Ruim 500 miljoen kinderen verkeren in nood Pauselijk genootschap actueler dan ooit Luit.-generaal Calnieyer tegen neutrale zone drink fris Uitzicht op hoopvolle toekomst verduisterd Hoe minder regelingen des te betere orde in het economisch leven Meer dan eenderde van alle kinderen lijdt honger Plannenmakers hebben zich altijd geblameerd Efficiency hoofdpijn In het Vogeltje J. J. Hens Jongen overreden en gedood Boter en suiker naar Duitsland MORGEN WERELDDAG H. KINDSHEID Bij uitvoering van Rapacki-plan even wicht van conventionele strijd krachten nodig Katholieke gemeente-ambtenaren ontstemd over houding van K.A.B.O. Ex-burgemeester van Urk in hoger beroep Van 100 meter hoogte omlaag gestort Caféhouder in Gronau omgekomen Hulde voor Franse strijd in Dl oord-Afrika J. LOERAKKER TE DEN HAAG: Gesprek met regering dreigt zinloos te worden PROF. ERHARD OP CONGRES VAN CHRISTEN-DEMOCRATEN Uit Indonesië Twee verstekelingen mogen in Genua aan land VRIJDAG 9 MEI 195b PAGINA Beperking invoer per persoon tot resp. een en twee kg Nederlandse regering houdt vast aan driemijlszone V. j drink „fris" Is geen nieuw merk! Pater P. Wesseling voor de K.R.O. Bevestiging van vonnis gevorderd i)c u/ocsfc r>oei>e die niet wijken wil helpen direct ÉgjjgS Toen de chauffeur van een vrachtauto donderdagmiddag in Heelsum reed, voelde hij bij het nemen van een bocht plotseling een schok. Hij stopte, ging kijken en zag, dat de auto een jongetje had overreden. Het bleek het zes-jarig zoontje Van Bruggen te zijn, dat uit de bewaarschool komende op de treeplank van de auto was gaan zitten en bij de bocht eraf was gesprongen. Daarbij is hij achterovergevallen en door een der achterwielen overreden. Het kind was op slag dood. De 26-jarige Enschedese caféhou der S. H. Kistenmaker is bij een auto ongeluk in Gronau (Duitsland) om het leven gekomen. Door tot nu toe onbe kende oorzaak is K met zijn auto uit de bocht gevlogen en vervolgens over de kop geslagen. K werd naar het zie kenhuis van Gronau overgebracht, waar hij kort na aankomst aan zijn ver wondingen is overleden. De Westduitse overheid heeft be paald dat met ingang van zaterdag degenen, die uit Nederland naar Duits land reizen, per persoon niet meer dan een kg boter en twee kg suiker mee mogen nemen. Reeds enige tijd gelden dezelfde beperkingen ten aanzien van het grensverkee- bij de Duits-Deense grens. Volgens het ministerie van land bouw en voedselvoorziening van Noord- rijn-Westfalen is de invoer van boter in het kleine grensverkeer met Neder land, Denemarken en Oostenrijk naar schatting per maand tot 1000 ton geste- §e oftewel per jaar tot 12.000 ton, die uiten de handelspolitieke verplichtingen met de drie Westduitse buurlanden val len. De gewone boterinvoer uit deze lan- deif bedroeg het vorige jaar 46.000 ton. De toestand is door de sterk toegeno men invoei in het klein grensverkeer ernstig geworden, aldus het ministe rie. Advertentie Morgen, zaterdag 10 mei, wordt weer de jaarlijkse Werelddag van de H. Kindsheid gehouden. Dit gebeuren be rust op een initiatief, dat reeds meer dan honderd jaar geleden, in 1843 na melijk, werd genomen door mgr. Graaf Charles Forbin do Janson, bisschop van .Vancy. Gegrepen door het naamloos leed van de kinderen in China ontwierp hij een groots plan, volgens hetwelk de kinderen hier de kinderen ginds zouden gaan helpen in één grote kruistocht van gebed en offer. Hij nam echter niet al leen het initiatief tot dit plan, hij legde ook de grondslagen voor de uitvoering er van. Zijn werk had verrassende re sultaten, ondanks de vele moeilijkheden waarop hij uiteraard wel stuitte. Hij stichtte een Genootschap van de H. Kindsheid en nog in het jaar van de stichting werden de eerste, leden buiten Frankrijk ingeschreven: de kinderen van de Belgische koning. Twee jaar later (Van onze Haagse redacteur) Lt. Generaal b.d. M. K. H. Calmeyer heeft donderdag op het congres van de Nouvelles Equipes Internationales te Scheveningen een rede gehouden, waar in hij sprak over de gevaren, die de wereld bedreigen door de onlosmake lijk vervlochten krachten van het Rus sische imperialisme en de communis tische pseudo-religie. Spr. zei, dat het wederzijds gebruik van thermonucleai- re wapenen de ondergang zou beteke nen van de beschaving, die wjj willen verdedigen. De Kerken en het christe lijk geweten komen hiertegen meer en meer in verzet. De christelijk-dejjiocratische partij en kunnen hiervoor de oren niet slui ten, maar anderzijds mogen zjj er niet toe meewerken de volkeren van het westen tot weerloze slachtoffers van het Sovjet-imperialisme te maken. De enige weg om uit deze impasse te geraken is, volgens spr., het opvoeren van de afweerkracht van het NATO- schild tot zodanige hoogte, dat de rode vloedgolf kan worden gestopt zon der dat het westen het alvemietigen- de strategische vergeldingswapen be hoeft te ontketenen. Men zou van dit wapen slechts ge bruik moeten maken als de tegenpartij het hanteert. Deze gedragslijn staat in schepe tegenstelling tot de Britse poli tiek om de bijdrage aan het NATO- schild steeds meer in te krimpen ten bate van een vergeldingswapen, dat buitendien het gezamenlijke NATO-po- tentieel in dit opzicht slechts weinig verhoogt. De verklaring in het jongste Engelse witboek, dat iedere Russische aanval met het strategische vergel dingswapen zal worden beantwoord, noemde spr. een ondermijning van de weerstandswil van het westen en te vens voor een christen onaanvaard baar. Lt. Generaal Calmeyer wees af de in stelling van een neutrale zone dwars door Europa. Inzake het Rapacki-plan zei hij: Dit zou voor het westen slechts aanvaardbaar zijn indien het gepaard zou gaan met het tot stand komen van althans 'een zekere mate van even wicht aan conventionele strijdkrachten. Spr. merkte verder o.m. op, dat Euro pa niet verloren is zolang de NATO de Middellandse Zee beheerst. Hier wordt de strijd tegen het door communistische agenten opgezweepte Arabische natio nalisme in hoofdzaak gevoerd door Frankrijk. Hij bracht in dit verband hulde aan het Franse leger en het Franse volk voor hun uithoudingsver mogen en opoffering. De wereld is vol van voorbeelden, waar het schenken van volledige vrijheid aan volkeren, bij wie de menselijke persoonlijkheid hiertoe nog niet voldoende was uitgegroeid, de massa's heeft gestort in anarchie of despotisme. In beide gevallen worden zij een prooi van het communisme. Het kan geen christelijk-democratische po litiek zijn te vragen: ben ik mijns broe- „De Nederlandse regering houdt vast aan de driemijlszone en zal unitate- rale maatregelen tot verbreding van de territoriale zee niet erkennen." Zo heeft een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken geant woord op een door het A.N.P. gestelde vraag in hoeverre het falen van de zeerechtconferentie in het vaststellen van een uniforme regeling voor de breedte van de territoriale zee van in vloed zal zijn op de Nederlandse posi tie. Blijkens verklaringen van hun gede legeerden naar de zeerechtconferentie staan Frankrijk, Engeland en de Ver. Staten op hetzelfde standpunt. ders hoeder? Frankrijk in Afrika, Ne derland in Nieuw-Guinea hebben hun taak nog niet voltooid en hebben bij hun taak als golfbrekers tegen het communistisch imperialisme recht op de steun van hen, die leven uit de christelijk-democratische gedachte. Al dus de heer Calmeyer. breidt het genootschap zich uit over Oostenrijk, Hongarije, Zweden, Duits land, Brazilië, Zwitserland en Nederland. In 1846 volgden de U.S.A. en Canada. In 1853 wordt een afdeling van het genootschap op bevel van Paus Pius IX ook in Rome opgericht. Het jaar daar na verhief Zijne Heiligheid liet tot of ficiële kerkelijke instelling en in 1925 werd het genootschap Pauselijk Genoot schap. Onze Paus stelde in 1950 voor heel de wereld een jaarlijkse Wereld dag van de H. Kindsheid in, die voor ons land door Kardinaal de Jong werd vastgesteld op zaterdag vóór het feest van 's Heren Hemelvaart. Toen Pius XII Zijn besluit nam verklaarde Hij in een desbetreffend schrijven, dat het werk van het Pauselijk Genootschap Hem zeer na aan het hart lag, „omdat Wij maar al te goed weten dat in de landen, waar de missionarissen het Ge loof verkondigen en de Christelijke be schaving brengen, talloze grotere en kleinere kinderen leven, wier nood te le nigen thans allernoodzakelijkst is. Deze verwaarloosde kinderen met de grootste liefde op te nemen, hen in de katholie- Advertentie fris alle goede koolzuurhoudende, alcoholvrije dranken zijn fris-dranken (Van onze Haagse redacteur) „Het uitzicht op een hoopvolle toe komst is lichtelijk verduisterd". Deze uitspraak was typerend voor de rede In mineur, waarmee de heer J. J. Loerakker, voorzitter van de landelijke hoofdgroep gemeenteambtenaren van de ARKA, donderdagavond te Den Haag de jaarvergadering van deze ambtenarengroepering (9500 ARKA- leden) heeft geopend. De heer Loerak ker sprak woorden van teleurstelling over de houding van de regering in diverse salariskwesties en hij had veel kritiek op het optreden van de Katho lieke Bond voor Overheidspersoneél. Wat dit laatste punt betreft zei spr., dat de moeilijkheden tussen de ARKA en de KAB ook op het gemeentelijk vlak door de KABO in bredere zin zijn gecultiveerd. De KABO heeft al leen oog vóór een consequente door trekking van de breuk met de KAB ook wanneer de binding aan de vak centrale geheel niet aan de orde is. Ofschoon de KABO deel uitmaakt van de r.-k. centrale van overheidsperso neel kiest ze zonder gewetensbezwa ren de zijde van de niet-katholieke or ganisaties in alle voorbesprekingen, in de commissies voor overleg en in al le activiteiten, die organisaties aan de dag kunnen leggen. Spr. constateerde, dat de KABO op het terrein van de organisaties van overheidspersoneel aan de ARKA niet de plaats wil toe- kennen, die haar toekomt. Aangaande de progressieve kinder toeslagregeling voor ambtenaren zei de heer Loerakker, die de officiële aan tasting van deze regeling klaarblijke lijk door het gehele kabinet wordt gesteund, ook dus door de katholieke ministers, ofschoon de KVP de pro gressieve kindertoeslagregeling in haar gemeenteprogram heeft opgenomen. Wij zijn, aldus spr., nieuwsgierig hoe de K.V.P. denkt te reageren op een wel niet te miskennen ontkenning van dit principiële punt. Wij ontkennen nog steeds de noodzakelijkheid, zo vervolg de de heer Loerakker, om het alge meen loonbeleid van de regering aan te voeren als argument om de een maal toegestane afwijking van de ge meentelijke progressieve kindertoela geregeling om hals te brengen. De bezoldiging van het gemeenteper- soneel behandelend zei de heer Loerak ker: Wanneer overleg met de regering wil zeggen, dat er voor de organisa ties slechts op onderdelen enige gul dens per maand te verdienen zijn, terwijl op de kwesties ten principale bij voorbaat geen overeenstemming mogelijk is, dan naderen wü hoe lan ger hoe meer het punt, waarop een gesprek zinloos is geworden. Het komt ons voor, dat ook de regering beter in een open gesprek haar bezwaren te gen het rapport-Ubink (dat procentue le salarisverhoudingen aangaf) ken baar kan maken dan dat dit gelei delijk en omhuld tot uitdrukking wordt gebracht bij elke salarismaatregel, die voor het gemeentepersoneel aan de or de komt. ke leer op te voeden en te onderwijzen, hun het H. Doopsel toe te dienen, hen voor een beroep of vak te bekwamen en de christelijke deugden in hen aan te kweken en hen te vormen tot waar dige burgers en goede staatsburgers, ziedaar het doel, dat het Pauselijk Ge nootschap tracht te bereiken". Maar dat doel is nog bij lange na niet bereikt. Honderd jaar van toenemende weivaart in onze landen, betekenden honderd jaar van toenemende armoede in de rest van de wereld. En de kinde ren daar zijn op de eerste plaats en het ergst de dupe. Laat de cijfers spreken. Onze meer dan 2.7 miljard zielen tel lende mensheid telt rond 1 miljard kin deren, gerekend tot de leeftijd van 15 jaar. Als we even blijven stilstaan bij de verdeling van dit miljard over de wereld, dan komen we tot een eerste ontstellende conclusie. In de hoog-ont- wikkelde gebieden der wereld zoals N.W. en Midden Europa, de U.S.A. en Cana da vormen de kinderen tot 15 jaar res pectievelijk 24 en 25 procent van de to tale bevolking. In de onderontwikkelde gebieden van Azië (Japan uitgezonderd) Afrika en Latjjns Amerika is dit per centage 40. Wie ooit de gegevens over armoede, honger en ondervoeding, ziek te en onwetendheid in deze gebieden in zich heeft opgenomen, moet er van schrikken; ze openen een onafzienbare horizon van kinderen in nood, nood in alle opzichten. En men begrijpt het appèl van me vrouw Eleanore Roosevelt, dat zij in 1953 op de wereld deed: „Er zijn 900 miljoen kinderen beneden de 15 jaar op de wereld. Meer dan de helft onder hen 500 miljoen leven en sterven in nood. Deze kinderen hebben nooit de smaak van melk geproefd, nooit schoe nen gedragen en nooit een dokter ge zien. Terwijl in Zweden slechts 20 op de 1.000 kinderen sterven beneden 1 jaar, terwijl dit cijfer in Denemarken slechts 25 bedraagt, in Engeland 31 en in Frankrijk 47, zijn er nog landen waar het kindersterfte meer dan 400 op de 1.000 bedraagt; het overtreft de 420 en 450 in sommige Braziliaanse steden, het is 280 in Bolivia, 333 in Saigon en 350 in zwart Afrika. Op dit laatste conti nent stijgt het deel der kinderen dat sterft voor 15 jaar soms tot 50 procent; het is in Frans West Afrika 43 procent. De t.b.c. en syphilius, die in sommige streken meer dan de helft der bevolking besmetten, tekenen het kind reeds van af de geboorte. Als men de slachtoffers aan syphilius in sommige landen op 65 procent der bevolking schat, kan men gissen welke terugslag dit zal hebben op de babies, die uit deze aangetaste ouders geboren worden." En ziehier een kleine bloemlezing uit de ontstellende detailfacetten van het leven (en sterven) van het kind in deze eeuw: aan malaria sterven op Ceyion per jaar 80 van elke 1.000 babies, m in- dië 125 en in Birma 253; onder de meer dan 1 müjoen vluchtelingen in Hong Kong heeft 95 procent van de hinderen tnt 1* ipftt tb c.i in Latyns Amerika groeien 20 miljoen kinderen op zonder enig onderwijs; onder de 48000 melaat sen die in Afrika in 218 instituten ver- pi >egd worden, zijn meer dan 10.000 kinderen; van de miljoenen weeskinde ren in Azië kunnen er slechts 63.000 in de 760 weeshuizen der missie verzorgd worden; meer dan een derde van alle kinderen op de wereld lijdt honger; van alle drie kinderen, die vandaag geboren worden, heeft er maar één de kans ouder te worden dan 30 jaar. Ruim 500 miljoen kinderen leven in het gemis van het allernoodzakelijkste in geestelijk en stoffelijk opzicht. Men ziet het: het Pauselijk Genoot schap is meer actueel dan ooit en. kan beslist niet gemist worden. Doet Uw kinderen de weg tot helpen, die de Paus tot de zjjne maakte, betreden door hen lid te maken en door hen te helpen be wust en trouw de verplichtingen na te komen. Laat hen de feesten van mor gen meevieren en wijst hen op het spaarzakje, dat zij op die dag onder het motto „WIJ STAAN KLAAR VOOR EL KAAR" zullen meebrengen voor hun leeftijdgenootjes over de gehele wereld. Dat strekt bovendien niet alleen tot heil van de kinderen ginds maar ook tot dat van henzelf. De zendtijd van pater P. Wesseling voor de K.R.O. is plotseling gewijzigd. Hij spreekt in plaats van dinsdag za terdagmiddag van 2 tot 2.15 uur. De uitzending is gewijd aan de missiege dachte en draagt tot titel: Ontmoeting met een echte missionaris. (Van onze Haagse redacteur) Het tweedaagse congres van de In ternationale Unie van Christen-Demo craten, dat wordt gehouden in het Kur- haus te Scheveningen, heeft donderdag een hoogtepunt beleefd in de rede van de Westduitse minister van economi sche zaken, prof. dr. L. Erhard, die sprak over „een economische politiek in dienst van de persoon en de wel vaart van allen". Men kent in grote Hjnen de opvattingen van de Duitse vice-kanselier en qua zakelijke inhoud bracht zijn betoog niet zoveel nieuws, maar het was een bijzondere ervaring deze vaardige spreker met zijn monu mentale kop men neigt er toe hem het vleesgeworden „Wirtschaftswun- der" te noemen zijn gedachten te horen en zien ontvouwen. De wijze, waarop prof. Erhard de dingen zegt, boeit. Men kan opmer ken, dat hij zo nu en dan in een krin getje ronddraait, doch zijn grote kracht als politicus moet ook juist wel zijn, dat hij vasthoudt aan en telkens terugkeert bij een gepronon ceerde opvatting: de opvatting, dat er een zo groot mogelijke vrijheid dient te zijn in het economische leven. Hij aanvaardt daarbij wel degelijk een or de-idee, maar de dominant is voor hem de vrijheidsgedachte. Prof. Er hard sprak vanuit de successen, die de Westduitse economie ontegenzeg lijk geboekt heeft; dat bij die succes sen ook andere factoren hebben mee gespeeld dan zijn beleid; dat hij nog niet de juistheid van zijn stellingen in geval van minder gunstige economi sche omstandigheden heeft waar ge maakt; dat hij bij de discussies de zaken meer genuanceerd stelde en deed blijken, dat hij voldoende tacticus is om waar nodig te manoeuvreren, dit alles deed aan de indruk, die zijn be toog maakte, niet eens zoveel af. Prof. Erhard heeft vertrouwen in het individu; men moet de moed hebben om het individu de vrijheid te geven zich te ontplooien. Er moet een orde zjjn, want vrijheid zonder orde is ge vaarlijk, maar men kan de orde niet scheppen. Hoe minder de overheid zich laat leiden door voorstellingen over re gelen en besturen, des te beter komt er een orde tot stand. Zekere bindingen en regelingen kunnen niet worden gemist, doch men moet die niet van tevoren vastleggen. Orde zonder vrijheid baart dwang, aldus spr. De makers van plan netjes hebben zich altijd geblameerd. Niet het plan moet het hem doen, maar de idee; zie naar de Europese integra tie. Dat er in het economisch leven organisaties moeten zijn, bestrijdt prof. Erhard geenszins, maar hij waarschuwt ervoor, dat de organisaties geen doei in zich mogen worden. Hij heeft ook geen bezwaar tegen instellingen, die de sociale zekerheid kunnen vergroten, maar, zo zegt hjj, men kan de beste sociale wetten maken, doch wat zijn ze waard als de economische situatie de realisering van die sociale fnaatre- gelen niet kan opbrengen. De beste soci ale politiek is een goede economische politiek. De rede van minister Erhard kwam pa een betoog van de Nederlandse staats- secretaris drs. W. K. N. Schmeizer, die met zjjn pleidooi voor een m vrij heid gebonden ontplooiing van de men selijke persoonlijkheid met zo r af stond van diverse door pro rhard ontwikkelde gedachten, al lag het ac cent dan wat anders, bsm die met zijn uiteenzetting over de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie in ons land toch wel een andeFe richting in ging. Minister Ziilstra, die met prof. Erhard in dis cussie trad, vond overigens op dit punt een niet onaardige synthese: hij noem de de P.B.O. een poging tegemoet te komen aan en een oplossing te vinden voor het door de vice-kanselier geschet- De procureur-generaal bij het Arn hemse gerechtshof, heeft in hoger o - roep bevestiging van het vonnisv twee jaar en zes maanden 8eyan® straf met aftrek gevorderd tegen 57-jarige voormalige burgemeester va Urk, wegens het voortgezet ^isdrij verduistering en meermalen gepieegae valsheid in geschrifte. De rfchtbfn^ te Zwolle had hem tot deze straf veroor- Verdachte is van 1938 tot december 1956 burgemeester van Urk 8®wefsst met uitzondering van de oorlogsperiode, toen de bezetters hem hadden ontzet. Na de oorlog zou hij, om zijn tpdens de oorlog (hij genoot toen geen salaris) en daarna gemaakte schulden te kunnen betalen voortdurend valse mandaten hebben op gemaakt ter dekking van onrechtmatig gebruikte gemeentegelden. Volgens de tenlastelegging heeft hij ook geld opge nomen van een Urkse instelling voor zogenaamd gemeentelijk gebruik. Hij besteedde het geld echter voor privé doeleinden.^ Geld, dat hij voor woning- bouw-doeleinden in handen had gekre gen, belegde hij in effecten, hopend met speculatiewinsten schulden te kunnen af lossen. Ook belegde hij gemeentegelden in de vishandel. Dit liep eveneens mis. Steeds dacht hjj het ene gat met het andere te stoppen. Uitspraak 22 mei. ste euvel van de te lange wee tussen het individu en de staat. Prof. Zijlstra zei, dat hij zeer getrof fen was door minister Erhard's moed om de vrijheid te prediken, maar, zo voegde de Nederlandse bewindsman er aan toe: te vaak begeert men de vrij heid als het baat brengt en vraagt men op een ander moment om staatsinter- ventie wanneer men daarvan baat ver wacht. Op één punt tekende zich tussen de twee bewindslieden een duidelijk ver schil van mening af, namelijk terzake van het kartelbeleid. Mr. Blaisse wees er op, dat prof. Zijlstra op goede gron den heeft verdedigd, dat bepaalde on dernemersafspraken wel en andere niet zijn geoorloofd. De heer Erhard stelde daartegenover, dat hij niet gelooft in een verbodspolitiek, welke alleen maar gericht is op misbruiken van kartels: men loopt dan achter de feiten aan. Het kartel zelf is, volgens spr., reeds als instelling een misbruik. Het is een vorm van particuliere planning en daar tegen heeft prof. Erhard net zo goed bezwaar als tegen overheidsplanning. Des middags heeft het Eerste Kamer lid, de heer M. Ruppert, vice-voorzitter van het Internationaal Christelijk Vak verbond, een samenvatting gegeven van een rapport over de menselijke per soon en de sociale rechtvaardigheid. Spr. pleitte er o.m. voor de arbeider werk te geven, dat hem ruimte geeft voor zijn verantwoordelijkheid en hij waarschuwde tegen het gevaar, dat de levensstandaard tot een afgod wordt gemaakt. Het congres, dat o.a. werd bijgewoond door een groot aantal leden van het Nederlandse kabinet, heeft een bood schap ontvangen van Bondskanselier Adenauer, die er op gewezen heeft, dat alleen een goede economische en so ciale ordening en een bezinning op de onvergankelijke waarden van het Christendom Europa kunnen hoeden voor de gevaren van het materialisme, de massificering en de vervlakking, die de vrijheid van binnenuit bedreigen. Advertentie Ar>no 1771 w Ar kl/jg Exclusief Wildrestaurant Wnr Depléisterplaafswaar' txcluïie» Wildresi 3»?/ De pleisterplaats v IvfcCWjutyfr f Napoleon reeds qi a. d. -hoofdweg Arnhem \- DCC/ftCDr.CM t.i i Het blad van het „Neder lands Instituut voor Effi ciency", dat „Administra tieve Arbeid" heet, is een boeiend periodiek, daar niet van. Ik las er bijvoorbeeld dit mooie brokje proza in „Heerst er orde op Uw bureau? Zo ja, dan kan er ook orde in Uw geest zijn. bureau echter vol met docu- rapporten en brieven, dan zal de verwarring die op Uw tafel heerst ook Uw geest binnendringen." Dit nu zo categorisch te stellen lijkt mij bepaald onjuist en niet alleen omdat er wanorde heerst op mijn bureau. Het lijkt mij alles een kwestie van aanleg en temperament. En vooral van effi ciënt denken, dat aan efficiënt han delen vooraf dient te gaan. Maar waarom zou efficiënt handelen niet samen kunnen gaan met een warrig bureau? Ik zou haast zeggen: Heerst er orde in Uw geest dan zal er (als tegenwicht) wanorde heersen op Uw werktafel. Ligt Uw menten Advertentie De twee verstekelingen, die zich drie maanden geleden aan boord van het Italiaanse passagiersschip de Sydney verstopten, hebben thans toestemming gekregen in Genua aan land te gaan. Het schip arriveerde donderdag in Napels met de twee mannen en nog 233 andere Nederlanders uit Indonesië. Twiss en Schrijver, de beide versteke lingen, en het merendeel der Neder landers zjjn vandaag in Genua aan land gegaan op doorreis naar Nederland. Robert Frank Twiss (23), uit Tegal, en Rudolf Schrijver (27) uit Soe- rabaia, gingen in de haven van Soe- rabaia op 7 februari aan boord van de Sydney om naar Nederland te gaan. Hoewel zij niet in het bezit waren van een Nederlands paspoort. Zij mochten in geen van de aanloophavens aan land. Van Indonesië ging het naar Italië en terug naar Australië, en via Indone sië weer naar Italië, tot de Achille Lauro scheepvaartmaatschappij toe stemming kreeg de beide verstekelin gen in Genua van boord te laten gaan. De pleisterplaats waar Napoléon reeds gast was a. d. 'hoofdweg Arnhem- Apeldoorn BEEKBERGEN i*i k 6766-580 Bij het demonteren van een stalen hulptoren, opgericht rond een setoor- Steen op net terrein van de MaascBStra- le van de Plem te Buggenum bjj Roer mond is donderdag de 19-jarige pas ge huwde arbeider F. Massy uit Roer mond dodelijk verongelukt. Door een nog onbekende oorzaak, (vermoed wordt dat de jongen duizelig of onwel ia geworden) is Massy van de honderd meter hoge schoorsteen omlaag gestort. De mede-arbeiders van Massy, die op slag werd gedood, hebben van het on geluk niets bemerkt. Plotseling werden zij de afwezigheid van Massy gewaar, I waarna een onderzoek werd inge steld. Hierbij trof men de jeugdige arbei der levenloos op het terrein van de cen- 1 trale aan. A an de heer Hens is mis- /-t schien een beeldhouwer verloren gegaan, maar zeker een fotograaf gewonnen. Het is ook mogelijk dat er met hem een beeldhouwer in de foto grafie is gekomen. Hij heeft het over poseren, pakt een stoel en gaat er stijfdeftig op zitten. „Een keurige visite," zegt hij. Dan gaat hij scheef zitten en zegt dat de visite toch wel gezellig is. Vervolgens draait hij de stoel helemaal om en met zijn buik tegen en zijn ellebogen op de stoelleuning gesteund zegt h%3 dat zo'n ongedwongen visite van mannen onder elkaar pas wf 't kelijk genoeglijk is. We 2ie-"(jer. helemaal. „Ja", zegt hij, j een kan kijken als hij is, maar zien moet }f. Zo'n aforistische ."„rfEpk wordt, zoals zV. f-ili. jwt' met tekenende, ol boet serende handbewegingen bege- l1n de preambule, borend bij De Gouden Iris die hem enkele dagen gMeden bij tie opening van de Week voor de Amateurfotografie werd uitge reikt, stond te lezen. „De heer J. J. Hens heeft er mede krachtig toe bijgedragen dat de Fotogra- ■fie thans in HedGTland yneev en meer als een autonome Kunst wordt erkend. Als men moet opsommen hoe hij het ereteken heeft verdiend, is men met een paar hoofdlettertjes lang niet klaar. Zijn Werkzaamheden voor van Amateurfotografen, waarvan hij nu ere-voorzitter is, zijn cursussen aan de Amster damse Volksuniversiteit. die 9snr "ak fotografie dit jaar 4oü cursisten heeft, zijn redactio nele medewerking aan het tijd schrift Foto, zijn onoverzienbare Wy-werkzaamheden, zijn mede werking aan de binnenkort ver schijnende Encyclopedie voor de fotografie, zijn. enfin, men vraagt zich af of hij nog wel tijd heeft om foto's te nemen. Wat de beeldhouwer Hens betreft, in 1914 hij was toen 24 jaar behaalde hij aan de Academie in Den Haag zijn middelbaar onderwijsacte. Daarna is hij tekenleraar geweest. Hij is ook ere-voorzitter van de Neder landse Vereniging voor tekenonderwijs. „Mijn hele leven heb ik met mijn ene been in het kamp van de beeldende kunst gestaan en met mijn andere in dat van de fotografie. Ik heb het niet aangedurfd beeldhouwer te worden." Toen hij de beslissing moest nemen liep hij al zo lang met een camera, dat hij er geen afstand van kon doen. Hij begon als jongen met een platenboxje van drie gulden. „Je werd toen nog nagewezen als je een foto wilde nemen." Met zijn onafschei delijke camera heeft hij de heren van de beeldende kunst proberen aan te tonen dat je met de lens ook kunst kunt bedrijven. En hij heeft gezien hoe de beeldende kunst steeds toeschietelijker werd voor het pleidooi van de fotograaf. Maar laat zij van de beeldende kunst nu maar niet horen wat hij tegen ons over fotograferen zegt: twee percent techniek, 48 percent visie en 50 percent geluk; het geluk namelijk om je object tegen te komen en je camera bij je te hebben. De heer Hens is vooral fotograaf van de mens en daar valt wel wat kunst in te ontdekken. Hij pleit ook, en met grote nadruk, voor de dood gewone herinneringsfoto's, kiekjes dus. Men merkt het wel: de heer Hens is een gespleten natuur, als we dat zo eens zeggen mogenMaar thuis, in zijn donkere kamer, vloeit dat allemaal dooreen en komt er iets schoons tot stand.. Dan mag zijn echtgenote hem niet liefhebbend met een kopje thee of koffie komen storen. Zo, en dan moet hy nu eens naar het vogeltje van ónze fotograaf kijken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 4