Missie-prijsvraag in het kader van AM ATE een groot succes Tijgersslangen, tovenaars en communisten favoriet in de opstellen wBÊÊ Van Lian, Sian en van Zuster E Imelda —De uitslag Tante kon van woede niet meer uit haar woorden komen Hun god k on meer eten O HOE BIMO PATER PIET HET LEVEN REDDE Er hingen tien mensen hoofden aan de wand Wietsj ie boetsing AMATE vanavond open Wat komt ge hier doen zwartrok? H 1'^ DE TOVENAAR BLEEF UIT DE BUURT VRIJDAG 9 MEI 1958 PAGINA 5 De missieprijsvraag, die de redactie van onze courant enkele weken geleden uitsclireef onder de schooljeugd van Haar lem en omgeving, is een groot succes geworden voor wat betreft de leerlingen van lagere- en ulo-scholen. Sommige lezers meenden, dathet onderwerp te moeilijk was en aanvankelijk vreesde de redactie, dat zij gelijk zouden krijgen. Tot een week vóór de sluitingsdatum van inzending was het aantal bijdragen, dat binnen gekomen was, heel povertjes. De jongelui hadden hun paasvakantie *-* en dat was toch feitelijk heel verstandig niet benut om zich met schrijf- of tekenstift uit te sloven. Zij hadden die vrije dagen kennelijk benut om zoveel mogelijk inspiratie en energie op te doen. wanneer zij zich na de vakantie op de missieproblemen zouden werpen. En dat hebben zij gedaan, want de laatste week stroomden e inzendingen bij honderden het redactiebureau binnen: opstellen ^tekeningen. ^ot vreugde natuurlijk van de samenstellers van de Prijsvraag, maar tot wanhoop bijna van degenen, die de inzendin gen moesten beoordel en. Aan die grote deelname zal het feit niet vreemd geweest zijn, dat de AMATE, in het kader waarvan de prijsvraag werd uitge schreven. intussen een begrip was geworden. In jeugdbeweging *n op scholen is over de missietentoonstelling, die vrijdagavond in gemeentelijk Concertgebouw geopend wordt, gesproken, en dat eeft zijn uitwerking niet gemist. De jongere jeugd heeft dus haar Pest gedaan en de optimisten gelijk gegeven. Voor wie het nog niet weten mocht: de tentoonstelling is iedere werkdag geopend van 9 tot 12 uur, van 13.30 tot 17.30 uur en van 19.30 tot 23 uur. 's Zondags en Hemelvaartsdag Ook vanavond heeft iedereen, na ongeveer 9.15 uur, toegang tot de tentoonstelling. r staat een klein vliegtuig te wach ten. Over enkele minuten zal het vertrekken naar Afrika, China, enz. Het is maar een klein vliegtuig, het is enkel maar om missionarissen en missiezusters naar vreemde landen te brengen. Dit keer zitten er meer mis siezusters en missionarissen in het vliegtuig. Ze trekken allemaal naar vreemde landen. Zo zit er in het vlieg tuig een zekere zuster Imelda. Zij trekt met blijdschap naar China. Terwjjl zij heel goed weet, dat het haar leven kost. Maar toch wil ze de arme Chinezen helpen en gaat, omdat ze weet, dat ze toch heus wel een chinees kindje kan helpen. O, ze is er helemaal op voorbereid. Dag en nacht bidt ze voor een Chineesje, wie het ook is, maar ze zal er toch één moeten bekeren. Terwjjl ze een poosje bidt, hoort ze opeens, dat ze al in China is geland. O wat is ze blij. Ze stapt uit met haar kleren in haar koffertje. Ook zitten er een paar door haar zelfgemaakte jurk jes en broekjes in voor hen, die nog geen kleren hebben. Ze loopt een stuk door en ziet een klein chinees jongetje en meisje. Ze huilen allebei, want hun vader en moeder zijn een half uur ge leden met een gemene chinees meege pakt en o, wat huilen de kinderen. Zuster Imelda denkt: „Nu is de kans en dan zal ik maar afwachten, wat er gebeurt." Ze gaat naar het Chinese jon getje en meisje toe, en vraagt: ..Waar is jullie huis?" De kinderen antwoor den: ,,Bab (vader) en Mah (moeder) wonen niet meer hier, maar ze zijn weg. Misschien zijn ze al bij Thuan Allah (Onze Lieve Heer)." ,,Nu, dat zal haast wel," zegt zuster Imelda. ,,Zal ik nu voor jullie zorgen? „Ja, dat is goed, blanke dame." „Nu, maar eerst wil ik eens weten, hoe jullie heten." „Hij heet Lian, en ik heet Sian," ant woordt het meisje. „Nu, kom dan maar Lian en Sian, en wjjs me, waar jullie wonen." Even later komen ze in een mooi ingericht huis aan. ij schreven zojuist „de jongere jeugd". Zij heeft zich en masse gepresenteerd. De middelbare Scholieren zijn echter bijzonder slecht voor de dag gekomen. Hun deelname Prijsvraag zou hierin bestaan hebben, dat zij bepaalde problemen in en rond de missie zouden belichten. Zii lieten verstek gaan op enkele uitzon deringen na, en die uitzonderingen le verden geen werk, dat met een prijs gehonoreerd kon worden. Dan hebben wij meer pleizier beleefd aan een „ge wone huismoeder", mevrouw M. de Klerk uit Noordwijkerhout, die een kloeke bijdrage leverde, maar wier op stel slechts buiten mededinging geac cepteerd kon worden. Wat ons het meest heeft verheugd, is de activiteit, die op de scholen (L.O. en U.L.O.) is gepleegd. Indien we het- goed onthouden hebben, waren het vooral de scholen van Dominicus Savio (Geuzevesperstr.), Maria (Zandvoort), St. Bavo (meisjes en jongens, Wester gracht), R.K. Opleiding (Nieuwe Gracht), Maria (Koningstraat), Petrus Canisius (Linschotenstraat), Philomena (Eemstraat!st. Anthonius (Heemste- dfngen kwamen geslaagde groepsinzen- De nen. particulieren*» ^ijlswijk uit De Zilk. waarvan zelfs de '■Jarige Mart met met een tekening ontbrak. Het is niet mogelijk hier een gede tailleerde bespreking te geven van de kwaliteit der inzendingen. Ten aanzien "■iiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Tekenwedstrijd Ulo-VGLO 1ste prijs: Mieke Mesman, Kruisweg Ze1575'. Hoofddorp. ®rÜs: Hanny Mense, Oude Kruis- 3e pJ.. 154, Haarlemmermeer. 46, Arnold Bos, Geraniumstraat minaiaaïeM: Anke de Boer, Wilhel- gemeije? Hillegom; Maddy Ha- stede; An !ki00rzichtlaan 7, Heem- weg 52, h ®enf t ^omrners' Heren- T.k.nweds.iy ScMen lste prijs: Loek Rnl Haarlem. L' Nassaustraat 9, Gerkes t"aat^O^Aan§vo?TA Dr' Rosenhart, Theemspiei„"'j £™ns lem; Theo-Alex Schussi^' straat 39, Haarlem; Maria' Sn Eendrachtstraat 12, Haariem sto°P' 3e prijzen: Theo Roozen, van keulen straat 51, Haarlem, Fr ank Schoorl Bilderdijkstraat 9, Zandvoort; Hans Thoolen, Gen. de Wetstraat 28 zw Haarlem; M. van der Veldt, Leidsel vaartweg 37, Heemstede, troostprijzen: Josje van der Berg, Anjelierstraat 11, Haarlem, Hans Er- kelens, Brouwersplein 8, Haarlem; Jac. van Ewijk, Roemer Vureher- straat 161, Haarlem; Armand d Her- signy, Wilhelminaweg 21, ^and- voort; Adrie Krastel, Van Speyk straat 20, Zandvoort; Peter van Nispen, Kerkhofstraat 20, Haai lem, Jan van Schooten, Zomerstraat 4, Haarlem; Lia Schuit, Barendsestraat 51, Haarlem; Jan van Steijn, Voor- tingstraat 7, Haarlem; Sjors Veid- JPau, Schalkwijkerstr. 23 rd, Haar lem; Meta Wolters, Eemstraat 19, Haarlem. Opstelwedstrijd Ulo-VCLO lsl® Prijs: Joke Reichert, Herenweg 2« .Heemstede. o?rV?: Tiny Kuiper, Leidsevaartweg "O, Heemstede. e Prijs: Tineke Juffermans, Blekers- •jvvaartweg 51, Heemstede. ,°°stprijzen: Fred Boos, Bosbeek- 5, Santpoort; L. van den Bos, Jnstraat 97, Haarlem; Hansje jammers, Tuinwijklaan 9, Haarlem; kV Huijmans, Laan van Roozen- Urg 7, Heemstede. j Opstelwedstrijd Lagere Scholen A?rÜs: Marijke Keesom, Muider- siotweg 184, Haarlem. 1 Prus,; Tilly van der Drift, Nobel- iaan 8, Heemstede. AeJJAGerda Kölme, Gijsbreght van Aemsteisteaai 122 rd, Haarlem, prus. Hans Rozekrans, Van Oosten 5e ''U,1J,nstraat 15, Haarlem, scheet lly Brouwer, Roemer Vis- rA-TA1:331 43 hs, Haarlem. Trnkll al ns> Haarlem. LewPFVzen: Gerry Breuring, Dr. Muider??1 92' Haarlem; Gaby Bijl, derslotweg 186, Haarlem; Han mer, Maxwellstraat 30. Haar- ier_«laxweiisiraat strait YjPtorina Gieben, Curagao- ten c u Santpoort; Anneke Joos- I lisch?terweg 194, Haarlem; Elly Rijksstraatweg 246a, stra-i S.' Anja van Ooyen, Jephta- t 56. Haarlem. van de tekeningen mogen wij vol staan met de opmerking, dat de kin deren veelal hun eigen fantasie hebben laten werken. Zelfs wanneer een klas kennelijk een thema had opgekregen, reageerde ieder kind volkomen per soonlijk. Sommige inzendingen waren door de onderwijzeres met goed begrip geëncadreerd. De verschillen waren vaak zo gering, dat de jury besloot de tweede en derde prijs over enkele teke naars/schilders te verdelen. In de opstellen vonden wij onze eigen jeugd terug. In de loop der jaren is er in het beeld, dat een kind van de missie wordt voorgehouden, klaarblij kelijk weinig veranderd. Leeuwen, tij- In de afdeling Ulo- en V.G.L.O.-scholen legde Mieke Mesman van de Antonius- Ulo te Heemstede beslag op de eerste prijs met bovenstaande tekening. gers en slangen zijn nog favoriet en loeren iedere minuut op de missionaris. De tovenaars vormen nog steeds een dankbaar object voor boze verhalen. Het enige nieuwe element hebben wij gevonden in het corps van communis ten, dat met kinderlijk pleizier wordt ondergebracht in het corps van de wil de dieren. Tenslotte vermelden wij nog de in zending van de 10-jarige jongeheer A. A. v. d. Bos uit de Rijnstraat in Haar lem, die ons verraste met een soort kijkdoos, waarin een tam-tam spelende neger. Zoals altijd heeft de jury geen ge makkelijke taak gehad. De geluk kigen, die beslag legden op een prijs(je), vinden hun naam apart ver meld. Degenen, die niet zo gelukkig waren, krijgen in de toekomst mis schien een andere kans. et was 6 uur 's morgens. In het kleine dorpje, ergens in Nieuw Guinea, was alles in rep en roer. Uit verschillende hutten klonk kinderge schrei. De grotere kinderen (eigenlijk nog maar kleuters) liepen hun moeders in de weg, zodat zij naar buiten gestuurd werden. Voor één van de hutten speelden twee jongens. Een daarvan was Paulus, wiens ouders twee maanden geleden bij een ongeluk in de rivier omgekomen waren. £>e andere was Peter, z'n vriend en buurjongen. „Weet je, wie er van daag komt?" vroeg Peter. „Nou, wie dan?" „De pater komt." „Nietes". „Welles." „Waarom heb je dat gisteren dan niet gezegd?" „Toen wist ik 't nog niet enDaar komt de pater." Bij het horen van die kreet rende de hele bevolking naar de aanlegsteiger in de rivier, maar de jongens waren er het eerst. „Leve de pater", schreeuwden de mensen. De pater stapte uit zijn mo torboot en klom aan wal. De hele be volking drong om de pater heen, die hen allemaal vriendelijk groette. „Zo jongen", begroette hij ook Paul, „wat kjjk je sip." Prompt begon de hele bevolking uit te leggen, waarom Paulus zo sip keek. Ze kwetterden allemaal door elkaar, maar toch werd het de pater na onge veer 2 minuten wel duidelijk „Zo, Paultje, wat moeten we nou met jou?" „Meenemen, pater," zei Peter, die gauw, verlegen, voor zich keek, toen de pater hem om deze spontane uitla ting glimlachend aankeek. „We praten, er nog wel eens over," zei de pater. En dat deed hij dan ook. Diezelfde avond nog praatte hij lang en breed rnet het dorpshoofd. Het resultaat was, dat de pater Paulus mee zou nemen. Maar zo gemakkelijk zou het niet gaanDat kwam door Paulus' tante, die, zo gauw ze hoorde, dat Paulus met de pater mee zou gaan (stel je voor, 'n pater) naar het dorp gereisd kwam om hem hij zich te nemen. (Zij was de vrouw van een tovenaar en niet gedoopt; daar om vond zij het verschrikkelijk, dat het enig kind van haar zuster met een pater meeging). „Tenslotte had de jongen ook nog fa milie," zei ze verontwaardigd. De pa ter maakte haar er op attent, dat ze dat twee maanden geleden ook niet ge zegd had. En Peters vader mompelde: „Ze was veel te blij, dat ze er zo gena dig afkwam. Ze laat de verzorging lie ver aan anderen over, maar nu de jon gen met u meegaat, gaat ze ook aan zjjn geestelijk welzijn denken!" Tante ontstak in zo'n hevige woede, dat ze niet meer uit haar woorden kon komen en Peters vader de grootste be ledigingen voor de voeten gooide. Ze was dubbel woedend, omdat ze wist dat hij gelijk had. Haar woede was on beschrijflijk. De pater trachtte haar te kalmeren, hetgeen hem niet lukte. Ze maakte zoveel kabaal, dat de pater Pau lus mee moest laten gaan. De tijd, die nu volgde voor Paulus, was meer dan erg. Hij kreeg meer slaag dan eten en elke keer, als hij weigerde voor het afgodsbeeld te knielen, ransel de de tovenaar hem af. Hoe blij was hij, toen de mensen zeiden, dat de pater kwam. En hoe schrok de pater, toen hij Paulus weer zag. Waar was het guitige en gezonde kereltje gebleven? Het onderhoud, dat de pater daarna met oom en tante had, was drie hutten verder te horen. Maar het resultaat was er ook naar. Paulus mocht met de pater mee. Toen hij het nieuws hoorde, was hij buiten zichzelf van vreugde. Nu leek hij weer op de oude Paulus, zag de pater. Twee dagen later vertrok de pater, met de jongen. De reis duurde vier dagen, voordat de pater in zjjn statie terug was. Daar ging Paulus ook naar school. Toen hjj ouder was, wilde hij priester worden. Hij is het geworden en reist nu evenals zijn vriend, de pater, door Nieuw Guinea. JOKE REICHERT. (lste prijs ULO en V.G.L.O.-groep) p een dag zei de broeder-overste, dat pater Augustein naar Zuid Amerika moest gaan om al de protestanten mensen als het ging alle maal katholiek te maken, en pater Augustein ging. Pater Augustein woon de in het missiehuis in leiden. Eerst ging hij met de bus naar het station, op het station stapte hij over in een andere bus om naar schiphol te gaan. Pater Augustein ging namelijk met het vliegtuig naar Zuid Amerika. Toen hij op schiphol aankwam, stond het vliegtuig al klaar om naar Ame rika te gaan. Toen hij daar in Zuid Amerika aankwam zag hij niemand om zich heen, en na heel ver lopen kwam hij in een dorp, waar heel wat mensen woonden. Pater Augustein bouwde daar een hut vlak onder een palmboom. De mensen in het dorp keken de pa ter vreemd aan, en vroegen zich af, wat de pater er kwam doen. Toen de pater zijn hut klaar had, begon hij te preken, maar de mensen vónden het niet goed, wat hij preekte. Zij zeiden, dat hun god beter was, omdat hun god meer kon en meer kon eten. Maar de pater zei hun, dat de tovenaar 's nachts alles weghaalde en opat. Maar de mensen geloofden hem niet. De pater zei tot eni ge mensen, die met aandacht hadden staan luisteren, dat ze maar eens wat zand of as moesten strooien, en de men sen deden het. En toen ze 's morgens op kwamen, zagen ze, dat er allemaal voetstappen in het zand stonden. De mensen gingen naar de pater en zeiden hem, dat er allemaal voetstappen in het zand stonden. De pater zei hun, dat de tovenaar dat ge daan had, dat hij te lui was om te wer ken en daarom het eten bij andere men sen wegnam. De gebeurtenis ging als een lopend vuurtje het dorp door. En weldra geloofden de mensen alleen maar aan de ware God. Er werden scholem, kerken en ziekenhuizen ge bouwd. Toen de mensen genoeg af- wis ten van het katholieke geloof, werden zij gedoopt. Op een zekere dag werd de pater ziek en naar het ziekenhuis gebracht. Het bleek, dat de pater heel erg ziek was en dat hij weldra zou sterven. Maar de pater stierf niet en een paar weken later kon hij de mis weer doen. Maar wie had de mis dan gedaan, toen de pater ziek was? Nou, dat had een ka pelaan gedaan uit een ander dorp. Na de ziekte had de pater nog vele jongens en meisjes gedoopt. Er waren zelfs grote mannen priester, kapelaan of pater geworden. Er was een groot missiehuis gekomen om de jongens op te leiden, die pater wilden worden. Er waren veel scholen en kerken gebouwd, sinds pater Augustein in Zuid Amerika was. En broeder-overste was erg te vreden over het resultaat van Pater Augustein. GERDA KÖHNE. (3e prijs Lagere School-groep) Loek Bol van de r.-k. Opleidingsschool aan de Nieuwe Gracht te Haarlem maakte onderstaande tekening en be haalde daarmede de eerste prijs in onze missieprijsvraag, afdeling Lagere Scholen. Pater Piet werkte in Afrika bij ne gers. Het is er altijd warm; daar om hebben de paters, die daar werken, een witte pij aan. Pater Piet woonde op de missiepost en moest een heel eind lopen, voor hij aan het dorpje Sarina kwam. Hij ging er eens in de week naar toe en alle kinderen en ook de grote mensen hielden van hem. Be halve een. Dat was de tovenaar. Want de pater kon ook mensen gene zen en daar was de tovenaar boos om. De tovenaar kon nu zijn brouwseltjes niet meer kwijt. Daarom zon hij op wraak. De dag, voordat de pater kwam, had hij wat gevonden, maar dat kon hij niet alleen doen. Hjj zocht een paar mannen Ik ben e.en missiezuster en ga van daag voor het eerst naar de missie landen. Eerst ga ik met de trein naar Amsterdam en dan met het vlieg tuig naar Afrika. In Afrika aangeko men, moest ik een paar dagen lopen. Maar ik wist niet, dat het zover was. Eindelijk aangekomen, waar ik moest zijn, was er maar één gezin met tien personen katholiek en dat van de vier honderd mensen. De eerste dag begon ik meteen met het werk. De eerste de beste hut ging ik binnen. Wat was het hier smerig. Maar ja, dat is het ergste niet. Maar er hingen tien mensenhoof den aan de wand, en dat waren tien moorden. En de vader van het gezin, die met een wond op de grond lag, had een ketting van de tanden van die men sen om Dat was niet zo'n prettig ge zicht, want het bloed zat er nog aan. Er was niemand anders in die hut dan die koortsige man. Daarom ook kon ik hem meteen gaan verplegen en ik deed er een flink verband om. En ging toen de dokter halen, het was een Fran se. De dokter deed jodium en zalf op de wond en een nieuw stuk verband. Toen begon de man te praten. Hij vroeg, of hij gedoopt mocht worden en chris ten mocht worden. Want hij hoorde de dood al lopen. Dat was natuurlijk het bonzen, dat hij in zijn hoofd hoorde, omdat hij koorts had. Dat vertelden wij hem ook en vroe gen hoeveel kinderen hij had. Hij zei: „Zeven jongens en zeven meisjes." De jongste dochter moet ik morgen naar de goden brengen, anders genees ik niet. Wij vertelden, dat die goden niet beston den. En die briefjes die er waren, legde gewoon een man neer, die te luis is om te jagen. De man genas en op de duur was het hele dorp katholiek. WILLY BROUWER. (5e prijs lagere school-groep). Yer in Afrika wonen vele negers, die nog heiden zijn. In een van die heidense dorpjes woonde een mis sionaris. Hjj had een zware dag ach ter de rug en zat nu te brevieren. Hij had al een kerkjo, pastorie en een school gebouwd. Het was wel klein en armmoedig, maar een grote kerk en school kon de missionaris niet be talen. Ook al had hij al heel wat mensen gedoopt. Ook vandaag weer. Hij had als gewoon lijk de H. Mis opgedragen, de H. Com munie uitgereikt, biecht gehoord en les gegeven. De volgende morgen moest de missionaris het dorp uit. Hij moest vele uren reizen, voordat hij op de plaats van bestemming was gekomen. Het was een dorp, waar nog een tove naar woonde. Deze maakte de negers bang. De mensen geloofden alles wat de tovenaar vertelde en deed, en vroe gen hem vaak om raad. De missionaris had veel moeite om de mensen te vertellen, dat het allemaal bijgeloof was. De meesten geloofden hem niet, maar ze zagen hem wel graag. Er waren pas twee gedoopten in dat dorp. De pater ging hen nu opzoeken. Ze waren erg blij, toen ze de pater weer zagen. Maar de tove naar bleef altijd een beetje uit zijn buurt. De pater bleef de hele dag bij hen en tegen het vallen van de avond keer de hij naar zijn dorp terug. Daar ging hij, moe van de reis, nog even bid den. Daarna deed hij het licht uit en stapte in bed. TINEKE JUFFERMANS. (3e prijs Ulo en V.G.L.O.-groep). op, die hij overhaalde hem te helpen met de belofte, dat ze dan een koe zou den krijgen, 's Avonds gingen ze in de hut van de tovenaar vergaderen. Het zoontje van de tovenaar hield erg veel van de pater. Toen hü 's avonds de mannen naar de hut van zijn vader zag sluipen, ging hij er achter aan. Hij kon niet in de hut komen, daarom ging hij er achter liggen. Hij hoorde alles, wat de mannen bespraken. Toen hij al les gehoord had, ging hij zachtjes naar de hut, waar ze altijd sliepen. 's Morgens om vijf uur werd hij wak ker. Hij dacht: „Ik zal maar meteen weg gaan, anders is de pater hier, voordat hij alles weet". De pater was ook op pad gegaan, sa men met zjjn cathechist. De pater praatte vrolijk met zijn cathechist. Hal verwege zagen ze plotseling Bimo uit het struikgewas opduiken. Deze vertel de de pater, dat zijn vader hem, als hij naar huis ging, gevangen zou nemen en hij op een verlaten plaats in het bos gebracht zou worden. De pa ter keek de jongen aan en zei: „Bimo, jok je niet? Maar hoe weet je dat eigenlijk?" Bimo vertelde toen, dat hij alles ge hoord had. Pa te;- Pi-t keek bedenkelijk. Wat moest hij nu doen? Intussen waren de tovenaar en de andere mannen het bos ingegaan om toebereidselen te treffen. De cathechist ging vooruit naar het dorp. Bimo vroeg aan de pater, waar de cathechist naar toe ging. De pater zei, dat de cathe- chist naar het dorp ging om te vragen, of hij daar kon slapen. Want dan kon de tovenaar hem niet gevangen nemen. Wat f^n, zei Bimo. Toen ze bij het dorp aankwamen, stond iedereen al op de pater te wach ten. De pater kon bij een neger slapen. De tovenaar was er niet, dat zag de pa ter meteen, 's Avonds ging de pater in de hut van de neger slapen. De tove naar wachtte tevergeefs op de pater en was erg kwaad. Hij dacht, dat de twee mannen de pater hadden verteld, wat hij ging doen. Daarom zei hij tegen de mannen: „Jullie hebben het verteld." Daarna rende, hjj heel hard weg en is nooit meer terug gekomen. De volgen de dag is de pater weer terug naar de missiepost gegaan. TINY KUIPER 2e prijs Ulo en V.G.L.O.-groep. iiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Uit de grote hoeveelheid tekenin gen, die ons voor de missie-prijs vraag werden toegezonden, hebben wij een keus gemaakt. De gekozen entTnnff u ZU,len tijdens missie- tentoonstelling geexposeerd worden in de hal van het Concertgebouw waar de AMATE wordt gehouden: iiiiniiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiMiiiiiiiiMHiiini Een pater ging van Schiphol naar Afrika per vliegtuig. Toen hij in Leopoldville aankwam, ging de pater eerst eens wat rondneuzen. Toen zag hij een klein meisje, dat huilde en vroeg: „Wat scheelt er aan?" Het meis je begon nu nog harder te huilen. Het rukte zich los en liep weg. Enfin, dacht de pater, ik ga maar eens een lekker hapje eten nemen. Hij zocht wat takken en maakte een vuur tje. Hè, dat smaakt lekker, zuchtte de pater. Toen hij klaar was en gebeden had, kwam er een neger naar hem toe en zei: „Wie bent gij?" „Ik ben een witte pater uit Nederland," antwoord de de pater. „Wat komt gij hier doen?" vroeg de neger weer. „Ik kom hier men sen bekeren," antwoordde de pater op zijn beurt. „O zo," zei de neger. Even later kwam de neger terug en stelde zijn gezin voor. Dit is mijn vrouw Oka- woka en dit is Berhij en dat is Wiet- jang en ik ben Okowa" „En ik ben pater Petrus." De pater dacht in zich zelf: het begint gelukkig al goed. Het begon al donker te worden en de familie bood de pater aan te overnachten. Dat vond de pater goed en ging slapen. Toen de pater de volgende morgen gegeten had en bad, stonden de zwarten de pa ter met open mond aan te staren. „Wietsjie boetsing?", dat betekent: wat doet u daar. „Dat is bidden", zei de pater. Ze verstonden het niet en begon nen heel hard te lachen. De pater be greep er niets van. En toen schoot hem te binnen, dat ze hier veel anders spra ken dan bij ons. Zo vertelde de pater van God. En weldra kwam alles vol van de mensen om naar de pater te heeft nog veel Enkele dagen later is de etensvoor raad op en gaat zuster Imelda met Lian en Sian er op uit om eten te zoeken. Maar de eerste dagen gaat alles goed en had zuster Imelda er niet aan ge dacht, dat er ook nog communisten zijn. En zo gebeurt het, terwijl ze aan het eten zoeken zijn, heeft een commu nist ze bespied en heeft Sian al gauw weggepakt. De zuster hoort of ziet niets, maar na enkele uren wel en hoort een vreselijk gestommel, en voor ze het weet, staan er allemaal communisten. Ze wordt gepakt en Lian wordt ook beet gepakt. Na enige seconden zijn de 2 arme kin deren en de zuster gevonnist. Een vre selijk vonnis. Ze worden straks door de wilde dieren opgegeten. En zo gaat het nu nog door in China met hen. 'die hun leven wagen naar een vreemd land. TILLY VAN DER DRIFT (2e prijs Lagere School-groep). Op een dag kwam de missionaris met de boot bij afrika aan. hij had grote hutkoffers bij zich met midicijnen, zout enz. hij liep eerst even moeilijk door het oerwoud, zo gauw hij een open plekje zag, maar nog net groot genoeg voor zijn tent. het was maar goed ook, want eventjes erna kwamen er donkere wolken aan drij ven. dat betekende niet veel goeds, want het had er twee maanden niet ge regend. De negers, die niet ver van de mis sionaris af woonden zagen de bui ook al gauw. ze spoeden zich naar hun geesten dansten en huilden voor hun geest, ze wisten niet wat ze anders moesten doen. de missionaris hoorde dit en dach als ik nu bij ze kom dan kan ik ze misschien nu al hekeren. en hij sloop vol goede moet er naar toe en ging achter de hutten staan, maar het duurde niet lang, of hjj liep naar vo ren en riep hard stilte, iedereen schrok en was ook stil. maar de grote tove naar schrok niet zo gauw. hij kwam naar voren en zei wat komt ge hier doen zwartrok, ge hoort hier niet, maar de missionaris zij ik zeide stilte omdat ge niet met uw geroep en geschreeuw het onweer niet verdrijft maar alleen erger maakt, maar alleen als ge tot god bid dan kan het onweer en de blik- sen niet zo heel erg zijn. velen sloten zich bij de missionaris aan en baden tot god. maar anderen sloten zich hij de tovenaar aan en bij hun geest tot dat het begon te regenen, toen gingen de negers naar de hutten en de mis sionaris naar zijn tent. de volgende dag scheen wat de missionaris gezegd had waar te zijn. vele anderen sloten zich bij de missionaris aan. alleen de tove naar niet. Er waren al een paar weekjes voorbij, de missionaris was aan het katechis- musles geven, toen hoorde hij een ang stig geschreeuw van de tovenaar, de missionaris rende met zijn pistool er heen. de tovenaar was omsingeld door een slang, de missionaris schoot de slang vlug dood en bracht de tovenaar naar zjjn tentenziekenhuis, de tovenaar had gevaarlijke vergiftiggen wonden op gelopen, die heel misschien beter kon den worden. Na een half jaar was de tovenaar bijna heter maar nu geloof de hij ook in God. HANS ROZEKRANS (4e prijs Lagere School-groep). luisteren. De pater heeft nog u tot 03 uur zwarten bekeerd. En ging vol blijde zin van 14 tot ii uur. terug naar Nederland. MARIJKE KEESOM. (lste prijs lagere school-groep) Zowel gisteren als vandaag is er in alle zalen van het gemeentelijk concertgebouw geploeterd om de missietentoonstelling en fancy-fair op te bouwen. In de nacht van woensdag op donderdag werden de „spullen" aan gevoerd en het duurde toen niet lang, of de eerste hamerslag klonk, welke het preludium van de Amate inleidde. Timmerlieden, schilders, etectriciëns en andere mannen van het eerzame ambacht gingen met ijver aan de slag en in tussen pakten paters en broeders hun koffers en kisten uit om zo gauw mogelijk hun stand in te richten. Uit die wirwar van materiaal en dank zij vele nijvere handen groeide de tentoon stelling tot wat zij vanavond zal zijn. De voorzitter, rector D. de Wit, liep met een glunderend gezicht rond, de algemeen secretaris, mr. J. Brons, werd door Jan en alleman aangeklampt over ditjes en datjes. Concertmeester V. Hamer, die zich nooit druk schijnt te maken, bleek een uitstekend opzichter en een lopende encyclopedie, die op alles antwoord weet, en Bevinus Tollenaar was tenslotte de dirigent, die in de chaos een scheppende hand hield. Wanneer vanavond om half negen mgr. J. P. Huibers de AMATE officieel zal openen, moet alles tip-top in orde zijn. Vanmiddag om half vijf, toen de missionarissen ten stadhuize werden ontvangen, werd er nog met man en macht gewerkt om alles klaar te krijgen. Dank zij de medewerking van de Katho lieke Vereniging van Ondernemers in het Bloembollenbedrijf en haar leden heeft men de beschikking gekregen over bloemen, die door katholieke hoveniers geschikt zullen worden. Leden van de r-k Politie-bond St. Michael hebben de bewaking op zich genomen van de tentoonstelling en leden van de r.-k. E H B.O. „St. Bernardus zullen present zijn om zo nodig eerste hulp te ver- 16 De1 belangeloze medewerking van vele andere particulieren heeft het mogelijk gemaakt, dat de AMATE In Haarlem zo vlot en goed is opgebouwd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5