en feestdagen van 1317 uur. Tot en met 17 mei speciale avondopen stelling: kaarsenverlichting, feeëriek be lichte en met bloemeD verlichte bin nenhof, oude muziek (20.30—22.30 uur). Grote Kerk. Te bezichtigen van 917 uur op werkdagen. stadhuis Grote Markt, te bezichtigen op werkdagen van 917 uur; za. 912 uur. Tot en met 17 mei elke vrijdag en za terdag van 20—23 uur met kaarsverlichting. De violiste Marie Claude Tlieuveny solieert dinsdag 13 mei tijdens een con cert dat het Noordhollands Philharmo- nisch orkest in het Minerva-theater te Heemstede geeft. Teylers Museum: Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Hollandse. Italiaanse en Franse school 16e tot en met 19e eeuw. Fossielen, historische natuurkundi ge Instrumenten, mineralen. Geopend iedere werkdag, behalve maandag, van 11—17 uur. De eerste zondag van elke maand van 13—15 uur Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend do. van 1012.30 uur en van 1417 uur. Zo. van 1417 uur. Keukenhof, Lisse: Geopend tot ln de tweede helft van mei, van 9 uur v.m, tot een half uur na zonsondergang. Llnnaeushof, Bennebroek: Geopend tot en met september, van 9 uur v.m. tot een half uur na zonsondergang. Tot half mei: verlichting van historische gebouwen en vlagverlichting op hc Sta tionsplein te Haarlem. Huis Van Looy: Tentoonstelling van wer ken van leden van het genootschap „Kunst Zij Ons Doel". Geopend: dag. van 1012.30 uur en van 13.3017 uur. Zo. van 1417 uur (tot en met 18 mei). Concertgebouw: - AMATE-missietentoonstel ling. Geopend van 9 t.m. 18 mei, dage lijks van 9—12, van 13.30—17.30 en van 19.30—23 uur. Zo. en Hemelvaartsdag van 14 tot 23 uur. Openluchttheater: Expositie van werken van in de gemeente Bloemendaal woon achtige kunstenaars (v.a. 14 mei). Witteveens modemagazijn, Gr. Houtstraat: „Expositie Beeldende Kunst". Expositie van werken van Jopie de Groot, Willy Blees, Takin Parlavantzas en Paulus Rein- hard. Geopend di. t.m. za. van 918 uur; ma. van 13—18 uur. In 1659 overleed in Haarlem pastoor A. A. Blommert, die bij testament be paalde dat de opbrengst van zijn bezit tingen diende te worden besteed tot on dersteuning van behoeftige personen, Daaruit is het zogeheten .broodkantoor' aan de Lange Veerstraat gegroeid. Het karakter van de uitkeringen is in de loop der jaren wel veranderd en heden ten dage worden periodiek geldelijke uit keringen gedaan. Het pand bevat een beganegrondsver- dieping, een verdieping en een kap. Het wekt de indruk van een bescheiden wo ning uit de 17e eeuw. Het verkeert in 'n slechte staat. Het bovenvertrek wordt door een soort toonbank in twee delen verdeeld. De toonbank dateert waar schijnlijk uit 1665, toen het perceel door het fonds Blommert werd gekocht. In het gebouw zijn een oude schouw en enig oud meubilair aanwezig. Het is een zeldzaam gaaf voorbeeld van 17e eeuwse woonhuisarchitectuur. Een res tauratie is dringend noodzakelijk en de kosten daarvan worden geraamd op 20.000. B. en W. stellen de raad voor hierin voor 20 pet te subsidiëren, het geen dus neerkomt op een bedrag van 4000. Het rijk heeft een subsidie van 5000 toegezegd. B. en W. vragen de raad nu 4000 voor dit doel beschik baar te stellen. De ziektekostenregeling voor ambte naren der gemeente Haarlem loopt op 1 juli van dit jaar af. Het bureau, waar mee deze regeling gesloten was, heeft de laatste jaren daarop dusdanige ver liezen geleden, dat zij slechts de rege ling wilde verlenen, wanneer de premie aanzienlijk verhoogd werd. De premie zou dan echter zo hoog worden, dat de ze praktisch onaanvaardbaar werd, ter wijl aan de eisen van het ministerie van Binnenlandse Zaken niet meer voldaan kon worden. B. en W. hebben gecon stateerd, dat er geen andere mogelijk heid overbleef dan aansluiting bij de gemeenschappelijke regeling betreffen de een ziektekostenvoorziening ten be hoeve van ambtenaren in dienst van de gemeenten in Noord-Holland, de zoge heten IZA-regeling. Zij stellen de raad daarom voor deze regeling te aanvaar den en dienovereenkomstige wijzigingen in het ambtenarenreglement aan te brengen. Intussen hebben de ongehuwde amb tenaren van de gemeente Haarlem ge- zamelijk een schrijven gericht aan de raad, waarin tegen deze regeling wordt geprotesteerd. De nieuwe regeling zou mei name voor de ongehuwde ambtena ren een aanzienlijke premieverhoging betekenen, terwijl de IZA-regeling bo vendien, in tegenstelling tot de thans nog van kracht zijnde, verplicht is. De financiële positie van de gemeente Haarlem laat thans toe, dat de Oude Weg, die van de Prinsenbrug naar het Industrieterrein in de Waarderpolder loopt, verbeterd wordt. De Oude Weg vormt ook de toegangsweg tot verschil lende gemeentebedrijven. De betekenis van deze verbetering zal nog duidelijker worden, wanneer mettertijd de rioolwa terzuivering-s-installatie in de Waar derpolder gereed is. Ook geeft de weg toegang tot de nieuwe groente- en fruitveiling, die zuidelijk langs deze weg is geprojecteerd. Bovendien kan men via deze weg het recreatiegebied langs de Liede en de Mooie Nel berei ken. De Oude Weg zal ook doorverbinding geven met Penningsveer en Spaarnwou de en met het gebied oostelijk van de Liede en de Mooie Nel, terwijl het bui ten het stadscentrum om gedeelten van „Parkwijk" en „Schalkwijk" verbindt met het station en met Haarlem-noord. Het is de bedoeling de weg 21 meter breed te maken. De rijweg wordt 13 me ter. met noordelijker een trottoir van 4,5 meter en zuidelijk een van 3,5 meter. Waar de toekomstige rechtstreekse ver binding langs de oostzijde van de Am sterdamse Poort van de Oude Weg zal aftakken, is deze weg 16 meter breed met het oog op de aan te breng«en vluchtheuvels. Dit is ook het geval bij de inrit van het bedrijf van de gemeen tereiniging tot aan de Nijverheidsweg. Op dit weggedeelte zijn verkeersheuvels nodig met het oog op hier geprojecteer de groente- en fruitmarkt. In de Oude Weg komt een hoofdriool waardoor het afvalwater van het ge meentelijk energiebedrijf en van de Thorbeckebuurt kan worden afgevoerd om te zijner tijd via de riolering van het industriegebied naar de rioolwaterzui- verinsinstallatie te worden geleid. De Oude Weg zal gedeeltelijk worden omge legd en het daardoor vrijkomende ter rein zal bij het terrein van het energie bedrijf worden gevoegd. Tussen de Oude Weg en het terrein van het ener giebedrijf zal een 8 meter brede groen strook worden aangelegd. Ook het zuide lijk gedeelte van de Nijverheidsweg zal op 13 meter worden gebracht. Het ge heel kost zonder de kosten van om legging van kabels en leidingen 798.000 en B. en W. verzoeken de raad nu dit bedrag ter beschikking te willen stellen. B. en W. van Haarlem hebben de raad voorgesteld voor een bedrag van 365 een voorschot te verlenen aan de wo- ninbouwvereniging „Patrimonium" voor het aanbrengen van een centraal an tennesysteem ten behoeve van 25 mid denstandswoningen in „Delftwijk". De bewoners zullen hiervoor een vergoe ding van 75 cent per maand moeten be talen. vens nodig met betrekking tot de ge zinsgrootte. Een woningkartotheek kan waarde volle gegevens verschaffen over het sa neren van oude stadswijken, onbewoon baar verklaren van woningen, het aan wijzen van bepaalde straten ais vesti gingsplaats voor bedrijven en kantoren etc. De woningkarthotheek moet volgens B. en W. worden bijgehouden door de dienst voor Bouw- en Woningtoezicht en wel in samenwerking met de afdeling bevolking der gemeentesecretarie. Er is een uniforme regeling ontworpen, waarvoor sets van vijf kaarten de ba sis vormen. Een witte kaart geeft een normale woning aan: een groene kaart voor ieder perceel met meer woningen een gele kaart voor deelwoningen (zon der eigen toegangsdeur)een rose kaart voor andere bewoonde ruimten, zoals noodwoningen en bewoonde onbewoon baar verklaarde woningen; een blauwe kaart voor percelen zonder woning. Men zal moeten beginnen met de ge gevens over alle circa 43.500 woningen van de woningtelling 1956 over te ne men. Dit zou kunnen gebeuren met ge bruikmaking van de sociale werkvoor zieningsregeling voor hoofdarbeiders, onder leiding van het pesoneel voor Bouw- en Woningtoezicht. Vijf man zul len hier ongeveer een jaar mee bezig zijn. Het Rijk betaalt dan 90 pet van het loon en de sociale lasten van deze werkloze hoofdarbeiders. Voor salaris sen, sociale lasten en aanschaf van materiaal is dan ongeveer 16.000 no dig en B. en W. stellen de raad nu voor dit bedrag ter beschikking te willen stellen. Morgen zal in Haarlem een groot draaiorgelfestijn worden gehouden waar aan enkele beroemde draaiorgels uit ver schillende steden in Nederland deelne men. De gehele dag zullen draaiorgels op verschillende punten in de stad te beluisteren zijn. Des middags van half drie tot vijf uur zal een demonstratie op de Grote Markt worden gegeven, waarbij door mr. R. de Waard een toe lichting zal worden gegeven. Al deze evenementen hebben plaats onder aus piciën van de Stichting Haarlem's Bloei. 's Avonds wordt aan de Zaanenlaan (tussen Populierstraat en Marnixplein) van zeven tot tien uur egn draaiorgel concours gehouden, waarvan de uitvoering berust bij de Stichting Haar lem Noord. Aan dit concours is een wedstrijd verbonden waarvoor enkele fraaie prijzen beschikbaar gesteld wer den. Aan de heren A. de Beer, toonkun stenaar, J. Wildschut, musicus en B. Schultheiss, architect is verzocht zitting te nemen in de jury. Ten bate van het stadsorgel het Kunkelsorgel zal voor dit concours een toegangsprijs van vijftig cent wor den gevraagd. Het is noodzakelijk om de gemeente lijke school voor individueel lager nij verheidsonderwijs voorlopig onder te brengen in het schoolgebouw aan de Schoterstraat 2. Van nieuwbouw kan voorlopig nog geen sprake zijn. Restau ratie en modernisering van het gebouw worden geraamd op 138.286, terwijl voor de verbouwing tot school voor individu eel nijverheidsonderwijs nog eens 48.765 nodig is. De inrichting wordt geraamd op 30.700. Binnen afzienbare tijd zai de raad een voorstel bereiken tot in richting voor het tweede leerjaar, het geen zal komen op een bedrag van on geveer 6C.OOO a 70.000. Uit het over leg met het rq'k is gebleken, dat een spoedige subsidietoezegging verwacht mag worden. B en W vragen de raad de benodigde kredieten toe te staan. Voor het uitbreiden van de elektri sche installatie en het vernieuwen van de verlichtingsornamenten in de katho lieke kleuterschool aan de Anthonie- straat, vragen B en W de raad om een bedrag van 580. Ook stellen B en W voor het reeds toegestane krediet voor de uitbreiding van de bijzondere lage re school met drie lokalen, te verhogen met 12.653,78, aangezien de werkelijke kosten, dit bedrag, hoger bleken te zijn dan de raming. Tenslotte stellen B en W voor twee houten noodlokalen te bouwen bij de Hildebrandmulo aan de Generaal Spoor- laan. Hiervoor wordt een bedrag van 41.500 gevraagd. Aanvankelijk besloot de raad deze lokalen bij de school aan de Jan Gijzenkade te bouwen, maar la ter bleek het ook mogelijk door ver plaatsing van de rijwielbergplaats de ze lokalen bij de Hildebrandschool te doen bouwen, hetgeen om organisatori sche redenen verkieslijker werd geacht. De afdeling Haarlem en Omstreken var> «et Nederlandsche Roode Kruis telde, blijkens haar jaarverslag over 1957, per 31 december van dat jaar 15.865 leden, tegen 12.829 leden op 31 december 1956. Er waren ultimo 1957 70 donateurs, een jaar eerder slechts 20. De afdelingspenningmeester, de heer J. Schippers, pakte de ledenwerf-actie krachtig aan, naar met voldoening wordt geconstateerd. De medische diensten en de bloedtransfusiedienst na men wederom een grotere vlucht. Ook ontplooide de Colonne Rode Kruis-korps een grote activiteit op velerlei terrein. Het aantal ingeschreven donors be droeg 4.632 en het aantal bloedafnamen 7.145, hetgeen eveneens toegenomen is in vergelijking met 1956 (4.594 5.999). Voorts werden weer activiteiten ontwik keld op het gebied van de trombosedienst, de Sociale „welfare", de boeken-actie, boottochten voor invaliden en chroni sche zieken. Zondag gaat de gehele plaatselijke competitie van de honkbalbond weer beginnen. In de vierde klasse C treedt Geel Wit aan tegen. Schoten 5, om twaalf uur terrein Schalkwijkerweg. Het ne gental van de Geel Witten heeft nu een jaar wedstrijdervaring achter de rug, hetgeen ongetwijfeld makkelijker zal spelen. Anders is dit met Velsen. Voor de eerste maal in het bestaan van deze vereniging zal een honkbalteam in com petitieverband uitkomen. De eerste wed strijd is 2ondag om twaalf uur tegen THB 2 ir. Aerdenhout. Het verdere programma van de Haar lemse verenigingen is: Zaterdag 10 mei: Hoofdklasse: EDO—Sparta: OWO—Scho ten; De VolewijckersEHS. Eerste klas se: Ajax—HCK; Kennemerland—TYBB; overgangski.: RCHSparta 2; De Spar" taanRooswijk; overgangski.: B: Nep- tunusSchoten 2; SVVHFC Kaajdem: 2 B: THB—Kennemerland 2. 3 B: HUi 3—SC Haarlem 3. 4 A: HHC 3—Bloe mendaal 2. 4 B: DSS 2—DIO2, R P perdaSchoten 4. 4 C: TYBB 3 Vogels 2. 4 D: Terrasvogels 2—Kenne merland 3. TT-crn Zondag 11 mei: hoofdklasse: HHL DSB; Halfweg—EHS 2; RooswykJ- EDO 3. 3 B: Schoten 3—RCH 3, Diu Rood Wit 2. 4 A: SC Haarlem 4-DSS 3- VI VogelsHalfweg 2. 4B. HUK. 6—HHC 4. 4 C: Geel Wit—Schoten 5. HCK 4—Rooswijk 3. 4 D. THB l Velsen. R.-K. LEESZAAL In het Leeszaal gebouw aan de Nieuwe Gracht te Haarlem houdt de r.-k. Openbare Lees zaal en Bibliotheek woensdag 4 juni een algemene ledenvergadering. De jaarverslagen liggen vanaf 21 mei ter inzage bij de administratie van de Leeszaal aan de Nieuwe Gracht. VOLKSDANSEN Zondag 11 mei wordt de laatste instuif georganiseerd door de Haarlemse Volksdans Federa tie. Henk Honhof en Coen Brink zul len de leiding hebben op de avond die om acht uur begint in het school gebouw aan de Badhuisstraat. NATUURHISTORIE —Het program ma van de Koninklijke Natuurhistori sche Vereniging afdeling Haarlem en Omstreken voor de maand mei luidt: donderdag 15 mei: Dauwtrappen, vroe ge vogelexcursie naar de Kennemer- duinen onder leiding van drs. R. Kof man. Vertrek om half drie 's mor gens vanaf de ingang Zeeweg. Zater dag 17 mei: Botanische excursie naar de buitenplaats. „De Hartenkamp" te Heemstede onder leiding van de heer I. Bakker. Donderdag 22 mei: Avond excursie naar Thijsse's Hof onder lei ding van de heer P. R. T. Deel. BOLLENKAMP N.T.K.C. Het bol- lenkamp van de Nederlandse Toeristen kampeerclub op het terrein van de af deling Kennemerland op Beeckesteyn in Driehuis zal gelijk met het bloemen corso in de bollenstreek worden gehou den. Het bollenkamp van de N.T.K.C. begint zaterdagmiddag en duurt tot en met zondag. GESLAAGD Aan de universiteit te Amsterdam slaagde voor doctoraal scheikunde de heer A. Veringa te Haar lem. Advertentie voor de natuurlijke regelmaat Geen gewoon laxeermiddel Zorgt dat de ingewanden weer regelmatig gaen functioneren. Ook bij zonder geschikt voor hen die buitenshuis werken. Flacon a 60 tabletten (versterkte werking) fl. I 31 Aangezien de aanschaf van een huis telefooninstallatie ten behoeve van ae G.G.D. duurder blijkt te zijn dan aan vankelijk gedacht was, vragen B. en W. van Haarlem aan de raad een verho ging van het daartoe bestemde en reeds toegestane krediet van in totaal 43.500. Op ons bureau aan de Smedestraat te Haarlem ligt vanaf heden ter inzage de passagierslijst van het s.s. „Captain Cook", dat 24 mei in Amsterdam wordt verwacht. De feestweek ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan der Zahd- voortse Handelsvereniging wordt zater dagmiddag om drie uur besloten met een brandweer-demonstratie bij de Ro tonde te Zandvoort. De folkloristische vereniging „De Wurf" zal hieraan me dewerken. Het ligt in de bedoeling de brandblussing van voorheen en van thans te demonstreren. Zandvoort be schikt nog over „antiek" blusmateriaal en daarmede zullen de leden van „de Wurf" in oud-Zandvoorts-costuum ope reren. Daarna komt de Zandvoortse vrij willige brandweer onder leiding van de commandant Zeepvat met het moderne brandweermateriaal. Gedemonstreerd zal worden met de motorspuit (o.a. het blussen met schuim) de ladderwagen, de hoge druk nevelspuit en kleine blus middelen. Tenslotte wordt het water- scherm gedemonstreerd. De kinderboerderij op het landgoed „Groenendaal" in Heemstede zal van af morgenmiddag weer geopend zijn op de gebruikelijke tijden. Advertentie Besparen op Uw auto-uitgaven t Juist voldoende motorkracht voor lange levensduur en laag verbruik, doch geen smijten met P.K.'s. Geringe jaarlijkse waardevermindering door niet steeds modellen te -ijzigen. (Niet officiële koersen) vorig opening Slot 9/6 3% Ned. 1953 3% Ned. 1953 Ned. 1956 3 li Ned. 1948 8li Ned. 1950 3 li Ned. 1954 3!i Ned. 1955 1 3-3Ü Ned. 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. tnschr Grtbk 1946 3 B.N.G. Won.bouw 6 Ned. Handel Mil cert A.K.Ü Van Berkel's Patent Calvé-Delft cert Van Gelder Kon. Hoogovens cert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber HoU. Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomb. MU Ned. Scheepv. Unie K LM H V.A. Deli Ml), cert. A'dam 214 561 A'dam '56 n A'daro ID Rentespaarbr. 9314 93 Zr 92R 87!i 8714 88% 88% 91A 93A 88% 108% 159 173% 194 282 166 290 328% 235 278% 172.50 57% 135% 128% 107 108.70 9414 76% 80% 95 9514 106% 93% 91% 93% 172% 326 279% 172.70 57% 135 128 107% 75% Anaconda Copper Bethlehem Stee) Chrysler Corp. General Electric Genera) Motors Kennecott Copper KX-M Montgomery Ware Radio Corp Republic Stee) Roye) Dutch snel) Union Ol) Southern Pacific Southern Railway Tidewater UB Stee) Stemming: 7/5 44% 40% 46% 598| goad 38' 85% 29 36% 33% 43 45% 74% 42% 38% 22e 6114 prijshoudend 8/5 44% 4014 46% 59% 39 8514 28% 36% 34% 43% 45% 76% 42% 38% 21% 61%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3